Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειρίες από την εξωσωματική....


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

 

Δημιούργησα αυτό το θέμα για να μάθω εμπειρίες μετά από την εμβρυομεταφορά και σε ποιο βαθμό επηρεάζεται η καθημερινότητα (εργασία, κ.λ.π). Εγώ και ο σήζυγος μου τείνουμε μάλλον προς την εξωσωματική λόγω του ότι έχουμε και οι δύο τον ίδιο τύπο στίγματος..... και προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα γίνεται γενικά από την όλη φάση της εξωσωματικής, τα στάδια της αλλά και τι γίνεται μετά την εμβρυομεταφορά.. εάν χρειάζεται περιορισμός στο σπίτι κ.λ.π....

 

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα, μίλησα και με κάποιους ειδικούς απλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από κοπέλες που πέρασαν ή περνούν την όλη διαδικασία...

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Titiana εμείς περάσαμε την όλη διαδικασία πριν λίγο καιρό και σε λίγες ημέρες περιμένουμε το 1ο μας παιδάκι :-)

Χωρίζοντας την όλη διαδικασία σε φάσεις θα κατέληγα σε ένα σχήμα όπως το ακόλουθο:

 

  • 1η φάση: εύρεση κέντρου εξωσωματικής
  • 2η φάση: κλείσιμο ραντεβού σε επιτροπή εξωσωματικής
    Φροντίστε να το κάνετε όσο νωρίτερα γίνεται γιατί υπάρχει τεράστια λίστα αναμονής.
    Εμείς περάσαμε από την επιτροπή τον Σεπτέμβριο και το ραντεβού το είχαμε κλείσει από τον Μάϊο!
  • 3η φάση: συλλογή εξετάσεων
    Αυτές που ζητά η επιτροπή (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CDYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.eopyy.gov.gr%2F%25CE%2588%25CE%25B3%25CE%25B3%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2586%25CE%25B1%2520%25CE%2595%25CE%259F%25CE%25A0%25CE%25A5%25CE%25A5%2F%25CE%2588%25CE%25BD%25CF%2584%25CF%2585%25CF%2580%25CE%25B1%2520-%2520%25CE%2594%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B9%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25B7%25CF%2584%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25AC%2F%25CE%2588%25CE%25BD%25CF%2584%25CF%2585%25CF%2580%25CE%25B1%2520%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1%2520%25CE%25B9%25CE%25B1%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%258D%25CF%2582%2F%25CE%2595%25CE%259D%25CE%25A4%25CE%25A5%25CE%25A0%25CE%259F%2520-%2520%25CE%2595%25CE%259E%25CE%25A9%25CE%25A3%25CE%25A9%25CE%259C%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%2599%25CE%259A%25CE%2597%2520%25CE%2593%25CE%259F%25CE%259D%25CE%2599%25CE%259C%25CE%259F%25CE%25A0%25CE%259F%25CE%2599%25CE%2597%25CE%25A3%25CE%2597.pdf&ei=Z_qGU9vtBMmu0QXixoDADQ&usg=AFQjCNHzBfsnNxZR3456l6DQmjrBSmTf4A&sig2=b3W0YlfKo3fIexTsU6ajng&bvm=bv.67720277,d.d2k) και ότι άλλο σας ζητηθεί από τον γιατρό σας στο κέντρο εξωσωματικής.
    Π.χ. εμάς μας είχε ζητήσει extra εξετάσεις για στίγμα μεσογειακής αναιμίας, καρυότυπο ζεύγους, κυστική ίνωση.
    Για τον καρυότυπο περιμέναμε περίπου 1 μήνα να βγουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων επομένως θα πρέπει να κάνετε τον ανάλογο χρονοπρογραμματισμό.
  • 4η φάση: επιτροπή εξωσωματικής και παραλαβή φαρμάκων
  • 5η φάση: επίσκεψη σε κέντρο εξωσωματικής για τον καθορισμό του πρωτοκόλλου και της δοσολογίας. Επίσης ο σύζυγός μου έδωσε ένα δείγμα σπέρματος για να καταψυχθεί για την περίπτωση που στην ημέρα της ωοληψίας θα προέκυπτε κάποιο πρόβλημα.
  • 6η φάση: έναρξη διαδικασίας διέργεσης με τις ενέσεις (ανάλογα με το πρωτόκολλο που θα σας έχει πει ο γιατρός σας στο κέντρο εξωσωματικής)
    Εγώ στην φάση της διέργεσης έκανα σχεδόν καθημερινά και εξετάσεις αίματος για να παρακολουθούμε τις τιμές των ορμονών στο αίμα αλλά και υπερηχογραφήματα στον γυναικολόγο για να παρακολουθούμε την εξέλιξη των ωαρίων.
  • 7η φάση: ωοληψία
    Με βάση τις τιμές των εξετάσεων αίματος και το υπερηχογράφημα του γυναικολόγου, έκανα μία τελευταία ένεση (την Pregnyl) και 2 ημέρες μετά πήγα στο κέντρο εξωσωματικής για την ωοληψία.
    Εκεί με αναισθησία μου πήραν τα ωάρια που ήταν κατάλληλα για την διαδικασία. Ταυτόχρονα ο σύζυγός μου έδωσε σπέρμα ώστε να προχωρήσει η φάση της γονιμοποίησης.
    Την επόμενη ημέρα πήγα κανονικά στην δουλειά.
  • 8η φάση: εμβρυομεταφορά
    5 ημέρες μετά την ωοληψία κάναμε την εμβρυομεταφορά. Εκεί χρειάζεται να πιεις αρκετό νερό (σε σημείο να νιώθεις πως κατουριέσαι) και τότε σου μεταφέρουν τα γονιμοποιημένα ωάρια. Μετά την μεταφορά περιμένεις μισή ώρα και μετά σηκώνεσαι και πας τουαλέτα και αποχωρείς από το κέντρο εξωσωματικής.
  • 9η φάση: παραμονή στο σπίτι για 5 ημέρες
    καναπές - κρεβάτι και αντίστροφα για 5 ημέρες. Όχι δουλειές, όχι βάρη, μόνο ξεκούραση. Επίσης εμένα μου είχαν πει από το κέντρο εξωσωματικής να κάνω ειδική πρωτεϊνική διατροφή για το διάστημα αυτό (κρέας, σαλάτες, καθόλου υδατάνθρακες, γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά).
  • 10 φάση: χοριακή εξέταση
    Εφόσον (που το εύχομαι ολόψυχα σε κάθε κοπέλα που προσπαθεί) διαπιστωθεί εγκυμοσύνη, αναλαμβάνει ο γυναικολόγος σου σαν να πρόκειται για φυσιολογική σύλληψη.
    Εννοείται πως για το 1ο τρίμηνο απαγορεύονται οι βαριές δουλειές στο σπίτι, βάρη κτλ αλλά θα στα πει και ο γιατρός σου αυτά.
    Εγώ μετά το 5ημερο που παρέμεινα στο σπίτι μετά την εμβρυομεταφορά, πήγαινα κανονικά στην δουλειά, οδηγούσα κτλ απλά όλα με πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα είναι όπως ακριβώς τα περιέγραψε η arshia...

Σε εσάς θα χρειαστεί και προεμφυτευτικός έλεγχος των εμβρύων ώστε να επιλεχθούν για μεταφορά μόνο τα υγιή.

Σχετικά με την παραμονή στο σπίτι μετά την εμβρυομεταφορά , αυτό εξαρτάται από τον γιατρό και γίνεται κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Εγώ μετα την εμβρυομεταφορά πήγα για καφέ, την επόμενη μέρα βόλτα στα εμπορικά καταστήματα και την τρίτη επέστρεψα στην δουλειά. Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι να σηκώνεις βάρη και η βαριά γυμναστική.

Συμφωνώ για το ότι πρέπει να κλείσει ραντεβού στην επιτροπή άμεσα. αργούν πολύ να σε καλέσουν

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω σε όλα με τα κορίτσια. Αν ενδιαφέρεσαι να περάσεις από επιτροπή υπάρχουν νέα δεδομένα. Αν είσαι από Αθήνα θα καλέσεις στο 210 8110665 απο τις 5 Ιουνίου και μετά για κλείσεις ραντεβού με την επιτροπή στο Μαρούσι. Αν ζεις στην περιφέρεια θα πρεπει να απευθυνθείς στον ΕΟΠΠΥ της περιοχής σου για να σου πουν απο ποια επιτροπή θα περάσεις.

 

Καλή δύναμη και θετικά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα κορίτσια.

Προσπαθουσα εδω κ 6 μήνες για παιδακι με τον αντρα μιυ.σταθερις κυκλος κανονικη ωορηξια ορμονες μια χαρά. Είχα υποψίες όμως και πριν 1 μήνα πήγα στο γιατρο μου .Βρηκαμε εναν πολυποδα κατα τυχη την ωρα του υπερηχου.μου ειπε περιμενε και μπορεί να φύγει με τη περιοδο. Όντως και έτσι εγινε αλλα κάτι με έτρωγε κ του προτεινα σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα. Μου είπε είναι πολύ νωρίς αλλά πήγαμε κ έπεισα κ τον άντρα μου.το Σάββατο λοιπον εμαθα οτι και οι 2 σαλπιγγες μου ειναι κλειστες η μια μαλιστα υδροσαλπιγγα μαλλον.το σπερμα μια χαρα με 85 % καλυτερη κινητικότητα. Καταλαβαινετε πως νιωθω καταρακωμενη. Δευτέρα πρωι επισκεφτηκμε τον Παντο μαζι με τον γιατρο μου.Μου εκανε εντύπωση πως στα 20 δεύτερα ποτ ειδε την σαλπιγγογραφια μου ειπε πρεπει να κανεις λαπαροσκοπηση. Μετα και αν χρειαστεί θα σαναλαβω.δεν μπορούμε με υδροσαλπιγγα. Πιο απογοήτευση απο πριν αποφασισα και όντως εκανα μολις χθες λαπαροσκοπηση. Όντως έπρεπε να αφαιρεθεί η υδροσαλπιγγα μου και η αιτια που μολύνθηκαν και οι 2 παίζει να ειναι και αποτυχημενη επέμβαση σκωληκοειδητιδας. Σκέφτομαι να ξεκινήσω άμεσα και στον Παντο. Βιαζομαι πιστευετε?εμπειρίες απο το κέντρο. ?επιτυχιες?ξεχασα να πω ειμαι 31 και εγω κ ο συζυγος .

Φιλια πολλα και μακαρι να βοηθάμε η μια την αλλη οσι μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσες προσπαθείτε. Μην το βάζετε κάτω, η προσπάθεια θα αποφέρει καρπούς αρκεί να είναι το σωστό timing!

Αυτό το πιστεύω ακράδαντα.

Έχω ένα μωράκι 11 μηνών από προσπάθεια με βλαστοκύστες από κατάψυξη.

Βάλαμε 2 γιατί είχαν προχωρήσει πολύ καλά και όταν πήγα για χοριακή ήταν πολύ καλή από τη αρχή και μεγάλωνε ραγδαία. Ο γιατρός μας πίστευε ότι εχουμε δίδυμα. Τελικά είχαμε το μπέμπη μας ο οποίος ειχε κατασκηνώσει και αναπτυσσόταν μια χαρά!

Στην 6η εβδομάδα είδα λίγο αίμα, κόκκινο της φωτιάς! Ο γιατρός μου είπε να μην μετακινηθώ και να περιμένω ως το πρωι. Αν σταματούσε να μην ανησυχήσω. Αυτό ακριβώς έγινε. Σε δυό ώρες είχε σταματήσει και όλα πήγαν καλά. Γι αυτό μη φοβόμαστε με λίγες σταγόνες αίμα. Συμβαίνει...

Επίσης, είχα πολύ συχνά πινάκια περιόδου σε όλη την εγκυμοσύνη χωρίς όμως να αποτελούν ποτέ πρόβλημα. Φοβόμουν συχνά ότι θα γεννήσω πρόωρα, ωστόσο ο τράχηλός μου δεν άνοιξε ποτέ. Καισαρική έκανα στο τέλος, αφού έκλεισα και την 40η εβδομάδα. Το μωράκι γεννήθηκε 3300, υγιέστατο και τον χαιρόμαστε κάθε μέρα!

Και στα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το μετά την εμβρυομεταφορά, αρκεί να σας πω πως στο σπίτι μου έχω εσωτερική σκάλα και την ανεβοκατέβαιναν πολλάκις ημερησίως! Επίσης, τη μέρα της εμβρυομεταφοράς είχα βήχα, δε μου έφτανε η αγωνία μου είχα κι αυτό. Το είπα του γιατρού. Μου και γέλασε! Τώρα που τα ξαναγράφω μου έρχονται όλα στο μυαλό ξανά, αλλά αυτή τη φορά ως μια όμορφη ανάμνηση...

Σίγουρα είχαμε και οι δυο πολλή αγωνία και φόβο για το αποτέλεσμα. Μην ψάχνετε για συμπτώματα. Εγώ είχα μία ανεξήγητη θολούρα, κανένα πρήξιμο, κάτι ψιλό πονάκια, και μόνο την τελευταία μέρα πριν τη χοριακή ένα ελάχιστο φούσκωμα χαμηλά στη μήτρα που με είχε χαροποιήσει! Η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και μην ξεχνάτε ότι τις αγωνίες μας τις σωματοποιούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλες τις κοπέλες!!

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας στο θέμα που έχω δημιουργήσει.. Το κάθε σχόλιο και γνώμη μπορεί να βοηθήσει...

 

Εμείς εάν θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική θα πρέπει από τις 16 Ιουνίου να αρχίσω τις ενέσεις....Ο γιατρός μου είπε οτι από τη μέρα που θα πιάσουν τα ωάρια, θα με αφήσει να ηρεμήσω και τον επόμενο μήνα θα κάνει την μεβρυομεταφορά ή όποτε εγώ θέλω.. Προβληματίζομαι λίγο εάν η εμβρυομεταφορά γίνει Αύγουστο και πάνε όλα καλά, εάν θα είμαι σε θέση το Σεπτέμβρη να επιστρέψω στο σχολείο (είμαι δασκάλα σε ιδιωτικό σχολείο και είναι πολύ πιο αυστηρά τα πράγματα σε σχέση με το δημόσιο). Βέβαια σημασία έχει να πάνε όλα καλά και μετά όλα τα άλλα.. Απλά αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει...

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και υπομονη.

 

Αληθεια γιατι θα κανεις εμβρυομεταφορα τον αυγουστο και οχι κατευθειαν?

Ειμαι και εγω καινουργια σε ολη αυτη την διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Καλοσωρίσαμε τότε και οι δύο!!!

 

Την 5η μέρα μετά την ωοληψία θα πρέπει να γίνει βιοψία των εμβρύων για να διαπιστωθεί ποια έμβρυα έχουν μεσογειακή αναιμία και ποια όχι (έχουμε και οι δύο στο στίγμα γι' αυτό) και ο γιατρός απ' ότι κατάλαβα προτιμά να ηρεμήσω λίγο και τον επόμενο μήνα να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλοσωρίσαμε τότε και οι δύο!!!

 

Την 5η μέρα μετά την ωοληψία θα πρέπει να γίνει βιοψία των εμβρύων για να διαπιστωθεί ποια έμβρυα έχουν μεσογειακή αναιμία και ποια όχι (έχουμε και οι δύο στο στίγμα γι' αυτό) και ο γιατρός απ' ότι κατάλαβα προτιμά να ηρεμήσω λίγο και τον επόμενο μήνα να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά..

Καλη επιτυχία να εχεις, δηλαδη να έχουμε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και απο εμένα!

Arshia ευχαριστούμε πολυ για την ανάλυση! Μας βοηθάς πολυ, ειδικά εμένα που σε ενα μηνα ξεκιναω τη πρωτη μου προσπάθεια.

Θέλω να παρακαλέσω οποία κοπέλα εχει ζησει έστω και μια φορα την εμπειρία της εξωσωματικης να με βοηθήσει σε κάτι.

Επειδη στο παρελθόν έχω αντιμετωπίσει έντονα ψυχοσωματικα προβλήματα (κρίσεις πανικού κτλ), τα οποία επιδεινωνονται ραγδαία μετα απο ολικη ναρκωση, αυτός ειναι ο μεγάλος μου φοβος. Τα φάρμακα προκαλούν ψυχοσωματικα προβλήματα? Η μέθη της ωοληψιας? Θα με βοηθησετε αφάνταστα με κάποια σας απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Preciouslove, τα φάρμακα της εξωσωματικής αυτά καθαυτά δεν νομίζω ότι προκαλούν ψυχοσωματικά συμπτώματα. Από την άλλη όμως, η ίδια η διαδικασία με το άγχος που τη συνοδεύει και την αβεβαιότητα που τη χαρακτηρίζει, νομίζω πως όντως μπορεί να προκαλέσει ψυχοσωματικά, αλλά αυτό μάλλον θα συμβεί σε έναν άνθρωπο που έχει τάση να σωματοποιεί γενικά. Η σωματοποίηση από την οποία προκύπτουν τα ψυχοσωματικά, δεν είναι τίποτα άλλο παρά η εκφόρτιση στο σώμα συναισθημάτων και σκέψεων που "κλειδώνουμε" έξω από τη συνείδησή μας και δεν επεξεργαζόμαστε νοητικά και ψυχικά. Οπότε, γενικά μιλώντας, η λύση για την σωματοποίηση είναι η ψυχοθεραπεία.

Αν τώρα θέλουμε να δούμε το συγκεκριμένο πρόβλημα αποκλειστικά και μόνο σε σχέση με την εξωσωματική, αυτό που σίγουρα βοηθάει στο να μην υπάρξουν ή έστω να μην "φουντώσουν" τα ψυχοσωματικά, είναι -πέρα από το σύντροφο της γυναίκας- ένας υποστηρικτικός γιατρός που εξηγεί και καθησυχάζει την ασθενή του, και η ψυχολογική υποστήριξη που συνήθως παρέχεται από ειδικούς σε πολλά κέντρα εξωσωματικής.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Indyla για την ανταπόκριση!

Μάλλον εγω δεν το έθεσα σωστά.. Εννοουσα αν τα φάρμακα εχουν παρενεργειες και αν η μέθη εχει προκάλεσει σε κάποια (με ιστορικό ψυχοσωματικων θεμάτων) τέτοια προβλήματα. Με την ολικη ναρκωση συμβαίνει αυτο.

Καλη επιτυχία σε ο,τι κανεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια τον κύριο Γιακουμάκη Ιωάννη και όλο το προσωπικό του Μεσογειακού κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης στα χανια που χάρις σε αυτήν την επιστημονική ομάδα κατάφερα τελικά και έμεινα έγκυος σε δύο κοριτσάκια.

Είμαι 41 χρονών και για διάφορους γυναικολογικούς λόγους η εξωσωματική γονιμοποίηση ήταν μονόδρομος για μένα.

Από το 2006 προσπαθούσα να πραγματοποιήσω το όνειρό μου να γίνω μητέρα, έχω κάνει 4 σπερματεγχύσεις, 6 φυσικούς κύκλους και 3 εξωσωματικές με μόλις 2 βιοχημικές κυήσεις, σε πέντε διαφορετικά κέντρα, στης 6/12/2013 ήταν η τελευταία αποτυχημένη προσπάθεια μου με 0,6 χωριακή.

Μία μέρα τυχαία στο διαδίκτυο βρήκα μια εκπομπή με τον τίτλο "ΥΓΕΙΑ" με τον κύριο Γιακουμάκη και αφού πρώτα έψαξα κι άλλες πληροφορίες για το εν λόγο κέντρο τον Μάρτιο του 2014 πήγα με τον σύζυγό μου και μιλήσαμε με τον κύριο Γιακουμάκη και τον κύριο Δαφνή.

Τον Μάιο προχωρήσαμε σε εξωσωματική και στης 10/6 είχα για πρώτη φορά μια τριψήφια χορειακή!!! Με πάρα πολύ φόβο πήγαμε στον πρώτο μας υπέρηχο να δούμε αν υπάρχει κάτι και είδαμε δυο καρδούλες να αναβοσβήνουν στον υπέρηχο η χαρά μας δεν μπορούσε να περιγραφτεί και όταν άνοιξαν τα ηχεία και ακούσαμε των ήχο από τις καρδούλες τους ξέσπασα σε κλάματα χαράς.

Σήμερα διανύω την 26η εβδομάδα κύησης και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι τα έχω καταφέρει! Νοιώθω τα κοριτσάκια μου να κουνιούνται και να με κλωτσάνε και λέω πόσο τυχερή είμαι που δεν το έβαλα κάτω και προσπάθησα ξανά.

Σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε να έχετε πάντα επιτυχίες με εκτίμηση Φανή και Κώστας Β.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα και εγω εγγραφη.2.5 χρονια διαβαζω διαφορα θεματα αλλα ντρεπομουν να μιλησω.καπου διαβασα λοιπον οτι αν θελω να αποδεχτω το προβλημα μου θα πρεπει να μιλησω κυριως με γυναικες που αντιμετωπησαν η αντιμετωπιζουν προβλημα με τη γονιμοτητα.ο περιγυρος μου (φιλες-ξαδερφες-γνωστες) πιασαν με την πρωτη που λενε,οποτε δεν καταλαβαινουν.ετσι ζητω τη δικη σας συντροφια/στηριξη και γενικως τα φωτα σας κοριτσια καθως ειμαι ενα βημα πριν την εξωσωματικη...και ξεκινω με αποριες.καταρχην ποναει??σας το ρωταει το μονο ατομο που πονεσε πολυ στην σπερματεγχυση. Η εξεταση των σπερμοδιαγραμματων να ειναι εντος 75 ημερων η ακριβως?υπαρχει περιπτωση να κοπεις απο την επιτροπη επειδη δεν εκανες αρκετες σπερματεγχυσεις πρωτα?και αν με κατεξυγμενο σπερμα μειωνονται οι πιθανοτητες επιτυχιας??συγνωμη αν σας κουρασα αλλα εχω καταπιει τοση σιωπη αυτα τα χρονια που τωρα θα τα πω ολα μαζεμενα μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Που να πονάς ; Στην βολή ίσα παίρνεις μέθη. Μετα ανάλογα τον οργανισμό. Άλλες πονάνε λίγο. Άλλες καθόλου παίρνεις ντεπόν. Στην εμβρυομεταφορα ειναι σαν τεστ παπ. Τα σπερμοδιαγραμμα τα πρέπει να ειναι σε 75 μέρες ακριβώς. Λίγο πάνω αλλά όχι κάτω. Είτε φρέσκο είτε κατεψυγμένα το σπερμα ειναι το ίδιο.

 

Οτι θες άλλο ρωτάς.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.:)ωστε ακριβως ε?πωπω αγχωθηκα τωρα γιατι ο συζυγος ειναι στρατιωτικος και ισως εχει υπηρεσια..θα του πω να το κανονισει.να ρωτησω και κατι ακόμη που ευχομαι να μην σας εχει συμβει αλλα αν αποτυχει, υπάρχει διαταραχη μετα στον κυκλο??γιατι μετα την σπερματεγχυση εχω καθυστερηση 15 μέρες και απο χθες λιγο εχω κάτι αν θεωρειτε δηλαδη περιοδος, οπως στα τελειωματα...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.:)ωστε ακριβως ε?πωπω αγχωθηκα τωρα γιατι ο συζυγος ειναι στρατιωτικος και ισως εχει υπηρεσια..θα του πω να το κανονισει.να ρωτησω και κατι ακόμη που ευχομαι να μην σας εχει συμβει αλλα αν αποτυχει, υπάρχει διαταραχη μετα στον κυκλο??γιατι μετα την σπερματεγχυση εχω καθυστερηση 15 μέρες και απο χθες λιγο εχω κάτι αν θεωρειτε δηλαδη περιοδος, οπως στα τελειωματα...

love κ μενα ο συζηγος ειναι στρατιωτικος,οτι θες να ρωτησεις σχετικα με την ασφαλεια μας,στηλε με μνμ.εγω εχω μια αποτυχημενη εξωσωματικη κ σε λιγο καιρο θα ξεκινησω την δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου εφακι.καταρχην σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα.υπαρχει καποια διαφορα με τη δικη μας ασφαλεια οσον αφορα τις εξετασεις της επιτροπη;;;θα κανω αε δημοσιο νοσοκομειο και δεν ξερω τπτ περα απο το φυλλαδιο με τις εξετασεις..η υπηρεσια σας ευνοει καθολου;;εσυ που θα την κανεις;;οποιαδηποτε πληροφορια νομιζεις οτι θα μου χρειαστει θα την ακουσω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου εφακι.καταρχην σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα.υπαρχει καποια διαφορα με τη δικη μας ασφαλεια οσον αφορα τις εξετασεις της επιτροπη;;;θα κανω αε δημοσιο νοσοκομειο και δεν ξερω τπτ περα απο το φυλλαδιο με τις εξετασεις..η υπηρεσια σας ευνοει καθολου;;εσυ που θα την κανεις;;οποιαδηποτε πληροφορια νομιζεις οτι θα μου χρειαστει θα την ακουσω

σε ποια περιοχη εισαι?εδω στην θεσσαλονικη,η επιτροπη ειναι στο 424.κανεις τα χαρτια σου(οι εξετασεις ειναι ιδιες)κ τις παει ο αντρας σου με μια αναφορα κ ενα διαβιβαστικο.χωρις ραντεβου ειναι.τα αφηνει στην γραμματεια κ μετα απο δυο μερες βγενει η εγκριση.αν παρεις γκοναλ πληρωνεις περιπου 400 ευρω στο στρατιωτικο φαρμακειο,αν παρεισ πουρεγκον ειναι περιπου 60 ευρω.την σαλπιγγογραφια που θελει πας μονο το πορισμα,οχι την ακτινα.επισης οταν ολοκληρωθει η εξωσωματικη εχει μια δαπανη να κανεις κ περνεις πισω 300 ευρω.να ψαξεις σε ποιο φεκ ειναι η δαπανη κ κανε την.εγω σε ιδιοτικο την εκανα την πρωτη!

Link to comment
Share on other sites

Λαρισα θα την κανω.ξερω οτι υπαρχει επιτροπη.δηλαδη θα πρεπει να ερθουμε θεσσαλονικη??αυτο με τις ενεσεις ο γιατρος το επιλεγει;;εγω εχω μονο μια σαλπιγγα διαβατη.ειμαι τελειως ασχετη με τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Λαρισα θα την κανω.ξερω οτι υπαρχει επιτροπη.δηλαδη θα πρεπει να ερθουμε θεσσαλονικη??αυτο με τις ενεσεις ο γιατρος το επιλεγει;;εγω εχω μονο μια σαλπιγγα διαβατη.ειμαι τελειως ασχετη με τη διαδικασια

δεν εχουμε καμια σχεση με την επιτροπη του εοππυ.θα κανετε τα χαρτια κ θα τα στηλετε μεσο στρατοπεδου.η θεσσαλονικη η αθηνα θα πανε.δεν εχει αλλες επιτροπες.επισης την σαλπιγγογραφια την καλυπτει το ταμειο μας,δεν πληρωνουμε τιποτα να ξερεις.αν πεις στο γιατρο οτι οι πουρεγκον ειναι πιο οικονομικες,πουρεγκον θα σε γραψει.ειναι ιδια με την γκοναλ,απλα άλλη μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε καμια σχεση με την επιτροπη του εοππυ.θα κανετε τα χαρτια κ θα τα στηλετε μεσο στρατοπεδου.η θεσσαλονικη η αθηνα θα πανε.δεν εχει αλλες επιτροπες.επισης την σαλπιγγογραφια την καλυπτει το ταμειο μας,δεν πληρωνουμε τιποτα να ξερεις.αν πεις στο γιατρο οτι οι πουρεγκον ειναι πιο οικονομικες,πουρεγκον θα σε γραψει.ειναι ιδια με την γκοναλ,απλα άλλη μαρκα.

ρωτα ομως στο στρατιωτικο νοσοκομειο λαρισας αν δημιουργηθηκε κ εκει επιτροπη,δεν εχεις να χασεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...