Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ανεμοβλογιας


Jean

Recommended Posts

Ρε παιδια, καντε μου μια χαρη γιατι θα τα παρω με τους γιατρους... Κοιταξτε τα βιβλιαρακια των παιδιων σας και πειτε μου ποσων μηνων το κανατε και κυριως σε ποσες δοσεις. Η γιατρος μου μας το εγραψε πρωτη δοση 13 μηνων και δευτερη 4 χρονων κι ο γιατρος του Ι.Κ.Α που πηγα να μου το γραψει επιμενει οτι γινεται 19 μηνων σε μια μονο δοση...και φυσικα δςν μου το γραφει :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν έχω το βιβλιάριο του παιδιού μαζί μου αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς το κάναμε όταν ήταν 13μηνών δεν θυμάμαι αν χρειάζεται επαναληπτικό και πότε θα το κοιτάξω .................................

δεν κατάλαβα με ποιά λογική δεν στο γράφει?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΣΑΜ. Ειπε στον πεθερο μου (αυτον εστειλα για την ακριβεια) οτι δεν το γραφει γιατι αυτο το εμβολιο γινεται 19 μηνων σε μια δοση. Του λεει ο πεθερος μου: μα η γιατρος μας εγραψε 13 μηνων και επαναληπτικο στα 4 χρονια. Και του απανταει: ε, τωρα, ακους τι σου λεω; 19 μηνων λεμε, κουβεντα θ' ανοιξουμε;; :shock::shock:

Να παω αυριο απο κει να του ξηγησω τ' ονειρο;;

 

Μηπως το Ι.Κ.Α εβαλε εναν μεσο ορο τους 19 μηνες και σε μια δοση για να γλιτωσει το επαναληπτικό; :evil:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πήγαινα όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για την άθλια συμπεριφορά του :evil:

για να πω την αλήθεια τα εμβόλια τα κάνω στον παιδίατρο μας τα πληρώνω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τους απαράδεκτους του ΙΚΑ...................

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα τα κανει ολα η παιδιατρος μας. Τα γραφω ομως στο κεντρο προστασια ς μανας και παιδιου... Τα παιρνω μετα απ' το φαρμακειο και παω στη γιατρο μας να το κανει. ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΣΑΜ!! Μας κανουν του κοσμου τις κρατησεις, γιατι να μην μας τα γραψουν; Τα μοναδικα που πληρωσα ηταν τα prevenar κι αυτο γιατι το ΙΚΑ εδινε ενα αλλο (πιο φθηνο για να γλιτωσει τα λεφτα) που ηταν σε δυο δοσεις και δεν ηθελα να φαει το παιδι δυο τσιμπηματα . Ολα τα αλλα μου τα εγραψαν... Θα παω απο κει το πρωι και δεν θα φυγω αν δεν μου το γραψει. Οχι για τα λεφτα αλλα τους εχεις βαρεθει η ψυχη μου... Γιατι να τους πληρωνουμε αφου δεν μας τα γραφουν; Δεν το καταργουν το μπο***λο να κανουμε ολοι απο μια ιδωτικη ασφαλιση να τελειωνει το πανηγυρι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα τα κανει ολα η παιδιατρος μας. Τα γραφω ομως στο κεντρο προστασια ς μανας και παιδιου... Τα παιρνω μετα απ' το φαρμακειο και παω στη γιατρο μας να το κανει. ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΣΑΜ!! Μας κανουν του κοσμου τις κρατησεις, γιατι να μην μας τα γραψουν; Τα μοναδικα που πληρωσα ηταν τα prevenar κι αυτο γιατι το ΙΚΑ εδινε ενα αλλο (πιο φθηνο για να γλιτωσει τα λεφτα) που ηταν σε δυο δοσεις και δεν ηθελα να φαει το παιδι δυο τσιμπηματα . Ολα τα αλλα μου τα εγραψαν... Θα παω απο κει το πρωι και δεν θα φυγω αν δεν μου το γραψει. Οχι για τα λεφτα αλλα τους εχεις βαρεθει η ψυχη μου... Γιατι να τους πληρωνουμε αφου δεν μας τα γραφουν; Δεν το καταργουν το μπο***λο να κανουμε ολοι απο μια ιδωτικη ασφαλιση να τελειωνει το πανηγυρι;;

 

φύγαμε από το ΙΚΑ και πήγαμε στο άλλο μπ....ΤΕΒΕ :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Έμείς την πρώτη δόση την κάναμε 19-3-07 δηλαδή 9 μηνών

την δεύτερη δόση την κάναμε 14-5-07 δηλαδή 11 μηνών

και έχουμε άλλη μια δόση όταν θα είναι 24 μηνών.

Τα εμβόλια τα κάνω στην παιδ/τρο στο ιατρείο της.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφω ομως στο κεντρο προστασια ς μανας και παιδιου... Τα παιρνω μετα απ' το φαρμακειο και παω στη γιατρο μας να το κανει.

 

Jean , αύτο που λές για το κέντρο προστασίας μάνας & παιδιού ; τι άκριβως είναι ; Αφορά μόνο ασφάλεια Δημοσίου Ταμείου; :?:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παραρτηματα του Ι.Κ.Α τα οποια εχουν μεσα γυναικολογους και παιδιατρους. Εκει πανε μονο εγκυες και μωρα-νηπια. Οι γυναικολογοι συνταγογραφουν (μετα τον 3ο μηνα) ολα τα φαρμακα της εγκυμοσυνης για να μην ταλαιπωρειται η εγκυος με ραντεβου του Ι.Κ.Α και ουρες. Μετα πας και σου γραφουν τα εμβολια του παιδιου και εννοειται πως τα κανουν κιολας αν θες. Ειναι για ασφαλισμενους του Ι.Κ.Α (το παιδι μου το ασφαλιζει ο αντρας μου). Αν εισαι στο Ι.Κ.Α ρωτα ποιο ειναι το πλησιεστερο σε σενα κεντρο προστασιας μανας και παιδιου. Τα εμβολια τα δικαιουμεστε, παιδια, μην τα πληρωνετε... Εν τω μεταξυ εγω τυχαια εμαθα την υπαρξη των κεντρων αυτων...Δεν το λενε, βολευτηκανε μια χαρα να τα πληρωνουν ολα οι γονεις...

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς έπαψε να θεωρείται υποχρεωτικό με αποτέλεσμα το ΙΚΑ να είναι υποχρεωμένο να στο γράψει. Στα υποχρεωτικά έχει το δικαίωμα να μη στα γράψει αλλά να σε υποχρεώσει να τα κάνεις εκεί όποτε σου πει ο γιατρός του ΙΚΑ.

Πληροφοριακά πάντως ο δικός μας ο παιδίατρος δεν το συστήνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και δεν το κάνει εκτός κι αν το θέλουν οπωσδήποτε οι γονείς. Θεωρεί ότι μπορεί να είναι περισσότερες οι παρενέργειες του εμβολίου απ'ότι αν νοσήσει το παιδί...

Κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μοναδικα που πληρωσα ηταν τα prevenar κι αυτο γιατι το ΙΚΑ εδινε ενα αλλο

To prevenar το ικα το γράφει κανονικότατα. Mαλιστα τη μια δόση μου την εγραψε ενας παιδίατρος και τη δευτερη άλλος.

Εμενα πάλι δεν ήθελαν να μου γραψουν το infarix hexa.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Aύριο θα πάω να κάνω το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς.

Όσες το έχετε κάνει, πέστε μου τι παρενέργειες έχει?

έίναι γενικά καλά ανεκτό ή κάνει υψηλό πυρετό κ.λ.π.

Κάποια κοπέλα έγραψε οτι ο γιατρός της δεν το κάνει γιατί το εμβόλιο έχει λέει περισσότερες παρενέργειες απ΄ότι αν αρωστήσεις από την ίδια τη νόσο.

Ισχύει αυτό?

Σας ευχαριστώ!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκλεισα ραντεβού στα δυο μεγάλα να το κάνουν στις 12/9 γιατί δεν πέρασαν ανεμοβλογιά (14 και 8 ετών) γιατί φοβάμαι για την μικρή.

Λέτε να μην το κάνω; Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκλεισα ραντεβού στα δυο μεγάλα να το κάνουν στις 12/9 γιατί δεν πέρασαν ανεμοβλογιά (14 και 8 ετών) γιατί φοβάμαι για την μικρή.

Λέτε να μην το κάνω; Ποιά η γνώμη σας;

Ποιος ο λογος να φοβασαι για την μικρη;μακαρι να την περναγε παρα να εκανε το εμβολιο.Εγω απο ανασφαλεια στη Μελινα τηςτο ειχα κανει 2 ετων,μολις πρωτοβγηκε.Ο Μαριος λοιπον 5 μηνων κολλησε ανεμοβλογια που μετεφερε η Μελινα απο τον σταθμο χωρις η ιδια να νοσησει λογω εμβολιου.Μια χαρα την περασε ,λιγος πυρετος και τα σπυρακια.Αυτος εχει τωρα ανοσια,η Μελινα σε λιγα χρονια δεν νομιζω ομως....
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβάμαι γιατί μια φίλη που είχε παιδιά σχολικής ηλικίας κόλλησαν στην μικρή της που ήταν 5 μηνών. Η μικρή δεν το εκδήλωσε εξωτερικά με σπυράκια αλλά εσωτερικά, έπαθε συψαιμία και πέθανε πρωτού καλά-καλά το καταλάβουν. Εκτός αυτού ο μεγάλος που είναι 14 μου είπαν ότι θα το περάσει κατά πάσα πιθανότητα πιο βαριά λόγω της ηλικίας του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω οπως σου ειπα ο μαριος 5 μηνων την περασε και πηγε καλα...τωρα με τα μεγαλυτερα παιδια τι να σου πω;;; :roll: αλλο το να σκεφτεις τι ειναι καλυτερο για αυτα και αλλο τι ειναι καλυτερο για την μικρη.Εγω θα προτιμουσα τελικα να μην ειχα κανει το εμβολιο στη Μελινα και να την ειχε περασει.

Link to comment
Share on other sites

Athena μου τα εμβολια τα κανουμε για να μην νοσησουν τα παιδια μας κ επειδη εσενα ο μικρος την περασε ελαφρια δεν σημαινει οτι ολα τα παιδακια της περνανε ετσι ,εγω την ειχα περασει με 41,5πυρετο ημουν ενα μηνα χαλια κ ειχα χασει 13κιλα,οποτε χιλιες φορες να υπηρχε το εμβολιο παρα αυτα που τραβηξε η μανα μου.Και να λεμε παλι καλα που η ιατρικη εξελισσεται κ εχουμε πλεον εναλλακτικες

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκλεισα ραντεβού στα δυο μεγάλα να το κάνουν στις 12/9 γιατί δεν πέρασαν ανεμοβλογιά (14 και 8 ετών) γιατί φοβάμαι για την μικρή.

Λέτε να μην το κάνω; Ποιά η γνώμη σας;

 

Η παιδίατρος μου είχε πει οτι από το εμβόλιο μπορεί κάποιο άλλο

παιδί να κολλήσει την ανεμοβλογιά.

Τότε που το μωρό ήταν 2 μηνών δεν το έκανε στον μεγάλο γι΄αυτό το λόγο.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε η παιδίατρος οτι αν κάποιος κάνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς μπορεί να μεταδώσει τη νόσο σε κάποιον που δεν την έχει περάσει.

Αυτό συμβαίνει με το συγκεκριμένο εμβόλιο γι΄αυτό και δεν μου το έκανε στο μεγάλο μου γιο όταν το μωρό ήταν 2 μηνών, γιατί θα μπορούσε να κολήσει το μωρό ανεμοβλογιά απο΄τον μεγάλο που θα είχε κάνει απλά το εμβόλιο.

Γι΄αυτό τώρα θα το κάνω και στους δυο ταυτόχρονα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

helen18 δεν το ηξερα αυτο κ ομολογω οτι δεν το ειχα ξανα ακουσει γι αυτο κ δεν το καταλαβα πριν,ευχομαι να μην εχεις καμια παρενεργεια αν κ δεν το πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Aύριο θα πάω να κάνω το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς.

Όσες το έχετε κάνει, πέστε μου τι παρενέργειες έχει?

έίναι γενικά καλά ανεκτό ή κάνει υψηλό πυρετό κ.λ.π.

Κάποια κοπέλα έγραψε οτι ο γιατρός της δεν το κάνει γιατί το εμβόλιο έχει λέει περισσότερες παρενέργειες απ΄ότι αν αρωστήσεις από την ίδια τη νόσο.

Ισχύει αυτό?

Σας ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα,

 

έκανα το εμβόλιο στο γιο μου (17 μηνών) εδώ και δυο βδομάδες και μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει ούτε πυρετό ούτε σπυράκια στο σημείο της ένεσης. Μια ζαβλακομάρα μόνο στο υπόλοιπο της ημέρας εκείνης και αυτό ήταν όλο.

 

Στην Αγγλία γίνεται σε μια δόση για τα παιδιά και σε δύο για τους ενήλικες (αν θυμάμαι καλά, μετά τα 12-13). Εδώ δεν είναι υποχρεωτικός εμβολιασμός.

 

Μ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...