Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΛΕΙΔΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ......!!!!!!


Recommended Posts

Προχθές κάναμε την πρώτη επίσκεψη στον παιδίατρο ( η μπεμπα μου ειναι ενός μήνα) και ο γιατρός μου είπε το πετυχημένο:

 

"Εσπασε η κλείδα (ένα κοκκαλάκι στον ώμο) κατά τον τοκετό αλλά είναι κάτι πολύ φυσιολογικό για να μπορέσει να βγεί το μωράκι. Τώρα έχει δέσει αλλά λιγο στραβά και μεγαλώνοντας θα εξομαλυνθεί. Μην ανησυχείς"

 

Κορίτσια έπαθα σοκ!!! Στο μαιευτήριο κανείς δεν μου είπε τίποτα και το μαθαίνω απο άλλο παιδίατρο μετά απο ενα μήνα που έχει δέσει ήδη το κοκκαλάκι στραβά ??? :evil:

 

Απο εκείνη την στιγμή μου έχουν μπει ιδέες οτι το μωρακι μου έχει πρόβλημα: γυρίζει το κεφάλι της όλο προς το μέρος που έσπασε η κλείδα ή στο κέντρο. Εγώ νόμιζα απλά οτι έτσι την βολεύει και δεν είχα δώσει σημασία. Της γύρισα το κεφαλι και απο την άλλη πλευρά, δεν δυσανασχέτησε αλλά μόλις το άφησα σε δευτερόλεπτα το ξαναγύρισε στην συνήθη πλευρά.

 

Εχω τρελλαθεί απο την στεναχώρια μου. Εσείς το έχετε το ξανακούσει αυτό για την κλείδα???

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια πολύ καλή μου φίλη γέννησε 3 παιδιά στο ΙΑΣΩ, το 2ο και το 3ο είχαν σπασμένη κλείδα. Στο 2ο δεν της είπαν τίποτα και το έμαθε και εκείνη όπως και εσύ από άσχετο παιδίατρο... Στο 3ο το κατάλαβε μόνη της εκ πείρας :wink:

Είναι κάτι αρκετά συχνό, μην ανησυχείς, ούτε θα έχει κάποιο πρόβλημα στην συνέχεια το μωράκι σου.

Στα μαιευτήρια είναι η πολιτική τους τέτοια να μην το λένε στις μαμάδες για να μην θορυβούνται..... Αυτό της είπε και ο γυναικολόγος της :shock:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο εκείνη την στιγμή μου έχουν μπει ιδέες οτι το μωρακι μου έχει πρόβλημα: γυρίζει το κεφάλι της όλο προς το μέρος που έσπασε η κλείδα ή στο κέντρο. Εγώ νόμιζα απλά οτι έτσι την βολεύει και δεν είχα δώσει σημασία. Της γύρισα το κεφαλι και απο την άλλη πλευρά, δεν δυσανασχέτησε αλλά μόλις το άφησα σε δευτερόλεπτα το ξαναγύρισε στην συνήθη πλευρά.???

 

Bizoudaki ότι και να πεις τώρα έχεις δίκιο....χωρίς να είμαι γιατρός οπότε δεν ξέρω αν έχει σχέση η κλείδα με την προτίμηση στροφής του κεφαλιού προς μια κατεύθυνση,αν αυτό μπορεί να σε καθησυχάσει σου λέω ότι και η μικρή μου μέχρι την ηλικία των 5 μηνών έστρεφε το κεφάλι της μόνο προς αριστερά και κέντρο..μπορούσε και δεξιά αλλά δεν ήθελε...τώρα το στρέφει γενικά δεξιά κι αριστερά,αλλά η αγαπημένη της πλευρά είναι πάντα η αριστερή..κάνε μια ερώτηση και στον παιδίατρό σου,έτσι για να σου φύγει η ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Ζαχαρουλης μου γυριζε το κεφαλι του μονο δεξια οχι γιατι ετσι του αρεσε αλλα επειδη στην κοιλια μου μεσα ειχε σφηνωθει πισω απο το κοκκαλο της λεκανης μου με αποτελεσμα να εχουν πιαστει τα νευρα. Χρειαστηκε να του κανω ειδικες ασκησεις για να γυριζει και απο την αριστερη πλευρα. Και το χειροτερο ηταν οτι το κεφαλι του ειχε κανει βαθουλομα απο την δεξια πλευρα γιατι κοιμοταν παντα απο αυτη την πλευρα!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού η μαία μου με είχε ενημερώσει ότι αυτό το φαινόμενο είναι πολύ σύνηθες. Οι γιατροί δεν ενημερώνουν σε περίπτωση σπασμένης κλείδας γιατί δεν ύπαρχει λόγος καθώς είναι ένα γεγονός άκρως ακίνδυνο.

 

Δεν υπάρχει λογος ανησυχίας κανένας μάλιστα.

 

Εκ των υστέρων έμαθα ότι και η αδελφή μου όταν γεννήθηκε είχε σπασμένη κλείδα και μάλιστα στο δεξί χέρι (δεξιόχειρας). Η κλείδα μάλιστα έδεσε στραβά. Ένα θα σου πω ... έπαιξε βόλλει και μάλιστα ήταν πραγματικό ταλέντο. Έφτασε μέχρι την Α1 κατηγορία.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ο αδερφος μου ειχε γεννηθει με σπασμενη κλειδα και απο τοτε δεν ειχε ποτε ξανα προβλημα.Μη στεναχωριεσαι,μαλλον ειναι κατι συνηθισμενο.Δε νομιζω οτι και να το ηξερες νωριτερα θα του εκαναν κατι....:roll::?:?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα και καισαρικη και το βγαλαν το παιδι με βεντουζα και σπασμενη κλιδα....φαντασου να γεννουσα φυσιολογικα..

τεσπα μην ανησυχεις.και εγω τρελλαθηκα στην αρχη αλλα δεν ειναι τιποτα.

α...και σε μενα δεν το ειπανε..το καταλαβα μονη μου και επειτα μου το διαβεβαιωσε ο γιατρος..αστα σου λεω.

παντως μην αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα

Ο μικρός μας λοιπόν είναι ήδη 25ημερών και απο την αρχή αφου ήρθαμε στο σπίτι είχα προσέξει στο αριστερο χέρι στην περιοχή της κλείδας ένα μικρο εξώγκομα... Δηλαδη οι δυο πλευρές αριστερα και δεξια δεν μου φαίνονταν ιδιες αλλα δεν συνεχησα παρακάτω... Έτσι λοιπόν χθες που μας είδε κάποιος άλλος παιδίατρος αφου έτυχε να είμαστε σε γνωστο σπίτι που θα ερχόταν να δει παιδιατρος άλλο μωρο.. μας λέει λοιπον ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΛΕΙΔΑΣ και οτι συμβαίνει αυτο κατα τον τοκετο λογο του οτι ζοριζετε λιγο παραπανω καμμια φορά το νεογνο κτλπ κτλπ... Μας λεει επίσης οτι δεν ειναι τίποτα και οτι θα επουλωθει αμέσως και σε 2-3μηνες θα εχει γίνει πλήρης επούλωσει... ΜΠλα μπλα μπλα αυτα λοιπον....

 

Α, Στην παιδιατρο που πηγαίναμε μεχρι τωρα και που ηρθε και στο σπίτι μας επισκεψη 2φορες το τιναζε πανω κατω, το τραβουσε απο τα χερια και το σηκωνε στον αερα σαν σερμπαντινα και χαμπαρι δεν ειχε παρει για το εν λόγο καταγμα... ΑΥΤΑ Λοιπον τα ολιγα να μη σας κουράζω....

 

ΑΠΛΑ Θα ήθελα σας παρακαλώ αν κάποιος/α έχει παρόμοια εμπειρια απο καταγμα κλειδας να μου δωσει τα φωτα πως να πορευτώ

 

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων..... Χαζομπαμπας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ζησει το μωρακι!!!

 

Αναλογη εμπειρια δεν εχω, θα λεγα μονο οτι δεν βλαπτει να παρετε κι αλλη γνωμη, απο Παιδων πχ......να στε σιγουροι δλδ οτι δεν χρειαζεται γυψοναρθηκας....

 

Και σιγουρα να αλλαξετε παιδιατρο.....

 

Συμβαινουν τετοια πραγματα στον τοκετο αλλα συνηθως φτιαχνουν ευκολα..... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ό,τι σου είπε η δεύτερη γιατρός (ίσως ο πρώτος γιατρός σας να μην είπε τίποτα λόγω του συνήθους του περιστατικού).

 

Κάταγμα κλείδας υπέστην και εγώ κατά την γέννησή μου αλλά έχω γνωρίσει 2-3 ακόμη παιδιά με το ίδιο θέμα.

Συμβαίνει όταν ο τοκετός είναι ζόρικος ή από απότομη κίνηση του γιατρού.

Δεν μπορείς να βάλεις νάρθηκα σε αυτήν την περιοχή, οπότε απλώς περιμένεις να αποκατασταθεί από μόνο του.

 

Τα κόκκαλα του μωρού τέλος, είναι ελαστικά, δεν "πονάνε" κατά τον τρόπο που θα πόναγαν οι ενήλικες που είχαν σπάσει την κλείαδ τους.

Για αυτό δεν διαμαρτύρεται και το μωρό.

 

Δεν θα άλλαζα παιδίατρο από αυτό το γεγονός. Είναι ίσσωνος σημασίας, ίσως και για αυτό δεν ανέφερε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο μιας ξαδερφης μου επαθε κατι αναλογο καταγμα ή εξαρθρωση δεν ξερω και δεν εκαναν τιποτα εγινε μονο του γιατι τα κοκκαλα των μωρων ειναι πολυ ελαστικα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βαφτιστήρι μου το έπαθε, στο Μητέρα δεν τους είπαν τίποτα και το είδε ο εξωτερικός παιδίατρος. Το παιδί έκλαιγε όταν το έπιανε η μητέρα εκεί και τους είπε να μην το ακουμπάνε εκεί και ότι θα περάσει από μόνο του όταν θα είναι 3 μηνών το μωρό. Πέρασε χωρίς να χρειάζεται τίποτα και ξεχάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά , ακόμα και αν είναι ίσσωνος σημασίας δεν θα έπρεπε η παιδίατρός σας να σας έχει ενημερώσει / αν το είχε καταλάβει?

Δεν πρέπει να έχουμε πλήρη γνώση σε ότι αφορά τα παιδιά μας?Ακόμα και αν αυτό δεν είναι τίποτα . .

moulkas να σας ζήσει το μωράκι σας, σιδερένιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην να σου ζησει το μωρακι σου.

Ακουσε:

Ο γυναικολογος μου ο οποιος ειναι στο Μητερα,ξεγεννησε ο ιδιος την γυναικα του στο γιο τους.

Κατα την διαρκεια του τοκετου αφου το μωρο ειχε εμπεδωθει και ειχε περασει μεσα στη λεκανη της μαμας του για να γεννηθει,μαζι με το κεφαλακι του ειχε περασει και τον αριστερο του βραχιονα.

Ο γυναικολογος λοιπον εξαρθρωσε την αριστερη κλειδα για να μπορεσει να περασει το μωρο χωρις να πιεστει το κεφαλακι του κατα την τελευταια εξωθηση.

Σε 1 1/2 μηνα ολα ηταν σουπερ και οπως επρεπε να ειναι και το σημαντικοτερο ειναι οτι το μωρακι δεν ενιωσε καθολου πονο αφου τα κοκκαλακια στα νεογεννητα ειναι σαν πλαστελινη.

Μην ανησυχεις επομενως.

Ειναι ομως γεγονος οτι επρεπε να το εχουν δει.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για την άμεση απάντηση. Τελος πάντων εγώ είμαι ακομη στην τσίτα και ψαχνω και ρωτώ όλο τον κόσμο επίσης θα ρωτήσω και άλλους γιατρους παιδοχειρούργους και οτι αλλο βρω στο δρόμο μου....

 

Το έδεσε λίγο στραβα δεν το καταλαβαίνω και μόνο που το ακούω ανατριχιάζω. Μη νομίσετε οτι είμαι κανενας ψείρας ή μίζερος αλλα για το παιδί μου που είναι μόλις 20 ημερών με σπασμένη κλείδα τα εχω πάρει στο κρανίοοοοοοοο... Συγνώμη ρε παιδια αλλα τη να κάνω να βάλω τα κλάμματα!!!!! ΝΤΡΟΠΗ.

 

Θα ρωτήσω και άλλα και θα μάθω. Και επίσης θελω να κολήσει ΙΣΙΑ και οχι στραβα...

 

Και πάλι να είστε καλα όλοι και ευχαριστούμε πολύ για τα καλα σας λόγια εγώ και η γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και ο δικός μου μικρός γεννήθηκε με κάταγμα κλείδας. προσέχαμε πολύ πως τον ντύναμε και πως βγάζαμε τα ρούχα (πρώτα βάζαμε το ΄σπασμένο χέρι στο ντύσιμο και βγάζαμε πρώτα το γερό στο γδύσιμο) όπως επίσης και πως τον σηκώναμε αγκαλιά. πάντως τώρα είνια μια χαρά, λεχει πορωθεί το κάταγμα και δεν εχει πια αυτό το εξόγκωμα

LFQk.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας

Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος όλων σας διότι ζω κσι εγω το ιδιο !!

Το μωρακι μου εχει και αυτο κάταγμα στην κλείδα,ευτυχώς δεν ποναει

Αλλα υπάρχει ενα εξόγκωμα στην δεξιά πλευρά όπου ειναι και το πρόβλημα με

Την κλείδα και ανησυχώ πολυ !

Πήγαμε χτες στον παιδίατρο και μας είπε να απευθυνθούμε σε ορθοπαιδικό .

Link to comment
Share on other sites

Christina 33 μην ανησυχείς! Το εξόγκομα είναι δείγμα ότι έχει αρχίσει να θρέφει. Φυσικά να πας και σε ορθοπαιδικό - το πιθανότερο είναι να σου ζητήσει να βγάλετε μια ακτινογραφία για να βεβαιωθεί ότι είναι κάταγμα κλείδας και μετά δεν κάνει κάτι άλλο.

 

Όπως ίσως κατάλαβες και το δικό μου μωρό έπαθε κάταγμα κλείδας κατά τη γέννα (λόγω μεγάλου μωρού και δύσκολης γέννας).

Επίσης αν είσαι Αθήνα, εγώ είχα πάει στον Κανελλόπουλο στο Ιασώ, που γενικά θεωρείται από τους πολύ καλούς παιδο ορθοπαιδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...