Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κριτηρια για τον χρονο εμβολιασμου απο τον παιδιατρο


pitsikoki

Recommended Posts

Koριτσια, εσεις ποτε κανατε το εμβολιο για ηπατιτιδα Α; Ο δικος μας παιδιατρος μας ειπε οτι το κανουμε 3 χρονων ή νωριτερα αν και οποτε ξεκινησουμε παιδικο. Ομως στην ξαδερφη και σε μια αλλη φιλη τα παιδακια τους κανανε ηδη το εμβολιο παρολο που και αυτα δεν πηγαινουν παιδικο. Με ποια κριτηρια επιλεγει ο καθε παιδιατρος ποτε θα γινει αυτο το εμβολιο ή και αλλα εμβολια γιατι βλεπω αποκλεισεις απο παιδιατρο σε παιδιατρο και εχω μπερδευτει. Τί ειναι καλυτερο; Αργοτερα ή νωριτερα (οταν αυτο ειναι εφικτο).

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασικα εγω δεν αφησα την παιδιατρο να κρινει ποτε να γινουν. Μπηκα εγω στην μεση. Τα εκανα ολα στον χρονο τους εκτος 2 επαναληπτικων και του ΜΜΡ που θα το κανει τωρα στα 3.5. Σεπ ξεκιναει προνηπιο και θελω να ειναι καλυμενη. Πιστευω σταθερα οτι το 'αργοτερα' ειναι πιο οφελειμο για τα παιδια, γιατι σε μικρες ηλικιες δεν θεωρω καλο να υπερφορτονται ετσι με εμβολιασμους. Δλδ θελω να κανω ΟΛΟΥΣ τους εμβολιασμους αλλα οχι σε βρεφακι και μικρο νηπιακι......δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, εσεις ποτε κανατε το εμβολιο για ηπατιτιδα Α; Ο δικος μας παιδιατρος μας ειπε οτι το κανουμε 3 χρονων ή νωριτερα αν και οποτε ξεκινησουμε παιδικο. Ομως στην ξαδερφη και σε μια αλλη φιλη τα παιδακια τους κανανε ηδη το εμβολιο παρολο που και αυτα δεν πηγαινουν παιδικο. Με ποια κριτηρια επιλεγει ο καθε παιδιατρος ποτε θα γινει αυτο το εμβολιο ή και αλλα εμβολια γιατι βλεπω αποκλεισεις απο παιδιατρο σε παιδιατρο και εχω μπερδευτει. Τί ειναι καλυτερο; Αργοτερα ή νωριτερα (οταν αυτο ειναι εφικτο).

 

και εμας το ιδιο μας ειπε. για τριων χρονων η με τον παιδικο και το καναμε τον περασμενο μηνα. επισης μας εβαλε και τρανσαμινασεις και εξετση για να δει ποσο επιασε της αλλης ηπατιτιδας.

μπορει να εξαρταται και απο το παιδακι. εξαρταται και απο το παγραμμα του υπουργειου. αλλα αι εγω προς το αργοτερα κλινω.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου παιδίατρος μου είπε πριν τον παιδικό. Ο μικρός θα γίνει 3 τον Αύγουστο και επείδή ΔΕΝ θα πάει παιδικό αλλά κατευθείαν προνήπιο θα το κάνουμε το εμβόλιο του χρόνου (που θα είναι 4).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω απο οσο ειδα στο χρονοδιαγραμμα που εχει μεσα στο βιβλιαριο μπορει το συγκεκριμενο να γινει και αργοτερα. Απλα το συζητουσαμε και μου ειπε η ξαδερφη μου 'αυτο που εσεις φετος δεν κανατε κανενα εμβολιο δεν το καταλαβαινω' (γιατι φετος δεν ειχαμε κανενα) και με αγχωσε. Περσυ και προπερσυ εννοειτε καθε μηνα σχεδον εμβολιο ειχαμε... και ρε κοριτσια περσυ καθε μηνα αρρωστη ηταν και φετος φτου φτου ουτε μια φορα!!! Αντε να με πεισουν τωρα οτι δεν ευθυνονται τα εμβολια...:rolleyes:

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω δεν αφησα την παιδιατρο να κρινει ποτε να γινουν. Μπηκα εγω στην μεση. Τα εκανα ολα στον χρονο τους εκτος 2 επαναληπτικων και του ΜΜΡ που θα το κανει τωρα στα 3.5. Σεπ ξεκιναει προνηπιο και θελω να ειναι καλυμενη. Πιστευω σταθερα οτι το 'αργοτερα' ειναι πιο οφελειμο για τα παιδια, γιατι σε μικρες ηλικιες δεν θεωρω καλο να υπερφορτονται ετσι με εμβολιασμους. Δλδ θελω να κανω ΟΛΟΥΣ τους εμβολιασμους αλλα οχι σε βρεφακι και μικρο νηπιακι......δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

 

Ποια επαναληπτικά δεν κάνατε?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

El, άμα δεν έχεις κάνει επαναληπτικά, το παιδί δεν έχει κάνει ΟΛΟΥΣ τους εμβολιασμούς ;) (και οι επαναληπτικές δόσεις πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένο διάστημα από την πρώτη για να έχουν αποτέλεσμα, αλλιώς βαράς στο βρόντο)

 

Της ηπατίτιδας Α η δικιά μου το έκανε σήμερα, στα 2 χρόνια, αλλά προφανώς υπάρχει διαφορά με το πρόγραμμα εκεί..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω στα βιβλια τους Ηπατιτιδα Α... Μονο Β και την τελευταια δοση την εκαναν 18 μηνων, Βασικα ολα τοτε τα τελειωσαν. Τωρα εχουμε τα επαναληπτικα στα 6 περιπου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...