Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ.....................!


Recommended Posts

ΤΑ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ.....................!ΛΟΙΠΟΝ...

ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 2ου ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 3ου ΜΗΝΑ...ΕΚΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΑΛΛΟ....ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ...?

'Η ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΜΗΝΑ??

 

*θα ηθελα να ζητησω μια μικρη συγνωμη απο κοπελες που τυχον δουν αυτο το θεμα ενω τις απασχολουν σοβαροτερα πραγματα,ομως ολες οι αποριες εχουν θεση σε αυτο το forum . :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ειμαι ακομα στον 4ο,και το δικο μου στηθος περιπου στον 2ο-3ο μεγαλωσε αποτομα,απο τοτε τιποτα.. :( με ποναει αλλα δεν μεγαλωνει αλλο,ισως αργοτερα...Οι θηλες μου ομως εχουν σκουρηνει παρα πολυ,σχεδον απο τον 1ο μηνα,αναρωτιεμαι μετα την γεννα επανερχονται στο κανονικο τους χρωμα η' ειπα κοτσανα??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Κ εμενα το στηθος μου μεγαλωσε στον 2ο με 3ο μηνα κ μετα σταματησε, μαζι με το μεγεθος του στηθους αλλαξε κ το μεγεθος της θηλης.

Προς το τελος σκουρινε κ η θηλη ναι. Μετα αλλαζει παλι. Εμενα εγινε οπως πριν. Αν θελετε κατι αλλο ρωτατε! :)

Link to comment
Share on other sites

στασου στασου.......

δηλαδη αυτο ηταν ολο δεν μεγαλωνει αλλο?

εγω ομωσ ειχα μικρο στηθος πριν κ δεν εγινε τεραστιο...!

θα βγαλει γαλα αυτο το μικρουλη στηθακι?????? :?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στασου στασου.......

δηλαδη αυτο ηταν ολο δεν μεγαλωνει αλλο?

εγω ομωσ ειχα μικρο στηθος πριν κ δεν εγινε τεραστιο...!

θα βγαλει γαλα αυτο το μικρουλη στηθακι?????? :?:?

 

Λενακι μου κ οπως ειναι να μεινει θα βγαλει, μην σε ανησυχει αυτο.

Δεν εχει καμια σχεση το μεγεθος του στηθους σου με την ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

στασου στασου.......

δηλαδη αυτο ηταν ολο δεν μεγαλωνει αλλο?

εγω ομωσ ειχα μικρο στηθος πριν κ δεν εγινε τεραστιο...!

θα βγαλει γαλα αυτο το μικρουλη στηθακι?????? :?:?

 

Αχχχχχ! :( Κάνε το σταυρό σου που έχεις μικρούλη στηθάκι...! Το στήθος μου πάντα ήταν τεράστιο, ε, τώρα δεν λέγεται. Έχει γίνει διπλό, πονάει αφόρητα, δεν μπορώ να ισιώσω την πλάτη μου απο το βάρος και δεν μπορώ να αναπνεύσω....κι ακόμα δεν έχω μπει στον τρίτο....! :shock:

Όσον αφορά το γάλα...αν ήταν έτσι θα μπορούσα να ταϊσω ένα λόχο όχι ένα μωρό. :lol: Δεν νομίζω πως έχει να κάνει το μέγεθος.

Αχ τι θα κάνω;;;; :oops:

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα κοριτσια το στηθος μου ηταν μεγαλο προ εγκυμοσυνης.

καπου στον 2ο μηνα μεγαλωσε και επισης στον 8ο μηνα εγινε τεραστιο και σκουρυνε η θηλη.

μετα απο τοσους μηνες θηλασμου ειναι ακομη πρησμενο αλλα ας ελπισω καποια στιγμη να μικρυνει λιγο γιατι ειμαι σαν την παμελα αλλα στο φυσικο κι οχι σιλικονατο :lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι Ελίνα… Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και πέρασε μετά από λίγο καιρό. Εκτός ότι και εγώ είχα σχετικά μεγάλο στήθος, (3 νούμερο) τώρα έχει παρά γίνει (5 νούμερο)…. Αφού να φανταστείς το πρώτο καιρό που δεν είχα κοιλιά, ήμουν και αδύνατη και καταλαβαίνανε όλοι ότι είμαι έγκυος από το στήθος!!! Μέχρι τον 5ο υπέφερα από τους πόνους και τη φαγούρα και άλλαζα κάθε εβδομάδα σουτιέν. Από τον 5ο μήνα και μετά μου έχει μείνει μόνο το μέγεθος. Ο πόνος και η φαγούρα έχουν εξαφανιστεί.

Οπότε μην ανησυχείς, φρόντιζε το στήθος σου με κρεμούλες για να ανακουφίζεσαι από τη φαγούρα και να μη κάνεις ραγάδες και όλα θα περάσουν. :wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του στήθους μου στην εγκυμοσύνη αυξανόταν πολύ κατά τους τελευταίους μήνες (κανονικά είναι μέτριο).Αγόρασα σουτιέν θηλασμού τον τελευταίο μήνα και ευτυχώς ήταν το σωστό μέγεθος.Είχα κι εγώ ευαίσθητες θηλές και πολύ φαγούρα.Οι θηλές σκούρηναν και μετά επανήλθαν στο κανονικό τους χρώμα..Όλα αυτά είναι φυσιολογικά.

 

Το γάλα που έχουμε σχεδόν αμέσως μετά τον τοκετό (πρωτόγαλα)είναι λίγο σε ποσότητα (αναρωτιώμαστε αν θα τα καταφέρουμε με τον θηλασμό) όμως ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ.Μην το στερήσετε από τα μωράκια σας...

Μετά τον τοκετό (σε 2 περίπου μέρες)που ''κατεβαίνει" το γάλα,το στήθος μεγαλώνει και βαραίνει κι άλλο.Πονάει η πλάτη με το νέο βάρος που πρέπει να σηκώνει...Είναι σημαντικό να έχετε αγοράσει το σωστό νούμερο σουτιέν.Ακολουθήστε τις μετρήσεις που αναγράφουν οι συσκευασίες των σουτιέν (δηλαδή 2 μετρήσεις .Μία κάτω από το στήθος και μία στην μεγαλύτερη περιφέρεια του στήθους.)

 

Μέχρι να εδραιωθει ο θηλασμός,αισθανόμαστε ,όταν το στήθος γεμίζει με γάλα,βάρος κι ένα γλυκό μυρμήγκισμα...Αυτό σημαίνει ότι ήρθε η ώρα να θηλάσουμε.Αν το μωρό μας δεν κλαίει ήδη από πείνα θα το κάνει εντός ολίγου!!!:lol:

Οι συχνότατοι θηλασμοί μην σας τρομάζουν κορίτσια αν αποφασίσετε να θηλάσετε.Τα νεογέννητα μεγαλώνουν με εκπληκτικούς ρυθμούς και για αυτό χρειάζονται ΓΑΛΑ.

Είναι φυσιολογικό να είναι στο στήθος και 23 ώρες το 24ωρο.Μην στεναχωρίεστε αν είστε συνεχώς με το στήθος ακάλυπτο στο σπίτι.Έτσι κάναμε όλες και αναρωτιώμασταν αν θα κρατήσει για πάντα.Μπόρείτε φυσικά να βγαίνετε αλλά στο σπίτι το στήθος έξω ...

Όλα αυτά μέχρι να συνηθήσει το σώμα σας (αλλά και το μωρό )τη νέα κατάσταση.

 

Μετά την εδραίωση του θηλασμού σταματάει σιγά-σιγά το πολύ βάρος και το μυρμήγκισμα και το στήθος βαθμιαία αρχίζει να αλλάζει πάλι (μικραίνει για να φτάσει στο αρχικό του μέγεθος).

Εκεί είναι που ξαναπαθαίνουμε όλες ΣΟΚ."Μήπως δεν έχω γάλα?"Αυτό σκεφτόμαστε...

ΔΕν υσχίει κάτι τέτοιο απλώς το σώμα έχει μάθει να παράγει γάλα και από αυτό το σημείο ο θηλασμός είναι παιχνιδάκι...Μόλις το μωρό ακουμπήσει το στήθος έχουμε πολύ γάλα (δημιουργείται εκείνη τη στιγμή) και το μωράκι μας έχει δυναμώσει και τρώει πιο γρήγορα.Εκεί που κάναμε σε κάθε θηλασμό πχ.45 λεπτά ,τώρα τελειώνουμε το πολύ σε 15 λεπτά και αυτό το διάστημα σταδιακά μειώνετε κι άλλο...Τέλεια είναι...

 

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης σε όλα τα κορίτσια.Να έχετε έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό και γερά κι όμορφα παιδάκια.Για όλες τις απορίες σας θα είμαστε εδώ...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα το στήθος μεγάλωσε στον 2ο με 3ο μήνα και έκτοτε τέλος...μέχρι και σήμερα δεν έχει μεγαλώσει άλλο και δεν με χαλάει καθόλου αυτό. Είχα στήθος αρκετό, δεν χρειάζομαι κι άλλο :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστουμε Alexis k Stella για τις πληροφοριες.Εχω μια απορια,τα περισσοτερα κοριτσια γραφουν οτι οι θηλες τους σκουρηναν σε μεγαλο μηνα,εμενα σκουρυναν απο την αρχη,ειναι φυσιολογικο αυτο???Ανυσηχω για το μωρακι μου θελω να ειναι καλα,εντωμεταξυ δεν το εχω ακουσει ακομα,και ειμαι 3,1/2 μηνων αλλα κοριτσια το ακουσαν,μηπως ειμαι αναισθητη :( και δεν το εχω ακουσει ακομα η' δεν εχει κανει ακομα την κινηση του??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστουμε Alexis k Stella για τις πληροφοριες.Εχω μια απορια,τα περισσοτερα κοριτσια γραφουν οτι οι θηλες τους σκουρηναν σε μεγαλο μηνα,εμενα σκουρυναν απο την αρχη,ειναι φυσιολογικο αυτο???Ανυσηχω για το μωρακι μου θελω να ειναι καλα,εντωμεταξυ δεν το εχω ακουσει ακομα,και ειμαι 3,1/2 μηνων αλλα κοριτσια το ακουσαν,μηπως ειμαι αναισθητη :( και δεν το εχω ακουσει ακομα η' δεν εχει κανει ακομα την κινηση του??

 

μην ανησυχεις!!!κι εμενα οι θηλες μου σκουρυναν στον 5ο-6ο μηνα.

επισης,το μωρο το ακουσα στον 5ο μηνα!!! :oops:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστουμε Alexis k Stella για τις πληροφοριες.Εχω μια απορια,τα περισσοτερα κοριτσια γραφουν οτι οι θηλες τους σκουρηναν σε μεγαλο μηνα,εμενα σκουρυναν απο την αρχη,ειναι φυσιολογικο αυτο???Ανυσηχω για το μωρακι μου θελω να ειναι καλα,εντωμεταξυ δεν το εχω ακουσει ακομα,και ειμαι 3,1/2 μηνων αλλα κοριτσια το ακουσαν,μηπως ειμαι αναισθητη :( και δεν το εχω ακουσει ακομα η' δεν εχει κανει ακομα την κινηση του??

 

κι εμένα σκούρηναν πολύ νωρίς...κατά τον 4ο μήνα αν θυμάμαι καλά...πάντως για το νινάκι μην ανησυχείς :wink: θα το ακούσεις σύντομα...είσαι στην 16η προς 17η εβδομάδα σωστά;;;

Εγώ το αντράκι μου το ένιωσα κατά την 19η εβδομάδα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι το στήθος μου έγινε υπερβολικά ευαίσθητο την περίοδο που αναφέρετε: 2ο-3ο μήνα. Πονούσε, πρήστηκε, κλπ. Οι θηλές μου δεν άλλαξαν ούτε στην εγκυμοσύνη, ούτε μετά τον τοκετό αν και θήλασα 2 μήνες. Όμως κατά τον 4ο μήνα άρχισαν να μεγαλώνουν περιμετρικά οι θηλές, αυτό που ονομάζουν θηλαία άλω. Μετά το θηλασμό, το στήθος επανήλθε στο αρχικό του μέγεθος, αν και κρέμασε απίστευτα. Θα μου πείτε 'λογικο', έπειτα από τόσο φούσκωμα! Οι θηλές πάντως δεν αποχρωματίστηκαν.. Τώρα είμαι ξανά έγκυος, με φουσκωμένο τέρμα στήθος και σκούρες θηλές.. Σαν πορνοστάρ μοιάζω!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι??? Τις τελευταίες ημέρες (είμαι 13η εβδομάδα) δεν έχω πόνο στο στήθος, ωστόσο είναι φουσκωμένο. Επειδή έχω 1 μήνα σχεδόν να κάνω υπέρηχο το μυαλό μου πάει στο κακό. Ηθελά λοιπόν να ρωτήσω... δεν πονάει σε όλη την διάρκεια εγκυμοσύνης??? Και αν κατάλαβα καλά, δεν μεγαλώνει συνέχεια!!! Το ξέρω οτι σας έχω πρήξει, γιατί συνέχεια το λέω: αύριο θα πάω επιτέλους για υπέρηχο και έχω φοβερή ΑΓΩΝΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις αγωνια δλδ επειδη δεν πονας????

:D

δεν ποναει συνεχεια...ως επι των πληστων βεβαια!!!

κ δεν μεγαλωνει συνεχεια.....

εγω απο οτι εχω καταλαβει μεγαλωνει στις αρχες αλλοτε με μερικες διαφοροποιησεις(σκουρες θηλες ή οχι!),(φαγουρα ή παλι οχι),(πονος ή οχι!) κ να περιμενουμε αλλαγες στους τελευταιους μηνες...!!!!

 

με εκτιμηση

ΛΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω αγωνία επειδή 2 ημέρες τώρα δεν είναι ευαίσθητο. Βέβαια μου έχει ξανά συμβεί παύση ευαισθησίας και αυτό που λες, οτι άλλωτε με φαγουρίζει άλλωτε οχι... μάλλον σε ανησυχία να βρίσκομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αρχισε να φουσκωνει πριν κανω τεστ εγκυμοσυνης κι εχω απο τοτε να κοιμηθω μπρουμυτα! Στην αρχη πονουσαν οι θηλες! Τωρα δεν ποναω αλλα ειναι αρκετα βαρυ! Το χρωμα αλλαξε πριν 1 μηνα περιπου που μπηκα στον 7ο αλλα δεν ειναι πολυ σκουρο (και ειμαι και καστανη). Οι θηλες μου ομως ειναι μεγαλες απο τον πρωτο μηνα και ανετα τις λες πιπιλες! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστουμε Alexis k Stella για τις πληροφοριες.Εχω μια απορια,τα περισσοτερα κοριτσια γραφουν οτι οι θηλες τους σκουρηναν σε μεγαλο μηνα,εμενα σκουρυναν απο την αρχη,ειναι φυσιολογικο αυτο???Ανυσηχω για το μωρακι μου θελω να ειναι καλα,εντωμεταξυ δεν το εχω ακουσει ακομα,και ειμαι 3,1/2 μηνων αλλα κοριτσια το ακουσαν,μηπως ειμαι αναισθητη :( και δεν το εχω ακουσει ακομα η' δεν εχει κανει ακομα την κινηση του??

 

Παρακαλώ Μαράκι !!!

Μην στενοχωρίεσαι ,κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική !!

Πάντως κι εμένα οι θηλές μου σκούρηναν από την αρχή...

Την πρώτη φορά που αιστάνθηκα το μωρό μου ήταν ένα ελαφρύ πετάρισμα πεταλούδας στην κοιλιά μου που με γαργάλησε σε τέτοιο βαθμό που γέλασα!!!

Απίστευτα πράγματα με κάνατε να θυμηθώ απόψε...εγώ σας ευχαριστώ.

Αν κάτι σας προβληματίζει πολύ ,καλό θα είναι να έχετε συχνή επικοινωνία με τον γυναικολόγο σας.Θα σας βοηθήσει και στην ψυχολογία σας αυτό.

Όσο για τα θέματα που αφορούν τον θηλασμό...αναζητήστε τα παλιότερα ποστ του parents και την απίστευτη βοήθεια της Αγλαίας...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ που είχα μεγάλο στήθος πριν μείνω έγκυος (4 ν.), τώρα στον 2ο μήνα έχει μεγαλώσει κι άλλο!Για να δούμε που θα φτάσει...

Μια ερώτηση να κάνω όμως: τί κρέμα πρέπει να βάζουμε στο στήθος και από ποιο μήνα???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι??? Τις τελευταίες ημέρες (είμαι 13η εβδομάδα) δεν έχω πόνο στο στήθος, ωστόσο είναι φουσκωμένο. Επειδή έχω 1 μήνα σχεδόν να κάνω υπέρηχο το μυαλό μου πάει στο κακό. Ηθελά λοιπόν να ρωτήσω... δεν πονάει σε όλη την διάρκεια εγκυμοσύνης??? Και αν κατάλαβα καλά, δεν μεγαλώνει συνέχεια!!! Το ξέρω οτι σας έχω πρήξει, γιατί συνέχεια το λέω: αύριο θα πάω επιτέλους για υπέρηχο και έχω φοβερή ΑΓΩΝΙΑ!!!

 

Μην στεναχωριέσαι καθόλου κοριτσάκι...κι εμένα στην αρχή πονούσε πάρα πολύ, αλλά σε κάποια φάση σταμάτησε και δεν με ξαναπόνεσε μέχρι και σήμερα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Οταν κοιταζομαι στον καθρεφτη δεν μπορω να πιστεψω το τελειο μπουστο μου :) Μου πηρε κανα 10 μηνο να ...μαζεψει απο την πρωτη εγκυμοσυνη και τωρα ξανα στο απογειο χαχαχαχα. Βασικα με ψηλοενοχλει που ειναι τοσο μεγαλο αλλα μαλλον του Πανου του αρεσει :oops: αν και δεν μου το λεει καταμουτρα για να μην ντρεπομαι . Ναι ποναω αρκετα και απο προχθες παρατηρησα οτι αρχησε να βγαζει υγρο και γαλα , οποτε συμπερενω οτι ποναει επειδη ενεργοποιουνται οι γαλακτικοι μυς η κατι τετοιο . Ομως προσοχη κοριτσια θυμαμαι και απο την πρωτη εγκυμοσυνη ο γιατρος συνεχεια μου ελεγε να μην το πειραζω επειδη προκαλει συσπασεις στη μητρα . Αρα μην πατατε το στηθος για να δειτε αμα βγαζει υγρο .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ που είχα μεγάλο στήθος πριν μείνω έγκυος (4 ν.), τώρα στον 2ο μήνα έχει μεγαλώσει κι άλλο!Για να δούμε που θα φτάσει...

Μια ερώτηση να κάνω όμως: τί κρέμα πρέπει να βάζουμε στο στήθος και από ποιο μήνα???

 

Εννοείς την κρέμα για τις ραγάδες ή την κρέμα στις θηλές για να προετοιμαστούν οι θηλές για το θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...