Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ο ανηχιος μου ειναι 7 χρονων και θα κανει παρτυ στην ταρατσα..μεγαλη εκταση..για πειτε μου καμια ιδεα με το τι θα μπορουσε να απασχοληθουν τα παιδια;να τους ανεβασουμε παιχνιδια;η καμια αλλη ιδεα;ο κλοουν ειναι ξεπερασμενος γιαυτα..πειτε τιποτα ισως πρωτοτυπο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μπορεις να φέρεις άτομα για κουκλοθέατρο θεατρικό παιχνίδι κτλ το είχα δει σε Πάρτυ και ήταν πολυ πρωτότυπη ιδέα και ενθουσιάστηκα αρκετά γιατί δεν είχε σχέση με κλόουν και όλα αυτα τα συνηθισμένα ήταν κάτι τελείως διαφορετικό και αρκετά οικονομικό απο ότι θυμάμαι... Αν θες μπορω ν βρω τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η ιδέα για πάρτυ στη ταράτσα.

 

Αγόρια 7 χρονών θέλουν κάτι διαφορετικό από κλόουν. Έχω παρατηρήσει πως σ' αυτή τη φάση τους αρέσουν πολύ οι "μάγοι". Για δες κι εδώ άλλες ιδέες : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=116947

 

Η υπόλοιπη οργάνωση πως θα γίνει? Εννοώ, τραπεζοκαθίσματα, σερβίτσια, κ.λ.π. Φαντάζομαι πως τουαλέτα θα χρησιμοποιήσουν αυτή του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραία η ιδέα για πάρτυ στη ταράτσα.

 

Αγόρια 7 χρονών θέλουν κάτι διαφορετικό από κλόουν. Έχω παρατηρήσει πως σ' αυτή τη φάση τους αρέσουν πολύ οι "μάγοι".

 

Η υπόλοιπη οργάνωση πως θα γίνει? Εννοώ, τραπεζοκαθίσματα, σερβίτσια, κ.λ.π. Φαντάζομαι πως τουαλέτα θα χρησιμοποιήσουν αυτή του σπιτιού.

ενταξει..τραπεζοκαθισματα κτλ βολευονται..τουαλετα του σπιτιου..αλλα το προβλημα ειναι η απασχοληση των παιδιων..οι μαγοι ειναι μια καλη ιδεα..αλλα αυτο θα ειναι για καμια ωρα..καμια αλλη προταση;

Link to comment
Share on other sites

ενταξει..τραπεζοκαθισματα κτλ βολευονται..τουαλετα του σπιτιου..αλλα το προβλημα ειναι η απασχοληση των παιδιων..οι μαγοι ειναι μια καλη ιδεα..αλλα αυτο θα ειναι για καμια ωρα..καμια αλλη προταση;

Συγνώμη που θα το πώ και δε θέλω να παρεξηγηθώ κιολλας αλλά στη ταράτσα;;;;; τρόμαξα μόνο που το είδα!! έχω και προσωπικά πολύ κακή εμπειρία απο τέτοιου είδους πάρτυ. Φαντάζομαι οτι γύρω γύρω θα υπάρχει τοίχος τουλάχιστον 2 μέτρων :rolleyes:! Και θα μου πείτε τώρα εσένα περίμέναμε να μας το πείς! όχι απλά με τρόμαξε η ιδέα.

Στο θέμα σας πάντως προσφάτως ήμουν σε πάρτυ αγοριού αυτής της ηλικίας και αυτό που πρόσεξα ήταν οτι τρελαίνονται για λέγκο. Έχει και κάτι πολύ οικονομικά που μπορείς να τα κάνεις και σαν δωράκια στους φίλους του και να φάνε πολύυυυ ώρα πάνω σε αυτά αφήνοντας τους άλλους στην ησυχία τους.

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο μέσο απασχόλυσης είναι το παιχνίδι των σταθμών....

 

1) βρίσκεις διάφορους σταθμούς - παιχνίδια πχ (μπάσκετ, ποδόσφαιρο, μποουλινγκ, γαιδαρος ουρα κτλ)

2) προκαθορίζεις πόσους πόντους κερδίζει η κάθε επιτυχία πχ (ένα καλάθι = 1πόντος, όλες οι κορίνες κάτω = 2 πόντοι, οι μισες κορίνες κάτω 1 πόντος κτλ)

3) φωνάζεις διάφορους ενήλικες (παππούδες θείοι κτλ) με καλή χημεία με τα παιδιά, και ο καθένας αναλαμβάνει ένα σταθμό - παιχνίδι

4) χωρίζεις τα παιδιά σε ομάδες και δίνεις ένα όνομα σε κάθε ομάδα πχ (έξυπνοι, φοβεροί κτλ)

5) σφυρίζεις και τα παιδιά πάνε σε κάποιον σταθμό (η κάθε ομάδα πάει σε άλλο σταθμό μέχρι όλα τα παιδιά να περάσουν από όλους τους σταθμούς), αφήνεις τα παιδιά ένα προκαθορισμένο χρόνο (πχ 10 λεπτά) στο σταθμό (κατά τον οποίο κερδίζουν πόντους που ο υπεύθυνος του σταθμού σημειώνει)

6) στο τέλος αφου οι ομάδες έχουν περάσει από όλους τους σταθμούς αθροίζονται (μυστικά από τα παιδιά) οι πόντοι της κάθε ομάδας

7) γίνεται η ανακοίνωση της νικήτριας ομάδας και δίνεται στα παιδιά ένα συμβολικό δώρο κέρασμα (πχ παγωτό)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα το πώ και δε θέλω να παρεξηγηθώ κιολλας αλλά στη ταράτσα;;;;; τρόμαξα μόνο που το είδα!! έχω και προσωπικά πολύ κακή εμπειρία απο τέτοιου είδους πάρτυ. Φαντάζομαι οτι γύρω γύρω θα υπάρχει τοίχος τουλάχιστον 2 μέτρων :rolleyes:! Και θα μου πείτε τώρα εσένα περίμέναμε να μας το πείς! όχι απλά με τρόμαξε η ιδέα.

Στο θέμα σας πάντως προσφάτως ήμουν σε πάρτυ αγοριού αυτής της ηλικίας και αυτό που πρόσεξα ήταν οτι τρελαίνονται για λέγκο. Έχει και κάτι πολύ οικονομικά που μπορείς να τα κάνεις και σαν δωράκια στους φίλους του και να φάνε πολύυυυ ώρα πάνω σε αυτά αφήνοντας τους άλλους στην ησυχία τους.[/ εννοειται οτι ειναι πολυ ασφαλες για τα παιδια..με μαντρα ψηλη γυρω γυρω,πλακακι κατω και γενικα πολυ λουξ για ταρατσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...