Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κανει κακα.Θηλαζω αποκλειστικα,ξεκινησα απογευμα ρυζαλευρο πριν 20 μερες.Τι κανω?


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες.

Ο μπεμπης εχει να κανει κακα απο προχθες. Ποτε δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα δυσκοιλιοτητας ως τωρα, ισα ισα που εκανε κακα πολλες φορες της μερα μεχρι προτινος.

 

Θηλαζω αποκλειστικα απο την αρχη και ξεκινηα κρεμα ρυζαλευρο το απογευμα, τωρα δινω 120ml νερακι και κρεμα σαν χυλος και συμπληρωνω γαλατακι. Νερο δυστυχως δεν πινει καθολου,γιατι δεν παιρνει ΚΑΘΟΛΟΥ μπιμπερο και οταν του δινω με κουταλακι το περισσοτερο το φτυνει.

 

Η διατροφη μου ειναι η ιδια απο την αρχη που γεννησα.

 

Τι φταιει? Μηπως πρεπει να κανω κλυσμα?

Ποσο να περιμενω?

Πρεπει να φαω κατι εγω να βοηθησω την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην αγχωνεσαι και ο δικος μου οταν ξεκινησε ρυζαλευρο ειχε μια δυσκιλιοτητα.πηρα τον γιατρο και μου ειπε πως μετα τις 10 μερες να του κανω κλυσμα.οποτε δεν χρειαστηκε γιατι το στομαχακι του το συνηθησε το ρυζαλευρο και ολα καλα

αλλα αφου θηλαζεις φαε ακτινιδιο και λιγο πορτοκαλι και ισως το βοηθησουν το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Εχει σφιξει από το ρυζαλευρο. όταν ξεκινησαμε εμεις στερεες, ρωτησα τη παιδιατρο αν ισχυει το ιδιο που ισχυε και πριν επειδη συνεχιζει και θηλαζει και μου ειπε ότι μεχρι 3 μερες να μην αγχωθω. Εχετε ξεκινησει φρουτα?? Εμενα μου ειχε βαλει το ρυζάλευρο για 3 μερες μονο. Αν μπορεις να δωσεις φρουτο βάλε αχλαδι ή μεσα στη κρεμα ή σκετο. Διαφορετικα δώσε λίγο χαμομηλακι. Θα το βοηθησει πολύ

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι!

Το μωρό έχει σφίξει από το ριζάλευρο!!

Νεράκι όμως πρέπει να μάθει να πίνει σιγά σιγά εφόσον ξεκίνησε τις κρεμούλες.

Επικοινώνησε με το γιατρό σου καλύτερα.

Ισως χρειστεί να του κάνεις κανένα κλισματάκι..

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο από όσο ξέρω φέρνει δυσκοιλιότητα. Το ξεκίνησες πριν από 20 μέρες, όπως γράφεις. Αφού το τρώει δεν πρέπει τώρα να μπείτε και στην φρουτόκρεμα? Ρώτα και τον παιδίατρό σας να δεις τι θα σου πει βέβαια. Φαντάζομαι πως τρώγοντας και φρουτάκια θα ισοσταθμιστεί λιγάκι η κατάσταση με το ρυζάλευρο και θα στρώσουν και τα κακά του. Νομίζω πως το ότι θηλάζεις είναι άσχετο με το πρόβλημά σας. Πάντως η παιδίατρος μου έχει πει πως το ψάχνουμε το θέμα όταν έχει να κάνει κακά από τρεις μέρες και πάνω.

Ελπίζω να βοήθησα.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρωτησε το γιατρο σου μηπως ειναι καλυτερα να του δωσεις φαριν λακτε αντι για ρυζαλευρο.Κι εμενα στουπωνε στην αρχη με το ρυζαλευρο και μου ειπε ο παιδιατρος να δωσω χαμομηλι και μεχρι 3 μερες δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην ποναει.Και αντι για ρυζαλευρο φαριν λακτε.:-)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι και ο δικος μου οταν ξεκινησε ρυζαλευρο ειχε μια δυσκιλιοτητα.πηρα τον γιατρο και μου ειπε πως μετα τις 10 μερες να του κανω κλυσμα.οποτε δεν χρειαστηκε γιατι το στομαχακι του το συνηθησε το ρυζαλευρο και ολα καλα

αλλα αφου θηλαζεις φαε ακτινιδιο και λιγο πορτοκαλι και ισως το βοηθησουν το μωρακι σου

 

 

Εννοεις 10 μερες χωρις κακα????

Πορτοκαλι εφαγα χθες, ακομη τιποτα......

Link to comment
Share on other sites

Εχει σφιξει από το ρυζαλευρο. όταν ξεκινησαμε εμεις στερεες, ρωτησα τη παιδιατρο αν ισχυει το ιδιο που ισχυε και πριν επειδη συνεχιζει και θηλαζει και μου ειπε ότι μεχρι 3 μερες να μην αγχωθω. Εχετε ξεκινησει φρουτα?? Εμενα μου ειχε βαλει το ρυζάλευρο για 3 μερες μονο. Αν μπορεις να δωσεις φρουτο βάλε αχλαδι ή μεσα στη κρεμα ή σκετο. Διαφορετικα δώσε λίγο χαμομηλακι. Θα το βοηθησει πολύ

 

 

Δεν ξεκινησε ακομη φρουτα. Αυριο εχουμε εμβολιο,φανταζομαι οτι θα προσθεσουμε αυτο τον μηνα φρουτα και λαχανικα.

Χαμομηλι δυσκολα, γιατι οπως ειπα δεν παιρνει μπιμπερο...

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι!

Το μωρό έχει σφίξει από το ριζάλευρο!!

Νεράκι όμως πρέπει να μάθει να πίνει σιγά σιγά εφόσον ξεκίνησε τις κρεμούλες.

Επικοινώνησε με το γιατρό σου καλύτερα.

Ισως χρειστεί να του κάνεις κανένα κλισματάκι..

 

 

Πως να τον κανω να πιει νερο?

Και εμενα με στεναχωρει που δεν πινει..... Εχω δοκιμασει ολες τις θηλες και δεν τα καταφερα....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε το γιατρο σου μηπως ειναι καλυτερα να του δωσεις φαριν λακτε αντι για ρυζαλευρο.Κι εμενα στουπωνε στην αρχη με το ρυζαλευρο και μου ειπε ο παιδιατρος να δωσω χαμομηλι και μεχρι 3 μερες δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην ποναει.Και αντι για ρυζαλευρο φαριν λακτε.:-)

 

 

Θα της πω αυριο για αλλαγη σε φαριν λακτε.

Ευχαριστω για την προταση :P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοεις 10 μερες χωρις κακα????

Πορτοκαλι εφαγα χθες, ακομη τιποτα......

 

Ακτινίδια και δαμάσκηνα οπωσδήποτε!

Όσο για τις 10 μέρες το βρίσκω τελείως υπερβολικο,γιατί το παιδί θα σκάσει σε 10 μέρες. Μήπως το μαράκι μπερδεύτηκε ή πάτησε κάτι λάθος.

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως να τον κανω να πιει νερο?

Και εμενα με στεναχωρει που δεν πινει..... Εχω δοκιμασει ολες τις θηλες και δεν τα καταφερα....

 

Θα τον αφήσεις νηστικό για λίγες ώρες και όταν πεινάσει αρκετα δεν θα τον θηλάσεις. Θα του δώσεις πρώτα να πιει νεράκι, έστω και μια γουλίτσα για να αρχισει να συνηθίζει, και μετά θα τον θηλάσεις!

Ξέρω ότι ακούγεται λίγι σαδιστικό αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος, και λόγω της κρέμας χρειάζεται υγρά!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως να τον κανω να πιει νερο?

Και εμενα με στεναχωρει που δεν πινει..... Εχω δοκιμασει ολες τις θηλες και δεν τα καταφερα....

 

Τελος το μπιμπερο!!! Ξεκινα εκπαιδευτικο ποτηρακι με τα δυο χερια που ειναι. Εμενα από τον 6ο μηνα εκει πινει.

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Τελος το μπιμπερο!!! Ξεκινα εκπαιδευτικο ποτηρακι με τα δυο χερια που ειναι. Εμενα από τον 6ο μηνα εκει πινει.

 

 

Με θηλη σιλικονης της κικο?

Το αγορασα και εννοειται απετυχα!!!

Με το που βλεπει μπιμπερο το διωχνει μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Με θηλη σιλικονης της κικο?

Το αγορασα και εννοειται απετυχα!!!

Με το που βλεπει μπιμπερο το διωχνει μακρια.

 

Αν το δωσεις στην αρχη χωρις νερο για να παιξει να κανει τα δοντακια του κλπ. λες να το διωξει??

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το δωσεις στην αρχη χωρις νερο για να παιξει να κανει τα δοντακια του κλπ. λες να το διωξει??

 

To εκανα και αυτο. Μαλιστα πριν το αγορασω ειχα αγορασει ενα πλαστικο μπιμπερο και του το εδινα σαν παιχνιδι, αλλα το εδιωχνε.

Και να σκεφτεις οτι λατρευει την πιπιλα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις 10 μερες χωρις κακα????

Πορτοκαλι εφαγα χθες, ακομη τιποτα......

 

Και έμένα ο παιδίατρος είπε μέχρι δέκα μέρες.

Και μένα έκαναν μέχρι 5 και 6 μέρες αλλά αν δεν δείχνει να τον ενοχλέι κάτι περίμενε, φάε εσύ ακτινίδια.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στην βρεφική δυσκοιλιότητα δεν είναι το να τρώει η μαμά ακτινίδια, ούτε το να αφήσει το παιδί να πεινάσει για να πιει με το ζόρι νερό ενώ δεν θέλει.

 

Αν το ρυζάλευρο, ή κάποια άλλη τροφή του προκαλεί δυσκοιλιότητα, μπορείς να μην το δώσεις για λίγες εβδομάδες, και στην θέση του να δίνεις φρούτα ή λαχανικά βραστά, που είναι και πιο ωφέλιμα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στην βρεφική δυσκοιλιότητα δεν είναι το να τρώει η μαμά ακτινίδια, ούτε το να αφήσει το παιδί να πεινάσει για να πιει με το ζόρι νερό ενώ δεν θέλει.

 

Αν το ρυζάλευρο, ή κάποια άλλη τροφή του προκαλεί δυσκοιλιότητα, μπορείς να μην το δώσεις για λίγες εβδομάδες, και στην θέση του να δίνεις φρούτα ή λαχανικά βραστά, που είναι και πιο ωφέλιμα.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!Δεν παίζει ρόλο η διατροφή της μητέρας αν εμφανίσει δυσκοιλιότητα το μωρό!!Άσχετα αν θηλάζει!Προφανώς το ρυζάλευρο του δημιούργησε δυσκοιλιότητα οπότε για 1-2 μέρες δεν θα του δώσεις και θα το αντικαταστήσεις με φρουτάκια στο μούλτι!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα τον αφήσεις νηστικό για λίγες ώρες και όταν πεινάσει αρκετα δεν θα τον θηλάσεις. Θα του δώσεις πρώτα να πιει νεράκι, έστω και μια γουλίτσα για να αρχισει να συνηθίζει, και μετά θα τον θηλάσεις!

Ξέρω ότι ακούγεται λίγι σαδιστικό αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος, και λόγω της κρέμας χρειάζεται υγρά!

 

:shock: ακομα κ να μη θηλαζε, αυτο που λες ειναι απαραδεκτο! οταν μια τροφη πειραζει το μωρο , απλα αλλαζεις σχημα, δοκιμαζεις κατι αλλο, δεν το αφηνεις να κλαιει απο την πεινα....!

 

πασχαλιτσακι , στην περιπτωση που θηλαζει το μωρο ισα ισα βοηθαει το μητρικο γαλα. καλυτερα να αρχιζατε με φρεσκα φρουτα (μηλο, επειτα αχλαδι -ειδικα-, το οποιο δεν κανει κ δυσκοιλιοτητα..) το ρυζαλευρο ας το αφηνατε γι'αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικο γαλα ειναι και νερο για τα μωρακια. Δε νομιζω οτι πρεπει να σε αγχωνει που δε πινει νερο. Μια χαρα ειναι και το γαλατακι σου .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κόψε το ρυζάλευρο καλύτερα. Η παιδίατρός μου ευτυχώς δεν ανέφερε καν τη λέξη ρυζάλευρο ή κρεμούλα. Αυτά είναι τεχνητές τροφές για να πλουτίζουν οι βιομηχανίες...

Λαχανικά και φρουτάκια ένα ένα μετά τους 6 μήνες είναι οι τροφές που πρέπει να προτείνονται.

 

όσο για το νερό, εφόσον θηλάζεις απεριοριστα παίρνει όσο νερό χρειάζεται. Και εγώ που θήλαζα 14 μήνες, γενικά δεν μου πολυζητούσε νερό, ειδικά σε αυτή την ηλικία.. (αποκλειστικός θηλασμός είναι όταν δεν δίνεις ούτε νερό ούτε τσάι ούτε κρέμες ούτε τίποτα άλλο πλην φαρμάκων)

 

Γενικά η εισαγωγή τροφίμων δεν γίνεται από τη μία στιγμή στην άλλη. Το μωρό μπορεί να τα φτύνει στην αρχή γιατί του ξενίζουν. Αλλά και μπιμπερό θα δυσκολευτεί να πάρει από τη στιγμή που αισθάνεται καλυμμένο απόλυτα από το στήθος. Μην ανησυχείς όμως καθόλου, οι επόμενοι μήνες απλώς έχουν στόχο να τρώει σταδιακά περίπου στο έτος όλες τις τροφές ώστε να καλύπτεται από τα συστατικά που χρειάζεται όλο και περισσότερο. Αυτά πάντα για μωρά που θηλάζουν, γιατί στα υπόλοιπα δίνονται το γρηγορότερο οι άλλες τροφές.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πασχαλιτσάκι, για το νερό χρησιμοποίησε εκπαιδευτικό ποτηράκι με πλαστικό καπάκι. Εγώ έχω τέτοιο από τα μάδερκερ και η μικρή μου χαίρεται πάρα πολύ, όταν το βλέπει και πλέον πίνει αρκετά. Αρχικά βέβαια το είχε για μασητικό!

Για να κάνει κακάκια, μπορείς να βάλεις λίγο ελαιόλαδο στον πισινούλη. Θα δεις αποτέλεσμα αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήρθε η ώρα να ξεκινήσετε φρούτα και να κόψετε το ρυζαλευρο ή να το φτιάχνεις αραιά και που . Υπάρχει και βιολογική κρέμα με σιμιγδάλι που φτιάχνεται με νερό και είναι για την ηλικία σας . Φαριν λακτε μην δώσεις γιατι εχει ξενο γάλα μέσα και αν κατάλαβα καλά εσυ θηλάζεις . Οσο για το ποτηράκι , απο τη στιγμη που θηλάζει παίρνει αρκετά υγρά , ομως να της το δίνεις για να παίξει , για να το συνηθήσει . Εμεις πήραμε πρώτα αυτο με τη σιλικόνη και της άρεσε να το δαγκώνει ως μασητικό . Την άφηνα λοιπον να παίζει με αυτό . Τώρα που το χάλασε πήρα με πλαστικό καπάκι και δεν την βολεύει ως μασητικό και δεν πίνει το ίδιο . Ομως οταν βλέπει εμένα να πίνω το θέλει και αυτή και μια χαρά με μιμείται , οποτε την καταφέρνω να πιεί λίγο .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

To εκανα και αυτο. Μαλιστα πριν το αγορασω ειχα αγορασει ενα πλαστικο μπιμπερο και του το εδινα σαν παιχνιδι, αλλα το εδιωχνε.

Και να σκεφτεις οτι λατρευει την πιπιλα!

 

 

Υπάρχουν κάποιες πιπιλες με τις οποίες δίνεις φάρμακο.Τις έχω δεί και στο μαδερκερ.δοκίμασε να βάλεις λίγο νερό σε μια τέτοια.

Οσο για την δυσκοιλιότητα και εγω το ρυζάλευρο θα το έκοβα,ούτως η άλλως θεωρώ καλύτερο να του δίνεις φρουτάκια και λαχανικά

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...