Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οταν το παιδί είναι πιο ώριμο απο τα αλλα τις ηλικίας του


Recommended Posts

Πραγματικα με γυρισες 14 χρονια πισω!!!!!!!!!!!! Σα να διαβαζω για μενα............. κολλημενεη με το μπασκετ, η παρεα μου μονο συναθλητες και στο σχολειο σχεδον ξεκομεννη γιατι εγω ειχα θεμα με την baseline και το σκριν ενω οι υπολοιποι ποιος τα φτιαξε με ποια!!!!! Παρολα αυτα.....κρυφα μεσα μου ηθελα καποιος να με θελει....ή να βρω καποιον να θελω εγω....ηθελα να ακουω τη μουσικη που ακουγαν αλλα δε μου αρεσε.....κι ετσι με θεωρουσαν σνομπ!!!! Ημουν πιο ωριμη σε πολλα......... λογο καταστασεων......

 

Σαν μαμα ομως τωρα πια.......... κι εχοντας περασει απο το σταδιο της κορης σου θα σου εξομολογηθω πως καμια φορα σκεφτομαι την χαμενη παιδικοτητα ..... ειναι καλο να εισαι ωριμος στη ζωη σου....... αλλα καποιες φορες η ζωη σε θελει παιδι!!!

 

Και μην τρομαζεις........... θα τον βρει τον δρομο της μονη της.....εσυ θα εισαι διπλα της και θα την συμβουλευεις χωρις να την πιεζεις σε κανενα θεμα.........ειναι σιγουρα πολυ εξυπνη κι εχει διαλεξει σωστο δρομο! Θα τα δει και θα μαθει.......μονο ετσι θα ειναι σιγουρη και θα ερθει και η ωρα να σταματησει να βλεπει τον εαυτο της παραξενο!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χτες λοιπον ειχε αγωνα ...ειχε πει στους φιλους απο το σχολειο αυτα τα 5 ατομα που κανει παρεα να ερθουν να κανουν και κερκιδα διοτι ηταν σημαντικος αγωνας....κανενας τους δεν πατησε λοιπον προτιμησαν την βολτα στο λιμανι .....

ενω της ειχαν πει οτι θαερθουν ...........δεν μου ειπε τιποτα απλα εγω το ειδα στην σελιδα της στο φαις βοοκ .....Νομιζω οτι αυτο την πειραζη ..διοτι και αυτα δεν κανουν μια προσπαθεια να δουν τη ειναι αυτο που κανει και αγαπαει πολυ .......

οταν τα παιδια δεν ασχολουντε με τον αθλητισμο ...............δεν πλισιαζουν γυπεδο ......

Link to comment
Share on other sites

Εάν το θέλει πολύ να αλλάξει σχολείο στο Λύκειο, δεν θα το σκεφτείτε καθόλου; Καμιά φορά είναι πολύ διαφορετικά όταν αλλάζει ένα παιδί σχολείο (μιλάμε για αυτές τις "μεγάλες" ηλικίες φυσικά)...

 

Γνώμη μου είναι ότι δεν αλλάζεις σχολείο με την ελπίδα να βρεις παρέες.

 

Πάντως δεν μπορεί με το ζόρι να κάνει τους φίλους της να πάνε στο γήπεδο... Όπως πχ δεν μπορούν και εκείνοι να τραβήξουν την κόρη σου σε μια δραστηριότητα που δεν της αρέσει, πχ στα μπουζούκια:-P. Θεωρώ ότι η κόρη σου είναι λάθος. Αν θέλει να κάνει παρέα με άτομα που τα ενδιαφέρει ο αθλητισμός, ας ψάξει να βρει τέτοια άτομα. Είναι λάθος να προσπαθεί να αλλάξει τους φίλους της και να τους κολλάει την ταμπέλα "ανώριμοι" που μπορεί και να μην είναι τελικά. Απλώς έχουν άλλα ενδιαφέροντα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Τον μου για το ίδιο παιδί έχεις ανοίξει και αυτά τα θέματα?

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=108098

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=101396

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=71437

Link to comment
Share on other sites

Τον μου για το ίδιο παιδί έχεις ανοίξει και αυτά τα θέματα?

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=108098

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=101396

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=71437

 

ναι για το ιδιο παιδι ...ειναι η μεγαλη μου το ενα θεμα ειναι πολυ παλιο ειναι πριν 1.5 χρονων, ηταν και η πρωτη φορα που ειχα γραψει στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνώμη μου είναι ότι δεν αλλάζεις σχολείο με την ελπίδα να βρεις παρέες.

 

Πάντως δεν μπορεί με το ζόρι να κάνει τους φίλους της να πάνε στο γήπεδο... Όπως πχ δεν μπορούν και εκείνοι να τραβήξουν την κόρη σου σε μια δραστηριότητα που δεν της αρέσει, πχ στα μπουζούκια:-P. Θεωρώ ότι η κόρη σου είναι λάθος. Αν θέλει να κάνει παρέα με άτομα που τα ενδιαφέρει ο αθλητισμός, ας ψάξει να βρει τέτοια άτομα. Είναι λάθος να προσπαθεί να αλλάξει τους φίλους της και να τους κολλάει την ταμπέλα "ανώριμοι" που μπορεί και να μην είναι τελικά. Απλώς έχουν άλλα ενδιαφέροντα.

 

 

δεν ειπα οτι με το ζορι να ερθουν στο γυπεδο ...Η κορη μου δεν το σχολιασε το θεμα αυτο ...εγω απο μονη το σκεφτηκα διοτη στην σελιδα της στο φαις βοοκ ειχα δει που γραψανε καποιες φιλες της οτι θα ερθουν να την δουν... μαζι δεν το σχολιασαμε καθολου

και δεν λεει αυτους που δεν ασχολουνται με τον αθλητισμο ανωριμους ....λεει τα παιδια αυτα που με το μονο που ασχολουντε ολοι μερα ειναι τι ειπε ο ενας ..με ποιον ταχει η αλλη... ποιος την κοιταξε και τις της ειπε ....και ποτε θα πανε ..βολτα και ψωνια .........θεωρει απλα οτι υπαρχουν και πολυ πιο σοβαρα πραγματα και δεν της αρεση καθολου το κουτσομπολιο ...

και το θεμα μου ηταν εξαρχης οχι το παιδι δεν εχει φιλους... εχει.... απλα ειναι στο χωρο της ομαδας της και οχι απο το σχολειο και τα παιδια ειναι 1 με 2 χρονια μεγαλυτερα της ...και τα περισσοτερα ειναι απο οικογενεις με πολλα παιδια ..τα οποια την ζωη κακα τα ψεματα την βλεπουν με αλλα ματια .....

Link to comment
Share on other sites

Εχω εν μερει περασει τη φαση της κορης σου...λογω αθλτισμου κι εγω.Λεω εν μερει γιατι εμενα και οι κολλητη μου ηταν στο ιδιο αθλημα ...επισης πολλα παιδια αθλουνταν οποτε δεν ενιωθα οτι ειμαι η μονη ου δεν πηγαινω σε καφετεριες αλλα προτιμω το γηπεδο.ε ολη αυτη η φαση δεν κρατησε πολυ...μολις καψυρευτηκα για πρωτη φορα...αρχισα να μη σνομπαω τις καφετεριες και οσους τις προτιμουν...να ανοιγω τον κυκλο μου,να μη φοραω μονο φορμες αλλα ξαφνικα να θελω να ντυνομαι σα γυναικα και ολα βρηκαν το δρομο τους.

 

Εγω αυτα τα θεωρω νορμαλ καταστασεις.Βεβαια το να τηναλλαξεις σχολιο δν το θεωρω κακη ιδεα..αν η ιδια το επιθυμιε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι με το ζορι να ερθουν στο γυπεδο ...Η κορη μου δεν το σχολιασε το θεμα αυτο ...εγω απο μονη το σκεφτηκα διοτη στην σελιδα της στο φαις βοοκ ειχα δει που γραψανε καποιες φιλες της οτι θα ερθουν να την δουν... μαζι δεν το σχολιασαμε καθολου

και δεν λεει αυτους που δεν ασχολουνται με τον αθλητισμο ανωριμους ....λεει τα παιδια αυτα που με το μονο που ασχολουντε ολοι μερα ειναι τι ειπε ο ενας ..με ποιον ταχει η αλλη... ποιος την κοιταξε και τις της ειπε ....και ποτε θα πανε ..βολτα και ψωνια .........θεωρει απλα οτι υπαρχουν και πολυ πιο σοβαρα πραγματα και δεν της αρεση καθολου το κουτσομπολιο ...

και το θεμα μου ηταν εξαρχης οχι το παιδι δεν εχει φιλους... εχει.... απλα ειναι στο χωρο της ομαδας της και οχι απο το σχολειο και τα παιδια ειναι 1 με 2 χρονια μεγαλυτερα της ...και τα περισσοτερα ειναι απο οικογενεις με πολλα παιδια ..τα οποια την ζωη κακα τα ψεματα την βλεπουν με αλλα ματια .....

 

Τότε ισχύουν αυτά που είχα γράψει τις προηγούμενες ημέρες. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς πάντως ή να δίνεις μεγάλη έκταση στο θέμα.;) Ούτε και η κόρη σου. Κάποια στιγμή θα βρει μια φίλη που θα ταιριάξει καλύτερα και δεν είναι απαραίτητο να προέρχεται από το σχολείο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου ηρθε χτές το βράδυ πολύ στενοχωρημένη ....

πηγα και της μίλησα για να δω τι έγινε ...........και μου ειπε οτι δεν μπορεί να συνενονηθεί με σχεδόν κανένα παιδί απο την τάξη της διότι είναι τελείως χαζά ...και αρχισε να μου λέει οτι το μόνο που τους απασχολή ειναι τα γκομενικά και που θα πάνε το σάββατο το βράδυ ...

 

Θελω να διευκρινήσω εδώ οτι η κόρη μου ασχολείτε με τον αθλητισμό κανει μπασκετ και ετσι ασχολείτε πολυ στον ελευθερο χρονο με αυτο...το οποιο αγαπαει πολύ και ειναι ολα τα κοριτσια πολυ δεμενα μεταξυ τους τα οποια ειναι 1 με 2 χρονια μεγαλυτερα απο την δικια μου

 

Αυτο λοιπον η παρεα απο το σχολειο δεν το καταλαβαινουν ....διοτι κανενα απο αυτα δεν ασχολειτε με τιποτα οσο αφορα τον αθλητισμο ...

 

το θεμα ειναι οτι στο σχολειο η κορη μου νιωθει διαφορετικη και ξεκωνενη απο τα αλλα παιδια .....εχει την παρεα της αλλα ειναι μονο για να ειναι διοτι δεν συμφωνη με αυτα που κανουν και με αυτα που λενε ,,εχει μαθει να λεει παντα την γνωμη της και τα πιστευω της ..καποιες φορες αυτο τι κανει διαφορετικη και χαρακτηριζη τον εαυτο της παραξενη .... ολοι οι καθηγητες την θεωρουν πολυ ωριμο παιδι για την ηλικια της και αυτος ειναι ο λογος , που ο λογος της περναει παντα ...και η καθηγητητε ς την συμπαθουν πολυ .....

 

Προχτες πεθανε η μαμα μιας συπμεκτρια τηςκαι πηγαν απο εκει ..αυτο το γεγονος την εκανε να σκεφτη ακομα ποιο σοβαρα πια ειναι τα σημαντικα στην ζωη ..............ομως να μην ξεχναμε οτι ειναι 14

και φανταζη στους φιλους απο το σχολειο παραξενη διοτι δεν την απασχολη να παει σε καφετερια να κατσει γιανα κοτσιμπολεψη τους γυρους της ...και να την δουν απλα .....προτιμαει να κατσει σπιτι αφου

ελειπε ολη μερα στο γυπεδο διοτι ειχε αγωνα ή ειχε παει να δει αγωνα ......

αυτο λοιπον αυτα δεν το καταλαβαινουν .....δεν θελει να ειναι διαφορετικη αλλα δεν θελει να αλαξη τα πιστευω της .......

θαυμαζω το παιδι μου για το πως εχει γινει αλλα στενωχωριμε κιολας που την βλεπω καποιες φορες σε αυτην την κατασταση .......

δεν ξερω πια τι ειναι καλο ............να ειναι το παιδι ωριμο αναλογα με την ηλικια του να κανει τα χαζα που κανουν τα παιδια της ηλικιας του .πιστευω ..οτι χανει την παιδικοτητας τοσο μικρη ......χωρις ομως να πω οτι η ζωη την ωριμασε .........δεν της επιβαλουμε εμεις να ωριμαση ..ειναι ο χαρακτηρας της ....ετσι ...αλλα σκεφτεται πολυ σοβαρα και ειναι μικρη ακομα ..............δεν ξερω τι να κανω .........να χαιρομε ή να στενοχωριεμαι:?:

 

 

 

 

Σαν να βέπω τον εαυτο μου στα 14 μου..μην φοβασαι μανουλα τιποτα..εχεις ενα σουπερ παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρα μου μην αγχωνεσαι και μην αγχωνεις και το παιδι.

Τα ιδια εκανα κι εγω.. Ηθελα να ασχολουμαι μονο με τα μαθηματα και τα φροντιστηρια μου μεχρι που αρχισε εντονα η κοροϊδια ακομα κι απο το ΙΔΙΟ μου το οικογενειακο περιβαλλον (του στυλ "πανε μωρε σπασικλακι στο παρτυ του ταδε" "η Φαιη ειναι φυτουκλα" κλπ)

Το αποτελεσμα; Εκανα στροφη 180 μοιρων και εγινα αυτο που με κοροϊδευαν πως δεν ημουν.. :( Πατωσα στα μαθηματα, παραλιγο να μεινω απο απουσιες, εκανα οτι λαμακια ηθελες προκειμενου να νιωσω αποδεκτη στα ματια των συμμαθητων μου και οταν αρχισαν να με πιεζουν απο το σπιτι να επιστρεψω στην αρχικη μου κατασταση, απο πεισμα εκανα ΤΡΑΓΙΚΑ πραγματα (τα οποια ο Θεος με φυλαξε κι αυτη τη στιγμη στεκομαι στα ποδια μου -και δεν εννοω χρηση ουσιων αλλα χιλια δυο αλλα ΤΡΑΓΙΚΑ πραγματα-) :(

Μην αγχωνεσαι.. Ειναι τιμη να εχεις δικη σου προσωπικοτητα και να μην πηγαινεις οπου σε παει το ρεμα... ;)

Να το χαιρεσαι το κοριτσι σου! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...