Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποια μαιευτήρια η μαμά μπορεί να βλέπει το μεγαλύτερο παιδί της;


Recommended Posts

Επειδή η ξαφνική απουσία της μαμάς για 4 μέρες και 4 νύχτες είναι πολύ τραυματική για τα παιδιά, θα ήταν πολύ καλή λύση να μπορεί η μητέρα να συναντάει το μεγαλύτερο παιδί της σε κάποιον κατάλληλο χώρο τις ώρες που το νεογέννητο κοιμάται ή το έχουν πάρει για παιδίατρο/εξετάσεις.

 

Τι εμπειρίες έχετε σχετικά με το θέμα; Υπάρχει κάποιο μαιευτήριο που μπορεί να γίνει αυτό; Δεν εννοώ να κατέβει η μαμά λίγο στην υποδοχή μαζί με όοοολον τον κόσμο που μπαινοβγαίνει, αλλά να υπάρχει κάποιος πιο προστατευμένος χώρος.

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λογω καποιας επιπλοκης που ειχα στον 6ο μηνα, επετρεψαν στον μεγαλο μου να ερθει μεχρι το σαλονι του οροφου στον οποιο ημουνα, αυτο ειχε γινει στο ιασω....στο λητω που ειχαμε παει επισκεψη απαγορευοταν ακομα και στο σαλονι του οροφου....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Και στο Λητώ επιτρεπόταν στο ισόγειο. Όταν πήγαμε να δούμε τη νύφη μου ανεβήκαμε με τον άντρα μου εναλλάξ. Ο ένας καθόταν στο ισόγειο με τα παιδιά και ο άλλος ανέβαινε στο δωμάτιο. Επίσης και στο ισόγειο στο Έλενα είχα δει που φέρναν παιδιά, αλλά δεν ανέβαιναν στους ορόφους. Εγώ δεν την είδα την μεγάλη τις 3 μέρες που ήμουν στο Έλενα γιατί δεν ήθελα να φάει ο άντρας μου δυο ώρες στους δρόμους, μια να την φέρει και μια να την πάει (ο άντρας μου κάθισε μαζί μου όλες τις μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει κάποιο μαιευτήριο που να μπορεί να γίνει αυτό. Σε όποιο μαιευτήριο και να πας, αν μπορείς να σηκωθείς την 2η μέρα, κατεβαίνεις στο λόμπι και βλέπεις το βλαστάρι σου.

 

Το θέμα είναι, τι κερδίζετε και τι χάνετε τόσο εσύ όσο και το παιδί σε περίπτωση που δεν το δεις για 3-4 μέρες, και ποιες είναι, αν υπάρχουν, οι μέσες λύσεις που ξεμπλοκάρουν μία τέτοια κατάσταση.

 

Π.χ. Εάν έφευγες για ένα επαγγελματικό ταξίδι ναι μεν θα σου έλειπε το παιδί σου, όμως θα ήσουν στο mindset ότι πρέπει να πάω 3-4 μέρες να κάνω αυτό που πρέπει και μετά θα έχω όλο το χρόνο του κόσμου να χαρώ αυτά που θέλω.

 

Εξαρτάται επίσης από το πόσο χρονών είναι το μεγάλο σου παιδί, πόσο στενή είναι η σχέση μαμας-παιδιού και μπαμπά-παιδιού αντίστοιχα, αν έχει οικειότητα με παπούδες/γιαγιάδες κτλ.

 

Επειδή η ξαφνική απουσία της μαμάς για 4 μέρες και 4 νύχτες είναι πολύ τραυματική για τα παιδιά, θα ήταν πολύ καλή λύση να μπορεί η μητέρα να συναντάει το μεγαλύτερο παιδί της σε κάποιον κατάλληλο χώρο τις ώρες που το νεογέννητο κοιμάται ή το έχουν πάρει για παιδίατρο/εξετάσεις.

 

Τι εμπειρίες έχετε σχετικά με το θέμα; Υπάρχει κάποιο μαιευτήριο που μπορεί να γίνει αυτό; Δεν εννοώ να κατέβει η μαμά λίγο στην υποδοχή μαζί με όοοολον τον κόσμο που μπαινοβγαίνει, αλλά να υπάρχει κάποιος πιο προστατευμένος χώρος.

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι είναι τραυματική εμπειρία για τα παιδιά. Από την άλλη είσαι τόσο κουρασμένη από την γέννα, έχεις τόσα στο μυαλό σου , που οι μέρες περνάνε στο πι και φι και πριν καλά καλά το καταλάβεις είσαι σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει κάποιο μαιευτήριο που να μπορεί να γίνει αυτό. Σε όποιο μαιευτήριο και να πας, αν μπορείς να σηκωθείς την 2η μέρα, κατεβαίνεις στο λόμπι και βλέπεις το βλαστάρι σου.

 

 

Αυτό ακριβώς.

 

προσωπικά, όταν ήρθε το ηλεκτράκι μου, έβαλα τα κλαματα. Νομίζω το θέμεα είναι στη μαμά, όχι στο παιδί...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...