Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΞ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ


Recommended Posts

Ο μεγάλος μου είναι χάλια....

39 πυρετό, εμετούς καταρροή και βήχα.

Μόλις λοιπόν έστειλα ένα ξεγυρισμένο φάξ στον παιδικό σταθμό, αφού εχθές που πήγα να πάρω το παιδί διαπίστωσα πως συμμαθήτρια του , κόρη εκπαιδευτικού παρακαλώ, έτρωγα φρυγανιές και μόνη της μου είπε οτι είναι αρρωστούλα και κάνει εμετό :shock: ήταν η παρτενέρ του γιού μου εχθές και προχθές....

Τους έγραψα λοιπόν οτι όταν ένα παιδί είναι άρρωστο είναι υποχρεωμένοι να καλούν τους γονείς να το πάρουν ή να μην το δέχονται.

Δεν μπορώ να καταλάβω τους γονείς που μπορούν να παρατάνε τα παιδιά τους στον παιδικό σταθμό σ΄αυτή την κατάσταση όταν πρέπει να είναι σπίτι και να έχουν φροντίδα.

Γιατί θα πρέπει τώρα το παιδί το δικό μου να βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση εξαιτίας ανεύθυνων γονέων και εκτός αυτού πολύ φοβάμαι οτι θ ακολλήσει και το μωρό τώρα.

Με πήραν λοιπόν από τον Παιδικό να μου πουν τι λέτε? ότι το διπλανό τμήμα έχει μόνο 8 παιδάκια και είναι ίωση :shock:

Της απάντησα :evil: και εγώ να φέρω τον δικό μου να κολήσει και τ α υπόλοιπα να το κλείσετε το μαγαζί. Μα είναι απάντηση αυτή?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχας περαστικα !!!

Ειναι εντελως ανευθυνοι σε ΟΛΟΥΣ τους παιδικους τελικα !!!

Εχω αρχισει και αναθεωρω την αποψη μου...

Ημουνα πολυ υπερ του να παει το παιδι κλπ κλπ ειδικα μετα τα 3 ετη... τωρα εχω αρχισει και σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να αρχιζουν στο νηπειο...

Δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικη αλλα με αυτα που βλεπω και ακουω !!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω σε αυτό φταίει και το σύστημα με τους γονείς, δηλ. έχουν και αυτοί την ευθύνη. αν όλοι το κάνουν, τότε ο ένας που είναι σωστός φαίνεται κακός.

στον παιδικό που είμαι ειδοποιούν τους γονείς ότι πρέπει να είναι 24 ώρες απύρετο το παιδί για να είναι σίγουρο ότι και οι υπόλοιποι γονείς θα το σεβαστούν.

Το θέμα είναι όμως ότι ΄πολλοί δεν έχουν άτομο ούτε μπορούν να πάρουν άδεια....

νομίζω ότι αν μπορούσαν οι γονείς δεν θα πήγαινε κάποιος άρρωστο το παιδί του στον παιδικό.

έτσι δεν ειναι>?

δεν νομίζω δηλαδή ότι είναι υπολογισμένη επιλογή του γονέα... ..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν περαστικά στον Πανούλη...

 

Ουφφφφφφ :shock: αγχώνομαι από τώρα για το αν θα αναγκαστώ στο τέλος να το στείλω σε παιδικό.... (για την ώρα να 'ναι καλά οι γιαγιάδες!!) είναι και η είδηση που έπαιξε εχθές το βράδυ στα καναλια.......

 

Πάντως για τη δική σας περπίπτωση

Με πήραν λοιπόν από τον Παιδικό να μου πουν τι λέτε? ότι το διπλανό τμήμα έχει μόνο 8 παιδάκια και είναι ίωση

Της απάντησα και εγώ να φέρω τον Πάνο να κολήσει και τ α υπόλοιπα να το κλείσετε το μαγαζί. Μα είναι απάντηση αυτή?

και λίγα τους είπες!!

 

Το θέμα είναι όμως ότι ?πολλοί δεν έχουν άτομο ούτε μπορούν να πάρουν άδεια....

νομίζω ότι αν μπορούσαν οι γονείς δεν θα πήγαινε κάποιος άρρωστο το παιδί του στον παιδικό.

έτσι δεν ειναι>?

δεν νομίζω δηλαδή ότι είναι υπολογισμένη επιλογή του γονέα... ..

ακόμη κι έτσι να είναι νομίζω πως έπρεπε από τον παιδικό να φροντίσουν τις αποστάσεις από τα άλλα παιδάκια ή καλύτερα να ενημερώνανε έστω, τη ΒΙΚΗ για την "παρτενέρ" του γιού της.... και ας είχε τη δική της επιλογή :?

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου είναι χάλια....

Δεν μπορώ να καταλάβω τους γονείς που μπορούν να παρατάνε τα παιδιά τους στον παιδικό σταθμό σ΄αυτή την κατάσταση όταν πρέπει να είναι σπίτι και να έχουν φροντίδα.

Γιατί θα πρέπει τώρα το παιδί το δικό μου να βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση εξαιτίας ανεύθυνων γονέων και εκτός αυτού πολύ φοβάμαι οτι θ ακολλήσει και το μωρό τώρα.

 

Ένσταση Πρώτα απ'όλα ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ότι μία μάνα θα παρατήσει όπως λες το παιδί της άρρωστο στο παιδικό. Αυτό που λες ειναι πολύ βαρύ.

 

Ξέρεις, δεν υπάρχουν σε όλες τις οικογένειες διαθέσιμες γιαγιάδες για να βοηθήσουν τέτοιες καταστάσεις, ακόμα υπάρχουν και οι μαμάδες που εργάζονται σε ιδιωτικό τομέα που δεν μπορούν να "χτυπάνε" συνέχεια άδεια. Θα σου μιλήσω για μένα, έχω τρία παιδιά και όπως καταλαβαίνεις πάνε σταθμό εκτός από την μεγάλη που πάει δημοτικό. Εγώ εργαζομένη με τρία παιδιά θα έπρεπε να λείπω από την δουλειά με τις ιώσεις που τραβάμε τον μισό μήνα. Αν είχες εσύ μία επιχείρηση θα δεχόσουν η υπάλληλος σου να λείπει κατά την διάρκεια των χειμερινών μηνών κατά το ήμιση; Δεν νομίζω....Για αυτό οι γονείς είναι υποχρεωμένοι μερικές φορές και πράττουν έτσι.Σου μιλάω εγώ που έχω την μαμά μου ευτυχώς διαθέσιμη και δεν έχει χρειαστεί να αφήσω το μωρό με 39,5 πυρετό στο παιδικό.. Μου έχει τύχει όμως εμένα προσωπικά να ανεβάσει το παιδί πυρετό και γω να μαι στη δουλειά, αναγκαστικά λοιπν του δίνουν depon και το αφήνω μέχρι να σχολάσω.

 

Για αυτό και μεγάλη μερίδα γονιών επιλέγει κάποια κοπέλα στο σπίτι για να αποφύγει όπως λες τους ανεύθυνους γονείς που παρατάνε τα παιδιά τους στον παιδικό για να πάνε να πιούνε καφέ στο γραφείο τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ της υπόθεσης είναι το κράτος που με τους μισθούς που μας δίνει μας υποχρεώνει να δουλεύουμε και οι μητέρες και να αναγκαζόμαστε να "παρατάμε" τα παιδιά μας σε παιδικούς σταθμούς.

 

Δεν το παρατάω το δικό μου ακόμα αλλά αν κάνω 2ο σίγουρα θα αναγκαστώ να το κάνω γιατί η πεθερά μου δεν νομίζω να τα βγάλει πέρα με δυο παιδιά.... Και δεν ξέρω πόσο θα μπορώ να υπολογίζω στην καλή διάθεση του αφεντικού μου για να λείπω συνέχεια......

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

Γιατί στους παδικούς σταθμούς δεν υπάρχουν χώροι που να είναι τα άρρωστα παιδάκια μαζί (ας πούμε?) σε περίπτωση που δεν μπορούν να τα πάρουν οι δικοί τους?Ρωτάω εσάς που δουλεύετε σε παιδικούς.............

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΙΚΗΘΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΙΟΥΝΕ ΚΑΦΕ!!!!! ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΠΥΡΕΤΟ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!!!! ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΥΘΥΝΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ, ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΙΑ ΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ Ή ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ-ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ.ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΜΙΑΣ ΠΙΘΑΝΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ? ΑΣ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΖΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το θέμα που άνοιξα προκάλεσε τόσο έντονη αντιπαράθεση :(

όμως δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε προσωπικό και να χαλάμε τις καρδιές μας το έχουμε ξαναπεί δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα,γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε μια άλλη άποψη? και να την σεβαστούμε

Λοιπόν εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και έχω την οικονομική δυνατότητα να βάλω γυναίκα, εμπιστεύομαι όμως περισσότερο τον παιδικό σταθμό.

Βέβαια να σας πω οτι μάλλον πριν από λίγο έχασα μια μεγάλη δουλειά γιατί έπρεπε να παραδώσω φάκελο με προσχέδια και δεν μπόρεσα να πάω στο ραντεβού. Πήρα τηλέφωνο να ενημερώσω αλλά μου είπαν οτι η τάδε εταιρεία μπορεί να τους έχει τα προσχέδια στο γραφείο τους σε 1 ώρα.

Τι να κάνω εγώ τώρα? Το παιδί μου κοιμάται, να το κλειδώσω στο σπίτι και να πάρω ένα ταξί να πάω? όχι βέβαια! το παιδί μου έχει προτεραιότητα.

Και μένα μ΄αρέσουν τα παιδιά τρελά! και θα θελα να κάνω 4 αλλά δεν θα έπρεπε να τα βλέπω καθόλου θα έπρεπε να δουλεύω 20ώρες το 24ωρο για να τα ζήσω.

Αναρωτιέμαι όταν είναι κλειστοί οι παιδικοί σταθμοί οι γονείς που δεν μπορούν να πάρουν άδεια τι κάνουν? Δεν βρίσκουν λύση τότε?

Δεν φταίνε εκείνοι για αυτό αφου δεν έχουν άλλη λύση αλλά οι παιδικοί σταθμοί που δέχονται τα παιδιά άρρωστα.

Πέρυσι, μπήκαμε νοσοκομείο γιατί ακριβώς οι γονείς που δουλεύουν είχαν κάνει τον παιδικό σταθμό αναρρωτήριο και κολάγαμε την μία ίωση μετά την άλλη, τον κράταγα σπίτι τον έστελνα καλά σε 2 μέρες πάρτον πάλι κάτω ώσπου μπήκαμε νοσοκομείο.Και ρωτάω ΓΙΑΤΙ έπρεπε να γίνει αυτό?

Επίσης σε παιδότοπο δεν πάμε όταν οι ιώσεις είναι σε έξαρση. Και έχουμε πάει μόνο 2 φορές, στης Νιννέτας και σε έναν άλλο.

Τελικά είναι τι επιλογές κάνει κανείς και κατά την γνώμη μου πόσο σέβεσαι τον άλλο.

Πάντως οι παιδικοί σταθμοί είναι υποχρεωμένοι να μην δέχονται παιδιά άρρωστα και αν το κάνουν έχουμε το δικαίωμα να προβούμε σε νομικές ενέργειες για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο, αλλά ποιός το κάνει? Μια μαμά ή μπαμπάς δικηγόρος ίσως??

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτο ρώτησα πιο πριν, γιατί να μην υπάρχουν ειδικοί χώροι για άρρωστα παιδιά... και ανέφερα την "βοήθεια" του Ελληνικού κράτους.

 

Επίσης Βικούλα μου η έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο δεν περιλαμβάνει ιώσεις κλπ.

Αλλιώς θα έπρεπε να κινηθείς νομικά εναντίον και φίλων και συγγενών που δεν καταλαβαίνουν ότι πρέπει να κρατήσουν τα άρρωστα παιδιά τους μακριά από τα δικά σου. Το ίδιο και σε παιδότοπους, σούπερ μάρκετ κλπ.

Δηλαδή εάν εμένα στο γραφείο ένας συνάδελφος με κολλήσει και πάω σπίτι και κολλήσω τη μικρή μου τι να κάνω, μήνυση για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο? Δεν είναι υπερβολικό?

Και μεγάλα παιδιά που πάνε 1η δημοτικού κλπ, κολάνε, θα'πρεπε τότε να στραφούμε μαζικά εναντίον του Ελληνικού Δημοσίου.

 

Άλλα μέτρα πρέπει να παρθούν, αλλά είπαμε.......ας όψεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(Βίκυ επειδη δεν ειμαι καλή στις πολλαπλές παραθεσεις τα έγραψα μονοκόμματα)

 

Λυπάμαι που το θέμα που άνοιξα προκάλεσε τόσο έντονη αντιπαράθεση

όμως δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε προσωπικό και να χαλάμε τις καρδιές μας το έχουμε ξαναπεί δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα,γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε μια άλλη άποψη? και να την σεβαστούμε

Λοιπόν εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και έχω την οικονομική δυνατότητα να βάλω γυναίκα, εμπιστεύομαι όμως περισσότερο τον παιδικό σταθμό.

Βέβαια να σας πω οτι μάλλον πριν από λίγο έχασα μια μεγάλη δουλειά γιατί έπρεπε να παραδώσω φάκελο με προσχέδια και δεν μπόρεσα να πάω στο ραντεβού. Πήρα τηλέφωνο να ενημερώσω αλλά μου είπαν οτι η τάδε εταιρεία μπορεί να τους έχει τα προσχέδια στο γραφείο τους σε 1 ώρα.

 

 

Άρα περιπου έρχεσαι στα λόγια μου. Εγώ δεν έχω την δυνατότητα ΚΑΙ παιδικό σταθμό να πληρώνω ΚΑΙ γυναίκα οπότε αρρωσταίνει. Όμως βλέπεις και εσύ «υπάρχει θέμα».

Κατά δεύτερο, είσαι από τις τυχερές που το είδος της δουλείας τους, τους ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ να εχουν επιλογές. Τι επιλογές έχουν όμως οι μανάδες ( και οι πατεράδες ) που εργάζονται σε ιδιωτικές εταιρείες, με «ενα πιστολι στον κρόταφο»??? ΠΟΣΕΣ άδειες να παρουν??

 

Τι να κάνω εγώ τώρα? Το παιδί μου κοιμάται, να το κλειδώσω στο σπίτι και να πάρω ένα ταξί να πάω? όχι βέβαια! το παιδί μου έχει προτεραιότητα.

Και μένα μ΄ αρέσουν τα παιδιά τρελά! και θα θελα να κάνω 4 αλλά δεν θα έπρεπε να τα βλέπω καθόλου θα έπρεπε να δουλεύω 20ώρες το 24ωρο για να τα ζήσω.

Αναρωτιέμαι όταν είναι κλειστοί οι παιδικοί σταθμοί οι γονείς που δεν μπορούν να πάρουν άδεια τι κάνουν? Δεν βρίσκουν λύση τότε?

 

 

Συνεχίζοντας λοιπόν οι μαναδες που δεν εχουν που να αφησουν τα παιδια τους οταν αυτα ειναι αρρωστα, απλά..... δεν πρεπει να κανουν παιδια???

Γιατι αγαπητη μου ακριβως επειδή έθεσες το θεμα του τι γίνεται οταν κλείνουν οι παιδικοι σταθμοι τις γιορτες, για σκεψου ΜΗΠΩΣ εκει εξαντληθηκαν οι υπαρχουσες μερες αδείας????

 

 

Δεν φταίνε εκείνοι για αυτό αφου δεν έχουν άλλη λύση αλλά οι παιδικοί σταθμοί που δέχονται τα παιδιά άρρωστα.

 

Οπως σωστά λες τωρα εδω, απλά οι παιδικοι σταθμοι γνωριζουν το προβλημα.... οπως καποιος σοφος ανθρωπος ειπε « αν ειχατε που να αφήσετε το παιδί σας όταν ειναι αρρωστο, ε τοτε δεν θα το πηγαινατε και τις υπολοιπες μερες».

 

Πέρυσι, μπήκαμε νοσοκομείο γιατί ακριβώς οι γονείς που δουλεύουν είχαν κάνει τον παιδικό σταθμό αναρρωτήριο και κολλάγαμε την μία ίωση μετά την άλλη, τον κράταγα σπίτι τον έστελνα καλά σε 2 μέρες πάρτον πάλι κάτω ώσπου μπήκαμε νοσοκομείο.Και ρωτάω ΓΙΑΤΙ έπρεπε να γίνει αυτό?

 

 

Ομοιως με την Δαναη 2,5 μηνων περισυ, 5 μερες στο Παιδων Μεγαλη Εβδομαδα,

 

Επίσης σε παιδότοπο δεν πάμε όταν οι ιώσεις είναι σε έξαρση. Και έχουμε πάει μόνο 2 φορές, στης Νιννέτας και σε έναν άλλο.

Τελικά είναι τι επιλογές κάνει κανείς και κατά την γνώμη μου πόσο σέβεσαι τον άλλο.

Πάντως οι παιδικοί σταθμοί είναι υποχρεωμένοι να μην δέχονται παιδιά άρρωστα και αν το κάνουν έχουμε το δικαίωμα να προβούμε σε νομικές ενέργειες για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο, αλλά ποιός το κάνει? Μια μαμά ή μπαμπάς δικηγόρος ίσως??

 

 

Δεν ξερω αν ειναι ή δεν ειναι υποχρεωμένοι, εγω ομως ΠΡΙΝ την γραψω, ρώτησα τι γινεται στην περιπτωση αυτη. Σαφως και ηξερα οτι ΚΑΙ το δικο μου παιδι θα κολλησει απο τα αλλα...

Σε τελικη αναλυση πιστευει καποιος οτι και εμενα μου αρεσει να ειναι το παιδι μου αρρωστο ή δεν με ενδιαφερει????

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα δεν έχω την διάθεση να τσακωθώ αλλά έχω την διάθεση να υποστηρίξω την γνώμη μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας.

 

Οι απόψεις μας μπορεί να διαφέρουν όπως μπορεί να διαφέρουν και τα γούστα μας στην μουσική, στα χόμπυ, στα αθλητικά, στα πολιτικά...

 

Βίκυ μου έχω επιλέξει ιδιωτικο σταθμό για να μη κλείνει πολλές μέρες. Τα Χριστούγεννα δεν δούλεψε μόνο 24/12, 31/01 +02/01 και με είχαν ενημερώσει από τα μέσα Νοεμβρίου οπότε ευτυχώς είχα κάποιες μέρες άδεια και μπόρεσα και το κάλυψα.

 

Εσύ Βίκυ μου αν έχεις υπάλληλο (αν δεν έχεις σου εύχομαι να πάει καλά αυτό που κάνεις και σύντομα να αποκτήσεις μία) θα πρέπει να είναι πολύ τυχερή. Αν λοιπόν δεν έχεις να προτιμήσεις μία μητέρα με 2-3 παιδιά (όπως δεν κάνει κανείς) και φυσικά όταν θα σου λέει ότι δεν μπορεί να έρθει σήμερα γιατί έχει το παιδί με ίωση να δείχνεις κατανόηση!

 

Όσο για την έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο άντε να μυνήσεις εσύ εμένα, εγώ την διπλανή σου γιατί και το δικό μου παιδί από κάποιο άλλο παιδί στον παιδικό το κόλλησε και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βικυ, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για τους εργαζόμενους γονεις!

Λες

Αναρωτιέμαι όταν είναι κλειστοί οι παιδικοί σταθμοί οι γονείς που δεν μπορούν να πάρουν άδεια τι κάνουν? Δεν βρίσκουν λύση τότε?

Η διαφορά είναι οτι ξέρουμε απο την αρχη της χρονιας ποτε είναι κλειστος ο σταθμος και προγραμματιζουμε τις άδειές μας (γι'αυτο τα τελευταια χρονια κανουμε μονο μια βδομαδα διακοπες μαζι με τον αντρα μου, τις υπολοιπες ειμαστε χωριστα για να κραταει ο ενας τα παιδια...) - και παλι δεν φτανουν οι μερες!!

Αγαπάμε κι εμεις τα παιδια μας, και προσπαθουμε να κανουμε ό,τι καλύτερο, δεν τα "παραταμε¨" στους σταθμους για να κανουμε καριερα...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι? Εμένα μου κάνανε παρατήρηση γιατί παίρνω 5-6 φορές την ημέρα σπίτι μου να δω τι κάνει το παιδί μου.

Εάν δεν είχα τη μάνα μου και έπρεπε να το στείλω σε παιδικό, πόση κατανόηση θα δείχνανε αν ζήταγα άδειες για να κάτσω κάθε φορά μαζί του? Θα μου πεις κάτσε σπίτι σου να το μεγαλώσεις................ να κάτσω έστω και με ένα ξερό κομάτι για μισθό, αλλά ποιός θα βρει δουλειά στον άντρα μου που τον απολύσανε, λόγω ηλικίας δεν τον παίρνει κανείς και δουλεύει από δω και από κει?

Γι'αυτό σας λέω το πρόβλημα ξεκινάει από αλλού..........

Link to comment
Share on other sites

Μη βαράτε ρε παιδιά, τι γνώμη μου είπα! Και βέβαια καταλαβαίνω οτι πρέπει να δουλέψουμε υποχρεωτικά όπως όλοι για να πληρώσουμε το νοίκι και όλα τα υπόλοιπα και αν δεν έχουμε βοήθεια είναι δύσκολα τα πράγματα.

Όμως δεν μπορώ να δεχτώ οτι πρέπει οπωσδήποτε να πάει το παιδί άρρωστο στον παιδικό σταθμό, δηλαδή αν το πάμε στο γιατρό και μας πει οτι το παιδί πρέπει να μπει νοσοκομείο εμείς θα το πάμε παιδικό σταθμό γιατί δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια? Μα τι λέμε τώρα? Και ποιός σας είπε οτι δεν ξέρω τι πάει να πει ιδιωτικός τομέας? είμαι 36 και μόλις πριν 2 χρόνια έκανα δική μου δουλειά, γι αυτό και έκανα και 2ο παιδί αλλιώς δεν θα έκανα και κανείς δεν μπορεί να βασιστεί σε γιαγιάδες για να μεγαλώσει παιδί, εγώ έλεγα οτι θα βοηθάει η πεθερά μου και τώρα ο πεθερός μου έχει κακοήθεια και τρέχει. Η μαμά μου δουλεύει και αυτή και είχε κατάκοιτη την μια μου γιαγιά έλεγα κα΄νενα βράδυ να κρατήσει κανένα παιδί να πάμε καμιά βόλτα τώρα έχει και την άλλη μου γιαγιά κατάκοιτη.

 

Από την πλευρά μου δεν χαρακτήρισα κανέναν ως υπάλληλο ή ως αφεντικό, ούτε έκανα υποδείξεις σε κανέναν πως να κάνει την δουλειά του ή πόσα παιδιά να κάνει . Δεν μίλησα καν σε πρώτο πρόσωπο. Θεωρώ οτι είναι άδικο να μου υποδεικνύεται το τι θα κάνω στην δουλειά μου κ.λ.π.

Όταν ο παιδικός σταθμός που είναι επαγγελματικός χώρος και προσφέρει επαγγελματικές υπηρεσίες διέπεται από κάποιους κανονισμούς λειτουργίας τους οποίους δεν εφαρμόζει και θέτει το δικό μου παιδί σε κίνδυνο φυσικά και έχει συνέπειες.

Και βέβαια το πρόβλημα ξεκινάει από άλλου από ψηλά όπως λες ΖΑΝΑ αλλά και από χαμηλά που είμαστε εμείς και η νοοτροπία του ωχαδερφισμού δεν θα πάψει ποτέ!

Το παιδί μου το πάω στον παιδικό σταθμό γιατί πιστεύω οτι έχει περισσότερα να πάρει από κει από οτι από μια νταντά μια γιαγια ή από εμένα που δεν είμαι εκπαιδευτικός, δεν το πάω για να το παρκάρω, ούτε είπα οτι το κάνει κάποια από σας αυτό ούτε πιστεύω οτι εγώ αγαπάω περισσότερο το παιδί μου από ότι αγαπάτε εσείς τα δικά σας, απλά εγώ αγαπάω ΚΑΙ τα δικά σας και εσάς αφού επιλέγω να σας προστατεύσω από το να περάσετε και εσείς και τα παιδιά σας τα ίδια με μας! Αυτή είναι η διαφορά και η ουσία!

Αυτά, και λέω να το αφήσουμε το θέμα και ας μπει και αρχείο αν είναι, γιατί δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ και δεν υπάρχει και διάθεση να δεχτούμε μια άλλη άποψη. :(

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνω μια ερώτηση διευκρινίζοντας πάλι οτι ειμαι απο τις μαμαδες που εχω την πολυτελεια και αδειες να παιρνω και να μου κρατάει το παιδι μου η μαμα μου... και προς το παρον στο σταθμο το στελνω επικουρικά και οχι υποχρεωτικα:

 

Γίνεται μια γιορτη στο σταθμο το παιδακι σας συμμετεχει σε χορευτικό ή εχει ποιημα, θα φορεσει στολή, εχει κανει προβες ετοιμασίες... και ξαφνικά την μερα της γιορτής ξυπναει με μυξουλες βύχα και κακοδιαθεσία σαν να παει να ανεβασει πυρετο... τι κανετε το κρατατε σπίτι ή το στελνετε....

 

 

Θελω να πω οτι ειναι ολα σχετικα. Προσωπικά δεν μπορω να κατηγορήσω τη Μητερα που αναγκαστικά το στελνει.. δεν ειναι το καλυτερο μου αλλα ειλικρινά πιστευω οτι δεν θα χε επιλογες για να το κανει και οτι υποφερει για αυτο που συμβαίνει.. αν παλι υπάρχει καποιο ποσοστο που το κανει απο ανευθυνοτητα τι να πω ειναι αξιο της μοιρας του... αλλα η πλειοψηφία δεν ειναι αυτη...

 

Εξάλλου ειπαμε Παιδικος σταθμός χωρίς ιώσεις είναι σαν φορουμ χωρίς διαφωνίες!!!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψετε να αναφερω κι εγω την γνωμη μου...

Καταρχας θεωρω οτι το θεμα που ανοιξες Βικυ μου, ΚΑΙΕΙ και τσουρουφλαει ΟΛΟΥΣ τους γονεις!!! Εργαζομενους και μη !!! Για εμενα το προβλημα σιγουρα ξεκιναει απο το κρατος το ανυπαρκτο που εχουμε... και δεν θα πιασω την θεωρια οτι οι μαμαδες δεν θα επρεπε να δουλευουν και να υπαρχει βοηθεια απο το κρατος κλπ κλπ... ειναι ΑΛΛΟ τεραστιο κεφαλαιο αυτο ! Θα σταθω ομως σε μια πολυ μικρη "ιδεα" για το κρατος... θα μπορουσαν οι γονεις να δικαιουνται καποιες παραπανω ημερες αδειας...

Τεσπα...

 

Τωρα σε οτι αφορα το θεμα των παιδικων, θα πω κι εγω οτι το παιδι μπορει να κολλησει ιωση κλπ παντου... αλλά επισης το θεωρω απαραδεκτο να πηγαινουν τα αρρωστα παιδακια σχολειο και να βρισκονται αναμεσα στα αλλα...

 

Κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη ενα παιδακι που παει σχολειο με 38,5 πυρετο θα υποφερει και το ιδιο... απο τις φωνες, τα πειραγματα, δεν θα μπορει να παρακολουθησει, θα στενοχωριεται κλπ κλπ... Οπότε σαφως καλυτερα ειναι να μην παει... αλλα αν δεν γινεται αλλιως ??? Τοτε νομιζω οτι αν ο καθε σταθμος - σχολειο ειχε εναν ειδικο χωρο, θα λυνοταν το θεμα....

 

Κατα τη γνωμη μου το σχολειο απο την ηλικια περιπου των 3 ετων ειναι καλο για το ιδιο το παιδι, οποτε στελνω κι εγω την Αγγελιαννα μου και ας μην εργαζομαι... Εχω βεβαια την ανεση αν αρρωστησει να την κρατησω σπιτι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χαιρομαι να την κολλανε τα αλλα.... Το σχολειο, γιατι και ο παιδικος απο αυτη την ηλικια και μετα σχολειο ειναι, δεν ειναι για εμενα χωρος να παρκαρουμε τα παιδια, χωρος φυλαξης δηλαδη, ειναι γαι να κανουν παρεα με αλλα παιδακια και κυριως για να μαθουν καποια πραγματα...

 

Με αφορμη την ερωτηση της Σοφιας θα ηθελα να πω οτι αυτο για εμενα ειναι ανευθυνοτητα, δηλαδη στις περιπτωσεις που το παιδι μπορουμε να μην το στειλουμε και το στειλουμε... Εμενα η Αγγελιαννα ξεκινησε παιδικο αρων αρων μονο και μονο για να προλαβει την Χριστουγεννιατικη γιορτη... εκανε προβες, δοκιμασε την στολη της και ολα τα σχετικα... Κι ομως επειδη αρρωστησε την κρατησα σπιτι και θυμαστε πιστευω την στενοχωρια μου για αυτο το θεμα.. Θα μπορουσα να την παω τελικα στην γιορτη επειδη το ηθελε κι εκεινη αλλα κι εγω πολυ και να κολλησει ολα τα παιδακια γαστρεντεριτιδα... δεν το εκανα ομως...

 

Γενικα το θεμα της ευθυνης των γονιων ειναι τεραστιο... και καλα, ειπαμε στον παιδικο και το σχολειο εχει να κανει και με θεματα εργασιας, αδειων κλπ οποτε ειναι κατανοητο... αλλα εδω βλεπεις τα αρρωστα παιδακια στον παιδοτοπο !!! Τα πανε για να ηρεμησουν οι ιδιοι και δεν τους ενδιαφερει καθολου αν θα κολλησουν τα υπόλοιπα... ενω εμεις ειμαστε ηλιθιοι που καθε φορα με το παραμικρο πληρωνουμε ενα καρο λεφτα μονο και μπονο γιατι εχουμε ενα βηχαλακι και η πρωτη μας ερωτηση ειναι αν κολλαει, για να μην παμε πουθενα !!!

 

Γενικα ομως για να κλεισω, το θεμα του παιδικουκαι του σχολειου κατα τη γνωμη μου ειναι γενικα λαθος ... λαθος στημενο απο το κρατος, αλλα νομιζω οτι αν ενεργοποιηθουμε οι γονεις και οργανωθουμε σε συλλογους κλπ υπαρχει ελπιδα... απλα δεν υπαρχει αυτο το ενδιαφερον απο την πλειοψηφια... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου ο γιος εχασε φετος την γιορτη γιατι ηταν αρρωστος και μαζί με εκεινον και γω εχασα την αδεια που προγραμματιζα να παρω αρχες του χρονου γιατι εμεινα μαζι του σπιτι και δεν τολμησα ουτε καν να τη ζητησω (ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑ)

 

Η ερωτηση μου ηταν όμως αν το παιδι σας ξυπνησει και ειναι κακοδιαθετο με συναχι βήχα σαν να παει να ανεβασει πυρετο...

θελοντας να πω έμμεσα οτι ουδεις αναμαρτητος!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου ειπαμε Παιδικος σταθμός χωρίς ιώσεις είναι σαν φορουμ χωρίς διαφωνίες!!!! :wink:

 

Τώρα έγραψες!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

 

Nαι έγραψες!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

χα-χα-χα-χα! Μα τι επιχείρημα!!!!! χα-χα-χα-χα! ΧΑ!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

χα-χα-χα-χα! Μα τι επιχείρημα!!!!! χα-χα-χα-χα! ΧΑ!

 

Δεν ηταν επιχειρημα ΒΙΚΥ μου αλλα μια προσπάθεια να σπάσει ο πάγος!!!

Χαίρομαι λοιπόν που διαβάζοντας το ευθύμησες και για την ακρίβεια όχι μόνο εσπασα τον πάγο αλλα σε κανα να λιωσεις στο γέλιο!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Απο ολο αυτο το θεμα να σας πω τι συμπερασμα εβγαλα ???

Οτι ειμαι χαζη !!! χαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!!

Μα ακομα δεν εχω καταλαβει τι ελεγες Σοφια !!!

Αστο τωρα, απλα για να ξερετε ποσο βουρλο ειμαι !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

τοποθετήθηκαν στο αρχείο κάποιες δημοσιεύσεις.

Μπορείτε να συνεχίσετε την συζήτηση εδώ, πάντα προσέχοντας τις εκφράσεις και χαρακτηρισμούς σας, για αποφυγή παρεξηγήσεων και στόχο την διατήρηση μιας φιλικής ατμόσφαιρας.

 

ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήρε η δασκάλα του Πάνου μου (Σάββατο!) να με ρωτήσει πως πάει το παιδί!!!

Τελικά νομίζω οτι το φάξ έπιασε τόπο! Και φυσικά την καταευχαρίστησα!

ίσως να έγινα η κακιωτάτη μαμά του παιδικού αλλά μπορεί κάτι να αλλάξει... :D

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...