Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ....


Nikole00

Recommended Posts

Μετα απο 3,5 χρονια, η εταιρεια που εργαζομαι λογω ελειψης δουλειας κανει μειωση προσωπικου και με απαλασσει των καθηκοντων μου....

Με γυρναει πισω απο θεμα ψυχολογιας, σκεφτομαι τι θα γινει τωρα, που θα παω, ποιος θα με παρει με ενα παιδι και τετοια.

Αισθανομαι χαλια γμτ. Πρεπει να ψαξω για δουλεια και δεν εχω ορεξη ουτε να γελασω, στο σπιτι ειμαι με τα μουτρα κατεβασμενα μεχρι κατω και δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι σίγουρα αναποδιά αλλα οχι το τέλος του κοσμου. Ανασκουμπωσου και ολα θα πανε καλα. Ο Θεος ειναι μεγάλος και η βοηθεια έρχεται εκει που δεν την περιμένεις.

Καταρχας θα βοηθουσε να μας πεις τι ειδικοτητα εχεις (μπορει καποια απο εδω να μπορει να βοηθησει)

Δευτερον δεν θα γραφεις στο βιογραφικο σου οικογενειακη κατασταση. Στην συνέντευξη θα τονιζεις οτι δεν θα δημιουργηθει επ ουδενη πρόβλημα απο αυτο το θέμα (ποιος σου κραταει το παιδι? αν η μαμα σου το τονιζεις)

Αν σε παιρνει κάτσε λίγο στον ΟΑΕΔ να χορτάσεις το παιδάκι σου για λίγο (τα θετικά της ιστορίας) και μετα ξεκινας την έρευνα.

Δες κι εδω:

http://www.skywalker.gr & http://www.kariera.gr (υπάρχουν και πολλα άλλα )

 

Οταν ο Βασιλης ήταν 1 1/2 ετών έζησα κάτι παρόμοιο. Δεν είναι όλοι οι εργοδότες καθάρματα (ευτυχώς). Το κεφαλι ψηλά, γεμάτες μπαταριες και όλα θα πάνε καλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον. το παιδι το κραταει η πεθερα μου. δεν ειχα σκοπο να γραψω οικ.κατασταση αλλα πως να το πω, με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα. Θετικο ειναι που θα ειμαι με το παιδι αλλα υπαρχουν οπως σε πολλους, υποχρεωσεις με δανεια, καρτες κτλ που θα δυσκολευτουμε να τα καταφερουμε με εναν μισθο.ΟΚ ειναι και το ταμειο ανεργειας κανα 300 αρι αλλα προς το παρον ολα μου φαινονται βουνο μωρε.... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελα βρε νικολεοο κ γιατι σκας, θα βρεις σιγουρα δουλεια, οσοι κανουν τετοια δουλεια βρισκουν κατευθειαν,εμενα κ μια κολλητη μου κ μια φιλη μου κατευθειαν βρηκαν κ οχι μια αλλα κ δευτερη απογευματινη, γραψου στο ταμειο κ βρες για λιγες ωρες σε απογευματινο γραφειο να κατσεις να ξεκουραστεις λιγο καιρο κ μετα το καλοκαιρι ψαχνεσαι παλι, κατσε να ευχαριστηθεις λιγο το παιδακι σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Vann,

 

Σίγουρα θα βρεις κάτι σχετικά εύκολα αν ψάξεις, γιατί έχεις και προϋπηρεσία και εμπειρία οπότε θα είσαι χρήσιμη σε πολλές εταιρίες.

 

Αν τρέχουν τα έξοδα, ψάξε κάτι κατευθείαν γιατί αν κάτσεις τα έξοδα δε θα κάτσουν και αυτά. Αν όμως μπορείτε να βγείτε με το ταμείο και τον 1 μισθό, κάτσε να ξεκουραστείς και να περάσεις χρόνο με το παιδάκι σου και από Σεπτέμβριο ξεκινάς κάτι με νέα πνοή.

 

Στο διάστημα μέχρι τότε, αν ψάξεις, θα βρεις αρκετές ευκαιρίες απασχόλησης και ίσως να μπορείς να έχεις και επιλογές τι σε συμφέρει καλύτερα.

 

Πίστεψε στις ικανότητές σου και θα τα πας περίφημα.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω αλλά μην σε παίρνει από κάτω κορίτσι μου. Η αδερφή μου είχε την ατυχία να έχει μείνει κάποια διαστήματα άνεργη, και σε καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι αλλά με το πτυχίο σου, φαντάζομαι ΄πως δεν θα αργήσεις να βρεις δουλειά. Είμαι σίγουρη. Μην απογοητεύεσαι!!

:wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Nikole00, αυτά είναι μέσα στη ζωή και μην στεναχωριέσαι γιατί τις περισσότερες φορές είναι για καλό. Φρόντισε μόνο να πάρεις μία καλή συστατική επιστολή, που να μιλάει για συνέπεια και επαγγελματισμό, και να περιγράφει ακριβώς τί δουλειά έκανες. Σου τη χρωστάνε άλλωστε. Φτιάξει και ένα καλό βιογραφικό και κάνε συστηματική αναζήτηση δουλειάς.Ξεκουράσου όσο χρειάζεσαι αλλά όταν το αποφασίσεις ψάξε συστηματικά, όχι σήμερα ψάχνουμε αύριο όχι. Να έχεις στο νου σου ότι πας για καλύτερα, δεν σου κάνει χάρη κανείς. Η ψυχολογία είναι το παν σε αυτές τις περιπτώσεις. Είμαι βέβαιη ότι θα βρεις γρήγορα αυτό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Nikole00 μου, ένα μόνο θα σου πω...

κάθε εμπόδιο για καλό! εγώ αυτό ξέρω!! πάντα υπάρχει λόγος που συμβαίνουν τα πράγματα...

δεσ' το θετικά! όχι σαν πισογύρισμα αλλά σαν ανανέωση!

εύχομαι σύντομα να βρείς μια καλή δουλειά και να αλλάξει η δια;θεση σου!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχετε δικιο, θα βρω χρονο να κανω πολλα πραγματα που τωρα πιεζομαι για να προλαβω, θα ασχοληθω πολυ περισσοτερο με το παιδι μου και θα ξεκουραστω. αλλωστε με την αποζημιωση κανα δυο μηνες εχω περιθωριο να κατσω ε?

Εχετε δικιο ρε παιδια, ευχαριστω, απλα σκεφτηκα "παλι στην ιδια διαδικασια ανευρεσης δουλειας, καινουρια ατομα, περιβαλλον κτλ" αλλα μαλλον με πηρε απο κατω και ειμαι υπερβολικη :?

Link to comment
Share on other sites

Θετικη σκεψη. :D:D

Εχετε το βασικοτερο: Την υγεία σας. Ολα τα αλλα λυνονται :D:D

 

Υγ: Στην ειδικοτητα σου δεν θα εχεις προβλημα να βρεις δουλεια. :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...