Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απασχοληση παιδιων 11 και ανω


Recommended Posts

ειμαι εθελοντρια και εχω την ευθυνη σε ενα σχημα που ασχολειται με παιδια διαφορων ηλικιων για την καλοκαιρινη περιοδο και εχω ενα θεμα που με απασχολει.

 

Πως μπορω να αποσχολω τα παιδια των ηλικιων ανω των 11 ετων..

 

ως τωρα δανειζονται βιβλια και παιζουν επιτραπεζια ενω μπορει να συμμετεχουν σε καποιο ομαδικο παιχνιδι αλλα δεν συμβαινει και απο τα δυο φυλα (ειδικα τα κοριτσια εχουν μεγαλυτερη συμμετοχη), ελαχιστα παιδια ειναι ετοιμα να αναλαβουν και πρωτοβουλιες αλλα δεν ειναι τετοια τα περιθωρια ωστε να το κανουν συχνα και ανετα.

 

τα μικροτερα παιδια ασχολουνται με περισσοτερα απλα θεματα (καλλιτεχνιες, βιβλιο κλπ) ενω τα 11 και ανω ειναι πιο δυσκολα στο να τα πιασω..

ξερω οτι κυριως εχουν αναγκη να παιζουν αλλα και να μιλησουν για τους εαυτους τους εστω και σε τριτο προσωπο αλλα δεν ειμαι αρμοδια καταρτισμενη για να παιξω τετοιο ρολο παροτι μου αρεσει η διαδικασια.

 

Θα ηθελα μερικες ιδεες και τροπους η παιχνιδια που θα τους ελκει το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εξαρτάται τι εναλλακτικές έχεις στην διάθεσή σου.....

1.μπορείς να ανεβάσεις ένα θεατρικό και να καλέσεις και γονείς ή να τα χωρίσεις σε 2 ομάδες και η μία να δει της άλλης.....

2. μπορείς να τα πας επίσκεψη στο ΙΜΕ, στο πλανητάριο, σε μουσεία...... της Ακρόπολης π.χ. που έχουν και ειδικά προγράμματα για την ηλικία τους...

3.να κάνεις διαγωνισμό με εφευρέσεις (να σου κάνουν εργασία)

4. να φέρουν και να παρουσιάσουν τις συλλογές που έχουν

......

Link to comment
Share on other sites

οι περιπτωσεις 4 και 1 ειναι ηδη υπο σκεψη.. την περιπτωση θεατρικου την εξεταζω καιρο τωρα, την περιπτωση συλλογων δεν την ειχα δουλεψει παροτι εχω σχεση με τετοιο χομπι..

 

Οι επισκεψεις ειναι ακομη σε μακρινο χρονο και για την ωρα αδυνατες απο θεμα οικονομικης αλλα και μετακινησης δυνατοτητας..

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τα αγόρια θα μπορούσες να τα βάλεις να παίξουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ, εαν υπάρχει η υποδομή εκεί που βρίσκεσαι. Πιστεύω ότι θα τους άρεσε και θα τα απασχολούσε κιόλας για αρκετή ώρα. Επίσης θα μπορούσαν να ζωγραφίσουν με νερομπογιές και πάνω σε καμβά, μέρα παρά μέρα. Και αυτό νομίζω θα ήταν διασκεδαστικό για τα παιδιά.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αγόρια θα μπορούσες να τα βάλεις να παίξουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ, εαν υπάρχει η υποδομή εκεί που βρίσκεσαι. Πιστεύω ότι θα τους άρεσε και θα τα απασχολούσε κιόλας για αρκετή ώρα. Επίσης θα μπορούσαν να ζωγραφίσουν με νερομπογιές και πάνω σε καμβά, μέρα παρά μέρα. Και αυτό νομίζω θα ήταν διασκεδαστικό για τα παιδιά.

 

ποδοσφαιρο και μπασκετ παιζουν καθε μερα φου υπαρχει γηπεδο στη περιοχη αρα το μονο που κανω διαφορετικο ειναι να παιζουμε κανενα ομαδικο παιχνιδι με μπαλα εφοσον το βρισκουν ενδιαφερον..

 

ζωγραφικη ενδιαφερει ελαχιστα απο αυτα τα παιδια (πχ αν ειναι σε τοιχους ειναι μια χαρα για αυτα, αν ειναι σε χαρτι η κατι σχετικο δεν πλησιαζουν..εν αντιθεση με τα μικροτερα σε ηλικια)..

επισης να πω οτι παροτι υπαρχει δανειστικη βιβλιοθηκη παρατηρω οτι τα αγορια αυτης της ηλικιας δεν δειχνουν κανενα ενδιαφερον παλι σε αντιθεση με τα συνομηλικα κοριτσια και με τα μικροτερα παιδια..

 

αν τους πεις για ηλεκτρονικο παιχνιδι η για paintball ειναι μεσα.. αλλα δυστυχως α) δεν υπαρχουν οικονομικα μεσα

β) δεν ειναι σκοπος μου να ειναι η λεσχη επεκταση των ασχολιων του σπιτιου τους..δηλαδη αν εινα ολη μερα στο playstation δεν θελω να ειναι η λεσχη συνεχεια αυτου αλλα ενα διαλλειμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια δυνατότητα να φέρουν μουσικό όργανο και να παίξουν υπάρχει; Σε πολλά παιδιά αρέσει αυτό. Ή να έχεις μερικά χορευτικά cd και να τα βάλεις για 2 ώρες να χορεύουν, εκτόνωση και διασκέδαση μαζί.;)

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια δυνατότητα να φέρουν μουσικό όργανο και να παίξουν υπάρχει; Σε πολλά παιδιά αρέσει αυτό. Ή να έχεις μερικά χορευτικά cd και να τα βάλεις για 2 ώρες να χορεύουν, εκτόνωση και διασκέδαση μαζί.;)

 

 

εγω δυστυχως απο μουσικη δεν ξερω, και μια κοπελα που υπαρχει στη περιοχη και ειναι δασκαλα μουσικης παροτι ερχεται με τα παιδια της στις δραστηριοτητες ποτε δεν εδειξε ενδιαφερον να κανει κατι πανω στη μουσικη με τα παιδια

απο την αλλη περσι ζητησαμε οσα παιδια παιζουν μουσικα οργανα να συσπειρωθουν και εκαναν μια μικρη παρασταση αλλα φετος

α) δεν ειναι ολα τα παιδια

β) δεν υπαρχει η ιδια προθυμια για διαφορους ασχετους λογους απο οτι εχω καταλαβει..

 

τωρα το θεμα cd και χορευτικων..

επειδη ειναι διαφορες οι ηλικιες (4 και πανω..) πρεπει να κυμαινομαστε μεταξυ...Ζουζουνιων και Βανδη.. για να τα πιασουμε ολα..κακα τα ψεματα ειδικα στις ηλικιες 11 και ανω το θεμα ειναι πιο ιδιαιτερο αφου μιλαμε για προεφηβεια και οι συμπεριφορες ειναι κατα προσεγγιση μικρομεγαλες ειδικα στην εποχη μας..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...