Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας!Ειμαι καινουριο μελος.Με λενε Τζενη και ειμαι 40 χρονων.....Εχω ενα κοριτσακι το οποιο ειναι 13 και του χρονου θα παει δευτερα γυμνασιου.Δυστυχως ομως θελει να παρει εκδικηση απο μια πολυ καλη της φιλη με την οποια μαλωσανε ασχημα και την μισει παρα πολυ οπως μου λεει!Της εχω πει να ηρεμησει λιγο και να σταματησει να ασχολειται μαζι της αλλα εκεινη δεν με ακουει.Καθε μερα μου λεει οτι καθε μερα την κοροιδευε και κατι τετοια.Αλλα τον τελευταιο καιρο το παρατραβηξε!Μου λεει οτι αμα η παλια της φιλη πει καποιο μυστικο της στα παιδια θα πει σε ολους πως εχει ψειρες!:shock::shock::shock:Μιλαμε εχει τρελαθει!Και να πω οτι ζηλευει να πω ενταξει αλλα αυτη η παλια της φιλη ειναι ενα πολυ παχουλο κοριτσι, και καθολου καλη με τα μαθηματα.Δεν ξερω τι να κανω...ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tzenaki, δεν έχω εμπειρία από την εφηβεία - τα δικά μου παιδιά απέχουν ακόμα μια 10 ετία μέχρι αυτή τη δύσκολη ηλικία.

 

Πρόταση θα κάνω, δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί σωστά.

 

Εγώ προσωπικά θα χώριζα εντελώς τα 2 θέματα. Ένα θέμα καλύπτει το ποια είναι τα αποδεκτά όρια συμπεριφοράς. Το άλλο καλύπτει τι ήταν αυτό που χάλασε τη σχέση των κοριτσιών και γιατί επηρεάζει τόσο πολύ την κόρη σου.

 

1. Ανεξάρτητα του λόγου ή της αφορμής, η κοροιδία, η αποκάλυψη μυστικών ή γενικά η παρενόχληση ενός ατόμου δεν εντάσσονται στα αποδεκτά όρια. Θα συζητούσα με τη κόρη σου, και θα ήμουν σταθερή και ξεκάθαρη: εάν ανεξαρτήτου αφορμής έσπαγε αυτά τα όρια θα είχε να αντιμετωπίσει συνέπειες - είτε στερηση χαρτζηλικιού, είτε κλείσιμο του υπολογιστή, είτε στέρηση για ένα διάστημα μιας αγαπημένης απασχόλησης.

 

2. Σε ανεξάρτητη στιγμή, θα συζητούσα μαζί της τι ήταν αυτό που έγινε και χάλασε μια φιλία. Βασικά γιατί αυτό το κάτι την επηρέασε τόσο πολύ. Θα προσπαθούσα να καταλάβω και να νιώσω όπως νιώθει και να δω πως μπορεί να βγεί από το τέλμα. Να προχωρήσει πιο πέρα. Να μη φθείρεται. Ακόμα και να βοηθήσω σε μια πιθανή αποκατάσταση σχέσης, εάν όμως αυτό είναι δυνατό και αποδεχτό από τις 2 μεριές.

 

Κατά τα άλλα σου εύχομαι καλή δύναμη.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ στο παιδί μου θα μιλούσα πρώτα! Αν έβλεπα ότι το κακό συνεχίζεται θα της έκοβα το ίντερνετ! Πρέπει να καταλάβει ότι ο χλευασμός Δεν είναι αποδεκτός! Εξήγησε της πως η άλλη κοπέλα νιώθει, και δώσε της να καταλάβει ότι καμία φορά στην ζωή οι ρόλοι αντιστρέφονται! Επίσης θα σου πρότεινα να την γράψεις σε καμία θεατρικοί ομάδα, από εμπειρία στο λέω, βοηθάει πολύ στην εφηβεία! να κάνει θεατρικά παιχνίδια και έτσι.. ή έστω αν έχει κλίση στην ζωγραφική ή κάτι άλλο καλλιτεχνικό... οι τέχνες ηρεμούν και πάνω από όλα δίνουν χρόνο στον άνθρωπο να σκεφτεί σε βάθος τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Τζενακι,

δικαιολογημενα λιγο ανησυχεις γιατι η αντιδραση της κορη σου ειναι υπερβολικη.

 

Δειχνει να εχει εμμονες με την συγκεκριμενη κοπελα.

Ισως ο τσακωμος να ηταν μια αφορμη αλλα η σχεση της με αυτη την εχει επηρρεασει.

Μηπως η αλλη κοπελα την προσεβαλε ?

Μηπως ηταν καταπιεστικη και η κορη σου την ανεχοταν?

Οπως και να εχει ομως νομιζω οτι θελεις μια βοηθεια πιο επαγγελματικη, απο τις δικες μας συμβουλες.

 

Αυτο που ειπε roobina ειναι πολυ σωστο.

Οι τεχνες βοηθανε στην ψυχικη ηρεμια.

Θα σου προτεινα να βαζεις αρκετη μουσικη στο σπιτι , που ηρεμει πολυ και ξεκουραζει.

 

Μηπως να ξεκινουσε καθολου αθλητισμο?

Ωστε να εκτονωνεται εκει. Το ιντερνετ ειναι μια πολυ επικινδυνη παγιδα, οχι μονο για τα μικρα αλλα και για τους μεγαλους.

Ζει σε ενα κοσμο πλασματικο, και το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να της δωσεις περισσοτερα ερεθεισματα ωστε να ασχοληθει με κατι διαφορετικο και να αποκοπει.

Επιμενω οτι ο αθλητισμος βοηθαει ολους μας να ξεπερασουμε τους θυμους μας.

Και μην ξεχναμε νους υγιής εν σώματι υγιή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...