Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Α γυμνασίου ,Πρόβλημα κοινωνικοποίησης


Recommended Posts

Το παιδί μου έιναι στην Α γυμνασίου , με διάγνωση Σύνθετες γνωστικές και κοινωνικες δυσκολίες απο ΚΕΔΥ.

Δυστυχώς όμως το παιδί έπεσε θύμα κοροϊδίας απο τα άλλα παιδιά,μιας και είναι κλειστός χαρακτήρας , νέος στο σχολείο,κλπ.

Θέλω να βρω γυμνάσιο που να μπορεί να το "δεχθεί". Στα ιδιωτικά σχολεία μας έδιωξαν ενώ στο δημόσιο το κοροϊδεύουν .

Ζητώ την βοήθεια σας για το Τι μπορώ να κάνω με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν το παιδί ειναι μόνο του στα διαλείμματα με δυσκολία στην διαχείρηση των κοινωνικών του συναλλαγών τι με ρωτάτε ;

Έχω την διάθεση να του προσφέρω ιδιωτική παράλληλη στήριξη μέσα στο πλαίσιο το σχολείου και της τάξης αλλά στα ιδιωτικά (τουλάχιστον σε αυτά που πήγαμε ) δεν το δέχτηκαν και από την πρώτη σχεδόν μέρα το έδιωξαν.

Στο δημόσιο στο οποίο υπάγεται , το παιδί στοχοποιήθηκε σαν τον κλοουν της τάξης,χλευάστικε ,το κοροϊδευαν, και δεν μπορούσε να αμυνθεί...

Αν γνωρίζετε σε ποιο σχολείο θα μπορούσα να το πάω ,ιδιωτικό και όχι μόνο, θα σας ήμουν υποχρεωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένος, αν αυτό δε σας φέρνει σε δύσκολη θέση; π.χ. κάποιο χαρακτηριστικό περιστατικό ή παράπονα του ίδιου του παιδιού, κτλ.

 

Πώς αντιληφθηκατε πως το παιδί στοχοποιήθηκε; Τι σας μετέφερε αυτό; Τι σας λένε οι καθηγητές;

 

Και δε ρωτάω σε καμία περίπτωση για να αμφισβητήσω αυτά που λέτε. Απλά σκέφτομαι πως και σχολείο να αλλάξει, η συμπεριφορές θα είναι αντίστοιχες. Άρα, μάλλον η αναζήτησή σας θα πρέπει να κινηθεί, όχι τόσο στο "σε ποιο σχολείο θα ταιριάξει", αλλά... "πώς θα ταιριάξει".

 

Επίσης, από τη στιγμή που υπάρχει κάποια διάγνωση από ΚΕΔΥ, δε σας προτείνουν τρόπους βελτίωσης της σχολικής του καθημερινότητας;

 

Συνήθως σε τέτοια ζητήματα οι λύσεις δεν είναι ούτε απλές, ούτε εύκολες. Ελπίζω λοιπόν να μου αναγνωρίζετε γιατί θέτω αυτές τις διερευνητικές ερωτήσεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παιδί ειναι μόνο του στα διαλείμματα με δυσκολία στην διαχείρηση των κοινωνικών του συναλλαγών τι με ρωτάτε ;

Έχω την διάθεση να του προσφέρω ιδιωτική παράλληλη στήριξη μέσα στο πλαίσιο το σχολείου και της τάξης αλλά στα ιδιωτικά (τουλάχιστον σε αυτά που πήγαμε ) δεν το δέχτηκαν και από την πρώτη σχεδόν μέρα το έδιωξαν.

Στο δημόσιο στο οποίο υπάγεται , το παιδί στοχοποιήθηκε σαν τον κλοουν της τάξης,χλευάστικε ,το κοροϊδευαν, και δεν μπορούσε να αμυνθεί...

Αν γνωρίζετε σε ποιο σχολείο θα μπορούσα να το πάω ,ιδιωτικό και όχι μόνο, θα σας ήμουν υποχρεωμένος.

 

Έχω την εντύπωση πως δε νομιμοποιείται ο Διευθυντής του σχολείου (είτε δημοσίου είτε ιδιωτικού) να διώξει κάποιο παιδί με μαθησιακές, γνωστικές, κοινωνικές κλπ. δυσκολίες, αντιθέτως είναι υποχρέωσή του να το δεχτεί. Ρωτήσατε στη Δευτεροβάθμια; Τους θέσατε υπ' όψιν τους ότι τα συγκεκριμένα (κατονομάζοντάς τα) ιδιωτικά σχολεία σας έδιωξαν; Ψάξτε το λίγο παραπάνω. Μπορεί ο Διευθυντής του ιδιωτικού σχολείου να είναι βεβαίως επιχειρηματίας, το ιδιωτικό όμως σχολείο παρέχει παιδεία, όπως και το δημόσιο, η οποία προστατεύεται από το Σύνταγμα και τους Νόμους και δεν μπορεί να είναι ξέφραγο αμπέλι κατά την κρίση του κάθε επιχειρηματία/Διευθυντή! Ποιους λόγους επικαλούνται οι Διευθυντές που σας έδιωξαν; Το παιδί με τα προβλήματα που έχει μπορεί να παρακολουθήσει το μάθημα, όπως και οι υπόλοιποι, αντέχει την πίεση, μπορεί να τα βγάλει πέρα μέσα σ' ένα περιβάλλον εφήβων; Θέλω να πω πως αν το παιδί δυσκολεύεται πολύ να αντεπεξέλθει, μήπως θα ήταν καλύτερο για εκείνο και την ψυχική του υγεία να παρακολουθήσει ένα ειδικό σχολείο; Δε γνωρίζω, απλώς ρωτώ. Γνώμονας σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι το καλό του ίδιου του παιδιού, η δική του υγεία; Τί σας λένε από το ΚΕΔΥ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζω σε ποιά πόλη μένετε όμως μια καλή λύση κατά τη γνώμη μου είναι να πάτε σε δημόσιο σχολείο που να έχει τμήμα ένταξης οπότε και το παιδί αφού έχει και επίσημο χαρτί που πιστοποιεί τις δυσκολίες θα του φερθούν όπως πρέπει. Είμαι και εγώ μητέρα παιδιού με μαθησιακές δυσκολίες και παρά που πάει ακόμα πέμπτη δημοτικού έχω αρχίσει και το ψάχνω το θέμα. Στο δημοτικό που πηγαίνατε σε δημόσιο ή ιδιωτικό και ποιά ήταν η αντιμετώπιση από την πλευρά του σχολείου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένος, αν αυτό δε σας φέρνει σε δύσκολη θέση; π.χ. κάποιο χαρακτηριστικό περιστατικό ή παράπονα του ίδιου του παιδιού, κτλ.

 

Πώς αντιληφθηκατε πως το παιδί στοχοποιήθηκε; Τι σας μετέφερε αυτό; Τι σας λένε οι καθηγητές;

 

Και δε ρωτάω σε καμία περίπτωση για να αμφισβητήσω αυτά που λέτε. Απλά σκέφτομαι πως και σχολείο να αλλάξει, η συμπεριφορές θα είναι αντίστοιχες. Άρα, μάλλον η αναζήτησή σας θα πρέπει να κινηθεί, όχι τόσο στο "σε ποιο σχολείο θα ταιριάξει", αλλά... "πώς θα ταιριάξει".

 

Επίσης, από τη στιγμή που υπάρχει κάποια διάγνωση από ΚΕΔΥ, δε σας προτείνουν τρόπους βελτίωσης της σχολικής του καθημερινότητας;

 

 

Συνήθως σε τέτοια ζητήματα οι λύσεις δεν είναι ούτε απλές, ούτε εύκολες. Ελπίζω λοιπόν να μου αναγνωρίζετε γιατί θέτω αυτές τις διερευνητικές ερωτήσεις.

Θα αρχισώ από το τέλος προς την αρχή.

Από το ΚΕΔΥ έχουμε λάβει τρόπους βελτίωσης πχ. Παράλληλη στήριξη αν και στο δημόσιο θα πρέπει το παιδί να είναι ΔΑΔ που δεν είναι ... Ενώ στο ιδιωτικό σχολείο για λόγους δικούς τους, προφανώς ονόματος , δεν το κάνουν δεκτό.

Τώρα για το πως το κατάλαβα εγώ ότι το κοροϊδευαν ... Τα είδα με τα ίδια μου τα

μάτια.

Συμφωνώ και εγώ στο ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα έιναι το "πως " παρά το "που" θα ταιριάξει. Απλά το "που" παίζει μεγάλο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω σε ποιά πόλη μένετε όμως μια καλή λύση κατά τη γνώμη μου είναι να πάτε σε δημόσιο σχολείο που να έχει τμήμα ένταξης οπότε και το παιδί αφού έχει και επίσημο χαρτί που πιστοποιεί τις δυσκολίες θα του φερθούν όπως πρέπει. Είμαι και εγώ μητέρα παιδιού με μαθησιακές δυσκολίες και παρά που πάει ακόμα πέμπτη δημοτικού έχω αρχίσει και το ψάχνω το θέμα. Στο δημοτικό που πηγαίνατε σε δημόσιο ή ιδιωτικό και ποιά ήταν η αντιμετώπιση από την πλευρά του σχολείου?

 

Το δημοτικό της ( ιδιωτικό ) ήταν μιας φιλοσοφίας με μικρά τμήματα των 8-9 ατόμων και ο Δάσκαλος αποτελούσε παρέα των παιδιών. Εκεί δεν είχαμε προβλημα. Τα παιδιά την είχαν αποδεκτεί και οποίες αδυναμίες δηκαιολογόυνταν μέσα στο πλάισιο του σχολείου.

Τώρα που άλλαξε σχολείο , μέσα σε μια τάξη των 20-29 ατόμων , που άλλαξε βαθμίδα εκπαίδευσης , και κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα, άρχισαν οι δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Το δημοτικό της ( ιδιωτικό ) ήταν μιας φιλοσοφίας με μικρά τμήματα των 8-9 ατόμων και ο Δάσκαλος αποτελούσε παρέα των παιδιών. Εκεί δεν είχαμε προβλημα. Τα παιδιά την είχαν αποδεκτεί και οποίες αδυναμίες δηκαιολογόυνταν μέσα στο πλάισιο του σχολείου.

Τώρα που άλλαξε σχολείο , μέσα σε μια τάξη των 20-29 ατόμων , που άλλαξε βαθμίδα εκπαίδευσης , και κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα, άρχισαν οι δυσκολίες.

 

Αντιλαμβάνομαι πόσο μεγάλο σοκ θα είναι για την μικρή (και η δική μου κορίτσι είναι) μετά από ένα τόσο φιλικό περιβάλλον να βρεθεί σε αυτή τη ζούγκλα. Τα παιδιά ως γνωστόν είναι φοβερά αμείλικτα. Κατά τη διάρκεια του δημοτικού κάνατε κάτι παράλληλα με το σχολείο όσον αφορά τις δυσκολίες του παιδιού? Η κόρη μου κάνει από την πρώτη δημοτικού ειδική αγωγή πολλές ώρες την εβδομάδα με έναν καταπληκτικό δάσκαλο που δίνει φοβερή σημασία πάνω απ΄όλα στην ψυχολογία του παιδιού και είναι πάντα σε συνεννόηση με την εκάστοτε δασκάλα του δημόσιου σχολείου. Όμως ενώ στο δημοτικό υπάρχει πολύ κατανόηση και από την δασκάλα, ξέρω ότι στο γυμνάσιο τα πράγματα είναι διαφορετικά. Γιαυτό ρωτώ αν ψάξατε την περίπτωση του σχολείου που να διαθέτει τμήμα ένταξης. Ο διευθυντής δεν παίρνει θέση? Σίγουρα το παιδί θέλει στήριξη δεν μπορεί να μείνει έτσι γιατί θα καταρακωθεί η ψυχοογία της. Συμμερίζομαι απόλυτα την αγωνία σας και είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρετε να βρείτε την καλύτερη δυνατή λύση για την κόρη σας. Θα περιμένουμε να μας ενημερώνετε

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως δε νομιμοποιείται ο Διευθυντής του σχολείου (είτε δημοσίου είτε ιδιωτικού) να διώξει κάποιο παιδί με μαθησιακές, γνωστικές, κοινωνικές κλπ. δυσκολίες, αντιθέτως είναι υποχρέωσή του να το δεχτεί. Ρωτήσατε στη Δευτεροβάθμια; Τους θέσατε υπ' όψιν τους ότι τα συγκεκριμένα (κατονομάζοντάς τα) ιδιωτικά σχολεία σας έδιωξαν; Ψάξτε το λίγο παραπάνω. Μπορεί ο Διευθυντής του ιδιωτικού σχολείου να είναι βεβαίως επιχειρηματίας, το ιδιωτικό όμως σχολείο παρέχει παιδεία, όπως και το δημόσιο, η οποία προστατεύεται από το Σύνταγμα και τους Νόμους και δεν μπορεί να είναι ξέφραγο αμπέλι κατά την κρίση του κάθε επιχειρηματία/Διευθυντή! Ποιους λόγους επικαλούνται οι Διευθυντές που σας έδιωξαν; Το παιδί με τα προβλήματα που έχει μπορεί να παρακολουθήσει το μάθημα, όπως και οι υπόλοιποι, αντέχει την πίεση, μπορεί να τα βγάλει πέρα μέσα σ' ένα περιβάλλον εφήβων; Θέλω να πω πως αν το παιδί δυσκολεύεται πολύ να αντεπεξέλθει, μήπως θα ήταν καλύτερο για εκείνο και την ψυχική του υγεία να παρακολουθήσει ένα ειδικό σχολείο; Δε

γνωρίζω, απλώς ρωτώ. Γνώμονας σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι το καλό του ίδιου του παιδιού, η δική του υγεία; Τί σας λένε από το ΚΕΔΥ;

Για ειδικό σχολείο δεν μας είπαν αντίθετα ήταν αρνητικοί.

Σχετικά με τα ερωτήματα σας , οι διευθυντες το δέχτηκαν Δοκιμαστικά .

Οι λόγοι που το έδιωξαν ήταν αυτά που περιγράφεται και εσείς ,δηλαδή , ότι δυσκολεύεται να ανταπεξέλθει , δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τους συνομήλικους της ,κλπ. Στην πρόταση μου για ιδιωτική παράλληλη στήριξη , μερικοί μου είπαν από Όχι μέχρι του ότι δεν ειναι για το σχολείο τους γιατί κανουν Ευρωπαικο πρόγραμμα !:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δε ζητάτε απο τους καθηγητές να μεριμνήσουν ώστε να αποτρέψουν την υβριστική συμπεριφορα των άλλων παιδιών; Ακόμα και να ζητήστε τη συνδρομή απο την δευτεροβάθμια της-του υπευθύνου της ''Αγωγής Υγείας'' ωστε να παρέμβει με κάποιο τρόπο;

 

Και μια σκέψη ακόμα: γιατί δε συνεργαζεστε επιπλεον με ψυχολογο ωστε να έχει υποστηριξη και να μαθει να αντιμετωπιζει καθε ειδους συμπεριφορα; Νομιζω οτι πρεπει να μαθει να το αντιμετωπιζει με καποιο τροπο μια και η κονωνια μας ουτε στα λυκεια δεν ειναι ιδανικη και θα την κυνηγαει η συμπεριφορα των αλλων.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιωτικό στο οποίο βρισκόσασταν δε διαθέτει την επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης;

 

Επίσης, το αν δεν γίνατε δεκτοί σε ένα ιδιωτικό, αυτό δε σημαίνει πως δε θα βρεθεί κάποιο άλλο. Αν και γενικά θα ήμουν λίγο επιφυλακτική ως προς το περιβάλλον του ιδιωτικού. Συνήθως ανταγωνιστικό και με συμπεριφορές -των παιδιών- που προάγουν τον ανταγωνισμό, που δε θα το έβλεπα ως θετικό. Αν και δε θέλω να είμαι απόλυτη, ούτε να λειτουργώ με προκατάλληψη.

 

 

Το γιατί να μη μπει σε ειδικό σχολείο, το αντιλαμβάνομαι και συμφωνώ με αυτή τη δράση. Μα είναι πραγματικά δύσκολο το "αλμα" που της ζητείται να κάνει.

 

Θα το επεξεργαστώ -για να μη δώσω βιαστική απάντηση- και θα επανέλθω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παιδί ειναι μόνο του στα διαλείμματα με δυσκολία στην διαχείρηση των κοινωνικών του συναλλαγών τι με ρωτάτε ;

Έχω την διάθεση να του προσφέρω ιδιωτική παράλληλη στήριξη μέσα στο πλαίσιο το σχολείου και της τάξης αλλά στα ιδιωτικά (τουλάχιστον σε αυτά που πήγαμε ) δεν το δέχτηκαν και από την πρώτη σχεδόν μέρα το έδιωξαν.

Στο δημόσιο στο οποίο υπάγεται , το παιδί στοχοποιήθηκε σαν τον κλοουν της τάξης,χλευάστικε ,το κοροϊδευαν, και δεν μπορούσε να αμυνθεί...

Αν γνωρίζετε σε ποιο σχολείο θα μπορούσα να το πάω ,ιδιωτικό και όχι μόνο, θα σας ήμουν υποχρεωμένος.

 

Πόσο μα πόσο λυπάμαι και στενοχωριέμαι και θυμώνω και και και...

Στείλε μου στο [email protected] να τα πούμε λιγάκι με λεπτομέρειες για το αγοράκι σου.

Καλή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εκτός από την ιδιωτική παράλληλη στήριξη υπάρχει και η δημόσια όπου κάνεις αίτηση (δεν ξέρω που όμως), και στέλνει το υπουργείο δασκαλο....

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ελέγξτε τα προσωπικά σας μηνύματα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ άσχημο αυτό που βίωσε το παιδί σου, αλλά πίστεψε με αυτό είναι ένα φαινόμενο που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά στο σχολείο. Συνήθως τα άλλα παιδιά βρίσκουν κάτι πάνω σου και σε κοροιδεύουν. Εγώ ακόμη θυμάμαι που με έλεγαν φυτό και άλλα τέτοια όμορφα χαρακτηριστικά. Είμαι φιλόλογος και γενικότερα έχω γνώσεις παιδοψυχολογίας καθώς έχω παρακολουθήσει πολλά τέτοια μαθήματα. Η συμβουλή μου είναι να μην αλλάζεις σχολεία στο παιδί. Αυτό θα το κάνει να νοιώθει χειρότερα, καθώς θα νοιώθει πως έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Βέβαια αν θές να το αλλάξεις να σου πώ, πως το 28ο γυμνάσιο και λύκειο Παγκρατίου είναι πολύ καλό και επειδή έχω μαθητές που πηγαίνουν σε αυτό γνωρίζω πως επικρατεί ένα καλό κλίμα εκεί. Απο την άλλη έχω μαθητή με ΔΕΠΥ και πηγαίνει σε ένα σχολείο στο Γαλάτσι. Αν θές ρωτάω σε ποιο. Πάντως μην απογοητεύεσαι, δυσκολίες πάντα υπάρχουν. Ο κόσμος των παιδιών είναι ο πιο σκληρός νομίζω(κάποιες φορές τουλάχιστον). Μπορεί τώρα να στεναχωριέται το παιδί, αλλά αυτές οι καταστάσεις είναι που θα το κάνουν δυνατό στη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σε ειδικό σχολείο πηγαίνουν τα παιδιά που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα μάθησης που τις περισσότερες φορές πηγάζουν από πολύ χαμηλό νοητικό δυναμικό. Άρα οι σύνθετες γνωστικές και κοινωνικές δυσκολίες δεν εμπίπτουν σε αυτό.

Παράλληλη στήριξη παρέχεται σε παιδιά με αυτισμό, τύφλωση, κώφωση και ελαφριά νοητική στέρηση (πιο δύσκολα από ότι στις άλλες περιπτώσεις). Άρα ούτε και παράλληλη.

Ιδιωτική παράλληλη, δηλαδή εκπαιδευτικό που τον πληρώνουν οι γονείς, μπορεί να πάρει μόνο αυτιστικό παιδί (αναφέρεται ξεκάθαρα στο νόμο ειδικής αγωγής). Άρα ούτε μπορεί ο γονιός να προσλάβει κάποιον.

Για μένα το πιο σωστό είναι να παρακολουθήσει τμήμα ένταξης, ώστε να αντιμετωπιστούν οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει σε μαθησιακό επίπεδο και ταυτόχρονα να δουλευτεί και στο ΤΕ αλλά και στη γενική τάξη ένα πρόγραμμα αποδοχής, ευαισθητοποίησης και ένταξης (μπορούν να γίνουν πολλές δραστηριότητες σε όλα τα μαθήματα).

Επίσης, θεωρώ απαραίτητο να ενημερωθεί ο διευθυντής του σχολείου και να πάρει θέση. Να ενημερώσει τους εκπαιδευτικούς που έχουν εφημερία στα διαλείμματα, ώστε να έχουν το νου τους (διακριτικά εννοείται και όχι με το να είναι συνέχεια δίπλα στο παιδί) και να προληφθούν ανεπιθύμητες συμπεριφορές των υπολοίπων παιδιών.

 

Το ΚΕΔΔΥ τι έχει προτείνει ως αντιμετώπιση;

Τόσα χρόνια τι έκανε παράλληλα με το σχολείο; ΤΕ; Εργοθεπαπείες; Συνεδρίες με ψυχολόγο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...