Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!


Teomar

Recommended Posts

Συνεβαινε κατα καιρους ο μικρος να ξυπναει τη νυχτα και να μην μπορει να ξανακοιμηθει ευκολα.Την τελευταια ομως εβδομαδα εχω προβλημα.Το κανει ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Ρολοι τρεις η ωρα να του εβαζες τοσο τυπικος δε θα ητανε στο ραντεβου του. Ξυπναει ολο χαρα για τατα και παιχνιδια. Σηκωνεται ορθιος στην κουνια του και αρχιζει να μας μιλαει.co-sleeping γαρ.Αν δεν ανταποκριθω η του κανω σςς νανι αρχιζει τις φωνες:shock:, σηκωνουμε στο ποδι την πολυκατοικια.Τι να κανω?:roll::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα

είναι τελείως σκοτεινό το δωμάτιό σας? Το θέμα είναι να μη βλέπει τπτ στο σκοτάδι, να μη μιλάτε καθόλου και εσείς και μετά απο λίγο ισως ξανακοιμηθεί.

Εμείς και το φωτάκι ον της ενδοεπικοινωνίας το καλύψαμε με μαύρο αυτοκόλλητο για να μη φεγγει το βραδυ. Ετσι αν ξυπνήσει χωρίς λόγο, αρχίζει το μουρμουρητό και μετά απο λίγο ξαναπέφτει και κοιμάται μονος του.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να μην κουράζεται αρκετα....ή να βλέπει πως παιζει στον υπνο του....εγω συνηθως όταν το έκανε αυτο την έπαιρνα διπλά μου και έκανα τον ψοφιο κοριο...την χαιδευα στην αρχη και της έλεγα ελα να κανουμε νανι χαζολογουσε λιγο...και μετα πάρτην κατω.....

μηπως κοιμηζεις το παιδι αρκετες ωρες μεσα στην μέρα...?κουρασε τον αστον να ξελιγωθει στο παιχνιδι ωστε να μην ξυπνάει την νυχτα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Μου δίνεις ελπίδες!!! :rolleyes:

Ο δικός μου είχε ξεκινήσει εδώ κ 20 μέρες περίπου να κοιμάται σερί όλο το βράδυ, κι εκεί που χαρήκαμε κ είπαμε αυτό ήταν τελείωσαν τα ξενύχτια, να τος πάλι! έχει 4-5 μέρες που άρχισε πάλι να ξαναξυπνάει μια φορά τη νύχτα για φαϊ! Κ μάλιστα ενώ πριν όταν ξυπνούσε, τον τάιζα κ σε 15 λεπτά ξανακοιμόταν, τώρα ξυπνάει για τα καλά, τρώει κ μετά τον αφήνω στο κρεβατάκι του κ παραμιλάει μόνος του για καμιά ώρα! Ευτυχώς δε μου γκρινιάζει!

Εννοείται όμως πως όση ώρα είναι αυτός ξύπνιος στις 5 το πρωί, ούτε κι εγώ μπορώ να κοιμηθώ...

Ελπίζω να επανέλθουμε σύντομα στις....παλιές καλές εποχές!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Μου δίνεις ελπίδες!!! :rolleyes:

Ο δικός μου είχε ξεκινήσει εδώ κ 20 μέρες περίπου να κοιμάται σερί όλο το βράδυ, κι εκεί που χαρήκαμε κ είπαμε αυτό ήταν τελείωσαν τα ξενύχτια, να τος πάλι! έχει 4-5 μέρες που άρχισε πάλι να ξαναξυπνάει μια φορά τη νύχτα για φαϊ! Κ μάλιστα ενώ πριν όταν ξυπνούσε, τον τάιζα κ σε 15 λεπτά ξανακοιμόταν, τώρα ξυπνάει για τα καλά, τρώει κ μετά τον αφήνω στο κρεβατάκι του κ παραμιλάει μόνος του για καμιά ώρα! Ευτυχώς δε μου γκρινιάζει!

Εννοείται όμως πως όση ώρα είναι αυτός ξύπνιος στις 5 το πρωί, ούτε κι εγώ μπορώ να κοιμηθώ...

Ελπίζω να επανέλθουμε σύντομα στις....παλιές καλές εποχές!

 

είναι μωρουλι ακομη.....θα στρωσει...ισως να μην χωρταινει.....κανε και το άλλο κολπο....για να μην νι΄ωθει ανασφάλεια....πάρε μια κουβερτουλα του και σκεπάσου για να πάρει την μυρωδιά σου και βάλτην διπλα του.....έτσι δεν θα νιωθει ανασφάλεια.....θα νίωθει πως εισαι εκει

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. Τον παιρνω στο κρεβατι μου αλλα το κλωτσομπουνιδι ποσο να το αντεξω η χριστιανη στα αγρια μεσανυχτα?Ετσι τον ξαναβαζω στο δικο του (διπλα μου).Ο κυριος σηκωνεται και κοβει βολτες μεσα στην κουνια.Και οχι τιπ[οτα αλλο, φοβαμαι μην πεσει με το κεφαλι γιατι παταει πανω στις κουβερτες του αφου τις κουβαριασει και σκυβει οσο πιο πολυ μπορει απ'εξω.Ετσι αναγκαζομαι και σηκωνομαι για να μην ξυπναμε συνεχεια και τον μπαμπα μας. Μαλλον ειναι αυτο που ειπε η fenaki οτι δεν κουραζεται αρκετα. Πρεπει μαλλον να ελαττωσουμε το μεσημεριανο υπνο γιατι η αληθεια ειναι οτι κοιμαται απο τις 3 μεχρι τις 6.

Link to comment
Share on other sites

περιέργος εδώ και 1 1/2 μήνα ξυπνάει 2 φορές μια στις 2 και μετά στις 5 και δίνω γάλα. Αν δω ότι δεν κοιμάται στρωματσάδα και μαζί στο πάτωμα. Έχω γίνει πτώμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εμενα ο μπεμπης μου ειναι 3 μηνων και 2 ημερες . μετα το 40ντισμο κοιμομαστε ολο το βραδυ μεχρι το πρωι . μονο οταν εχουμε αλματα αργουμε ν κοιμηθουμε ., γιατι ηλικιες μιλατε βρε κοριτσια ?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εμενα ο μπεμπης μου ειναι 3 μηνων και 2 ημερες . μετα το 40ντισμο κοιμομαστε ολο το βραδυ μεχρι το πρωι . μονο οταν εχουμε αλματα αργουμε ν κοιμηθουμε ., γιατι ηλικιες μιλατε βρε κοριτσια ?

 

 

Εσυ εισαι απο τις τυχερές! Πάντως αν ξαφνικά αρχίσει πάλι να ξυπνάει, μην σου φανεί περίεργο. Ειναι μικρό ακόμα το μωράκι σου. Ο μικρός μου ξύπναγε 2-3 φορές μέσα στη νύχτα για φαί μέχρι την ηλικία των 9 μηνων. Μετά βελτιώθηκε παααρα πολύ. Αλλά ακόμα και τωρα μπορεί να περάσει περιόδους που ξυπνάει 2-3 φορές μέσα στη νύχτα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια των παιδιων σας (1.5-2 ετων) ξυπνουσαν και τα δικα μου.περιπου ενα μηνα κρατησε και μετα σταματησε ως δεια μαγειας.απλα δε τα αφηνα να κοιμηθουν ολη νυχτα στο κρεβατι μας.τα εβαζα στο δικο τους μολις τα επαιρνε ο υπνος για να ξυπνανε εκει το πρωι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω πιστευω οτι ειναι φαση.Οταν ο γιος μου ηταν 10-11 μηνων ξυπνουσε καθε βραδυ στις 4 με ορεξη για παιχνιδι μεχρι τις 6.Οπως το αρχισε ετσι το εκοψε απο μονος του.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...