Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτηριο Μητέρα.


Kajoe

Recommended Posts

Προσφατες μανουλες που γεννησατε στο μητερα, πειτε μας τη γνωμη σας !!!

Επισης αν ισχυει το 1400 για γεννα με καισαρικη σε τρικλινο!!

Γενναω τελος του μηνα και αν πρεπει να προσεξω κατι απο πριν ενημερωστε με!!:P

καμια κοπελα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 312
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα εγω γέννησα στο μητέρα στις 8/10/2013 ήμουνα σε τετρακλινο και πλήρωσα για φυσιολογικό τοκετό 1016 ακριβώς συν 280 ευρώ για την ασφάλεια του μωρού τα οποία τα πήρα πίσω μόλις έβγαλα το αμκα του μπέμπη αυτό που ξερω για καισαρικη ειναι για το τετρακλινο το οποίο στοιχίζει 1200.εγω έμεινα ευχαριστημένη και το πρώτο μου παιδάκι εκεί το γέννησα σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωρακι σου και με ενα πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγω γέννησα στο μητέρα στις 8/10/2013 ήμουνα σε τετρακλινο και πλήρωσα για φυσιολογικό τοκετό 1016 ακριβώς συν 280 ευρώ για την ασφάλεια του μωρού τα οποία τα πήρα πίσω μόλις έβγαλα το αμκα του μπέμπη αυτό που ξερω για καισαρικη ειναι για το τετρακλινο το οποίο στοιχίζει 1200.εγω έμεινα ευχαριστημένη και το πρώτο μου παιδάκι εκεί το γέννησα σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωρακι σου και με ενα πόνο.

Μου ειχαν πει οτι εχουν καταργηθει τα τετρακλινα!Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω να πω για το μητερα αρκετα καλα....

Πριν απο 9 χρονια που εκανα τον μεγαλο μου παλι ειχα πολυ καλες εντυπωσεις. Οι διαφορες ειναι ελαχιστες οσον αφορα τις παροχες.Και τοτε καλο φαγητο, μαιες εξυπρετικες κλπ κλπ.

Ζητουν 500 ευρωπροκαταβολη με το που θα μπεις . Εμεις δεν το ξεραμε δεν ειχαμε και δεν δωσαμε. Και οι γιατροι δεν το ξερουν.

Για καισαρικη εδωσα 1417 ευρω κομπλε ολα χωρις εξτρα εξετασεις. Επισης θες 285 ευρω μεχρι να τους πας το ΑΜΚΑ του παιδιου και την ασφαλεια οποτε και στα επιστρεφουν.

Δεν ηθελα rooming in ρωτηθηκα 2-3 φορες απο την εισαγωγη μεχρι την επεμβαση.

Παρολααυτα ο μικρος γεννηθηκε στισ 12 και στις 2 μου τον εφερε η μαια του γιατρου μου να τον θηλασω( εγω κοιμομουνα βεβαια και τον κραταγε η μαια).

Με ανεβασαν στο δωματιο στις 15.30 και τον ξαναεφεραν, και συνεχεια τον ειχα διπλα μου. Τον θηλαζα οποτε εκλαιγε και τον εδινα μεσα για αλλαγμα ή αν ηθελα να ησυχασω. Μολις εκλαιγε μου τον εφαιρναν πισω αλλαγμενο και καθαρο αλλα χωρις να ειναι ταϊσμενος. Συμπληρωμα δεν δινουν για κανενα λογο εκτος αν υπογραψεις εσυ πως θες να του δωσουν και επιλεγεις με συριγγα ή μπιμπερο.

Οι μαιες του τριτου οροφου που ημουν εγω (τρικλινο) φοβερες, η μια καλυτερη από την αλλη.Ειχε και καποιες πιο μουτρουδες αλλα ηταν κοσμιες και εξυπηρετικες ... Ολες σε συμβουλευαν για τον θηλασμο κοιταζαν αν το καναμε καλα και γενικα υπηρχε πολυ ενθαρυνση....

Αποτελεσμα 3 η μερα και ο μικρος μου θηλαζει ανα 2-3 ωρες κι εχω καλο γαλα....Τις ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που το μητετρα πλεον δινει την δυνατοτητα σε ολες τις μαμαδες να μαθουν να θηλαζουν. Το λεω αυτο γιατι με τον πρωτο μου γιο απο την αρχη εδωσα συμπληρωμα και τον θηλασα ελαχιστα νομιζοντας οτι εγω δεν ειχα γαλα...και κανεις δεν με συμβουλεψε διαφορετικα.

Η διαφορα με το ρουμ ιν ειναι μικρη στην ουσια γιατι αν θες τοπαιδι το δινεις μονο για αλλαγμα. Εγω τα 2 βραδια τον ειχα μαζι μου συνεχεια.

Οσον αφορα τις επισκεψεις μέχρι τις 2030 ειχε αδειασει το νοσοκομειο. Στα δωματια αν επαιρναν χαμπαρι πανω απο 2 ατομα ανα ατομα φωναζαν και τους εβγαζαν εξω. Βεβαι υπαρχουν και τα ζωα που δεν καταλαβαινουν. Φωναξα μια μαια κι τιυς εβγαζε εξω κι εγω τους εκλεινα τν πορτα στα μουτρα. Επως να το κανουμε δεν ηθελα ο καθε ασχετος να βλεπει τα β"¨ζ{¨α μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο Μητερα αρχες Δεκεμβρη, ειμαι εξαιρετικα ευχαριστημενη. Εκανα καισαρικη την οποια ετρεμα αλλα απο τη στιγμη που μπηκα με το φορειο στα χειρουργια ολοι μου φερθηκαν απιστευτα.. Ολοι (τραυματιοφορεις, μαιες, αναισθησιολογοι κλπ) με καθησυχαζαν και με ενθαρυναν. Οταν ξεκινησε η διαδικασια του τοκετου ημουν αλλος ανθρωπος εντελως χαλαρη. Στο δωματιο ηταν σουπερ το προσωπικο πολυ ευγενικο αν εξαιρεσεις δυο μαιες λιγο ξινες. Υπερ του μητρικου θηλασμου ολοι και μαλιστα χαρη στη μια μαια καταφερα αποκλειστικο θηλασμο χωρις καν να παρω μετα συμβουλο στο σπιτι. Φαγητο φοβερο και επειδη ημουν σε μονοκλινο ετρωγε και ο αντρας μου.η γεννα μου και η παραμονη μου ηταν μια αξεχαστα θετικη εμπειρια εστω και αν πριν δεν ειχα ακουσει τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν το λέει στο site που αναφέρεις αλλά το Μητέρα έχει πακέτα μειωμένων διανυκτερεύσεων (με αντίστοιχα μειωμένο κόστος).

1 διανυκτέρευσης ή 2 διανυκτερεύσεων για φ.τ. και αντίστοιχα 2 δανυκτερεύσεων για κ.τ.

Έχω μιλήσει με το μαιευτήριο, έχω πάρει τιμές και ξέρω οτι ισχύουν τα πακέτα αυτά.

Βέβαια πρέπει να είναι όλα ΟΚ και να σου δώσει το πράσινο φως ο γιατρός σου να βγεις.

Εμένα με ενδιαφέρουν πρώτα απ'όλα για οικονομικούς λόγους (ο φ.τ. 1 διανυκτέρευση είναι 734,5ευρώ - όχι οτι είναι λίγα κι αυτά) και επίσης γιατί έχω ένα ακόμα παιδάκι που προβληματίζομαι πώς θα αφήσω τόσες μέρες μακριά μου (δεν έχουμε ξαναχωριστεί ποτέ).

 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσες κοπέλες είχαν τέτοια πακέτα αν αλλάζει κάτι, αν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις, αν ισχύει όπως άκουσα οτι έρχεται μια μαία στο σπίτι για να εξετάσει το μωρό και αν γενικά η αντιμετώπιση από το μαιευτήριο ήταν διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Eheis apolito dikaio efoson eheis idi ena mikro paidaki. Pantos ap oso gnorizo gia krifes hreoseis kai pali afto exartatai apo sena. Diladiman den epilexeis prosthetes ipiresies to kostos einainafto pounsou eipan gia mia dianikterefsi. Isos kapoia kopela na ehei empeiria se antistoihi periptosi.

 

Pantos I moni gnosti hreosi pou zitoun apo olous einai ta 300 euro gia tis exetaseis morou ta opoia pernoume piso me to amka tou morou. Efhomai na sou pane ola kala!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση και πάλι.

Απ΄οτι καταλαβαινω δεν τα πολυδιαφημίζουν τα συγκεκριμένα πακέτα, πολύς κόσμος δεν τα ξερει.

Αν κάποια μανούλα έχει κάνει χρήση αυτών των μειωμένων πακέτων ας μας πει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!έχω κάποιες αποριούλες για το Μητέρα και θα ήθελα αν γεννησε κάποια εκεί πρόσφατα να με διαφωτίσει!.....αναρωτιέμαι τι παρέχουν απο αναλώσιμα....εχω διαβασει (στο θεμα Βαλιτσα μαιευτηρίου) πως ακόμα και στα ιδιωτικά πρέπει να πάρουμε μαζι επιθέματα για θηλές, σερβιέτες πιο μικρό μέγεθος γιατί δίνουν παρά μόνο μεγάλες, κρέμα για το στήθος, σαμπουάν, αφρόλουτρα κτλ.....Εγώ γιατί νόμιζα πως όλα αυτά θα τα παρέχουν απο το νοσοκομείο???...δλδ αν δεν εχω επιθέματα μαζί μου θα με χρεώσουν?ή αν χρειαστώ κρέμα για τις θηλές??....επίσης, γιατί όλες παίρνουν και δικές τους πετσέτες μαζί?δεν αλλάζουν κάθε μέρα αυτές που δίνουν στο νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καποια κοπελα που γεννησε προσφατα μπορει να μας πει τι δινουν απο δωρακια, πανες κτλ και αν το rooming in χρεωνεται επιπλεον;

 

Καλημέρα!

 

Δίνουν ένα μεγάλο κουτί με δείγματα από κρέμες συγκάματος, ενυδατικές, σαπουνάκια κλπ που έχει μέσα και ένα μικρό πακέτο pampers. Δεν είναι τίποτα το φοβερό, αλλά είναι ωραίο για να δοκιμάσεις διάφορα προϊόντα και να δεις τι ταιριάζει στο μωράκι. Επίσης δίνουν μικρά σαμπουάν και αφρόλουτρο για εσένα.

Το rooming in δεν χρεώνεται επιπλέον και σου παρέχουν ό,τι χρειάζεσαι για το μωράκι. Το δωμάτιο για rooming in έχει μέσα αλλαξιέρα με σεντονάκια/πετσετάκια, φορμάκια, πάνες, κρέμες, γάζες, οινόπνευμα, φυσιολογικό ορό και γενικά ό,τι άλλο χρειαστείς.

 

Γέννησα τον Ιούνιο με rooming in και ήταν πάρα πολύ καλά.

Με το καλό!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...