Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Είναι καλύτερα να μην έχεις παιδί ή να έχεις ένα παιδί με ειδικές ανάγκες;

 

Προτιμώ την μη παρέμβαση από μια αμφίβολη παρέμβαση.

την άποψη του φίλου μας του μεσαστουρα φενεται ότι υποστηρίζουν και άλλοι ομοιοπαθητικοθεραπευόμενοι...

εδώ αυτός το ζευγάρι (πατέρας ομοιοπαθητικός) "θεραπευε" με ομοιοπαθητική το μωρό του το οποίο βρισκόταν σε απίστευτο πόνο, αψηφώντας τις απόψεις πολλών γιατρών για κλασσική θεραπεία...

μετά το θάνατο ο πατέρας δήλωσε:

 

"η συμβατική ιατρική θα είχε απλά επιμυκήνει τη μίζερη ζωή της, δεν θα τη θεραπευε εντελως, αυτό το πιστεύω έντονα"

 

οι συμβατικοί γιατροί είχαν πει ότι το παιδί θα βελτιώνώταν μέσα σε 24 ώρες (δε θα θεραπευόταν εντελώς θα είχε πάντα το έκζεμα, αλλά δε θα πονούσε , θα συρικνωνώταν έντονα και (το βασικότερο) .... δεν θα πέθαινε)

 

http://www.smh.com.au/national/parents-guilty-of-manslaughter-over-daughters-eczema-death-20090605-bxvx.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν γράφει και ακριβώς αυτό... Υπάρχει μια αντίφαση στην πρώτη και την τελευταία πρόταση (most vaccines - all vaccines).

 

Πολύ large και χαλαρή η Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία στο θέμα των εμβολίων...

Δηλαδή, κατά τον πρώτο χρόνο ζωής του μωρού, που γίνονται σταδιακά διάφορες δόσεις πολλών εμβολίων, τι κάνουν στην Αμερική; Τα κάνουν όλα μαζί; Δηλαδή, πηγαίνουν το μωρό 2 φορές στον παιδίατρο/νοσοκόμο και το χιλιοτρυπούν για να πάρει την αναγκαία δόση από όλα τα απαραίτητα εμβόλια; :roll::shock:

Είναι δυνατόν; Μήπως δεν καταλαβαίνουμε κάτι;

 

Κάτι δεν καταλαβαίνεις. Το πρόγραμμα εμβολιασμών της Αμερικής έχει δύο μόνο διαφορές με αυτό της Ελλάδας. Στην Αμερική δεν κάνουν μηνιγγιόκοκκο και στην Ελλάδα δεν κάνουν ροταϊό. Όλα τα άλλα γίνονται ακριβώς με τον ίδιο προγραμματισμό. Αυτό που εννοεί το κείμενο είναι ΟΛΑ τα εμβόλια που είναι κατάλληλα για την εκάστοτε ηλικία (π.χ. άλλα γίνονται στους 2 μήνες, άλλα στους 4 κοκ) και την ανοσιακή κατάσταση του παιδιού (αλλεργίες, ανοσοκαταστολή κλπ).

 

Επίσης, το εξαπλό π.χ. δεν είναι έξι εμβόλια που ενώθηκαν σε ένα, είναι ένα εμβόλιο. Έτσι, σε κάθε επίσκεψη στην Αμερική, το περισσότερο που κάνεις είναι 2 ενέσιμα κι ένα πόσιμο (του ροταϊού που δεν συμπεριλαμβάνεται στα προτεινόμενα στην Ελλάδα). Μπορείτε να διαβάσετε για τη σύσταση των εμβολίων, τις πρωτεΐνες, τι σημαίνει συζευγμένο κλπ, βοηθάει να καταλάβεις πάνω-κάτω την τεχνολογία τους και με ποια φιλοσοφία ομαδοποιούνται οι ασθένειες που περιλαμβάνονται σε κάθε ένα από αυτά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Infanrix tetra+Engerix+Meningitec+Prevenar 13+ Hiberix και Rotarix (δε διαφημίζω τα συγκεκριμένα εμβόλια, μην παρεξηγηθώ, τα αναφέρω για λόγους ευκολίας, αν και ο συνδυασμός ακούγεται σαν...γαλατικό χωριό!!!:-D).

 

Φτιάχνονται σε γαλατικό χωριό, γι' αυτό και έχουν πάντα την κατάληξη -ιξ! :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

την άποψη του φίλου μας του μεσαστουρα φενεται ότι υποστηρίζουν και άλλοι ομοιοπαθητικοθεραπευόμενοι...

εδώ αυτός το ζευγάρι (πατέρας ομοιοπαθητικός) "θεραπευε" με ομοιοπαθητική το μωρό του το οποίο βρισκόταν σε απίστευτο πόνο, αψηφώντας τις απόψεις πολλών γιατρών για κλασσική θεραπεία...

μετά το θάνατο ο πατέρας δήλωσε:

 

"η συμβατική ιατρική θα είχε απλά επιμυκήνει τη μίζερη ζωή της, δεν θα τη θεραπευε εντελως, αυτό το πιστεύω έντονα"

 

οι συμβατικοί γιατροί είχαν πει ότι το παιδί θα βελτιώνώταν μέσα σε 24 ώρες (δε θα θεραπευόταν εντελώς θα είχε πάντα το έκζεμα, αλλά δε θα πονούσε , θα συρικνωνώταν έντονα και (το βασικότερο) .... δεν θα πέθαινε)

 

http://www.smh.com.au/national/parents-guilty-of-manslaughter-over-daughters-eczema-death-20090605-bxvx.html

 

Λυπηρό αυτό που συνέβη, βρήκα και αυτό

http://rationalwiki.org/wiki/Gloria_Thomas_Sam

 

Στο λινκ που έβαλες γράφει και "Gloria's tiny body required more nutrition than her mother's milk could provide", δηλαδή χτύπημα και στον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Πέρα από το χτύπημα στην ομοιοπαθητική το συγκεκριμένο άρθρο φέρνει στην επιφάνεια και το ερώτημα ποιος έχει τον τελικό λόγο για την υγεία των παιδιών μας;

 

Ποτέ δεν θα μάθουμε τι θα γινόταν αν το παιδί ακολουθούσε συμβατική θεραπεία (πόσο θα ζούσε, μπορεί να ζούσε και σήμερα, καθώς και σε τι κατάσταση θα ήταν).

 

Ας δεχθούμε λοιπόν ότι δεν γνωρίζουμε ... :-(

 

ΥΓ

  • Το περίεργο είναι πως κάποιοι απαντούν στα σχόλια στο youtube σε κάποιον Homeosaurus αλλά τι έχει γράψει αυτός δεν το βλέπω…;
  • Ομοίως και εδώ http://www.mainheadlinenews.com/video/s8XYUixuw8g

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτέ δεν θα μάθουμε τι θα γινόταν αν το παιδί ακολουθούσε συμβατική θεραπεία (πόσο θα ζούσε, μπορεί να ζούσε και σήμερα, καθώς και σε τι κατάσταση θα ήταν).

 

Ας δεχθούμε λοιπόν ότι δεν γνωρίζουμε ... :-(

δεν υσχύει αυτό φυσικά και γνωρίζουμε τι θα γινόταν

όλοι οι γιατροί υποστήριξαν ότι το παιδί θα επιζούσε και θα είχε μια φυσιολογική ζωή για αυτό άλλωστε και οι γονείς καταδικάστηκαν....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, τώρα είδα όλη την κουβέντα, ήμουν χαμένος αλλού 2-3 βδομάδες, δεν το έκανα σκόπιμα.

 

ΟΙ παρενέργειες του εμβολίου (άμεσες και μακροπρόθεσμες) αναγράφονται στο φυλαράκι οδηγειών για να τις μάθεις...

Αλήθεια, μόνο αυτές είναι;

 

...άλλά όπως ειπώθηκε καλύτερα να πεθάνει ενα παιδί παρά να πάθει παρενέργειες από το εμβόλιο (ερυθρότητα και πρήξιμο στο χέρι, πονοκέφαλος, αδυναμία, πυρετός... ) :roll:

Δεν είναι αυτές οι ψιλοπαρενέργειες που θεωρώ πρόβλημα αλλά οι χρόνιες παθήσεις, όπως έχω γράψει.

 

για γίνε λίγο πιο σαφής σε αυτό το κομμάτι, γιατί κάπως μου ακούγεται...

Τι παραπάνω να ξεκαθαρίσω; Η φυσική εξέλιξη έχει όχι μόνο σταματήσει αλλά ακλουθεί την αντίθετη πλέον πορεία. Και ένα λινκ από ένα βιβλίο που θέλω να διαβάσω. "Ιατρική Νέμεση. Η απαλλοτρίωση της υγείας"

 

Tελικα mesastoura ποσο ειναι το αΧβ και ποσο το Χ.

 

Δεν εχω ψαξει τις πιθανοτητες καθολου.

 

Επισης το β πρεπει να υπολογιστει με τα σημερινα δεδομενα που η διαγνωση ειναι πιο γρηγορη, οπως και η θεραπεια πιο αποτελεσματικη. Αρα ακομα πιο μικρο.

 

Εχω περασει και εγω ανεμοβλογια και ολες τις αρρωστειες τις παιδικες,

μαλιστα μας εβαζε η μητερα μου να κολησουμε.

Μπράβο της.

Σοβαρή επιπλοκή δεν θεωρώ αυτά που έχουν ξεφανιστεί μέσα στον μήνα. Ποια θεραπεία λοιπόν; Δεν ξέρω τις πιθανότητες, απλά ανέφερα πως πρέπει να υπολογίζονται με βάση τα μαθηματικά.

Απλά να προσθέσω ότι όταν πολλαπλασιάσουμε αριθμούς μικρότερους της μονάδας το αποτέλεσμα είναι ακόμα μικρότερο, π.χ. 0,1*0,1=0,01

 

Όποιος λεει (παιδίατρος ή όχι) πως υπολογίζει τις πιθανότητες - έτσι και αλλιώς - ας το κάνει τουλάχιστον όσο μπορεί σωστά.

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Συγγνώμη...βλέπω καλά ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου;

 

Δηλαδή τι θέλεις να μας πεις, mesastoura? Ότι αφήνεις τα παιδιά σου ανεμβολίαστα (αν έχεις), ώστε, αν πάθουν μια ασθένεια κι έχουν επιπλοκές, προτιμάς να πεθάνουν παρά να "ρισκάρεις" να γίνουν αυτιστικά λόγω του εμβολίου;

 

Ποια είναι η μη και ποια η αμφίβολη παρέμβαση;

 

Ποιο είναι το αντίθετο του κανονικού παιδιού;

 

Ξεκαθάρισε σε παρακαλώ τι μας λες, για να ξέρουμε πώς να απαντήσουμε!

Για τα δικά μου παιδιά επιτρέψτε μου να μην γράψω πολλά πέρα από το γεγονός ότι έχουν κάνει κάποια εμβόλια.

 

Η αμφίβολη παρέμβαση προφανώς είναι το εμβόλιο.

 

Ένα παιδί που δεν έχει και τόσο δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα.

 

εγώ πάντως περιμένω την απάντηση του mesastoura σε μένα, την Lisbet και την Μαριάλ...

Ζητώ και πάλι συγνώμη για την ... απουσία :P Αν εκρεμμεί κάτι μου λέτε

 

Bάλτε κι εμένα στη λίστα της αναμονής για τη συγκεκριμένη απάντηση :confused:

:D

 

τι αναμένεις βρε κορίτσι να πάθει αυτισμό; :confused:

αφού είπαμε ο κύριος που συνέδεσε το μμρ με τον αυτισμό προσπαθούσε να φτιάξει ένα δήθεν "ασφαλές εμβόλιο" ...

Ήθελε να φτιάξει δικό του δηλαδή εμβόλιο; Έχεις κάποιο σχετικό λινκ;

Δηλαδή ήταν ιδιοτελής ο σκόπος του ;

 

δεν ισχύει αυτό φυσικά και γνωρίζουμε τι θα γινόταν όλοι οι γιατροί υποστήριξαν ότι το παιδί θα επιζούσε και θα είχε μια φυσιολογική ζωή για αυτό άλλωστε και οι γονείς καταδικάστηκαν....

Επέτρεψέ μου να αμφιβάλω για αυτό. Για να πάρει ένας γονιός τέτοια απόφαση ... σκέψου πόσα έχουν δει τα μάτια του ως γιατρός.

Σίγουρα το περιστατικό αυτό ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για ένα γερό χτύπημα στην ομοιοπαθητική. Αναρωτιέμαι πάντως τι έγινε με τους γονείς αυτούς; Έχουν άραγε άλλα παιδιά; ...

 

Χτύπημα αντίλογο σε άρθρα επιστημονικά σαν αυτό :

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_scientific_critisism.html

του γνωστού ΣΚ, μάλλον από τους καλύτερους στην Αθήνα. Θεωρητικός και πρακτικός :cool:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψέ μου να αμφιβάλω για αυτό. Για να πάρει ένας γονιός τέτοια απόφαση ... σκέψου πόσα έχουν δει τα μάτια του ως γιατρός.

Σίγουρα το περιστατικό αυτό ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για ένα γερό χτύπημα στην ομοιοπαθητική. Αναρωτιέμαι πάντως τι έγινε με τους γονείς αυτούς; Έχουν άραγε άλλα παιδιά; ...

Οι γονείς αυτοί είναι στη φυλακή. Και είχαν και άλλο παιδί (μεγαλύτερο) δυστυχώς. Και στον πατέρα απαγορεύτηκε να ασκεί ομοιοπαθητική στην Αυστραλία (τη χώρα όπου ζει). (βλ. http://guides.sl.nsw.gov.au/content.php?pid=242811&sid=2189510, http://www.abc.net.au/news/2009-09-28/parents-jailed-over-babys-death/1445256).

 

Σε αυτό το λινκ (http://www.dailytelegraph.com.au/baby-gloria-thomass-parents-thomas-and-manju-sam-jailed-for-not-getting-proper-medical-help/story-e6freuy9-1225780501717), αναγράφεται ότι η υπόθεση ΔΕΝ αφορά αποτυχία της ομοιοπαθητικής αλλά εγκληματική αμέλεια των γονιών:

"Justice Peter Johnson said both parents had shown gross negligence in the treatment of their daughter, however he said Mr Sam had additionally breached his duty of care to Gloria as her treating homeopath.

 

“This case doesn’t concern the failure of homeopathy,” Justice Johnson said.

“Rather, it concerns the gross criminal negligence of two parents who failed to ensure that their infant daughter received necessary and appropriate medical care and attention for a treatable condition.”

 

Το γεγονός ότι είναι ομοιοπαθητικός λειτουργεί ως τεκμήριο ότι όποιες αποφάσεις πήρε είναι και οι σωστές;;;;!!!!

Σφάλματα κάνουν μόνο οι συμβατικοί γιατροί; Όχι οι ομοιοπαθητικοί;;;

Εγώ θα έλεγα ότι σφάλματα κάνουν όσοι ακολουθούν με φανατική προσήλωση μία άποψη, όποια και αν είναι αυτή...

 

 

Σε κάθε περίπτωση, η επίσημη ΚΑΙ ΟΜΟΦΩΝΗ θέση των ομοιοπαθητικών που μάλισταν κατέθεσαν στη δίκη ήταν η εξής (http://ehln.org/?p=649#sthash.nNeaZ93Z.dpbs):

"The universal view of homeopaths who gave evidence at the trial (Dr Scott, Ms Cresswell and Mr Katyal), was that homeopathic treatment could be tried for a period but, if there was no improvement, medical assessment was necessary. Each witness emphasised that homeopathy complemented conventional medicine, and was not intended to be a substitute for the treatment of conditions which called for conventional medical assessment and treatment. This was the professional standard which applied to Thomas Sam in Australia, a standard which he clearly breached in a grave respect… It was overwhelmingly clear that homeopathy would not suffice for the state of affairs which was apparent by 27 April 2002".

Κοινώς, οι ομοιοπαθητικοί αναγνωρίζουν ότι υφίστανται όρια... και πέρα, από αυτά, ΟΦΕΙΛΟΥΝ να καταφεύγουν στη συμβατική ιατρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ απορώ γιατί ως κοινωνία προχωράμε μπροστά, γιατί η ιατρική προχωράει, γιατί αυτή η κακή ιατρική έχει αυξήσει το όριο ζωής από τα 50 χρόνια στα 80. Πραγματικά απορώ!!!!!!!!

Δεν θα πω πως η ιατρική δεν έχει κι εκείνη τα κουσούρια της, αλλά δεν είναι και η ομοιπαθητική η λύση για τα πάντα!!! Εσείς που την ασπάζεστε, θα ήθελα να ξέρω, αν παθαίνατε καρκίνο, η aids (μακρια από εσάς), θα κάνατε ομοιοπαθητική??????Τα εμβόλια έχουν βοηθήσει τα τελευταία χρόνια να εξαφανιστούν κάποιες ασθένειες (δηλαδή υπάρχουν εννοείται κρούσματα, αλλά πολύ λίγα σε σχέση με τον πληθυσμο) και όλοι εσείς που είστε προοδευτικοί και αρνήστε την κλασική ιατρική και τα εμβόλια, βοηθάτε όλους μας να γυρίσουμε δεκαετίες πίσω! Πηγαίντε να ζήσετε στα βουνά, χωρίς φάρμακα και εμβόλια, γυρίστε στην εποχή των σπηλαίων γιατί όχι....Μπορείτε να πάτε και στην Αφρική που εκεί τα παιδιά πεθαίνουν και με την απλή γρίπη, ανεμοβλογιά, κτλ. γιατί δεν έχουν στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής, φάρμακα και εμβόλια......Οι υπόλοιποι τι φταίμε που σπάτε την αλυσίδα ασφαλείας που δημιουργείται με τα εμβόλια? Τα δικά μου τα παιδιά που φταίνε? Παράνοια, θεωρίες συνομοσίας, αδυνατώ να καταλάβω!

Αυτισμό επίσης, ένα παιδί δεν παθαίνει κάποια στιγμή, γεννιέται με αυτόν, έχει να κάνει με το νευρικό του σύστημα. Μπορεί να μην έχει εκδηλωθεί και να εμφανιστεί αργότερα και συνήθως μεταξύ 15-25 μηνών, εκεί δηλ ακριβώς που γίνεται και το εμβόλιο το επίμαχο...Ο αυτισμός εμφανίζεται, θα γινόταν κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς και γι' αυτό φταίει λεει το εμβόλιο!!!!!! Τα παιδιά θυμηθείτε όσοι έχετε, πριν τους 15 μηνες δεν πολυμιλάνε, δεν έχουν κατακτήσει πολλές από τις ικανότητες ενός ενήλικα, οπότε δεν μπορείς εύκολα να διακρίνεις ένα παιδί αυτιστικό και ειδικά αν αυτό έχει ελαφρια μορφή αυτισμού (γιατί έχει μεγάλο φάσμα). Γονείς παραδέχονται ότι αφού διαγνώστηκε το παιδι τους με αυτισμό, είχαν στο παρελθον παρατηρήσει κάποιες "περίεργες" συμπεριφορές...αλλά τις αγνόησαν....έτσι κι αλλιώς κάτι που δεν θέλουμε να το δούμε στο παιδί μας, το προσπερνάμε, νομίζοντας πως είναι ιδέα μας..

Καλό κουράγιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

mesastouraaaaaa!!!

βρε αν θες και το δικο μου ερωτημα :P ...για τις πιθανότητες ...

Μπορείς παρακαλώ να το επαναλάβεις; Δεν σε κάλυψα παραπάνω;

 

 

Οι γονείς αυτοί είναι στη φυλακή. Και είχαν και άλλο παιδί (μεγαλύτερο) δυστυχώς. Και στον πατέρα απαγορεύτηκε να ασκεί ομοιοπαθητική στην Αυστραλία (τη χώρα όπου ζει). (βλ. http://guides.sl.nsw.gov.au/content.php?pid=242811&sid=2189510, http://www.abc.net.au/news/2009-09-28/parents-jailed-over-babys-death/1445256).

 

Σε αυτό το λινκ (http://www.dailytelegraph.com.au/baby-gloria-thomass-parents-thomas-and-manju-sam-jailed-for-not-getting-proper-medical-help/story-e6freuy9-1225780501717), αναγράφεται ότι η υπόθεση ΔΕΝ αφορά αποτυχία της ομοιοπαθητικής αλλά εγκληματική αμέλεια των γονιών:

"Justice Peter Johnson said both parents had shown gross negligence in the treatment of their daughter, however he said Mr Sam had additionally breached his duty of care to Gloria as her treating homeopath.

 

“This case doesn’t concern the failure of homeopathy,” Justice Johnson said.

“Rather, it concerns the gross criminal negligence of two parents who failed to ensure that their infant daughter received necessary and appropriate medical care and attention for a treatable condition.”

 

Το γεγονός ότι είναι ομοιοπαθητικός λειτουργεί ως τεκμήριο ότι όποιες αποφάσεις πήρε είναι και οι σωστές;;;;!!!!

Σφάλματα κάνουν μόνο οι συμβατικοί γιατροί; Όχι οι ομοιοπαθητικοί;;;

Εγώ θα έλεγα ότι σφάλματα κάνουν όσοι ακολουθούν με φανατική προσήλωση μία άποψη, όποια και αν είναι αυτή...

 

 

Σε κάθε περίπτωση, η επίσημη ΚΑΙ ΟΜΟΦΩΝΗ θέση των ομοιοπαθητικών που μάλισταν κατέθεσαν στη δίκη ήταν η εξής (http://ehln.org/?p=649#sthash.nNeaZ93Z.dpbs):

"The universal view of homeopaths who gave evidence at the trial (Dr Scott, Ms Cresswell and Mr Katyal), was that homeopathic treatment could be tried for a period but, if there was no improvement, medical assessment was necessary. Each witness emphasised that homeopathy complemented conventional medicine, and was not intended to be a substitute for the treatment of conditions which called for conventional medical assessment and treatment. This was the professional standard which applied to Thomas Sam in Australia, a standard which he clearly breached in a grave respect… It was overwhelmingly clear that homeopathy would not suffice for the state of affairs which was apparent by 27 April 2002".

Κοινώς, οι ομοιοπαθητικοί αναγνωρίζουν ότι υφίστανται όρια... και πέρα, από αυτά, ΟΦΕΙΛΟΥΝ να καταφεύγουν στη συμβατική ιατρική.

Aimee, είσαι πολύ καλή στο ψάξιμό και όλη η τοποθέτησή σου είναι για μένα - ειλικρινά - πολύ σωστή και σοβαρή.

Δεν έχω να προσθέσω ούτε να σχολιάσω κάτι, δηλώνω χαρούμενος και ικανοποιημένος που γράφεις εδώ, με τον τρόπο που το κάνεις και αναβαθμίζεις το forum και βρίσκω τον διάλογο αυτόν εποικοδομητικό για όλους (και για μένα φυσικά).

 

Φυσικά λάθος ιατρικό μπορεί να κάνεις κάθε γιατρός, ομοιοπαθητικός ή όχι. Ο συγκεκριμένος προφανώς έχασε τις ισορροπίες.

 

Καλή συνέχεια, ειλικρινά , τα σέβη μου!

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

με όλον τον σεβασμό όμως, καλέ μου mesastoura, και εσύ διαταράσσεις τις ισορροπίες δηλώνοντας (ή δεν κατάλαβα καλά? τόσες φορές σε έχουμε ρωτήσει και εγώ και άλλες κοπέλες) ότι προτιμάς να πεθάνει το παιδί σου από μια ασθένεια, παρά να γίνει αυτιστικό λόγω του mmr...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

Δεν ειχα δει την αναπτυξη του θεματος! :)

 

Καταρχήν να πω ότι δεν τα 'λεω ' εγω αλλα τα πηρα από στατιστικα των οποιων παρεθεσα πηγες.

 

Επισης να πω ότι 1 στους 40.000 με σοβαρη επιπλοκη δεν σημαινει 3 ατομα στο 1.000.000 αλλα 10 στους 400.000 και 100 στα 4.000.000.

Αρα είναι 40.000 στο 1.000.000

Τα εγραψα αναλυτικα γιατι εγω είμαι των θεωρητικών επιστημων και δεν εχω μαθηματικη σκεψη το ομολογω. Οποτε ενδεχεται να κανω λαθος. Από την άλλη , ετσι θυμαμαι τα μαθηματικα!! :D

 

Σοβαρες επιπλοκες του εμβολίου, αναφέρονται στα διαφορα φυλλαδια που συνοδευουν τα εμβολια και αναφερουν πολύ μικροτερο ποσοστο ;)

 

Για το θεμα επιλογης δεν διαφωνούμε.....αλλα εδώ δεν αναλυουμε το δικαιωμα επιλογης αλλα τι είναι πιο 'φρονιμον';)

 

 

 

Αυτά τα αποτελέσματα δεν θα τα βρεις ποτε....Ποτε όμως...Μονο θεωρητικα θα μπορουσες να τα προσεγγίσεις. Αρα , προσωπικα κοιταω το μικροτερο ρισκο ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

 

 

Εγω προτιμω να μιλησω για την δικη μου οπτικη παιρνοντας ως δεδομενο το δικο μου παιδι. Γιατι? Γιατι το παιδι μου λογιζεται στη συντριπτικη πλειοψηφια. Είναι δηλαδή ένα παιδι χωρις ιδιατερα προβλήματα και χωρις ιδιατερες αλλεργιες ετσι όπως είναι τα περισσοτερα παιδακια. Και θεωρω ότι ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ αυτά τα παιδακια πρεπει να εμβολιάζονται....Οκ, όχι με τυφλα ματια αλλα και από την άλλη όχι υιοθετώντας στειρα αρνητικη θεση.

 

Αν παψει ο εμβολιασμος , γενικοτερα, θα προκυψουν πολλα προβλήματα....

 

 

 

και εγω τα περασα όλα....γνωστης παιδι όμως 'χαθηκε ' από ανεμουλογια....Ελάχιστες οι πιθανοτητες αλλα υπαρχουν. Επισης μεγαλυτερη η πιθανοτητα από το ρισκο του εμβολίου. Τι είναι λογικο να κανουμε??

 

#1149

 

βασικα εχω περιεργεια στον τροπο υπολογισμου των πιθανοτήτων! :)

Link to comment
Share on other sites

με όλον τον σεβασμό όμως, καλέ μου mesastoura, και εσύ διαταράσσεις τις ισορροπίες δηλώνοντας (ή δεν κατάλαβα καλά? τόσες φορές σε έχουμε ρωτήσει και εγώ και άλλες κοπέλες) ότι προτιμάς να πεθάνει το παιδί σου από μια ασθένεια, παρά να γίνει αυτιστικό λόγω του mmr...

εγω που δεν θα το προτιμουσα, θεωρω πολύ πιεστικο από τη μερια των υπολοιπων αυτό το 'να ξεκαθαρισει ' ότι οντως το προτιμα, ετσι ώστε να πεσουμε πανω του να τον φαμε ;)

Αυτό δειχνει να προτιμάει ναι....διαφωνω όπως διαφωνεις και εσυ....δεν θελει όμως να το αναπτυξει γιατι να μην ξεσκισουμε το θεματακι....

Υπαρχει και αυτό το κομματι των ανθρωπων που προτιμάει το καθολου παιδι από ιδιατερο παιδι....αν δεν υπηρχε δεν θα εκανε εκτρωση καμια σε περιπτωση που ανακαλυπτονταν καποιο πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα εγώ ρωτάω για να δω αν κατάλαβα καλά ή μήπως κατάλαβα κάτι διαφορετικό από αυτό που εννοεί...

δεν ρωτάω για να πέσω να τον φάω, αλλά για να εκφράσω την απορία μου μήπως και δεν κατάλαβα καλά

προφανώς διαφωνώ με την κοσμοθεωρία του (αν είναι αυτή), απλά ήθελα να του δώσω το πλεονέκτημα της αμφιβολίας (μήπως ήθελε να πει κάτι άλλο, καθότι γραπτός λόγος)

αλλά δικαίωμά του να λέει (από θέση ισχύος...μην το ξεχνάμε) ό,τι πιστεύει

το πέρασε όμως κομματάκι στο ντούκου και γιαυτό περίμενα μιαν απάντηση

Μου την έδωσες εσύ αντ' αυτού, οπότε έληξε!

Link to comment
Share on other sites

μα εγώ ρωτάω για να δω αν κατάλαβα καλά ή μήπως κατάλαβα κάτι διαφορετικό από αυτό που εννοεί...

δεν ρωτάω για να πέσω να τον φάω, αλλά για να εκφράσω την απορία μου μήπως και δεν κατάλαβα καλά

προφανώς διαφωνώ με την κοσμοθεωρία του (αν είναι αυτή), απλά ήθελα να του δώσω το πλεονέκτημα της αμφιβολίας (μήπως ήθελε να πει κάτι άλλο, καθότι γραπτός λόγος)

αλλά δικαίωμά του να λέει (από θέση ισχύος...μην το ξεχνάμε) ό,τι πιστεύει

το πέρασε όμως κομματάκι στο ντούκου και γιαυτό περίμενα μιαν απάντηση

Μου την έδωσες εσύ αντ' αυτού, οπότε έληξε!

 

Δηλώνω ταύτιση απόψεων με τη συμφορουμίτισσα Μαρία στο συγκεκριμένο ζήτημα, δεν τα επαναλαμβάνω γιατί με κάλυψε απόλυτα η τοποθέτησή της.

 

Πάντως εγώ έτσι κι αλλιώς δεν περίμενα να διευκρινήσει ο mesastoura. ;)

Link to comment
Share on other sites

#1149

 

βασικα εχω περιεργεια στον τροπο υπολογισμου των πιθανοτήτων! :)

Αυτό που είχα γράψει είναι:

Ωραία.

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι πως αν

α
: η πιθανότητα να κολλήσουμε την Χ ασθένεια

β
: η πιθανότητα να έχουμε σοβαρή επιπλοκή

και

x
:η πιθανότητα να έχουμε σοβαρή επιπλοκή από το εμβόλιο της ίδιας ασθένειας

 

τότε πρέπει να συγκρίνουμε το γινόμενο α*β με το x.

 

Δηλαδή είναι

α*β > x

ή

α*β < x ;

 

Αυτά απλά από τις πιθανότητες....

Αλλά όπως έγραψες και εσύ αυτά τα α,β και x πολύ δύσκολα ή ποτέ δεν θα τα βρεις.

Και επιπλέον ισχύει το παρακάτω, για τα α και β:

...

...

όταν πολλαπλασιάσουμε αριθμούς μικρότερους της μονάδας το αποτέλεσμα είναι ακόμα μικρότερο, π.χ. 0,1*0,1=0,01

 

Όποιος λέει (παιδίατρος ή όχι) πως υπολογίζει τις πιθανότητες - έτσι και αλλιώς - ας το κάνει τουλάχιστον όσο μπορεί σωστά.

...

Άρα τι συγκρίνουμε; Τι φοβόμαστε περισσότερο ; Αυτό δεν έχει επιστημονική βάση, και ... δεν χρειάζεται να έχει.

Ας το αναγνωρίσουμε λοιπόν πως δεν υπολογίζουμε πιθανότητες, οκ;

Πως δεν λειτουργούμε με τρόπο επιστημονικό.

Το ίδιο κάνουν και οι περισσότεροι γιατροί.

 

Απλά οι περισσότεροι ακολουθούμε την πεπατημένη, ή εμπιστεύονται κάποιον γιατρό για την υγεία του δικού μας παιδιού, ο οποίος φυσικά δεν παίρνει την ευθύνη (σου λέει εγώ αυτό προτείνω αλλά είναι δική σου η απόφαση). Οι ομοιοπαθητικοί το ίδιο κάνουν αλλά τουλάχιστον το συζητούν (ανάλογα με την ασθένεια, την κατάσταση του παιδιού ...)

 

Λίγοι, όπως ο ΣΚ που παρέθεσα λινκ νωρίτερα και αναρωτιέμαι αν το διάβασε κάποιος , το ψάχνουν παραπέρα.

 

Και αυτοί οι λίγοι μερικές φορές είναι των άκρων, όπως πολύ όμορφα έγραψε η Aimee αλλά μερικές φορές δεν είναι.

 

Έτσι ο ΣΚ δεν είναι κάθετος και αξίζει να διαβαστεί.

 

ΥΓ

Καλή η σύνδεση με την έκτρωση που έγραψες.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
τι αναμένεις βρε κορίτσι να πάθει αυτισμό; :confused:

αφού είπαμε ο κύριος που συνέδεσε το μμρ με τον αυτισμό προσπαθούσε να φτιάξει ένα δήθεν "ασφαλές εμβόλιο" για να το αντικαταστήσει και έκανε την έρευνα με λάθος τρόπο και ποτέ κανείς δεν κατάφερε να επαναλάβει (να ξαναβρεί) τα ευρήματά του....

η έρευνά του αποσύρθηκε και ο ίδιος έχασε την ιατρική του άδεια...

τι άλλο πια...

σε 15 μέρες από τον εμβολιασμό θα σου ανεβάσει λίγο πυρετό και αυτό είναι όλο...

 

... η πιθανότητα να "έγιναν"/ανακοινώθηκαν όλα αυτά, προκειμένου να εξασφαλιστούν οι πωλήσεις της εταιρίας που βγάζει το εμβόλιο και πρέπει να αποσβέσει το κόστος ανάπτυξης.... παίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια ερώτηση και αν έχει συζητηθεί πιο πάνω πείτε μου το σας παρακαλώ.

Γεννικά δεν είμαι αντίθετη στα εμβόλια, έχω κάνει τα περισσότερα στα παιδιά μου ακόμη και προαιρετικά.

Αλλά δεν καταλαμβαίνω γιατί πρέπει να γίνει 2η δόση του MMR και να μην προηγειθεί έλεγχος αν έχουν ανοσία.

Διάβασα σε 2-3 άρθρα ότι η 2η δόση είναι κάτι που γίνεται μετά 1990 και ο λόγος είναι ότι ένα ποσοστό ατόμων (5-10 %) δεν αποχτούσε ανοσία σε όλες ή μία από τις 3 ασθένειες. 'Οτι η 2η δόση δεν είναι booster (για να ''δυναμώσει την ανοσία'') αλλά να δημιουργήσει ανοσία σε αυτούς που δεν επιασε την 1η φορά. Δεν καταλαμβαίνω γιατί δεν κάνουν ένα έλεγχο πρώτα και αν έχεις τα αντισώματα να μην στο κάνουν.

Το έχει συζητήσει κανένας από σας με γιατρό αυτό; Θα το ζητήσω αυτό από την παιδίατρο μου, κυρίως γιατί ήταν το μόνο εμβόλιο που το ένα από τα 2 παιδιά μου έκανε και πυρετό και εξάνθημα.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό που λες. Κυρίως, σε ενδιαφέρει να ελέγξεις αντισώματα για την ιλαρά, καθώς τα αντισώματα για την ερυθρά θα ελεγχθούν προγεννητικά, σε περίπτωση που μιλάμε για κορίτσι (η ερυθρά είναι ήπια νόσος, σε παιδιά και ενήλικες,αλλά γεννήθηκε ανάγκη εμβολιασμού λόγω των σοβαρών βλαβών που προκαλεί στο έμβρυο).Το ζητούμενο είναι πότε έχει νόημα να ελέγξεις τα αντισώματα. Εκεί θα σε συμβουλεύσει ένας λοιμωξιολόγος. Πάντως, πριν γίνει 6 ετών και στην ενηλικίωση είναι απαραίτητο, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

10984280_10155168508795632_1239055470705320323_n.jpg?oh=67ae235483d9c48279b701ab35809f5b&oe=555ED827&__gda__=1431425346_e5833973254fdeedd99c85e0d9021610

 

This is my son Griffin, and he may have measles.

On February 9th, I received a phone call from York Region Public Health, informing me that Griffin, alongside my mother and I, was potentially exposed to the measles virus while attending a newborn weigh-in appointment at my doctorʼs office in Markham on January 27th.

Griffin was 15 days old at the time.

I was informed that someone who later developed measles sat in the doctorʼs waiting room between 1 hour before and 30 minutes before we arrived. I was also informed that measles is regarded as “airborne” and can stay in the air and on surfaces up to 2 hours after the infected person has left.

I was then asked if I had had the measles vaccine. I had.

Griffin. Griffin had not. Can not.

I was advised to not be around small children. If I worked in such an environment I would be written off work. I do work in such an environment; my home. Where I now sit with Griffin and my 3 year old, Aurelia, who has only been able to get one MMR vaccine so far. She is now, technically, exposed too. We are to sit tight and watch for symptoms: fever, cough, runny nose. If we develop any of these we are to call my doctor and arrange to come in under official medical precautions. We are to wait at home, in isolation, until February 17th, after which the 21 days of possible incubation will have passed and we are clear.

So, Griffin is now Schrödingerʼs baby. Simultaneously with measles, and without it. Until he develops symptoms, or until a further 7 days pass. One or other.

And Iʼm angry. Angry as hell.

I wonʼt get angry at or blame the person in the waiting room. I would have likely done the same thing...you get sick, you go to the doctor. I have no idea what their story is and I will never know. But I do know one thing:

If you have chosen to not vaccinate yourself or your child, I blame you.

I blame you.

You have stood on the shoulders of our collective protection for too long. From that high height, we have given you the PRIVILEGE of our protection, for free. And in return, you gave me this week. A week from hell. Wherein I donʼt know if my BABY will develop something that has DEATH as a potential outcome.

DEATH.

Now, letʼs unpack this shall we. All out on the table.

You have NO IDEA what this “potential outcome” means. NO IDEA. I do. Unfortunately, I do.

You think you are protecting your children from thimerosal? You arenʼt. Itʼs not in their vaccine.

You think you are protecting them from autism? You arenʼt. There is no, none, nada, nothing in science that proves this. If you want to use google instead of science to “prove me wrong” then I am happy to call you an imbecile as well as misinformed.

You think you are protecting them through extracts and homeopathy and positive thoughts and Laws of Attraction and dancing by candlelight on a full moon? You arenʼt. I PROTECT YOUR CHILD. We protect your child. By being concerned world citizens who care about ourselves, our fellow man, and our most vulnerable. So we vaccinate ourselves and our children.

You think you are protecting them by letting them eat their shovel full of dirt and reducing antibiotics and eating organic? You arenʼt. As an unvaccinated person you are only protected by our good graces. WE LET YOU BE SO PRIVILEGED thanks to our willingness to vaccinate ourselves and our children.

You know what vaccines protect your children from? Pain. Suffering. Irreparable harm. Death.

And you would be the first to line up if you had an inkling of what the death of a child feels like. You would be crawling through the streets on your hands and knees, begging, BEGGING to get that vaccine into your precious babies because that is what I would have done, if I could, to save my daughter.

The fact is, there was no vaccine for her. Not for her illness. And she died. She died at age five and a half, and she is gone.

And I watch these arguments trotted out on Facebook and twitter citing false science and long discredited“studies” that just wonʼt stop and Jenny McCarthy quotes and “itʼs MY choice” to not vaccinate...and I think...what would you have done if your child lay dying? Would you give them a scientifically proven, safe and effective vaccine and risk the minuscule likelihood of a side effect? Or would you let them go, knowing that at least they wonʼt develop autism (which they wouldnʼt even develop anyway because SCIENCE)?

And donʼt you DARE tell me that you wouldnʼt vaccinate them then. Donʼt you dare. You have no idea what it feels like to go through what we went through.

So, look at Griffin. Tell me why he gets to bear the brunt of your stupidity and reckless abuse of our protection? Tell me.

Seven more days until I know that my baby is safe. Seven more days.

How is your week going, anti-vaxxers?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το βάζω εδώ επειδή μάλλον ταιριάζει καλύτερα:

By Mary S. Holland

 

Milan: 2014

 

On September 23, 2014, an Italian court in Milan award compensation to a boy for vaccine-induced autism. (See the Italian document here.)

A childhood vaccine against six childhood diseases caused the boyʼs permanent autism and brain damage. While the Italian press

has devoted considerable attention to this decision and its public health implications, the U.S. press has been silent.

 

Like the U.S., Italy has a national vaccine injury compensation program to give some financial support to those people who are injured by compulsory and recommended vaccinations. The Italian infant plaintiff received three doses of GlaxoSmithKlineʼs Infanrix Hexa, a hexavalent vaccine administered in the first year of life. These doses occurred from March to October 2006. The vaccine is to protect children from polio, diphtheria, tetanus, hepatitis B, pertussis and Haemophilus influenza type B. In addition to these antigens, however, the vaccine then contained thimerosal, the mercury-containing preservative, aluminum, an adjuvant, as well as other toxic ingredients. The child regressed into autism shortly after receiving the three doses. When the parents presented their claim for compensation first to the Ministry of Health, as they were required to do, the Ministry rejected it. Therefore, the family sued the Ministry in a court of general jurisdiction, an option which does not exist in the same form in the U.S.

 

Based on expert medical testimony, the court concluded that the child more likely than not suffered autism and brain damage because of the neurotoxic mercury, aluminum and his particular susceptibility from a genetic mutation. The Court also noted that Infanrix Hexa contained thimerosal, now banned in Italy because of its neurotoxicity, “in concentrations greatly exceeding the maximum recommended levels for infants weighing only a few kilograms.”

τα bold δικά μου, συνέχεια εδώ http://www.ageofautism.com/2015/01/recent-italian-court-decisions-on-vaccines-and-autism.html

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...