Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός σε εφημερεύον νοσοκομείο.


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Θα ήθελα να πάρω μερικές πληροφορίες από μαμάδες που γέννησαν σε εφημερεύον νοσοκομείο.

 

Βλέπετε,μου ακυρώθηκε προχθές το αίτημά μου για επίδομα τοκετού και λοχείας -δεν έφταναν τα ένσημα- και όπως καταλαβαίνετε,εκεί που είχα μια ελπίδα πως θα γεννήσω με το γιατρό μου χρησιμοποιώντας αυτό το επίδομα,τώρα την έχασα κι αυτή..στεναχωρήθηκα,έκλαψα,αλλά δε βγάζω τίποτα νομίζω.

 

Έχω ΠΗΤ 26/07,και όλα πάνε μια χαρά.Βρίσκομαι στην 36+1 και ο γιατρός μου μού πρότεινε να περιμένουμε να σπάσουν τα νερά και να ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του.Η χαρά μου μεγάλη,από άγχος τίποτα και ξαφνικά....όλα γκρεμίστηκαν.

 

Συζυγάτο άνεργο και επίδομα γιοκ.Τι μένει λοιπόν;Εφημερεύον νοσοκομείο.Αυτό το νοσοκομείο θα είναι το ΕΛΕΝΑ -δε θέλω άλλο.

 

Αυτό που θέλω να μου πείτε -αν κάποια μανούλα έχει εμπειρία- είναι τις εντυπώσεις σας από το εν λόγω νοσοκομείο και,ακόμη καλύτερα,αν γεννήσατε με κάποιον ειδικευόμενο.

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αναισθησιολόγος και τι παίζει με καισαρικές που "χρειάζονται" (καλοκαίρι είναι,όλο και κάποιος θα θέλει να τελειώνει με μένα να πάει για κανένα μπάνιο) και αν θα κοιλοπονάω μόνη μου,ή θα υπάρχει έστω και ένας νοσηλευτής-ια να μου φέρει ένα ποτήρι νερό ρε παιδί μου.

 

Όπως καταλαβαίνετε,έχω χεστεί πάνω μου από το φόβο για το άγνωστο,αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή.Και φυσικά δεν υπάρχει δημόσιος γιατρός να με αναλάβει σ'αυτή τη βδομάδα και μέσα στο κατακαλόκαιρο,αλλά ούτε και γω έχω τη δυνατότητα -την παραμικρή όμως- να δώσω φακελάκι.

 

Ασφάλιση ΕΟΠΥΥ έχω και δικαιούμαι δωρεάν νοσηλεία,αλλά θα ήθελα να με ενημερώσετε και για τις τιμές των μονόκλινων -πληρώνω τη διαφορά απ'ότι κατάλαβα.Έχω στην άκρη κάποια χρήματα και σκοπεύω να τα δώσω για να είμαι λίγο πιο άνετα μόνη μου στο δωμάτιο.Επίσης κάπου άκουσα πως τα δημόσια στερούνται υλικού -γάζες κτλ.Αληθεύει;

 

Χίλια συγνώμη για το τεράστιο πόστ,αλλά καίγεται ο πισινός μας εδώ πέρα απ'ότι καταλάβατε.Ευχαριστώ πολύ!

 

Δήμητρα.

Θέλω ένα μωρό...οχι για μένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που έχει 3 και δε θέλει άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα σε ρωτήσω κάτι?? Για ποιο λόγο φοβάσαι μήπως στο εφημερεύον νοσοκομείο σου κάνουν καισαρική για να σε ξεπετάξουν για να πάνε για μπανιο?? ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ???? Να φοβάσαι στην ιδιωτική κλινική το καταλαβαινω αλλα στο εφημερεύον οι γιατροι κανουν βαρδιες...κατι άλλο για το ΕΛΕΝΑ δεν ξερω να σου πω αλλά τον κίνδυνο να σου κανουν καισαρική για να κάνουν μπανιο σε παραλία δεν τον διατρέχεις!! Με το καλό λοιπον και με έναν πόνο!!

Link to comment
Share on other sites

σωστό κι αυτό.. ο εφημερεύων θα κάνει τη βάρδια του και μετά θα έρθει ο επόμενος. Για το Έλενα θα ρωτήσω μια γνωστή που γέννησε τώρα εκεί και θα επανέλθω. έχω ακούσει πάντως τα καλύτερα.

Με το καλό το μωρό συ (είμαστε και στην ίδια εβδομάδα)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου.γεννησα στο Έλενα στην εφημερία,πριν 3 μήνες,και στο συστήνω ανεπιφύλακτα!είχα όχι έναν,αλλά τρεις γιατρούς από πάνω μου,επί 11 ώρες.τους είπα ότι θέλω να γεννήσω φυσιολογικά,χωρίς πρόκληση ή επισκληριδιο και όχι μόνο το σεβάστηκαν,αλλά κατενθουσιαστηκαν κιόλας!για το μεγαλύτερο διάστημα είχα δύο γυναίκες γιατρούς-ο τρίτος ήρθε προς το τέλος-που με ενθάρρυναν,μου έλεγαν πόσο γενναία είμαι,με κοίταγαν στα μάτια με αγάπη σε κάθε μα κάθε σύσπαση,όσο τους έσφιγγα τα χέρια από τον πόνο...δεν δυσανασχέτησαν ούτε μία φορά. έβλεπα πώς προσπαθούσαν να αποφύγω την περινεοτομη με διαρκές μασάζ,παρόλο που είχα ξεχάσει εγώ να το ζητήσω.για καισαρική ούτε νύξη-γίνονταν πάντως εκείνη την ώρα,απ'ότι άκουγα,οπότε αναισθησιολόγος θα υπήρχε. Την άλλη μέρα ήρθε ο τρίτος γιατρός να με δει και μου είπε πως το δέσιμο μάνας-παιδιού ξεκινά από τη γέννα και γι'αυτό να είμαι περήφανη που δεν ήθελα καισαρική. για το δωμάτιο,εγώ έμεινα σε απλό μονόκλινο,που ήταν άψογο,πληρώνοντας επιπλέον 20 ευρώ την ημέρα. Μη φοβάσαι τίποτα,όλα θα πάνε καλά!οτιδήποτε άλλο θες,ρώτησέ με.

Link to comment
Share on other sites

argini χάριν αστεεισμού το σχόλιο που έκανα!Προσπαθώ να διασκεδάσω τις καταστάσεις,αφού είναι η πρώτη μου γέννα και φοβάμαι!

 

jellyfishch σ'ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου,και για σένα εύχομαι ότι καλύτερο!

 

ginger1 το ίδιο ακριβώς θέλω κι εγώ.Να γεννήσω φυσιολογικά -εκτός απροόπτου φυσικά!Η αλήθεια είναι πως με ανακούφισε το μήνυμά σου,αφού δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα δημόσια μαιευτήρια -ή στα μαιευτήρια γενικά εδώ που τα λέμε.'Ασε που βρέθηκαν και οι κλασσικοί "καλοθελητές" που προσπάθησαν να με τρομάξουν ( "θα σε σφάξουν" , "θα ψάχνεις γιατρό με το κυάλι" , "είναι βρώμικα" , "δεν έχει αναισθησιολόγο" κτλ ) .Να χαίρεσαι το πσιδάκι σου!

Θέλω ένα μωρό...οχι για μένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που έχει 3 και δε θέλει άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο! ! Εγω παντως που χρειαστηκε να παω ενα μεσημερι λογω συσπασεων ηταν ολοι ευγενεστατοι κ εξυπηρετικοτατοι. Ειχε πολυ ησυχια κ καθε αλλο παρα βρωμικα ηταν. Οκ τα κουρτινακια δεν ειναι κ οτι καλυτερο αλλα μη ψαχνουμε κ laura ashley! Ειδα κ τα ιδιωτικα. Παντως κ εγω εχω αρχισει κ σκεφτομαι την εφημερια. Δεν θελω προκληση κ επειδη εχω τον ιδιο γιατρο με την ginger φοβαμαι μη μου κανει τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη με το καλο το μωράκι σου,δεν βλέπω κανένα λόγο για να φοβάσαι,θετικά κ αρνητικά μπορείς να βρεις κ στα ιδιωτικά κ στα δημόσια...

Το οτι στο ιδιωτικό θα δώσεις ενα ωραιότατο δυχιλιαρο δεν τα κάνει πιο ασφαλή και φυσικά μια περιττή καισαρική πιο πιθανό είναι να τη φας στο ιδιωτικό απο ιδιώτη γιατρό που θα χρυσοπληρωσεις(πάντα βρίσκουν λόγο αυτοί)...

κλείσε τα αυτιά σου σε όσους σου μιλούν περί σφαγής σταδημοσια,ελεος πια...

γεννα ειναι,οχι εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς...

εσυ να σκέφτεσαι θετικά κ ολα θα πανε καλα...

ρίξε μια ματιά στο Φόρουμ κ θα διαβασεις πολλα τοσο για το ιδιωτικό οσο κ για το δημόσιο...

Με το καλο να υποδεχτείς το μωράκι σου,να είναι αυτο καλα κ ολα τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα!

Link to comment
Share on other sites

 

Συζυγάτο άνεργο και επίδομα γιοκ.Τι μένει λοιπόν;Εφημερεύον νοσοκομείο.Αυτό το νοσοκομείο θα είναι το ΕΛΕΝΑ -δε θέλω άλλο.

 

αν σε πιάσουν οι πόνοι ή σπάσουν τα νερά, θα πρέπει να πας σε όποιο εφημερεύει εκείνη τη μέρα, το ΕΛΕΝΑ νομίζω δεν εφημερεύει κάθε μέρα

 

Αυτό που θέλω να μου πείτε -αν κάποια μανούλα έχει εμπειρία- είναι τις εντυπώσεις σας από το εν λόγω νοσοκομείο και,ακόμη καλύτερα,αν γεννήσατε με κάποιον ειδικευόμενο.

 

εγώ γέννησα το πρώτο μου παιδάκι με ειδικευόμενη γιατρό. έχω να πω τα καλύτερα και για την υπομονή της και για τον επαγγελματισμό της και για την καλή της διάθεση!

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αναισθησιολόγος

 

εννοείται πως στις εφημερίες υπάρχει πάντα και αναισθησιολόγος!

 

και τι παίζει με καισαρικές που "χρειάζονται" (καλοκαίρι είναι,όλο και κάποιος θα θέλει να τελειώνει με μένα να πάει για κανένα μπάνιο)

 

όταν τελειώσει η βάρδια τους, θα ξεκινήσει άλλη βάρδια με καινούριους γιατρούς, δεν υπάρχει περίπτωση να σε βάλουν για καισαρική αν δεν ενδείκνυται και σίγουρα όχι για να σχολάσουν νωρίτερα. Απλά αν σου πάρει πολλές ώρες ο τοκετός, θα γνωρίσεις δυο και τρεις βάρδιες!

 

και αν θα κοιλοπονάω μόνη μου,ή θα υπάρχει έστω και ένας νοσηλευτής-ια να μου φέρει ένα ποτήρι νερό ρε παιδί μου.

 

μόνη σου δεν θα είσαι σχεδόν καθόλου, θα μπαίνει και θα βγαίνει κόσμος, θα βαρεθείς να έρχονται και να σε τσεκάρουν!

 

 

Όπως καταλαβαίνετε,έχω χεστεί πάνω μου από το φόβο για το άγνωστο,αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή.Και φυσικά δεν υπάρχει δημόσιος γιατρός να με αναλάβει σ'αυτή τη βδομάδα και μέσα στο κατακαλόκαιρο,αλλά ούτε και γω έχω τη δυνατότητα -την παραμικρή όμως- να δώσω φακελάκι.

 

Ασφάλιση ΕΟΠΥΥ έχω και δικαιούμαι δωρεάν νοσηλεία,αλλά θα ήθελα να με ενημερώσετε και για τις τιμές των μονόκλινων -πληρώνω τη διαφορά απ'ότι κατάλαβα.Έχω στην άκρη κάποια χρήματα και σκοπεύω να τα δώσω για να είμαι λίγο πιο άνετα μόνη μου στο δωμάτιο.Επίσης κάπου άκουσα πως τα δημόσια στερούνται υλικού -γάζες κτλ.Αληθεύει;

 

είναι μια χαρά το Έλενα ακόμα, κρατάει το επίπεδό του και έχω ακούσει τα ίδια και για την ποιότητα του Αλεξάνδρα, μην φοβάσαι τίποτα! επίσης το μονόκλινο αξίζει τον κόπο, αλλά και τα δίκλινα μια χαρά είναι

 

Χίλια συγνώμη για το τεράστιο πόστ,αλλά καίγεται ο πισινός μας εδώ πέρα απ'ότι καταλάβατε.Ευχαριστώ πολύ!

 

Δήμητρα.

 

Μην στενοχωριέσαι για τίποτα, όλα καλά θα πάνε και θα μας γράφεις τις εντυπώσεις σου σε λίγο καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Συζυγάτο άνεργο και επίδομα γιοκ.Τι μένει λοιπόν;Εφημερεύον νοσοκομείο.Αυτό το νοσοκομείο θα είναι το ΕΛΕΝΑ -δε θέλω άλλο.

 

Αυτό που θέλω να μου πείτε -αν κάποια μανούλα έχει εμπειρία- είναι τις εντυπώσεις σας από το εν λόγω νοσοκομείο και,ακόμη καλύτερα,αν γεννήσατε με κάποιον ειδικευόμενο.

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αναισθησιολόγος και τι παίζει με καισαρικές που "χρειάζονται" (καλοκαίρι είναι,όλο και κάποιος θα θέλει να τελειώνει με μένα να πάει για κανένα μπάνιο) και αν θα κοιλοπονάω μόνη μου,ή θα υπάρχει έστω και ένας νοσηλευτής-ια να μου φέρει ένα ποτήρι νερό ρε παιδί μου.

 

Όπως καταλαβαίνετε,έχω χεστεί πάνω μου από το φόβο για το άγνωστο,αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή.Και φυσικά δεν υπάρχει δημόσιος γιατρός να με αναλάβει σ'αυτή τη βδομάδα και μέσα στο κατακαλόκαιρο,αλλά ούτε και γω έχω τη δυνατότητα -την παραμικρή όμως- να δώσω φακελάκι.

 

Ασφάλιση ΕΟΠΥΥ έχω και δικαιούμαι δωρεάν νοσηλεία,αλλά θα ήθελα να με ενημερώσετε και για τις τιμές των μονόκλινων -πληρώνω τη διαφορά απ'ότι κατάλαβα.Έχω στην άκρη κάποια χρήματα και σκοπεύω να τα δώσω για να είμαι λίγο πιο άνετα μόνη μου στο δωμάτιο.Επίσης κάπου άκουσα πως τα δημόσια στερούνται υλικού -γάζες κτλ.Αληθεύει;

 

Χίλια συγνώμη για το τεράστιο πόστ,αλλά καίγεται ο πισινός μας εδώ πέρα απ'ότι καταλάβατε.Ευχαριστώ πολύ!

 

Δήμητρα.

 

Με το καλό κοριτσάκι μου!! Κατ'αρχήν το ΕΛΕΝΑ εφημερεύει καθημερινά 24/24 για μαιευτικά περιστατικά, μην έχεις κανένα άγχος.

 

Το προσωπικό θα δεις, θα σε κάνει να νιώσεις πολύ όμορφα και δεν θα μείνεις στιγμή μόνη.

Μαχαίρι δεν πρόκειται να φας χωρίς λόγο. Για Φυσιολογικό τοκετό πας, όμως να ξέρεις πως δεν θα είναι ο σύζυγος μαζί σου αν δεν πατε να παρακαλουθήσετε τα μαθήματα ανώδυνου για να πάρει τη σχετική βεβαίωση.

Επίσης η επισκληρήδιος δεν είναι στα + του νοσοκομείου. Εάν δεν τη ζητήσεις δεν θα την έχεις κι αν είναι νύχτα και δεν είναι σε εφημερία αναισθησιολόγου κάποιος που να ξέρει να στην κάνει, θα γεννήσεις χωρίς αυτήν. Δεν είναι οικονομικό το ζήτημα (φακελάκι).

 

Δικαιούσαι νομίζω τρίκλινο αλλά μπορείς να πάρεις μονόκλινο απλό με 65/ημέρα ή λουξ με 125/ημέρα. Τα δίκλινα έχουν 25 αν θυμάμαι καλά. Αυτή είναι η διαφορά.

Τίποτα άλλο δεν θα πληρώσεις. Μην φοβάσαι τίποτα, προχώρα, είναι μακράν ανώτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Έλενα και το Αττικόν είναι τα μόνα μαιευτηρια στην Ελλάδα που αξιολογήθηκαν και αναγνωρίστηκαν ως Νοσοκομεία φιλικά προς τα βρέφη σύμφωνα με τα πρότυπα που ορίζουν η UNICEF και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ)

 

Πηγή: http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_8096.html#ixzz367T0NRHE

 

Τις ιδιωτικές κλινικές είναι που πρέπει να φοβομαστε για περιττές επεμβάσεις και διότι μπαίνει στη μέση και το κέρδος, και όχι τα δημόσεια νοσοκομεία. Εγω γέννησα στο Αρεταιειο και έμεινα κατευχαριστημένη, αλλά είχα κάνει τα μαθηματα ανωδυνου στο Έλενα, Θα γενναγα ευχαριστως και εκει!! Η μαιες που γνωρισα ήτανε ευγενέστατες..

 

'Ασε που βρέθηκαν και οι κλασσικοί "καλοθελητές" που προσπάθησαν να με τρομάξουν ( "θα σε σφάξουν" , "θα ψάχνεις γιατρό με το κυάλι" , "είναι βρώμικα" , "δεν έχει αναισθησιολόγο" κτλ )

Αυτοί που σου τα είπανε αυτα δηλαδή, έχουνε εμπειρία γεννας στο Έλενα;;; Αιναισθησιολόγος υπάρχει πάντα, ειτε εφημερευει το μαιευτηριο είτε όχι, τι θα γινει δηλαδή εαν κάποιος νοσηλευόμενος χρειαστεί επείγουσα επέμβαση;; θα περιμένουν το πρωι που θα έρθει αναισθησιολόγος;;

Επίσης το γεγονός ότι τα δημόσια βρισκονται ως επι το πλείστον σε παλαιά κτίρια, δεν έχουν γυαλιστερά πλακάκια και ντιζαινάτα δωμάτια δεν τα κάνει βρώμικα... Αν ήτανε έτσι όλες όσες γεννησαμε εκει θα βγαιναμε με λοιμώξεις και τα μωρά μας μισοάρρωστα για να μην πω τίποτα χειρότερο... Είναι πεντακάθαρα και σε ότι χρειάζεται και αποστειρωμένα! (μην μπερδέυουμε το καινουριο ή το όμορφο με το καθαρό).

Εάν ενδιαφερεσαι να είναι ο μπαμπάς μέσα στον τοκετό, δες το θέμα με τη βεβαιωση που γραφει παραπάνω η xena.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και μην ανησυχείς για τίποτα, θα γεννησεις σε ένα από τα καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ καλύτερα!

 

Σας εύχομαι τα καλύτερα σε σας και τις οικογένειές σας!

 

Θα επανέλθω με εμπειρία,αφού τώρα πια η απόφαση είναι πως ο τοκετός μου θα πραγματοποιηθεί σε εφημερία του Έλενα.

 

Είστε όλες υπέροχες!

Θέλω ένα μωρό...οχι για μένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που έχει 3 και δε θέλει άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ καλύτερα!

 

Σας εύχομαι τα καλύτερα σε σας και τις οικογένειές σας!

 

Θα επανέλθω με εμπειρία,αφού τώρα πια η απόφαση είναι πως ο τοκετός μου θα πραγματοποιηθεί σε εφημερία του Έλενα.

 

Είστε όλες υπέροχες!

Με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου!Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...