Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eχει το παιδί μου πρόβλημα ή η δασκάλα του;


Recommended Posts

Βοήθεια εχω απελπιστεί!

Το παιδί μου είναι 6 χρονών και 7 μηνών και πάει στην πρώτη δημοτικού. Από την αρχή που ξεκίνησε παιδικό σταθμό στα 3 του χρόνια είχαμε ένα θέμα με τη ζωηράδα του και δυστυχώς όλο πέφταμε σε ανεπαρκείς δασκάλες που τη ζωηράδα τη θεωρούσαν πρόβλημα και έτσι το αντιμετώπιζαν. Όχι όλοι. Η παιδιψυχολόγος που τον έβλεπε στον παιδικό μου έλεγε τα καλύτερα και πως ο μικρός απλά θέλει κουβέντα και έτσι αντιδρά καλύτερα.

Τα ίδια είχα και στο νηπιαγωγείο. Πάντα έκανε παρέα με τα πιο ζωηρά παιδιά και πάντα ως ζωηρός και αυτός δεν πολύακουγε τις δασκάλες. Η διαφορά ανάμεσα στους εκαπιδευτικούς μεγάλη. Οταν τύχαινε το παιδί μου να κάνει μάθημα με τη δ/ντρια του νηπαιγωγείου λόγω του οτι απουσίαζαν οι δικές του ήταν μεν πάλι ζωηρός αλλά αντιδρούσε πολύ διαφορετικά στις παρατηρήσεις της από οτι στις φωνακλούδες δασκάλες του που να σημειωθεί ότι ήταν περαστικές από το σχολείο και μικρές σε ηλικια(άρα και άπειρες;).

Δεν θα χαϊδευτώ λέγοντας ότι το παιδι μου δεν έχει προβλημα συμπεριφοράς. Είναι πολύ δυναμικός χαρακτήρας με τρομερή αυτοπεποιθηση, πανέξυπνος σε σημείο που το λένε όλοι οι δασκαλοί του, με αποτέλεσμα πολλές φορές να είναι δύσκολο να τον χειριστείς.

Φέτος λοιπόν , αρχισε η χρονια με μια πολύ καλή δασκάλα σε θέμα μάθησης, δίνει πολύ γερε΄ς βάσεις στα παιδιά μαθησιακά και προσπάθει να τα γαλουχίσει να είναι συνεπή από το πως θα φτιάξουν την τσαντα τους μέχρι την καθαριοτητά τους!

Και εδώ κάπου αρχίζουν τα προβλήματα. Μαθησιακό πρόβλημα δεν υπάρχει. Μαθαίνει με την πρώτη φορά τα πάντα(εμείς και η δασκάλα επιμένουμε να κάνει ,για παραδειγμα, την ορθογραφία τρεις φορές και 2 να του την λέμε- έτσι είναι το συστημά της και μας τσεκάρει και το πρόχειρο-. Κάνει πολυ ωραία γράμματα(αλλά αν ξεφύγει το γραμματακι λίγο πάνω από την γραμμή μας γράφει παρατήρηση σε σημείο που αναγκάστηκα να πω στην δασκάλα του ολοημερου οτι την αντιγραφη θα την κάνουμε στο σπίτι γι΄αυτό το λόγο). Η ύλη που τους βάζει για το σπίτι ξεπερνάει συν΄ηθως τις 3 ώρες διαβασμα και στο σπιίτι. Προχτές για παράδειγμα είχε : αντιγραφη 6 σειρές, ορθογραφία 3 σειρές, 2 ασκήσεις γραφής με λέξεις που γεμίσαμε 2 σελίδες, ανάγνωση και να απαντήσουμε σε 3 ερώτησεις πάνω στην ανάγνωση(η κάθε απάντηση ηταν πάνω από 2 σειρές). Απότέλεσμα το παιδί μετά απο΄τις δυό ώρες δεν συγκεντρώνεται με τίποτα, θέλει να παίξει.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ ζωηρός και ανυπάκουος. Ολο παίζει με τα πραγματά του, κουνιέται στη καρέκλα του και γενικά πλέον την "γράφει" κανονικά. Ενοχλεί τους συμμαθητές του κάνοντας αστειάκια και βλακειούλες οπότε την ενοχλεί και στο μάθημα. Κοινώς αντί να στρώσει χειροτέρεψε.

Καθόλη τη διαρκεια της χρονιάς εστιάζαμε σε αυτά που μας έλεγε:Δεν έχει όρια(προσπαθήσαμε με διάφορους τρόπους να του βάλουμε), δεν συγκεντρώνεται στο μαθημα(μπλα- μπλα εμείς στο σπίτι), μπήκε στην τάξη από το παράθυρο( και άλλο μπλα μπλα αλλά και τι να του πεις όταν ο πατέρας του έκανε τα ιδια;) Χτύπησε τον τάδε(τιμωρία στο σπίτι) έκανε αυτό έκανε εκεινο δεν πήρε το τετράδιο του να κάνει το μαθημά του κλπ κλπ κλπ.

Η δασκαλα του ολοημέρου σε ερωτησή μου αν είναι τόσο πρόβλημα η συμπεριφορά του μου είπε πως ναι είναι ζωηρός αλλά όχι πια και τόσο. Η Υποδ/ντρια που είναι υπευθυνη για το ολοήμερο έχει διαπιστώσει πως αν του μιλήσεις και τον πεισεις για αυτό που του λες αντιδρά θετικά.

Τελικά προχτές μου είπε να απευθυνθώ σε ειδικό γιατι δεν συναιτίζεται το παιδι. Εσκασα όπως καταλαβαίνετε. Αρχισα να ψάχνομαι να λέω λες να έχει συνδρομο διασπασης προσοχής; Ελα που δεν ταιριαζουν όμως τα συμπτώματα. Αντε λέω να κλείσω ένα ραντεβου στο κέντρο ψυχικής υγείας, καλό στο παιδί θα κάνω ή έτσι ή αλλιως και βλέπουμε. Κάνω ένα τηλέφωνο και Μ Δευτέρα θα μου πουν πότε θα είναι το ραντεβού.

Πάω σήμερα να τον πάρω από το σχολείο και βρίσκω μια δασκάλα έξαλλη. Τι θα γίνει κΑ ταδε μου μου λέει; Σημερα απο το πρωί όλο προβλήματα δημιουργούσε το παιδί σας από την προσευχη μέχρι και τώρα που σχολάσαμε.Και πείραζε τους συμμαθητες του και πάταγε την τάδε στο ποδι την ώρα της προσευχής και του πήρα την καρέκλα γιατί ολο κουνιότανε και είπα στα αλλα παιδιά να τον αγνοουν(εδώ αρχισα να βγάζω αφρούς) και να μην του δίνουν σημασία γιατί τους συμπεριφέρεται λες και είναι τα παιχνίδια του.

Δεν της απευθυνα το λογο παρά μόνο ρώτησα το γιο μου να μου πει γιατί ειδικά σημερα αντέδρασε έτσι και λέω ειδικά σήμερα γιατί μεχρι που τον αφησα στο σχολείο με τον μπαμπά του αυτά λέγαμε και συμφωνήασαμε να της αποδείξει πόσο καλός μαθητης μπόρει να ελίναι και πόσο καλό παιδι). Το παιδί δεν απανταγε. Τεσπα είπαμε και καλά με τη δασκαλα να περάσουν οι συο μέρες που έμεινα και μετά το Πασχα τα ξαναλέμε μπας και ηρεμήσει το παιδι.

Εφυγα και π'ήγα στοο γραφείο του Δ/ντη με σκοπό να ρωτήσω αν μπορεί να τον δει η δασκαλα της τάξης με τα παιδιά της ένταξης. Μόλις ακουσε αυτός (του κάνει 2 ώρες μάθημα την εβδομάδα) ότι μου είπε να απευθυνθώ σε ειδικούς βγηκε έξω από τα ρούχα του. Οχι το παιδί σας δεν έχει ΔΕΠΥ ούτε κατά διανοια, μου λέει. Είναι πανέξυπνος πιανει ποθλιά στον αέρα απλά αυτά δεν τον ενδιαφλερουν και βαριέται γιατί είναι λένα βήμα παρακάτω. Αν είναι κατι που τον ενδιαφέρει δε σηκώνει κεφάλι. Και εμένα γιατι δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Ναι και σε μένα είανι ζωηρός αλλά τον καταφέρνω. Και ψαρεψαν τα παιδάκια της τάξης του και μου είπαν ότι όλο παρατηρη΄σεις του κάνει. Μήπως είναι αντιδραση;

Μου πρότεινε να δουμε τη δασκαλα η οποία έχει διδακτορικο έπανω στα Δεπυ και καπου αλλού(δεν θυμάμαι) και βλέπουμε.

Οπότε εγώ ερωτώ: Εχει πρόβλημα το παιδί ή η δασκάλα που έχει ένα τόσο εξυπνο παιδι και αντί να το προωθήσει με τον τρόπο της το έχει κάνει αντιδραστικό και το έχει περιθωποιήσει με τη συμπεριφορά της;

Συγχωρέστε με για το μεγάλο ποστ και πάλι λίγα έγραψα αυτά είναι ενα μικρό κομματι στο περίπου.

Υ.Γ. Σημειώστε ότι και στο αθλημα που τον πάμε αν και πάλι ζωηρος η εκεί δασκάλα του τον συναιτίζει και τον επαναφέρει χωριίς καποια δυσκολία!

Περιμένω τη γνώμη σας!

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο κέντρο ψυχικής υγείας (όπως έχεις προγραμματίσει) ή σε κάποιο ΚΕΔΔΥ ή σε δημ'οσιο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο/.

Να δου ειδικοί το παιδί και μετά συζητάμε.

Τώρα, από εδώ, χωρίς εικόνα του παιδιού, μόνο με τα λόγια που μεταφέρεις της δασκάλας (ποτέ μια μεταφορά λόγων δεν είναι όπως ειπώθηκαν, και αυτό δεν΄είναι μομφή για σένα, είναι η πραγματικότητα) δεν γίνεται να πούμε κάτι.

Όταν θα πάει το παιδί στους ειδικούς, όταν θα ολοκληρωθεί η αξιολόγηση και θα κάνουν οι ειδικοί την πρόταση τους, τότε μπορόυμε να συζητήσουμε σε άλλη βάση!

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο κέντρο ψυχικής υγείας (όπως έχεις προγραμματίσει) ή σε κάποιο ΚΕΔΔΥ ή σε δημ'οσιο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο/.

Να δου ειδικοί το παιδί και μετά συζητάμε.

Τώρα, από εδώ, χωρίς εικόνα του παιδιού, μόνο με τα λόγια που μεταφέρεις της δασκάλας (ποτέ μια μεταφορά λόγων δεν είναι όπως ειπώθηκαν, και αυτό δεν΄είναι μομφή για σένα, είναι η πραγματικότητα) δεν γίνεται να πούμε κάτι.

Όταν θα πάει το παιδί στους ειδικούς, όταν θα ολοκληρωθεί η αξιολόγηση και θα κάνουν οι ειδικοί την πρόταση τους, τότε μπορόυμε να συζητήσουμε σε άλλη βάση!

Καλή επιτυχία

Σ΄ευχαριστώ που απάντησες καταρχας.

Θα συμφωνήσω για τη μεταφορά του λόγου οτι ποέ δεν είναι ακριβής, αλλά δυστυχώς στην προκειμένη περπτωση κάποια απο αυτά που έγραψα ειπώθηκαν ακριβώς έτσι. Δυστυχώς για εμένα δεν είμαι ετοιμόλογη για να έχω μια απάντηση πρόχειρη την ώρα που ακούω αυτά που ακούω και πολλές φορές φαινομαι ως συγκαταβατική. Δεν μπορώ όμως να αναιρέσω τα λόγια της πως είπε στους συμμαθητες του παιδιού να τον αγνοήσουν. Και αυτά είναι τα ακριβή της λόγια. Ούτε μπορώ να αναιρέσω το γεγονός ότι μου είπε ο δ/ντης ότι δεν έχει θέμα το παιδι.

Και ναι αυριο έχω ραντεβού με την ειδικό του σχολείου για να τοποθετηθει το θέμα και από επαγγελματία για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Το ερωτημά μου όμως είναι όταν εχω στη δουλεια μου ένα προϊστάμενο που μου κάνει παρατηρηση ακόμα και για το πως πίνω τον καφέ μου εγώ πως θα αντιδράσω;δεν θα είμαι αντιδραστική , δεν θα παράγω λιγότερο;

Η εκπαιδευτικός δεν είναι αυτή που πρέπει πρώτα να προσσεγίσει το παιδι και μετά να αποφασίσει αν το παιδί χρίζει ιδιαίτερης βοήθειας. Γιατί πέραν των συνεχών παρατηρήσεων(σε μορφή τσιρίδας) το παιδι δεν έχει λάβει αλλη αντιμετώπιση.

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ που απάντησες καταρχας.

Θα συμφωνήσω για τη μεταφορά του λόγου οτι ποέ δεν είναι ακριβής, αλλά δυστυχώς στην προκειμένη περπτωση κάποια απο αυτά που έγραψα ειπώθηκαν ακριβώς έτσι. Δυστυχώς για εμένα δεν είμαι ετοιμόλογη για να έχω μια απάντηση πρόχειρη την ώρα που ακούω αυτά που ακούω και πολλές φορές φαινομαι ως συγκαταβατική. Δεν μπορώ όμως να αναιρέσω τα λόγια της πως είπε στους συμμαθητες του παιδιού να τον αγνοήσουν. Και αυτά είναι τα ακριβή της λόγια. Ούτε μπορώ να αναιρέσω το γεγονός ότι μου είπε ο δ/ντης ότι δεν έχει θέμα το παιδι.

Και ναι αυριο έχω ραντεβού με την ειδικό του σχολείου για να τοποθετηθει το θέμα και από επαγγελματία για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Το ερωτημά μου όμως είναι όταν εχω στη δουλεια μου ένα προϊστάμενο που μου κάνει παρατηρηση ακόμα και για το πως πίνω τον καφέ μου εγώ πως θα αντιδράσω;δεν θα είμαι αντιδραστική , δεν θα παράγω λιγότερο;

Η εκπαιδευτικός δεν είναι αυτή που πρέπει πρώτα να προσσεγίσει το παιδι και μετά να αποφασίσει αν το παιδί χρίζει ιδιαίτερης βοήθειας. Γιατί πέραν των συνεχών παρατηρήσεων(σε μορφή τσιρίδας) το παιδι δεν έχει λάβει αλλη αντιμετώπιση.

 

Το να λέει στα παιδιά να τον αγνοούν, δεν είναι απαραίτητα λάθος.

Συνήιθως (και μιλάω γενικά, γιατί όπως έιπα δεν μπορώ να μιλήσω για το συγκεκριμένο παιδί) όταν ένα παιδί ενοχλέι μέσα στο μάθημα (είτε τσιμπώντας το διπλανό του, είτε γελώντας, είτε κοιτάζοντας γύρω γύρω, είτε με όποιο άλλο τρόπο) το κάνει για να τραβήξει την προσοχή των άλλων και να βρει "παρέα" στη ζαβολιά. Σε τέτοια περίπτωση, αν κάνουμε παρατήρηση στο παιδί ενισχύουμε τη συμπεριφορά, γιατί πολύ απλά το παιδί έχει πετύχει το στόχο του, να τραβήει την προσοχή πάνω του. Σκοπός, λοιπόν, είναι να μην ενισχυθεί η συμπεριφορά (η ενίσχυση είναι είτε θετική με το μπράβο, είτε αρνητική με την παρατήρηση). Άρα να αγοήσουμε το παιδί και τη συμπεριφορά του. Σιγά σιγά το παιδί θα δει ότι δεν περνάνε αυτά που κάνει, δεν τραβά την προσοχή κανενός, οπότε θα σταματήσει να τα κάνει.

Αυτό σημαίνει το "αγνοήστε τον" της δασκάλας.

 

Ας περάσουμε και στο διευθυντή. Θεωρώ (και είναι καθαρά προσωπική μου άποψη) ότι δεν ήταν σωστό από μέρους του να πάρει θέση. Μπαίνοντας στην τάξη (ίσως, δεν θυμάμαι αν είπες ότο μπαίνει στην τάξη) κάποιες μέρες το χρόνο (όταν λείπει η δασκάλα) δεν μπορεί να έχει την πραγματική εικόνα ενός παιδιού, Το παιδί μπορεί να αλλάζει συμπεριφορά γιατί θέλει να "δει αν το παίρνει" να κάνει τα ίδια που κάνει στη δασκάλα. Δεν είναι λίγα τα παιδιά που στο σπίτι τους είναι θηρία και πηγαίνονατς σε ενα άλλο άγνωστο σπίτι είναι αγγελάκια, γιατί εξερευνούν το περιβάλον και "κόβουν" ανθρώπους και καταστάσεις!

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στο δικό σου παιδί. Μιλάω γενικά.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα ΚΕΔΔΥ ή σε Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή σε Κέντρο Ψυχικής Υγείας και να κλείσεις ραντεβού να δουν το παιδί, ώστε αν χρειάζεται κάποια παρέμβαση γιατί π.χ. έχει Σύνδρομο Ελλιεματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας (δεν λέω ότι έχει) να μπορέσει να γίνει παρέμβαση και το παιδί να βοηθηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου ήταν και είναι ζωηρός στην τάξη γιατί θέλει να τραβά την προσοχή και μάλλον ψιλουποφέρουν οι δασκάλες του. Στην Α' έκανε το αεροπλανάκι στο κάθισμα, μιλάει, λέει αστεία, κλπ. Σιγά σιγά έστρωσε, τώρα είναι Γ', αλλά καμιά δεν μου είπε για ΔΕΠΥ, ούτε με απασχόλησε αυτό εφόσον βλέπω ότι δεν έχει μαθησιακό πρόβλημα. Πέντε φορές ορθογραφία και να ελέγχει πόσες φορές την κάνει, κλπ, κλπ, είναι υπερβολές. Ο δικός μου φτάσαμε στην Β' τάξη να μην την κάνουμε ποτέ και μόνο φέτος στην Γ' επέμενα να μαθαίνει ορθογραφία και μάλιστα μόνος του. Γράμματα ψιλοχάλια αλλά έστρωσαν και αυτά στην Γ'. Μέχρι και φέτος έβγαινε από το περιθώριο, τώρα το κατάλαβε. Έχει την υπομονή ο μικρός σου να κάνει 5 φορές ορθογραφία και παραπονιέσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου ήταν και είναι ζωηρός στην τάξη γιατί θέλει να τραβά την προσοχή και μάλλον ψιλουποφέρουν οι δασκάλες του. Στην Α' έκανε το αεροπλανάκι στο κάθισμα, μιλάει, λέει αστεία, κλπ. Σιγά σιγά έστρωσε, τώρα είναι Γ', αλλά καμιά δεν μου είπε για ΔΕΠΥ, ούτε με απασχόλησε αυτό εφόσον βλέπω ότι δεν έχει μαθησιακό πρόβλημα. Πέντε φορές ορθογραφία και να ελέγχει πόσες φορές την κάνει, κλπ, κλπ, είναι υπερβολές. Ο δικός μου φτάσαμε στην Β' τάξη να μην την κάνουμε ποτέ και μόνο φέτος στην Γ' επέμενα να μαθαίνει ορθογραφία και μάλιστα μόνος του. Γράμματα ψιλοχάλια αλλά έστρωσαν και αυτά στην Γ'. Μέχρι και φέτος έβγαινε από το περιθώριο, τώρα το κατάλαβε. Έχει την υπομονή ο μικρός σου να κάνει 5 φορές ορθογραφία και παραπονιέσαι;

Oχι καλή μου δεν παραπονιέμαι καθόλου . Ηθελά να τονίσω την παραξενιά της δασκάλας και την εμμονή της. ΤΣΕΚΑΡΕΙ το πρόχειρο και μια φορά που είχαν να μάθουν 20 λέξεις και τολμήσαμε να τις κάνουμε 2 φορές εξάσκηση αντί για τρεις και μια να του την πω αντι για δύο, μας έκανε παρατηρηση!!!!Μου δίνεις ελπίδες πάντως για το οτι θα στρώσει ...

Εμμακι και πάλι σε ευχαριστώ για τη γνωμη σου η οποια δεν με χαϊδευει και με βάζει να σκεφτομαι λίγο πιο σφαιρικά.

Ο δ/ντης (εχεις δίκιο ίσως κακώς πήρε θέση) έχει το παιδί 2 φορές την εβδομάδα μάθημα.

Η δασκάλα εκτός από το να τον αγνοόυν στο μάθημα τους είπε να τον αγνοόυν γενικά και στο διάλειμμα και ας στεναχωρηθεί ο μικρός. Α επίσης είπε μπροστά μου στο παιδί " θες να πω στη μαμά να σε κρατήσει σπίτι γιατί δεν κάνεις για το σχολείο"

Τα λέει παιδαγωγός της Α δημοτικού αυτά; Πρέπει ή έχει τέτοιο δικαίωμα.;

Και ξαναλέω αυριο θα τον δει η ειδικός στο σχολείο και θα του κάνει και ένα τεστ. Και μου είπαν στο κέντρο που πήρα τηλ να περιμένω τι θα μου πει και αναλόγως να πορευτώ.

Και ξαναρωτω με διαφορετικό παράδειγμα αν ένα σκυλί το βλέπεις κάθε πρωί και το κλωτσάς μια μέρα δε θα σε δαγκώσει;

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά (αν και τα παιδιά μου είναι μικρά) την βρίσκω υπερβολική την κυρία - ειδικά στον τρόπο που αντέδρασε σε σένα, δεν μπορούσε ήρεμα να σου πει ότι ξέρετε υπάρχει θέμα?? προβλήματα έχει ο κόσμος...

απ την άλλη ευκαιρία να πας για την αξιολόγηση, να της κόψεις τον βήχα και "με το χαρτί"!!!

πάντως μεγάλο ποσοστό εκπαιδευτικών πρέπει να εκπαιδευτούν .... να αγαπούν, να σέβονται, να αφουγκράζονται κάθε παιδί γιατί κάθε παιδί είναι διαφορετικό... δεν μπορείς να περιμένεις από όλους να έχουν την ίδια συμπεριφορά...

καλό βράδι

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το παιδι δεν ειναι απ'τα ευκολα να τα εχεις μεσα στην ταξη, αλλα νομιζω οτι και η δασκαλα θελει πολληηηηηη δουλεια ακομη μεχρι να γινει εκπαιδευτικος...

 

Τι να πω, καλη τυχη.... Ευχομαι να πανε ολα καλα στο ραντεβου σας. Παντως με πειραζει αυτο που το εχω συναντησει πολυ στη δουλεια μου: βαριουνται καποιοι εκπαιδευτικοι (ή δε γνωριζουν γιαιτ δεν εχουν κατατοπιστει και εκπαιδευτει καταλληλα στη διαρκεια των σπουδων τους) να βοηθησουν/κατανοησουν καποιο παιδι, οποτε η απαντηση τους ειναι οτι φταιει το παιδι και τα στελνουν σε μας (ψυχολογους) και περιμενουν να πατησουμε ενα μαγικο κουμπι και να τα "διορθωσουμε".

 

Αν κατι εχω μαθει στην (πρωην) δουλεια μου ειναι οτι αν καποιο παιδι δεν σου φερεται οπως θα ηθελες, ειτε εισαι γονιος/κηδεμονας/φροντιστης/δασκαλος κλπ, ΜΗΝ κοιτας το παιδι ψαχνοντας να βρεις τι φταιει. Κοιτα τον εαυτο σου...

Link to comment
Share on other sites

...Α επίσης είπε μπροστά μου στο παιδί " θες να πω στη μαμά να σε κρατήσει σπίτι γιατί δεν κάνεις για το σχολείο"

Τα λέει παιδαγωγός της Α δημοτικού αυτά; Πρέπει ή έχει τέτοιο δικαίωμα.;

Πως είναι δυνατόν να συντελούνται τέτοια εγκλήματα εις βάρος ενός παιδιού? Έστω και με "πρόβλημα"!

 

Πως είναι δυνατόν ένας εκπαιδευτικός να χαρακτηρίζει - απειλεί - αφορίζει - εκβιάζει - απορρίπτει

 

ένα παιδί?

 

Πάμε καλά ή να βάλω τις φωνές?

Link to comment
Share on other sites

τελεικα ποιο ειναι το κριτηριο για να γινει καποιοσ δασκαλος? γιατι εγω βλεπω συνεχως ''δασκαλους'' που μονο λειτουργημα δεν κανουν, μαλλον κακουργημα.. δυστυχως οι εξεραισεις ειναι πολυ λιγοτερες απο τον κανονα.

:?:mad::(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τις βάλεις...

 

Νινίνο... έχω 1 γιό στο νήπιο με παρόμοια προβλήματα (με παιδαγωγούς) τα οποία και αντιμετωπίζω αυτή την περίοδο δυστυχώς. Οι λοιπές γνωρίζουν..

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι τα ζωηρά παιδιά δεν είναι σε καμία περίπτωση προβληματικά απλά θέλουν άλλη μεταχείριση την οποία δυστυχώς δεν την έχουν επιτύχει οι δασκάλες τους.

Οπότε μην αγχώνεσαι, ζήτα τη συμβουλή του ειδικού και πήγαινε να τους την κολλήσεις κατάμουτρα...

Έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE=emmaki;1989376]Το να λέει στα παιδιά να τον αγνοούν, δεν είναι απαραίτητα λάθος.

η δουλεια της δασκαλας ειναι να λεει στουσ αλλους να αγνοουν το παιδακι για να αισθανθει μειονεκτικα ή να προσπαθησει η ιδια να του κεντρησει το ενδιαφέρων??

 

Συνήιθως (και μιλάω γενικά, γιατί όπως έιπα δεν μπορώ να μιλήσω για το συγκεκριμένο παιδί) όταν ένα παιδί ενοχλέιμέσα στο μάθημα (είτε τσιμπώντας το διπλανό του, είτε γελώντας, είτε κοιτάζοντας γύρω γύρω, είτε με όποιο άλλο τρόπο) το κάνει για να τραβήξει την προσοχή των άλλων και να βρει "παρέα" στη ζαβολιά. Σε τέτοια περίπτωση, αν κάνουμε παρατήρηση στο παιδί ενισχύουμε τη συμπεριφορά, γιατί πολύ απλά το παιδί έχει πετύχει το στόχο του, να τραβήει την προσοχή πάνω του. Σκοπός, λοιπόν, είναι να μην ενισχυθεί η συμπεριφορά (η ενίσχυση είναι είτε θετική με το μπράβο, είτε αρνητική με την παρατήρηση). Άρα να αγοήσουμε το παιδί και τη συμπεριφορά του. Σιγά σιγά το παιδί θα δει ότι δεν περνάνε αυτά που κάνει, δεν τραβά την προσοχή κανενός, οπότε θα σταματήσει να τα κάνει.

Αυτό σημαίνει το "αγνοήστε τον" της δασκάλας.η δασκαλα αντι να ενοχλειται απο τη φασαρια και τισ αταξιες που κανει ενα τοσο μικρο παιδι θα επρεπε να σκεφτει και να προσπαθει να κανει το μαθημα ενδιαφερων για να προσεχουν τα παιδια και τελοσπαντων γενικα τροπους προσεγγυσης, τι μαθημα δινει στο μικρο παιδακι οταν συμβουλευει τους υπολοιπους που εχουν την ιδια ηλικια με αυτο να το αγνοησουν?τι μαθημα δινει και στους υπολοιπους?οτι αυτο το παιδακι δεν αξιζει την προσοχη σας?γιατι?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανένα........

είναι πολύ δύσκολο να φερθείς διαφορετικά σε ένα από τα παιδιά της τάξης την ώρα του μαθήματος.......για να τον συνετήσεις σε σχέση με το σύνολογιατί:

1.τα υπόλοιπα παιδιά θεωρούν ότι η δασκάλα ασχολείται μαζί του, ότι έχει την αμέριστη...προσοχή - αγάπη της και μιμούνται αμέσως την συμπεριφορά του

2.οι δάσκαλοι, ακόμα κι αν το 60% έχει καταλάβει κάτι, πρέπει να προχωρούν με ταχύτητα τέτοια ώστε να καταλάβει το...80% έτσι πολλά είναι τα παιδιά που πλήττουν και αν δεν διαθέτουν την αυτοσυγκράτηση είναι πολύ δύσκολο να μην παραφερθούν.

3. στην τάξη δεν είναι μόνο το παιδί μας αλλά και τα άλλα....... και όλοι πρέπει να μάθουν.......

4.στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστείς ζωηρά παιδιά με άλλα 25 λιγότερο ζωηρά...... κι ας έχεις και 10 πτυχία.....εδώ εμείς λιώνουμε με το 1 ή 2 ή άντε 3 που έχουμε.....

 

Κατά την γνώμη μου:

1.κακώς εξέφρασε γνωμη ο διευθυντής χωρίς να έχει ζήσει το παιδί....

2.της δασκάλας της έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί δεν την αφήνει να κάνει μάθημα ...αλλά είναι παιδί...δεν πρέπει να του λέει τέτοια πράγματα....

3.να το πας και σε ειδικό για να ξέρεις τι σου γίνεται και να αντιδράσεις κατάλληλα όχι μόνο στο σχολείο αλλά και στο διάβασμα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE=emmaki;1989376]Το να λέει στα παιδιά να τον αγνοούν, δεν είναι απαραίτητα λάθος.

η δουλεια της δασκαλας ειναι να λεει στουσ αλλους να αγνοουν το παιδακι για να αισθανθει μειονεκτικα ή να προσπαθησει η ιδια να του κεντρησει το ενδιαφέρων??

 

Συνήιθως (και μιλάω γενικά, γιατί όπως έιπα δεν μπορώ να μιλήσω για το συγκεκριμένο παιδί) όταν ένα παιδίενοχλέιμέσα στο μάθημα (είτε τσιμπώντας το διπλανό του, είτε γελώντας, είτε κοιτάζοντας γύρω γύρω, είτε με όποιο άλλο τρόπο) το κάνει για να τραβήξει την προσοχή των άλλων και να βρει "παρέα" στη ζαβολιά. Σε τέτοια περίπτωση, αν κάνουμε παρατήρηση στο παιδί ενισχύουμε τη συμπεριφορά, γιατί πολύ απλά το παιδί έχει πετύχει το στόχο του, να τραβήει την προσοχή πάνω του. Σκοπός, λοιπόν, είναι να μην ενισχυθεί η συμπεριφορά (η ενίσχυση είναι είτε θετική με το μπράβο, είτε αρνητική με την παρατήρηση). Άρα να αγοήσουμε το παιδί και τη συμπεριφορά του. Σιγά σιγά το παιδί θα δει ότι δεν περνάνε αυτά που κάνει, δεν τραβά την προσοχή κανενός, οπότε θα σταματήσει να τα κάνει.

Αυτό σημαίνει το "αγνοήστε τον" της δασκάλας.η δασκαλα αντι να ενοχλειται απο τη φασαρια και τισ αταξιες που κανει ενα τοσο μικρο παιδι θα επρεπε να σκεφτει και να προσπαθει να κανει το μαθημα ενδιαφερων για να προσεχουν τα παιδια και τελοσπαντων γενικα τροπους προσεγγυσης, τι μαθημα δινει στο μικρο παιδακι οταν συμβουλευει τους υπολοιπους που εχουν την ιδια ηλικια με αυτο να το αγνοησουν?τι μαθημα δινει και στους υπολοιπους?οτι αυτο το παιδακι δεν αξιζει την προσοχη σας?γιατι?

 

 

Νομίζω ότι εξήγησα επαρκώς γιατί μια συμπεριφόρα ~προκλητική~πρέπει να να την αγνούμε.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω εξήγηση.

Διάβασε προσεκτικά και με ανοιχτό μυαλό (γιατί νομίζω ότι υπάρχει μια γενική τάση, όχι μόνο σε σένα) να φταίνε πάντα οι δάσκαλοι. Θα δεις πώς χρησιμοποιείται η ενλισχυση (αρνητική και θετική) και τι σημαίνει αγνοώ μια συμπεριφορά.

Δεν σημαίνει σε κα΄μια περίπτωση δεν αξίζει κάποιος να του δώσω σημασία, σημαίνει απλά δεν δίνω σημασία στη συμπεριφορά που προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή μου και δεν σέβεται τους κανόνες, οπότε σιγά σιγά θα βερεθεί και θα σεβαστεί τους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

(ποτέ μια μεταφορά λόγων δεν είναι όπως ειπώθηκαν, και αυτό δεν΄είναι μομφή για σένα, είναι η πραγματικότητα)

 

emmaki...φανταζομαι αυτο ισχυει και για το πως μεταφερουν και οι εκπαιδευτικοι τα λογια των γονιων, ετσι?

 

Το να λέει στα παιδιά να τον αγνοούν, δεν είναι απαραίτητα λάθος.

Συνήιθως (και μιλάω γενικά, γιατί όπως έιπα δεν μπορώ να μιλήσω για το συγκεκριμένο παιδί) όταν ένα παιδί ενοχλέι μέσα στο μάθημα (είτε τσιμπώντας το διπλανό του, είτε γελώντας, είτε κοιτάζοντας γύρω γύρω, είτε με όποιο άλλο τρόπο) το κάνει για να τραβήξει την προσοχή των άλλων και να βρει "παρέα" στη ζαβολιά. Σε τέτοια περίπτωση, αν κάνουμε παρατήρηση στο παιδί ενισχύουμε τη συμπεριφορά, γιατί πολύ απλά το παιδί έχει πετύχει το στόχο του, να τραβήει την προσοχή πάνω του. Σκοπός, λοιπόν, είναι να μην ενισχυθεί η συμπεριφορά (η ενίσχυση είναι είτε θετική με το μπράβο, είτε αρνητική με την παρατήρηση). Άρα να αγοήσουμε το παιδί και τη συμπεριφορά του. Σιγά σιγά το παιδί θα δει ότι δεν περνάνε αυτά που κάνει, δεν τραβά την προσοχή κανενός, οπότε θα σταματήσει να τα κάνει.

Αυτό σημαίνει το "αγνοήστε τον" της δασκάλας.

 

Ας περάσουμε και στο διευθυντή. Θεωρώ (και είναι καθαρά προσωπική μου άποψη) ότι δεν ήταν σωστό από μέρους του να πάρει θέση. Μπαίνοντας στην τάξη (ίσως, δεν θυμάμαι αν είπες ότο μπαίνει στην τάξη) κάποιες μέρες το χρόνο (όταν λείπει η δασκάλα) δεν μπορεί να έχει την πραγματική εικόνα ενός παιδιού, Το παιδί μπορεί να αλλάζει συμπεριφορά γιατί θέλει να "δει αν το παίρνει" να κάνει τα ίδια που κάνει στη δασκάλα. Δεν είναι λίγα τα παιδιά που στο σπίτι τους είναι θηρία και πηγαίνονατς σε ενα άλλο άγνωστο σπίτι είναι αγγελάκια, γιατί εξερευνούν το περιβάλον και "κόβουν" ανθρώπους και καταστάσεις!

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στο δικό σου παιδί. Μιλάω γενικά.

 

Συμφωνω με την τακτικη και το μνμ που κρυβεται πισω απο το "αγνοηστε" που ειπε η δασκαλα!Αλλα...θα μπορουσε να χρησιμοποιησει αλλη λεξη...

Ειναι πολυ μικρα τα παιδια και μεγαλο το φορτιο της λεξης "αγνοω" για την ηλικια τους.Επισης χρησιμοποιωντας την προστακτικη μπροστα σε εναν γονιο ακουγεται καπως,δεν νομιζεις κι εσυ??

 

Οσο για τον διευθυντη...νομιζω οτι αφου μπαινει σταθερα 2 φορες την εβδομαδα για μαθημα δικαιουται να εχει αποψη!Δεν θα εδικαιουτο αν δεν εμπαινε καθολου η μια φορα στο τοσο..!

Επισης θεωρω θεμιτο και φυσιολογικο ακομη και τοσο μικρα τα παιδια να εχουν προτιμησεις.Αληθεια,γιατι δεν παιρνουμε υποψιν μας και την περιπτωση πραγματικα να μην "προτιμα" το παιδακι την δασκαλα του??Και στον διευθυντη να ειναι ολα καλα επειδη πραγματικα περναει καλα??

Ηθελά να τονίσω την παραξενιά της δασκάλας και την εμμονή της. ΤΣΕΚΑΡΕΙ το πρόχειρο και μια φορά που είχαν να μάθουν 20 λέξεις και τολμήσαμε να τις κάνουμε 2 φορές εξάσκηση αντί για τρεις και μια να του την πω αντι για δύο, μας έκανε παρατηρηση!!!!Μου δίνεις ελπίδες πάντως για το οτι θα στρώσει ...

ο καθε δασκαλος εχει την τακτικη του...αυτο που σε εσενα φαινεται τραβηγμενο σε αλλον γονιο μπορει να φαινεται οκ!!

Ο δ/ντης (εχεις δίκιο ίσως κακώς πήρε θέση) έχει το παιδί 2 φορές την εβδομάδα μάθημα.

2 φορες την εβδομαδα του δινουν δικαιωμα να εκφρασει αποψη

Η δασκάλα εκτός από το να τον αγνοόυν στο μάθημα τους είπε να τον αγνοόυν γενικά και στο διάλειμμα και ας στεναχωρηθεί ο μικρός. Α επίσης είπε μπροστά μου στο παιδί " θες να πω στη μαμά να σε κρατήσει σπίτι γιατί δεν κάνεις για το σχολείο"

Τα λέει παιδαγωγός της Α δημοτικού αυτά; Πρέπει ή έχει τέτοιο δικαίωμα.;

Οχι...δεν πρεπει να τα λεει κανονικα!

Και ξαναρωτω με διαφορετικό παράδειγμα αν ένα σκυλί το βλέπεις κάθε πρωί και το κλωτσάς μια μέρα δε θα σε δαγκώσει;

Νομιζω οτι ειναι λιγο τραβηγμενο το παραδειγμα καλη μου!

 

Πάμε καλά ή να βάλω τις φωνές?

 

Βαλτες!

 

Να τελειωσω λεγοντας οτι ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοι εχουμε κανει λαθη...Αλλοι στην αρχη της καριερας μας απο υπερβαλλοντα ζηλο ή απειρια και προσπαθουμε στην πορεια να καταφερουμε να τα διορθωσουμε,κι αλλοι απο αδιαφορια ή κομπλεξισμο και δεν υπαρχει καμια διαθεση βελτιωσης.

Δεν πιστευω οτι υπαρχει εκπαιδευτικος που δεν εχει μετανιωσει για τον χειρισμο καποιας καταστασης κι αν υπαρχει...τι να πω...μπραβο του...και να συνεχισει ετσι!

 

Εγω προσωπικα εχω κανει λαθη και κοιταζοντας πισω θα ηθελα να ειχα συμπεριφερθει καλυτερα καποιες φορες,να ειμαι ακομη πιο ευαισθητη ιδιως στις μικρες ηλικιες που ειναι πιο αγνες!

 

Απο εκει και περα ναι υπαρχουν και προβληματικοι Εκπαιδευτικοι,αλλα να θυμαστε οι γονει οτι υπαρχουν και υπερβολικοι κηδεμονες που ολοι εχουμε συναντησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι πιστευω οτι το παιδι απλα βαριεται...και να πουμε και του στραβου το δικιο βρε σεις...τα κακομοιρα...στρατιωτακια τα εχουνε κανει,ολο διαβασμα διαβασμα....ωρες πανω απο τα βιβλια και παιχνιδι?πως να αναπτυχθει ενα παιδι χωρις παιχνιδι?Μονο απο ετοιμες γνωσεις?Εγω πιστευω το παιδι τα βαριεται ολα αυτα,δε μπορει να ακουει ολη την ωρα πληροφοριες που του φαινονται δυσνοητες η που μπορει να τις κατεχει κ να ναι σε ενωτερο επιπεδο...

 

Προσωπικα χαιρομαι να βλεπω παιδια να ναι ζωηρα και να προσπαθουνε να κερδισουνε το χρονο τους αναμεσα στους αλλους κ δε μπαινουνε στη μαζα....Ο αδερφος μου δεν εχει καθισει ποτε σε καρεκλα στο δημοτικο,δεν ακουγε κανεναν,τους πειραζε ολους ολη την ωρα,γλωσσα δεν εβαζε μεσα,τη δασκαλα του την αποπερνε ολη την ωρα...τη μανα μου την ειχανε πρηξει...κι ομως εβγαλε απολυτηριο λυκειου 19,8 και αυτη τη στιγμη εχει ανοιχη προταση στη μποινγκ(για δοκιμαστης αεροπλανων).Τα ανησυχα παιδια τα αποκαλω και ανησυχα πνευματα...

 

Και η δασκαλα αν ητανε εξυπνη θα εβρισκε τροπο να προσεγγισει το παιδι...εκεινη πρεπει να προσαρμοστει στα μετρα τους και να καταλαβει τι μοντελο ταιριαζει στην ομαδα που δουλευει.Γι αυτο και διδασκομαστε ολοι 10 διαφορετικες ψυχολογιες κ.λ.π.(σχημα λογου) για να μπορουμε να προσεγγιζουμε τετοιες περιπτωσεις...

 

Ο καθενας βεβαια εχει την αποψη του!Περιμενουμε νεα απο τους ειδικους...τι θα αποφανθουνε αραγε????:rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χαιρομαι να βλεπω παιδια να ναι ζωηρα και να προσπαθουνε να κερδισουνε το χρονο τους αναμεσα στους αλλους κ δε μπαινουνε στη μαζα....Ο αδερφος μου δεν εχει καθισει ποτε σε καρεκλα στο δημοτικο,δεν ακουγε κανεναν,τους πειραζε ολους ολη την ωρα,γλωσσα δεν εβαζε μεσα,τη δασκαλα του την αποπερνε ολη την ωρα...τη μανα μου την ειχανε πρηξει...κι ομως εβγαλε απολυτηριο λυκειου 19,8 και αυτη τη στιγμη εχει ανοιχη προταση στη μποινγκ(για δοκιμαστης αεροπλανων).Τα ανησυχα παιδια τα αποκαλω και ανησυχα πνευματα...

 

Ο καθενας βεβαια εχει την αποψη του!Περιμενουμε νεα απο τους ειδικους...τι θα αποφανθουνε αραγε????:rolleyes:

 

Φανταζομαι Λενα,αν ο αδελφος σου εκει στην μποιν περα απο τις ακαδημαικες του γνωσεις και τα υπολοιπα προσοντα στο αντικειμενο αρχισει να μην καθεται σε κανενα γραφειο,δεν ακουει κανεναν "ανωτερο",πειραζει ολους τους συναδελφους και αποπαιρνει τον προισταμενο του...δεν θα εχει ως αποτελεσμα να πρηξουν μονο την μανα σας ετσι δεν ειναι?????

 

Εγω παντως τα ανησυχα παιδια δεν τα αποκαλω απαραιτητως ανησυχα πνευματα,εχουν περασει απο τα χερια μου και πιο μαζεμενα παιδια που μια χαρα ανησυχο και προχωρημενο πνευμα ειχαν!!

 

Μην παμε στο αλλο ακρο.

Η μητερα εδω εχει προβληματισμους συγκεκριμενους και δεν βρισκω λαθος αν χρειαστει να "χαλιναγωγηθει" με καποιο τροπο ειτε η δασκαλα ειτε το παιδακι..!

Link to comment
Share on other sites

Α επίσης είπε μπροστά μου στο παιδί " θες να πω στη μαμά να σε κρατήσει σπίτι γιατί δεν κάνεις για το σχολείο"

 

Το συγκεκριμένο σχόλιο ήταν πολύ άσχημο κ ιδίως για παιδί που ίσως έχει αρνητική διάθεση κ εικόνα για το σχολείο. Θα έπρεπε να του τονίζει ότι κάνει για το σχολείο με το παραπάνω αρκεί να το θέλει κ ο ίδιος κ να προσπαθεί. Η συμπεριφορά είναι λανθασμένη το ίδιο το παιδί πάντα αξίζει πολλά.

 

Είναι γεγονός ότι τα πτυχία δεν προσφέρουν στους εκπαιδευτικούς την ικανότητα να αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά τα παιδιά. Χρειάζεται προσωπική προσπάθεια ψάξιμο κ αμφισβήτηση του συστήματος με το οποίο ανατράφηκες ώστε να διαφοροποιήσεις λανθασμένες παιδαγωγικά συμπεριφορές τις οποίες ενστικτωδώς όλοι χρησιμοποιούμε όταν βρεθούμε για πρώτη φορά αντιμέτωποι με παιδιά. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν μεγαλώσει σε μια οικογένεια με ένα α' επίπεδο είναι πολύ πιο εύκολο να το καταφέρουν αυτό.

 

Έχει δίκιο η myangel που λέει ότι "μεγάλο ποσοστό εκπαιδευτικών πρέπει να εκπαιδευτούν .... να αγαπούν, να σέβονται, να αφουγκράζονται κάθε παιδί" γιατί πολλοί από αυτούς δεν μεγάλωσαν έτσι κ αν δεν έχεις εισπράξει αγάπη κ σεβασμό είναι πολύ δύσκολο να τα δώσεις.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιολογούνται απλά εξηγώ το πόσο εύκολο είναι πρακτικά να πέσουν στην παγίδα να προκαλούν ή να ενισχύουν χωρίς να το συνειδητοποιούν καν, πρόβλημα σε ένα παιδί κ στον εαυτό τους κατ επέκταση. Αν προσθέσουμε κ το άγχος του να βοηθήσουν άλλα 20 παιδιά βλέπουμε πως δημιουργείται κατευθείαν ένας φαύλος κύκλος όπου ένα παιδί αντιμετωπίζεται όλο κ περισσότερο με αγανάκτηση κ θυμό κ όχι με τον τρόπο που θα έπρεπε.

 

Από την άλλη υπάρχουν κ περιπτώσεις που όσο κ να ψάχνεσαι όσο κ να κάνεις το μάθημα ενδιαφέρον κάποια παιδιά δεν συνεργάζονται. Υπάρχουν τα ζωηρά/ανήσυχα πνεύματα παιδιά κ τα ζωηρά/με προβλήματα στο οικογενειακό περιβάλλον παιδιά. (προφανώς κ άλλες ενδιάμεσες κατηγορίες) Η δεύτερη κατηγορία διαφέρει από την πρώτη. Το λέω για να τονίσω ότι δεν είναι πάντα στο χέρι του εκπαιδευτικού να βοηθήσει ένα παιδί να συνεργαστεί.

 

Μιλάω γενικά όχι για το συγκεκριμένο παιδί του θέματος.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

 

Αν κατι εχω μαθει στην (πρωην) δουλεια μου ειναι οτι αν καποιο παιδι δεν σου φερεται οπως θα ηθελες, ειτε εισαι γονιος/κηδεμονας/φροντιστης/δασκαλος κλπ, ΜΗΝ κοιτας το παιδι ψαχνοντας να βρεις τι φταιει. Κοιτα τον εαυτο σου...

 

Επειδη παρακαλουθω την συζητηση σας μερες τωρα αυτη ειναι η πιο σωστη κουβεντα που εχω ακουσει!!Πρεπει πρωτα σαν γονεις να κανουμε την αυτοκριτικη μας οσον αφορα τα παιδια μας και μετα να κρινουμε τους εκπαιδευτικους.Και σας τα λεω αυτα γιατι ειμαι μια μαμα που δεν ειμαι τελεια και κανω λαθη με τα παιδια μου τα εντοπιζω αλλα τις πιο πολλες φορες τα επαναλαμβανω.Καλο κουραγιο σε ολες μας γιατι εχουμε δυσκολη αποστολη!!!

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δασκάλα εκτός από το να τον αγνοόυν στο μάθημα τους είπε να τον αγνοόυν γενικά και στο διάλειμμα και ας στεναχωρηθεί ο μικρός. Α επίσης είπε μπροστά μου στο παιδί " θες να πω στη μαμά να σε κρατήσει σπίτι γιατί δεν κάνεις για το σχολείο"

Τα λέει παιδαγωγός της Α δημοτικού αυτά; Πρέπει ή έχει τέτοιο δικαίωμα.;

 

To θέμα είναι στεναχωριέται ο μικρός σου από τις παρατηρήσεις; Γιατί ο δικός μου γενικά τις αγνοεί. Τον έχουν βάλει τιμωρία στη γωνία, τον έχουν στείλει στον διευθυντή (καλά μόνο αυτό υπολογίζει), του είχε πει πέρισυ ότι θα τον στείλει πίσω στα νήπια (μάλλον του κακοφάνηκε γιατί μου το είπε) αλλά την ίδια ώρα τα ξεχνάει και πάλι τα ίδια. Βέβαια τον αντιμετωπίζουν και με χιούμορ, γελάνε, που είναι αυτό ακριβώς που θέλει. Οπωσδήποτε δεν μου αρέσει που του κάνουν παρατηρήσεις αλλά δεν το παίρνω και βαριά, ούτε το κάνω θέμα. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν μου έλεγαν ότι έχει πρόβλημα γιατί εγώ θεωρώ ότι οι διαταραχές σχετίζονται με μαθησιακές δυσκολίες Και παρηγοριέμαι που βελτιώνεται αν και στην Α' οπωσδήποτε με απασχολούσε περισσότερο. Δηλ. το παιδί φέτος διαβάζει μόνο του, τον ελέγχω αλλά δεν κρατάω βιβλίο, δεν έχω πρόβλημα σε κανένα μάθημα, ακόμη και στη Β' μόνος του είχε μάθει την προπαίδεια.

 

Η δασκάλα από τις απαιτήσεις της μου φαίνεται υπερβολική. Για τελειομανή την κόβω και ο δικός σου δεν ταιριάζει στη φόρμα της.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πρωτα σαν γονεις να κανουμε την αυτοκριτικη μας οσον αφορα τα παιδια μας και μετα να κρινουμε τους εκπαιδευτικους.

 

Επειδή έχω δύο παιδιά και η κόρη μου είναι μεγαλύτερη από το γιο μου και με τελείως διαφορετικό χαρακτήρα και συμπεριφορά που ποτέ δεν δημιούργησε προβλήματα στο σχολείο λέω ότι είναι και θέμα χαρακτήρα του παιδιού και οπωσδήποτε ο γονιός προσαρμόζει τη συμπεριφορά του σε κάθε παιδί. Αυτό οπωσδήποτε είναι μία διαδικασία που παίρνει χρόνο οπότε κάνουμε και λάθη γιατί δεν μας έχει ξανατύχει. Ο εκπαιδευτικός όμως έχει την εμπειρία γιατί βλέπει πολλές καταστάσεις κάθε χρονιά και θα έπρεπε να είναι πιο ευπροσάρμοστος.

 

Με δύο παιδιά έχω εμπειρία από 6 δασκάλες μέχρι στιγμής και καταλαβαίνω λίγο πολύ πότε οι απαιτήσεις είναι υπερβολικές. Έχω παραπονεθεί μόνο μία φορά σε δασκάλα για την απαίτησή της να κάνουν πατιτούρα τους χάρτες γεωγραφίας με ριζόχαρτο, δηλ. έπαιρνε ο κάθε χάρτης 1 ώρα να γίνει. Και όταν επί λέξει μου είπε "μα έτσι κάναμε και εμείς" :shock: της απάντησα ότι "ακριβώς και έχουν περάσει 30 χρόνια γιαυτό πρέπει να βρείτε άλλη μέθοδο αναπαραγωγής χαρτών". Όταν θεωρώ ότι είναι υπερβολικές έμαθα να τις ψιλοαγνοώ χωρίς όμως αυτό να έχει επιπτώσεις στην επίδοση των παιδιών μου. Ένας γονιός όμως που πάει το πρώτο του παιδάκι Α' τάξη μπορεί να εγκλωβιστεί στις υπερβολικές απαιτήσεις και να θεωρήσει ότι οι οδηγίες του δασκάλου είναι οι δέκα εντολές.

Link to comment
Share on other sites

emmaki...φανταζομαι αυτο ισχυει και για το πως μεταφερουν και οι εκπαιδευτικοι τα λογια των γονιων, ετσι?

 

Φυσικά και τα λόγια των γονιών μεταφέρονται διαφορετικά! Γι΄αυτ΄9ο καλό είναι όλες οι συζητήσεις να γίνονται πρόσωπο με πρόσωπο και όχι με "αυτός είπε και εγώ είπα".!!!

 

Συμφωνω με την τακτικη και το μνμ που κρυβεται πισω απο το "αγνοηστε" που ειπε η δασκαλα!Αλλα...θα μπορουσε να χρησιμοποιησει αλλη λεξη...

Ειναι πολυ μικρα τα παιδια και μεγαλο το φορτιο της λεξης "αγνοω" για την ηλικια τους.Επισης χρησιμοποιωντας την προστακτικη μπροστα σε εναν γονιο ακουγεται καπως,δεν νομιζεις κι εσυ??

 

Εγώ θα κάνω άλλη ερώτηση, πουν σχετίζεται με το "μου΄έιπε, του είπε", χρησιμοποίησε αυτή τη λέξη η δασκάλα στα παιδιά ή είπε π.χ. "μην του δίνετε σημασία"; Γιατί και αυτό σημαίνει αγνοήστε τον!

 

Οσο για τον διευθυντη...νομιζω οτι αφου μπαινει σταθερα 2 φορες την εβδομαδα για μαθημα δικαιουται να εχει αποψη!Δεν θα εδικαιουτο αν δεν εμπαινε καθολου η μια φορα στο τοσο..!

 

Όχι δεν δικαιούται να έχει άποψη, γιατί δεν έχει συστηματικά τα παιδιά. Και συστηματικά εννοώ όλη μέρα. Μην ξεχνάς ότι είναι άντρας και μπορεί η συμπεριφορά να αλλάζει εξαιτίας αυτού. Επίσης, παίζει ρόλο και το πότε μπαίνει, αν είναι π.χ. μετά από γυμναστική που τα παιδιά είναι π΄τωμτα, δεν θα είναι ζωηρά! Τέλος, ο διευθυντής, μόνο από τον τίτλο εμπνέει φόβο...Αν αυτός ήταν ο δάσκλαος της τάξης τότε ναι, θα μπορούσε να εκφράσει γνώμη για όλα τα παιδι και για τη συμπεριφορά τους.

 

Επισης θεωρω θεμιτο και φυσιολογικο ακομη και τοσο μικρα τα παιδια να εχουν προτιμησεις.Αληθεια,γιατι δεν παιρνουμε υποψιν μας και την περιπτωση πραγματικα να μην "προτιμα" το παιδακι την δασκαλα του??Και στον διευθυντη να ειναι ολα καλα επειδη πραγματικα περναει καλα??

 

Παίζει και αυτό, φυσικά. Αλλά δεν πρέπει το παιδί να μάθει ότι οφείλει να κάθεται καλά ΚΑΙ στη δασκάλα; Ότι δεν ακούμε μονάχα όποιους "πηγαίνουμε"; Επίσης, τι να κάνει και η δασκάλα βρε παιδιά; Αν πρέπει να κάνει το μαθημα της, έχει τόσα παιδιά μέσα στην τάξη και ένα που δεν γουστάρει/δεν θέλει/δεν μπορεί να κάνει μάθημα, αλλά αυτή πρέπει να βγάλει το συγκεκριμένο βιβλίο μέχρι τον Μάιο....Όχι, δεν μπορεί να ασχολείται με ένα παιδί (όσο καιό και αν ακούγεται αυτό που λέω, είναι η πραγματικότητα)

 

 

 

Να τελειωσω λεγοντας οτι ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοι εχουμε κανει λαθη...Αλλοι στην αρχη της καριερας μας απο υπερβαλλοντα ζηλο ή απειρια και προσπαθουμε στην πορεια να καταφερουμε να τα διορθωσουμε,κι αλλοι απο αδιαφορια ή κομπλεξισμο και δεν υπαρχει καμια διαθεση βελτιωσης.

Δεν πιστευω οτι υπαρχει εκπαιδευτικος που δεν εχει μετανιωσει για τον χειρισμο καποιας καταστασης κι αν υπαρχει...τι να πω...μπραβο του...και να συνεχισει ετσι!

 

Εγω προσωπικα εχω κανει λαθη και κοιταζοντας πισω θα ηθελα να ειχα συμπεριφερθει καλυτερα καποιες φορες,να ειμαι ακομη πιο ευαισθητη ιδιως στις μικρες ηλικιες που ειναι πιο αγνες!

 

Απο εκει και περα ναι υπαρχουν και προβληματικοι Εκπαιδευτικοι,αλλα να θυμαστε οι γονει οτι υπαρχουν και υπερβολικοι κηδεμονες που ολοι εχουμε συναντησει!

 

Και τέλος να πω, ότι δεν υποστηρίζω τη δασκάλα. Δεν σχολιάζω τι είπε, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είπε και πώς το είπε.

Γενικά μιλάω και γενικά λέω πώς αντιμετωπίζονται παρόμοιες καταστάσεις σε μια τάξη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν πιστεύω ότι χρειάζεται αξιολόγηση από ειδικούς. το πρόβλημα, αν μπορούμε να το θέσουμε έτσι λόγω του τίτλου του θέματος, το εντοπίζω στην "χημεία" που υπάρχει μεταξύ της δασκάλας και του παιδιού. νομίζω ότι κάποια κοπέλα στο είπε και παραπάνω... από τα γραφόμενα καταλαβαίνω ότι η δασκάλα στην προσπάθειά της να κάνει το παιδί να "αποβάλει" μη αποδεκτές συμπεριφορές φάίνεται σα να απορίπτει το ίδιο το παιδί που παιδαγωγικά είναι ανορθόδοξο. θεωρώ όμως πολύ σημαντικό να βοηθήσετε το παιδί να αναγνωρίζει τα όρια της αποδεκτής συμπεριφοράς όχι μόνο στο σχολείο ή για τη συγκεκριμένη δασκάλα αλλά γιατί είναι μια σημαντική δεξιότητα για τη ζωή του. απ'ότι ανέφερες αντιμετωπίζετε μια δυσκολία σε αυτό και νομίζω ότι εκεί είναι η πηγή του θέματος. ίσως θα βοηθούσε αν σε κατευθυνε κάποιος πάνω σε τέτοιου είδους τεχνικές.

από την άλλη συμφωνω ότι το σχολείο είναι αυτό που ιδανικά πρέπει να συμμορφώνεται στις ατομικές ανάγκες του κάθε παιδιού ώστε να μπορεί να επιτελέσει το παιδαγωγικό του έργο και να συμβάλει στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του... το πόσο εφικτό όμωςε είναι αυτό είναι ένα θέμα μόνο του....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

ένας εκπαιδευτικός δεν νομίζω ότι πρέπει να βασίζεται πάνω στη χημεία που έχει με το κάθε παιδί, ειδάλλως δημιουργεί κάστες μέσα στην τάξη - τους αγαπημένους, τους κακούς, τους αδιάφορους...

στην τελική δεν υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς? για όνομα του Θεού, σκεπτόμενος, καλλιεργημένος, μορφωμένος, ειδικά (θεωρητικά) εκπαιδευμένος ενήλικας, να απειλεί ένα παιδί - θα σε στείλω πίσω στο νηπιαγωγείο?????? αυτό είναι η λύση? σίγουρα θα νομίζει ότι είναι και καλή εκπαιδευτικός και τραβάει τα πάνδεινα η καημένη... η γνωστή Ελλάδα 2 ταχυτήτων με τους ανθρώπους που βάζουν πάνω από όλα το ατομικό συμφέρον, αν δεν κοπιάσεις και λίγο πως θα χαρείς με το αποτέλεσμα, την επιβράβευση? (υπερέβαλα λίγο αλλά με τους ανθρώπους που αποφάσισαν να γίνουν εκπαιδευτικοί αλλά δεν κάνουν τον κόπο να προσπαθήσουν έστω να καταλάβουν τα παιδιά, να ερμηνεύσουν τις πράξεις τους και γιατί τις κάνουν, τα 'χω πάρει λίγο... έως πολύ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι σου έχει καταπιεστεί φοβερά στα καθημερινά μαθήματα,

3 ώρες διάβασμα ούτε εγώ θα βιδωνόμουν στην καρέκλα,

και αν ξεφύγει λίγο η γραμμή;;;;;; μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά για α' δημοτικού,

η γνώμη μου είναι ότι η δασκάλα είναι απλά απαράδεκτη, για τον λόγο ότι δεν προσπαθεί να βρει κώδικες επικοινωνίας με το παιδί, και αντί γι'αυτό επιδεινώνει το άσχημο κλίμα μιλώντας σε αυτό ή σε άλλους για αυτόν με τρόπο που δείχνει να τον απορρίπτει, και όλοι ξέρουμε ότι η αίσθηση της απόρριψης προκαλεί πολύ μεγάλες αντιδράσεις,

τα περισσότερα παιδιά είναι πολύ ζωηρά στην ηλικία αυτή, δεν χρειάζονται όλα ειδικούς και εξετάσεις κλπ.,(αν και δεν χάνεις τίποτα), χρειάζονται προσοχή και την αίσθηση της αποδοχής από τους άλλους- κάτι το οποίο η συγκεκριμένη δασκάλα δεν θέλει ή δεν μπορεί ή βαριέται.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...