Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προγεννητικές εξετάσεις


Recommended Posts

Αγγελικη μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση και το ενδιαφερον σου!!!.. Αν μπορεις μονο στειλε μου σε προσωπικο μηνυμα πληροφοριες για τον γιατρο (διευθυνση, τηλ. κλπ)...Αν μπορει καποια φιλη ακομη ας αναφερει καποιον καλο γιατρο, ο οποιος θα με κατευθυνει σωστα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από φίλο θα το δεχτείς; ;)

 

Με την γυναίκα μου εμείς πάμε στον Χρήστο Πουρνάρα. Δοκιμασμένος (από ξαδέρφη και οικογενειακή φίλη) σε δύσκολες υποθέσεις (μια σάλπιγγα και υψηλό ζάχαρο, αντίστοιχα).

 

Κινητό: 6944-250874

 

Το ιατρείο του είναι στους Αμπελόκηπους. Και είναι και στην ΔΙΑΓΝΩΣΗ, στην αρχή της Πατησίων.

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο, στείλε μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

και εγώ έκανα όλες τις εξετάσεις του προγεννητικού ελε΄γχου που μου τις έγραψε ο γιατρός μου που είναι συμβεβλημένος με τον εοπυυ

όλα καλά και αναμένω την αυχενική

χρειαζεται κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σημερα πηρα και γω τα αποτελεσματα απο τον προγγενετικο και δοξα το θεο ολα καλα!!τις εκανα ιδιωτα ολες για εχω και το κεφαλι μου ησυχο!!;)καλα αποτελεσματα σε ολες!

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε παιδια πως γινεται στο hometest που κανω για τις μερες ωορρηξίας τον ενα μήνα να μου δειχνει την 13η μερα του κύκλου κόκκινη γραμμη κ τον Αλλο μήνα να μου δειχνει Απο την 8η; 30 μερες ειναι ο κύκλος μου. Μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλες σας ! Έχω αρχίσει να ψάχνω πληροφορίες σχετικά με τον προγεννητικό έλεγχο μιας και θέλω να τον κάνω πριν μείνω έγκυος. Θέλω πολύ ένα μωράκι για αυτό και θέλω να γίνουν όλα σωστά έτσι ώστε να μην έχω προβλήματα και να έχω ένα υγιές μπουμπουκάκι..!!! Και κάτι ακόμη βρε κορίτσια θα υποβληθώ μόνο εγώ σε εξετάσεις ή πρέπει να κάνει κι ο άντρας μου;

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας ! Έχω αρχίσει να ψάχνω πληροφορίες σχετικά με τον προγεννητικό έλεγχο μιας και θέλω να τον κάνω πριν μείνω έγκυος. Θέλω πολύ ένα μωράκι για αυτό και θέλω να γίνουν όλα σωστά έτσι ώστε να μην έχω προβλήματα και να έχω ένα υγιές μπουμπουκάκι..!!! Και κάτι ακόμη βρε κορίτσια θα υποβληθώ μόνο εγώ σε εξετάσεις ή πρέπει να κάνει κι ο άντρας μου;

θα σου πω εγω ποιες εχω κανει έλεγχος για κιστικη ινωση και για βαρηκοια,έλεγχος θυρεοειδή,μαζι με αντισώματα,ηπατιτιδα β και c, HIV,στιγμα μεσογικης αναιμίας,δοκιμασια δρεπάνωσης,έλεγχος για g-6-pd,ομάδα αιματος.και επειδη ειμαι στα πλαισια υποογονιμοτητας καναμε ορμονες ομως αυτες δεν τις κανουν όλοι

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω εγω ποιες εχω κανει έλεγχος για κιστικη ινωση και για βαρηκοια,έλεγχος θυρεοειδή,μαζι με αντισώματα,ηπατιτιδα β και c, HIV,στιγμα μεσογικης αναιμίας,δοκιμασια δρεπάνωσης,έλεγχος για g-6-pd,ομάδα αιματος.και επειδη ειμαι στα πλαισια υποογονιμοτητας καναμε ορμονες ομως αυτες δεν τις κανουν όλοι

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννα! Πόσο σου στοίχισαν οι εξετάσεις αυτές ; Ξέρω ότι είναι ακριβές αλλά όσους ρωτάω όλοι τους δίνουν διαφορετικές απατήσεις..

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννα! Πόσο σου στοίχισαν οι εξετάσεις αυτές ; Ξέρω ότι είναι ακριβές αλλά όσους ρωτάω όλοι τους δίνουν διαφορετικές απατήσεις..

όλες γράφονται μεσω εοπυυ τις εκανα και πληρωσα συμμετοχη,λιγα χρηματα .το πολυ 30 ευρω.:!:εκτος κυστικη ινωση και βαρηκοια για το 83% του γονιδιου και για τη βαρυκοια πληρωσα γυρω στα 200 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

όλες γράφονται μεσω εοπυυ τις εκανα και πληρωσα συμμετοχη,λιγα χρηματα .το πολυ 30 ευρω.:!:εκτος κυστικη ινωση και βαρηκοια για το 83% του γονιδιου και για τη βαρυκοια πληρωσα γυρω στα 200 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 

Πολύ καλά :!: Πάντως κακά τα ψέματα και παραπάνω να ήταν με χαρά θα τα έδινα εφόσον έτσι θα γλύτωνα μελλοντικά προβλήματα και ακόμη χειρότερα μια αποβολή.. Σε ευχαριστώ Ιωάννα μου πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου :!::D

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλά :!: Πάντως κακά τα ψέματα και παραπάνω να ήταν με χαρά θα τα έδινα εφόσον έτσι θα γλύτωνα μελλοντικά προβλήματα και ακόμη χειρότερα μια αποβολή.. Σε ευχαριστώ Ιωάννα μου πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου :!::D

αυτες οι εξετασεις δεν εχουν σχεση με αποβολη.Μου τις εδωσε με την πρωτη επισκεψη στο ιατρειο του μετα εκανα για θρομβοφιλια νκ ομως αυτες ειναι εεξειδικευμενες εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι εξετασεις δεν εχουν σχεση με αποβολη.Μου τις εδωσε με την πρωτη επισκεψη στο ιατρειο του μετα εκανα για θρομβοφιλια νκ ομως αυτες ειναι εεξειδικευμενες εξετασεις
Είχα ακούσει ότι με τις προγεννητικές εξετάσεις μπορεί να βρεις παράσιτα ή μικρόβια που θα μπορούσαν να προκαλέσουν αποβολή. Μάλλον τα μπέρδεψα; :oops::-D
mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει ότι με τις προγεννητικές εξετάσεις μπορεί να βρεις παράσιτα ή μικρόβια που θα μπορούσαν να προκαλέσουν αποβολή. Μάλλον τα μπέρδεψα; :oops::-D

καλλιεργεια ειχα κανει ευτυχως ηταν φυσιολογικη ομως και αυτη γραφοταν μονο το ουρεοπλασμα το πληρωσα γυρω στα 20 ευρω μου ειχε βγει

Link to comment
Share on other sites

καλλιεργεια ειχα κανει ευτυχως ηταν φυσιολογικη ομως και αυτη γραφοταν μονο το ουρεοπλασμα το πληρωσα γυρω στα 20 ευρω μου ειχε βγει

 

Ωραία! Σε ευχαριστώ Ιωάννα :D

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γυναικολόγος θα σου γράψει όσες εξετάσεις χρειάζονται στην περίπτωσή σου ανάλογα με το ιστορικό σου. Ο άντρας σου θα χρειαστεί να κάνει εξετάσεις μόνο αν βρεθεί κάτι στα δικά σου αποτελέσματα που θα είναι θέμα γονιδίων (π.χ. στίγμα μεσογειακής αναιμίας).

Εγώ είχα κάνει διάφορες εξετάσεις (αιματολογικές, ούρων, υπέρηχο, κλπ) στις οποίες πλήρωσα μια μικρή συμμετοχή μέσω ΕΟΠΠΥ και τις έκανα στην Βιοϊατρική.

Μικροοργανισμοί όπως το ουρεόπλασμα και το μυκόπλασμα έχουν βρεθεί σε υλικό αποβολών, αλλά από όσο είχα διαβάσει δεν υπάρχει βεβαιότητα ότι αυτά την προκάλεσαν. Εγώ είχα ουρεόπλασμα και επέλεξα να κάνω αγωγή και μετά από μήνες να προσπαθήσουμε ώστε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Το βασικό είναι να βρεις έναν καλό γυναικολόγο ώστε να σου προτείνει τις εξετάσεις που είναι αναγκαίες στην περίπτωσή σου, χωρίς να σε ταλαιπωρήσει με περιττές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για προγεννητικό έλεγχο εμάς ο γιατρός μας έγραψε:

 

-Γενική αίματος, χοληστερίνη, σίδηρο, φερριτίνη, έλεγχο θυρεοειδούς, αντισώματα ηπατίτιδας C, HIV I και ΙΙ, αυστραλιανό αντιγόνο, αντίσωμα ερυθράς IgG και ΙgM, τοξόπλασμα, κυτταρομεγαλοϊός

 

- ομάδα αίματος

 

- γεν. ούρων

 

- καλλιέργεια κολπικού & τραχηλικού υγρού (ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα, χλαμύδια κ.ά.)

 

- κυστική ίνωση (δεν γράφεται)

 

- στίγμα μεσογειακής και δρεπανοκυτταρικής

 

- τεστ παπ + υπέρηχο

 

Αυτά για αρχή! Όταν μείνουμε με το καλό θα...τα ξανακάνουμε όλα (εκτός από στίγμα, κυστική και ομάδα αίματος) :D

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για προγεννητικό έλεγχο εμάς ο γιατρός μας έγραψε:

 

-Γενική αίματος, χοληστερίνη, σίδηρο, φερριτίνη, έλεγχο θυρεοειδούς, αντισώματα ηπατίτιδας C, HIV I και ΙΙ, αυστραλιανό αντιγόνο, αντίσωμα ερυθράς IgG και ΙgM, τοξόπλασμα, κυτταρομεγαλοϊός

 

- ομάδα αίματος

 

- γεν. ούρων

 

- καλλιέργεια κολπικού & τραχηλικού υγρού (ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα, χλαμύδια κ.ά.)

 

- κυστική ίνωση (δεν γράφεται)

 

- στίγμα μεσογειακής και δρεπανοκυτταρικής

 

- τεστ παπ + υπέρηχο

 

Αυτά για αρχή! Όταν μείνουμε με το καλό θα...τα ξανακάνουμε όλα (εκτός από στίγμα, κυστική και ομάδα αίματος) :D

 

Καλημέρα, κορίτσια. Να σας ρωτήσω κάτι; Η εξέταση για την κυστική ίνωση γίνεται με αιμοληψία; Μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει περίπου;

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια. Να σας ρωτήσω κάτι; Η εξέταση για την κυστική ίνωση γίνεται με αιμοληψία; Μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει περίπου;

εγω πριν απο 6 μηνες για το 85% των μεταλλαξεων εδωσα 220 ευρω.Με πηρε αιμα ο γιατρος μου κ το εστειλε στην Αθηνα στη genomedica http://www.genomedica.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=1〈=el αν θελεις παρε ενα τηλ μηπως σου κανουν καλυτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Για προγεννητικό έλεγχο εμάς ο γιατρός μας έγραψε:

 

-Γενική αίματος, χοληστερίνη, σίδηρο, φερριτίνη, έλεγχο θυρεοειδούς, αντισώματα ηπατίτιδας C, HIV I και ΙΙ, αυστραλιανό αντιγόνο, αντίσωμα ερυθράς IgG και ΙgM, τοξόπλασμα, κυτταρομεγαλοϊός

 

- ομάδα αίματος

 

- γεν. ούρων

 

- καλλιέργεια κολπικού & τραχηλικού υγρού (ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα, χλαμύδια κ.ά.)

 

- κυστική ίνωση (δεν γράφεται)

 

- στίγμα μεσογειακής και δρεπανοκυτταρικής

 

- τεστ παπ + υπέρηχο

 

Αυτά για αρχή! Όταν μείνουμε με το καλό θα...τα ξανακάνουμε όλα (εκτός από στίγμα, κυστική και ομάδα αίματος) :D

να προσθεσω

- G-6-PD

-συφιλη

-και 3-5 ημερα περιοδου ορμονες κ υπερηχος.

- Έλεγχος για το θυρεοειδη πληρες μαζι με ft4,antitg,antitpo,tsh

Νομιζω μονο ο δικος μου δινει τετοιο πληρες έλεγχο.Στο μικροβιολογικο που ειχα παει ειχαν σχολιασει πολυθετικα για τον προγεννητικο έλεγχο.Ειναι ο πιο πληρες προγεννητικος που ειχαν δει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια. Να σας ρωτήσω κάτι; Η εξέταση για την κυστική ίνωση γίνεται με αιμοληψία; Μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει περίπου;

 

Καλημέρα, Ροζαλί, καλύτερα την κυστική να την κάνεις σε δημόσιο, τα πιο αξιόπιστα είναι το Χωρέμειο στο Παίδων Αγ.Σοφία που είναι γενετικό εργαστήριο και ελέγχει το 99% των μεταλλάξεων (κοστίζει 350ε) και έπειτα το Λαϊκό Νοσοκομείο που ελέγχει το 90% και κοστίζει 130ε. Η εξέταση δεν γράφεται. Μια απλή αιμοληψία είναι.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Ροζαλί, καλύτερα την κυστική να την κάνεις σε δημόσιο, τα πιο αξιόπιστα είναι το Χωρέμειο στο Παίδων Αγ.Σοφία που είναι γενετικό εργαστήριο και ελέγχει το 99% των μεταλλάξεων (κοστίζει 350ε) και έπειτα το Λαϊκό Νοσοκομείο που ελέγχει το 90% και κοστίζει 130ε. Η εξέταση δεν γράφεται. Μια απλή αιμοληψία είναι.

αυτο με τις μεταλλαξεις ειναι για τις πιο συχνες στην ελλαδα.Για εμενα ψαξε το λιγο να δεις ποια η διαφορα τι ελεγχει ο ένας κ τι ο αλλος

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν στον προγεννητικό έλεγχο ο γιατρός σας σας έγραψε εξέταση για κιστικη ίνωση.εμενα όχι αλλα νομίζω οτι πρέπει να γίνει. Έκανε καμία την Εξέταση σε δημόσιο νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη ;

Μας εύχομαι γρήγορα να γίνουμε μανούλες!!!!!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια!!!

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν στον προγεννητικό έλεγχο ο γιατρός σας σας έγραψε εξέταση για κιστικη ίνωση.εμενα όχι αλλα νομίζω οτι πρέπει να γίνει. Έκανε καμία την Εξέταση σε δημόσιο νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη ;

Μας εύχομαι γρήγορα να γίνουμε μανούλες!!!!!!!!:D:D:D

 

ναι, εγώ είχα κάνει ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...