Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

Gina77 όλων των γιατρών το μέλημα είναι το πού θα γεννήσουμε, νοσοκομείο ή κλινική γιατί αν αποφασίσουμε και ανακοινώσουμε κλινική τρίβουν από τώρα τα χέρια τους για τον παχυλό μπουναμά που θα τους περιμένει...

Γνώμη μου είναι ότι καλό θα ήταν να ακούσεις και μια δεύτερη γνώμη. Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλω και όντας άσχετη και άπειρη στα ινομυώματα, περίεργο που δεν σου σύστησε ξεκούραση, προσοχή στο sex, και τέλος αρκετά utrogestan την ημέρα...Ο δικός μου γιατρός εστίασε σε αυτά αρχής εξαρχής!

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ'ευχαριστώ elenichr, κι εγώ το ίδο σκέφτομαι. Θα ρωτήσω και κάποιον άλλο γιατρό αλλά θα περιμένω λίγο γιατί μόνο στη σκέψη ότι μπορεί να δει κάτι αρνητικό αγχώνομαι πάρα πολύ... Ευτυχώς δεν κουράζομαι στη δουλειά μου και γενικά νιώθω πολύ καλά. Απ'ότι έχω καταλάβει τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα για τα ινομυώματα και απλά προσπαθώ να σκέφτομαι ότι όλα θα πάνε καλά. Μου είπε μάλιστα ο γιατρός ότι είμαι πολύ τυχερή που δεν έγινε η εμφύτευση στη μέση της μήτρας αλλά λίγο πιο πάνω, διαφορετικά ο σάκος θα έπεφτε ακριβώς πάνω στο ινομύωμα. Ίσως τελικά να προνοεί η φύση...

Link to comment
Share on other sites

Gina77 ελπίζω και ο δεύτερος γιατρός να είναι το ίδιο καθησυχαστικός όσο και ο πρώτος! Πολλές γυναίκες βρέθηκαν σε παρόμοια θέση με την δική μας και όλα τους πήγανε καλά! Ας προσπαθούμε να είμαστε αισιόδοξες! Ομολογώ ότι στην αρχή πανικοβλήθηκα αλλά το μόνο που μας μένει τελικά είναι να είμαστε ψύχραιμες...Καλά αποτελέσματα λοιπόν! :D

Kfozp3.png

QMtCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα!διαβαζω περιστασιακα τη σελίδα αλλα πρωτη φορα στελνω.Μου βρηκαν ινομυωμα 5*7 εκ. ,...στον ελεγχο μου βρηκαν μια κυστη σε στομαχι κ παγκρεας κι αποφασιστηκε να αφαιρεθει πρωτα αυτη γιατι πιεζε ζωτικα οργανα.μεγαλο χειρουργειο....ευτυχως η βιοψια ηταν καλη!...

 

γιαννουλιτσα μου τι να πω, ευτυχώς έγιναν όλα και τελείωσαν καλά. Τώρα μπορεί να κάνεις τις "ευχάριστες" προσπάθειες σου για ένα γλυκούλικο μωράκι :-D Εγώ έμαθα ότι είμαι έγκυος μια Τρίτη και την Κυριακή πήγα στα επείγοντα και νοσηλεύτικα για δύο εβδομάδες γιατί έχω μια μεγάλη κύστη ~13εκ στο νεφρό μου και είχα αιμορραγία. Τελικά αρκετούς μήνες μετά, στον 5ο της κύησης μου, έκανα μαγνητική χωρίς σκιαγραφικό και μου είπαν οτι η κύστη είναι στο πάγκρεας :shock: Επίσης είναι και ύποπτη, μπορεί να είναι καλοήθης ή κακοήθης, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε εξετάσεις λόγω κύησης γιατί είναι επεμβατικές. Έφαγα μια φρίκη τις πρώτες μέρες αλλά τώρα ηρέμισα. Τα βλέπω πιο ψύχραιμα. Έχω και δύο ινομυώματα περίπου 4εκ το καθένα, αλλά στην παρούσα φάση είναι το λιγότερο που με απασχολεί. Σε ποιά πόλη έκανες την εγχείρηση? Εσύ πως ήσουν ψυχολογικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κοριτσια...κ εγω πριν 4 μηνες ειδαμε σε υπερηχο εντελως τυχαια μια κυστη κ 3 ινομυωματα..τωρα πριν μερες που ξαναεκανα υπερηχο ειδαμε κ αλλο ενα πολυ μικρο. πριν τα ινομυωματα ουτε πονους περιοδου ουτε τπτ. Τωρα ποναω λιγο κ εχω κ περισσοτερη ροη. Ο γιατρος μου, μου ειπε δεν τα πειραζουμε αν κ τωρα που τα ξαναειδαμε εχουν μεγαλωσει λιγο συν το ενα μικρουλι που εγβαλα!! ειμαι στον 2ο μηνα προσπαθειας για να μεινω εγκυος. εξαλλου ο γιατρος μου συνεστησε να μεινω γρηγορα, λογο ινομυωματων. Αλλα ειμαι μες στο αγχος οσο μου το θετει ετσι. Τωρα με σταθερο παντα κυκλο περιμενω περιοδο ''που να μην ερθει δλδ'' 30.10 κ ηρθα σε επαφη ολες τις γονιμες μερες. Για να δουμε! σορρυ για την πολυλογια αλλα ανησυχω για τα ινομυωματα κ για το τι μπορει να συμβει ειτε μεινω ειτε οχι. ειμαι πολυ φοβιτσιαρα γενικα. κ θελω τοοοοσο ενα μπεμπουλι. Ο γιατρος μου προς το παρον ειναι πολυ καθησυχαστικος κ τον εμπιστευομαι, αλλα αγχωνομαι πολυ κ για ολα. ευτυχως απο οτι μου ειπε κ ειδαμε...ειναι ολα εκτος μητρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια...κ εγω πριν 4 μηνες ειδαμε σε υπερηχο εντελως τυχαια μια κυστη κ 3 ινομυωματα..τωρα πριν μερες που ξαναεκανα υπερηχο ειδαμε κ αλλο ενα πολυ μικρο. πριν τα ινομυωματα ουτε πονους περιοδου ουτε τπτ. Τωρα ποναω λιγο κ εχω κ περισσοτερη ροη. Ο γιατρος μου, μου ειπε δεν τα πειραζουμε αν κ τωρα που τα ξαναειδαμε εχουν μεγαλωσει λιγο συν το ενα μικρουλι που εγβαλα!! ειμαι στον 2ο μηνα προσπαθειας για να μεινω εγκυος. εξαλλου ο γιατρος μου συνεστησε να μεινω γρηγορα, λογο ινομυωματων. Αλλα ειμαι μες στο αγχος οσο μου το θετει ετσι. Τωρα με σταθερο παντα κυκλο περιμενω περιοδο ''που να μην ερθει δλδ'' 30.10 κ ηρθα σε επαφη ολες τις γονιμες μερες. Για να δουμε! σορρυ για την πολυλογια αλλα ανησυχω για τα ινομυωματα κ για το τι μπορει να συμβει ειτε μεινω ειτε οχι. ειμαι πολυ φοβιτσιαρα γενικα. κ θελω τοοοοσο ενα μπεμπουλι. Ο γιατρος μου προς το παρον ειναι πολυ καθησυχαστικος κ τον εμπιστευομαι, αλλα αγχωνομαι πολυ κ για ολα. ευτυχως απο οτι μου ειπε κ ειδαμε...ειναι ολα εκτος μητρας.

 

Συνήθως οι γιατροί προτείνουν αφαίρεση των ινομυομάτων αν είσαι σε φάση που προσπαθείς να συλλάβεις, γιατί χαρακτηρίζονται ως παράγοντας υπογονιμότητας. Αλλά αφού είναι εκτός μήτρας, γιατί αγχώνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας!μου διεγνωσαν 2 ινομυωματα,2 και 5 εκ στο τοιχωμα της μητρας και εχω αγχωθει αρκετα λογω πιθανοτητων προωρου τοκετου...εχει καποια μανουλα αναλογη διαγνωση-εμπειρια?ποια ηταν η γνωμη του γιατρου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ο γυναικολογος στην μηνιαια εξεταση μου ειπε οτι βλεπει ενα μικρο ινομυωμα κατω απο τον πλακουντα.

ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο,απλα να το αναφερω στην εξεταση της β επιπεδου (που θα κανω σε ενα μηνα) για επιπλεον ελεγχο.

εχει τυχει σε καμια κατι παρομοιο??τι προβληματα μπορει να δημιουργισει στη κυηση και το τοκετο?

εχω διαβασει σχετικα αρθρα στο ιντερνετ ωστοσο θα ηθελα και τις δικες σας εμπειριες!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου τα είπε ο γιατρός σου. Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο σε μια εγκυμοσύνη. Μπορεί μάλιστα να προυπήρχε και λόγω ορμονών εγκυμοσύνης να μεγάλωσε και να έγινε που αντιληπτό. Εγώ στην αυχενική είχα ένα περίπο 3,5 εκ διαμετρου και μέχρι το β΄επιπέδου εξαφανίστηκε!!! Η πρώτη μου ξαδέλφη γέννησε τον Ιούνη μια υγιέστατη μπεμπα με 3 ινομυώματα.!!! Το ένα μάλιστα ήταν τόσο μεγάλο που στο τέλος της εγκυμοσύνης φαινόταν στην κοιλιά της και νομίζαμε ότι ήταν το κεφαλάκι της μικρής.!!!

Αν δεν απορροφηθεί μετά τον τοκετό θα μικρύνει τόσο και θα στο αφαιρέσει πολύ αργότερα!!!

Καλή συνέχεια!!!

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω γεννήσει ακόμη βρε συ... Στην 23 η εβδομάδα είμαι!!! Η ξαδελφούλα γέννησε φυσιολογικότατα πάντως με τα ινομυωματά της. Εχει να κάνει με την θέση τους σε σχέση με τον τράχηλο απο όσο γνωρίζω. Εμείς πάμε έτσι και αλλιως για καισαρική λόγω διδύμων!!! Μην ανησυχείς. Το προσπερνάνε οι γιατροί από ότι έχω καταλάβει!!!

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου Amesitamon.

 

Δε ξέρω καν άμα πια διαβάζεις το θέμα ή άν υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που μπορεί να μου πει τη γνώμη της.

 

Είμαι έγκυος και στο πρώτο μου υπέρυχο χτες στις 7 βδ και 1 μέρα, ο γιατρός πέρα από το εμβρυάκι είδε και ένα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα 32 mm, και από χτες με έχει πάρει πολύ κάτω. Ανησυχώ πάρα πολύ, γιατι μου ήρθε και πολύ απότομο. Τον Αύγουστο που πέρασε έκανα σαλπιγγογραφία και υπέρυχο και ο γιατρός δεν είδε τίποτα ύποπτο.

 

Αραγε αν το ινομυωμα ήρθε με την εγκυμοσύνη, πολύ γρήγορα δε μεγάλωσε? Πόσο θα μεγαλώσει στους επόμενους μήνες? Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην εγκυμοσύνη?

 

Amesitamon εσύ πόσο μηνών είσαι? Τι σου είπε ο γιατρός.

 

Η όποια άλλη κοπέλα είναι ομοιοπαθούσα ή απλώς κάτι κάπου άκουσε ας μου πει την εμπειρία της. Λίγο οι ορμόνες λίγο η απάθεια του γιατρού μου, έχω αγχωθει πολυ. Την περίμενα 18 μήνες αυτή την εγκυμοσύνη και μέχρι στιγμής δε μπορεσα να τη χαρώ!

Link to comment
Share on other sites

Apricot

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βρήκα και ένα προηγουμενο ποστ και διάβασα και την ιστορία σου και κάπως σα να χαλάρωσα. Από ότι κατάλαβα, συνήθως δε προκαλεί κάτι αρνητικό. Το πολύ πολύ πόνο, αλλά ας είναι καλά το μωράκι και όλα αντεχονται (που λέει και ο λόγος).

 

Αλήθεια, τώρα το παρακολουθείτε? Πόσο συχνα πρέπει να πηγαίνεις στο γιατρό? Συρρικνώθηκε καθόλου μετά τις γέννες?

 

Να χαίρεσαι τα μικρά σου και καλά Χριστούγενα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια πώς πάνε τα ινομυώματά σας; έχω κι εγώ δύο (ένα μεγαλύτερο κι ένα μικρότερο, ... ο γιατρός που μου είχε κάνει την αυχενική είπε πως συνήθως δυο-δυο πάνε αυτά)

Μακάρι να πάνε όλα καλά στον τοκετό (έχω μέλλον ακόμη βέβαια, διανύω τη 18η εβδομάδα) γιατί μου έχουν πει ότι μπορεί να εμποδίσει το φυσιολογικό τοκετό αν κλείνει το δρόμο εξόδου :|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζιπουνάκι

 

Αν και δε μπαινω συχνά έπεσα στο θέμα αυτο ξανά. Οπως έχω γράψει και παραπάνω, στο πρώτο υπέρηχο, ο γιατρός είχε δει ένα ενδοτοιχιακο ινομύωμα 32mm και κάπως παραμορφωμένη τη μητρα μου. Στενοχωρέθηκα, και ακόμα περισσότερο με αυτά που διάβασα στο ίντερνετ και ήμουν σίγουρη πως θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο! Στην αυχενική, ο γιατρός δεν είδε τίποτα και μήτρα φυσιολογική, το ίδιο και ο γιατρός μου στη Θεσσαλονίκη. Τώρα αν απλώς ήταν μικρό και δε μεγάλωσε, ή απλώς ο πρώτος γιατρος έκανε λαθος δε ξέρω. Μακάρι να ήταν λαθος. Εύχομαι και σε σένα τα ινομυώματα ή να παραμείνουν ως έχει, ή ακόμα να εξαφανιστούν τελείως. Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ζιπουνάκι μην αγχώνεσαι:)Και εμένα μου βρήκαν ινωμύοματάκι στην αυχενική (αν θυμάμαι καλά αν όχι νωρίτερα) ενώ μέχρι τότε ήμουνα οκ. Μεγάλωσε κιόλας λίγο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω των ορμονών ,είχε φτάσει κάπου τα 35χιλ και ήτανε και σε περίεργο σημείο. Τελικά γέννησα με κτ για άλλους λόγους αλλά δεν δημιούργησε κάποιο πρόβλημα γενικά. Και το έχω ακόμη από ότι είδαμε αλλά ο γιατρός μου είπε εφόσον δεν ενοχλέι και δεν μεγαλώνει δεν το πειράζουμε:) Όλα καλά να σου πάνε και καλή εγκυμοσύνη!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ενα πριν μεινω εγκυος, το οποιο ηταν τοτε 3 εκ. τωρα (ειμαι στην 14η εβδομαδα) εχει φτασει τα 5,5εκ. στην αυχενικη βρηκαμε αλλο ενα το οποιο ειναι 3,5. ηδη λογω της θεσης του πρωτου ο φυσιολογικος τοκετος ειχε αποκλειστει. ειχα ρωτησει παλιοτερα 2 γιατρους αν χρειαζεται να αφαιρεθει, αλλα υποστηριζαν οτι δεν ειναι καλη ιδεα γιατι μπορουν να δημιουργηθουν συμφυσεις που δυσκολευουν μια συλληψη. κατα την 20η εβδομαδα που ειπε οτι θα ξεκινησω προληπτικα προγεστερονη.

Link to comment
Share on other sites

Nouli80 τι τυχερη που σταθηκες!!!!!!!!!! :-):-):-) Ευχομαι να μην ξαναεμφανιστεί ποτέ!!!

 

oneiraki μακαρι ούτε εμένα να μου δημιουργήσει κανένα θέμα!! Να σου ζησει το μικρούλι σου!!!!!

 

χρυσοψαρακι δηλαδή τα ινομυώματα δεν μετακινούνται? εκεί θα παραμείνει και θα εμποδιζει το φυσ. τοκετό? τόσο κάθετος είναι σε αυτό ο γιατρός?

Πιστεύω πως καλύτερα που δεν τα αφαίρεσες, γιατί όντως δυσκολεύεται ενδεχόμενη σύλληψη!

Γιατί θα σου δώσει προγεστερόνη στην 20η εβδομάδα?

 

Πάντως κι εμένα πρέπει να μου εμφανίστηκαν κατά την εγκυμοσύνη, χωρίς να είμαι και σίγουρη, αλλά ενάμισυ χρόνο πριν που είχα κάνει υπέρηχο δεν είχε φανεί κάτι...

Link to comment
Share on other sites

τα γλυκα μου βρισκονται απεναντι το ενα απο το αλλο κοντα στον τραχηλο και κλεινουν την εξοδο. επειδη υπαρχει περιπτωση να προκαλεσουν προωρες συσπασεις καθως μεγαλωνει η μητρα θελει προληπτικα να παρω προγεστερονη. επειδη ξερει τι περασαμε για να φτασουμε ως εδω νομιζω οτι θελει να διπλα και τριπλα προσεχτικος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα κορίτσια,εύχομαι να μου δώσετε δύναμη και να ανεβεί η ψυχολογία μου γιατί έχω πιάσει πάτο.Πριν μια εβδομάδα περίπου ένιωσα τσιμπήματακια κ την κοιλια μου να τεντωνει μέχρι να πάω στο μπάνιο το αίμα άρχισε να τρέχει ποτάμι,ήμουν στην 19 η εβδομάδα.Αμεσως πήγα στο νοσοκομείο ,όπου με κράτησαν για μια εβδομάδα.ΜΙα εβδομάδα εφιαλτικη,ήμουν και θα είμαι μέχρι τέλους ξαπλα κ με ΄΄παπιά΄΄.Επρεπε αναγκαστικά να είναι συνέχεια κάποιος μαζί μου,με αποτέλεσμα να χρησιμοποιω την ΄΄παπιά΄΄ με την συνδρομή και των πεθερικων μου......Το συμπέρασμα του γιατρού μου ήταν ότι το μεγαλύτερο ινομυωμα που είχα στην αυχενικη που ήταν 1 εκ τώρα πήγε 8!!!!!!!!με αποτέλεσμα να με πιάσουν πόνοι,να κάνω συσπασεις κ την 3 μου αποκόλληση.Ευτυχως ο μπεμπης μου είναι πολύ δυνατός κ πεισματαρης.ΕΧω μάθει να στηριζόμαι στα πόδια μου κ τώρα έχω στο μυαλό μου ότι συνέχεια ταλαιπωρω τους γύρω μου(χωρίς να μου το έχει δείξει κανείς βέβαια)Ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει πρώτα ο ΘΕΟΣ να γεννησω στην 33η εβδομάδα,αλλα τρέμω κ φοβάμαι πολύ για το μωρό μου.ΤΡεμω στην ιδέα μην παθω κ τίποτα άλλο,ο αιματοκριτης μου ταυτόχρονα καταρρέει συνεχώς,τώρα έχει φτάσει στον μαγικό αριθμό 28.τρεμω στην ιδέα μην παθω και τίποτα άλλο.Αναρωτιεμαι γιατί δεν μπορώ να χαρώ την πρώτη μου εγκυμοσυνη που τόσο περίμενα,μήπως δεν είμαι ικανή γι αυτόν τον ρόλο,πραγματικά δεν ξέρω τι μου συμβαίνει.Το μόνο που περιμένω είναι να ξύπνησω κ να σταματήσω να βλέπω κ αυτο το λίγο ροζ αίμα,που με κάνει να ΤΡεμω.ΠΡιν μείνω έγκυος είχα ρυθμίσει οτιδήποτε ιατρικό προβλήματα κι μπορεί να μου εμφανιζοτανε κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης,έτσι ώστε να μην χρειαστεί να κάνω ούτε σφράγισμα....κ ξαφνικα άκουσα την λέξη ινομυωμα όταν πλέον είχα μάθει ότι είχε έρθει στην ζωή μου ο μπεμπης κ ξεκίνησε ο γολγοθας μου.Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό,πείτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Μ.Β...Κουκλα μου το θεμα με τα ινομυωματα ειναι κατι συνηθισμενο στην κυηση.Συνηθως οι γιατροι τα αφαιρουν στον τοκετο η λιγο αργοτερα οταν συνελθει η μητρα.Πιστευω οτι η αυξηση του μεγεθους στη δικη σου περιπτωση εγινε λογω εκρηξης ορμονων και σου προκαλεσε και τις επιπλοκες με το αιμα.Προσπαθησε να εισαι ηρεμη και να δεχεσαι με ευγνωμοσυνη τη βοηθεια των δικων σου ανθρωπων.Παρε δυναμη απο το μωρο σου που δειχνει τοσο δυνατος κι ολα θα ερθουν δεξια θα δεις.Η πτωση του αιματοκριτη ειναι απολυτα φυσιολογικη γιατι το μωρακι πασχιζει να αναπτυχθει και να δυναμωσει οποτε χρειαζεται αρκετο αιμα.Θα συνεχισει να πεφτει περιπου μεχρι τον 7ο μηνα,μετα αρχιζει η ανοδος.Νομιζω οτι ειναι ενα σημαδι απο το Θεο που δινει στο τελος δυναμη σε μας να ειμαστε γερες για να αντεξουμε τη γεννηση και οσα την ακολουθουν.Σου ευχομαι καλη συνεχεια και με το καλο να γνωρισεις το γιο σου!!!Ενημερωνε μας οποτε μπορεις...

0vwrp3.png

 

 

mZ5jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μ.Β. κάνε κουράγιο, θα δεις που θα περάσει ο καιρός και θα τα ξεχάσεις όλα όταν θα έχεις τον μπέμπη σου αγκαλιά. Μην σκέφτεσαι ότι ταλαιπωρείς τους γύρω σου, αυτοί θέλουν το καλό σου, είναι οι δικοι σου άνθρωποι και τώρα στα δύσκολα είναι που θα βοηθήσουν.

 

Είναι συνηθισμένο για τα ινομυώματα να υπερμεγενθύνονται στην εγκυμοσύνη λόγω τον ορμονών. Έγω είχα ανεκαθεν 2 ινομυώματα 2-3 εκατόστών εξωτερικά της μήτρας, το ήξερα πριν την εγκυμοσύνη και μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν έχει νόημα να τα αφαιρέσουμε γιατί μπορει να ξαναβγούν.

 

Τώρα στην εγκυμοσύνη μεγαλώνουν συνέχεια, έχουν φτάσει 7 εκατοστα το ένα.. με αγχώνουν λίγο αλλά ο γιατρος από την αρχή μου είπε να μην τα σκέφτομαι, μπορεί να φτάσουν και 10 εκατοστά το ένα (και παραπάνω απ'ότι βλέπω αφου ειναι ήδη 7 εκ.) και μετά την εγκυμοσυνη θα ξαναμικρύνουν. Μπορεί να γεννήσω νωρίτερα, αυτό μου είπε μόνο..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια για τα γλυκα σας λογια απλά απελπιζομαι γιατί πονάω κ έχω ακομα λίγο αίμα.Σκεφτομαι ακομα να πάρω γνώμη κ απο άλλον γιατρο.Vivien εσένα δεν σε ενοχλούν τα άτιμα?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν με ενοχλούν πια. Δεν ξέρω γιατί, αφού όλο μεγαλώνουν ?!?.. μάλλον παίζει ρόλο και η θέση τους, που αλλάζει καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Στον 3ο και 4ο μήνα όμως είχα αρκετα πονάκια που ο γιατρός είχε αποδώσει στα ινομυώματα. Πονάς πολύ? Και πάντα στο ίδιο σημείο?

 

Σε καταλαβαίνω που απελπίζεσαι με το αίμα, έιχα και γω μία αποκόλληση στον τρίτο μήνα και όσο δεν σταμάταγε το αίμα με έπιανε τρελή απελπισία! Τώρα όμως καταλαβαίνω (και μου το εξήγεισε κι ο γιατρός) ότι στην αποκόλληση έτσι ειναι, το αιμα κάνει πολλές μέρες να σταματησει. Να φανταστείς ότι δυο μέρες μόνο είδα αίμα κόκκινο, σαν 2 κέρματα σε ποσότητα, και για αυτή την μικρή αποκόλληση, επι 3 εβδομάδες μετά είχα καθημερινά καφε αίμα, πότε πιο σκούρο και πότε πιο ανοιχτό. Οπότε αφού είδες αρκετό αίμα, θα κάνει ακόμα πιο πολλές μέρες να θρέψει η αποκόλληση και να "καθαρίσει" η μήτρα απο το σκοτωμένο αίμα. Μην ανησυχείς και κάνε ό,τι σου λένε οι γιατροί. Η ακινησία σε μεγάλη αποκόλληση είναι το παν, χρειάζεται υπομονή. Το ξέρω ότι είναι σα να έχουν κολλήσει οι ώρες και οι μέρες, αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να απασχολείς το μυαλό σου και μην κάνεις άσχημες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...