Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοσμηση μπαλκονιού με λουλουδια


Recommended Posts

Γεια σε ολους και ολες σας! Θα ηθελα τη βοήθεια σας σε κάτι.

Εν οψει καλοκαιριού, σκεφτήκαμε με το σύζυγο να διακοσμησουμε καπτως το μπαλκονι να γίνει λίγο πιο καλοκαιρινο και να απολαμβανουμε το καφε μας σα να κανουμε διακοπες.

Σκεφτήκαμε λοιπόν να βάλουμε διαφορα φυτά.

Αν και μου αρέσει η ιδέα, δεν ξέρω τίποτα από λουλούδια. Οι μοναδικές γλάστρες που έχω είναι δύο ελατάκια. Θέλω να βάλω λίγο χρώμα όμως στη ζωή μας. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια φυτά κυρίως να βγάζουν ανθάκια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω θα σου προτεινα καταρχας να βαλεις τριανταφυλλιες(σε διαφορα χρωματα) που ειναι και αρκετα ανθεκτικες,γαρδένιες που μυριζουν υπεροχα,επισης αυτο που μπορεις να κανεις εινα αν εχεις χωρο να βαλεις αναρριχητικα φυτα οπως το γιασεμι(οχι ρηχοσπερμα) το οποιο ειναι κατα κυριο λογο πρασιναδα αλλα βγαζει ανθακια τα οποια βγαινουν σχεδον ολο το χρονο και μυριζουν επισης υπεροχα...

Για το ρηχοσπερμα που εχω βαλει σε παρενθεση, επειδη την πατησαμε και εμεις..υπαρχει το γιασεμι -που θα τονισεις οτι βγαζει ανθη ολο το χρονο- με το ρηχοσπερμα(βγαζει ανθακια μια εποχη του χρονου)και μοιαζουν πολυ!

Ελπιζω να σε βοηθησα!Αν θυμηθω και αλλα θα σου πω!!!

Παντως τα φυτα που δε βγαζουν ανθη, ειναι και πιο ανθεκτικα πχ φυκος :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω! Να ρωτησω και κατι ακομη. Να παρω τις τριανταφυλλιες και τα μεγάλα φυτα κατευθείαν σε γλαστρες μεγαλες ή να κανω εγω τις αλλαγές? δεν εχω ιδεα απο μεταφυτεψεις και φροντιδα των λουλουδιων εκτος απο πότισμα και να βγαζω τα διαφορα χορταρακια που φυτρωνουν. :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ "ΣΥΝΗΘΗΣΟΥΝ".ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΟΙ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΥΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΧΩΜΑ ΤΟΥΣ :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αλήθεια οτι δεν πρέπει να αλλάζεις μέρος στην τριανταφυλλιά γιατί έχει συνηθίσει στη θέση της διαφορετικά μαραίνεται?

Πάντως 2 φορές το είδα να συμβαίνει.

 

Πολύχρωμα και πολύ ανθεκτικά είναι οι πανσέδες και οι πετούνιες,

μπορείς να κάνεις υπέροχους συνδυασμούς και να γεμίσεις χρώμα και ζωντάνια στο μπαλκόνι σου,

αλλά μετά τα μέσα καλοκαιριού αρχίζουν και χαλάνε.

Οπότε ξεκίνα από τώρα για να τα χαρείς.

Επίσης μπορείς να πάρεις βασιλικούς,τον κανονικό και τον Αγιορείτικο

που μυρίζουν υπέροχα και άκουσα οτι διώχνουν και τα κουνούπια!

Μερικές μεγάλες γλάστρες με φυλλώδη πράσινα φυτά ψηλά

και χωρίς άνθος θα σου δώσουν την αίσθηση πρασίνου που τόσο μας χαλαρώνει..

Και πάρα πάρα πολύ ανθεκτικές είναι οι μολόχες

που κάθε χρόνο ξεραίνονται και ξαναβγαίνουν.

 

Όταν πας να αγοράσεις λουλούδια πχ στο φυτώριο,

μπορείς να πεις στον υπεύθυνο εκεί τι θέλεις να κάνεις

και τι συνθήκες έχει το μπαλκόνι σου

γιατί άλλα φυτά θέλουν πολύ ήλιο,άλλα μέρος απάνεμο κλπ

κι εκείνος θα σου προτείνει τι να αγοράσεις.

Και δοκιμάζοντας,το επόμενο καλοκαίρι θα ξέρεις!

 

Α επίσης μπορείς σε μικρές γλάστρες να βάλεις

πχ μαϊντανό,άνηθο,μέντα

και να έχεις τη χαρά να γεύεσαι τους καρπούς από το μπαλκόνι σου!

 

Καλή επιλογή,

εύχομαι να απολαμβάνεις υπέροχους ξένοιαστους καφέδες

στο μικρό σου παράδεισο! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...