Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί αποτυχγάνουν οι εξωσωματικές???


Recommended Posts

Sanna και γω τώρα θα το ψάξω μόνη μου με εξετάσεις και μετά θα πάω στη 2η προσπάθεια...δε μου χουν κάνει τον παραμικρό έλεγχο.....

 

Πραγματικά πιστεύω στον Θεό και νομίζω ότι είναι θέλημα Θεού το αν θα κάνουμε παιδί αλλά αναγκαστικά πρέπει να το ψαχνουμε από ιατρικής άποψης γιατί βλέπω ότι κάθε κοπέλα έχει κάτι νεο να μας πει και να μας μάθει...Και να σας πω και κάτι? δεν είναι κακό να είμαστε υποψιασμένες και στην επομένη προσπάθεια να απαιτήσουμε το ένα ή το άλλο που μας είπε μία κοπέλα απο εδώ ακόμα και αν δεν είναι σοβαρό σύμφωνα με τον γιατρο. Ο κάθε γιατρός βάζει 10 λεπτά από τη ζωή του εμείς βάζουμε ψυχολογία, ψυχή, καρδιά, ελπίδα, σώμα και λεφτά.....

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Είμαι 39 χρονών και στην 1η εξωσωματική που έκανα το καλοκαιρι μου πηραν 3 ωαρια και γονιμοποιήθηκε το ενα με μικρογονιμοποιηση. Εγινε η εμβρυομεταφορά αλλα το αποτελεσμα ήταν αρνητικό.

Εκανα 2η προσπάθεια εξωσωματικής, όπου στην ωοληψία πήραν 3 ωάρια όπου γονιμοποιήθηκε το ένα αλλά επειδή δεν αναπτυσόταν δεν μου το μετέφεραν διότι δεν υπήρχε πιθανότητα να αναπτυχθεί και να μείνω έγκυος. Δεν μπορούν να καταλάβουν τα αίτια. Μου είπαν ότι δεν συμβαίνει συχνά. Εχει συμβεί σε κάποια από εσάς?

Είναι πολύ άσχημο να περνάς όλη την διαδικασία της εξωσωματικής και να μην γίνει καν η προσπάθεια.... Πολύ απογοητευτικό....

Ισως και την πρώτη φορά να μην ήταν ποιοτικό το έμβρυο αλλά να μου το μετέφεραν απλα για να πάρουν τα χρήματα (δυστυχώς δεν μπορείς να το ελέγξεις...)

Μας είπαν να κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα) διότι ούτως ή άλλως δεν παράγω πολλά ωάρια, οπότε δεν αξίζει να παίρνω τόσα φάρμακα. Επίσης, έτσι μου είπαν θα καταλάβουμε αν φταίει η ποιότητα του ωαρίου που δεν γίνεται η γονιμοποίηση.

Κάνει καποια από εσας προσπάθειες σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα)? Μου είπαν ότι χωρίς φάρμακα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μην μπορύν να πάρουν τα ωάρια κατα την ωοληψια.

Το ξέρω ότι σας ζάλισα αλλα ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να κάνω... Εχω απογοητευτεί ... Θα ήθελα την γνώμη σας...

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Εκτός από την ηλικία και ότι δεν κάνω πολλά ωάρια δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα. Ο σύζυγος μου έχει σπέρμα χωρίς κινητικότητα και γι'αυτό μας είπαν ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος φυσιολογικά.

 

 

kai ego stin idia fasi eimai me esena alla to sperma einai kalo. Tora mou valane 1 pou gonimopoiithike kai perimeno...

Link to comment
Share on other sites

na sas po ego pou tora pira ksana mia deuteri arnitikh xoriakh.....loipon stin proti eksosomatikh pou ekana proklisi me farmaka ekana 22 oaria ekton opoion gonimopoihthikan ta 17 telospanton mou leei o giatros na kano oistradioli ligo prin tin oolipsia gia na kano tin pregnil kai i oistradioli mou koritsia itan 13000 kai kati einai polu megalo to noumero kai me ebale na kano mono 5000 pregnil....kai fusika me proxorise se emruometafora....opou kai apetuxa kai otan ton rotisa giati mou eipe pos isos itan polla ta oaria giauto...kai psaxnontas to thema ego anakalipsa mesa sto internet pos pano apo 5000 oistadioli anabaloun ton kuklo se enan allon me katepsigmena logo ligoteron pithanotiton pou prokalei i upsili oistadiolh....telos panton to kseperasa kai auto kai se auton ton kuklo pou imoun me katepsigmena eperna 1 ciclacur tin imera kai meta ton proto uperuxo mou ta ekane 2 kano tin oistadioli i opoia bgenei 176kai i progesteroni 25 kai me pernoun til.kai mou lene oi eksetaseis san einai kales ela omos pou emena den mou kolage kai psaxnontas anakalipsa pos oi fusioligikes times einai apo 170 eos 1000 kai...telospanton pigeno gia tin embruometafora kai tou leo i oistadioli den einai xamili????kai mou leei me distagmo "oxi fusiologikh einai"kai mesa apo mia suzitisei pou eixa me mia kipela anakalipsa pos ontos itan polu xamili kai autos xestike....i kopela eixe 194 oistadioli kai tis eipe pos einai xamili kai tis diplasiase ta ciclacur apo 3 se 6....kai ego san to probato eperna 2 kai oute kan ta diplasiase kai mou eipe pos einai kai fusiologikh...sugnomi gia olo auto to katebato an sas kourasa alla merikou giatroi einai toso adistaktoi arkrei na paroun ta lefta....

εγω μετρησα οιστραδιολη 5 μερες!!! πριν την ωοληψια και ηταν 5410.... την ημερα της ωοληψιας ποσο ειχε φτασει δεν ξερω! τελικα πρεπει να ειμαστε πραγματικα προβατα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι 39 χρονών και στην 1η εξωσωματική που έκανα το καλοκαιρι μου πηραν 3 ωαρια και γονιμοποιήθηκε το ενα με μικρογονιμοποιηση. Εγινε η εμβρυομεταφορά αλλα το αποτελεσμα ήταν αρνητικό.

Εκανα 2η προσπάθεια εξωσωματικής, όπου στην ωοληψία πήραν 3 ωάρια όπου γονιμοποιήθηκε το ένα αλλά επειδή δεν αναπτυσόταν δεν μου το μετέφεραν διότι δεν υπήρχε πιθανότητα να αναπτυχθεί και να μείνω έγκυος. Δεν μπορούν να καταλάβουν τα αίτια. Μου είπαν ότι δεν συμβαίνει συχνά. Εχει συμβεί σε κάποια από εσάς?

Είναι πολύ άσχημο να περνάς όλη την διαδικασία της εξωσωματικής και να μην γίνει καν η προσπάθεια.... Πολύ απογοητευτικό....

Ισως και την πρώτη φορά να μην ήταν ποιοτικό το έμβρυο αλλά να μου το μετέφεραν απλα για να πάρουν τα χρήματα (δυστυχώς δεν μπορείς να το ελέγξεις...)

Μας είπαν να κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα) διότι ούτως ή άλλως δεν παράγω πολλά ωάρια, οπότε δεν αξίζει να παίρνω τόσα φάρμακα. Επίσης, έτσι μου είπαν θα καταλάβουμε αν φταίει η ποιότητα του ωαρίου που δεν γίνεται η γονιμοποίηση.

Κάνει καποια από εσας προσπάθειες σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα)? Μου είπαν ότι χωρίς φάρμακα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μην μπορύν να πάρουν τα ωάρια κατα την ωοληψια.

Το ξέρω ότι σας ζάλισα αλλα ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να κάνω... Εχω απογοητευτεί ... Θα ήθελα την γνώμη σας...

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Εκτός από την ηλικία και ότι δεν κάνω πολλά ωάρια δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα. Ο σύζυγος μου έχει σπέρμα χωρίς κινητικότητα και γι'αυτό μας είπαν ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος φυσιολογικά.

 

 

Δεν εχω καποια αντιστοιχη εμπειρια γιατι εγω πηγα στο αλλο ακρο.υπερδιεγερση οωθηκων!αλλα μου ακουγεται πολυ λογικο εαν κανεις καθε μηνα οωρηξια κανονικα..εφοσον δεν βοηθουν τα φαρμακα στην περιπτωση σου να πας σε φυσικο κυκλο!ουτως η αλλως δεν κερδιζεις αποτι φαινεται χρονο με τα φαμακα

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Somebody με φυσικούς κύκλους τα κατάφεραν πολλές κοπέλες. Απλά είναι λίγο πιο χρονοβορο ειδικά στην περίπτωση που κανεις συλλογή απο δυο τρεις κύκλους για να αυξήσεις τις πιθανότητες. Αυτο που αναφέρεις για το σπέρμα ότι δεν έχετε καθόλου κινητικότητα έχετε ψάξει απο που προέρχεται? η λήψη σπέρματος πως γίνεται? με τον απλό τροπο ή με βιοψια?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει καμια κοπέλα για το ENDOMETRIAL fUNCTION TEST? Δείχνει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου...αν δηλαδή δεν είναι καλό δεν έχει νόημα καμιά εξωσωματική.

 

Ξέρω ότι είναι ακριβό :( και πολλοί γιατροί το αμφισβητούν :confused: αλλά περισσότερο εσείς που είστε Αθήνα και υπάρχου πολλά κέντρα....σας έχουν πει κάτι γι αυτο?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι 39 χρονών και στην 1η εξωσωματική που έκανα το καλοκαιρι μου πηραν 3 ωαρια και γονιμοποιήθηκε το ενα με μικρογονιμοποιηση. Εγινε η εμβρυομεταφορά αλλα το αποτελεσμα ήταν αρνητικό.

Εκανα 2η προσπάθεια εξωσωματικής, όπου στην ωοληψία πήραν 3 ωάρια όπου γονιμοποιήθηκε το ένα αλλά επειδή δεν αναπτυσόταν δεν μου το μετέφεραν διότι δεν υπήρχε πιθανότητα να αναπτυχθεί και να μείνω έγκυος. Δεν μπορούν να καταλάβουν τα αίτια. Μου είπαν ότι δεν συμβαίνει συχνά. Εχει συμβεί σε κάποια από εσάς?

Είναι πολύ άσχημο να περνάς όλη την διαδικασία της εξωσωματικής και να μην γίνει καν η προσπάθεια.... Πολύ απογοητευτικό....

Ισως και την πρώτη φορά να μην ήταν ποιοτικό το έμβρυο αλλά να μου το μετέφεραν απλα για να πάρουν τα χρήματα (δυστυχώς δεν μπορείς να το ελέγξεις...)

Μας είπαν να κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα) διότι ούτως ή άλλως δεν παράγω πολλά ωάρια, οπότε δεν αξίζει να παίρνω τόσα φάρμακα. Επίσης, έτσι μου είπαν θα καταλάβουμε αν φταίει η ποιότητα του ωαρίου που δεν γίνεται η γονιμοποίηση.

Κάνει καποια από εσας προσπάθειες σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα)? Μου είπαν ότι χωρίς φάρμακα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μην μπορύν να πάρουν τα ωάρια κατα την ωοληψια.

Το ξέρω ότι σας ζάλισα αλλα ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να κάνω... Εχω απογοητευτεί ... Θα ήθελα την γνώμη σας...

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Εκτός από την ηλικία και ότι δεν κάνω πολλά ωάρια δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα. Ο σύζυγος μου έχει σπέρμα χωρίς κινητικότητα και γι'αυτό μας είπαν ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος φυσιολογικά.

γογο38 και σαμποντι,

εχω το ιδιο ακριβως προβλημα. ειχα κανει 2 διεγερσεις με μενοπουρ βραχυ χαλια, δεν μεταφεραμε τιποτα. οιστραδιολη εντωματαξυ 2000, εσας? μετα εκανα 3 φυσικους, ειχαν ολοι ωαρια κ γονιμοποιηθηκε αποτελεσμα βιοχημικη. εκανα και μια αλλη διεγερση με γκοναλ και μενοπουρ βραχυ παλι 3 ωαρια-3 εμβρια-αποτελ 0. εκανα και λαπαροσκοπηση εντελει ειχα και ενδομητριωση. εσεις εχετε κανει λαπαροσκοπηση? τι πρωτοκολλο κανατε? εχετε κανει μακρυ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει καμια κοπέλα για το ENDOMETRIAL fUNCTION TEST? Δείχνει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου...αν δηλαδή δεν είναι καλό δεν έχει νόημα καμιά εξωσωματική.

 

Ξέρω ότι είναι ακριβό :( και πολλοί γιατροί το αμφισβητούν :confused: αλλά περισσότερο εσείς που είστε Αθήνα και υπάρχου πολλά κέντρα....σας έχουν πει κάτι γι αυτο?

Εγω νομίζω ότι το έχω διαβάσει σε ξένο σάιτ αλλα δεν γνωρίζω κάτι γιαυτο. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι το έχω διαβάσει σε ξένο σάιτ αλλα δεν γνωρίζω κάτι γιαυτο. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο?

 

ψαχνουν μια ιντεγκρινη ενα μοριο προσκολλησης στο ενδομητριο. κοστιζει γυρω στα 700 ευρω. νομιζω γινεται στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Isis μόλις έκανα κι εγω μια πρόχειρη αναζήτηση στο Ίντερνετ και βρήκα μόνο σε ξένα σάιτ να αναφέρεται. Πάντως λέει ότι η μη υποδεκτικοτητα προκαλείται απο ενδομητριοση , υδροσαλπιγγα, προεμηνοπαυση, στρες. Όσον αφορά πάντα το συγκεκριμένο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει καμια κοπέλα για το ENDOMETRIAL fUNCTION TEST? Δείχνει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου...αν δηλαδή δεν είναι καλό δεν έχει νόημα καμιά εξωσωματική.

 

Ξέρω ότι είναι ακριβό :( και πολλοί γιατροί το αμφισβητούν :confused: αλλά περισσότερο εσείς που είστε Αθήνα και υπάρχου πολλά κέντρα....σας έχουν πει κάτι γι αυτο?

 

Γεια σας εγώ είμαι η κοπελα που έχει κάνει αυτό το τέστ. Στην Ελλάδα γίνεται μόνο στη θεσσαλονίκη, ρωτησα το γιατρό που το κάνει στο Yale. Εμενα με βοήθησε από την άποψη ότι έδειξε ότι το ενδομήτριο μου είναι φυσιολογικό, εκτός από μια μικρή μόλυνση που αντιμετωπίσαμε με αντιβιωτικά. Στοιχίζει 500 ευρώ περίπου. Πιστεύω όμως ότι αξίζει το κόπο για κοπέλες που έχουν κάνει πολλες προσπάθειες με καλά έμβρυα και απέτυχαν, όπως εγώ. Δεν είναι κάτι που θα έκανα στη πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική γιατί πιστεύω ότι δεν μπορέις από τη πρώτη φορά να καταλάβεις τι πάει λάθος. Σε εμένα όμως μετα τη δέυτερη αποτυχημένη εμφύτευση ο γιατρός μου είπε οτι το ενδομήτριο μου έχει κάποιο μόνιμο πρόβλημα και δε θα τα καταφέρω να μείνω έγκυος ποτε. Μου πρότεινε τη λύση της παρένθετης μήτρας. Αυτή η εξέταση έδειξε φυσιολογικό ενδολημήτριο, οποταν τι να πω... ανεξήγητο.... Όπως σε πολλές άλλες κοπέλες βέβαια....

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

koritsia einai polu duskolo kai psixofthoro olo auto pou pername... mexri na broume ton katalilo giatro kai to katalilo timing tha taleporithoume polu...to mono pou euxomai einai na ftasei auti i mera kai na min argisei polu gia oles mas,giati me ola auta pou trabame to aksizoume pragmatika...enas theos kserei mono giati mas bazei se autin tin dokimasia,omos prepei na to palepsoume kai na eimaste aisiodokses kai mia mera to oneiro mas tha pragmatopoiithoi....giauto prepei na exoume ta matia mas 14 kai me autous tous anthropous pou sunergazomaste pio prosextikoi kai oti kainourgio mathenoume kalo mas kanei giati ponireuomaste kai stin epomeni fora tha exoume gnomi na proferoume.......:lol::lol::lol::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγώ είμαι η κοπελα που έχει κάνει αυτό το τέστ. Στην Ελλάδα γίνεται μόνο στη θεσσαλονίκη, ρωτησα το γιατρό που το κάνει στο Yale. Εμενα με βοήθησε από την άποψη ότι έδειξε ότι το ενδομήτριο μου είναι φυσιολογικό, εκτός από μια μικρή μόλυνση που αντιμετωπίσαμε με αντιβιωτικά. Στοιχίζει 500 ευρώ περίπου. Πιστεύω όμως ότι αξίζει το κόπο για κοπέλες που έχουν κάνει πολλες προσπάθειες με καλά έμβρυα και απέτυχαν, όπως εγώ. Δεν είναι κάτι που θα έκανα στη πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική γιατί πιστεύω ότι δεν μπορέις από τη πρώτη φορά να καταλάβεις τι πάει λάθος. Σε εμένα όμως μετα τη δέυτερη αποτυχημένη εμφύτευση ο γιατρός μου είπε οτι το ενδομήτριο μου έχει κάποιο μόνιμο πρόβλημα και δε θα τα καταφέρω να μείνω έγκυος ποτε. Μου πρότεινε τη λύση της παρένθετης μήτρας. Αυτή η εξέταση έδειξε φυσιολογικό ενδολημήτριο, οποταν τι να πω... ανεξήγητο.... Όπως σε πολλές άλλες κοπέλες βέβαια....

 

μηπως μπορεις να στειλεις πμ που το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια πριν τη 2η προσπάθεια έχω σκοπό να το ψάξω όσο μπορώ από γνώσεις και χρήματα...Δεδομένου του λεπτού ενδομητρίου που έχω ξέρω ότι θα είναι δύσκολη η εμφύτευση και αν γίνει ποτέ :( θέλω να έχω ελέγξει τουλάχστον 2-3 βασικά που οδηγούν σε αποβολή...Και απο εκεί κει πέρα είναι θέλημα Θεού...

 

Σήμερα έχω ραντεβού με ανοσολόγο στη Θεσσαλονίκη για να κάνω κάποιες βασικές ανοσολογικες εξετάσεις, αύριο εχω ραντεβού με τη γυναικολογο μου στην πόλη μου να κάνω εξετάσεις προγεννετικές, γενική αίματος να δω σίδηρο, Β12, φυλλικό και να δω την περιπτωση υστεροσκόπησης...και μετά θα πάω να δω τον εξωσωματικό για να δω πως έχει σκοπό να το προχωρήσουμε για τη 2η προσπάθεια για τον μαιο-ιούνιο.

 

Άρα μόλις μιλήσω σλημερα με ανοσολογο θα σας έχω πληροφορίες για τις εξετάσεις και το κόστος για οποια ενδιαφέρεται...;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γογο38 και σαμποντι,

εχω το ιδιο ακριβως προβλημα. ειχα κανει 2 διεγερσεις με μενοπουρ βραχυ χαλια, δεν μεταφεραμε τιποτα. οιστραδιολη εντωματαξυ 2000, εσας? μετα εκανα 3 φυσικους, ειχαν ολοι ωαρια κ γονιμοποιηθηκε αποτελεσμα βιοχημικη. εκανα και μια αλλη διεγερση με γκοναλ και μενοπουρ βραχυ παλι 3 ωαρια-3 εμβρια-αποτελ 0. εκανα και λαπαροσκοπηση εντελει ειχα και ενδομητριωση. εσεις εχετε κανει λαπαροσκοπηση? τι πρωτοκολλο κανατε? εχετε κανει μακρυ?

 

Και εμενα η πρωτη προσπαθεια έγινε με menopur και η δεύτερη με gonal.

H οισταρδιολη την πρωτη φορα ήταν 637,5 έξι μερες πριν την ωοληψία.

Στην δεύτερη προσπαθεια έκανα εξέταση για οιστραδιόλη την πρώτη μέρα της περιόδου και την πέμπτη και μου είπαν ότι οι τιμές ήταν καλές (δεν τις έχω στα χέρια μου τις εξετάσεις αλλά θα τις πάρω). Όταν ρώτησα αν θα κάνουμε εξέταση για οιστραδιόλη πριν την ωοληψία μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Τελικά χρειαζόταν?

Τελικά σου είπαν που ωφείλονται οι αποτυχίες που έιχες? Στην ενδομητρίωση?

Λαπαροσκόπηση δεν έχω κάνει. Δεν μου έχουν προτείνει να κάνω.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι εννοείς σχετικά με το πρωτόκολλο...

Link to comment
Share on other sites

kai ego stin idia fasi eimai me esena alla to sperma einai kalo. Tora mou valane 1 pou gonimopoiithike kai perimeno...

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Μακάρι όλα να πάνε καλά!!!!

Έκανες εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?

Το επιπλέον πρόβλημα που έχω είναι ο χρόνος... Μου έχουν πει ότι επειδή έχω anti-millerium (ΑΜΗ) 0,2 πρέπει να βιαστώ διότι δεν θα παράγω για πολύ καιρό ωάρια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποια αντιστοιχη εμπειρια γιατι εγω πηγα στο αλλο ακρο.υπερδιεγερση οωθηκων!αλλα μου ακουγεται πολυ λογικο εαν κανεις καθε μηνα οωρηξια κανονικα..εφοσον δεν βοηθουν τα φαρμακα στην περιπτωση σου να πας σε φυσικο κυκλο!ουτως η αλλως δεν κερδιζεις αποτι φαινεται χρονο με τα φαμακα

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Απλά δεν έχω πολύ χρόνο για χάσιμο καθώς η ΑΜΗ μου είναι 0,2. Αυτό με φοβίζει περισσότερο....

Ασε που έχω και πρόβλημα με κύστες που εμφανίζονται συχνά οπότε θα χάνω και κύκλους, εκτος αν τις παρακεντίζω. Η παρακέντιση κάνει κακό? Δεν έχω κάνει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Somebody με φυσικούς κύκλους τα κατάφεραν πολλές κοπέλες. Απλά είναι λίγο πιο χρονοβορο ειδικά στην περίπτωση που κανεις συλλογή απο δυο τρεις κύκλους για να αυξήσεις τις πιθανότητες. Αυτο που αναφέρεις για το σπέρμα ότι δεν έχετε καθόλου κινητικότητα έχετε ψάξει απο που προέρχεται? η λήψη σπέρματος πως γίνεται? με τον απλό τροπο ή με βιοψια?

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω πολύ χρόνο...

Εχω ΑΜΗ 0,2, που σημαίνει ότι δεν θα παράγω ωάρια για πολύ καιρό ακόμα...

Εγώ σκέφτομαι να κάνω σε κάθε κύκλο με ότι ωάρια έχω (λογικά θα είναι 1 με 2 το πολύ).

Επίσης, έχω πρόβλημα με κύστες που εμφανίζονται συχνά. Οπότε αν δεν τις παρακεντίζω θα χάνω χρόνο μέχρι να φύγουν. Ο γιατρός μου είπε ότι αν έχω κύστη δε θα την παρακεντίσουμε αλλα θα μου δώσει φάρμακα για να φύγει, και αν δεν φύγει στον επόμενο κύκλο τότε θα την παρακεντίσουμε.

Εγώ επειδή δεν θέλω να χάνω χρόνο προτιμώ να προχωρήσουμε σε παρακέντιση... Δημιουργεί προβλήματα η παρακέντιση? Δεν εχω κάνει ποτέ!

Σχετικά με το σπέρμα δεν ξέρουμε γιατι δεν εχει κινητικότητα. Δεν μας έχουν πει πως να το ψαξουμε. Και δεν μας εχουν πει οτι μπορεί να βελτιωθεί. Το μονο που μας είπαν είναι ότι με αυτην την κινητικότητα δεν μπορώ να μείνω έγκυος φυσιολογικα.... Υπάρχει τρόπος να το βελτιώσουμε?

Η λήψη σπέρματος γίνεται με τον κλασικό τρόπο....

Πες μου αν γνωρίζεις κατι σχετικά με τα παραπάνω....

Ευχαριστώ πολύ Sanna...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Μακάρι όλα να πάνε καλά!!!!

Έκανες εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?

Το επιπλέον πρόβλημα που έχω είναι ο χρόνος... Μου έχουν πει ότι επειδή έχω anti-millerium (ΑΜΗ) 0,2 πρέπει να βιαστώ διότι δεν θα παράγω για πολύ καιρό ωάρια....

 

1η βραχύ πρωτόκολλο (6 μέρες δηλαδή) έκανα με puregon-menopur και τώρα με puregon-pregnyl-orgalutran (βραχύ πάλι 9μέρες). ΑΜΗ χαμηλή και εγώ:2 και 4 σε δεύτερη εξέταση. Ο γιατρός μου μου είπε πως ο φυσιολογικός είναι δύσκολος και είναι νωρίς να καταφύγουμε σε αυτόν. Είχα κάνει μόνο 1 προσπάθεια και μου σύστησε η δεύτερη να γίνει πάλι με φάρμακα. Αν αποτύχει και αυτή μου είπε θα πάρω 2-3 ενέσεις για να βοηθήσω τα δικά μου ωάρια αλλά να μην παράξω άλλα. Δεν είναι φυσιολογικός κύκλος ακριβώς...ελπίζω να πετύχει αυτή η δεύτερη. Αν δεν πετύχει και πάμε σε πειραγμένο φυσιολογικό μετά μου είπε να χαλαρώσω και να δώσω λίγο χρόνο στον εαυτό μου γιατί με παίρνει λίγο ακόμα-είμαι 38. Πιστεύει όμως ότι είναι θέμα στατιστικής και κάποια στιγμή θα κάτσει, δεν μπορεί. Εξετάσεις περίεργες δεν με έχει βάλει να κάνω εφόσον δεν υπάρχουν ενδείξεις-το μόνο πρόβλημα που θεωρεί ότι πρέπει να υπερνικήσουμε είναι η χαμηλή απόδοση των ωοθηκών μου και αυτή την φορά τα 3 ωάρια από το 1 που είχα στην πρώτη είναι επιτυχία για αυτόν. Είδωμεν...οιστραδιόλη και LH με έβαλε και έκανα την 5η μέρα (181) την 9η (γύρω στα 1000) και 10η (αν θυμάμαι καλά ήταν 4000 αλλά μπορεί και να λέω βλακείες-θα το ξανακοιτάξω), όπου και αποφάσισε να μου τα πάρει.Δηλαδή, μόλις έφτασε εκεί που ήθελε η οιστραδ. και το μέγεθος των ωαρίων πήρε απόφαση και τα πήρε. Μάλιστα περίμενε ότι θα ήταν 2 μέρες αργότερα αλλά τα επίπεδα της οιστραδιόλης και το μέγεθος των ωαρίων στον υπέρηχο τον έκαναν και τα πήρε λίγο νωρίτερα από ό,τι υπολόγιζε αρχικά.

 

Τώρα όλα αυτά που ακούω για ειδικές εξετάσεις εγώ τουλάχιστον τα θεωρώ υπερβολικά και χρηματο-βόρα αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Άντε μία υστεροσκόπηση αλλά τίποτα άλλο. Ηρεμία και επιμονή και τύχη-κάποια στιγμή θα κάτσει, δεν μπορεί...α! και καλός γιατρός εννοείται

Link to comment
Share on other sites

1η βραχύ πρωτόκολλο (6 μέρες δηλαδή) έκανα με puregon-menopur και τώρα με puregon-pregnyl-orgalutran (βραχύ πάλι 9μέρες). ΑΜΗ χαμηλή και εγώ:2 και 4 σε δεύτερη εξέταση. Ο γιατρός μου μου είπε πως ο φυσιολογικός είναι δύσκολος και είναι νωρίς να καταφύγουμε σε αυτόν. Είχα κάνει μόνο 1 προσπάθεια και μου σύστησε η δεύτερη να γίνει πάλι με φάρμακα. Αν αποτύχει και αυτή μου είπε θα πάρω 2-3 ενέσεις για να βοηθήσω τα δικά μου ωάρια αλλά να μην παράξω άλλα. Δεν είναι φυσιολογικός κύκλος ακριβώς...ελπίζω να πετύχει αυτή η δεύτερη. Αν δεν πετύχει και πάμε σε πειραγμένο φυσιολογικό μετά μου είπε να χαλαρώσω και να δώσω λίγο χρόνο στον εαυτό μου γιατί με παίρνει λίγο ακόμα-είμαι 38. Πιστεύει όμως ότι είναι θέμα στατιστικής και κάποια στιγμή θα κάτσει, δεν μπορεί. Εξετάσεις περίεργες δεν με έχει βάλει να κάνω εφόσον δεν υπάρχουν ενδείξεις-το μόνο πρόβλημα που θεωρεί ότι πρέπει να υπερνικήσουμε είναι η χαμηλή απόδοση των ωοθηκών μου και αυτή την φορά τα 3 ωάρια από το 1 που είχα στην πρώτη είναι επιτυχία για αυτόν. Είδωμεν...οιστραδιόλη και LH με έβαλε και έκανα την 5η μέρα (181) την 9η (γύρω στα 1000) και 10η (αν θυμάμαι καλά ήταν 4000 αλλά μπορεί και να λέω βλακείες-θα το ξανακοιτάξω), όπου και αποφάσισε να μου τα πάρει.Δηλαδή, μόλις έφτασε εκεί που ήθελε η οιστραδ. και το μέγεθος των ωαρίων πήρε απόφαση και τα πήρε. Μάλιστα περίμενε ότι θα ήταν 2 μέρες αργότερα αλλά τα επίπεδα της οιστραδιόλης και το μέγεθος των ωαρίων στον υπέρηχο τον έκαναν και τα πήρε λίγο νωρίτερα από ό,τι υπολόγιζε αρχικά.

 

Τώρα όλα αυτά που ακούω για ειδικές εξετάσεις εγώ τουλάχιστον τα θεωρώ υπερβολικά και χρηματο-βόρα αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Άντε μία υστεροσκόπηση αλλά τίποτα άλλο. Ηρεμία και επιμονή και τύχη-κάποια στιγμή θα κάτσει, δεν μπορεί...α! και καλός γιατρός εννοείται

 

Έχουμε το ίδιο πρόβλημα παραγωγής ωαρίων...

Εγω την πρώτη φορά έκανα 10 μέρες menopur και την δεύτερη 11 μέρες gonal + pergoveris.

Καλά έκανες και έκανες κανονικά με φάρμακα την 2η φορά!

Εγώ απέτυχα την δέυτερη γι'αυτό σκέφτομαι να κάνω φυσικό κύκλο (και ο δικός μου γιατρός μου πρότεινε να κάνω 2-3 ενέσεις για να βοηθήσω τα δικά μου ωάρια και για να μπορέσει να τα πάρει πιο έυκολα). Ούτως ή άλλως πρέπει να περάσουν 3 μήνες μέχρι την επόμενη εξωσωματική με φάρμακα, οπότε σκέφτομαι να κάνω 3 μήνες σε φυσικο κύκλο και μετα ισως ξανακάνω με φάρμακα.

Απλά στεναχωρέθηκα πολύ που μετά από τόσο κόπο να παραάξω 3 ωάρια τελικά δεν έγινε εμβρυομεταφορα...΄

Λες να έκανε βλακεία ο δικός μου γιατρός που δεν κοίταξε την οιστραδιόλη και μόνο από το μεγεθος των ωαρίων αποφάσισε να γίνει η ωοληψια? Υπάρχει περίπτωση γιαυτό να μην γονιμοποιήθηκαν?

Εσύ έχεις καλό γιατρό? Θα μπορούσες να μου πεις (εαν όχι εδώ σε μήνυμα προσωπικο)?

Ευχαριστώ πολυ!

Πραγματικά σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και να μην ξαναχρειαστεί να ταλαιπωρηθείς με όλα αυτά!!!

Υ.Γ. Μετα την εμβρυομεταφορά έμεινες καθόλου στο κρεβάτι?

Την πρώτη φορά που έκανα μου είπε ο γιατρός να κάνω ότι θέλω (εκτός γυμναστικής). Δεν έκατσα καθόλου στο κρεβάτι.

Την δεύτερη φορά ο γιατρός μου είπε ότι αν κάναμε την εμβρυομεταφορά θα έμενα 3 μέρες στο κρεβάτι και μέχρι την Β' χοριακή θα έπρεπε να προσέχω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια πριν τη 2η προσπάθεια έχω σκοπό να το ψάξω όσο μπορώ από γνώσεις και χρήματα...Δεδομένου του λεπτού ενδομητρίου που έχω ξέρω ότι θα είναι δύσκολη η εμφύτευση και αν γίνει ποτέ :( θέλω να έχω ελέγξει τουλάχστον 2-3 βασικά που οδηγούν σε αποβολή...Και απο εκεί κει πέρα είναι θέλημα Θεού...

 

Σήμερα έχω ραντεβού με ανοσολόγο στη Θεσσαλονίκη για να κάνω κάποιες βασικές ανοσολογικες εξετάσεις, αύριο εχω ραντεβού με τη γυναικολογο μου στην πόλη μου να κάνω εξετάσεις προγεννετικές, γενική αίματος να δω σίδηρο, Β12, φυλλικό και να δω την περιπτωση υστεροσκόπησης...και μετά θα πάω να δω τον εξωσωματικό για να δω πως έχει σκοπό να το προχωρήσουμε για τη 2η προσπάθεια για τον μαιο-ιούνιο.

 

Άρα μόλις μιλήσω σλημερα με ανοσολογο θα σας έχω πληροφορίες για τις εξετάσεις και το κόστος για οποια ενδιαφέρεται...;)

leuta, πως τα πηγες με τον ανοσολογο; τι εξετασεις ζητησε; τι κοστιζουν;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο πρόβλημα παραγωγής ωαρίων...

Εγω την πρώτη φορά έκανα 10 μέρες menopur και την δεύτερη 11 μέρες gonal + pergoveris.

Καλά έκανες και έκανες κανονικά με φάρμακα την 2η φορά!

Εγώ απέτυχα την δέυτερη γι'αυτό σκέφτομαι να κάνω φυσικό κύκλο (και ο δικός μου γιατρός μου πρότεινε να κάνω 2-3 ενέσεις για να βοηθήσω τα δικά μου ωάρια και για να μπορέσει να τα πάρει πιο έυκολα). Ούτως ή άλλως πρέπει να περάσουν 3 μήνες μέχρι την επόμενη εξωσωματική με φάρμακα, οπότε σκέφτομαι να κάνω 3 μήνες σε φυσικο κύκλο και μετα ισως ξανακάνω με φάρμακα.

Απλά στεναχωρέθηκα πολύ που μετά από τόσο κόπο να παραάξω 3 ωάρια τελικά δεν έγινε εμβρυομεταφορα...΄

Λες να έκανε βλακεία ο δικός μου γιατρός που δεν κοίταξε την οιστραδιόλη και μόνο από το μεγεθος των ωαρίων αποφάσισε να γίνει η ωοληψια? Υπάρχει περίπτωση γιαυτό να μην γονιμοποιήθηκαν?

Εσύ έχεις καλό γιατρό? Θα μπορούσες να μου πεις (εαν όχι εδώ σε μήνυμα προσωπικο)?

Ευχαριστώ πολυ!

Πραγματικά σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και να μην ξαναχρειαστεί να ταλαιπωρηθείς με όλα αυτά!!!

Υ.Γ. Μετα την εμβρυομεταφορά έμεινες καθόλου στο κρεβάτι?

Την πρώτη φορά που έκανα μου είπε ο γιατρός να κάνω ότι θέλω (εκτός γυμναστικής). Δεν έκατσα καθόλου στο κρεβάτι.

Την δεύτερη φορά ο γιατρός μου είπε ότι αν κάναμε την εμβρυομεταφορά θα έμενα 3 μέρες στο κρεβάτι και μέχρι την Β' χοριακή θα έπρεπε να προσέχω.

 

δεν νομιζω οτι η οιστραδιολη ειναι τοσο σημαντικη. Υποτιθεται οτι σε βοηθα να δεις ποσα ειναι τα ωριμα ωοθυλακια (πολλαπλασιαζεις τον αριθμο των ωοθυλακιων χ 200 περιπου και βρισκεις την τιμη της Ε2). αλλα σε εμενα ενω η οιστραδιολη εφθανε τις 2000 μοναδες, τα ωαρια ηταν πολυ λιγα...Η ΑΜΗ μου ειναι 11. Μου προτειναν να κανω και μακρυ πρωτοκολλο, δηλαδη καταστολη και μετα διεγερση...Ειμαι 38 προς 39.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω πολύ χρόνο...

Εχω ΑΜΗ 0,2, που σημαίνει ότι δεν θα παράγω ωάρια για πολύ

 

somebody η ΑΜΗ υποτίθεται ότι είναι μια σταθερή σχετικά ορμόνη δηλ δεν αυξωμιονεται τακτικά αλλα ακολουθεί μια σταθερή αργή φθίνουσα πορεία. Επειδή στην Ελλάδα τα πράγματα δεν λειτουργούν σωστά, πολλα μικροβιολογικα κάνουν αυτη την εξέταση χωρίς να χρεισιμοποιουν σωστές μεθόδους και το αποτέλεσμα απο μικροβιολογιο σε μικροβιολογικό παίζουν σημαντικά. Θα σου πρότεινα να κανεις μια ακόμη εξέταση ΑΜΗ στην Βιοι@τρικη. Οι αλλες ορμονε ςσου πως είναι? Fsh, lh και E2 ,mδεύτερης μέρας του κύκλου έχεις κάνει?

 

Σε ανδρολογο εχετε παει καθόλου? πρέπει να γίνει διερεύνηση για ποιο λόγο δεν έχει κινητικότητα το σπέρμα πρώτα και μετα να δωθει θεραπεία. Πρέπει να κάνει καλλιέργεια για αεροβια , αναεροβια και ειδική. καλλιέργεια για μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα και χλαμυδια.αν υπάρχει μικρόβιο τότε πολυ πιθανό είναι αυτο να δημιουργεί το πρόβλημα. Θα πάρει αντιβιωση και θα το διορθώσει.3επεισης πρέπει να κάνει τριπλεξ οσχεου για να δείτε αν υπάρχει κυρσοκηλη η κάποιο άλλο ανατομικο πρόβλημα. Και άλλη μια εεξταση που n αξίζει να κάνει ειανι dna fragmentation που δειχνει σε τι κατασταση ειναι το dna των σπερματοζωαριων. Ενα πληρες σπερμοδιαγραμμα και καρυτυπο που ψαχνει για χρωμοσωματικες ανωμαλιες. Για να τα κανετε αυτα θα πρεπει να δει τον συζυγο σου ενας καλος ανδρολογοςν-ουρολογος και εκεινος να κρινει ποιες εξετασεις αρμοζουνν στην δικη σας περιπτωση. Εσυ παντος να πας υποψιασμενη μετα απο αυτα που διαβασες. ]

Ευχαριστώ πολύ Sanna...

 

Για όλα υπάρχει αντιμετώπιση αρκεί να γνωρίζεις το πρόβλημα. Για την παρακεντηση δεν γνωρίζω αλλα υπόψιαζομαι ότι θα είναι κάτι σαν την ωοληψια γιατί κι αυτη παρακεντηση είναι και δεν δημιουργεί προβλήματα . Συζήτησε το με τον γιατρο σου. Καλη δύναμη!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο πρόβλημα παραγωγής ωαρίων...

Εγω την πρώτη φορά έκανα 10 μέρες menopur και την δεύτερη 11 μέρες gonal + pergoveris.

Καλά έκανες και έκανες κανονικά με φάρμακα την 2η φορά!

Εγώ απέτυχα την δέυτερη γι'αυτό σκέφτομαι να κάνω φυσικό κύκλο (και ο δικός μου γιατρός μου πρότεινε να κάνω 2-3 ενέσεις για να βοηθήσω τα δικά μου ωάρια και για να μπορέσει να τα πάρει πιο έυκολα). Ούτως ή άλλως πρέπει να περάσουν 3 μήνες μέχρι την επόμενη εξωσωματική με φάρμακα, οπότε σκέφτομαι να κάνω 3 μήνες σε φυσικο κύκλο και μετα ισως ξανακάνω με φάρμακα.

Απλά στεναχωρέθηκα πολύ που μετά από τόσο κόπο να παραάξω 3 ωάρια τελικά δεν έγινε εμβρυομεταφορα...΄

Λες να έκανε βλακεία ο δικός μου γιατρός που δεν κοίταξε την οιστραδιόλη και μόνο από το μεγεθος των ωαρίων αποφάσισε να γίνει η ωοληψια? Υπάρχει περίπτωση γιαυτό να μην γονιμοποιήθηκαν?

Εσύ έχεις καλό γιατρό? Θα μπορούσες να μου πεις (εαν όχι εδώ σε μήνυμα προσωπικο)?

Ευχαριστώ πολυ!

Πραγματικά σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και να μην ξαναχρειαστεί να ταλαιπωρηθείς με όλα αυτά!!!

Υ.Γ. Μετα την εμβρυομεταφορά έμεινες καθόλου στο κρεβάτι?

Την πρώτη φορά που έκανα μου είπε ο γιατρός να κάνω ότι θέλω (εκτός γυμναστικής). Δεν έκατσα καθόλου στο κρεβάτι.

Την δεύτερη φορά ο γιατρός μου είπε ότι αν κάναμε την εμβρυομεταφορά θα έμενα 3 μέρες στο κρεβάτι και μέχρι την Β' χοριακή θα έπρεπε να προσέχω.

 

 

Νομίζω έχεις πάρει σωστές αποφάσεις και εγώ το ίδιο θα κάνω αν αποτύχω και αυτή την 2η φορά. Σε καταλαβαίνω που απογοητεύτηκες-είναι λογικό. Και εγώ το ίδιο θα πάθω. Δεν ξέρω αν είναι σημαντική η οιστραδιόλη ή απλά τους βοηθάει-αυτό μόνο οι γιατροί το ξέρουν. Τον δεύτερο γιατρό μου τον λένε Μαντούδη και είναι δικό του το Γέννημα. Έμεινα στο σπίτι 3 μέρες αλλά από δική μου πρωτοβουλία γιατί ο γιατρός μου μου είπε να συνεχίσω την ζωή μου αλλά να προσέξω για 2-3 μέρες, όχι να μείνω κλινήρης όμως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...