Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέτρηση τραχήλου


Recommended Posts

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα έκανα τον υπέρηχο β επιπέδου, ο μπέμπης μας έιναι μια χαρά ευτυχώς! Αυτό που με προβλημάτισε λίγο έιναι όταν άκουσα ότι το μήκος του τραχήλου είναι 3 εκ. Η μέτρηση βέβαια έγινε κοιλιακά και και ξέρω ότι είναι στο περίπου. Ο γιατρός στο μητέρα μου είπε οτι είναι μια χαρά και κλειστός και μόνο αν είναι από 2εκ και κάτω έχουμε πρόβλημα. Ωστόσο πριν 3 εβδομάδες που μου τον μέτρησε ο γιατρός μου κολπικά μου τον είχε βγάλει 3.8εκ! Παίζει σήμερα να είχε απλά απόκληση επειδή έγινε κοιλακά, ή μίκρυνε τόσο;; Τι να κάνω, να πάω τη Δευτέρα στο γιατρό μου να τον ξαναμετρήσω κολπικά για σιγουριά; Δε θέλω να υπερβάλλω, αλλά με τόσα που έχω ακούσει κι επειδή κάνω κανονικά δουλειές στο σπίτι και τα σχετικά, να ξέρω αν είναι να παλουκωθώ σε μια μεριά και να αφήσω τα πολλά πολλά..

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμενα ακομα δεν μου εχει μετρησει τραχηλο αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα κ φοβαμαι..Πως γινεται αυτη η εξεταση κολπικα?Ποσα δαχτυλα βαζει μεσα ο γιατρος κ ποσο βαθια??

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακομα δεν μου εχει μετρησει τραχηλο αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα κ φοβαμαι..Πως γινεται αυτη η εξεταση κολπικα?Ποσα δαχτυλα βαζει μεσα ο γιατρος κ ποσο βαθια??

 

Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Αν μιλάμε για μέτρηση στη β' επιπέδου, γίνεται με κλασσικό κολπικό υπέρηχο και μάλιστα όχι πολύ βαθύ (από τη δική μου εμπειρία).

Αν μιλάμε για έλεγχο αφότου έχεις μπει στο μήνα σου, τότε μπορεί να τον ελέγξει με το χέρι του ο γιατρός.

Αλλά άμα έχεις μπει στο μήνα σου σε περιμένουν πολλά επεμβατικά και προς τα μέσα και προς τα έξω...ο έλεγχος του τραχήλου σε φοβίζει???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κι από μένα! Είμαι νέα στο forum κι αυτό είναι το πρώτο μου post. Καλώς σας βρήκα! :)

 

Έχω διαβάσει πολλά εδώ αλλά και γενικά στο internet για τον τράχηλο κι έχω προβληματιστεί πολύ.

Η γιατρός που με παρακολουθεί, από τον 5ο μήνα μου μετρούσε σε κάθε επίσκεψη τον τράχηλο με ενδοκολπικό υπέρηχο.

Πάντα μου έλεγε ότι δεν ήταν ευχαριστημένη από τις μετρήσεις γιατί ο τράχηλος είχε πάντα μεταβλητό μήκος και προληπτικά έπαιρνα Utrogestan (ενδοκολπικά 1 την ημέρα). Στη β' επιπέδου (21η εδομάδα) ο γιατρός που με εξέτασε ήταν καθησυχαστικός καθώς τον μέτρησε κοιλιακά 3,16cm κλειστό. Μετά από 10 ημέρες που επισκέφτηκα τη γυναικολόγο μου, με ξαναμέτρησε ενδοκολπικά και τον βρήκε πάλι μεταβλητό 2,8cm(το μεγαλύτερο μήκος) με χοάνη. Μου αύξησε τα utrogestan σε 2 και άρχισα και το μαγνήσιο (2 δισκία). Πριν μια εβδομάδα στην προγραμματισμένη επίσκεψή μου την 27η εβδομάδα, η γιατρός μου βρήκε τον τράχηλο 2,08cm!!! Η ίδια ανησύχησε πολύ και μου έκοψε τη δουλειά, σύστησε ξεκούραση και συνεχώς ξάπλα, και μου αύξησε τα utrogestan και το μαγνήσιο σε 3 την ημέρα.

Όμως πριν μερικές μέρες επισκέφτηκα ένα άλλο γιατρό στο Έλενα, ο οποίος αφού είδε το ιστορικό μου, αρκέστηκε στην μέτρηση του τραχήλου της β' επιπέδου αγνοώντας τις μετρήσεις της γιατρού μου και μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και δεν υπάρχει λόγος να είμαι συνεχώς ξαπλωμένη και να κόψω τα utrogestan!!! :confused:

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ προβληματισμένη με τις 2 εντελώς διαφορετικές απόψεις των γιατρών και δεν ξέρω τι να κάνω... Τη ξεκούραση και τα χάπια δεν τα σταμάτησα γιατί φοβάμαι πολύ για πρόωρο τοκετό. Είναι πολύ νωρίς ακόμα! Όλο αυτό το θέμα με έχει αγχώσει και στεναχωρήσει πάρα πολύ... Να πάρω και μια τρίτη γνώμη; Ή θα μπερδευτώ χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jenny εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και σε τρίτο γιατρό απλά και μόνο γιατί η τρίτη γνώμη θα συμφωνεί λογικά ή με την πρώτη ή με τη δεύτερη... Οπότε θα ξέρεις τι να κάνεις. Μην αγχώνεσαι πάντως δε νομίζω πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα :P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! επειδή και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα καλύτερα να ακούσεις τη γιατρό σου.εγώ με πολύ μεγαλύτερο μήκος τραχήλου έπαιρνα και yutopar.η ξεκούραση για τον τραχηλό σου είναι ότι καλύτερο, κάνε λίγο υπομονή και μετά την 31 εβδομάδα το μήκος τραχήλου δεν θα έχει πια σημασία. με το καλό το μωράκι σου!

m8YUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :D

Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού ξανά για τη μέτρηση του τραχήλου. Θα δω πως θα πάει κι αυτό και μετά βλέπουμε... Μάλλον με βλέπω να ζητάω τη γνώμη και τρίτου γιατρού...

Μέχρι τότε ηρεμία! Δε νομίζω ότι λίγη ξεκούραση παραπάνω έβλαψε ποτέ κανέναν! :-)

Link to comment
Share on other sites

... μετά την 31 εβδομάδα το μήκος τραχήλου δεν θα έχει πια σημασία...

 

 

Δεν το ήξερα αυτό, δηλαδή όλο το άγχος είναι μέχρι τότε? Και μετά τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια εχω τραχηλο 2,2 απο την 22 βδομαδα στην β επιπεδου κ ειμαι 29 με ξαπλα κ μαγνησιο κ ultrogestan.φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.θα συνεχισω ξαπλα μεχρι τελος ,η βιωσιμη εβδομαδα ειναι η 28 αλλα δεν ρισκαρω να γεννηθει προωρα,οσο περισσοτερο κατσει μεσα τοσο το καλυτερο!φαντασου παω μονο για τουαλετα κ αυτο απο την 8 εβδομαδα!ξαπλα κ υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

koukla mou kalutera katse japla kai pare ta xapakia sou etsi kai alliws kako den kaneis to mono pou mporei na kaneis einai kalo makari kai mena na me koitouse ton traxhlo kai na m ebaze japla ...loipon epeidh egw thn pathsa me ton traxhlo jekinhsa me 4,5 kai 24 bdomades den uphrxe tpt kai eixe parousia xoanhs genhsa 27 kai to xasa ............... esu to jereis kai gia auto japla japla japla den 8elw na se tromajw apla pare ta utrogestan kai katse japla kai ola 8a einai teleia

Link to comment
Share on other sites

koukla mou kalutera katse japla kai pare ta xapakia sou etsi kai alliws kako den kaneis to mono pou mporei na kaneis einai kalo makari kai mena na me koitouse ton traxhlo kai na m ebaze japla ...loipon epeidh egw thn pathsa me ton traxhlo jekinhsa me 4,5 kai 24 bdomades den uphrxe tpt kai eixe parousia xoanhs genhsa 27 kai to xasa ............... esu to jereis kai gia auto japla japla japla den 8elw na se tromajw apla pare ta utrogestan kai katse japla kai ola 8a einai teleia

συμφωνω τοσο μαζι σου κοπελα μου,κ εγω εχασα τα διδδυμα μου περσι 20 εβδομαδων απο αλλο λογο κ αλλο γιατρο,χιλιες φορες ξαπλα παρα να ζησεις κατι τετοιο,η μονη μου εξοδος ειναι για να παω στο γιατρο κ φαντασου με χρι τα καθισμα του αυτοκηνιτου ξαπλωνω!οσο για την δουλεια ειχα μαγαζι κ το εκλεισα,τιποτα δεν αξιζει παραπανω απ αυτο που θα ερθει....mpak λυπαμαι ειλικρινα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω τοσο μαζι σου κοπελα μου,κ εγω εχασα τα διδδυμα μου περσι 20 εβδομαδων απο αλλο λογο κ αλλο γιατρο,χιλιες φορες ξαπλα παρα να ζησεις κατι τετοιο,η μονη μου εξοδος ειναι για να παω στο γιατρο κ φαντασου με χρι τα καθισμα του αυτοκηνιτου ξαπλωνω!οσο για την δουλεια ειχα μαγαζι κ το εκλεισα,τιποτα δεν αξιζει παραπανω απ αυτο που θα ερθει....mpak λυπαμαι ειλικρινα

 

 

angles2 dustuxws esu me katalabeneis...kala kaneis kai prosexeis auto 8a kanw kai egw se epomenh egkumosunh, se pia bdomada eisai?? euxome te leiomhnh eggumosunh se esena kai sta alla koritsia..exeis kanei peridesh??

usterografo.. me to mnm mou den 8elw na tromajw kamia aplws na prosexete koritsia

Link to comment
Share on other sites

angles2 dustuxws esu me katalabeneis...kala kaneis kai prosexeis auto 8a kanw kai egw se epomenh egkumosunh, se pia bdomada eisai?? euxome te leiomhnh eggumosunh se esena kai sta alla koritsia..exeis kanei peridesh??

usterografo.. me to mnm mou den 8elw na tromajw kamia aplws na prosexete koritsia

ειμαι στην 29 κ δυστηχως δεν εχω κανει περιδεση γιατι οταν πηγα στον καινοθριο μου γιατρο ημουν ηδη 11 εβδομαδων κ με αιμοραγιες οι οποιες σταματτησαν κ καθαρισα στην 17 πολυ αργα δηλαδη για περιδεση,ο τραχηλος μεχρι τοτε ηταν3,3 κ στην β ειδαμε το 2,2....συμφωνω με τις δευτερες γνωμες γιατι στον πρωτο γιατρο ολοι λεγαν μην πας αλλου ειναι ο καλυτερος κ παραλιγο να χασω κ αυτο,βρεθηκε ομως ο καλος γιατρος μου που με υποστηριζει κ μου βρηκε λυση για τις αιμοραγιες κ απο τοτε υπομονη!ευχομαι να ερθει συντομα ενα αλλο παιδακι να παρει οσο γινεται τον πονο σου...κοριτσια καλυτερα να σας"τρομαζουμε"λιγο γιατι αν ηξερα καλυτερα θα προσεχα ακομα περισσοτερο στην προηγουμενη εγκυμοσυνη(ξαπλα ημουν αλλα το μαζευα το πιατο μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...