Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθε ποσο κανετε εσεις εμβολιο?


irenef

Recommended Posts

Μεχρι τωρα πηγαιναμε καθε μηνα εμεις για εμβολια και τον Ιουλη που πηγαμε μας λεει η παιδιατρος οτι το επομενο εμβολιο θα ειναι τον Οκτωβριο.

Αλλες μανουλες που ξερω που τα παιδακια τους ειναι τωρα 9 μηνων αρχισαν να κανουν καθε 2 μηνες εμβολια .....

Και εμεις ειμαστε 20 μηνων .

Και ρωτω μηπως καναμε πιο πολλα εμβολια απο οτι πρεπει????

 

Μπερδευτηκα με αυτα τα εμβολια :confused::confused::confused: .

Εσεις καθε ποσο κανετε εμβολια βρε παιδια?

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εξαρταται απο ποσες ενεσεις κανατε καθε φορα. Εμεις καναμε 2,3,4 μηνων απο 2 ενεσεις. 2 στο χρονο (12-13 μηνων) και 18 μηνων για πολιομυελιτιδα. Περιπου 15 μηνων καναμε της ανεμοβλογιας (προερετικο εδω)

Link to comment
Share on other sites

είναι ανάλογα τον γιατρό...υπάρχουν 2 "συστήματα"...

εμείς από 2 μηνών και μέχρι 17 μηνών κάναμε από ένα εμβόλιο την φορά!!!

όταν άλλαξα παιδίατρο μου είπε ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος,αυτό που περιγράφουν πιο πάνω.

πολύ καλύτερο φυσικά,αλλά είχαμε ξεκινήσει ήδη!!

συνήθως στα 2 χρόνια σταματάνε τα εμβόλια.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

μη το βλεπεις ετσι, για το παιδι ειναι καλυτερο 1 εμβολιο το μηνα παρα να κανει 2 μαζι καθε 2 μηνες. καλυτερο για το ανοσοποιητικο του.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

με προβληματιζει κατι πηγαμε χτες για εμβολιο η μικρη μου ειναι 4 ετων 9 μηνων σχεδον 5 κ μου λεει η παιδιατρος οτι τωρα θα ξαναερθουμε 12 χρ ξανα απο την μια χαρηκα πολυ γιατι η μικρη δεν συμπαθει ιδιαιτερα το εμβολιασμο απο λιγο ως καθολου κ ειπα ωραια τωρα θα ηρεμισω,,,ομως αρχισα να αναρωτιεμαι μηπως παραληψαμε καποια εμβολια??? να σημειωσω οτι τα παιδια μου τα πηγαινω στην παιδιατρο που πηγαινα κ εγω κ ο συζυγος μου απο μικρα παιδια οποτε της εχω εμπιστοσυνη αλλα οχι τυφλη...

να σας πω οτι εχουμε κανει τα εξης εμβολια

 

διφθεριτιδας τετανου κοκκυτη εως 5η δοση η 6η δοση θα γινει 12χρ (αυτο που μου ειπε χτες η παιδιατρος)

 

πολιομυελιτιδας ειναι αυτη που καναμε χτες την 5η δοση εμεινε η 6η δοση

 

αιμοφιλου της ινφλουεντσας κ ιπατιτιδας καναμε την 1-2 στην 3η δοση εχει ( παυλα )κ επισεις καναμε κ την 4η δοση (το 2008 )

 

ιλαρας ολες

 

φυματινικη δοκιμασια (μαντου) (2008 1η δοση) καμια αλλη

φυματιωση καμια δοση (αυτα δεν πρεπει να τα κανω κανονικα???????)

 

HAVRIX 1Η ΔΟΣΗ 5/2009 Κ 2Η ΔΟΣΗ 11/2009

 

PREVENAN 1Η ΔΟΣΗ 10/2007 5/2008 3 δοση 2/2009

 

MENINGITEC 5/2008

VAVIVAX 2/2009 κ 6/2011

 

αυτα ειναι ολα θεωρειται επαρκης εμβολιασμος???? απο μια συζητηση που ειχα χτες με την αδερφη μου , μου ειπε οτι ο γιος της που τωρα ειναι 8 ετων κανει ακομα απο 1 εμβολιο καθε χρονο...τι γινετε ας με φωτησει καποιος που ξερει....:?:|

Link to comment
Share on other sites

τα εμβολια ειναι και στο βιβλιαριο υγειας σημειωμενα απο το υπουργειο. εννοω αυτα που πρεπει να γινουν και καθε ποτε γινονται οι κανονικες δοσεις και οι επαναληπτικες.

 

ειναι δυσκολο να παραλειψουμε εμβολια εφοσον ειμαστε τυπικοι στον εμβολιασμο και εμεις ο παιδιατρος. εμεις μειναμε πισω το φθινοπωρο γιατι περασε ιωσεις με τον παιδικο αλλα τωρα ξαναρχισαμε κανονικα τωρα παλι το προγραμμα.

 

εγω βλεπω στο βιβλιαριο ποτε εινια να κανουμε και τι.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτο που λες κ εγω με βαση την ημερομηνια που ηταν γραμμενη στο βιβλιαριο πηγαινα να κανω εμβολιο στα μικρα, αλλα με προβληματιζει το οτι σταματαμε τωρα κ παμε ξανα μετα απο 7 ετη ειναι λογικο??? επισεις απ οσο θυμαμαι,,,,πριν πανε δημοτικο δεν κανουν μαντου ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφοσον εχετε εμβολιαστει κανονικα, τωρα εινια οι μεγαλες επαναληπτικες δοσεις οι οποιες οντως αργουν χρονια.

 

μαντου μπορεις να κανεις οποτε θελεις.

 

εγω οταν ημουν μικρη μας εκαναν μεσα στο δημοτικο (6 δημοτικου). τωρα με τους παιδικους κτλ εγω προλαβα και εκανα στο μωρο αναγκαστικα 12,5 μηνων και απ' ο,τι καταλαβα θα κανω καθε χρονο για τον παιδικο και μετα για νηπιαγωγειο και δημοτικο μεχρι να γινει το εμβολιο της φυματιωσης. μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...