Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρτι γενεθλίων αγόρι και κορίτσι μαζί (3 και 1 χρονών)


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

 

λοιπόν φέτος θέλω να κάνω τα γενέθλια των παιδιών μου μαζί, μια και είναι μικρά ακόμα. Το πρόβλημα μου είναι πως θα γίνουν 3 και 1 και δεν ξέρω πως να κάνω διακόσμηση ή τι θέμα να δώσω (εννοώ αγορίστικο κοριτσίστικο κλπ.).

 

Τα γενέθλια θα τα κάνω σπίτι, παιδιά δε θα είναι και πάρα πολλά, γύρω στα 6 νήπια (2 - 6 χρονών) και 2 μωρά. Συγγενείς και φίλοι άλλα 20 άτομα.

 

Οπότε ρίξτε ιδέες για διακόσμηση, τι να βγάλω για μπουφέ κλπ.

 

Και πάνω από όλα να είναι οικονομικό.

 

Σας ευχαριστώ όλους!!!

 

Α, και καμιά ιδέα για απασχόληση, δηλαδή παιχνίδια για αυτήν την ηλικία κλπ.

 

Και αναμνηστικό δώρο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού τα παιδάκια είναι λίγα και μικρά,μην προβληματιστείς πολύ.Ένα ουδέτερο και παιδικό θέμα για πιατάκια-ποτηράκια και τούρτα είναι ο Winnie.

Για τη διακόσμηση μην κάνεις κάτι φοβερό.Πολύχρωμα μπαλονάκια που θα τα δίνεις στο κάθε παιδάκι όταν φεύγει.Μια ωραία ιδέα για την πόρτα είναι επίσης μπαλόνια,ένα ''party is here'' και φιγούρα του Winnie. Το μενού εξαρτάται από τη χροιά που θα δώσεις στο πάρτυ.Αν το κάνεις σαν τραπέζι τότε σαλάτες,ψητό,πατάτες και σουφλέ ( ό,τι θα έκανες και για ένα τραπέζι). Αν θέλεις μενού για πάρτυ,κάνε κρύα φαγητά χωρίς σάλτσα . Τυροπιττοειδή,πιτσάκια,σουφλέ,μπόμπα και καμιά σαλάτα του σεφ,που τα τρώνε εύκολα τα παιδάκια και δεν λερώνονται.

Κρίνοντας από την ηλικία της κόρης μου και από τα παιδικά πάρτυ που έχω πάει,ένας κλόουν μπορεί να τα απασχολήσει.Τα παιδάκια που είναι 2-6 σίγουρα θα κάτσουν μαζί του.Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για κλόουν,αραδιάζεις στο πάτωμα του παιδικού όλα τα παιχνίδια και αφήνεις κάποιο πρόθυμο άτομο να ασχοληθεί με τα παιδάκια.Να τα προσέχεις κυρίως ενώ παίζουν. Ο αιρθμός των παιδιών είναι μικρός οπότε μπορείς να πάρεις οικονομικά αναμνηστικά δωράκια από μεγάλο κατάστημα παιχνιδιών,που να σχετίζονται με το θέμα του πάρτυ ή άλλα για τα κοριτσάκια και άλλα για τα αγοράκια.

Καλή διασκέδαση!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη εχουν κοντα τα γεννεθλια τους τα κανω μαζι.οταν ηταν και εμενα ο μικρος ενα και η μικερη 3 ειχα κανει δυο διαφορετικες τουρτες με πριγκιπισα η μικρη και τον bob ο μαστορα ο μικρος.ειχα πιατακια και αγοριστικα και κοριτσιστικα το ιδιο και ποτηρακια γαλαζια και ροζ κουταλακια οποτε εδινα στα κοριτσακια απο τα κοριτσιστικα και στα αγορια αγοριστικα.το ιδιο και στους μεγαλους!!:cool: ειχα κολλησει ανα 3 μπαλονια στον τοιχο με ταινια κρεμασμενα και τα (the party is here)που ειχα βαλει στην πορτα και στον τοιχο του δωματιου τους ηταν ουδετερο.ειχα γεμισει ολο το σπιτι μπαλονια.αυτα για την διακοσμηση.για τον μπουφε ειχα κανει ενα σουφλε με μακαρονια κεφτεδακια σουφλε λαχανικων κοτομπουκιες μακαρονοσαλατες με τονο και με μπεικον πιτσες τυροπιτακια λουκανοπιτακια κρεπες κα

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είστε απίθανες,

 

έχετε δίκιο, σε αυτήν την ηλικία απλά πράγματα και με τα μπαλόνια μου αρέσει επίσης η ιδέα να τους τα δώσω μαζί να τα πάρουν σπίτι. Πάντως πολύ ωραίες οι συμβουλές σας. Να'στε καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

 

Λοιπόν ευχαριστώ πολύ!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mamid απλά και οικονομικά να τα κάνεις.Άλλωστε ακόμα δεν πάνε σχολείο ώστε να εστιάσεις στο θέμα του πάρτυ.Μόλις πάνε,και καλείτε συμμαθητές, θα έχεις την ευκαιρία για πιο...φαντασμαγορικά πάρτυ :-D

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

ευχαριστούμε για τις ιδέες και εμένα τα παιδιά μου έχουν τέσσερα χρόνια διαφορά αλλά ο ένας είναι Ιούνιο και η άλλη Ιούλιο, οπότε μαζί...φετός θα είναι τα πρώτα τους μαζί, για να δούμε τι θα κάνουμε!!!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα!! Εμενα θα μου αρεσε παρα πολυ το παρτυ με θεμα ζωάκια! Ο μικρός μου εχει κόλλημα και τα βρίσκω παρα πολυ οικονομικά! Μια σακούλα με 9 ζωάκια εχει 5? ! Τα διακοσμητικά ξεκινάνε απο 0,50?! Ισως επειδη γενικα του αρέσουν! Παντως εχει πολλες δραστηριότητες για παρτυ! Οπως ψάρεμα! Εγω εχω εχω φτιάξει μονη μου καλάμια και ψάρια με μαγνήτες και ψαρεύει! Επισης θα μπορέσεις να τους δώσεις απο ενα ζωάκι και ενα πάπυρο πχ με το τρώει που κοιμαται!! Εγω θα του κανω αυτο το παρτυ τον Απρίλη και τα φτιάχνω σιγα σιγα μονη αλλα... Μηδέν εξοδο! Και μου αρέσει σα θεμα. Για το πιο μεγαλο δε ξερω, αν θα του αρέσει η αν ειναι πολυ παιδικο!! Και μια τουρτα! Πχ ελέφαντα μικρη! Και εχεις και μια μεγαλη απλή να σερβιρεις!

Link to comment
Share on other sites

πως θα σου φαινόταν το θέμα σου να είναι 'τα χρώματα';

Πχ μπαλόνια 'η κορδέλες 'η ό,τι άλλο σκεφτείς αντίστοιχο.

Αν για παράδειγμα επιλέξεις θέμα χρωματιστά μπαλόνια, μπορείς να διακοσμήσεις το χώρο με αυτά, να πάρεις πιατάκια, ποτηράκια, χαρτοπετσέτες με το ίδιο θέμα (υπάρχουν πολύ οικονομικά) & στο μπουφέ σου να έχει συνθέσεις με μικρούλια μπαλονάκια δεμένα σε γιρλάντες (γύρω από τις μπόμπες πχ).

 

Με μπαλόνια μπορείς να κάνεις και δραστηριότητες στα παιδάκια... Πχ να βρεις στο youtube, πως φτιάχνονται καπελάκια, ζωάκια, σπαθιά κλπ από μπαλόνια και να τους τα φτιάξετε επί τόπου, & αν κάποια παιδάκια μπορούν να τους δείξετε πως να το κάνουν.

 

Τέλος για δωράκια, μπορείς να βάλεις μέσα σε μπαλόνια καραμελίτσες και στη συνέχεια να τα φουσκώσεις λίγο, να τα δέσεις και να τους βάλεις ένα καρτελάκι που να γράφεις 'περάσαμε όμορφα', 'σε περιμένω και του χρόνου' 'η ό,τι άλλο σκεφτείς.

 

Κάπως έτσι, φαντασου το και με τις κορδέλες (μπορείς να τις 'πλέξεις' και να τις βάλεις σαν ποδιά στο μπουφέ σου 'η απλά να τις κρεμάσεις στο τραπεζομάντιλο), να φτιάξεις ένα γαϊτανάκι με χρωματιστές κορδέλες να παίξουν 'η αυτό με το γάιδαρο (ζωγραφισμένο), που θα προσπαθούν με κλειστά μάτια να κολλήσουν στη σωστή θέση μια πολύχρωμη ουρά από κορδέλες.

Δωράκια... Μπορείς να πάρεις χάρτινες, μικρές σακούλες τροφίμων, να βάλεις μέσα καραμελάκια, και να τις κλείσεις με χρωματιστές κορδέλες.

 

Αυτά, βέβαια εξαρτώνται από τις ηλικίες των παιδιών, αλλά κάπως θα μπορείς να τα προσαρμόσεις...

 

Αν θέλεις κάποια επεξήγηση, 'η βοήθεια, πες μου να σου γράψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...