Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

11 μερες που κάναμε το MMR..Σήμερα άκεφος και εξαγωγές...Υπάρχει καμια σχέση;


candy1234

Recommended Posts

Προ 11 ημερών κάναμε το εμβόλι MMR (ο μικρός είναι 18 μηνών) και σήμερα έκανε εξαγωγή τη φρουτόκρεμα του..(μετά απο καμιά ώρα αφού την είχε φάει). Κέφι δεν έχει...δεν ξέρω...έχω διαβάσει και διάφορα περίεργα για αυτό το εμβόλιο...και έχω αρχίσει να ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει οτι αν ειναι να εμφανισει το παιδι αδιαθεσιες μετα απο ενα εμβολιο,θα το κανει μεσα σε 48 ωρες.Μου φαινεται λιγο απιθανο να ειναι απο αυτο,Εχουν περασει πολλες μερες.Μηπως κρυωσε?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

για το ΜΜR μας ειχαν πει οτι μετα απο 10 μερες εμφανιζεται πυρετος πανω απο 38.παρε ενα τηλ το γιατρο σου...ειναι λιγο "κακο" αυτο το εμβολιο...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει οτι αν ειναι να εμφανισει το παιδι αδιαθεσιες μετα απο ενα εμβολιο,θα το κανει μεσα σε 48 ωρες.Μου φαινεται λιγο απιθανο να ειναι απο αυτο,Εχουν περασει πολλες μερες.Μηπως κρυωσε?

 

Οχι στο MMR εκει μπορει να εμφανιστει πυρετος και μετα απο 20 μερες....:? Δεν το εχουμε κανει ακομα επιτηδες. Ελπιζω να ειστε καλα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια από όσα ξέρω και από πολλές κοπέλες και από 2 γιατρούς μου είπαν ότι το MMR αν κάνει πυρετό κάνει ανάμεσα στις 8 με 10 μέρες. Ο μικρός μου ανέβασε ακριβώς στις 8 μέρες και για 3 μέρες είχε πυρετό από το εμβόλιο. Ο γιατρός δεν μου μίλησε για άλλη παρενέργεια.

Μήπως το μικράκι σου το τριγυρνάει καμιά γαστρεντερίτιδα;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που εχω κανει κ στα 2 παιδια μου MMR ειπε ο παιδιατρος οτι μεχρι κ 15-20 μερες μετα μπορει να εμφανιστει πυρετος η αδιαθεσια.τα δικα μου ευτυχως γενικα δεν εκαναν πυρετο σε κανενα εμβολιο αλλα θυμαμαι οτι μετα απο καθε εμβολιο ειχα απιστευτη γκρινια για 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει οτι αν ειναι να εμφανισει το παιδι αδιαθεσιες μετα απο ενα εμβολιο,θα το κανει μεσα σε 48 ωρες.Μου φαινεται λιγο απιθανο να ειναι απο αυτο,Εχουν περασει πολλες μερες.Μηπως κρυωσε?

 

Το MMR εμφανίζει 10 ημέρες μετά συμπτώματα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Τελικά, ξεκινήσαμε με πυρετό από την Πέμπτη και μέχρι και το Σάββατο (ξημερώματα Κυριακής) έκανε έως και 38,5-38,8! Έκανε και 2-3 φορές εξαγωγές... Ο παιδίατρος εξ αρχής που του τηλεφώνησα την Πέμπτη το απόγευμα, μου απέκλεισε το να σχετίζεται η όλη κατάσταση με το εμβόλιο γιατί μου είπε πως αν ήταν από το εμβόλιο θα έκανε δέκατα και όχι πάνω από 37,6-37,8 και συνήθως τα δέκατα αυτά συνοδεύονται με σπιθουράκια στο στήθος..κάτι που εμείς ευτυχώς δεν είχαμε. Με ντεπόν και πολύ υπομονή το πολεμήσαμε και ευτυχως από χθες το πρωί δεν έχουμε πλέον πυρετούλι. Επρόκειτο για ίωση όπως είπε ο γιατρός εξ αρχής και η οποία συνήθως (μου είπε) κρατάει 3 24ωρα...!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΔΕΚΑΤΑ ΚΙ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ.... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.το συγκεκριμενο εμβολιο εχει ενοχοποιηθει για εμφανιση αυτισμου στα παιδια,λογω του οτι σαν συντηριτικο περιεχει υδραργυρο,ο οποιος ανηκει στα βαρεα μεταλλα.ο μη καλος μεταβολισμος των βαρεων μεταλλων απο τον οργανισμο του παιδιου προκαλει καποιες μορφες αυτισμου (σαν αυτη που εχει ο δημητρης μου).στο δημητρη δεν εχω κανει το συγκεκριμενο εμβολιο,επειδη ειχε εμφανισει καποια σημαδια αυτισμου πριν την ηλικια που επρεπε να κανει το εμβολιο.στη βενετια το εκανα με φοβο μεγαλο μολις εκλεισε τα 2 κ στο γιωργακη,θα περιμενω οσο χρειαστει για να το κανω.μην τρομαζεις.εμας ο αυτισμος εχει σαν αιτια αλλα πραγματα που μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε.αφου το παιδακι ειναι καλα τωρα,κ αποδειχτηκε οτι ηταν ιωσουλα...

εξ αλλου τοσα παιδακια εχουν κανει το εμβολιο αυτο κ μονο ενα μικρο ποσοστο εχει παρουσιασει παρενεργειες..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το εμβόλιο είναι αυτό για την Ιλαρα.Παρωτίτιδα και Ερυθράς???????

Είναι υποχρεωτίκο να γίνεί??????

Εγω στα αλλά 3 παιδιά μου το έχω κανει αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν απλά ενα εμβόλιο όπως όλα τα άλλα........

Πριν από 2-3 μήνες έιχα δει στο ΣΚΑΙ στην εκπομπή στης Οπρα μια ηθοποιό στην Αμερική που το παιδάκι της εμφάνισε Αυτισμό μολις έκανε αυτό το εμβόλιο.........και μετά από πολύ προσωπικό αγώνα και έρευνες κατάφερε και πήρε μια απάντηση απο τον ΕΟΦ τον αντίστοιχο της Αμερικής ότι το εμβόλιο αυτό δεν είναι σίγουρο εάν προκαλέι αυτισμό αλλά είναι ακόμη στις έρευνες!!!!!!!!Με λίγα λόγια ουτε της το επιβεβαίωσαν αλλά ουτε και της το αναιρεσαν!!!!!!!!Από τοτε έχω πάθει κάτι και σκέφτομαι τι θα κάνω όταν έρθει η ώρα να το κάνω στον μπέμπη μου!!!!!!!

Και για να πω την αλήθεια όταν το έκανα στα άλλα μου παιδια πέραν του πυρετού δεν είδα άλλες παρανέργειες και ούτε ανχώθηκα ιδιαιτερα!!!!!!!!!Δεν ηξερα βλέπεις.......

Link to comment
Share on other sites

το mmr εχει κατηγορηθει για αυτισμο.εγω που ρωτησα την παιδιατρο του γιου μου μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.αυτισμο μπορουν να παρουσιασουν απο οποιοδηποτε εμβολιο απλα επειδη το mmr γινεται κοντα στους 18 μηνες που ειναι η ηλικια διαγνωσης του αυτισμου ενοχοποιηται ισως και αδικα.ειναι ομως λιγο επικινδυνο να μην κανουμε εμβολια στα παιδια μας ποσο μαλλον ενα εμβολιο για μια ασθενεια οπως η ιλαρα που ειναι πολυ κοινη παιδικη αρρωστια.δε σας κρυβω οτι κι εγω φοβαμαι παρα πολυ οσο πλησιαζει η ωρα να το κανω στον μικρο αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικα.οσο για το τι μπορει να προκαλεσει ειναι μετα απο δεκα μερες πυρετο εξανθηματα κακη διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

το mmr προκαλει αυτισμο σε ατομα που ο οργανισμος του δεν μεταβολιζει τα βαρεα μεταλλα.σ ενα τετοιο ατομο θα μπορουσε να προκαλεσει αυτισμο κ το να μιλαει σε κινητο τηλ η να χρησιμοποιει αντικειμενα με επαναφορτιζομενες μπαταριες κ γενικα αντικειμενα που στη συνθεση τους περιεχουν βαρεα μεταλλα.ενας απο τους γιατρους που παρακολουθουν το γιο μου,μου ειχε πει οτι ακομα κ η βαφη των μαλλιων μπορει να προκαλεσει αυτισμο (η να επιδεινωσει τον ηδη υπαρχοντα) σ ενα τετοιο ατομο.στο δημητρη μου δεν καναμε το εμβολιο,επειδη ηδη στους 18 μηνες ειχε εμφανισει σημαδια κ ο γιατρος φοβηθηκε να μην επειδεινωθει η κατασταση.γι αυτο κ στο δευτερο παιδι περιμεναμε να περασει η ηλικια που συνηθως εμφανιζεται ο αυτισμος,για να ειμαστε σιγουροι (οσο ειναι εφικτο) οτι δεν εχει την ταση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ολα τα εμβολια περιεχουν υδραργυρο οπως και ολα τα σφραγισματα δοντιων!Απλα εμφανιζεται ο αυτισμος οταν ειναι να γινει το εμβολιο ΜΜR.Ετσι μου ειπαν δυο γιατροι και οτι αν ενα παιδι ειναι αυτιστικο φαινεται απο πιο νωρις.Αυτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εμβόλιο από μόνο του δεν υπάρχει περίπτωση να "προκαλέσει" αυτισμό, ΑΠΛΑ μπορεί να εμφανίσει τον ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ του παιδιού.

Ο αυτισμός υπάρχει από την στιγμή που γεννιέται το παιδί, δεν προκαλείται σε καμία περίπτωση!! Απλά πολλοί γονείς δεν έχουν δει κάποια σημαδια που προυπάρχουν, γιατί η ηλικία του παιδιού είναι πολύ μικρή και δεν είναι ευδιάκριτα τα σημάδια, ούτε καν από τους γιατρούς. Θυμάμαι μία μαμά να λέει χαρακτηριστικά για το παιδί της ότι όταν διαγνώστηκε ο αυτισμός, έπεσε από τα σύννεφα, αλλά μετά, σκεπτόμενη το παρελθόν, κατάλαβε πως υπήρχαν κάποια σημάδια σε πιο μικρή ηλικία τα οποία όμως είχε αγνοήσει...

Στην ηλικία που γίνεται αυτό το εμβόλιο, 15-18 μηνών είναι έτσι κι αλλιώς η ηλικία που αρχίζουν οι γονείς των παιδιών να βλέπουν τα σημάδια του αυτισμού και εκεί οφείλεται η "σύνδεση εμβολίου-αρρώστιας".

Κι εγώ είχα ανυσυχήσει με όλα αυτά που γράφονται εδωμέσα για το εμβόλιο αυτό, και το θέμα το έχω συζητήσει με μία καθηγήτρια του Παιδων, με την γιατρό του μικρού και με μία φίλη μου λογοθεραπεύτρια η οποία βλέπει συνέχεια παιδιά με αυτισμό, έχει πολύ μεγάλη εμπειρία και εμπιστεύομαι πάρα πολύ.

Όλοι αυτοί επέμεναν ότι ο αυτισμός δεν προκαλείται, υπάρχει από την γέννηση του παιδιού και μπορεί απλά κάτι, όπως το εμβόλιο να τον βγάλει στην επιφάνεια!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειναι πολύ καθησυχαστικά αυτά που λέτε. Εγώ προσπαθώ να του το καθυστερήσω όσο γίνεται γιατί φοβάμαι. Είναι ήδη 18μηνών και η γιατρός μας ειπε να το κάνουμε λίγο αργότερα κάτά το Μάιο όχι γιατί φοβάται για το θεμα του αυτισμού αλλά γιατί περιέχει ζωντανούς οργανισμούς (αν το λεω καλά) και δε θέλει να πέσει μαζί με τις εποχικές ιωσεις. Πάντως εγώ θέλω να το καθυστερήσω κι αλλο. Αλλωστε ο Κων/νος δεν πάει παιδικό για να φοβαμαι ιδιαίτερα για την ιλαρά κλπ. Πότε ομως ειναι η ηλικία που θεωρείται σίγουρο οτι αν το παιδακι έχει αυτισμο τον έχει παρουσιάσει, οπότε μειωνονται οι τυχον παρενέργειες του εμβολίου?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

το Priorix εμείς το κάναμε στις 11/02 και δεν παρουσίασε καθόλου πυρετό ο μικρός. Λίγη ανορεξία και γκρίνια (αλλά βγάζει και τους κυνόδοντες). Κι εμείς το φοβόμασταν αυτό το εμβόλιο, με όλα αυτά που είχαμε διαβάσει εδώ μέσα στο φόρουμ. Έτσι το καθυστερήσαμε 4 μήνες. Αλλά μετά από συζήτηση και με τον παιδίατρο ηρεμήσαμε, το σκεφτήκαμε πιο ψύχραιμα και το κάναμε για να τελειώνουμε! Εξ' άλλου οι ασθένειες Ιλαρά, Παρωτίτιδα, Ερυθρά έχουν αρκετά σοβαρές παρενέργειες.

Ο γιατρός όμως μας είπε για πυρετό από το εμβόλιο μέσα με 10 μέρες... κι όχι 15 με 20... Τώρα ξαναπροβληματίστηκα...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειναι πολύ καθησυχαστικά αυτά που λέτε. Εγώ προσπαθώ να του το καθυστερήσω όσο γίνεται γιατί φοβάμαι. Είναι ήδη 18μηνών και η γιατρός μας ειπε να το κάνουμε λίγο αργότερα κάτά το Μάιο όχι γιατί φοβάται για το θεμα του αυτισμού αλλά γιατί περιέχει ζωντανούς οργανισμούς (αν το λεω καλά) και δε θέλει να πέσει μαζί με τις εποχικές ιωσεις. Πάντως εγώ θέλω να το καθυστερήσω κι αλλο. Αλλωστε ο Κων/νος δεν πάει παιδικό για να φοβαμαι ιδιαίτερα για την ιλαρά κλπ. Πότε ομως ειναι η ηλικία που θεωρείται σίγουρο οτι αν το παιδακι έχει αυτισμο τον έχει παρουσιάσει, οπότε μειωνονται οι τυχον παρενέργειες του εμβολίου?

 

καλημερα..περιπου στους 18 μηνες φαινεται αρκετα αν το παιδακι εχει κατι η οχι...ολοκληρωνεται στα δυο με δυομιση χρονια.εκει εχεις ακριβη εικονα.ο δημητρης μου μας εδωσε τα πρωτα δειγματα 11 μηνων.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

το mmr προκαλει αυτισμο σε ατομα που ο οργανισμος του δεν μεταβολιζει τα βαρεα μεταλλα.σ ενα τετοιο ατομο θα μπορουσε να προκαλεσει αυτισμο κ το να μιλαει σε κινητο τηλ η να χρησιμοποιει αντικειμενα με επαναφορτιζομενες μπαταριες κ γενικα αντικειμενα που στη συνθεση τους περιεχουν βαρεα μεταλλα.ενας απο τους γιατρους που παρακολουθουν το γιο μου,μου ειχε πει οτι ακομα κ η βαφη των μαλλιων μπορει να προκαλεσει αυτισμο (η να επιδεινωσει τον ηδη υπαρχοντα) σ ενα τετοιο ατομο.στο δημητρη μου δεν καναμε το εμβολιο,επειδη ηδη στους 18 μηνες ειχε εμφανισει σημαδια κ ο γιατρος φοβηθηκε να μην επειδεινωθει η κατασταση.γι αυτο κ στο δευτερο παιδι περιμεναμε να περασει η ηλικια που συνηθως εμφανιζεται ο αυτισμος,για να ειμαστε σιγουροι (οσο ειναι εφικτο) οτι δεν εχει την ταση.

 

καλημερα!

και πως γνωριζουμε εμεις αν καποιος, και στην προκειμενη περιπτωση ενα μωρο,μεταβολιζει τα βαρεα μεταλλα?

 

κι εγω στην μικρη μου ειναι να το κανω τον αλλο μηνα,αλλα αποφασισα να το καθυστερησω και να το κανω μετα τα 2 ετη

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνωριζουμε...υπαρχει μια εξεταση "βαρεων μεταλλων" η οποια γινεται στο εξωτερικο κ ειναι πανακριβη,κ δειχνει αν καποιος εχει ηδη προσβληθει απο δηλητηριαση απο βαρεα μεταλλα.προληπτικα δεν γινεται.τουλαχιστον ετσι ξερω εγω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο από μόνο του δεν υπάρχει περίπτωση να "προκαλέσει" αυτισμό, ΑΠΛΑ μπορεί να εμφανίσει τον ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ του παιδιού.

Ο αυτισμός υπάρχει από την στιγμή που γεννιέται το παιδί, δεν προκαλείται σε καμία περίπτωση!! Απλά πολλοί γονείς δεν έχουν δει κάποια σημαδια που προυπάρχουν, γιατί η ηλικία του παιδιού είναι πολύ μικρή και δεν είναι ευδιάκριτα τα σημάδια, ούτε καν από τους γιατρούς. Θυμάμαι μία μαμά να λέει χαρακτηριστικά για το παιδί της ότι όταν διαγνώστηκε ο αυτισμός, έπεσε από τα σύννεφα, αλλά μετά, σκεπτόμενη το παρελθόν, κατάλαβε πως υπήρχαν κάποια σημάδια σε πιο μικρή ηλικία τα οποία όμως είχε αγνοήσει...

Στην ηλικία που γίνεται αυτό το εμβόλιο, 15-18 μηνών είναι έτσι κι αλλιώς η ηλικία που αρχίζουν οι γονείς των παιδιών να βλέπουν τα σημάδια του αυτισμού και εκεί οφείλεται η "σύνδεση εμβολίου-αρρώστιας".

Κι εγώ είχα ανυσυχήσει με όλα αυτά που γράφονται εδωμέσα για το εμβόλιο αυτό, και το θέμα το έχω συζητήσει με μία καθηγήτρια του Παιδων, με την γιατρό του μικρού και με μία φίλη μου λογοθεραπεύτρια η οποία βλέπει συνέχεια παιδιά με αυτισμό, έχει πολύ μεγάλη εμπειρία και εμπιστεύομαι πάρα πολύ.

Όλοι αυτοί επέμεναν ότι ο αυτισμός δεν προκαλείται, υπάρχει από την γέννηση του παιδιού και μπορεί απλά κάτι, όπως το εμβόλιο να τον βγάλει στην επιφάνεια![/quote

 

 

Καλησπέρα!

Είμαι και εγώ λογοθεραπεύτρια και έχω αναλάβει αρκετα παιδάκια με αυτισμό. Σύμφωνα με μελέτες ο αυτισμός είναι μια αναπτυξιακή διαταραχή που γεννιέσαι μ΄αυτή, δεν την αποκτάς. Γίνεται αντιληπτή από 18 μηνών ως 3 ετών. Το MMR είναι ένα "ύποπτο" εμβόλιο, γιατί γίνεται σ΄αυτή την ηλικία. Έρευνες γίνονται ακόμα, αλλά τίποτα δεν έχει αποδειχτεί. Αυτό που ίσως ισχύει, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ότι το ΜΜR δεν "δημιουργεί" αυτισμό, αλλά "πυροδοτεί" τον ήδη υπάρχον. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ φοβάμαι να το κάνω στη κόρη μου. Θα συζητήσω με τη γιατρό της να κάνουμε για τη κάθε πάθηση χωριστά και όχι το τριπλό. Το στέλεχος της ιλαράς είναι το πιο επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη η απάντηση στο ερώτημα σου maira95, γιατί πρέπει να σκεφτείς ότι το εμβόλιο αυτό είναι για τρεις παιδικές αρρώστειες που είναι συχνές. Τι θα γίνει αν η μικρή μου κολλήσει ιλαρά και είναι 1,5 ή 2 ετών; Επίσης όπως είπα και παραπάνω δεν έχει αποδειχτεί ότι το mmr οδηγεί σε πιθανή εμφάνιση αυτισμού. Πιστεύω όμως ότι αν υπάρχει περίπτωση το παιδάκι να έχει αυτισμό, κάποια χαρακτηριστικά του θα έχουν εμφανιστεί γύρω στην ηλικία των 2 ετών.

 

 

http://lb1f.lilypie.com/I9R5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συζήτησα με τη παιδίατρο χτες πότε να κάνουμε το MMR. Μου είπε ότι θα το κάνουμε τελευταίο, μετά τις επαναληπτικές δόσεις των άλλων εμβολίων. Μπορώ επίσης, να μην κάνω το τριπλό και να κάνω για κάθε αρρώστεια χωριστά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...