Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

Καλή μέρα σε όλους,

 

Καθώς ψάχνω να βρω θεατρικές παραστάσεις για να πάω τα παιδιά μου σκέφτικα ότι θα ήταν ωραία ιδέα να φτιάξουμε μία θεματική ενότητα όπου θα αναφέρουμε τις εμπειρίες μας. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε πάει σε εξαιρετηκά προβεβλημένες παραστάσεις που μας απογοήτευσαν ή το αντίθετο άγνωστες στο ευρύ κοινό που τις βρήκαμε καταπληκτικές. Θα είναι μεγάλη χαρά αν αυτή η ιδέα βρει ανταπόκριση (ελπίζω να μην υπάρχει ήδη κάτι αντίστοιχο και δεν το έχω προσέξει, αν ναι, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη).

Υ.Γ

Καλό θα ήταν να αναφέρουμε και τις ηλικίες στις οποίες απευθύνεται η κάθε παράσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή μέρα σε όλους,

 

Καθώς ψάχνω να βρω θεατρικές παραστάσεις για να πάω τα παιδιά μου σκέφτικα ότι θα ήταν ωραία ιδέα να φτιάξουμε μία θεματική ενότητα όπου θα αναφέρουμε τις εμπειρίες μας. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε πάει σε εξαιρετηκά προβεβλημένες παραστάσεις που μας απογοήτευσαν ή το αντίθετο άγνωστες στο ευρύ κοινό που τις βρήκαμε καταπληκτικές. Θα είναι μεγάλη χαρά αν αυτή η ιδέα βρει ανταπόκριση (ελπίζω να μην υπάρχει ήδη κάτι αντίστοιχο και δεν το έχω προσέξει, αν ναι, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη).

Υ.Γ

Καλό θα ήταν να αναφέρουμε και τις ηλικίες στις οποίες απευθύνεται η κάθε παράσταση.

 

 

ακριβως ενα τετοιο θεμα ηθελα να ανοιξω κι εγω...

αν καποιος εχει να προτεινει καποια καλη παρασταση ας ενημερωσει μια και ψαχνω να οργανωθω για τη φετινη χρονια. εχω κι εγω να προτεινω μερικες παραστασεις, αλλα περιμενω να βγει προγραμμα σε ολα τα θεατρα για να δω αν συνεχιζονται και φετος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν δεν έχετε πάει, να πάτε να δείτε τον Μικρό Πρίγκιπα στο Ευγενίδειο. Κανονικά απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδάκια, όπως μας είπαν, αλλά εμένα που είναι 4, ξετρελλάθηκε μαζί με το φιλαράκο του. Άλλωστε ήταν και άλλα τόσο μικρά. Φαίνεται πολλοί γονείς έψαχναν άλλοθι για να δουν την προβολή και πήραν και τα παιδιά μαζί:lol::lol:. Δεν ξέρω αν τους έκανε τόση εντύπωση για την ιστορία (του την είχα εξηγήσει από πριν), όσο για την αίσθηση του θόλου. Ειδικά στα πλάνα του αεροπλάνου, ήταν σαν να πετάμε. Ούρλιαζαν από χαρά. Μην το χάσετε, προβάλλεται μέχρι το Δεκέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν δεν έχετε πάει, να πάτε να δείτε τον Μικρό Πρίγκιπα στο Ευγενίδειο. Κανονικά απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδάκια, όπως μας είπαν, αλλά εμένα που είναι 4, ξετρελλάθηκε μαζί με το φιλαράκο του. Άλλωστε ήταν και άλλα τόσο μικρά. Φαίνεται πολλοί γονείς έψαχναν άλλοθι για να δουν την προβολή και πήραν και τα παιδιά μαζί:lol::lol:. Δεν ξέρω αν τους έκανε τόση εντύπωση για την ιστορία (του την είχα εξηγήσει από πριν), όσο για την αίσθηση του θόλου. Ειδικά στα πλάνα του αεροπλάνου, ήταν σαν να πετάμε. Ούρλιαζαν από χαρά. Μην το χάσετε, προβάλλεται μέχρι το Δεκέμβριο.

 

κι εγω ηθελα να τον παω περσι, αλλα με αποθαρυναν λογω ηλικιας του παιδιου. φετος δεν το χανουμε!

επισης μια παρασταση που μας αρεσε περσι -και συνεχιζεται φετος- ειναι η Ψαροσουπα. κουκλοθεατρο με κουκλες μεγαλου μεγεθους-φορετες απο τους ηθοποιους και θεμα οικολογικο. α! και ωραια σκηνικα. στο τελος τα παιδια πλησιαζουν τη σκηνη και βλεπουν απο κοντα και ακουμπανε τις κουκλες.

μηπως καποιος γνωριζει κατι για το θεατρικο Ενας ταυρος που επαιζε πιπιζα του Τριβιζα?

Link to comment
Share on other sites

1. "Επτά μουσικά παραμύθια" στο θέατρα Αθηναϊδα. Παράσταση με επτά γνωστά παραμύθια ντυμένα με τραγούδια με μουσική Κραουνάκη και αν δεν απατώμαι στίχους Λίνας Νικολακοπούλου. Τρομεροί αυτοσχεδιασμοί, μαγευτικές φωνές, μια παράσταση απολαυστική τόσο για τους μικρούς, όσο και για τους μεγάλους.

2. "Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα" στο θέατρο Φούρνος. Πολύ γλυκιά παράσταση, απευθυνόμενη και σε μικρότερες ηλικίες (2-2,5 ετών). Πολύ καλές οι δύο κοπέλες που παίζουν, ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των παιδιών και τρομερή η μηλόπιτα που προσφέρουν στο τέλος. (Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος/α από εσάς έχει κρατήσει τη συνταγή, θα μπορούσε να μου τη στείλει?)

 

Και να μιλήσω και για μια παράσταση που δε μου άρεσε. "Ο εγωιστης γίγαντας" στο Θέατρο Αποθήκη. Βρήκα πολύ βαριά,τόσο την αποτύπωση της ιστορίας όσο και τις ερμηνείες. Ίσως όμως να απευθήνεται σε μεγαλύτερα παιδιά από τη κόρη μου (3,5 ετών τότε) αλλά και πάλι... καμία φαντασία στη σκηνοθεσία.

Α, αν και δεν ξέρω αν θα ανέβει φέτος, μου άρεσε πολύ η παράσταση "Ελα, έλα" με τη Ξένια Καλογεροπούλου στο θέατρο Πόρτα. Την είδαμε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αθηνών το Σεπτέμβρη. Παράσταση για ένα ρόλο (παίζει μόνο η Καλογεροπούλου-εξαιρετική), δεν έχει διαλόγους, ούτε καν λόγια και μπορεί να την παρακολουθήσει το ίδιο ευχάριστα τόσο ένα δίχρονο όσο και ένα μεγαλύτερο παιδί (ήταν ακόμη και μαθητέρς δημοτικού εκεί).

Συγνώμη αν τα έγραψα λίγο ασυνάρτητα αλλά είμαι στη δουλειά και δεν υπάρχει πολύς χρόνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως καποιος γνωριζει κατι για το θεατρικο Ενας ταυρος που επαιζε πιπιζα του Τριβιζα?

 

Είχε πολλή βία για το δικό μου παιδί. Περιέγραφε με πολλές λεπτομέρειες τις ταυρομαχίες, ακριβώς τον τρόπο που πέθαιναν οι ταύροι, εμφάνιζε τη χήρα αγελαδίτσα που τα παιδάκια της μείνανε ορφανά κλπ. εγώ δεν τον έχω εξοικειώσει ακόμα με τόσο πόνο. Κατά τα άλλα το μήνυμα του έργου είναι καλό, το έργο προχειροανεβασμένο, τα τραγούδια playback κλπ. κλπ.

Δεν είναι για τόσο μικρά παιδί, όπως λέει.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πήγα την κόρη μου (3 χρ) στον ''κόσμο του Ολίβιου'' στο Ιλίσσια, το παρακολούθησε πολύ ευχάριστα παρόλο που ήταν η ιστορία για μεγαλύτερα ίσως παιδάκια. Επειδή όμως ήταν βασισμένο στην τεχνική του μαυρου θεάτρου της Πράγας ήταν πολύ εντυπωσιακό και της κράτησε το ενδιαφέρον....

 

Πάντως είναι και αρκετά υποκειμενικό το θέμα...εγώ δηλαδή θα πήγαινα σε παράσταση που μου σύστησαν μόνο αν μου είχε μιλήσει κάποιος που τεσταρισμένα έχουμε τα ίδια γούστα...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι και αρκετά υποκειμενικό το θέμα...εγώ δηλαδή θα πήγαινα σε παράσταση που μου σύστησαν μόνο αν μου είχε μιλήσει κάποιος που τεσταρισμένα έχουμε τα ίδια γούστα...

 

 

εχεις δικιο σ' αυτο. κι εμενα δε μου αρεσει να συστηνω ανεπιφυλακτα πραγματα σε ανθρωπους που δε γνωριζω. αν ομως δεν εχεις καποιον γνωστο να σου προτεινει παρασταση, απο το να πας με βαση τις κριτικες στην εφημεριδα καλο ειναι να παρεις και μια γνωμη απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

1. "Επτά μουσικά παραμύθια" στο θέατρα Αθηναϊδα. Παράσταση με επτά γνωστά παραμύθια ντυμένα με τραγούδια με μουσική Κραουνάκη και αν δεν απατώμαι στίχους Λίνας Νικολακοπούλου. Τρομεροί αυτοσχεδιασμοί, μαγευτικές φωνές, μια παράσταση απολαυστική τόσο για τους μικρούς, όσο και για τους μεγάλους.

2. "Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα" στο θέατρο Φούρνος. Πολύ γλυκιά παράσταση, απευθυνόμενη και σε μικρότερες ηλικίες (2-2,5 ετών). Πολύ καλές οι δύο κοπέλες που παίζουν, ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των παιδιών και τρομερή η μηλόπιτα που προσφέρουν στο τέλος. (Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος/α από εσάς έχει κρατήσει τη συνταγή, θα μπορούσε να μου τη στείλει?)

Και να μιλήσω και για μια παράσταση που δε μου άρεσε. "Ο εγωιστης γίγαντας" στο Θέατρο Αποθήκη. Βρήκα πολύ βαριά,τόσο την αποτύπωση της ιστορίας όσο και τις ερμηνείες. Ίσως όμως να απευθήνεται σε μεγαλύτερα παιδιά από τη κόρη μου (3,5 ετών τότε) αλλά και πάλι... καμία φαντασία στη σκηνοθεσία.

Α, αν και δεν ξέρω αν θα ανέβει φέτος, μου άρεσε πολύ η παράσταση "Ελα, έλα" με τη Ξένια Καλογεροπούλου στο θέατρο Πόρτα. Την είδαμε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αθηνών το Σεπτέμβρη. Παράσταση για ένα ρόλο (παίζει μόνο η Καλογεροπούλου-εξαιρετική), δεν έχει διαλόγους, ούτε καν λόγια και μπορεί να την παρακολουθήσει το ίδιο ευχάριστα τόσο ένα δίχρονο όσο και ένα μεγαλύτερο παιδί (ήταν ακόμη και μαθητέρς δημοτικού εκεί).

Συγνώμη αν τα έγραψα λίγο ασυνάρτητα αλλά είμαι στη δουλειά και δεν υπάρχει πολύς χρόνος.

 

Παίζετε ακόμα και που είναι το θέατρο φούρνος?

Ευχαριστώ.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΕΑΤΡΟ ΦΟΥΡΝΟΣ

ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ 168

τηλ. 2106460748

 

Εμείς το είδαμε πέρσυ και ήταν πολύ καλό. Και το φετινό φαίνεται καλό, που έχει σαν θέμα το ... καινούργιο αδερφάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το είδαμε πέρσυ και ήταν πολύ καλό. Και το φετινό φαίνεται καλό, που έχει σαν θέμα το ... καινούργιο αδερφάκι.

 

α!! αυτο μας ενδιαφερει! πως λεγεται η παρασταση? στο φουρνο? ελπιζω να λεει καλα λογια για... το καινουργιο αδερφακι;)

Link to comment
Share on other sites

Την φουφήχτρα την είχαμε δει πριν από 2-3 χρόνια που παιζόταν. Εξαιρετική όπως και όλες οι δουλειές της παραμυθοχώρας. Επίσης για όσους ενδιαφέρονται ΄το πρώτο Σάββατο κάθε μήνα (τουλάχιστον μέχρι πέρσι και πρόπερσι) υπήρχε παρουσίαση κάποιου παιδικού βιβλίου με παρόντα τον συγγραφέα (είσοδος δωρεάν) και ακολουθούσε για όσους ήθελαν ωριαίο εργαστήριο που βασιζόταν στο βιβλίο και κόστιζε 10 ευρώ. Ελπίζω να είναι και φέτος γιατί η Ζέτα με ρωτάει συνέχεια.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το είδαμε πέρσυ και ήταν πολύ καλό. Και το φετινό φαίνεται καλό, που έχει σαν θέμα το ... καινούργιο αδερφάκι.

 

ποιο ειναι αυτο με το αδερφακι?να παω να προετοιμαω τη μικρη μου!!

 

ειδαμε περσι τον λυκο με τα 7 κατσικακια στο θεατρο χωρα στη κυψελη και φετος την πετα λουδα στο ιδιο.ο λυκος που παιζοταν περσι ηταν πολυ καλο, παιζεται και φετος.η πετα λουδα δεν ενθουσιαστηκα με την ιστορια αλλα ειχε την τεχνικη ζωγραφικης με αμμο που προβαλλοταν σε σκηνη και μετα ασχοληθηκαν και τα οαιδια με αυτο.τελειο!!γενικα η κοπελα που ανεβαζει τα εργα ειναι πολυ ευγενικη και τα εργα της ειναι βιωματικα.

 

ερχεται και το disney on ice,περσι ηταν πολυ καλο αλλα για παιδια ανω των 4 .φετος θα ξαναπαμε οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την πρότεινε μια κοπέλα παραπάνω, την ξαναπροτείνω και γώ. Η ψαρόσουπα απο την ομάδα κουκλό μουκλό. Φοβερή δουλειά με τα σκηνικά (επίπεδο ιδιαίτερης παράστασης εξωτερικού) καθώς και απίστευτη μαγεία. Πολύ προσεγμένο κείμενο και εξαιρετικό μήνυμα χωρίς να ακούγεται ηθικοπλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

πηγα με το νηπιαγ στο ιδρυμα μειζ ελληνισμου.ειδαμε εικονκη πραγματικοτητα κ κουκλοθεατρο με γιγαμτοκουκλες τον δια κ την πανδωαρ.αψογο!ειχαμε προετοιμασει κ τα παιδια γαι την ιστορια πριν.αξιζει αν παιζεται κ σαβ-κα

Link to comment
Share on other sites

Στο πλανητάριο κάθε ΣΚ έχει μια πάρασταση που λέγεται ο "Μικρός Πρίγκηπας"

 

 

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=18

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

2. "Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα" στο θέατρο Φούρνος. Πολύ γλυκιά παράσταση, απευθυνόμενη και σε μικρότερες ηλικίες (2-2,5 ετών). Πολύ καλές οι δύο κοπέλες που παίζουν, ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των παιδιών και τρομερή η μηλόπιτα που προσφέρουν στο τέλος. (Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος/α από εσάς έχει κρατήσει τη συνταγή, θα μπορούσε να μου τη στείλει?)

 

Αν σας άρεσε το "Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα", στο ίδιο θέατρο (Φούρνος) παίζεται φέτος "Ο Μάρκος ο Γάτος" με τις ίδιες ηθοποιούς και με ανάλογη συμμετοχή των παιδιών. Είναι το έργο που θίγει το θέμα του ερχομού ενός δεύτερου παιδιού. Η δική μου κόρη (4,5 ετών) ξετρελάθηκε, αλλά σίγουρα και μικρότερα παιδάκια μπορούν άνετα να το παρακολουθήσουν. Προσωπικά, το συνιστώ.

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στο μήλα, ζάχαρη, κανέλα πήγαμε και εμείς την Τετάρτη που μας πέρασε.Απλό σκηνικό, εύκολο νόημα ενεργή συμμετοχή των παιδιών και πολύ διακριτικές οι κοπέλες όσον αφορά το πως προσεγγίζουν τα παιδιά να συμμετέχουν.Ήταν και μικρότερα παιδάκια από εμάς και παρακολούθησαν άνετα.Στα πλην η αίθουσα πολύ σκοτεινή αν και τα μαξιλάρια για τα μικρά μπροστά στην σκηνή ήταν πολύ ωραία κίνηση.Η μηλόπιτα που μοιράζουν στο τέλος έξυπνη ιδέα μιας και όλα τα μικρά νόμιζαν ότι την φτιάξανε αυτά με την γιαγιά....Αν θέλετε κάτι απλό για αρχή είναι νομίζω μια καλή λύση.

Στον κόσμο του ολίβιου πήγαμε και εμείς και αν και ήταν για μεγαλύτερα παιδάκια ο γιος μου εντυπωσιάστηκε και του άρεσε πάρα πολύ(και εμένα επίσης)Την Κυριακή λέμε να πάμε στον λύκο με τα 7 κατσικάκια, θα σας πω πάλι εντυπώσεις...

Και στις 2 παραστάσεις που πήγαμε μας κράτησαν το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος πράγμα σημαντικό για το παιδί κατ'εμέ.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω... Ο "Μάρκος ο Γάτος" έχει κάτι να πει σε παιδιά που έχουν ήδη αδερφάκι. Αν το αδερφάκι είναι στο δρόμο και δεν έχει έρθει ακόμη, θα έλεγα να μην το τολμήσετε γιατί είναι μάλλον αγχωτικό. Είδα παιδάκι που έφυγε κλαίγοντας στη μέση της παράστασης, γιατί στενοχωριόταν για τον καημένο το γάτο. Αντίθετα, η κόρη μου που έχει ήδη βιώσει την εμπειρία του νέου μέλους, το δέχτηκε μια χαρά.

 

Ο "λύκος και τα κατσικάκια" είναι μια παράσταση που την είδαμε πέρσι, με πολλή μουσική και πολύ ευχάριστο για παιδάκια, ακόμη και 3 ετών. Η κα Μπόικο είναι εξαιρετική με τα παιδιά. Το μόνο μειονέκτημα είναι ο χώρος της παιδικής σκηνής του θεάτρου. Για να φτάσει κανείς εκεί, πρέπει ν' ανέβει τρεις ορόφους με τα πόδια και να διασχίσει μια ταράτσα...

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω... Ο "Μάρκος ο Γάτος" έχει κάτι να πει σε παιδιά που έχουν ήδη αδερφάκι. Αν το αδερφάκι είναι στο δρόμο και δεν έχει έρθει ακόμη, θα έλεγα να μην το τολμήσετε γιατί είναι μάλλον αγχωτικό. Είδα παιδάκι που έφυγε κλαίγοντας στη μέση της παράστασης, γιατί στενοχωριόταν για τον καημένο το γάτο. Αντίθετα, η κόρη μου που έχει ήδη βιώσει την εμπειρία του νέου μέλους, το δέχτηκε μια χαρά.

 

 

Καλά που το είπες γιατί είχα σκοπό να πάμε την Κυριακή!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...