Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ


ΡΙΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


νομίζω πως τα μαθητολόγια είναι χωρισμένα ανάλογα με την περιοχή που μένεις.τουλάχιστον έτσι είναι στην επαρχία. έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις;αν έχεις πάντως και το παιδί θα το πηγαινοφέρνει γονέας και όχι μόνο του τότε πιστεύω αξίζει να σκεφτείς την ποιότητα του σχολείου...

Link to comment
Share on other sites

για πόση ώρα απόσταση λές?

εγώ τείνω προς την ποιότητα, ανεξάρτητα το μέσο μεταφοράς - βασικό είναι να σου προκαλεί εμπιστοσύνη το ποιός είναι - δεν είναι απαραίτητο να είσαι εσύ.

Εξαρτάται και απο το πως είναι ο χαρακτήρας του παιδιού σου - ντροπαλό ή κοινωνικό. Εάν είναι πιο κοινωνικό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Εάν είναι πιο ντροπαλό ίσως έχει ακόμα ανάγκη να το πηγαίνεις εσύ ίσως τη πρώτη χρονιά ή το πρώτο καιρό.

 

τελικώς όμως αποφασίζεις και ανάλογα με το πως αισθάνεσαι εσύ :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πιστευω οτι γνωριζετε τα δημοτικα σχολεια "ΡΑΛΛΕΙΟΣ". Εγω μενω Νικαια και πρεπει καθε μερα να πηγαινω στην Καστελλα και μετα να πηγαινω στην Δουλεια. Εχω ακουσει οτι αν και δημοσιο το επιπεδο των μαθητων ειναι υψηλο. Γιαυτο και το εκρινα ως καλυτερο για το παιδι μου.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

το επίπεδο των καθηγητών είναι αυτό που σε ενδιαφέρει και η υλικοτεχνική υποδομή που να υποστηρίζει όλα τα ενδιαφέροντα τα πολύπλευρα των παιδιών έτσι ώστε να αναπτύξουν τα ταλέντα τους το κάθε ένα παιδί το δικό του!.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην συγκεντρωση των γονεων, ετυχε και εκατσα στο παγκακι με γονεις απο την εκτη ταξη. Και τις ρωτησα και αυτες αν ειναι ευχαριστημενες με το σχολειο, σαν πιο εμπειρες που ειναι τοσο μακρια απο το σπιτι τους. Αν αξιζει γενικα τον κοπο να κανεις μιση ωρα καθε μερα για να φτασεις στο σχολειο. Και αυτες μου απαντησαν οτι οι δασκαλοι δεν ειναι διαφορετικοι σε θεμα μορφωσης και εκπαιδευσης, ειναι καθε φορα σε ποιον δασκαλο θα πεσεις, ουτε το επιπεδο των παιδιων. Το πιο σημαντικο μου ειπαν οτι ειναι το επιπεδο των γονιων που αποφασιζουν να κανουν τοσο δρομο για μια καλυτερη μορφωση για το παιδι τους.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για την αποσταση που θα επιλέξει να κάνει ο γονιός, αλλα σκεφτεστε οτι αυτη την αποσταση την κανει και το μικρο, και κουραζεται περισσσοτερο απο εμας?

Εγω κανω καθε μερα πανω απο 1 ωρα να φτασω στη δουλεια μου, φτανω ηδη κουρασμενη, και αναρωτιεμαι πολλές φορές ποσο πρέπει να κουράζονται τα πιτσιρίκια που περνανε πανω απο μιση ισως και 1 ωρα μεσα στην κίνηση καθε μερα!!!

Όσο για το "επιπεδο των γονιων που επιλέγουν να κάνουν τόσο δρόμο για μια καλύτερη μόρφωση για το παιδί τους" θα μου επιτρεψεις, Ρια, να αμφιβάλλω... το επιπεδο δεν φαινεται απο εκει, ή εστω, δεν φαινεται μόνο απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετώπισα πρόσφατα και με συγχωρείτε αλλά παρόλο που ανήκαμε σ'ένα δημοτικό πρότυπο την πήγα (μεσολάβησε γνωστός για να το καταφέρω) στο κοντινότερο.

 

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η δασκάλα/δάσκαλος και όχι το σχολείο.

 

Άλλωστε μετά ακολουθούν άλλα 2 παιδιά... πως θα τα έτρεχα ? Στο κοντινό σχολείο έχω ελπίδες όταν πάει Ε΄δημοτικού 11 χρονών να γυρίζει και μόνη της σπίτι. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέγεις δημόσιο το κοντά για μένα είναι πολύ σημαντικό. Επίσης πιστεύω ότι είτε σε ιδιωτικό ή δημόσιο ή πρότυπο σημασία έχει σε πιο δάσκαλα θα τύχεις (με όποιον δάσκαλο καθήσεις που λέμε) και στη βοήθεια από το σπίτι.

 

Επίσης στο κοντινό σχολείο πάνε παιδιά της γειτονιάς και δημιουργούνται παρέες, βρίσκονται συχνά κλπ.

 

Αν επιλέγεις ιδιωτικό αλλάζει το πράγμα γιατί υπάρχει το σχολικό αλλά και πάλι πρέπει να είναι στη γύρω περιοχή ώστε να μην τρώει πολύ ώρα μέσα στο σχολικό ή να κάνει γύρους.

Επίσης άλλο στο σχολικό που είναι γεμάτο παιδιά, συναντάει τους συμμαθητές μιλάνε συζητάνε κάνουν πλάκα και είναι σαν μια προέκταση του σχολείου, άλλο στο αυτοκίνητο μέσα στην κίνηση με το άγχος της μαμάς ή του μπαμπά να πάει το παιδί και μετά στη δουλειά κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσυ ουτως ή αλλως Παμ δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατι εχεις 3 παιδια να φροντισεις.

Το δημοσιο σχολειο που παω το παιδι ειναι προτυπο και μιση ωρα απο το σπιτι μου με αμαξι. Και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι περασε 1 μηνας μολις ξεκινησαν τα σχολεια και θα πανε εκπαιδευτικη εκδρομη. Αλλο ενα συν. Δεν συμφωνειτε?

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Το νηπιαγωγειο που ξεκινησε ο μεγαλος μου γιος 9 ετων σημερα, συστεγαζεται με το δημοτικο σχολειο που πηγαινει τωρα.Οποτε οταν ηταν να κανουμε την εγγραφη στο δημοτικο,βαση διευθυνσης, ανηκε το παιδι σε αυτο το σχολειο.Μας αρεσε γιατι τα παιδακια που ηξερε απο το νηπιαγωγειο θα ηταν μαζι του.Στην πορεια βεβαια,οπως ειχα παραθεσει στη δημοσια συζητηση Δημοτικα Σχολεια Γενικα υπηρξαν προβληματα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οπουδηποτε γραψετε το παιδι σας ανεξαρτητου αποστασεως κοντα-μακρια,ακομα κ αν ειναι το καλυτερο σχολειο της περιοχης,ο δασκαλος ή η δασκαλα παιζουν το σημαντικοτερο ρολο.Οπως επισης κ η διαπαιδεγαγωση απο το σπιτι.Δεν πιστευω οτι υπαρχουν καλα ή κακα σχολεια.

Οποτε εγω προτεινω να ενημερωθειται πρωταρχικα για το διδακτικο προσωπικο κ τι δουλεια εχει προσφερει στο σχολειο που εχετε επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Είμαι σε αναζήτηση σχολείου για το παιδί μου, ουσιαστικά νηπιαγωγείου με την προοπτική να συνεχίσει στο ίδιο σχολείο δημοτικό και μετά γυμνάσιο και λύκειο. Είμαι όμως πολύ προβλιματισμένη, η επιλογή σχολείου είναι πολύ σοβαρό ζήτημα καθώς ως ένα βαθμό από το σχολείο εξαρτάται και το μέλλον του παιδιού σου! Μετά από κάποια στοιχειώδη έρευνα και δυο τρεις συναντήσεις με σχολεία έχω καταλήξει να είμαι ανάμεσα στην Εράσμειο και τον Κωστέα Γείτονα! Έχει κανείς προσωπική άποψη για τα σχολεία αυτά, από άποψη οργάνωσης, εκπαίδευσης, παιθαρχίας κλπ. Κάνουν καλή δουλειά;

κάθε πληροφορία θα μου ήταν πραγματικά πολύτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μαμαδες!!!Θα με βοηθουσε πολυ καποια απο εσας αν μου εδινε πληροφοριες για το "Ασυλο του παιδιου" στη θερμη θεσσαλονικης (ποσο αυστηρο ειναι,αν ειναι,αν διαβαζουν τα παιδια για την επομενη μερα,αν ειναι καθαρο,για τις δασκαλες κτλ)ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από εμένα,

Έχω και εγώ τους ίδιους προβληματισμούς για την επιλογή ιδιωτικού σχολείου στα βόρεια προάστια για το γιο μου. Η απόσταση σίγουρα είναι από τα σημαντικότερα κριτήρια και για εμάς, γιατί δεν θέλουμε το παιδί καθημερινά να κάνει μεγάλο ταξίδι και να γυρίζει κουρασμένο. Έχουμε και εμείς δει το Δούκα, τον Πλάτωνα τον Παναγιωτόπουλο, τον Γείτονα και θέλουμε να δούμε τώρα και τον Κωστέα Γείτονα και την Εράσμειο. Ποια είναι η άποψή σας (μένουμε Χαλάνδρι); Θέλουμε ένα σχολείο να δώσει δυνατές βάσεις στο παιδί μας, αλλά παράλληλα να νιώθει και αγάπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...