Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια - πως να κόψω το συμπλήρωμα.


Recommended Posts

ok κριστινα σου ειπα ομως οτι δεν ειναι παντα ετσι το προγραμμα συνηθως κανει περισσοτερα γευματα το στηθος πριζεται το πρωι που ξυπναω μονο θελω να ρωτησω κατι οταν το μωρο αρχιζει κ θυλαζει κ νοιοθω εκεινω το καψημο στο στηθος κ κατεβενει το γαλα. το γαλα παραγετε μονο οσο διαρκει το καψημο? γιατι διαρκει μονο λιγα δευτερολεπτα σε καθε θηλασμο.σημερα θα αμε κ στον παιδιατρο να δουμε ποσο εβαλε

 

 

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.......όχι το γάλα παράγεται όλη την ώρα όση ώρα θηλάζει το μωρό... αυτό που νιώθεις εσύ σαν κάψιμο είναι το let down όταν δηλ. κατεβαίνει το γάλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.......όχι το γάλα παράγεται όλη την ώρα όση ώρα θηλάζει το μωρό... αυτό που νιώθεις εσύ σαν κάψιμο είναι το let down όταν δηλ. κατεβαίνει το γάλα

ευχαριστω θα γραψω το βραδυ οσα κιλακια ειμαστε

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι πηγαμε στο γιατρο χθες γραφω κ τις προηγουμενες ζηγησεις

30-7 ημ γεννας 3190

3-8 ημ εξοδου 3040

9-8 3220

13-9 5400

5-10 6430

κριστινακι πως μας βλεπεις??καλα παμε???

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι πηγαμε στο γιατρο χθες γραφω κ τις προηγουμενες ζηγησεις

30-7 ημ γεννας 3190

3-8 ημ εξοδου 3040

9-8 3220

13-9 5400

5-10 6430

κριστινακι πως μας βλεπεις??καλα παμε???

Φουνίτσα, το μωρό 2 μηνών διπλασίασε το βάρος γέννησης.

Αυτό γίνεται φυσιολογικά μέχρι 6 μηνών.

Τι άλλο να κάνει το καημένο για να σταματήσεις να αγχώνεσαι για το αν τρέφεται καλά;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin το μωρό της το λέει (κλαίει γκρινιάζει τι άλλο να κάνει?)εκείνη δεν θέλει να το καταλάβει και του δίνει και συμπλήρωμα από πάνω .........έστω και αυτά τα 30-60μλ τελείως περιττά...:D

Φουνίτσα να βάλεις τις ζυγίσεις στις καμπύλες για να έχεις καλύτερη εικόνα το μωρό σου σε δυο μήνες από την καμπύλη 25 κοντεύει να ξεπεράσει την 97 την ανώτατη..

φυσικά από τον τρίτο μήνα και μετά θα αρχίσει να βάζει φρένο και το λεω από τώρα για να μην αρχίσεις πάλι να αγχώνεσαι και να λες δεν έχω γάλα......κλπ.κλπ. Κλπ. Το ανώτατο αναμενόμενο για την ηλικία σας σε σύνολο θα ήταν 2300 και εσείς βάλατε 3240 έχετε δηλ. το περιθώριο να μην πάρει ούτε ένα γραμμάριο τον άλλον μήνα και το βάρος σας και πάλι να θεωρείται εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια σας ευχαριστω ενταξη ηρεμησα αφου η παιδιατρος γελουσε μου λεει δεν βγαζεις κανενα δυο μουκαλακια γαλα να το πουλησουμε? σουπερ γαλα μου ειπε. χθες κ προχθες δεν εδωσα καθολου ξενο τωρα να πω κατι περιεργο απο τοτε που σταματησα τη μαγια κ το φενουγκεκ εχω ποιο πολυ γαλα απο οταν τα επερνα :lol:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια σας ευχαριστω ενταξη ηρεμησα αφου η παιδιατρος γελουσε μου λεει δεν βγαζεις κανενα δυο μουκαλακια γαλα να το πουλησουμε? σουπερ γαλα μου ειπε. χθες κ προχθες δεν εδωσα καθολου ξενο τωρα να πω κατι περιεργο απο τοτε που σταματησα τη μαγια κ το φενουγκεκ εχω ποιο πολυ γαλα απο οταν τα επερνα :lol:

 

έχεις περισσότερη αυτοπεποίθηση είναι όλα στο μυαλό σου δεν χρειάζεσαι τίποτα:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας για τον επαναγαλακτισμό. Τα έχω γράψει κι αλλού τα δικά μας, στην αρχή δεν παίρναμε το βάρος που έπρεπε (τελικά η παιδίατρος εδώ είπε ότι μάλλον τη δυσκολεύει ο ελαφρώς κοντός χαλινός της), ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα και επειδή ήμουν μόνη στην Ελλάδα και ετοιμαζόμουν να φύγουμε για Αμερική δεν κατάφερα να ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα και τώρα τρέχω να μαζέψω τα ασυμμάζευτα :-(. Η μικρή μας (σχεδόν 4 μηνών) θηλάζει κατά βάση, αλλά παίρνει και 3-4 γεύματα των 90ml συμπλήρωμα τη μέρα. Τώρα είμαι Ν. Υόρκη και έχω νοικιάσει το θήλαστρο medela classic διπλής άντλησης (πρέπει να είναι από τα πιο παλιά μοντέλα, αλλά μόνο αυτό είχαν εκεί που πήγα) και προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή. Ήθελα μερικές συμβουλές για το πώς να το ρυθμίσω γιατί και πάλι είμαι ολομόναχη σχεδόν εδώ (ο άντρας μου λείπει όλη μέρα ο καημένος) και πρέπει να τα βολέψω όλα!

Πρέπει να δώσω προτεραιότητα στο θηλασμό ή στις αντλήσεις; Προσπαθώ να κάνω 7 15λεπτα τη μέρα, αλλά το περισσότερο που φτάνω συνήθως είναι 5. Έχω δει μια μικρή αύξηση έστω κι έτσι, αλλά πρέπει να προσπαθήσω για παραπάνω. Να τη βάζω πρώτα αυτή να θηλάζει και μετά να αντλώ ή το ανάποδο; Η μικρή στο θηλασμό ή εκνευρίζεται γρήγορα, οπότε την πάω από στήθος σε στήθος, αλλά συνέχεια τρώει τα χεράκια της και ψάχνει να φάει, ή ψευτοπιπιλίζει και κοιμάται και μόλις την αφήσω ξυπνάει και θέλει φαγητό, οπότε αναγκαστικά κάποια στιγμή της δίνω το συμπλήρωμα για να ηρεμήσει. Γενικά ο θηλασμός παίρνει πολλή ώρα και θα ήθελα να τρώει λίγο πιο αποτελεσματικά, μήπως μπορέσω κι εγώ και κάνω καμιά δουλειά, πριν μας στείλουν το υγειονομικό :oops:!

Παράλληλα με τις αντλήσεις πίνω και κάποιο τσάι που έχουν εδώ με τριγωνέλλα και διάφορα άλλα βότανα που προάγουν τη γαλακτοφορία, αλλά λέω να πάρω τελικά την τριγωνέλλα σε κάψουλες που φαντάζομαι είναι πιο αποτελεσματικό. Πίνω και μία μαύρη μπύρα το βράδυ αφού κοιμηθεί η μικρή, και αναρωτιόμουν πόσο σύντομα μετά μπορώ να αντλήσω για να έχει περάσει η επίδραση. Μήπως να αντλώ και να το πετάω; Το λυπάμαι όμως!

 

Μας είπε η παιδίατρός της (εδώ Αμερική) ότι πρέπει πλέον να κοιμάται σερί το βράδυ και ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί γιατί έχει μάθει να κοιμάται θηλάζοντας, οπότε σιγά-σιγά να της το κόψουμε (γενικά εδώ το λένε οι περισσότεροι παιδίατροι αυτό). Η αλήθεια είναι ότι δεν σκοπεύω να το κάνω αυτό, γιατί αν πεινάει πρέπει να φάει, τι πάει να πει «πρέπει να κοιμάται όλο το βράδυ», έτσι αυθαίρετα; :evil: Η μικρή λοιπόν κοιμάται στις 10 περίπου και ξυπνάει κατά τις 3 και τη θηλάζω. Μετά ξυπνάει πάλι κατά τις 6 παρά και τη θηλάζω πάλι. Πρέπει να κάνω κι εκεί αντλήσεις αφού φάει; Σε αυτή τη φάση είναι πάντως που χορταίνει κάπως καλύτερα από το στήθος, γιατί έχει μαζευτεί περισσότερο γάλα.

Συγγνώμη για το τεράστιο μνμ και για κάποιες χαζές ίσως απορίες, αλλά έχω πελαγώσει λίγο η αλήθεια είναι και δεν μπορώ να σκεφτώ και πολύ πρακτικά!

Α και κάτι τελευταίο: ένα μωρό της ηλικίας της πόσο γάλα χρειάζεται την ημέρα κατά μέσο όρο; Ξέρω ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αλλά ήθελα να έχω μια γενική εικόνα. Φοβάμαι μήπως δεν τρώει όσο χρειάζεται. Από βρεγμένες πάνες είναι ΟΚ, τα κακά είναι κάθε 2 μέρες συνήθως και πράσινα (αλλά για το χρώμα μάλλον φταίει το χαμομήλι με το σίδηρο που παίρνει).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι Ν. Υόρκη και έχω νοικιάσει το θήλαστρο medela classic διπλής άντλησης (πρέπει να είναι από τα πιο παλιά μοντέλα, αλλά μόνο αυτό είχαν εκεί που πήγα) και προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή.

 

pls, βάλε μια φωτό να καταλάβω σε ποια συσκευή αναφέρεσαι

 

 

 

Πρέπει να δώσω προτεραιότητα στο θηλασμό ή στις αντλήσεις;

Στο θηλασμό!

 

 

 

Προσπαθώ να κάνω 7 15λεπτα τη μέρα, αλλά το περισσότερο που φτάνω συνήθως είναι 5.

Για σένα είναι μια χαρά τα 5, δεν χρειάζεσαι παραπάνω, το μωρό θηλάζει αρκετά.

 

 

 

Να τη βάζω πρώτα αυτή να θηλάζει και μετά να αντλώ ή το ανάποδο;

πρώτα θηλάζει, μετά αντλείς

 

δεν έχει σημασία πόσο γάλα θα αντλήσεις, έχει σημασία να δώσεις το ερέθισμα

 

Η μικρή στο θηλασμό ή εκνευρίζεται γρήγορα, οπότε την πάω από στήθος σε στήθος,

σωστή τακτική, αυξάνει πιο γρήγορα την παραγωγή

 

 

Γενικά ο θηλασμός παίρνει πολλή ώρα και θα ήθελα να τρώει λίγο πιο αποτελεσματικά, μήπως μπορέσω κι εγώ και κάνω καμιά δουλειά, πριν μας στείλουν το υγειονομικό :oops:!

 

Κι εγώ θα το ήθελα για το δικό μου το μωρό αλλά δεν γινότανε! Είχε λήξει και η εγγύηση, οπότε βολεύτηκα αναγκαστικά με το μοντέλο που μου έτυχε!:mrgreen:

Το υγειονομικό στείλε το σε μένα!:mrgreen:

 

 

 

Παράλληλα με τις αντλήσεις πίνω και κάποιο τσάι που έχουν εδώ με τριγωνέλλα και διάφορα άλλα βότανα που προάγουν τη γαλακτοφορία, αλλά λέω να πάρω τελικά την τριγωνέλλα σε κάψουλες που φαντάζομαι είναι πιο αποτελεσματικό.

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/herbs.html

 

Herbs

 

In addition to the medications described above*, the following herbs have been found to be helpful in increasing milk supply for women on the protocols:

Fenugreek seed3 capsules (580-610 mg each) 3 times a day with food Blessed Thistle herb3 capsules (325-390 mg each) 3 times a day with food These dosages were arrived at through a review of the available literature, a review of the recommendations of several herbal companies, and anecdotal evidence. Many women on the protocols have found that fenugreek taken alone may cause stomach upset, but when taken in combination with the blessed thistle the stomach upset is reduced or nullified. Taking these herbs with food seems to help as well and is recommended by most of the herb suppliers. Often women report that they smell like maple syrup or curry while taking fenugreek. Many women have found these herbs to be most effective if they are begun after completion of the necessary time on the birth control pill-domperidone combination, and once the women have started to pump. Also, many women have reported feeling nauseated when starting the herbs too early. For this reason it is not desirable to take the herbs while taking the birth control pill and prior to pumping.

 

*http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/domfaq/intro.html

 

 

Πίνω και μία μαύρη μπύρα το βράδυ αφού κοιμηθεί η μικρή, και αναρωτιόμουν πόσο σύντομα μετά μπορώ να αντλήσω για να έχει περάσει η επίδραση. Μήπως να αντλώ και να το πετάω; Το λυπάμαι όμως!

 

Δεν πετάς τίποτα αλλά καλύτερα να μην πίνεις μπύρα, έτσι κι αλλιώς δεν βοηθάει.

 

Μας είπε η παιδίατρός της (εδώ Αμερική) ότι πρέπει πλέον να κοιμάται σερί το βράδυ και ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί γιατί έχει μάθει να κοιμάται θηλάζοντας, οπότε σιγά-σιγά να της το κόψουμε (γενικά εδώ το λένε οι περισσότεροι παιδίατροι αυτό).

Αλλάζεις παιδίατρο ή διαβάζεις και δεν τον ακούς.

 

http://www.drjacknewman.com/

 

http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν σκοπεύω να το κάνω αυτό, γιατί αν πεινάει πρέπει να φάει, τι πάει να πει «πρέπει να κοιμάται όλο το βράδυ», έτσι αυθαίρετα; :evil:

Αυθαίρετα, είναι στην κουλτούρα των αγγλοσαξώνων...

 

Η μικρή λοιπόν κοιμάται στις 10 περίπου και ξυπνάει κατά τις 3 και τη θηλάζω. Μετά ξυπνάει πάλι κατά τις 6 παρά και τη θηλάζω πάλι. Πρέπει να κάνω κι εκεί αντλήσεις αφού φάει;

Αυτοί οι βραδυνοί θηλασμοί είναι καθοριστικοί για την παραγωγή όλου του 24ωρου και το μωρό σου το ξέρει. Αν κόψει τον βραδυνό θηλασμό όπως είπε ο παιδίατρος, μπορεί να δεις την παραγωγή σου να πέφτει στο μισό σε 3-4 μέρες...

 

Δεν χρειάζεται να αντλείς το βράδυ αφού θηλάζει το παιδί.

 

 

Α και κάτι τελευταίο: ένα μωρό της ηλικίας της πόσο γάλα χρειάζεται την ημέρα κατά μέσο όρο;

 

750-1000ml.

 

Φοβάμαι μήπως δεν τρώει όσο χρειάζεται. Από βρεγμένες πάνες είναι ΟΚ, τα κακά είναι κάθε 2 μέρες συνήθως και πράσινα (αλλά για το χρώμα μάλλον φταίει το χαμομήλι με το σίδηρο που παίρνει).

 

Γιατί πίνει χαμομήλι; Θα έπρεπε να πίνει ΜΟΝΟ γάλα, μητρικό ή ξένο αλλά γάλα, μόνο γάλα.

 

Έχει κάνει αιματολογικές εξετάσεις που έδειξαν έλλειψη σιδήρου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη αγλαια το δικο μου που τρωει στις 12 κ μετα τρωει στισ 6 η7 το πρωι τη γινετε θα μου μειωθει η παραγωγη?

 

το δικό σου έκανε αυτό το πρόγραμμα μόνο του, δεν το επέβαλες εσύ, έχει τεράστια διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

pls, βάλε μια φωτό να καταλάβω σε ποια συσκευή αναφέρεσαι

 

 

 

 

Στο θηλασμό!

 

 

 

 

Για σένα είναι μια χαρά τα 5, δεν χρειάζεσαι παραπάνω, το μωρό θηλάζει αρκετά.

 

 

 

 

πρώτα θηλάζει, μετά αντλείς

 

δεν έχει σημασία πόσο γάλα θα αντλήσεις, έχει σημασία να δώσεις το ερέθισμα

 

 

σωστή τακτική, αυξάνει πιο γρήγορα την παραγωγή

 

 

 

 

Κι εγώ θα το ήθελα για το δικό μου το μωρό αλλά δεν γινότανε! Είχε λήξει και η εγγύηση, οπότε βολεύτηκα αναγκαστικά με το μοντέλο που μου έτυχε!

Το υγειονομικό στείλε το σε μένα!

 

 

 

 

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/herbs.html

 

Herbs

 

In addition to the medications described above* , the following herbs have been found to be helpful in increasing milk supply for women on the protocols:

Fenugreek seed3 capsules (580-610 mg each) 3 times a day with food Blessed Thistle herb3 capsules (325-390 mg each) 3 times a day with food These dosages were arrived at through a review of the available literature, a review of the recommendations of several herbal companies, and anecdotal evidence. Many women on the protocols have found that fenugreek taken alone may cause stomach upset, but when taken in combination with the blessed thistle the stomach upset is reduced or nullified. Taking these herbs with food seems to help as well and is recommended by most of the herb suppliers. Often women report that they smell like maple syrup or curry while taking fenugreek. Many women have found these herbs to be most effective if they are begun after completion of the necessary time on the birth control pill-domperidone combination, and once the women have started to pump. Also, many women have reported feeling nauseated when starting the herbs too early. For this reason it is not desirable to take the herbs while taking the birth control pill and prior to pumping.

 

* http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/domfaq/intro.html

 

 

 

 

Δεν πετάς τίποτα αλλά καλύτερα να μην πίνεις μπύρα, έτσι κι αλλιώς δεν βοηθάει.

 

 

Αλλάζεις παιδίατρο ή διαβάζεις και δεν τον ακούς.

 

http://www.drjacknewman.com/

 

http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html

 

 

Αυθαίρετα, είναι στην κουλτούρα των αγγλοσαξώνων...

 

 

Αυτοί οι βραδυνοί θηλασμοί είναι καθοριστικοί για την παραγωγή όλου του 24ωρου και το μωρό σου το ξέρει. Αν κόψει τον βραδυνό θηλασμό όπως είπε ο παιδίατρος, μπορεί να δεις την παραγωγή σου να πέφτει στο μισό σε 3-4 μέρες...

 

Δεν χρειάζεται να αντλείς το βράδυ αφού θηλάζει το παιδί.

 

 

 

 

750-1000ml.

 

 

 

Γιατί πίνει χαμομήλι; Θα έπρεπε να πίνει ΜΟΝΟ γάλα, μητρικό ή ξένο αλλά γάλα, μόνο γάλα.

 

Έχει κάνει αιματολογικές εξετάσεις που έδειξαν έλλειψη σιδήρου;

 

Καλημέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, απαντώ κι εγώ εδώ:

Το θήλαστρο είναι αυτό:

http://www.msdonline.com/biomed/meh/BREAST.HTM

είναι μια γκουμούτσα 8 κιλά που κουβαλούσα μέσα στη βροχή και στο άλλο χέρι το πορτ-μπεμπέ με το μωρό γιατί εδώ στο Αμέρικα οι περισσότεροι σταθμοί του μετρό δεν έχουν ασανσέρ για να πάρεις καρότσι

 

Την εναλλαγή στο στήθος συνήθως τη συνεχίζω μέχρι να αρχίσει να διαμαρτύρεται πολύ έντονα και τότε ή της δίνω συμπλήρωμα ή τη δοκιμάζω αν θα ξεχαστεί με κάτι άλλο και προσπαθούμε πάλι σε λίγο. Απλά με όλα αυτά νομίζω πάνε και λίγο πίσω οι αντλήσεις.

 

Για τη μπύρα μου το είπε και η υπεύθυνη στο μαγαζί που πήρα το θήλαστρο, θα την κόψω γιατί το τελευταίο πράγμα που χρειάζομαι είναι να προστεθεί στην κοιλιά της εγκυμοσύνης και το μπυρόκοιλο!

 

Ευχαριστώ για όλα τα links, θα τα διαβάσω προσεκτικά. Το συζητάμε και με τον άντρα μου τι θα κάνουμε για το βράδυ κι εκείνος ανησυχεί μήπως υπάρχει ιατρικός λόγος που μας το είπε η γιατρός, αλλά χτες το βράδυ που έφαγε καλύτερα το μικρό και χόρτασε καλά κοιμήθηκε μόνη της, απλά την ακούμπησα στην κούνια κι έφυγα κι ούτε κιχ δεν έκανε και ξύπνησε στις 5! και τώρα πάλι που χόρτασε καλύτερα κοιμήθηκε μόνη της στο ριλάξ και δεν γκρινιάζει όπως άλλες φορές. εγώ είμαι υπέρμαχος του να μην πιέζω το παιδί για πράγματα που δεν θα τη βλάψουν. θα πω στον καλό μου και για τους βραδινούς θηλασμούς να πειστεί κι αυτός, που υποστηρίζει φανατικά το θηλασμό (χωρίς βέβαια να ξέρει και πολλά-πολλά)!

 

Όσο για το χαμομήλι, όταν πήγαμε στην παιδίατρο εδώ την είδε λίγο χλωμή (η αλήθεια είναι κι εμένα μου φαινόταν λίγο) και κάναμε την εξέταση εκεί επιτόπου και μας είπε ότι όντως ήταν λίγο χαμηλός ο σίδηρος κι ότι αυτό συνήθως έχει να κάνει με τη γέννηση και τη ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο (αν σηκώσουν το μωρό πιο ψηλά ή το ανάποδο). μας σύστησε λοιπόν να της δίνουμε συμπλήρωμα σιδήρου, αλλά για να μην της χειροτερέψει η δυσκοιλιότητα που της έκανε το ξένο γάλα που της δίναμε, δεν παίρνουμε φαρμακευτικό σκεύασμα αλλά ένα υγρό που περιέχει σίδηρο και βότανα και είναι πιο εύπεπτο. Μας είπε λοιπόν να μην το βάζουμε στο γάλα της, γιατί θα έχει πολύ χάλια γεύση, αλλά να της το δίνουμε με χαμομήλι και λίγη μαύρη ζάχαρη. στην ουσία της βάζω 5ml σίδηρο σε 60ml χαμομήλι.

 

Να σημειώσω επίσης ότι όταν πρωτοήρθαμε εδώ ψάχναμε τι γάλα ξένο να της δίνουμε και είπαμε να της πάρουμε βιολογικό και καταλήξαμε στο Similac, που αφού ήπιε σχεδόν ένα κουτί ολόκληρο μάθαμε ότι το απέσυραν γιατί μπορεί να περιέχει κομμάτια ή αυγά από ζουζούνια, όπως καταλαβαίνετε η προσπάθεια ενίσχυσης του θηλασμού πρέπει να πετύχει οπωσδήποτε!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, απαντώ κι εγώ εδώ:

Το θήλαστρο είναι αυτό:

http://www.msdonline.com/biomed/meh/BREAST.HTM

είναι μια γκουμούτσα 8 κιλά που κουβαλούσα μέσα στη βροχή και στο άλλο χέρι το πορτ-μπεμπέ με το μωρό γιατί εδώ στο Αμέρικα οι περισσότεροι σταθμοί του μετρό δεν έχουν ασανσέρ για να πάρεις καρότσι

 

!!! την ξέρω τη συσκευή, είναι εξαιρετική! Μου φαίνεται απίθανο που δεν βρήκες κάτι άλλο.

 

Την εναλλαγή στο στήθος συνήθως τη συνεχίζω μέχρι να αρχίσει να διαμαρτύρεται πολύ έντονα και τότε ή της δίνω συμπλήρωμα ή τη δοκιμάζω αν θα ξεχαστεί με κάτι άλλο και προσπαθούμε πάλι σε λίγο. Απλά με όλα αυτά νομίζω πάνε και λίγο πίσω οι αντλήσεις.

 

Κάνε το καλύτερο για το μωρό, ας πάνε πίσω οι αντλήσεις, δεν είναι προτεραιότητα.

 

Για τη μπύρα μου το είπε και η υπεύθυνη στο μαγαζί που πήρα το θήλαστρο, θα την κόψω γιατί το τελευταίο πράγμα που χρειάζομαι είναι να προστεθεί στην κοιλιά της εγκυμοσύνης και το μπυρόκοιλο!

Συμφωνώ μαζί σου!

 

Όσο για το χαμομήλι, όταν πήγαμε στην παιδίατρο εδώ την είδε λίγο χλωμή (η αλήθεια είναι κι εμένα μου φαινόταν λίγο) και κάναμε την εξέταση εκεί επιτόπου και μας είπε ότι όντως ήταν λίγο χαμηλός ο σίδηρος κι ότι αυτό συνήθως έχει να κάνει με τη γέννηση και τη ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο (αν σηκώσουν το μωρό πιο ψηλά ή το ανάποδο). μας σύστησε λοιπόν να της δίνουμε συμπλήρωμα σιδήρου, αλλά για να μην της χειροτερέψει η δυσκοιλιότητα που της έκανε το ξένο γάλα που της δίναμε, δεν παίρνουμε φαρμακευτικό σκεύασμα αλλά ένα υγρό που περιέχει σίδηρο και βότανα και είναι πιο εύπεπτο. Μας είπε λοιπόν να μην το βάζουμε στο γάλα της, γιατί θα έχει πολύ χάλια γεύση, αλλά να της το δίνουμε με χαμομήλι και λίγη μαύρη ζάχαρη. στην ουσία της βάζω 5ml σίδηρο σε 60ml χαμομήλι.

 

Δεν δοκιμάζετε την τύχη σας και με κάποιον άλλον παιδίατρο; Αυτός που φαινεται κάπως... σαν να μην ασκεί ιατρική...

 

Να σημειώσω επίσης ότι όταν πρωτοήρθαμε εδώ ψάχναμε τι γάλα ξένο να της δίνουμε και είπαμε να της πάρουμε βιολογικό και καταλήξαμε στο Similac, που αφού ήπιε σχεδόν ένα κουτί ολόκληρο μάθαμε ότι το απέσυραν γιατί μπορεί να περιέχει κομμάτια ή αυγά από ζουζούνια, όπως καταλαβαίνετε η προσπάθεια ενίσχυσης του θηλασμού πρέπει να πετύχει οπωσδήποτε!

:shock:....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(Δεν ξανακάνω quote γιατί τα μηνύματα θα γίνουν τεράστια ;))

 

Ήταν το τελευταίο που τους είχε μείνει, όλα τα άλλα είχαν νοικιαστεί. Μου φαίνεται ότι έχει ήδη κάνει δουλειά πάντως, οπότε όντως αξίζει.

 

Όσο για την παιδίατρο, εδώ πέρα είναι ένα θέμα. Οι γνωστοί και καλοί είναι και πάρα πολύ φορτωμένοι, οπότε συχνά πας και το παιδί το βλέπει νοσοκόμα αντί για το γιατρό. Βέβαια κι αυτές έχουν την εκπαίδευσή τους, δεν λέω, αλλά φαντάζομαι ότι άλλο πράγμα ο γιατρός άλλο η νοσοκόμα. Η εν λόγω που πήγαμε έχει πολύ καλές κριτικές από πολύ κόσμο, και γενικά μπορώ να πω ότι μου φάνηκε προσεκτική, χαλαρή με τα εμβόλια και τα φάρμακα γενικά, και γενικά είπε πράγματα και για το ξένο γάλα και για το θηλασμό που τα έχω τσεκάρει ότι είναι σωστά (με εξαίρεση τη μπύρα ;)). Τη δοσολογία του χαμομηλιού και του σιδήρου την έφτιαξα εγώ, εκείνη μου είπε μόνο για τα 5 ml σιδήρου. Πού στηρίζεις την άποψή σου; (Δεν ρωτάω εριστικά, αλλά για να ακούσω κι εσένα και να το ψάξω :)).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

 

θηλασμό που τα έχω τσεκάρει ότι είναι σωστά (με εξαίρεση τη μπύρα ;)). Τη δοσολογία του χαμομηλιού και του σιδήρου την έφτιαξα εγώ, εκείνη μου είπε μόνο για τα 5 ml σιδήρου. Πού στηρίζεις την άποψή σου; (Δεν ρωτάω εριστικά, αλλά για να ακούσω κι εσένα και να το ψάξω :)).

 

Η μπύρα, η ζάχαρη, τα χαμομήλια δεν είναι ιατρικές απόψεις. Είναι αυτά που κάνανε οι μαμάδες και οι γιαγιάδες και τα λένε παιδίατροι, νοσοκόμες, μαίες επειδή τα έκανε όλος ο κόσμος χωρίς να έχουν σκεφτεί ποτέ τις επιπτώσεις.

 

Σκέψου ότι υπήρχε μια πρακτικη συνταγή για μαύρο τσάι με ζάχαρη που ρίχνει τον ίκτερο και την εφάρμοζαν μαζικά σε νοσοκομεία...

 

Το χαμομήλι είναι αλλεργιογόνο και καλύτερα να το αποφεύγουμε.

 

Τα 60ml τσάι είναι ολόκληρο γεύμα για το μωρό. Δηλαδή γεμίζει το στομάχι του με κάτι που δεν είναι γάλα.

 

Το μωρό μπορεί να πάρει το σίδηρο όπως είναι ή με 10-20ml υγρό αν δεν μπορεί να το πάρει σκέτο. Τα 60ml είναι πάρα πολύ.

 

Aυτό το έχεις; Αν όχι, τύπωσέ το σε pdf

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι υπήρχε μια πρακτικη συνταγή για μαύρο τσάι με ζάχαρη που ρίχνει τον ίκτερο και την εφάρμοζαν μαζικά σε νοσοκομεία...

:shock::shock: πότε κοιμόταν το μωρό; ποτέ; :lol: τα καημένα...

 

kinkajoujou εμένα η μπέμπα μου που χρειάζεται σίδηρο παίρνει Ferrum Hausmann 2 σταγονίτσες κάθε μέρα -παρεμπιπτόντως τα 5μλ μου φαίνονται πολλά, αλλά δεν ξέρω όλα τα σκευάσματα-, τις ρίχνω κατευθείαν στο στοματάκι της ούτε υγρά ούτε τίποτα και επίσης είναι πολύ καλά ανεκτό, δεν ερεθίζει το στομάχι και απορροφάται πολύ καλά, σκέψου είναι ανεξάρτητος από τα γεύματα. Μόνο να μην φοράει το μωρό άσπρα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα ναι το έχω διαβάσει αυτό της Παιδιατρικής, ήξερα ότι δεν χρειάζονται άλλα υγρά όσο θηλάζουν, αν και ως γνωστόν πολλά έχουν ακούσει τα αυτάκια μας (πρέπει να πίνει χαμομήλι για τα εντερικά, πρέπει να πίνει βρασμένο νερό για να το συνηθίσει και διάφορα). Τη βλακεία προφανώς την έκανα εγώ που θεώρησα ότι καλό είναι να διαλύεται ο σίδηρος σε αρκετή ποσότητα και της έδινα τα 60, από χτες της το μείωσα. Πάντως χτες και σήμερα πρέπει να περνάει άλμα γιατί δεν χορταίνει με τίποτα και δεν κοιμάται επίσης με τίποτα χεχε

 

souzi201 ευχαριστώ για τη συμβουλή, δεν ξέρω τι κυκλοφορεί εδώ πέρα από φαρμακευτικά σκευάσματα, αυτό που μας έδωσε είναι υγρό με βότανα και σίδηρο και το παίρνεις κι από μαγαζιά με βιολογικά, βιταμίνες κλπ. Όντως πάντως από τότε που παίρνει σίδηρο έχει καταστρέψει όοοοολα τα φορμάκια, και τις σαλιαρίτσες και όλα... κι εδώ εντωμεταξύ τα πλυντήρια είναι της πλάκας (36 λεπτά πλύση - έλεος!) και το μωρό είναι σαν έκθετο που δεν το πλένει κανείς χεχεχε

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, έχω μία ερώτηση ακόμα. Πήρα κάψουλες τριγωνέλλας, κάθε μία έχει 610 mg. Πόσες πρέπει να παίρνω τη μέρα; Ευχαριστώ!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, έχω μία ερώτηση ακόμα. Πήρα κάψουλες τριγωνέλλας, κάθε μία έχει 610 mg. Πόσες πρέπει να παίρνω τη μέρα; Ευχαριστώ!

 

σύνολο 9, δηλαδή 3 φορές από 3

Link to comment
Share on other sites

Το χαμομήλι είναι αλλεργιογόνο και καλύτερα να το αποφεύγουμε.

 

Πες τα χρυσόστομη!

Όταν έλεγα εγώ ότι από μωρό ήμουν αλλεργική στο χαμομήλι κι ότι δεν τολμώ να το δώσω στο παιδί μου (εκτός από το ότι δεν θα το έδινα ούτως ή άλλως γιατί το θεωρώ άχρηστο για το μωρό) με κοίταζαν σαν ούφο!: "μα το συστήνουν όλοι οι παιδίατροι, το δίνουν και στις κλινικές!" - σοβαρό επιχείρημα δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...