Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ (Γενικη ενημερωση)


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα όσο αφορά την 1η επίσκεψη του παιδιού στο οδοντίατρο αλλά την πρώτη επαφή των παιδιών με το βουτσισμα των δοντιών στο πλαίσιο της προληπτικής αγωγής!

Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα αλλά , με ενδιαφέρει να μοιραστώ απο τους ίδιους τους γονείς εμπειρίες! :)

 

Υπάρχει κατάλληλη ηλικία για να επισκεφτεί το παιδί τον/την παιδοδοντίατρο ;

Σε ποιά ηλικία ξεκινούν τα αλλάζουν τα πρώτα δόντακια ;

Απο ποιά ηλικία μπορούν να βουρτίζουν τα δόντια τους με οδοντόκρεμα ;

 

Εμείς βουτσίζουμε τα δόντια μας με κανονική παιδική οδοντόβουρτσα εδω και αρκετό καιρό , αλλά οδοντόκρεμα ακόμα δεν εχω επιχειρίσει να βάλω , γιατι σίγουρα δεν θα μπορεί να ξεβγάλει το στόμα του.... :?

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

 

ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΡΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ Π.Χ. ΤΕΡΗΔΟΝΑ Ή ΟΥΛΙΤΙΔΑ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 2 ΕΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΔΕ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ.

ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ ΕΞΙ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΑΝΑΤΕΛΛΟΥΝ.ΑΝ ΑΝΕΤΗΛΛΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 6 ΜΗΝΩΝ Π.Χ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΚΕΤΑ ΝΩΡΙς ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ.

ΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟς ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ.

ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΡΕΜΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 3 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΙ,ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΠΩΣ ΝΑ ΦΤΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ, ΘΕΛΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙς ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΣΗΣΕΙ ΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ.

 

ΚΑΝΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΜΙΚΡΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΜΑΘΕ ΤΟΥ ΤΙς ΚΙΝΗΣΕΙΣ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙ ΚΡΕΜΑ...

 

ΥΠΟΜΟΝΗ....ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...

 

ΦΙΛΑΚΙΑ.

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της τα βουρτσίζω από 2 ετώ και τώρα προσπαθεί να τα κάνει μόνη της! Δεν τα πολυκαταφέρνει το φτύσιμο, αλλα παίρνω ειδική οδοντόκρεμα από το φαρμακείο, η οποία και να την καταπιεί δεν πειράζει (έτσι λένε τουλάχιστον). Τα βουρτσίζουμε πρωί - βράδυ απαραιτήτως, και μερικές φορές μετά από κατανάλωση σοκολάτας (πάει από μόνη της και παίρνει την οδοντόβουρτσα, το έχει εμπεδώσει ότι η σοκολάτα χαλάει τα δοντάκια), αλλά σοκολάτα δεν τρώμε συχνά ούτως ή άλλως. Αν πάρει κάποια αντιβίωση (εμείς το πάθαμε με την augmentin) μπορεί να κιτρινήσουν παροδικά, οπότε πρέπει να εντατικοποιήσεις το βούρτσισμα για να αποκατασταθεί το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς πρώτη φορά πήγαμε οδοντίατρο γύρω στα 3 και κάναμε καθαρισμό και φθωρίωση στα 5 ο μεγάλος μου γιός και στα 3 η κόρη μου (το καλοκαίρι που μας πέρασε). Γενικά είναι καλό να τα πηγαίνεις συχνά (1-2 φορές το χρόνο) για έλεγχο, για να προλάβεις τα σφραγίσματα...

 

Οδοντόκρεμα, όπως είπαν και οι υπόλοιπες, είναι ανάλογα το παιδί, πότε θα μάθει να φτύνει αυτό που έχει στο στόμα του και να μην καταπίνει. Αυτό χρειάζεται εκπαίδευση με σκέτο νερό π.χ. για λίγο καιρό μέχρι να συνηθίσει... Υπάρχουν διάφορες οδοντόκρεμες για παιδιά, εγώ έχω προτιμήσει να μην παίρνω τις εμπορικές, αλλά από καταστήματα βιολογικών προϊόντων, και έχω βολευτεί μια με γεύση φράουλα που τους αρέσει και δεν τους καίει...

 

Κι εμένα η κόρη μου θέλει μόνη της και την αφήνω εκεί και παίζει, αν έχω καιρό, και της τα περνάω κι εγώ μια δόση στο τέλος για σιγουριά. Ο μεγάλος μου είναι πιο τεμπελάκος και προτιμάει να του τα πλένω εγώ...

 

Επίσης, σκέφτομαι να τους βάλω sealants, που είναι μια ρητίνη (σαν το λευκό σφράγισμα, χωρίς όμως τροχό) με την οποία περνάνε τα πίσω δόντια για να μη χαλάνε και έτσι γλυτώνεις τα σφραγίσματα. Έχει 50 ευρώ το δόντι όμως... και θα τα αλλάξουν στα 12 χρόνια τους... Τι λέτε γι'αυτά;; Έχετε ακούσει τίποτε;;

Link to comment
Share on other sites

fragala για την σοκολάτα εχεις απόλυτο δίκαιο!

θα μπορούσατε να γράψετε την μάρκα απο την οδοντόκρεμα , αυτή απο το φαρμακείο; και την βιολογική ;

να ξεκινήσουμε και εμεις την προσπάθεια σιγά σιγά , θα πάρω και ενα τηλ την οδοντιατρό μας αργότετα και θα σας πώ. :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

fragala για την σοκολάτα εχεις απόλυτο δίκαιο!

θα μπορούσατε να γράψετε την μάρκα απο την οδοντόκρεμα , αυτή απο το φαρμακείο; και την βιολογική ;

να ξεκινήσουμε και εμεις την προσπάθεια σιγά σιγά , θα πάρω και ενα τηλ την οδοντιατρό μας αργότετα και θα σας πώ. :)

 

Εμείς παίρνουμε αυτήν.

http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/832616_Optima_Aloe_Dent_Children_s_Strawberry_Toothpaste_75ml.html

 

Δεν περιέχει φθόριο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα όσο αφορά την 1η επίσκεψη του παιδιού στο οδοντίατρο αλλά την πρώτη επαφή των παιδιών με το βουτσισμα των δοντιών στο πλαίσιο της προληπτικής αγωγής!

Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα αλλά , με ενδιαφέρει να μοιραστώ απο τους ίδιους τους γονείς εμπειρίες! :)

 

Υπάρχει κατάλληλη ηλικία για να επισκεφτεί το παιδί τον/την παιδοδοντίατρο ;

Σε ποιά ηλικία ξεκινούν τα αλλάζουν τα πρώτα δόντακια ;

Απο ποιά ηλικία μπορούν να βουρτίζουν τα δόντια τους με οδοντόκρεμα ;

 

Εμείς βουτσίζουμε τα δόντια μας με κανονική παιδική οδοντόβουρτσα εδω και αρκετό καιρό , αλλά οδοντόκρεμα ακόμα δεν εχω επιχειρίσει να βάλω , γιατι σίγουρα δεν θα μπορεί να ξεβγάλει το στόμα του.... :?

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

 

Αφροδιτάκι

 

Το θέμα με την οδοντόπαστα είναι το φθόριο που περιέχει και δεν κάνει να το καταπίνει το παιδί γιατί κάνει κακό στα κόκκαλά του. Οι παιδικές έχουν λιγοτερο φθόριο (πάνε με ηλικίες, εμείς παίρνουμε την AIM που ειναι από 2-6 ετών).

 

Τα δοντάκια αλλάζουν οποιαδήποτε στιγμή μετά τα 5. Του Δημήτρη του έφυγε το πρώτο δοντάκι 5 και 6 μηνών, του Βαγγέλη του έφυγε 5 και 1 ημέρας!! :D

 

Οσο για τα προσωρινά σφραγίσματα, τα κάνουν στα πίσω δόντια που αργούν να πέσουν, για να μην χαλάσουν μόνο εαν έχουν μεγάλες "χαραγματιές" (δεν θυμάμαι πώς το λένε οι οδοντίατροι, αν και μου το 'χουν πει και μένα... το αλτσχάιμερ που λέγαμε σε άλλο τόπικ)... και έτσι μένει εκεί η τροφή και το δόντι χαλάει πιο εύκολα.

 

Παιδοδοντίατρο, σίγουρα μετά τα 3 είναι καλύτερα, γιατί και το παιδί συνεργάζεται καλύτερα.

 

Φιλιά!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

micnat & maryp ευχαριστώ πολύ ! :D

 

εχτές το βραδυ ξεκινήσαμε με μεγάλη αποτυχία .... :(

μου άφησε να του βουρτσίσω τα δόντια (κυρίως τα μπροστά) για 20~30 δευτερόλεπτα σχεδόν ... μετά πνιγόταν ... μετά έκλεγε ... μετά ζούλαγε την οδοντόκρεμα σε όλη την μπανιέρα ... :lol: δράμα η κατάσταση ... θα δούμε απόψε το βράδυ!

 

Η οδοντίατρος μας μου είπε πως ακόμα είναι νωρίς για 1η επίσκεψη σε παιδοδοντίατρο(που στην Πάτρα αυτη την στιγμή υπάρχει μόνο 1 γιατρός , εννοώ παιδοδοντίατρος) αλλά να μην αμελούμε το βουρτισμα των δοντιών τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα.

 

Επι της ευκαιρείας όμως εκλεισα ενα ραντεβού για καθαρισμό και μου πρότεινε να τον πάρω μαζί μου , για να επεξεργαστεί τον χώρο (αυτο που είπε η φίλη Kangoo) θα δούμε τι θα γίνει και τότε...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονεμένη ιστορία.

 

Εγώ του τα βουρτσίζω εδώ και 5-6 μήνες περίπου. Στην αρχή τι χαρά, καινούργιο κοσκινάκι μου….

 

Τώρα όμως γίνεται μάχη για να πλύνουμε τα δόντια… δεν του αρέσει η οδοντόκρεμα (έχω αλλάξει αρκετές) και γκρινιάααζουμε τρομέρα!). Αν μας ακούσει κανείς θα νομίζει πως τον ξεμαλλιάζουμε… για τέτοιες φασαρίες μιλάω.. :?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλουν την οδοντόκρεμα, κάντε χωρίς αυτήν... Και με σκέτο νεράκι γίνεται δουλειά...

Αυτό που κάναμε εμείς για κάποιο διάστημα που δεν την θέλανε, τη βάζαμε και μετα την ξεπλέναμε σχεδόν όλη με νερό, οπότε η λίγη που έμενε δεν τα ενοχλούσε και σιγά σιγά εγώ άφηνα περισσότερη επάνω και συνηθίσανε.

Έτσι κι αλλιώς μιλάνε για ποσότητα ένα μπαλάκι σαν αρακάς στην τελική, όχι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Με σώσατε.

 

Δεν είχα σκεφτεί σε καμία περίπτωση, το ενδεχόμενο πλύσιμο δοντιών χωρίς οδοντόκρεμα.

 

Το κάνουμε εδώ και 2 μέρες και ο μικρός μου βουρτσίζει με χαρά τα δοντάκια του και μάλιστα αρκετή ώρα. Κανένα θέμα πλέον!

 

Ευχαριστώ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που σκεφτομαι να του πάρω από τώρα οδοντόβουρτσα και να δοκιμάσω με νεράκι... είναι πολύ νωρίς;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που σκεφτομαι να του πάρω από τώρα οδοντόβουρτσα και να δοκιμάσω με νεράκι... είναι πολύ νωρίς;;;

 

Όχι καλέ!! Εμείς βουρτσίζαμε πριν βγάλουμε δόντια :D:D:D

Για να μαθαίνουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! ωραία!

και για πείτε... επειδή ακόμη δεν το έχω ψάξει!

οδοντόβουρτσες μπεμπέ-παιδικές έχει και στα ΣΜ ή μόνο στα φαρμακεία :roll: (ελπίζω να μην είναι ξανθιά η ερώτησή μου!!! :lol::lol::lol::lol: )

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα όσο αφορά την 1η επίσκεψη του παιδιού στο οδοντίατρο αλλά την πρώτη επαφή των παιδιών με το βουτσισμα των δοντιών στο πλαίσιο της προληπτικής αγωγής!

Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα αλλά , με ενδιαφέρει να μοιραστώ απο τους ίδιους τους γονείς εμπειρίες! :)

 

Υπάρχει κατάλληλη ηλικία για να επισκεφτεί το παιδί τον/την παιδοδοντίατρο ;

Σε ποιά ηλικία ξεκινούν τα αλλάζουν τα πρώτα δόντακια ;

Απο ποιά ηλικία μπορούν να βουρτίζουν τα δόντια τους με οδοντόκρεμα ;

 

Εμείς βουτσίζουμε τα δόντια μας με κανονική παιδική οδοντόβουρτσα εδω και αρκετό καιρό , αλλά οδοντόκρεμα ακόμα δεν εχω επιχειρίσει να βάλω , γιατι σίγουρα δεν θα μπορεί να ξεβγάλει το στόμα του.... :?

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

 

 

Αφροδιτούλα κι εμείς οδοντόβουρτσα χρησιμοποιούμε από 2 χρονών περίπου. Στην αρχή αγοράσμε μία για να γίνει η πρώτη επάφη με το είδος,την είχαμε απλά για παιχνίδι.Στην συνέχεια πήραμε άλλη και βουρτσίζαμε τα δοντάκια μόνο με νερό και κατά την ηλικία των 3 ετών χρησιμοποιοίησαμε και οδοντόπαστα της aim για παιδιά.Χρησιμοποιήσαμε οδοντόπαστα τότε γιατί εγώ έκρινα οτί το παιδί μου είναι πλέον έτοιμο να την χρησιμοποιήσει ορθά ωστέ να μην την καταπίνει διαφορέτικα θα περίμενα κι άλλο ή θα την χρησιμοποιούσαμε νωρίτερα.Όποτε η κατάλληλη ηλικία για να χρησιμοποιήσει ένα παιδί την οδοντόπαστα είναι υποκειμενική.Τα βουρτσίζει μόνη πλέον μπορεί και 3~4 φορές την ημέρα(της αρέσει γενικά να πλένεται και να ασχολείται με το νερό) εκτός από το πρωί που είναι μέσα στην γκρίνια μέχρι να προσαρμοστεί στο πρωινό ξύπνημα και στην ιδέα του σχολείου.

Η πρώτη είσκεψη στον παιδοδοντίατρο μπορεί να γίνει από τη στιγμή που το παιδί ολοκληρώσει σχεδόν τη νεογιλή του οδοντοφυϊα όπου μπορεί να εξεταστεί η πορεία της εξέλιξης της.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιήσαμε οδοντόπαστα τότε γιατί εγώ έκρινα οτί το παιδί μου είναι πλέον έτοιμο να την χρησιμοποιήσει ορθά ωστέ να μην την καταπίνει διαφορέτικα θα περίμενα κι άλλο ή θα την χρησιμοποιούσαμε νωρίτερα

 

Μαράκι έχεις δίκαιο σε αυτό , και ο δικός μας δεν ειναι ετοιμος για οδοντόπαστα ακόμα πιστεύω.

Καλήτερα να βουρτσίζουμε τα δόντια μας , έστω με νεράκι παρά , στεναχώριες και κλάματα ...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Α! ωραία!

και για πείτε... επειδή ακόμη δεν το έχω ψάξει!

οδοντόβουρτσες μπεμπέ-παιδικές έχει και στα ΣΜ ή μόνο στα φαρμακεία :roll: (ελπίζω να μην είναι ξανθιά η ερώτησή μου!!! :lol::lol::lol::lol: )

 

Πώς φαίνεται η γυναίκα που είναι σπίτι - δουλειά, δουλειά - σπίτι...

Χοντο δεν πάς καθόλου ε?? :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Α! ωραία!

και για πείτε... επειδή ακόμη δεν το έχω ψάξει!

οδοντόβουρτσες μπεμπέ-παιδικές έχει και στα ΣΜ ή μόνο στα φαρμακεία :roll: (ελπίζω να μην είναι ξανθιά η ερώτησή μου!!! :lol::lol::lol::lol: )

 

Πώς φαίνεται η γυναίκα που είναι σπίτι - δουλειά, δουλειά - σπίτι...

Χοντο δεν πάς καθόλου ε?? :wink:

 

:lol::lol::lol: Μα καθόλου λέμε!!

είσαι τυχερή (άτυχη*) που τον έχεις κοντά :wink:

 

* είναι ξελόγιασμα...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

 

πήγα σούπερ αλλά βρήκα μόνο της Oral-Β από 2-4 χρονων

πήρα μία!

έκανα καλά; πειράζει που είναι ποιό μικρούλης; να την κρατήσω και να ψάξω για ποιό μικρή ηλικία;;;

 

μάλλον με έπιασε η βιασύνη μου ε;;; :roll:

 

είναι που μου δείχνει οτι θέλει κι αυτός μωρέ... όταν πλένω τα δόντια μου και με βλέπει... το ζητάει!!! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω,αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιον καλό παιδοδοντίατρο στη Θεσσαλονίκη,ο οποίος να είναι φιλικός με τα παιδάκια καθώς θα είναι η πρώτη επαφή του γιου μου(3 ετών) με την οδοντιατρική καρέκλα και δεν θα ήθελα να τρομοκρατηθεί

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

 

πήγα σούπερ αλλά βρήκα μόνο της Oral-Β από 2-4 χρονων

πήρα μία!

έκανα καλά; πειράζει που είναι ποιό μικρούλης; να την κρατήσω και να ψάξω για ποιό μικρή ηλικία;;;

 

μάλλον με έπιασε η βιασύνη μου ε;;; :roll:

 

είναι που μου δείχνει οτι θέλει κι αυτός μωρέ... όταν πλένω τα δόντια μου και με βλέπει... το ζητάει!!! :lol:

 

μεγάλη του πήρες φιλενάδα... έχει και μικρότερες που ειναι κατάλληλες για την ηλικία του.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

 

πήγα σούπερ αλλά βρήκα μόνο της Oral-Β από 2-4 χρονων

πήρα μία!

έκανα καλά; πειράζει που είναι ποιό μικρούλης; να την κρατήσω και να ψάξω για ποιό μικρή ηλικία;;;

 

μάλλον με έπιασε η βιασύνη μου ε;;; :roll:

 

είναι που μου δείχνει οτι θέλει κι αυτός μωρέ... όταν πλένω τα δόντια μου και με βλέπει... το ζητάει!!! :lol:

 

Θα του παρεις για μικροτερη ηλικια κ μονο με νερακι.

Ειναι μικρουλης ακομα.

Εχω πειρα απο οδοντιατρους αφου τον μεγαλο

τον τρεχω απο την Α΄δημοτικου για να μαζεψουμε

οσο μπορουμε τα νεογιλα κ να προστατεψουμε τα μονιμα :roll:

Πικρα....κ πλεον ειμαστε στο σταδιο των εξαγωγων των

νεογιλων για να βγουν τα μονιμα κ να μπορεσει του

χρονου να βαλει σιδερακια.Αχχ τι τραβαμε....

Στον μικρο ξεκινησα με οδοντοπαστα περυσι που ηταν

3 χρονων με παιδικη οδοντοκρεμα κ ποτηρακι για να

βαζει νερο να ξεπλενει μιας κ δεν τα καταφερνε με την

βρυση..κ μεχρι σημερα συνεχιζουμε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...