Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμναστήριο-από ποιά ηλικία επιτρέπεται ?


Recommended Posts

Ο γιος μου είναι 15 χρονών και ενδιαφέρεται να κάνει γυμναστήριο..... Απο ποιά όμως ηλικία επιτρέπεται έτσι ώστε να μην τον εμποδίσει στην ανάπτυξή του αλλά να τον βοηθήσει μόνο στη σωστή διάπλαση του σώματός του ?

Απο όσο είχα ακούσει πιο παλιά υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία για να ξεκινήσει ένας έφηβος..... ποιά είναι αυτή ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για τα βάρη ναι, το έχω ακούσει και εγώ..... αν και με τους φίλους του όλο και κάτι κάνουν με βαράκια που έχει ένα παιδί απο τον πατέρα του..... και εγώ βέβαια όλο του την λέω....:rolleyes:

Δεν ξέρω με τα υπόλοιπα όργανα που υπάρχουν στο γυμναστήριο αν θα μπορούσε να ακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να ακολουθήσει πρόγραμμα εκγύμνασης φτάνει το πρόγραμμα να το δημιουργήσει κάποιος ειδικός πάνω στις ανάγκες και δυνατότητες του παιδιού και να έχει χαρτί από γιατρό ακόμη και το πρόγραμμα με βάρη δεν είναι απαγορευτικό απλά είναι διαφορετικά τα κιλά ο χρόνος και η εκτέλεση των ασκήσεων δεν μιλάμε φυσικά για bodybuilding.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! πολυ καλο θα ηταν να ασχοληθει με τον στηβο που θα τον βοηθησει πολυ στην αναπτηξη και φυσικα θα εχει και καποιον στοχο μελλοντικο!

φιλικα Τονια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνει μπάσκετ απο την 1η δημοτικού και του αρέσει πολύ.... απλά θεωρεί ότι δεν αρκεί αυτό για να γυμνάσει το σώμα του.... σπίτι έχουμε την μπάρα για να κάνει μονόζυγο και γενικά την μαιμού κάθε λίγο και λιγάκι.... αλλά βλέπεις η εφηβεία τον πιέζει να φτιάξει κορμί :roll:

Θα ρωτήσω σε δύο γυμναστήρια που έχουμε εδώ αν και δεν αισιοδοξώ να βρω κάποιον ειδικό στις ανάγκες και στις δυνατότητες που έχει ένα παιδί της ηλικίας του....

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια για τις απαντήσεις σας.....:D

Link to comment
Share on other sites

Κάνει μπάσκετ απο την 1η δημοτικού και του αρέσει πολύ.... απλά θεωρεί ότι δεν αρκεί αυτό για να γυμνάσει το σώμα του.... σπίτι έχουμε την μπάρα για να κάνει μονόζυγο και γενικά την μαιμού κάθε λίγο και λιγάκι.... αλλά βλέπεις η εφηβεία τον πιέζει να φτιάξει κορμί :roll:

Θα ρωτήσω σε δύο γυμναστήρια που έχουμε εδώ αν και δεν αισιοδοξώ να βρω κάποιον ειδικό στις ανάγκες και στις δυνατότητες που έχει ένα παιδί της ηλικίας του....

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια για τις απαντήσεις σας.....:D

 

 

Ξεκίνησα να πηγαίνω γυμναστήριο στα 13 μου (Α Γυνμνασίου). Πήγαινα και πιο παλιά και έκανα προγράμματα ρυθμικής κλπ, αλλά στο γυμνάσιο δεν με βόλευαν οι ώρες (λόγω φροντιστηρίων).

Ξεκίνησα, λοιπόν, να πηγαίνω στα "όργανα". Έκανα ένα πρόγραμμα γενικής εκγύμνασης του σώματος, που περιλάμβανε ασκήσεις δαπέδου (κοιλιακούς και ραχιαίους) και ασκήσεις με ελαφριά βάρη και πολλές επαναλήψεις (αερόβια άσκηση). Βέβαια, το πρόγραμμα δεν το έφτιαξα μόνη μου, αλλά μου το έφτιαξε ο υπεύθυνος γυμναστής και κάναμε συμφωνία να το τηρώ και να μην ζορίζομαι παραπάνω.

Δεν σταμάτησε η ανάπτυξη μου, δεν έκανα άσχημους μύς στο σώμα, αλλά κατάφερα να γυμναστώ (και συνεχίζω στον ίδιο ρυθμό μέχρι σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί και μενα το ίδιο θεμα. Ο γιος μου είναι 14 χρονών και έχει ξεκινήσει

να γυμνάζεται. Στο σπίτι κάνει λιγο ηλεκτρικό διάδρομο και βαράκια των 4 Kg

που έχω για να προπονούμαι εγώ. Πρόσφατα μου ζήτησε να τον γράψω στο

γυμναστήριο που πηγαίνουν και οι φίλοι του. Όμως ανησυχώ για την σωστή αναπτυξή του. (Μήπως στο γυμναστήριο το παρακάνει με τα κιλά κτλ.). Εmmaki από οτο διάβασα

κι εσύ στην προπόνηση σου χρησιμοποιούσες λίγα κιλά...

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία (χρόνια προπόνηση με βάρη, ποδηλασία, ιστιοπλοΐα κα).

 

Το να βρείτε γυμναστήριο (με βάρη) είναι εύκολο.

 

Το να βρείτε γυμναστήριο (με βάρη) με προπονητές που θα είναι όλη την ώρα πάνω από το παιδί σας ξεχάστε το.

Το πρόβλημα με τα βάρη είναι ότι υπάρχουν ασκήσεις δυνάμει επικίνδυνες: πιέσεις πάγκου χωρίς παρτενέρ (όταν ανεβάζεις κιλά), σκουώτ, άρσεις θανάτου κλπ

 

Μικροτραυματισμοί είναι συχνό φαινόμενο ανάμεσα και στους πιο έμπειρους (θλάσεις τενοντίτιδες) είτε λόγω λάθος εκτέλεσης είτε λόγω ελλιπούς προθέρμανσης.

Τα ανώριμα άτομα (και βέβαια οι έφηβοι) κάνουν κατάχρηση άχρηστων συμπληρωμάτων διατροφής με βλαβερές συνέπειες στο συκώτι και γενικά στον οργανισμό. Και μην έχετε τη ψευδαίσθηση ότι το δικό σας παιδί δεν θα πάρει πχ συμπλήρωμα πρωτεΐνης.

 

θα πρότεινα να προωθείτε τα παιδιά σας σε αγωνίσματα πάλης ή πολεμικές τέχνες.

 

Δείτε τι έκαναν οι έφηβοι στα αρχαία χρόνια. Σε αντίθεση με ότι πιστεύεται αυτά τα αγωνίσματα επειδή έχουν αυστηρούς κανόνες όσον αφορά τη συμπεριφορά και τη σχέση με τον αντίπαλο προάγουν ευγενείς χαρακτήρες. Η αυτοσυγκέντρωση που απαιτείται σε πολλά από αυτά βοηθά και τα παιδιά με πρόβλημα στον εν λόγω τομέα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κάνει μπάσκετ απο την 1η δημοτικού και του αρέσει πολύ.... απλά θεωρεί ότι δεν αρκεί αυτό για να γυμνάσει το σώμα του.... σπίτι έχουμε την μπάρα για να κάνει μονόζυγο και γενικά την μαιμού κάθε λίγο και λιγάκι.... αλλά βλέπεις η εφηβεία τον πιέζει να φτιάξει κορμί :roll:

Θα ρωτήσω σε δύο γυμναστήρια που έχουμε εδώ αν και δεν αισιοδοξώ να βρω κάποιον ειδικό στις ανάγκες και στις δυνατότητες που έχει ένα παιδί της ηλικίας του....

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια για τις απαντήσεις σας.....:D

με τη μπαρα φτιαχνει πλατες και μπρατσα..με το μπασκετ ποδια και κοιλιακους μπορει να κανει και μονος του στο σπιτι..τι παραπανω θελει να γυμνασει στο γυμναστηριο?!

επειδη ειναι της μοδας θελει να παει?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν εχετε κολυμβητηριο κοντα σας, ειναι η καλυτερη λυση.

πολυ καλη γυμναστικη, φτιαχνει σωμα γυμνασμενο χωρις υπερβολες και γυμνασμενο ομοιομορφα και κυριως χωρις κινδυνο τραυματισμων

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

τι παραπανω θελει να γυμνασει στο γυμναστηριο?!

επειδη ειναι της μοδας θελει να παει?

 

 

Αν ξέραμε τι είναι αυτό που θέλουν οι έφηβοι - γενικώς - θα είχαμε λύσει όλα τα προβλήματα επικοινωνίας μαζί τους...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

με τη μπαρα φτιαχνει πλατες και μπρατσα..με το μπασκετ ποδια και κοιλιακους μπορει να κανει και μονος του στο σπιτι..τι παραπανω θελει να γυμνασει στο γυμναστηριο?!

επειδη ειναι της μοδας θελει να παει?

 

θέλει ένα ομοιόμορφα γυμνασμένο σώμα, όπως γράφει και η ΤΑΖ18.... είναι στην ηλικία που ψάχνει και βλέπει τα "περισσεύματα" και ανυπομονεί να γίνει πιο "αντρικό" το σώμα του, να ξεφύγει απο το παιδικό.....

Υπάρχει μια περίπτωση φέτος να μην μπορέσουμε να συγχρονίσουμε τις ώρες του μπάσκετ με τις δικές του και γι΄αυτό σκεφτόμασταν το γυμναστήριο που είναι πιο κοντά στο σπίτι μας.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέραμε τι είναι αυτό που θέλουν οι έφηβοι - γενικώς - θα είχαμε λύσει όλα τα προβλήματα επικοινωνίας μαζί τους...

 

Οχι Rea μου, δεν έχω παράπονο..... ευτυχώς μέχρι τώρα τουλάχιστον μια χαρά επικοινωνούμε..... πολλή συζήτηση χρειάζεται, καλή θέληση και βρίσκεται ο δρόμος επικοινωνίας.....:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Οχι Rea μου, δεν έχω παράπονο..... ευτυχώς μέχρι τώρα τουλάχιστον μια χαρά επικοινωνούμε..... πολλή συζήτηση χρειάζεται, καλή θέληση και βρίσκεται ο δρόμος επικοινωνίας.....:wink:

 

ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ !!! Επίσης παρεξηγημένο για τους περισσότερους γονείς οι οποίοι πιστεύουν πως αν το παιδί τους ξεκινήσει την γυμναστική με αντιστάσεις από μικρή ηλικία, κατά πάσα πιθανότητα θα "μείνει κοντό" ή θα "φουσκώσει απότομα". Η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι γονείς που έχουν αυτές τις απόψεις φαντάζονται το παιδί τους κάτω από μία μπάρα με κιλά ή μια πρέσσα για τα πόδια να σηκώνει βάρη. Λάθος. Οι σωστές επιβαρύνσεις στις ωφέλιμες περιόδους της βιολογικής ανάπτυξης ενός παιδιού, είναι ευεργετικές και ως προς την ανάπτυξή του και ως προς τα προπονητικά αποτελέσματα. Με την παρακολούθηση ενός εκπαιδευμένου γυμναστή ή personal trainer, το παιδί μπορεί να λάβει τα ανάλογα ερεθίσματα ακόμα και από την ηλικία των 6 χρονών, όπου το νευρικό σύστημα έχει ήδη εξελιχθεί. Τι εννοούμε όταν λέμε ερεθίσματα; Ασκήσεις ισομετρικές και ασκήσεις με το βάρος του σώματος, οι οποίες έχουν συνήθως παιγνιώδη μορφή, έτσι ώστε το παιδί να διασκεδάσει συγχρόνως και να γυμναστεί. Από την ηλικία των 12 ετών και μετά, η προπόνηση μπορεί να αλλάξει και να αρχίσει να μοιάζει περισσότερο σε αυτήν που θα έκανε ένας μέσος ενήλικας. Σε αυτήν την φάση μπορούν να χρησιμοποιηθούν αλτήρες, medicine balls, ελαφριές μπάρες και μηχανήματα. Σε κάθε περίπτωση, η ένταση, η διάρκεια και η συχνότητα των προπονήσεων αποτελούν ίσως τους βασικότερους παράγοντες για την σωστή εκγύμναση του παιδιού. Αυτό που πρέπει να λάβετε σοβαρά υπ'όψη είναι το άτομο στο οποίο θα αναθέσετε την εκγύμναση του παιδιού σας. Πρέπει να είναι ένας γυμναστής επιστημονικά καταρτισμένος, ώστε να αποφύγετε τα χειρότερα. Τα περισσότερα γυμναστήρια είναι εξοπλισμένα με εξειδικευμένους trainers που μπορούν να φέρουν εις πέρας την δύσκολη αυτή αποστολή. Γυμναστήριο ή κάποιο άθλημα , φτάνει μόνο που τα παιδιά αθλούνται !!! Ακόμα και στην κολύμβηση υπάρχει μια μέρα συν στην προπόνηση που τα παιδιά δεν κολυμπάνε αλλα κάνουν ασκήσεις με αντιστάσεις...

ΜΑΡΙΑ Δ.

personal trainer -

Προπονητής κολύμβησης και Εκπαιδευτής Ναυαγοσωστικής - ENAK.GR

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ κάνω γυμναστική απο τα 8 μου. Και ο μεγαλος μου από τα 5 του. Το θεωρω αναπόσπαστο κομμάτι της ανάπτυξης των παιδιών μας. Προτιμώ να είναι ενας καλός μαθητής και όχι άριστος προκειμένου να έχει χρόνο και για τη γυμναστική του.

Βέβαια δεν κανει βάρη. Θυμάμαι ομως ότι εκεί γύρω στα 16 πολλοί συμμαθητές μου είχαν αρχίσει γυμναστήριο. Κακό δεν έκανε σε κανέναν.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις.... δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν πήγαν έτσι όπως περιμέναμε, επαγγελματικά και οικονομικά δικά μου και ετσι για την ώρα δεν μπορώ να καλύψω τίποτα απο τα δύο για το παιδί μου.... ούτε μπάσκετ που κάνει απο μικρός, ούτε γυμναστήριο που σκεφτόμασταν... καλή ήταν η σκέψη και οι προβληματισμοί αλλά στην πράξη κολλήσαμε τελείως....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο ειναι το body pump που εχει αρχισει να ερχεται ολο και σε περισσοτερα γυμναστηρια. Ειναι ομαδικο που σημαινει οτι ο/η γυμναστης/ρια ειναι συνεχως μαζι δινοντας οδηγιες. Περιλαμβανει ασκησεις με βαρη για ενδυναμωση ολων των μυηκων ομαδων.Ο καθενας χρισημοποιει οσο βαρος νομιζει καταλληλο και ειναι πολυ καλο και για ανδρες και για γυναικες. Επισης καιει πολυ, καπου 500-600 θερμιδες το προγραμμα (1 ωρα περιπου). Μπορειται να δειτε βιντεακι στο youtube εαν κανετε αναζητηση με την φραση body pump.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Mirantini δυστυχώς τα πράγμτα είναι λίγο δύσκολα από οικονομικής άποψης πλεον. Και εγω προσωπικά, αλλά και η περισσότερες φίλες μου έχουμε κόψει κάποιες έξτρα δραστηριότητες στα παδιά γιάτι πλέον δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε ολα. Ελπιζω να γίνουν λίγο καλύτερα τα πράγματα για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα δικα μου παιδια ξεκινησαν απο τα 4 και απο τα αποτελεσματα που βλεπω τωρα καλα εκανα...... διοτι τα παιδια ειναι μεσα στο αθλητισμο και στον χωρο αυτο ξεκινησαμε με κολυμπι και μετα το καθενα ακολουθησε αυτο που του αρεσε.......

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα δικα μου παιδια ξεκινησαν απο τα 4 και απο τα αποτελεσματα που βλεπω τωρα καλα εκανα...... διοτι τα παιδια ειναι μεσα στο αθλητισμο και στον χωρο αυτο ξεκινησαμε με κολυμπι και μετα το καθενα ακολουθησε αυτο που του αρεσε.......

 

και εγω συμφωνω οτι πρεπει να μυησουμε τα παιδια στον αθλητισμο απο μικρα! αλλα μηπως ειναι αληθεια αυτο που λενε οτι ο αθλητισμος ασχημαινει και οχι ομορφαινει ενα σωμα σε τοσο μικρη ηλικια? ας πουμε να παει πρωτα δημοτικο...πριν το δημοτικο να αρκεστουμε στην αγορα απλα μιας μπαλας για εξοικειωση..?

δε ξερω τι να πω..

βεβαια απο την αλλη "τον", τα παιδια σου ξεκινησαν κολυμπι... πιστευω πως ειναι πολυ καλο ξεκινημα και ο τροπος που διαλεξες για να βρει το καθ ενα το δρομο του!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να είναι ενας καλός μαθητής και όχι άριστος προκειμένου να έχει χρόνο και για τη γυμναστική του.

 

 

ποσο συμφωνω!!! αν ειναι ενας μαθητης του 16-17 και αριστος-η αθλητης-ια, αυτο ειναι το ονειρο μου! γιατι ενας καλος αθλητης μπορει να γινει καλος μαθητης αν ξεπατωθει στο διαβασμα 1-2 χρονια αφου ηδη θαχει γερες βασεις γνωσης. αλλα ενας καλος μαθητης αμα ειναι αμαθος, πως και με ποιο τροπο θα γινει αριστος αθλητης? δεν υπαρχουν βασεις στον αθλητισμο!τοχεις ή δε τοχεις το ταλεντο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ποσο συμφωνω!!! αν ειναι ενας μαθητης του 16-17 και αριστος-η αθλητης-ια, αυτο ειναι το ονειρο μου! γιατι ενας καλος αθλητης μπορει να γινει καλος μαθητης αν ξεπατωθει στο διαβασμα 1-2 χρονια αφου ηδη θαχει γερες βασεις γνωσης. αλλα ενας καλος μαθητης αμα ειναι αμαθος, πως και με ποιο τροπο θα γινει αριστος αθλητης? δεν υπαρχουν βασεις στον αθλητισμο!τοχεις ή δε τοχεις το ταλεντο!

 

ο αθλητισμός πλεον ειναι θεμα αφοσιωσης και ωρων προπονησης και μονο 5% ταλεντο θα έλεγα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...