Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η κορη μου θελει να "τα φτιαξουνε"


Recommended Posts

γεια σας,

Η 12.χρονων κορη μου,με ρωτισε σημερα -μπορω να εχω φιλο μου ζητησε

ο Γ.... να τα φτιαξουμε ??????:shock:

της ειπα ΟΧΙ,εσεις τι λετε,νωρις δεν ειναι???εαν τωρα ζηταει αυτο ,μετα στα 15 της τι θα μου ζητησει?,βεβαια ειναι καλο που μου το ειπε το κοριτσι αλλα οχι και να της το επιτρεψω:?

καποιες φιλες της λεει εχουν σχεση,αυτη να μην εχει??/:shock:,τι να της πω εγω ενταξι κανε και εσυ το ιδιο,μην τρελαθουμε τωρα απο 12??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχ, κάποτε θα έρθει και η δική μας η σειρά. Δεν θέλω να το σκεφτώ...

 

για πιάστη με το μαλακό, γιατί από αυτά που γράφεις δεν μου προκύπτει ότι πχ "γουστάρει" τον τάδε. Απλά της είπε να τα φτιάξουν και επειδή οι φίλες της έχουν παρόμοια κατάσταση θέλει και αυτή.

Για ξεκαθάρισε, της αρέσει (ΠΟΛΥ) ο νεαρός ή όχι. γιατί κάθε περίπτωση θέλει άλλη αντιμετώπιση....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα ρώταγα την κόρη, τι εννοεί με το "να τα φτιάξουν". Θα ήθελα να μάθω τι έχει στο νου της σε αυτή την "εικόνα". Έτσι θα ένιωθε κι εκείνη πιο άνετα με τη μαμά της. Άρα με αυτόν τον τρόπο κρατάς έναν έλεγχο-εποπτεία στο όλο θέμα. Γιατί αν σε νιώθει σύμμαχο, θα σε συμβουλευτεί για ότι την προβληματίσει και θα αποφύγει τις κακοτοπιές.

 

Μια κάθετη απαγόρευση, ίσως την απωθήσει από το να επικοινωνήσει μαζί σου τις αποφάσεις της. Ενδεχομένως υπό την πίεση της παρέας να ενδώσει ακόμα κι εκεί που η ίδια δε θέλει ("έλα, όλα πρέπει να τα μαθαίνει η μαμά σου;", "θα πάρεις την άδεια της μαμάς σου;", "είσαι μαμόθρευτο;")

 

Στο κάτω κάτω, μέχρι τώρα την εμπιστευόσουν; Αν ναι, γιατί προβληματίζεσαι τώρα; Νομίζεις πως θα προδώσει την εμπιστοσύνη σου; Μη διαταράσσεις την επικοινωνία που ήδη έχετε και δείχνει καλή (αφού σε εμπιστεύτηκε για ένα προσωπικό της ζήτημα). Διατήρησέ τη και δε θα βγεις χαμένη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα ρώταγα την κόρη, τι εννοεί με το "να τα φτιάξουν". Θα ήθελα να μάθω τι έχει στο νου της σε αυτή την "εικόνα". Έτσι θα ένιωθε κι εκείνη πιο άνετα με τη μαμά της. Άρα με αυτόν τον τρόπο κρατάς έναν έλεγχο-εποπτεία στο όλο θέμα. Γιατί αν σε νιώθει σύμμαχο, θα σε συμβουλευτεί για ότι την προβληματίσει και θα αποφύγει τις κακοτοπιές.

 

Μια κάθετη απαγόρευση, ίσως την απωθήσει από το να επικοινωνήσει μαζί σου τις αποφάσεις της. Ενδεχομένως υπό την πίεση της παρέας να ενδώσει ακόμα κι εκεί που η ίδια δε θέλει ("έλα, όλα πρέπει να τα μαθαίνει η μαμά σου;", "θα πάρεις την άδεια της μαμάς σου;", "είσαι μαμόθρευτο;")

 

Στο κάτω κάτω, μέχρι τώρα την εμπιστευόσουν; Αν ναι, γιατί προβληματίζεσαι τώρα; Νομίζεις πως θα προδώσει την εμπιστοσύνη σου; Μη διαταράσσεις την επικοινωνία που ήδη έχετε και δείχνει καλή (αφού σε εμπιστεύτηκε για ένα προσωπικό της ζήτημα). Διατήρησέ τη και δε θα βγεις χαμένη.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στα 12 μου είχα την πρώτη μου... σχέση! Ο Βαγγέλης, 13 χρονών τότε, με πήγαινε για παγωτό (όποτε μπορούσε μου το κέρναγε κιόλας) και παίζαμε μπάσκετ μαζί, κάθε απόγευμα. Λίγους μήνες αργότερα, παίξαμε και τάβλι μαζί για πρώτη φορά. Ένιωθα φοβερά "μεγάλη" τότε και προσπαθούσα να είμαι όλο και καλύτερη και όλο και πιο υπεύθυνη, ώστε να με "θαυμάζει".

 

Τα χρόνια έχουν αλλάξει, το παραδέχομαι, αλλά και μόνο που ζήτησε την άδειά σου, κάτι τέτοιο θεωρώ ότι θέλει. Γενικότερα, δύσκολα μπορούμε να ελένξουμε τα παιδιά, από κάποια ηλικία και μετά, ωστόσο είναι φοβερά θετικό ότι σου μίλησε γι αυτό. Στη θέση σου, θα προσπαθούσα να μιλήσω κι εγώ μαζί της για όλα αυτά. Είναι δύσκολο και πρέπει να προσέχεις και την κάθε σου κουβέντα γιατί ένα παιδί, στην ηλικία αυτή, που δεν είναι δηλαδή παιδάκι, αλλά ούτε και μεγάλη γυναίκα, μερικές φορές χρησιμοποιεί κάθε σου κουβέντα προς όφελός της.

 

Ρώτα την να σου πει πώς έιναι οι φίλες της που "τα έχουν"; Τι άλλαξε γι αυτές; Γενικότερα πάντως, θεωρώ ότι τα 13-14 πρέπει να κάνουμε και τις πρώτες "ολοκληρωμένες" κουβέντες, μιας που ο μέσος όρος ηλικίας, στον οποίον ένα κορίτσι έρχεται σε επαφή είναι τα 16-17 και κάθε χρόνο μειώνεται.

Θεωρώ αυτές τις κουβέντες πολύ δύσκολες, αλλά η ανακούφιση και των δύο πλευρών είναι μεγάλη.

Προς θεού, δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά είναι κάτι που στην Ελλάδα θεωρείται ακόμα ταμπού. Πού ακούστηκε να μην υπάρχει οργανωμένη σεξουαλική αγωγή σε μία χώρα. Είμαστε απαράδεκτοι. Τα παιδιά θα πρέπει να γνωρίζουν, για να προστατευτούν.

 

Ωστόσο, από αυτά που γράφεις, μάλλον θέλει απλά να μην είναι η... "περίεργη" που δεν κάνει ότι και οι άλλοι. Εξήγησέ της λοιπόν, ότι όταν θα "τα φτιάξει" με κάποιον, πρέπει να είναι κάποιος που αξίζει, που τον θαυμάζει, που είναι καλό παιδί και θα την προσέχει. Πρέπει να καταλάβει ότι πολλές φορές, το να είσαι διαφορετικός από τους άλλους, σε κάνει να ξεχωρίζεις με καλή έννοια και πως αν "τα φτιάξει" τώρα με κάποιον που δεν της αρέσει τόσο πολύ, ίσως να χάσει την ευκαιρία αργότερα, να "έχει σχέση" με κάποιον πολύ καλύτερο. Να την πείσεις, ότι πρέπει να θέλει αυτή να "λένε" ότι "τα έχει" με κάποιον και όχι απλά να βρει ότι... περίσσεψε.

 

Πάντως, για την ιστορία, ο Βαγγέλης κι εγώ μεγαλώσαμε μαζί, από τα 12 και μετά. Ποτέ δεν μπορέσαμε να δούμε ο ένας τον άλλον σαν κάτι παραπάνω από αυτό το απίστευτα όμορφο και πλατωνικό πράγμα που ζούσαμε για 2-3 χρόνια. Τώρα, είναι πραγματικά ο μεγάλος μου αδερφός και ο καλύτερός μου φίλος. Οπότε μη σε αγχώνουν αυτά που σου είπε η κόρη σου. Μπορεί να είναι και μία ιστορία που θα βγει σε καλό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν τις είπα ΟΧΙ μου θύμωσε,.....λέει ότι το μετάνιωσε που μου μίλησε για ένα τόσο προσωπικό θέμα,επίσης ότι με μισεί .....

εγώ "προσπαθησα" να τις εξηγήσω ότι είναι πολύ μικρή και οτι στην ζωη της θα γνωρισει ακομα παρα πολα αγορια ....και εαν τα φτιαξει μαζι του ότι ο Γ.....μπορει μετά να ζητήσει και ένα φιλακι.....:?μετα μιλισε και με το μπαμπα,..........και οκ,δεχτηκε οτι θα ειναι μονο φιλοι!

οι φιλες της εχουν φιλο,οταν την ρωτισα τι σιμαινει αυτο,δλδ τι κανουν σαν "ζευγαρι",μου ειπε πως βγαινουν βολτα μονοι τους,μιλανε στο κινητοοο,κρατανε τα χερααακια,εεε και μπορει και ενα φιλι στο μαγουλο,αυτα!!!!:rolleyes: τι να πω ,νομιζω οτι εκανα καλα και της το ξεκοψα,της ειπα να περιμενει να παει λυκειο και μετα ας τα φτιαξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολική. Λύκειο για να τα "φτιάξει"; Πριν από 20χρόνια δεν τα φτιάχναμε στο Λύκειο. Ότι θα τα φτιάξει δε σημαίνει ότι θα κάνει και σεξ. Όλα γίνονται σιγά σιγά. Στην πρώτη "σχέση" θα είναι φιλί, στην δεύτερη κάτι λίγο ακόμη και ούτω καθεξής εκτος και αν όλα αυτά τα λίγο λίγο γίνουν με ένα άτομο.

Έτσι όμως για να καταλάβω. Ποιό είναι για σένα το ιδανικό σενάριο;

Το πιο πιθανό είναι να κάνει ό,τι κάνει στα κρυφά. Αν θέλεις την συμβουλή μου, την επόμενη φορά (αν σου το ξαναεμπιστευτεί) γίνε πιο διαλλακτική και πράξε όπως πολύ σωστά είπε πιο πάνω η Alkyon.;)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να της πεις αμεσως ΟΧΙ (και ας σου ηρθε λιγο ουρανοκατεβατω).επρεπε να το συζητησετε με παραδειγματα και τι ακριβως εννοει και να της εξηγησεις τι ειναι καλο και τι οχι απο αυτα που θα σου ελεγε.οταν εισαι απολυτη δεν θα σου ξαναμιλησει και ειναι πολυ ασχημο αυτο.Εγω σε αυτες τις ηλικιες οταν λεγαμε τα εχουμε ηταν πολυ αθωα τα πραματα...καποι τηλεφωνα,μαζι στο παρκο για παγωτο και τετοια.Οσο απαγορευεις κατι τοσο πεφτουν με τα μουτρα και κανουν λαθοι.Μιλα μαζι της.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω πως και εμείς στα 12 αν δεν τα "είχαμε" με κάποιον, επιθυμούσαμε διακαώς να τα αποκτήσουμε! Και εμείς θέλαμε χεράκι, αγκαλίτσα και φιλάκι. Ναι μεν τα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε αλλά το κορίτσι σου σε είδε σα φίλη και στο εμπιστεύτηκε. Εγώ μίλησα για σχέση μου στους γονείς μου όταν θα αρραβωνιαζόμουν. Αυτό ήταν πολύ θετικό και εσύ την έβαλες στον πάγο με το "ΟΧΙ" σου. Και απ τη στιγμή που εσύ έκανες άλλους συνειρμούς και μπήκε το ΟΧΙ, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ενημερώσεις το παιδί σου για τις σχέσεις σωστά και υπεύθυνα. Όπως θα έπρεπε δηλαδή να κάνει το κράτος στα σχολεία.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

...,νομιζω οτι εκανα καλα και της το ξεκοψα,της ειπα να περιμενει να παει λυκειο και μετα ας τα φτιαξει!!!

 

Της το ξέκοψες;; (!!)

Και νομίζεις πως "καθάρισες";; Επειδή φοβάσαι αυτό που σου είπε; Επειδή φοβάσαι αυτό που δε γνωρίζεις;

 

Και τους φόβους της; Τις ανησυχίες της; Με ποιον θα τις μοιράζεται; Στο νέο πεδίο εξερεύνησης... ποιος θα είναι μέντοράς της; Σε ποιον θα εκμυστηρευτεί τις ανεπιθύμητες πιέσεις και ποιος θα ισχυροποιήσει τις δικές της αντιστάσεις, όταν οι "φίλοι" θα την πιέζουν να προχωρήσει περισσότερο απ' όσο η ίδια θέλει; Πώς θα ανακαλύψει τι θέλει και πότε το θέλει;

 

Κατά τη γνώμη μου, μπράβο στο κορίτσι σου που είχε την υπευθυνότητα να εκμυστηρευτεί στον πιο έμπιστό της άνθρωπο -τη μαμά της- αυτό που είχε στο νου της. Νομίζω πως μια συγνώμη για την ξαφνική αντίδραση, είναι ότι αρμόζει σε μια μαμά με κατανόηση. Επίσης πιστεύω πως οφείλει η μαμά να εξηγήσει στην κόρη, τους λόγους αυτής της αντίδρασης, τους φόβους και τις ανησυχίες της. Και αυτή η υπεύθυνη κόρη, θα καταλάβει και θα εμπιστευτεί ακόμα περισσότερο τη μαμά της. Η επικοινωνία θα αποκατασταθεί και θα ενισχυθεί. Η τελευταία είναι θεμελιώδους σημασίας!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της το ξέκοψες;; (!!)

Και νομίζεις πως "καθάρισες";; Επειδή φοβάσαι αυτό που σου είπε; Επειδή φοβάσαι αυτό που δε γνωρίζεις;

 

Και τους φόβους της; Τις ανησυχίες της; Με ποιον θα τις μοιράζεται; Στο νέο πεδίο εξερεύνησης... ποιος θα είναι μέντοράς της; Σε ποιον θα εκμυστηρευτεί τις ανεπιθύμητες πιέσεις και ποιος θα ισχυροποιήσει τις δικές της αντιστάσεις, όταν οι "φίλοι" θα την πιέζουν να προχωρήσει περισσότερο απ' όσο η ίδια θέλει; Πώς θα ανακαλύψει τι θέλει και πότε το θέλει;

 

Κατά τη γνώμη μου, μπράβο στο κορίτσι σου που είχε την υπευθυνότητα να εκμυστηρευτεί στον πιο έμπιστό της άνθρωπο -τη μαμά της- αυτό που είχε στο νου της. Νομίζω πως μια συγνώμη για την ξαφνική αντίδραση, είναι ότι αρμόζει σε μια μαμά με κατανόηση. Επίσης πιστεύω πως οφείλει η μαμά να εξηγήσει στην κόρη, τους λόγους αυτής της αντίδρασης, τους φόβους και τις ανησυχίες της. Και αυτή η υπεύθυνη κόρη, θα καταλάβει και θα εμπιστευτεί ακόμα περισσότερο τη μαμά της. Η επικοινωνία θα αποκατασταθεί και θα ενισχυθεί. Η τελευταία είναι θεμελιώδους σημασίας!!

 

Μπράβο, σε βρισκω ολοσωστη ,με καλυψες απόλυτα.

Αλλά ρε παιδια ας δωσουμε το ελαφρυντικο στη γυναίκα οτι εχασε τη γη κατω απο τα ποδια της!!!!

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Οταν τις είπα ΟΧΙ μου θύμωσε,.....λέει ότι το μετάνιωσε που μου μίλησε για ένα τόσο προσωπικό θέμα,επίσης ότι με μισεί .....

εγώ "προσπαθησα" να τις εξηγήσω ότι είναι πολύ μικρή και οτι στην ζωη της θα γνωρισει ακομα παρα πολα αγορια ....και εαν τα φτιαξει μαζι του ότι ο Γ.....μπορει μετά να ζητήσει και ένα φιλακι.....:?μετα μιλισε και με το μπαμπα,..........και οκ,δεχτηκε οτι θα ειναι μονο φιλοι!

οι φιλες της εχουν φιλο,οταν την ρωτισα τι σιμαινει αυτο,δλδ τι κανουν σαν "ζευγαρι",μου ειπε πως βγαινουν βολτα μονοι τους,μιλανε στο κινητοοο,κρατανε τα χερααακια,εεε και μπορει και ενα φιλι στο μαγουλο,αυτα!!!!:rolleyes: τι να πω ,νομιζω οτι εκανα καλα και της το ξεκοψα,της ειπα να περιμενει να παει λυκειο και μετα ας τα φτιαξει!!!

 

Και μονο που σου ειπε οτι μετανιωσε που στο ειπε νομιζω πως πρεπει να κανεις με επαναληπτικη συζητηση μαζι της και να καταλαβεις πως νιωθει και τι θελει ακριβως. Και να εισαι πιο ελαστικη και συζητησημη αυτη τη φορα ;)

Το προσπαθησα γιατι το εχεις σε εισαγωγικα? Δεν προσπαθησες?

Το οτι δεχτηκε να ειναι μονο φιλοι μην το δενεις κομπο, αφου της το ξεκοψατε και οι δυο μπορει να συμβιβαστηκε μπροστα σας και μετα να κανει οτι θελει. Η ουσια ειναι να μην χαθει η επικοινωνια και η εμπιστοσυνη που σας εχει η κορη σας. Οπως πολυ ομορφα τα ειπε η alcyon πρεπει να εχει καπου να στραφει οταν θα πιεζεται και οχι να φοβαται να σας μιλησει. Ειδικα μετα την περιγραφη της ''σχεσης'' ε ενταξει ισως να μην ειναι και το τελος του κοσμου..

Εγω ''τα ειχα'' και στην τριτη και στην εκτη δημοτικου! Δεν ρωτησα ποτε τη μαμα μου, παντα της τα ανακοινωνα, το ιδιο και στο λυκειο, δεν με αποπηρε ποτε και παντα οι συμβουλες της με βοηθουσαν!

Link to comment
Share on other sites

...Αλλά ρε παιδια ας δωσουμε το ελαφρυντικο στη γυναίκα οτι εχασε τη γη κατω απο τα ποδια της!!!!

 

Πολλές φορές αυτά που μας λένε τα παιδιά μας, τα ερμηνεύουμε με βάση τις δικές μας εικόνες... τις δικές μας εμπειρίες. Μόνο που ξεχνάμε πως τα παιδιά μας δεν έχουν τις ίδιες εικόνες, ούτε τις ίδιες εμπειρίες. Τα παιδιά αναπτύσσουν δικό τους κώδικα επικοινωνίας προσαρμοσμένο στην εποχή τους.

 

Το "τα έχουμε" είναι κάτι τελείως διαφορετικό για ένα παιδί του δημοτικού σε σχέση με ένα παιδί του γυμνασίου. Είναι επίσης διαφορετικό για ένα παιδί του λυκείου ή κάποιον νεαρό ενήλικα.

 

Επομένως το πρώτο μας μέλημα είναι να διευκρινίσουμε τι ακριβώς εννοεί με αυτό που λέει...κι αυτό το κάνουμε για εμάς! Για να μη μας έρχονται εγκεφαλικά, χωρίς να υπάρχει πραγματικός λόγος. :P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οταν τις είπα ΟΧΙ μου θύμωσε,.....λέει ότι το μετάνιωσε που μου μίλησε για ένα τόσο προσωπικό θέμα,επίσης ότι με μισεί .....

εγώ "προσπαθησα" να τις εξηγήσω ότι είναι πολύ μικρή και οτι στην ζωη της θα γνωρισει ακομα παρα πολα αγορια ....και εαν τα φτιαξει μαζι του ότι ο Γ.....μπορει μετά να ζητήσει και ένα φιλακι.....:?μετα μιλισε και με το μπαμπα,..........και οκ,δεχτηκε οτι θα ειναι μονο φιλοι!

οι φιλες της εχουν φιλο,οταν την ρωτισα τι σιμαινει αυτο,δλδ τι κανουν σαν "ζευγαρι",μου ειπε πως βγαινουν βολτα μονοι τους,μιλανε στο κινητοοο,κρατανε τα χερααακια,εεε και μπορει και ενα φιλι στο μαγουλο,αυτα!!!!:rolleyes: τι να πω ,νομιζω οτι εκανα καλα και της το ξεκοψα,της ειπα να περιμενει να παει λυκειο και μετα ας τα φτιαξει!!!

 

Λοιπον 12 χρονων δεν ειναι μικροι για ενα αθωο φτιαξιμο ειναι απολυτως φυσιολογικο . Οσο αφορα το λυκειο και οτι στη ζωη της θα γνωρισει πολα αγορια, ακου μια θεωρια που ειναι πολυ πιθανη. Στο λυκειο θα της πεις οτι προηγουνται τα μαθηματα,. Τελος θα παει πανεπιστημιο και εκει δεν θα μπορεις να της πεις ΤΙΠΟΤΑ, οποτε θα πεσει με τα μουτρα και θα πληγωθει 100000000 φορες περισσοτερο απο οτι θα επρεπε. Ολα αυτα βεβαια με την προυποθεση να σ ακουσει και να μην κανει σχεση γτι υπαρχει κ τ αλλο να κανει κρυφα που παλι κακο θα κανει σε αυτην,Οποτε μηπως στην προσπαθεια σου να την προστατεψεις καταντησεις αθελα σου να την πληγωσεις περισοτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Αχ.... τι μου θύμισες!!!!!!

Στα 12 κι εγώ σταμάτησα να μιλάω με τη μαμά μου για τέτοια θέματα. Δεν το άντεξε -το ότι φλέρταρα, μην φανταστείς τίποτα άλλο-. Εγώ βρήκα το δρόμο μου, γιατί είχα αρχές από την οικογένειά μου, έκαναν καλές φίλες, συνάντησα ωραίους ανθρώπους, αλλά ακόμα και τώρα, τόσα χρόνια μετά, όταν έχω ένα πρόβλημα, δεν θα 'τρέξω' στη μαμά μου. Νομίζω ότι έχασε πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της το ξέκοψες;; (!!)

Και νομίζεις πως "καθάρισες";; Επειδή φοβάσαι αυτό που σου είπε; Επειδή φοβάσαι αυτό που δε γνωρίζεις;

 

Και τους φόβους της; Τις ανησυχίες της; Με ποιον θα τις μοιράζεται; Στο νέο πεδίο εξερεύνησης... ποιος θα είναι μέντοράς της; Σε ποιον θα εκμυστηρευτεί τις ανεπιθύμητες πιέσεις και ποιος θα ισχυροποιήσει τις δικές της αντιστάσεις, όταν οι "φίλοι" θα την πιέζουν να προχωρήσει περισσότερο απ' όσο η ίδια θέλει; Πώς θα ανακαλύψει τι θέλει και πότε το θέλει;

 

Κατά τη γνώμη μου, μπράβο στο κορίτσι σου που είχε την υπευθυνότητα να εκμυστηρευτεί στον πιο έμπιστό της άνθρωπο -τη μαμά της- αυτό που είχε στο νου της. Νομίζω πως μια συγνώμη για την ξαφνική αντίδραση, είναι ότι αρμόζει σε μια μαμά με κατανόηση. Επίσης πιστεύω πως οφείλει η μαμά να εξηγήσει στην κόρη, τους λόγους αυτής της αντίδρασης, τους φόβους και τις ανησυχίες της. Και αυτή η υπεύθυνη κόρη, θα καταλάβει και θα εμπιστευτεί ακόμα περισσότερο τη μαμά της. Η επικοινωνία θα αποκατασταθεί και θα ενισχυθεί. Η τελευταία είναι θεμελιώδους σημασίας!!

Πολλές φορές αυτά που μας λένε τα παιδιά μας, τα ερμηνεύουμε με βάση τις δικές μας εικόνες... τις δικές μας εμπειρίες. Μόνο που ξεχνάμε πως τα παιδιά μας δεν έχουν τις ίδιες εικόνες, ούτε τις ίδιες εμπειρίες. Τα παιδιά αναπτύσσουν δικό τους κώδικα επικοινωνίας προσαρμοσμένο στην εποχή τους.
Με κάλυψες απόλυτα!
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα η μαμα επαθε ενα σοκ οταν το κοριτσακι της της επε να τα φτιαξει με το αγορακι....σιγουρα ομως ηταν και λαθος η αντιδραση...αν βγουμε μια βολτα το απογευμα θα δουμε παιδακια να κροτιουνται απο το χερι να δινουν και ενα φιλακι πουκαι που να μιλανε ωρες ατελειωτες...πουθενα κατι κακο η υπερβολικο...σιγουρα και εγω δεν ειμαι πολυ προχωρημενη μαμα αλλα μια τετειου ειδους (σχεση) νομιζω οτι μονο καλο θα εκανε..μαθαινει να μοιραζεται και να διεκδικει πραγματα βλεπει διαφορετικες αποψεις την αντρικη πλευρα των πραγματων δεδομενου οτι σε αυτη την ηλικια πιο πολυ φιλοι θα ειναι παρα ζευγαρι..θα σου προτεινα να εισαι κοντα της σε ολο αυτο γιατι μπορει και απο αντιδραση να την κανει τελικα τη σχεση και να πεσει με τα μουτρα γιατι εσυ θα της εχεις πει οχι...πρετοιμασε την ψυχολογικα και προετοιμασου και εσυ..

Link to comment
Share on other sites

Τα "έφτιαξα" πρώτη φορά στο τέλος της πέμπτης δημοτικού, το καλοκαίρι. Καθόμασταν με το αγόρι δίπλα δίπλα, ό,τι ήθελε να μου πει (ό,τι βλακεία λέγαμε και με τους άλλους δηλαδή, όχι κάτι "ερωτικό") μου το έλεγε στο αυτί, άντε και να μου έπιανε το χέρι καμιά φορά.

Το είπα στη μαμά μου. Η αντίδραση της; Απλά με ρώτησε τι κάνουμε. Της το είπα και δεν είπε τίποτα.

Το επόμενο καλοκαίρι τα "ξανάφτιαξα" με τον ίδιο! (Μεγάλος έρωτας λέμε) Πάλι μια από τα ίδιά.

Μετά στο γυμνάσιο αλλάξανε τα πράγματα. Χορεύαμε και κανένα μπλουζ, αργότερα έπεφτε και φιλάκι ή κανένα χεράκι έχανε τον...προορισμό του......

Πάντα η μαμά μου ήξερε τα πάντα. Το μόνο που μου έλεγε ήταν να μην κάνω κάτι που δεν το θέλω.

Ακόμα και τώρα έχουμε πολύ καλή σχέση με τη μαμά μου.

 

Η μαμά της φίλης μου αντίθετα, είχε τελείως διαφορετική συμπεριφορά. Απαγόρεψε και αυτή στη φίλη μου να τα 'φτιάξει" με ένα αγόρι. Η φίλη μου δεν την άκουσε. Με το επόμενο έγινε το ίδιο. πάλι δεν την άκουσε. Ε, τρίτη φορά δεν της το είπε! Από εκεί και πέρα, δεν της ξανάπε τίποτα για την προσωπική της ζωή. Και ξαφνικά, και ενώ η μαμά και ο μπαμπας δεν ήξεραν κάτι, τσουπ στα 21 της (μόλις τελέιωσε το πανεπιστήμιο) τους ανακοίνωσε ότι ήταν έγκυος!

Πλέον η φίλη μου είναι χωρισμένη (ο πατέρας του παιδιού έτυχε να είναι ο πατέρας, κατά τα άλλα ήταν απαίσιος τύπος) με ένα παιδί, χωρίς δουλειά και με μια μαμά που όλη μέρα της λέει "εσύ φταις που τα έπαθες αυτά"!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

Η 12.χρονων κορη μου,με ρωτισε σημερα -μπορω να εχω φιλο μου ζητησε

ο Γ.... να τα φτιαξουμε ??????:shock:

της ειπα ΟΧΙ,εσεις τι λετε,νωρις δεν ειναι???εαν τωρα ζηταει αυτο ,μετα στα 15 της τι θα μου ζητησει?,βεβαια ειναι καλο που μου το ειπε το κοριτσι αλλα οχι και να της το επιτρεψω:?

καποιες φιλες της λεει εχουν σχεση,αυτη να μην εχει??/:shock:,τι να της πω εγω ενταξι κανε και εσυ το ιδιο,μην τρελαθουμε τωρα απο 12??

 

καλημερα. εμενα η δικια μου ειναι 8,5 και κατι μου λεει οτι θα τα εχω και γω αυτα απο νωρις. Λοιπον νομιζω οτι εισαι λαθος. και τι εννοω... πρωτον για να εχει ενα φλερτ εφηβικο στα 12 δεν το θεωρω νωρις με την εννοια οτι ειναι η ηλικια για τα πρωτα καρδιοχτυπια. το θεμα ειναι η κορη σου τι εννοει ''εχω φιλο'' αυτο επρεπε να τη ρωτησεις. τι εννοει.. φιλος να πανε βολτα μαζι? να της πιανει εστω το χερι? να λενε αθωα γλυκολογα? η.......................?

επισης δεν ξερω αν το εχεις κανει αλλα μετα απο αυτην την ερωτηση πρεπει να μιλησετε για το ''κοκο'' προσπαθησε μονο να μην την κανεις να ειναι περιεργη. προσπαθησε να εισαι ουδετερη να μην ενθουσιαστει στα λογια σου.

 

γενικα παντως πιστευω οτι στα 12 ξεκινανε αυτα. σου ειπα πως ομως. τωρα για 15 καιμετα... απλα να ειναι ε ημερωμενα και να προσεχουν. τιποτα αλλο. δυστηχως πρεπει να το δεχτουμε οτι ολα ξεκινανε νωρις. κατι που θελω και γω να το τηρισω και στο λεω και σενα. μη λες οχι. μην εισαι αρνητικη. μιλησε της αναλυσε το φιλικα και γελαστα και μολις τελειωσεις την κουβεντα με αυτα που θα ακουσεις κρυψου καπου και χτυπα το κεφαλι σου η τσιριξε. (χαχαχα) βρε τι μας περιμενει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω οτι ειναι η ηλικια που ξεκινανε αυτα.Σιγουρα ειναι ενα σοκ για τη μαμα αλλα πρεπει να θυμομαστε και πως νιωθαμε εμεις σε αυτην την ηλικια.Εγω στην εκτη τα εφτιαξα με τον Ηλια.Μια που μου τα ζητησε και ειπα ναι.. μετα απο ντροπη δεν ξαναμιλησαμε!!!Απλα ελεγα εγω στις φιλες μου και αυτος στους φιλους του οτι τα εχουμε!Μετα τα εφτιαξα με τον Σταυρο!Εκει μιλαγαμε.. πηγαιναμε βολτες με τα ποδηλατα και παιζμε ποδοσφαιρο... φοβερη σχεση και αυτη.. αλλα απο οσο θυμααμαι ολες οι σχεσεις εκεινης της ηλικιας και απο τις φιλεναδες μου ηταν καπως ετσι.Στη μαμ μου δεν ελεγα τπτ γτ ηταν καπως αυστηρη.. μεχρι που επαθε το μεγαλο σοκ.. οταν επαιξα μπουκαλα(φιλι στο μαγλουλο εννοειται) και κολλησα ανεμοβλογια και κολλησα και τα αδελφια μου (που την περασαανε με 42 πυρετο).. κολλησα και τη μαμα μου και ημαστν ολοι αρρωστοι και ο πατερας μου ηταν ναυτικος και ελειπε κι δεν μπορουσε κανεις να μας βοηθησει να παρει εναα γαλα βρε αδελφε.Φυσικα ολοι θελανε στην οικογενεια να με κρεμασουν.. αλλα εγω ειχαα φιλησει το αγορι που "αγαπουσα".

Με ολα αυτα θελω να πω οτι και οχι να της πεις .. δεν θα αλλαξει τπτ ισα ισα θα σου κρυβει πραγμαατα που δεν θα ξερεις.Θα μαθαινει λεπτομερειες απο τις φιλεναδες της και δεν θα εχει εναν καλο συμβουλο για αργοτερα.Πρεπει να ειμαστε οσο γινεται φιλοι με τα παιδια.. γτ καποια πραγματα ειναι αναποφεκτα ειτε μας ααρεσουν ειτε οχι.

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μην είμαστε αφελείς. Υπάρχουν παιδιά που ξεκινούν πολύ νωρίς πράγματα πολύ πιο σοβαρά από ένα φιλί στο μάγουλο. Όσο σοκαριστικό κι αν μας ακούγεται, η πραγματικότητα είναι ότι υπάρχουν και 12χρονα κοριτσάκια που οδηγούνται σε έκτρωση. Δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια σ'αυτήν την πιθανότητα και να λέμε απλά "Αυτό δεν θα συμβεί στο δικό μου παιδί".

 

ΑΛΛΑ οι πιθανότητες να συμβεί κάποιο άσχημο σενάριο μειώνονται με την επικοινωνία με τους γονείς. Δηλ. το μόνο ουσιαστικά που μπορεί να γίνει για να καθυστερήσει η έναρξη των σχέσεων και, όταν αυτό γίνει, να αποφευχούν τα αφροδίσια νοσήματα και η εγκυμοσύνες, είναι οι γονείς να μιλάνε με τα παιδιά και να τα ενημερώνουν υπεύθυνα από μικρή ηλικία. Αλλιώς τα παιδιά έχουν ως μόνη πηγή (παρα)πληροφόρισης τις παρέες τους και φυσικά εκεί κανένα παιδί δεν μιλάει στα άλλα για τις επικίνδυνες συνέπειες.

 

Όταν το παιδί νιώθει αποκομμένο από τους γονείς, είναι πάντα πιο ευάλωτο στην κακή επιρροή των συνομηλίκων του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...