Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η κορη μου 15 χρονων βγαινει με 23 χρονο


Recommended Posts

η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 413
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;

 

Τι ειναι αυτο που πραγματικα φοβασαι?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το να πας να μιλήσεις σε εκείνον θα έκανε τα πράγματα χειρότερα και δεν θα βοηθούσε στην ουσία πουθενά. Μάλλον την κόρη σου πρέπει να προσεγγίσεις λιγότερο αυστηρά κι επικριτικά, έτσι ώστε να καταφέρεις να σου λέει η ίδια τι γίνεται χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις κρυφά τα μηνύματά της. Είναι η ηλικία πια που μάνα με κόρη πρέπει να αρχίσουν να μιλάνε σαν....γυναίκες όσο δύσκολο κι αν σου είναι να τη δεις έτσι. Κατανοώ απόλυτα την ανησυχία σου αλλά κάποιος λάθος χειρισμός απο την πλευρά σου σε αυτή τη φάση θα επιρεάσει πολύ τη σχέση που θα έχετε απο εδώ και πέρα και το τι θα σου λέει και τι όχι. Πολύ πολύ κουβέντα, χωρίς απαγορευτικά και πίεση και οκ μπορεί να μην τον αφήσει αλλά θα προσέχει. Απο την άλλη μη ξεχνάς πως τα αγόρια "μεγαλώνουν" λίγο αργότερα απο τα κορίτσια, άρα η ηλικία του νεαρού και της κόρης σου μη νομίζεις πως διαφέρουν και πολύ...!!!

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα να μην μιλήσεις σ'αυτόν. πρώτον κάποιο αποτέλεσμα δεν θα δεις. έπειτα αν το μάθει η κόρη σου (που πολύ πιθανόν να της το πει) θα νιώσει ότι δεν την εμπιστεύεσαι και ότι την εκθέτεις. άρα μην το κάνεις

 

το θέμα facebook συζητήσεις κλπ δεν έχει να κάνει με τον 23χρονο, έχει να κάνει με την 15χρονη η οποία είναι στα ντουζένια της και θέλει να ερωτευτεί, να γνωρίσει το άλλο φύλο, κλπ είναι φυσικό, βλέπω στο fb και όχι μόνο και θυμάμαι και τον εαυτό μου έτσι κάνουν όλοι, μα όλοι στην ηλικία αυτή. άρα μην το καταπιέσεις

 

θα σου πω την προσωπική μου ιστορία. 15 χρονών ερωτεύτηκα έναν 21χρονο, εγώ άριστη μαθήτρια, αυτός άριστος φοιτητής. οι γονείς μου είχαν ένα εκατομ. αντιρρήσεις : είναι μεγάλος, τι θέλει από σένα, εσύ πρέπει να συγκεντρωθείς στα μαθήματα σου και αν θέλει να περιμένει να τελειώσεις το λύκειο κλπ Φυσικά δεν τους άκουσα γιατί οι λογικές ανησυχίες των γονιών είναι πολύ αδύναμες μπροστά στις ανάγκες, τις ορμές, τα συναισθήματα των εφήβων. Αποτέλεσμα ότι τα φτιάξαμε όταν ήμουν 15. Οι γονείς μου ήταν από κοντά, διακριτικά (φώναζαν μόνο για το λογαριασμό του τηλ. επειδή ήταν φουσκωμένος), τον δεχόταν και στο σπίτι, βρισκόμασταν και εκτός. Αλλά ήταν εκεί οι γονείς να επιμένουν για το διάβασμα και τις υποχρεώσεις. Αποτέλεσμα: πέρασα στη νομική με υποτροφία, εκείνος τέλειωσε θαυμάσια τις σπουδές του και 10χρόνια μετά παντρευτήκαμε (εντωμεταξύ όταν αρχίσαμε να συζούμε ήμουν 19 και έδωσα και πάλι μάχη με τους δικούς μου, όταν παντρευτήκαμε ήμουν 25 και πάλι μικρή με θεωρούσαν)

 

συμπεράσματα; την κόρη σου την βλέπεις πιο μικρή απ'ότι ειναι. πρέπει να συνεχίσεις να της μιλάς, να την υποψιάζεις για τις προθέσεις του άλλου, να την βοηθήσεις να ιεραρχίσει το σχολείο γιατί τώρα περνάει το τρένο κλπ και πρέπει και εσύ να δουλέψεις μέσα σου ότι πια θα διαχειριστεί μόνη της όλο και πιο πολύ την προσωπική της ζωή και από και έπειτα εκτός από την συμβουλή και την αγάπη του γονιού δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο (εκτός από το να ανησυχείς)

 

ελπίζω να βοήθησα και να μην φλυάρησα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίσεις το νεαρό!

Πες στην κόρη σου να τον προσκαλέσει στο σπίτι σας μια μέρα για καφέ ή μεσημεριανό.Θα έχεις την ευκαιρία να μιλήσεις μαζί του.Η κόρη σου θα νιώσει ότι την εμπιστεύεσαι και ενδιαφέρεσαι να γνωρίσεις ένα σημαντικό άτομο για εκείνη.Μέσα από το διάλογο μαζί του,θα καταλάβεις για τι άνθρωπο πρόκειται.

 

Προειδοποίησε τη για τις δυσκολίες και τους κινδύνους που εγκυμονεί η διαφορά ηλικίας.Είναι σε ένα ευαίσθητο σημείο της ζωής της και δεν θα ήθελες με τίποτα να τη δεις να πληγωθεί.Τόνισε της με ιδιαίτερη σοβαρότητα,πως μαζί του θα κάνει ό,τι εκείνη θέλει και όχι ό,τι ενδεχομένως της επιβάλλει.Είναι η μόνη που έχει δικαίωμα πάνω στο σώμα της.Να το χωνέψει.

 

Τώρα θα σου πω κάτι ακόμα που.Δεν θα σε καθησυχάσει,όπως δεν θα καθησύχαζε και εμένα σε ανάλογη περίπτωση.Αν τελικά αυτή η σχέση αποδειχτεί λάθος,η μικρή σου θα κλάψει,θα φωνάξει αλλά θα πάρει πολύ σημαντικά διδάγματα.Ο μπαμπάς μου με άφηνε να γνωρίσω τον κόσμο.Έλεγε -και το πιστεύει ακόμα- αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.Είναι η ώρα που το παιδί σου απομακρύνεται από την ασφάλεια της μαμάς και του μπαμπά.Γνωρίζει μια άλλη μορφή σχέσης,εκτός από τη φιλική/οικογενειακή.Μείνετε δίπλα της σε αυτή την αναζήτηση.Ο μόνος τρόπος για να μην κάνει λάθη το παιδί σου -τώρα και μετέπειτα- είναι να την κλείσεις σε γυάλα.'Ασχημο.Καλύτερα είναι να σε εμπιστεύεται και να ξέρει ότι μπορεί να σου μιλήσει.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ... ειναι 15 κ αυτος 23...αυτο ειναι παραπλανηση ανηλικου!!!

σα δε ντρεπεται!!!(γιαυτον τα λεω) μη το αφησεις ετσι αυτος ειναι γομαρι και αυτη παιδι!

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ... ειναι 15 κ αυτος 23...αυτο ειναι παραπλανηση ανηλικου!!!

σα δε ντρεπεται!!!(γιαυτον τα λεω) μη το αφησεις ετσι αυτος ειναι γομαρι και αυτη παιδι!

 

 

καλα δημητρα εχεις πολυ πλακα ετσι οπως τα γραφεις ,πραγματικα φρικαρες ετσι:confused:

εγω αλλο θελω να ρωτησω που τον γνωρισε καλε;

οι παρεες τις τι ηλικιας ειναι;οντως εχουν μια διαφορα και ο νεαρος πλεον ειναι σε μια φαση που εχει καψες και δε νομιζω οτι θα αρκεστει σε φιλια και βολτες στο παρκο.αν αυτα κανουν ακονα τα 15χρονα:?

στη κορη σου εχεις μιλησει ανοιχτα τι ακριβως εκεινη γουσταρει απο αυτον;αυτον ή να κανει μουρη στις φιλεναδες που ειναι με εναν μεγαλυτερο;

sorry αλλα πραγματικα απορω που τον γνωρισε;

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ... ειναι 15 κ αυτος 23...αυτο ειναι παραπλανηση ανηλικου!!!

σα δε ντρεπεται!!!(γιαυτον τα λεω) μη το αφησεις ετσι αυτος ειναι γομαρι και αυτη παιδι!

 

χαχα δημητρα εισαι ολα τα λεφτα!!!μεταξυ μας και εγω αυτο σκεφτηκα..αυτος 23 ολοκληρος αντρας....μονο το σεξ σκεφτεται...οσο για το φεις τι ναπω αντι να κανουν καμια νορμαλ γνωριμια στο σχολειο,στο φροντιστηριο σε κανα καφε βρε παιδι μου....:rolleyes:

κ εγω στα 16 εκανα τη πρωτη σχεση μου~ειχαν φρικαρει οι δικοι μου~με 18χρονο(ουαου σαν θεο τον εβλεπα ηταν κα ψηλος μελαχρονος πρωτο γκομενακι χαχαχα:lol::lol:) 5χρονια τα κρατησαμε...και μετα γιοκ μας τελειωσε!!!

θελει προσοχη αυτη η ηλικια....απαπα τι μας περιμενει παναγια μου....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

1. Να μη μιλήσεις με τον νεαρό για αυτό το θέμα ΔΕΝ είναι το παιδί σου και κατ΄αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις την σχέση με την κόρη σου....

2. Να την ενημερώσεις ότι η ηλικία του νεαρού συνεπάγεται sex στις σχέσεις του

3. Μην της το απαγορεύσεις απλά να φέρεις παραδείγματα από άλλους , ακόμα κι από εσένα (βοηθάει να έρθετε κοντά..... σαν φίλες...) και ενημερωσέ τη ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ για την αντισύλληψη να ξέρει ότι μπορεί να σου πέι τα ΠΑΝΤΑ αν θέλει....

4. Να επιδιώξεις να συναντιώνται σπίτι και να είσαι εγκάρδια και ΠΟΤΕ αδιάκριτη...(καλύτερα να επιβλέπεις την κατάσταση... και ο νεαρός να αισθάνεται και ένα σεβασμό που μπήκε σπίτι)

5 Επιμονή για καλή απόδοση στα μαθήματα, να της τονίσεις την σημασία των ετών που διανύει για το μέλλον της

6 Να αισθανθεί ως προσωπική της επιτυχία τον συνδιασμό σχέσης και καλής απόδοσης στο σχολείο που ουσιαστικά θα δείχνει ότι είναι πια ώριμη να το διαχειριστεί ...απ΄την άλλη να ξέρει ότι αν δεν τα καταφέρει θα παρέμβετε δραστικά για να προστατεύσετε το μέλλον της ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ.... αλλά μέλλοντος....

Link to comment
Share on other sites

1. Να μη μιλήσεις με τον νεαρό για αυτό το θέμα ΔΕΝ είναι το παιδί σου και κατ΄αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις την σχέση με την κόρη σου....

2. Να την ενημερώσεις ότι η ηλικία του νεαρού συνεπάγεται sex στις σχέσεις του

3. Μην της το απαγορεύσεις απλά να φέρεις παραδείγματα από άλλους , ακόμα κι από εσένα (βοηθάει να έρθετε κοντά..... σαν φίλες...) και ενημερωσέ τη ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ για την αντισύλληψη να ξέρει ότι μπορεί να σου πέι τα ΠΑΝΤΑ αν θέλει....

4. Να επιδιώξεις να συναντιώνται σπίτι και να είσαι εγκάρδια και ΠΟΤΕ αδιάκριτη...(καλύτερα να επιβλέπεις την κατάσταση... και ο νεαρός να αισθάνεται και ένα σεβασμό που μπήκε σπίτι)

5 Επιμονή για καλή απόδοση στα μαθήματα, να της τονίσεις την σημασία των ετών που διανύει για το μέλλον της

6 Να αισθανθεί ως προσωπική της επιτυχία τον συνδιασμό σχέσης και καλής απόδοσης στο σχολείο που ουσιαστικά θα δείχνει ότι είναι πια ώριμη να το διαχειριστεί ...απ΄την άλλη να ξέρει ότι αν δεν τα καταφέρει θα παρέμβετε δραστικά για να προστατεύσετε το μέλλον της ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ.... αλλά μέλλοντος....

 

η καλυτερη συμβουλη ever

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;

Καλά έχει facebook κοριτσάκι 15 ετών; Για ποιο λόγο;

Πού τον γνώρισε τον τύπο; Βγαίνει συχνά; :confused:

Κι αυτός αντί να κοιτάξει καμιά φοιτήτρια το κοριτσάκι ζήλεψε;

Η κοπέλα που έγραψε πιο πριν, επειδή εκείνη παντρεύτηκε τελικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι σχέσεις τέτοιου τύπου καταλήγουν εκεί.

Και σεξ να κάνει 15 ετών θα ξέρει να προστατευτεί από αρρώστειες, εγκυμοσύνες κτλ.; Προσωπική μου άποψη καλύτερα να πληγωθεί συναισθηματικά από εσένα παρά σωματικά και συναισθηματικά από εκείνον.

Είναι ωραίο να είμαστε φίλοι με τα παιδιά μας αλλά πάνω από όλα είμαστε γονείς τους και οφείλουμε να τα προστατεύουμε.

Χάθηκες όμως. Μπήκες έγραψες και έφυγες :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχει facebook κοριτσάκι 15 ετών; Για ποιο λόγο;

 

Και η δικιά μου έχει στα 14. Αλλά την αφήνω μόνο 1 ώρα την ημέρα στον υπολογιστή και δεν έχει κινητό. Το σταθερό είναι πολύ ξενερουά πλέον για σχέσεις. Αυτού του είδους η επικοινωνία δημιουργεί και συντηρεί σχέσεις οπότε πρέπει να ελέγχεται. Μάτια που δεν επικοινωνούν γρήγορα λησμονιούνται :twisted:. Κι εγώ απορώ που τον βρήκε. Βγαίνει πάνω από μία φορά την εβδομάδα τώρα που έχουν σχολείο; Εγώ νομίζω αν ελεγχθεί η επικοινωνία και οι έξοδοι ο τύπος θα βαρεθεί και θα ξεκόψει.

 

Εδώ είχαμε πρόσφατο παράδειγμα που 15χρονη γέννησε μωρό από 21χρονο χωρίς να αντιληφθεί η μάνα ότι είναι έγκυος. Φανταστείτε επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

1. Να μη μιλήσεις με τον νεαρό για αυτό το θέμα ΔΕΝ είναι το παιδί σου και κατ΄αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις την σχέση με την κόρη σου....

2. Να την ενημερώσεις ότι η ηλικία του νεαρού συνεπάγεται sex στις σχέσεις του

3. Μην της το απαγορεύσεις απλά να φέρεις παραδείγματα από άλλους , ακόμα κι από εσένα (βοηθάει να έρθετε κοντά..... σαν φίλες...) και ενημερωσέ τη ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ για την αντισύλληψη να ξέρει ότι μπορεί να σου πέι τα ΠΑΝΤΑ αν θέλει....

4. Να επιδιώξεις να συναντιώνται σπίτι και να είσαι εγκάρδια και ΠΟΤΕ αδιάκριτη...(καλύτερα να επιβλέπεις την κατάσταση... και ο νεαρός να αισθάνεται και ένα σεβασμό που μπήκε σπίτι)

5 Επιμονή για καλή απόδοση στα μαθήματα, να της τονίσεις την σημασία των ετών που διανύει για το μέλλον της

6 Να αισθανθεί ως προσωπική της επιτυχία τον συνδιασμό σχέσης και καλής απόδοσης στο σχολείο που ουσιαστικά θα δείχνει ότι είναι πια ώριμη να το διαχειριστεί ...απ΄την άλλη να ξέρει ότι αν δεν τα καταφέρει θα παρέμβετε δραστικά για να προστατεύσετε το μέλλον της ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ.... αλλά μέλλοντος....

 

Δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα...μπραβο σου.

 

Φροντισε πρωτα απόλα να μαθεις ποιος ειναι ο νεαρος..να τον δεις .Γιατι να πω και κατι?Το οτι ειναι 23 δε σημαινει οτι ειναι αληταρας και εχει μονο του στοχο να αποπλανησει την κορη σου.Δλδ ο 23χρονος θελει σεξ ενω ο 16χρονος οχι??Ενταξει μη τρελλαθουμε κιολας..εγω πιο πολυ θα φοβομουνα τους πιτσιρικαδες που εχουν το μυαλο πανω απο το κεφαλι.

 

Και σιγα σιγα ποετοιμασε τον εαυτο σου οτι η κορη σου μεγαλωνει...ειναι 15 οχι 5.Κρατα καλη σχεση μαζι της...φρντισε να διεκδικει τα θελω της κι να σε εμπιστευται.Εκει ειναι το κλειδι για μενα.

Link to comment
Share on other sites

αχ...αχ αγχωθηκα παρα πολυ ..............τι μου λετε τώρα καλα ..τα λέτε αλλα με τη κουραγιο τον καλεις στο σπιτι σου τον μαντραχαλα βρε κοριτσια ειναι 23 ......πλακα μου κανετε.... η δικια ειναι 13 τώρα δηλαδη σε 2 χρονια θα μου κτυπανε η καμπανες ......παναγια μου.....εγω παντος στο σπιτι μου δεν θα τον βαλω δεν θα τις το απαγορευσω να βγαινει αλλα θα την ελεγχο πιστευω τουλαχιστον οσο αφορα τον χρονο που θα βγαινει διοτι το 15 ειναι μικρη δεν θα ξενιχταει και μετα τις 12 να μην σου πω 11 δηλαδη και πολυ..... θα την πριζω για το σχολειο και στο να προσεχη ποοολυ ...το φανταζεσαι να μεινει τιποτα εγκυος παναγια μου.........απο την μια θα προσπαθω να ειμαι καλη φιλεδα και και απο την αλλη να μην ξεχναει οτι ειμαι και μαμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα...μπραβο σου.

 

Φροντισε πρωτα απόλα να μαθεις ποιος ειναι ο νεαρος..να τον δεις .Γιατι να πω και κατι?Το οτι ειναι 23 δε σημαινει οτι ειναι αληταρας και εχει μονο του στοχο να αποπλανησει την κορη σου.Δλδ ο 23χρονος θελει σεξ ενω ο 16χρονος οχι??Ενταξει μη τρελλαθουμε κιολας..εγω πιο πολυ θα φοβομουνα τους πιτσιρικαδες που εχουν το μυαλο πανω απο το κεφαλι.

 

Και σιγα σιγα ποετοιμασε τον εαυτο σου οτι η κορη σου μεγαλωνει...ειναι 15 οχι 5.Κρατα καλη σχεση μαζι της...φρντισε να διεκδικει τα θελω της κι να σε εμπιστευται.Εκει ειναι το κλειδι για μενα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.... Μην νομίζεις οτι οι πιτσιρακαδες της ηλικιας της ειναι καλυτεροι.... Απλα φροντισε να την εχεις απο ΄΄κοντα΄΄ και να της τονιζεις συνεχεια οτι προτεραιοτητα εχει το σχολειο και να της ΤΟΝΙΖΕΙΣ οτι η ολοκληρωση της σχεσης ερχεται οταν το θελει πρωτα το κοριτσι, να μην κανει βιαστικες κινησεις που θα μετανιωσει και θα πληγωθει μετα και σε καμια περιπτωση να μην το κανει ... για να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

:-P

η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;
:-P:-P

 

μαντεψε τι θελει απο το μπουμπουκακι σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οι απαγορεύσεις σε αυτή την ηλικία μόνο το αντίθετο αποτέλεσμα έχουν! Μόνο πολύ κουβέντα και ενημέρωση παίζει να έχουν αποτέλεσμα θετικό. Σημαντικό είναι νομίζω το παιδί να νιώθει ότι οι γονείς του θα είναι δίπλα του ακόμη και στα λάθη του και ότι το εμπιστεύονται. Η εμπιστοσύνη που μου δείχναν οι γονείς μου όταν ήμουν στην εφηβεία ήταν καταλυτική για μένα! Ήξερα ότι ακόμη και αν μάθαιναν κάτι αρνητικό δεν θα έκαναν τίποτα, ίσως ούτε καν να με επέπλητταν! Αυτό που δεν άντεχα ήταν να δω την απογοήτευση στα μάτια του πατέρα μου! Γι' αυτό και δεν έκανα τίποτα που θα μπορούσε να τον απογοητεύσει!

Link to comment
Share on other sites

παλι θα παιξω τον δικηγορο του διαβολου και σιγουρα θα μου την πειτε αλλα δε πειραζει.χαχαχα εγω παλι ναι με τη διαφορα συμφωνω πως ακουγετε καπως αλλα απο την αλλη νομιζετε πως και ενα αγορι στα 17 πχ θαναι πιο αθωες οι προθεσεις του?? λοιπον θα το πω ωμα. σιγουρα για τις μαμαδες δεν ειναι και τοσο ευκολο να το δεχτουμε (καιγω κοριτσι μεγαλωνω) αλλα πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι πλεον τα 15χρονα κοριτσακια ετσι και αλλιως δεν ειναι τοσο αθωα.-δε λεω για το δικο σου γενικα..- οποτε δε μου φαινετε παραξενο τοσο να ειναι εκει η αρχη μιας σεξουαλικης ζωης.καλητερα να εξηγησεις περι προφυλαξη και λοιπα μην εχετε αλλα και περι σχεσης απο κοντα να το ελεγχεις αλλα χωρις να φανεις κατα αυτης της σχεσης. ενα καταλαβει πως δε τη θελεις τοτε εχασες...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ,ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΑ 16ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΗΤΑΝ 27,ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΚΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΕΙΧΗΡΗΣΗ.....ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΑΝΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΑΛΩΝΑΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ Ν ΑΜΙΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΕΣ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ,Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.....ΕΤΣΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΑΡΡΑΒΩΝΑΣ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ 2ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ.......ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ,ΑΝ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ....ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ,ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΗΣ.....

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;

Καλυτερα να μην μιλησεις σε αυτον θα καταστρεψεις την σχεση σου με την κορη σου,ειναι σαν να μην της εχεις εμπιστοσυνη.Επιδιωξε να τον γνωρισεις σιγουρα θα καταλαβεις πολλα,και αναλογως συζητας με την κορη σου χωρις να της ακυρωνεις τα δικα της πιστευω.Σε καταλαβαινω πως νιωθεις τα εχω περασει και εγω με την κορη μου.Και μην σε τρομαζει η ηλικια του αγοριου τα 16χρονα αγορια ειναι πιο επιπολαια και δεν ξερουν να προφυλαχτουν.Τονισε της να μην παραμελει τα μαθηματα της ειναι σημαντικο αυτο.Στο Facebook τον γνωρισε?

Link to comment
Share on other sites

και εγω το δικο μου τον γνωρισα στα 17 και αυτος 19 Βεβαια και η δικη μου δεν ξερανε τιποτα εννοηται μενουμε σε νησι ,μικρη κοινωνια ..καποια στιγμη καποιος το σφυριξε στον πατερα μου και τον καλεσε να τον γνωριση ...εγω τοτε πηγαινα 3 λυκειου ....οταν τελειωσα το λυκειο βαλαμε δαλτυλιδη Ανεβηκαμε για σπουδε ς αθηνα μαζι ..αλλα χωρια για τους γονεις ...μετα που τελειωσαμε βαλαμε αρραβωνε ς πηγε φανταρος και οταν τελειωσε παντρευτικαμε Τωρα ειμαστε 20 χρονια μαζί ....με 3 παιδια ...Δεν λεω δεν ηταν κακα αλλα αλλο 15 και αλλο 17 και παντρευτικα 23 ..Οι γονεις μας ηταν πολυ αυστηρη και ξεκαθαρη στα θελω τους και αυτο μας το επιρεασε πολυ στης αποφασεις μας και στα θελω μας και μας εκανε να βαλουμε και μια σειρα στα πραγματα πρωτα να τελειωσουμε της σχολες μας και μετα να βρουμε δουλεια και μετα ολα τα αλλα ......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...