Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos αιμοροιδες-τι να κανω?


Recommended Posts

Καλησπερα.εδω και λιγες μερες εχω βγαλει 2 αιμοροιδες εξωτερικες η μια μεγαλη η αλλη αρκετα μικροτερη και ποναω πολυ!!!:(Ειμαι στην 26η εβδομαδα.Ουτε τουαλετα να παω μπορω ουτε να βηξω καλα καλα ουτε να κατσω.Ειχε καμια σας ιδια περιπτωση και πως το αντιμετωπισατε?

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Koukla mou ego eimai 27+3 kai mou exoun petaxti kai emena 2 alla den ponao mono merikes fores, sou sinisto kruo nero ekei piso, kai idika otan energise kai otan den an kaneis me kruo nero tha deis oti anakoufizese kapos, ego tis bazo moni mou mesa... dld plenome me kruo nero kai tis sproxno ksana... ksero einai diskola alla kai ti na kaneis.... dokimase to;)

Link to comment
Share on other sites

Χθες ρώτησα τον γιατρό μου γιατί έχω το ίδιο θέμα με σένα. Μου είπε ότι τα θετικό είναι ότι μετά την γέννα θα εξαφανιστούν. Αρα υπομονή. Επίσης ποτέ χαρτί τουαλέτας αλλά μωρομάντηλα, παγάκια στην περιοχή για να χαλαρώσει λίγο και να περάσει το οιδημα και εμένα άφού τα κάνω όλα αυτά και κάθε φορά που βγαίνω από την τουαλέτα κλαίω (πλέον δεν μπορώ να τις ξανασπρώξω μέσα) μου έδωσε χάπια daflon, κρέμα preparation και στον πολύ πόνο μου είπε να πάιρνω depon αναβράζον. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την θεραπεία γιατί διάβασα ότι έχει κορτιζόνη και προτιμώ να πονάω παρά να βάλω πάνω μου κορτιζόνη αλλά αν φτάσω στο αμήν θα ξεκινήσω και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις θα παρω και εγω μου φαινεται τη γυναικολογο αν ειναι να μου δωσει κατι γιατι υποφερω πραγματικα!!!ουτε τον υπνο δεν χαιρομαι οταν γυρναω πονανε.οταν καθομαι το ιδιο πωπω τι επωδυνο ειναι.Θα ρωτησω και εγω για καμια αλοιφη γιατι χαρτι υγειας δεν βαζω το ηξερα,οπως και πλενομαι καθε φορα αλλα παγο ακομη δεν εβαλα θα βαλω και απο αυτο να δουμε.:(

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας με λενε Στεφανο. Βρηκα σε ενα φορουμ στην Γερμανια τον τελειο τροπο - μεθοδο για πραγματικη θεραπεια. Πριν απο 2 ωρες περιπου εκλεισα ενα 24ωρο και ειμαι σχεδον καλα (ναι καλα διαβασατε) πραγματικα καλα μετα απο χρονια. Και μαλιστα με μονο ενα 24ωρο θεραπειας. Θα παρω ολα τα φορουμ σβαρνα να το φωναξω (και να το γραψω) για να σωθουν οσοι περισσοτεροι-ρες γινετε! Το φαρμακο λεγετε TeeTreeOil στα Αγγλικα ή στα Γερμανικα TeeBaumÖl και κανει θαυματα απο την πρωτη κιολας εφαρμογη. Φτανουν μια δυο σταγονες και τις βαζετε με το δαχτυλο ή με ενα βαμβακι ακριβως επάνω στις αιμορροιδες. Μπορει να αισθανθειτε ενα ελαφρυ καψιματακι την πρωτη φορα, αλλα ειναι αστειο σε σχεση με το αποτελεσμα που θα εχετε ΑΜΕΣΑ, και εννοω ΑΜΕΣΑ. Θεε μου ποσο καιρο εψαχνα κατι που να δουλευει, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, οι προσευχες μου εισακουστηκαν. Βεβαια παραλληλα θα σας βοηθησουν και καποια αλλα βασικα πραγματακια που ειναι καλο να κανετε, οπως 1) να πινετε αφθονο νερο καθημερινα 2,5-3,5 λιτρα περιπου, το πρωτο ποτηρι μαλιστα με το που ξυπνατε 2) μετα την τουαλετα ενα πολυ προχειρο σκουπισμα με πετσετα και καλο καθαρισμα με σκετο αφθονο χλιαρο νερο 3) πολλες φυτικες ινες στην διατροφη. Αυτα και καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Κ γω έβγαλα, στη γέννα όμως, κ υπέφερα σε συνδιασμό με τα ράμματα. Αρχικά έβαζα μια κρεμούλα κ μετά πήρα κ γω daflon. ευτυχώς πέρασαν γρήγορα. ακόμα βέβαια τις έχω αλλά είναι μαραμένες κ δεν πονάνε καθόλου. γενικά πάντως δεν έχω δυσκοιλιότητα ούτε κ στις εγκυμοσύνες, ίσως αυτό με έσωσε.

περαστικά σας

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας με λενε Στεφανο. Βρηκα σε ενα φορουμ στην Γερμανια τον τελειο τροπο - μεθοδο για πραγματικη θεραπεια. Πριν απο 2 ωρες περιπου εκλεισα ενα 24ωρο και ειμαι σχεδον καλα (ναι καλα διαβασατε) πραγματικα καλα μετα απο χρονια. Και μαλιστα με μονο ενα 24ωρο θεραπειας. Θα παρω ολα τα φορουμ σβαρνα να το φωναξω (και να το γραψω) για να σωθουν οσοι περισσοτεροι-ρες γινετε! Το φαρμακο λεγετε TeeTreeOil στα Αγγλικα ή στα Γερμανικα TeeBaumÖl και κανει θαυματα απο την πρωτη κιολας εφαρμογη. Φτανουν μια δυο σταγονες και τις βαζετε με το δαχτυλο ή με ενα βαμβακι ακριβως επάνω στις αιμορροιδες. Μπορει να αισθανθειτε ενα ελαφρυ καψιματακι την πρωτη φορα, αλλα ειναι αστειο σε σχεση με το αποτελεσμα που θα εχετε ΑΜΕΣΑ, και εννοω ΑΜΕΣΑ. Θεε μου ποσο καιρο εψαχνα κατι που να δουλευει, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, οι προσευχες μου εισακουστηκαν. Βεβαια παραλληλα θα σας βοηθησουν και καποια αλλα βασικα πραγματακια που ειναι καλο να κανετε, οπως 1) να πινετε αφθονο νερο καθημερινα 2,5-3,5 λιτρα περιπου, το πρωτο ποτηρι μαλιστα με το που ξυπνατε 2) μετα την τουαλετα ενα πολυ προχειρο σκουπισμα με πετσετα και καλο καθαρισμα με σκετο αφθονο χλιαρο νερο 3) πολλες φυτικες ινες στην διατροφη. Αυτα και καλη επιτυχια!

 

εγκυμονουσες και λεχωνες, πριν χρησιμοποιησετε οποιοδηποτε αιθεριο ελαιο (π.χ tea tree oil) μιληστε με τον γυναικολογο σας! κανονικα η χρηση τους (ποσο μαλλον σε βλενογονους και ευαισθητες-ερεθισμενες περιοχες) αντενδεικνυται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω ειχα μια μεγαλη και 2-3 μικρότερες. Ντους με κρυο νερο και τζέλ ξυλοκαινης τοπικά εβαζα και ανακουφιζόταν καπως ο πόνος. μετα τον τοκετό όμως υποχωρησαν μόνες τους. Η μεγαλη μόνο υπάρχει ακόμα, σημαντικά μειωμενη σε μέγεθος και τελειως ανώδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και τις δύο εγκυμοσύνες μου.

Στη δεύτερη, είναι η αλήθεια, επιδεινώθηκαν πολύ... μου δώσανε φυτικό σκεύασμα στο φαρμακείο αλλά δεν έκανε τίποτα.

Βρήκα αυτό, αλλά δεν χρειάστηκε ξανά να το δοκιμάσω:

"Έχω αιμοροΐδες πολλά χρόνια και ξέρω τι σημαίνει η ύπαρξή τους. Μην τρως τίποτα κόκκινο (σάλτσες, κόκκινα φρούτα κ.τ.λ.) και να πλένεσαι εκεί με όσο κρύο νερό αντέχεις. Βέβαια, όσες κρέμες κι αν δοκίμασα τόσα χρόνια, όλες ήθελαν τον χρόνο τους, για να δράσουν. Μόνο η συνταγή μιας φίλης Ιταλίδας, μεσόκοπης κυρίας, με βοήθησε και, ιδιαίτερα, τις πρώτες μέρες της εγκομοσύνης (γιατί εμένα τότε παρουσίασαν έξαρση για 24 ώρες, αλλά τις αντιμετώπισα αμέσως με τον τρόπο, που θα σου πω). Έκτοτε, περιέργως, δεν μου ξαναεμφανίστηκαν, παρά το θέμα, που δημιούργησε ο σίδηρος.

Λοιπόν, θα βάλεις λίγο ελαιόλαδο (αν έχεις φυσικό ακόμη καλύτερα) σε ένα μικρό δοχείο ή κάτι τέτοιο. Όταν λέω λίγο ελαιόλαδο, εννοώ περίπου 1-2 κουταλιές σούπας, και θα προσθέσεις και λίγο νεράκι. Περίπου 1 κουταλιά. Θα τα ανακατέψεις πολύ καλά, να γίνουν σαν μια παχύρευστη κρεμούλα και με αυτό θα κάνεις επάλειψη, αφού έχεις πλυθεί και στεγνώσει καλά το σημείο. Τα αποτελέσματα, τουλάχιστον σε μένα αλλά και σε όσους είπα τη συνταγή, ήταν θεαματικά γρήγορα. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα... Περαστικά!"

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και σίγουρα δεν έχει παρενέργειες.

 

 

Υ.Γ. Να πω την αμαρτία μου, επειδή όμως ήμουνα στις 36 εβδομάδες ντάλα καλοκαίρι, και θα μου το παίρνανε με καισαρική 2 εβδομάδες αργότερα και δεν άντεχα, πήρα σκεύασμα κανονικό από το φαρμακείο. είχε κορτιζόνη και δεν ήτανε ότι καλύτερο, για αυτό το χρησιμοποίησα με φειδώ, αλλά το προτίμησα από τον πόνο...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τις είχα απο πριν κορίτσια,λόγω δυσκοιλιότητας....

αφήστε..πόνος,πρήξιμο,κλάμμα στην τουαλέτα και τελικά όταν υποχωρούσαν να τρέμω πότε θα ξαναεμφανιστούν...τελικά μετά που έφτιαξε το πρόβλημα με το εντεράκι μου γλύτωσα..τώρα στην εγκυμοσύνη πλάκωσα τα νερά,τα φρούτα,και το πρωι τα δημητριακά με φυτικές ίνες για να με βοηθουν και τελικά δεν έβγαλα....

όμως όλα όσα πρότειναν και οι προλαλλήσαντες ισχύουν..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια πονεμενη ιστορια :rolleyes: Εγω παντα ειχα θεματακι, οποτε τωρα με την εγκυμοσυνη εχουν γινει τραγικα τα πραγματα.Δεν παω στην τουαλετα, τα νευρα μου γινονται κροσια!Παω στην τουαλετα, υποφερω για μερες:evil: Δεν μπορω να κατσω, να περπατησω, τιποτα. Κ εχω δοκιμασει πολλα (φρουτα, φυτικες ινες, σιροπακι, κλισματα γλυκερινης κτλ) αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ:(. Ο γιατρος μου μου επιτρεπει να χρησιμοποιω την κλασσικη κρεμα (προκτοσιναλαρ) η οποια ανακουφιζει λιγο,αλλα στα δυσκολα δεν κανει τιποτα. Εχω μπει στο μηνα μου, οποτε το μονο που με παρηγορει ειναι οτι σε λιγο καιρο θα τελειωσει αυτος ο γολγοθας!!!:P

Μαριλινα σ'ευχαριστω για το γιατροσοφι!Μετα τη δευτερη τριτη επαλοιψη κατι εγινε!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Εγώ ήμουν δυσκοίλια πριν από την εγκυμοσύνη. Δεν είχα αιμορροΐδες, αλλά δεν πήγαινα τουαλέτα κάθε μέρα και όταν πήγαινα πόναγα πολύ. Δεν θα άντεχα κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη, οπότε εκτός από τη διατροφή, ο γιατρός μου έδωσε να πίνω μία κουταλιά duphalac κάθε πρωί. Έτσι πάω κάθε μέρα τουαλέτα. Παρόλα αυτά, πριν 5 μέρες έβγαλα μία αιμορροΐδα και με πόνεσε πάρα πολύ! Ρώτησα τη μαία τί να κάνω γιατί δεν μπορούσα ούτε να κάτσω. Λοιπόν, πλύση με κρύο νερό σε κάθε χρήση τουαλέτας. Όχι σκούπισμα με χαρτί υγείας, αλλά ταμπονάρισμα με καθαρή πετσέτα. Και με ένα βαμβάκι την αλείφουμε με το ελαιόλαδο! Μέσα σε μια μέρα άρχισε να αιμορραγεί (κάτι σαν κηλίδες, μην φανταστείτε να τρέχει αίμα). Με αυτόν τον τρόπο ανακουφίζεται και περνάει. Τώρα δεν με ενοχλεί καθόλου αλλά συνεχίζω τις ίδιες πρακτικές γιατί λόγω βάρους της μήτρας μπορεί να ξαναβγούν και άλλες. Εννοείται καθόλου αφρόλουτρο στην γενικότερη περιοχή, μόνο σαπούνι χαμομηλιού.

Αυτό έκανα εγώ, ελπίζω να σας βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το αφρολουτρο Salvation δεν το ηξερα!

Εγω σημερα πηγα κ πηρα ξυλοκαινη κ αν δεν δω βελτιωση με βλεπω να καταληγω ως εκτακτο περιστατικο σε κανενα νοσοκομειο για να μου την σπασουν γιατι απλα δεν υποφερεται:(:(:( Μετα τη γεννα να δω τι θα παθουμε με το σπρωξιμο!Κουραγιο κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες!Τελικα δεν γλιτωσα το γιατρο.Πηγαμε σε χειρουργο γιατι ο πονος ηταν αφορητος:( Αφου την ανεταξε (κοινως την εβαλε μεσα) κ πεθανα στον πονο, μου εδωσε κρεμες (τις γνωστες) κ duphalac k nujol σιροπακια. Βεβαια μεχρι να φτασω στο σπιτι ειχε βγει παλι:evil: Αλλα τωρα που περασαν μερες ειμαι πολυ καλυτερα:P:p:p

Μου προτεινε να γεννησω με καισαρικη γιατι θα εχω λεει μεγαλο προβλημα μετα τη γεννα κ οτι πρεπει οπωσδηποτε να χειρουργηθω:(

Εγω τα εχω παρει με το γιατρο μου που απο τον 4ο μηνα που ειχα τεραααστιο θεμα με την τουαλετα κ του το ελεγα, με εγραφε κ μου ελεγε συνεχεια χαμομηλακι κ σωστη διατροφη, δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο!Δηλαδη δεν μπορουσε να μου δωσει αυτο το θαυματουργο σιροπακι απο την αρχη για να τελειωνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε speedy ταλαιπωρήθηκες χωρίς λόγο. Βέβαια και πάλι μπορεί να έβγαιναν αλλά όχι τόσο έντονα. Ευτυχώς έχω και τη μανούλα νοσηλεύτρια και ξέρει από αυτά. Μου την φρόντισε την αιμορροΐδα από την πρώτη μέρα, οπότε τώρα πλέον δεν έχω πάλι τίποτα, παρόλο που πριν την εγκυμοσύνη ήμουν δυσκοίλια. Και η μαία μου είπε πάλι σήμερα που το συζητήσαμε ότι είναι και από το βάρος και την πίεση της μήτρας που βγαίνουν, αλλά αν κάνεις αμέσως κρύες πλύσεις να είναι καθαρό το σημείο και ελαιόλαδο να μαλακώνουν, ανακουφίζεσαι αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Salvation τα βασικα τα ξερω γιατι ταλαιπωρουμαι εδω κ χρονια. Αλλα δεν μου κοψε να παρω το σιροπι (το οποιο το πηρα για λιγο πριν κανα μηνα) σε μονιμη βαση κ να μην το πω καν στο γιατρο μου.

Μου φουντωσε πολυ ξαφνικα η ατιμη!!!

Παντως τα δεδομενα με τις πλυσεις εχουν αλλαξει. Οχι πολυ κρυο νερο γιατι σκληραινουν, αλλα χλιαρο προς κρυο!!Αντε κουραγιο μανουλες!!Εγω εχω ΠΗΤ σε 3 βδομαδες:P:p:p!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ΠΗΤ 16/11 αλλά λόγω διδύμων υπολογίζουμε κι εμείς σε 3 εβδομάδες! Θα δείξει... λίγο ακόμα!!!

 

Αντε με το καλο να τα δεχτουμε κ να πανε ολα καλα!!!!:P:p:pΜετα θα εχουμε αλλα βασανα αλλα και αλλες χαρες!!!Για να δουμε πως θα ειναι, εχω πολυ περιεργια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Hamamelis σε μορφή κρέμας για επάλειψη και μικραίνουν αμέσως. Η γιαγιά μου τις είχε βάλει μέσα στην εγκυμοσύνη της μαμάς μου ως εξής: με ένα μεγάλο κομμάτι βαμβάκι βουτηγμένο στο ελαιόλαδο την σπρώχνουμε μέσα στρίβωντας από την αντίθετη πλευρά, ώστε τελικά να ξεστρίψει και να μπει, να πάρει έτσι την θέση της μέσα. Βάζουμε και το μισό βαμβάκι για να μην ξαναβγεί αμέσως ενώ παράλληλα σφιγγόμαστε, σαν να κρατάμε τα κακά μας, ξαπλωμένοι καλύτερα, ή σαν να θέλουμε να ρουφίξουμε το βαμβάκι μέσα. Μετά από 20 λεπτά αν χαλαρώσουμε θα γλιστρίσει και το βαμβάκι έξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εδω και λιγες μερες εχω βγαλει 2 αιμοροιδες εξωτερικες η μια μεγαλη η αλλη αρκετα μικροτερη και ποναω πολυ!!!:(Ειμαι στην 26η εβδομαδα.Ουτε τουαλετα να παω μπορω ουτε να βηξω καλα καλα ουτε να κατσω.Ειχε καμια σας ιδια περιπτωση και πως το αντιμετωπισατε?

 

brighitte το αντιμετώπισα με 1) κατανάλωση πολλών φρούτων και χορταρικών. απαραιτήτως τρώω ένα ακτινίδιο κάθε μέρα (κάνει θαύματα:!:) επίσης πολύ καλά είναι τα δαμάσκηνα. 2) συμπλήρωμα φυτικών ινών benefirbra και 3) τακτική και καλή καθαριότητα και υγιεινή της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Hamamelis σε μορφή κρέμας για επάλειψη και μικραίνουν αμέσως. Η γιαγιά μου τις είχε βάλει μέσα στην εγκυμοσύνη της μαμάς μου ως εξής: με ένα μεγάλο κομμάτι βαμβάκι βουτηγμένο στο ελαιόλαδο την σπρώχνουμε μέσα στρίβωντας από την αντίθετη πλευρά, ώστε τελικά να ξεστρίψει και να μπει, να πάρει έτσι την θέση της μέσα. Βάζουμε και το μισό βαμβάκι για να μην ξαναβγεί αμέσως ενώ παράλληλα σφιγγόμαστε, σαν να κρατάμε τα κακά μας, ξαπλωμένοι καλύτερα, ή σαν να θέλουμε να ρουφίξουμε το βαμβάκι μέσα. Μετά από 20 λεπτά αν χαλαρώσουμε θα γλιστρίσει και το βαμβάκι έξω.

 

Να εισαι καλα κοπελα μου με εσωσες με την πρακτικη της γιαγιας σου.Εγω εχω ιστορικο απο μωρο παιδι με δυσκοιλιοτητα,ραγαδες και την τελευταια 3ετια αιμοροιδες!!Ευτυχως ηταν μονο μια εξω και αιμοραγουσε πολυ σπανια,κ οταν γινοταν αυτο ηταν μια σταγονιτσα.

Πριν λιγες ημερες λοιπον με θυμηθηκε παλι αυτη που βγαινει ανα τακτα χρονικα διαστηματα και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο προβληματα δυσκοιλιοτητας!!

Να μην σας κουραζω εφαρμοσα την μεθοδο της Petaloyda αφου πρωτα εβαλα ξυλοκαινη σε μορφη τζελ(κανει δουλεια με τον πονο)διαφορετικα δεν μπορουσα να την αγγιξω καν και εκτοτε δεν εχει ξαναβγει!!!!:lol:

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...