Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια! Τρώει 3-4 λεπτά κ μετά κλάμα!


Recommended Posts

Δεν υπάρχει λόγος να δίνεις μπουκάλι στο μωρό για να δοκιμάσεις αν έχεις γάλα! Μπερδεύεις το μωρό και καλλιεργείς ένα φαύλο κύκλο...

Το αν έχεις γάλα το καταλαβαίνεις από το βάρος κι απο τις βρεγμένες πάνες, αν είναι 5 βρεγμένες τότε το μωρό πίνει αρκετό γάλα από εσένα.

 

Μήπως απλά το μωρό έχει χορτάσει και το πιέζεις να θηλάσει περισσότερο γιατί νομίζεις οτι δε χόρτασε;

 

γιατι ομως μπερδευεται το μωρο αν πινει μπουκαλι;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι ομως μπερδευεται το μωρο αν πινει μπουκαλι;;;

 

Χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα.

 

Αρχικά μπορει να μπερδευτεί και να πάθει συγχιση θηλών, να μπερδέψει δηλαδή τον τροπο που πίνει γαλα απο το στηθος με το μπουκάλι. Αυτο μπορει να προκαλέσει λαθος θηλαστικες κινήσεις με αποτέλεσμα τραυματισμό των θηλών της μαμας και μη αποτελεσματικό άδειασμα του στήθους άρα μειωση παραγώγης και χαμηλό βάρος.

Επίσης το μωρο δεν καταλαβαίνει γιατι η μαμα που συνηθως δίνει στηθος ξαφνικα του δίνει κατι άσχετο με αυτο και γιατι δεν ειναι διαθέσιμη να το θηλασει. Αυτο μπορει να οδηγήσει στο να μην ξέρει τι να περιμένει απο την μαμα (στηθος ή μπουκαλι) ή και σε απεργια θηλασμου. Αν συνηθίσει τα μπουκάλια αργα ή γρηγορα ενα μωρο δε συνεργάζεται στο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα πρεπει να θηλαζει απ το στηθος για να ειναι πληρες το γευμα του μωρου;

 

Δεν εχει σημασία ποση ωρα ειναι στο στηθος, αλλα το αν το μωρο καταπίνει. Δηλαδή ενα μωρο μπορεί να ειναι στο στηθος πολλές ωρες και να μην καταπίνει καθόλου και ενα αλλο μωρο να παίρνει οσο γαλα χρειαζεται σε 5 λεπτα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας παιδιά και από μένα! Είμαι και εγώ νέα μανούλα και εννοείται το κάθετι με ανησυχεί! Ο δικός μου είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας. Όλο το δεύτερο μήνα είχαμε αποκλειστικό θηλασμό. Τον πρώτο μήνα με συμπλήρωμα. Τον πρώτο μήνα έβαλε περίπου 1.200 και το δεύτερο 1.100 και τώρα είναι 5.400. Οπότε όπως όλα δείχνουν τρώει καλά ως τώρα. Πριν κάποιο διάστημα για 2-3 μέρες έτρωγε και μέχρι να ρευτεί πλάνταζε στο κλάμα και χτυπιόταν! Δύσκολα τον ηρεμούσα για να ξαναπιάσει, κάποιες φορές έπιανε. Μέχρι που ηρέμησε και δεν το ξαναέκανε. Τώρα όμως έχει μερικές μέρες που τρώει, σταματάει, ρεύεται με αναγωγή (ή την καταπίνει) και με μια δυσανασχέτηση και όταν τον βάζω ξανά μυρίζει τη θηλή, ανοίγει ελαφρώς το στόμα του, γλείφεται και αρχίζει να γκρινιάζει! Φαίνεται ότι πεινάει και ότι θέλει να πιάσει, αλλά κάτι τον πειράζει. Παράλληλα χτυπιέται σαν τρελό! Όσο το βάζω στο στήθος, τόσο πιο πολύ χτυπιέται. Κάποιες φορές ίσως να καταφέρει να πιάσει, αλλά τις περισσότερες δεν πιάνει και προτιμάει να τρώει τη μπουνιά του. Μάλιστα την τρώει με τόση πολλή όρεξη και κάνει και έντονο ήχο απόλαυσης! Αφού σκέφτομαι ότι πλέον δεν του αρέσει το στήθος, ή "χάλασε" για τη γεύση του το γάλα μου ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις θηλές μου που δεν βλέπω (καμιά μόλυνση, μυκητίαση ή οτιδήποτε) ή μήπως είναι δόντια (νωρίς δεν είναι ακόμη;). Πέρασε από το μυαλό μου η ΓΟΠ αλλά και η γιατρός μου είπε ότι παίρνει καλό βάρος, οπότε το αφήνουμε αυτό στην άκρη. Είχε καμιά σας παρόμοιο θέμα και τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας παιδιά και από μένα! Είμαι και εγώ νέα μανούλα και εννοείται το κάθετι με ανησυχεί! Ο δικός μου είναι 2 μηνών και μιας εβδομάδας. Όλο το δεύτερο μήνα είχαμε αποκλειστικό θηλασμό. Τον πρώτο μήνα με συμπλήρωμα. Τον πρώτο μήνα έβαλε περίπου 1.200 και το δεύτερο 1.100 και τώρα είναι 5.400. Οπότε όπως όλα δείχνουν τρώει καλά ως τώρα. Πριν κάποιο διάστημα για 2-3 μέρες έτρωγε και μέχρι να ρευτεί πλάνταζε στο κλάμα και χτυπιόταν! Δύσκολα τον ηρεμούσα για να ξαναπιάσει, κάποιες φορές έπιανε. Μέχρι που ηρέμησε και δεν το ξαναέκανε. Τώρα όμως έχει μερικές μέρες που τρώει, σταματάει, ρεύεται με αναγωγή (ή την καταπίνει) και με μια δυσανασχέτηση και όταν τον βάζω ξανά μυρίζει τη θηλή, ανοίγει ελαφρώς το στόμα του, γλείφεται και αρχίζει να γκρινιάζει! Φαίνεται ότι πεινάει και ότι θέλει να πιάσει, αλλά κάτι τον πειράζει. Παράλληλα χτυπιέται σαν τρελό! Όσο το βάζω στο στήθος, τόσο πιο πολύ χτυπιέται. Κάποιες φορές ίσως να καταφέρει να πιάσει, αλλά τις περισσότερες δεν πιάνει και προτιμάει να τρώει τη μπουνιά του. Μάλιστα την τρώει με τόση πολλή όρεξη και κάνει και έντονο ήχο απόλαυσης! Αφού σκέφτομαι ότι πλέον δεν του αρέσει το στήθος, ή "χάλασε" για τη γεύση του το γάλα μου ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις θηλές μου που δεν βλέπω (καμιά μόλυνση, μυκητίαση ή οτιδήποτε) ή μήπως είναι δόντια (νωρίς δεν είναι ακόμη;). Πέρασε από το μυαλό μου η ΓΟΠ αλλά και η γιατρός μου είπε ότι παίρνει καλό βάρος, οπότε το αφήνουμε αυτό στην άκρη. Είχε καμιά σας παρόμοιο θέμα και τι κάνατε;

 

Υπαρχει κι η περίπτωση απλα να μην πειναει κι εσυ να το πιέζεις λιγάκι γιατι νομίζεις οτι πειναει και να αντιδράει.

 

Η περίπτωση της ΓΟΠ δεν μπορει να αποκλειστεί λογω του βάρους που παίρνει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση. Nina-Nana είχες δίκιο!! Μετά το μήνυμά σου, δοκίμασα το εξής: έφαγε, ρεύτηκε, τον ξαναδοκίμασα και δεν ήθελε, τον άφησα στο relax για λίγο και ξεκίνησε να τρώει τη μπουνιά του, τον ξαναέβαλα και γκρίνιαζε χτυπιόταν και τον άφησα να συνεχίσει να τρώει τη μπουνιά του. Μέχρι που την έβγαλε από το στόμα (αφού είχε γίνει βέβαια σφουγγάρι το δαχτυλάκι του) και άρχισε να διαμαρτύρεται. Τον έβαλα να φάει και έφαγε κανονικότατα. Αυτό ακολουθώ πια και όλα καλά!

Πώς όμως πάντα πρέπει να περνάει από το μυαλό μας ότι συμβαίνει κάτι κακό...;

Την ΓΟΠ δεν τη βγάζω από το πλάνο γιατί το μωράκι μου όταν θέλει να ρευτεί δυσανασχετεί και νομίζω ότι εχει κρυφές γουλίτσες γιατί καταπίνει μετά το ρέψιμο και παίρνει μια φάτσα περίεργη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω μια μπεμπούλα 55 ημερών την οποία θηλάζω. Τις τελευταίες 3 εβδομάδες σε πολλά γεύματα αφήνει το στηθος κλαίγοντας μετα από 2-3 λεπτά, και δεν το ξαναπιάνει με τίποτα. Έκλαιγε και νωρίτερα στο σ΄τήθος αλλά σπανια. Βλέπω ότι πεινάει ακόμα κάποιες φορές, άλλες φορές μετά από λίγο κοιμάται. Φοβόμασταν για ΓΟΠ και ο παιδιατρος μας εδωσε επαντορεν για να δουμε αν θα τη βοηθήσει, αλλά δεν έχω δει καμια βελτιωση.

Επειδή δεν ήξερα αν χορταινει η οχι σε αυτες τις κρίσεις, αρχισα να της δινω και λίγο συμπλήρωμα, την τελευταία εβδομάδα, από το οποίο έπινε πολύ λίγο συνήθως. Προχθές είδα ότι είχε και βλένες με ελάχιστο αίμα στην πάνα της, και ο παιδιατρος μου είπε να κάνω αποχή απο τα γαλακτοκομικά και να κοψω και το συμπλήρωμα.

Πάνες βρέχει, κακά κάνει, αλλα πολύ ακανόνιστα, την προηγούμενη εβδομάδα έκανε 1 φορά την ημέρα και τις τελευταίες μέρες κάνει σχεδόν συνέχεια. Τα κακά της είναι υδαρή και μελί αλλά κάποιες φορές πρασινωπα_ίσως από το συμπλήρωμα.

Επίσης, χωρίς να έχει σχέση με το παραπάνω πρόβλημα, δεν πιάνεται ιδιαίτερα καλά στο στήθος, με αποτέλεσμα να ποναω στις θηλές μου (ήταν και επίπεδες) σε κάθε θηλασμό.

Προσφέρω ένα στήθος ανα 2 ώρες, αλλά τωρα τελευταία, όταν την πιάνει κρίση της δίνω και το άλλο, μήπως και ηρεμήσει (αλλά δεν ηρεμέι, απλά τρωει ενα διλεπτο παραπάνω).

Για τις πρώτες σαραντα μέρες θήλαζα οποτε ήθελε το μωρό, τώρα προσπαθώ να εχει περάσει δύωρο, εκτός αν την βλέπω να τρώει τα χέρια της μετά μανίας...

Αυτά... αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα σας ήμουν πολυ ευγνώμων, όλα αυτά με έχουν ρίξει πολύ ψυχολογικά, είμαι σε ένα μόνιμο άγχος και δεν μπορώ να χαλαρώσω και να απολάυσω το παιδάκι μου...

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Νομίζω 2 σημεία είναι σημαντικά, που μπορεί να δώσει το καθένα τη δική του ερμηνεία για τη συμπεριφορά του μωρού:

α) το αίμα στα κακά, σημείο αλλεργίας στα γαλακτοκομικά, η οποία αποτελεί αίτιο ανησυχίας

β) οι πληγωμένες θηλές, ενδεικτικές μη σωστής τοποθέτησης στο στήθος, που θα μπορούσε να οδηγήσει σε μείωση παραγωγής.

 

Πέρα από τις κενώσεις και τις ουρήσεις, το μωρό παίρνει καλό βάρος;

 

Τέλος, καλύτερα να μην εφαρμόζεις το δύωρο. Δεν υπάρχει λόγος. Όταν φτάσει το μωρό στο "μετά μανίας" που περιγράφεις, ίσως είναι πολύ εκνευρισμένο για να θηλάσει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα,

έχω μια μπεμπούλα 55 ημερών την οποία θηλάζω. Τις τελευταίες 3 εβδομάδες σε πολλά γεύματα αφήνει το στηθος κλαίγοντας μετα από 2-3 λεπτά, και δεν το ξαναπιάνει με τίποτα. Έκλαιγε και νωρίτερα στο σ΄τήθος αλλά σπανια. Βλέπω ότι πεινάει ακόμα κάποιες φορές, άλλες φορές μετά από λίγο κοιμάται. Φοβόμασταν για ΓΟΠ και ο παιδιατρος μας εδωσε επαντορεν για να δουμε αν θα τη βοηθήσει, αλλά δεν έχω δει καμια βελτιωση.

Επειδή δεν ήξερα αν χορταινει η οχι σε αυτες τις κρίσεις, αρχισα να της δινω και λίγο συμπλήρωμα, την τελευταία εβδομάδα, από το οποίο έπινε πολύ λίγο συνήθως. Προχθές είδα ότι είχε και βλένες με ελάχιστο αίμα στην πάνα της, και ο παιδιατρος μου είπε να κάνω αποχή απο τα γαλακτοκομικά και να κοψω και το συμπλήρωμα.

Πάνες βρέχει, κακά κάνει, αλλα πολύ ακανόνιστα, την προηγούμενη εβδομάδα έκανε 1 φορά την ημέρα και τις τελευταίες μέρες κάνει σχεδόν συνέχεια. Τα κακά της είναι υδαρή και μελί αλλά κάποιες φορές πρασινωπα_ίσως από το συμπλήρωμα.

Επίσης, χωρίς να έχει σχέση με το παραπάνω πρόβλημα, δεν πιάνεται ιδιαίτερα καλά στο στήθος, με αποτέλεσμα να ποναω στις θηλές μου (ήταν και επίπεδες) σε κάθε θηλασμό.

Προσφέρω ένα στήθος ανα 2 ώρες, αλλά τωρα τελευταία, όταν την πιάνει κρίση της δίνω και το άλλο, μήπως και ηρεμήσει (αλλά δεν ηρεμέι, απλά τρωει ενα διλεπτο παραπάνω).

Για τις πρώτες σαραντα μέρες θήλαζα οποτε ήθελε το μωρό, τώρα προσπαθώ να εχει περάσει δύωρο, εκτός αν την βλέπω να τρώει τα χέρια της μετά μανίας...

Αυτά... αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα σας ήμουν πολυ ευγνώμων, όλα αυτά με έχουν ρίξει πολύ ψυχολογικά, είμαι σε ένα μόνιμο άγχος και δεν μπορώ να χαλαρώσω και να απολάυσω το παιδάκι μου...

Ευχαριστώ πολύ...

 

Το πεπτικό σύστημα του μωρου ερεθιστηκε, εξού και τα περίεργα κακα, απο το συμπλήρωμα.

Κανε προσεκτική αποχη και μην ξαναδωσεις συμπλήρωμα, ετσι κι αλλιώς ούτε σου χρειαζεται, ούτε το έπινε.

 

Να δινεις και τα δυο στηθη στο μωρο, ειδικα οταν ειναι ανήσυχο, και να μην τηρείς ωράρια.

 

Δινεις ερεθίσματα στο μωρο; Βγαίνετε έξω βολτα;

 

Εχεις πληγες στο στηθος; Η λαθος σταση θηλασμου εχει σχέση με ολα τα προηγούμενα... Το μωρο πρέπει να πιάνει το στηθος σωστά κι εσυ πρέπει να μην πονάς!

Να φροντίζεις οπως πιάνεις το μωρο για να θηλασει η κοιλια του να ακουμπάει τη δικια σου, το αυτί, ο ωμός κι ο γοφος του να ειναι σε ευθεία γραμμή, το κεφαλι του να μην στρίβει καθόλου, να εχει ανοίξει καλα το στόμα του, να εχει πιάσει τη θηλη αλλα και μέρος της αλου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλημέρα σας, επαναφερω το θεμα γιατι δεν βρηκα καποια παρομοια κατασταση.

Γεννησα πριν 2,5 μήνες ενα κοριτσακι 2910κγ και 50cm. Βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2840κγ.Στον 1ο μηνα ηταν 3950κγ και 54cm.Το 2ο μηνα 4700 και 58cm.Θηλάζω αποκλειστικα τωρα πια 8 φορες τη μερα.Βρεχει 7-9 πανες την ημερα ενω με τα κακα εχουμε θεμα. Μεχρι πριν 1 μηνα εκανε 5 φορες την ημερα αλλα το γυρισε σε δυσκοιλιοτητα , καθε 4η μερα κανει κακα.Ξεχασα να αναφερω οτι εχει κολικους απο την 6η μερα και συνεχιζονται.Τις τελευταιες 3 μερες , κανει αυτο που λεει το θεμα. Τη βαζω στο στηθος και μετα απο 3 λεπτα αρχιζει να τεντωνεται, να κλαιει, να συσπαται γενικως.Το θεμα ειναι οτιμου διεχνει οτι θελει να φαει αλλά σαν κατι να την ενοχλει.Στην αρχη το έκανε μονο στο απογευματινο και στο βραδυνο γευμα. Σημερα το έκανε και στο "δεκατιανο".Ολες τις αλλες ωρες τρωει κανονικα. Οταν λοιπον της περναει η γκρινια, τρωει κανονικα. Μιλησα με τον παιδιατρο και μου ειπε οτι λογικα δεν ειναι ΓΟΠ γιατι θα επρεπε να κανει σε ολα τα γευματα ετσι και να βγαζει γουλιες ή να κανει μεγαλη αναγωγη - πραγμα που δεν γινεται. Επίσης, όταν αρχιζει να γκρινιαζει και τη σηκωνω ρευεται κανονικα. Όποια γνωμη ευπροσδεκτη !!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, Μαριάννα!

 

Πρώτα από όλα, πολλά θηλαζοντα μωράκια, μετά τις 40 ημέρες, κάνουν κακά αραιά, ακόμα και 1 φορά την εβδομάδα! Αν, λοιπόν, τα κακά είναι μαλακά και το μωρό δε δείχνει να πονάει, δεν πρόκειται για δυσκοιλιότητα!

 

Μήπως το μωρό σου έχει αυτή τη συμπεριφορά γιατί νυσταζει και θέλει απλά να πιπιλισει, αλλά του έρχεται το γάλα και δυσανασχετεί; Το λέω γιατί, αν υπήρχε άλλο πρόβλημα (ΓΟΠ, αλλεργία κτλ) θα έκανε τα ίδια σε κάθε γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινη μερα ηταν εφιαλτικη!!Ολη μερα εκανε το ιδιο πραγμα, με αποκορυφωμα στις 9μμ, όπου ειχε να φαει απο τις 4.30μμ (χωρις κλαμα), όπου μονο που την εβαλα στο στηθος αρχισε το κλαμα. Την ηρεμησα και μετα απο 45' της εδωσα μητρικο με το μπιμπερο (ευτυχω ειχα αντλησει το μεσημερι), οπου το ήπιε όλο χωρίς κλάμα και ολο καλα !!

Μετά στις 2.30πμ, στις 5.30πμ , στις 7.30πμ και στις 11.30πμ, έφαγε κανονικά χωρίς κλάμα !

Τι να πω...να ηταν τυχαιο ? να την ενοχλούσε τοσο ο κολικος ? ή μήπως απλά ηταν χορτασμενη και εγω την πιεζα να φαει ? Απλά, με εντυπωσιαζει, μετα απο τοσες ωρες να μην θελει να φαει. Τωρα για πχ, εφαγε στις 11.30 και ενω εχει κοιμηθει, εχει ξυπνησει δεν ζηταει να φαει, καθεται χαλαρη .... η ωρα ειναι 15.45 !

Μίλησα και με τον παιδιατρο (εχθες αργα),που μου ειπε οτι αποκλειει την ΓΟΠ, για αυτο ακριβως το λόγο που λες. Επίσης, μου ειπε ότι αν την πειραζε το δικο μου , θα την πειραζε και με το μπιμπερο. Αλλά ευτυχως δεν εχουμε θεμα με αναγουλες.Θα δειξει , τι να πω !!!

Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινη μερα ηταν εφιαλτικη!!Ολη μερα εκανε το ιδιο πραγμα, με αποκορυφωμα στις 9μμ, όπου ειχε να φαει απο τις 4.30μμ (χωρις κλαμα), όπου μονο που την εβαλα στο στηθος αρχισε το κλαμα. Την ηρεμησα και μετα απο 45' της εδωσα μητρικο με το μπιμπερο (ευτυχω ειχα αντλησει το μεσημερι), οπου το ήπιε όλο χωρίς κλάμα και ολο καλα !!

Μετά στις 2.30πμ, στις 5.30πμ , στις 7.30πμ και στις 11.30πμ, έφαγε κανονικά χωρίς κλάμα !

Τι να πω...να ηταν τυχαιο ? να την ενοχλούσε τοσο ο κολικος ? ή μήπως απλά ηταν χορτασμενη και εγω την πιεζα να φαει ? Απλά, με εντυπωσιαζει, μετα απο τοσες ωρες να μην θελει να φαει. Τωρα για πχ, εφαγε στις 11.30 και ενω εχει κοιμηθει, εχει ξυπνησει δεν ζηταει να φαει, καθεται χαλαρη .... η ωρα ειναι 15.45 !

Μίλησα και με τον παιδιατρο (εχθες αργα),που μου ειπε οτι αποκλειει την ΓΟΠ, για αυτο ακριβως το λόγο που λες. Επίσης, μου ειπε ότι αν την πειραζε το δικο μου , θα την πειραζε και με το μπιμπερο. Αλλά ευτυχως δεν εχουμε θεμα με αναγουλες.Θα δειξει , τι να πω !!!

 

Πιστεύω ότι πιέζεις ή πιεζες το μωρό να φάει οπότε δυσανασχετεί. Επίσης επειδή θεωρεί ότι θα εχει πίεση δεν ζητάει σύντομα να θηλάσει, ας πούμε "φοβάται" την πίεση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μarianna, νομιζω οτι εχει κανει την νυχτα μερα το μωρο δηλ. σου κοιμαται πιο βαρια το μεσημεροαπογευμα , αν καταλαβα καλα απο τις ωρες που γραφεις, κ την νυχτα πιο ελαφρια οποτε ξυπναει πιο συντομα για γαλα! Κ εγω πιστευω οτι εφοσον βρεχει τοσες πανες, (για τα κακα μην σε απασχολει γιατι κ εμενα η μεγαλη κορη οταν θηλαζε ειχε κ 7-8 μερες να κανει κ ουτε καν ζοριζοταν) μην την πιεζεις να φαει οπως λεει κ η Νινα. Αν το προγραμμα στο εκανε αντιστροφα, δηλ. κοιμοταν τοσες ωρες συνεχομενα τη νυχτα φυσικα δεν θα την ξυπνουσες να φαει αλλα θα ησουν κ απο τις "τυχερες" που ριχνουν κανα υπνο παραπανω! Αν κανεις υπομονη πιστευω σε 1-2 μηνες το πολυ θα μπορεις εστω να την απασχολεις λιγο τα πρωϊνα-απογευματα ωστε να σου γυρισει το σερι υπνου το βραδυ! Το "κλαματακι" που λες (αν δεν εννοεις απαρηγορητο κλαμα γιατι εκει μπορει οντως κατι να το ποναει), το κανει ειτε γιατι θελει να κοιμηθει κ η ροη του γαλατος δεν το αφηνει, ή το αντιθετο θελει να νανουριστει με γαλα εχει αδειασει το στηθος κ χρειαζεται προσπαθεια για να πιει κατι που ειναι εκνευριστικο οταν εισαι μωρο κ νυσταζεις:rolleyes:! Τα ιδια κανει κ η μικρη μου (4μηνων) εεε καπου στη μεση τα βρισκουμε κ παραδινεται στον Μορφεα;)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν αυτά ακριβώς πέρασε και ο δικός μου στο τελευταίο άλμα και δεν ήξερα τι να κάνω! λίγπ πριν κλείσουν τον τρίτο μήνα κάνουν μεγάλο άλμα! ακριβώς τα ίδια είχα περάσει και γω..... μετα απο αυτη τη συμπεριφορά, περάσαμε στο άλλο άκρο όπου ετρωγε συνέχεια. Οταν λέμε συνέχεια, ενοούμε ατελείωτα!!! Επίσης ήταν πολύ αναστατωμένος, μάλιστα πριν το κλάμα, τεντωνε το σώμα του, κοκκίνιζε και μετα έδειχνε ότι θελει να φάει αλλα κατι τον εμποδίζει!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια σας ευχαριστω!παιρνω κουραγιο!και εχθες μου έκανε τα ιδια και μάλιστα εφαγε στις 11:30πμ και μετα στις 6 το απογευμα!μετα στις 22:00,στις 3:30,5:30,8:30!!αρα παίζει να εχει μπερδέψει τη μερα με τη νύχτα!σημερα εφαγε μια χαρά χωρις κλαμα και ανα 3ωρο μεχρι τις 6.εχουν περασει 5 ωρες και δεν εχει ζητήσει να φάει,κοιμαται απο τις 8.απο τη μια λεω να τη ξυπνήσω αλλα απο την αλλη θελω να δω τι θα κανει!!και δεν εχουμε και ησυχια εδω μεσα,εχω και ενα αγοράκι 4,5 χρόνων,οποτε εχει μάθει και τη φασαρία!πως θα την βοηθήσω να αλλάξει το ωράριο της;μπας και κοιμηθούμε λιγο παραπάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια σας ευχαριστω!παιρνω κουραγιο!και εχθες μου έκανε τα ιδια και μάλιστα εφαγε στις 11:30πμ και μετα στις 6 το απογευμα!μετα στις 22:00,στις 3:30,5:30,8:30!!αρα παίζει να εχει μπερδέψει τη μερα με τη νύχτα!σημερα εφαγε μια χαρά χωρις κλαμα και ανα 3ωρο μεχρι τις 6.εχουν περασει 5 ωρες και δεν εχει ζητήσει να φάει,κοιμαται απο τις 8.απο τη μια λεω να τη ξυπνήσω αλλα απο την αλλη θελω να δω τι θα κανει!!και δεν εχουμε και ησυχια εδω μεσα,εχω και ενα αγοράκι 4,5 χρόνων,οποτε εχει μάθει και τη φασαρία!πως θα την βοηθήσω να αλλάξει το ωράριο της;μπας και κοιμηθούμε λιγο παραπάνω!!

 

Θηλάζεις στο ίδιο μέρος μέρα και νύχτα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!εχω καθιερωσει την ημερα να θηλαζω στο σαλονιι και τη νυχτα στο δωματιο της.φαινεται να εχει αρχισει να στρωνει,δεν μου κανει αυτην την υστερια στο φαγητο πια και την ημερα την ξυπναω ανα 4ωρο αν κοιμαται ή την ταιζω αν ειναι ξυπνια, ωστε να μην χανει γευματα.τη νυχτα συνηθως στο 4ωρο ξυπναει, μονο εχθες κοιμηθηκε 5 ωρες σερι,οπου εγω βεβαια ειχα ξυπνησει απο συνηθεια!!!

Αυτο σημαινει οτι απο τους 8 θηλασμους πεσαμε στους 6-7,πειραζει;σε 3μερες γινεται 3μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!εχω καθιερωσει την ημερα να θηλαζω στο σαλονιι και τη νυχτα στο δωματιο της.φαινεται να εχει αρχισει να στρωνει,δεν μου κανει αυτην την υστερια στο φαγητο πια και την ημερα την ξυπναω ανα 4ωρο αν κοιμαται ή την ταιζω αν ειναι ξυπνια, ωστε να μην χανει γευματα.τη νυχτα συνηθως στο 4ωρο ξυπναει, μονο εχθες κοιμηθηκε 5 ωρες σερι,οπου εγω βεβαια ειχα ξυπνησει απο συνηθεια!!!

Αυτο σημαινει οτι απο τους 8 θηλασμους πεσαμε στους 6-7,πειραζει;σε 3μερες γινεται 3μηνων.

 

Το βραδινό μην το πειράζεις καθόλου. Αν θέλεις πρόσφερε άλλη μια φορά μεσα στην ημέρα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Nina ,το βραδυ σιγουρα δεν το αλλάζω αλλα το πρόβλημα μου ειναι οτι αν δεν θελει να φάει ξεκιναει μια γκρινια χωρις αυριο!!πχ εχθες εφαγε στις 7 το απογευμα και στις 10 την εβαλα να φάει γιατι ειχε αρχίσει να γλαρωνει,εφαγε 2-3' και μετα ξεκινησε η γκρινια μεχρι τις 22:30!!!την ειχα αγκαλια και νόμιζε μαλλον οτι θα την ταΐσω παλι!!!το εχω στο μυαλό μου παντως να προσπαθω να της δίνω ενα ακομη.ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Nina ,το βραδυ σιγουρα δεν το αλλάζω αλλα το πρόβλημα μου ειναι οτι αν δεν θελει να φάει ξεκιναει μια γκρινια χωρις αυριο!!πχ εχθες εφαγε στις 7 το απογευμα και στις 10 την εβαλα να φάει γιατι ειχε αρχίσει να γλαρωνει,εφαγε 2-3' και μετα ξεκινησε η γκρινια μεχρι τις 22:30!!!την ειχα αγκαλια και νόμιζε μαλλον οτι θα την ταΐσω παλι!!!το εχω στο μυαλό μου παντως να προσπαθω να της δίνω ενα ακομη.ευχαριστω πολυ!!

 

Το βράδυ η γκρίνια ειναι εντονότερη, για διάφορους λόγους. Κυρίως απο την κούραση και την ένταση της ημέρας!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ξανα εδω!την Παρασκευη καναμε εμβολιο και ο γιατρος τη ζυγισε και πηρε μονο 300γρ ολο το μηνα (εκλεισε τον 3ο). Καναμε καλλιεργεια για ουρολιμωξη και βγηκε αρνητικη.οποτε μου ειπε ο γιατροσ να την ταιζω περισσοτερο, αλλα πωσ?

Κανει 6 γευματα την ημερα πλεον και καθε φορα που προσπαθω να την ταισω ενω δεν θελει, γκρινιαζει απιστευτα πολυ. Δοκιμασαμε να της δωσει ο μπαμπας με μπιμπερο το μητρικο σε μη ωρα φαγητου και παλι γκρινια.ο γιατρος μου προτεινε να της δινω 1 γευμα μονο με μπιμπερο μπας και φαει περισσοτερο, αλλα να σας πω την αληθεια το σκεφτομαι.φοβαμαι μηπωσ εχει θεμα μετα με τη θηλη.πιπιλα δεν παιρνει σχεδον καθολου και σκεφτομαι τι μπορω να κανω για να παρει βαρος.Οι "καλοθελητες" μου λενε να τησ δωσω ξενο φυσικα!Αλλα εγω δεν θελω!

Link to comment
Share on other sites

Ξανα εδω!την Παρασκευη καναμε εμβολιο και ο γιατρος τη ζυγισε και πηρε μονο 300γρ ολο το μηνα (εκλεισε τον 3ο). Καναμε καλλιεργεια για ουρολιμωξη και βγηκε αρνητικη.οποτε μου ειπε ο γιατροσ να την ταιζω περισσοτερο, αλλα πωσ?

Κανει 6 γευματα την ημερα πλεον και καθε φορα που προσπαθω να την ταισω ενω δεν θελει, γκρινιαζει απιστευτα πολυ. Δοκιμασαμε να της δωσει ο μπαμπας με μπιμπερο το μητρικο σε μη ωρα φαγητου και παλι γκρινια.ο γιατρος μου προτεινε να της δινω 1 γευμα μονο με μπιμπερο μπας και φαει περισσοτερο, αλλα να σας πω την αληθεια το σκεφτομαι.φοβαμαι μηπωσ εχει θεμα μετα με τη θηλη.πιπιλα δεν παιρνει σχεδον καθολου και σκεφτομαι τι μπορω να κανω για να παρει βαρος.Οι "καλοθελητες" μου λενε να τησ δωσω ξενο φυσικα!Αλλα εγω δεν θελω!

 

Πόσες πάνες βρέχει το μωρό;

 

Ποιες ειναι οι μετρήσεις του μωρού με ημερομηνίες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μηνα!

Γεννηθηκε 2910γρ - 50εκ,

εξοδος με 2840γρ,

1ος μηνας : 3950 - 54εκ

2ος μηνας : 4700 - 58εκ

3ος μηνας : 5000 - 60εκ

Βρεχει περιπου 6-7 πανες και κακα 1φορα ειτε ανα ημερα , ειτε ανα 3ημερες, οπου κανει περισσοτερες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...