Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατασκήνωση τι άποψη έχετε ;;;


Recommended Posts

Έχω γιο 9 ετών και μου έφερε ενα έντυπο που μοίρασε ο δήμος μας για όσους θέλουν να στείλουν τα παιδάκια τους στην κατασκήνωση του δήμου μας δωρεάν . Έτσι και το δικό μου παιδί θέλει να παει , εγω όμως δεν θέλω να τον στείλω γιατί έχω κάποιες φοβίες . Σχετικά με το τι άτομα εργάζονται εκει πως ειναι ο χώρος και μόνο στην σκέψη ότι θα ειναι εκει δυο εβδομάδες με τρομάζει . Εσείς τι θα κάνατε θα το στελνατε ;

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω γιο 9 ετών και μου έφερε ενα έντυπο που μοίρασε ο δήμος μας για όσους θέλουν να στείλουν τα παιδάκια τους στην κατασκήνωση του δήμου μας δωρεάν . Έτσι και το δικό μου παιδί θέλει να παει , εγω όμως δεν θέλω να τον στείλω γιατί έχω κάποιες φοβίες . Σχετικά με το τι άτομα εργάζονται εκει πως ειναι ο χώρος και μόνο στην σκέψη ότι θα ειναι εκει δυο εβδομάδες με τρομάζει . Εσείς τι θα κάνατε θα το στελνατε ;

 

ο δικος μου ξεκινησε απο περισυ κ πραγματικα το περιμενει πως κ πως να παει φετος.(εχουν την ιδια ηλικια με τον δικο σου).οι ομαδαρχισσες που ειχε ειναι μικρες ,υπαρχει ιατρειο(του δικου μου του ξεβουλωσαν τα αυτια περισυ).αν τον ενημερωσεις σωστα κ τον συμβουλευσεις τι πρεπει να προσεχει.θα του κανει καλο.τα παιδια μας πρεπει να ζησουν οσο κ να φοβομαστε εμεις.ασε που γινονται πιο ανεξαρτητα κ μαθαινουν να φροντιζουν τον εαυτο τους.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι παιδί των κατασκηνώσεων.Από τα 6 μου χρόνια μεχρι τα 17 μου πηγαινα κάθε καλοκαίρι.ήταν καταπληκτικες εμπειριες,έμαθα να αγαπώ την φύση ,να είμαι ανεξάρτητη και έγινα πολυ κοινωνικη.

Καταλαμβαίνω τους ενδιασμούς σου,αλλά πιστέυω αν ενημερωθείς καλά για τον χώρο και τα άτομα που θα συνοδευουν τα παιδιά θα νιώσεις καλύτερα.Μίλα με τους υπευθυνους και μάθε τις εμπειριες άλλων παιδιών που πήγαν προηγούμενες χρονιές.

Πάντως είναι μοναδικές εμπειριες,ιδιαίτερα για τα παιδιά μας που μεγαλώνουν μέσα στις πόλεις.

Ο μόνος μου φόβος θα ήταν αν η κατασκήνωση γινόταν κοντά στην θάλασσα,που κρύβει περισσότερους κινδύνους.

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω γιο 9 ετών και μου έφερε ενα έντυπο που μοίρασε ο δήμος μας για όσους θέλουν να στείλουν τα παιδάκια τους στην κατασκήνωση του δήμου μας δωρεάν . Έτσι και το δικό μου παιδί θέλει να παει , εγω όμως δεν θέλω να τον στείλω γιατί έχω κάποιες φοβίες . Σχετικά με το τι άτομα εργάζονται εκει πως ειναι ο χώρος και μόνο στην σκέψη ότι θα ειναι εκει δυο εβδομάδες με τρομάζει . Εσείς τι θα κάνατε θα το στελνατε ;

 

Εγώ είχα πάει μια φορά (σε ιδιωτική κιόλας κατασκήνωση) ως παιδί και έφυγα στη 1 βδομάδα. Δεν θα έστελνα τώρα ούτε τα δικά μου παιδιά. Πέρα από το θέμα της ασφάλειας, δεν μου άρεσε καθόλου η στρατιωτική τύπου πειθαρχία που συνήθως ακολουθούν, η καθαριότητα κτλ... Θυμάμαι επίσης ότι περνάγαμε όλες τις δραστηριότητες στο γρήγορο. Μισή ώρα εδώ, 1 τέταρτο εκεί κτλ...

 

Συνήθως οι ομαδάρχες είναι πιτσιρίκια 14-15ετών.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πολλά χρόνια στην κατασκήνωση από μικρή. Είναι αλήθεια ότι οι ομαδάρχες - ομαδάρχισσες είναι μικροί σε ηλικία αλλά ανώτεροι από αυτούς είναι οι κοινοτάρχες οι οποίοι είναι φοιτητές γυμναστικής ακαδημίας συνήθως, μετά πάει ο υπαρχηγός και ο αρχηγός σε μεγαλύτερη ηλικία. Επίσης όντως υπάρχει ένα θέμα πειθαρχίας αλλά ανάλογα και την κατασκήνωση πάντα. Εμένα δεν με πειράζει να μάθουν τα παιδιά να πειθαρχούν σε κάποιους κανόνες, να μαθαίνουν να τακτοποιούν τα πράγματά τους, να φροντίζουν για την καθαριότητα της σκηνής τους.

Στην κατασκήνωση που πήγαινα εγώ (ιδιωτική) καμία δραστηριότητα δεν γινότανε στο γρήγορο.

Πιστεύω ότι κάνει πολύ καλό στα παιδιά, μαθαίνουν να είναι ανεξάρτητα,κοινωνικοποιούνται, κάνουν φίλους που πολλές φορές κρατάνε χρόνια, μαθαίνουν καινούργια πράγματα.

Οπότε δική μου γνώμη, στείλε τον οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω νομιζω οτι θα τα στειλω καποια στιγμη.....πιστευω οτι τους κανει καλο και η επαφη στη φυση, και η απομακρυνηση απο τους γονεις.....απλα θα το εψαχνα παρα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

H κόρη μου είναι 6 1/2 ετών και βασιζόμενος σε συζητήσεις από εμπειρίες φίλων που έχουν πάει κατασκήνωση θα ήθελα να πάει κατασκήνωση.

Η ίδια έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον από πέρσι να πάει, δεδομένου ότι είχαμε πάει camping και της άρεσε όπως επίσης και επειδή θα πάει μια φίλη της λίγο πιο μεγάλη (η οποία και αυτή πήγαινε από Α δημοτικού)

Είναι αρκετά ανεξάρτητη για την ηλικία της (ντύνεται, κάνει μπάνιο κλπ μόνη της).

Το θέμα προκύπτει δεδομένου ότι η μαμά της (και πρώην σύζυγος μου) θεωρεί ότι είναι πολύ μικρή και ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε πιθανούς κινδύνους που αφορούν κυρίως σε βίαιη συμπεριφορά από άλλα παιδιά ή/και σεξουαλική παρενόχληση.

Έχετε υπόψιν σας (από την εμπειρία σας κυρίως) κατα πόσο υπάρχει έλεγχος σε αυτό το θέμα από τους υπεύθυνους των κατασκηνώσεων;

Δλδ ότι εξασφαλίζουν ότι υπάρχει παρακολούθηση στο θέμα της συμπεριφοράς μεταξύ των παιδιών; Τα παιδιά είναι συνέχεια με κάποιον στον χώρο της κατασκήνωσης ;

Η κατασκήνωση που σκέφτομαστε να την στείλουμε είναι του Διονύσου.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Idealism is what precedes experience; cynicism is what follows.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το παιδάκι μου είναι πολύ μικρό ακόμα, αλλά θεωρώ την κατασκήνωση πολύ ωραία εμπειρία. Είχα πάει περίπου στην ηλικία της κόρης σου και πραγματικά μου έχει μείνει αξέχαστη εμπειρία. Στην αρχή λίγο δυσκολεύτηκα αλλά μετά δεν ήθελα να φύγω. Το θυμάμαι ακόμα.

Τώρα βέβαια έχουν αλλάξει οι εποχές, και οι κίνδυνοι. Παρ'όλα αυτά, φαντάζομαι ότι είναι ευκολότερη και η επικοινωνία, οπότε μπορεί να σας πάρει τηλέφωνο όποτε θελήσει ή το έχει ανάγκη (εμείς έπρεπε να περιμένουμε στην ουρά ώρες για να τηλεφωνήσουμε στους γονείς μας και συγκεκριμένες ώρες). Αν έχεις εμπιστοσύνη στην επικοινωνία που έχετε χτίσει με το παιδί, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας κατά τη γνώμη μου.

Όσον αφορά στην βίαιη συμπεριφορά κάποιων παιδιών, είναι κάτι που υπάρχει παντού και δεν είναι κακό να το αντιμετωπίσει το παιδί με τις δικές του δυνάμεις (σε ελαφριές περιπτώσεις). Για πιο δύσκολες καταστάσεις, μπορείτε να της πείτε ότι αν έχει πρόβλημα θα πρέπει να απευθύνεται στους ομαδάρχες ή όπου αλλού σας υποδείξουν από την κατασκήνωση και να μην προσπαθεί να το αντιμετωπίσει μόνη της. Είναι μια εμπειρία που δίνει στο παιδί τη δυνατότητα να έρθει σε επαφή με την φύση και να κοινωνικοποιηθεί.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

H κόρη μου είναι 6 1/2 ετών και βασιζόμενος σε συζητήσεις από εμπειρίες φίλων που έχουν πάει κατασκήνωση θα ήθελα να πάει κατασκήνωση.

Η ίδια έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον από πέρσι να πάει, δεδομένου ότι είχαμε πάει camping και της άρεσε όπως επίσης και επειδή θα πάει μια φίλη της λίγο πιο μεγάλη (η οποία και αυτή πήγαινε από Α δημοτικού)

Είναι αρκετά ανεξάρτητη για την ηλικία της (ντύνεται, κάνει μπάνιο κλπ μόνη της).

Το θέμα προκύπτει δεδομένου ότι η μαμά της (και πρώην σύζυγος μου) θεωρεί ότι είναι πολύ μικρή και ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε πιθανούς κινδύνους που αφορούν κυρίως σε βίαιη συμπεριφορά από άλλα παιδιά ή/και σεξουαλική παρενόχληση.

Έχετε υπόψιν σας (από την εμπειρία σας κυρίως) κατα πόσο υπάρχει έλεγχος σε αυτό το θέμα από τους υπεύθυνους των κατασκηνώσεων;

Δλδ ότι εξασφαλίζουν ότι υπάρχει παρακολούθηση στο θέμα της

συμπεριφοράς μεταξύ των παιδιών; Τα παιδιά είναι συνέχεια με κάποιον στον χώρο της κατασκήνωσης ;

Η κατασκήνωση που σκέφτομαστε να την στείλουμε είναι του Διονύσου.

Περιμένω τις απόψεις σας.

 

 

Aπό την δική μου εμπειρία ποτέ δεν υπήρχε συμπεριφορά βίας και σεξουαλικής παρενόχλησης. Στην ιδιωτική κατασκήνωση που πήγαινα εγώ, παντού υπήρχαν επιτηρητές, σε όλους τους χώρους, από τις σκηνές, τους χώρους ψυχαγωγίας, δραστηριότητας. Εκτός φυσικά τον πολύ προσωπικό χώρο, όπως είναι οι τουαλέτες.

Στα πολύ μικρά παιδιά ο έλεγχος είναι πολύ μεγαλύτερος. Προτίμησε όχι τις τεραστίου διαστάσεων κατασκηνώσεις, είναι προτιμότερο ο χώρος να είναι μικρός σχετικά γιατί είναι πολύ πιο εύκολο ελεγχόμενος. Πχ η κατασκήνωση κάποιου υπουργείου στο Σούνιο (δεν θυμάμαι ποιό) ήταν τεράστια και μη λειτουργική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!εγω πήγαινα κατασκήνωση απο 6 χρόνων μέχρι 17(όπου ήμουν ομαδαρχισσα πια)και ήταν απο τις καλύτερες στιγμές της ζωής μου.Ουδεποτε τέθηκε θέμα σεξουαλικης πάρενόχλησης κι επειδή υπήρξα και στέλεχος της κατασκήνωσης ξέρω ότι προσέχουν παρά πολύ όλα τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H κατασκηνωση ειναι πολυ ωραια εμπειρια.

Εγω πηγαινα απο 12 εως 18χρονων, σε βουνο. Ηταν αξεχαστα, φανταστικα , ακομα την θυμαμαι με τις ωραιοτερες αναμνησεις. .

Καναμε ορειβασιες , εξερευνουσαμε πηγες , μονοπατια. Τελεια μεσα στη φυση.

 

Η καλυτερη ομως φαση ηταν μεσα στις σκηνες τα πρωτα χρονια. Το διασκεδαζαμε παρα πολυ και κυριως οταν φυσαγε ο αερας και υπηρχε ο κινδυνος να φυγει η σκηνη.

 

Eιχα παει και οταν ημουν 6 χρονων με την αδερφη μου σε μια κρατικη. Δεν ειχα ωραιες αναμνησεις, παρολο που ηταν καλη κατασκηνωση . Ημουν πολυ μικρη και καθε βραδυ με επιανε καταθλιψη. Δεν ειχα ξαναφυγει απο το σπιτι.

Ευτυχως ομως η μητερα μου το αντιληφθηκε εγκαιρως και ηρθε και μας πηρε.

Της αδερφης μου τοτε 8 χρονων της αρεσε και δεν ηθελε να φυγει.

 

Νομιζω ομως οτι ειναι πολυ μικρο το παιδακι, αλλα εξαρταται απο το χαρακτηρα του παιδιου.

Εαν εχει μαθει να κοιμαται τα βραδυα εκτος σπιτιου σε γιαγιαδες και δεν κλαιει, τοτε ενταξει.

Τωρα για τους κινδυνους, εγω δεν θα το αφηνα.

Νομιζω οτι πρεπει να το διερευνησετε, για την ασφαλεια. Να γνωρισετε τους επιτηρητες και να δειτε ποσο υπευθυνα κανουν τη δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ξεκινησε απο περισυ κ πραγματικα το περιμενει πως κ πως να παει φετος.(εχουν την ιδια ηλικια με τον δικο σου).οι ομαδαρχισσες που ειχε ειναι μικρες ,υπαρχει ιατρειο(του δικου μου του ξεβουλωσαν τα αυτια περισυ).αν τον ενημερωσεις σωστα κ τον συμβουλευσεις τι πρεπει να προσεχει.θα του κανει καλο.τα παιδια μας πρεπει να ζησουν οσο κ να φοβομαστε εμεις.ασε που γινονται πιο ανεξαρτητα κ μαθαινουν να φροντιζουν τον εαυτο τους.

 

Ξέρεις με όσα άκουσα το τελευταίο διάστημα σχετικά με το περιστατικό στην Κρήτη με τον ανιματερ αυτο ειναι που με τρομάζει τι άνθρωποι δουλεύουν εκει ; Τα αλλα δηλ μικροτσακομοι που θα προκύψουν δεν με ανησυχούν τόσο ξέρει να υπερασπιστεί τον εαυτό του .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ποσο χρονων πιστευετε οτι ειναι καταλληλη ηλικια να πανε τα παιδια κατασκηνωση δεδομενου οτι ειναι δυο τα παιδακια (θα ηθελα να πανε μαζι) και η διαφορα ηλικιας ειναι 3 χρονια??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι γονείς μου δεν συμφώνησαν να πάω κατασκήνωση όταν τους το ζήτησα, αλλά και εγώ δεν επέμεινα γιατί δεν θα είχα κάποια φίλη μου μαζί. Ετσι και τώρα που ο γιός μου είναι 8 χρονών και θα μπορούσα να τον στείλω, ούτε εκείνος θέλει να πάει μόνος του χωρίς κάποιο φίλο του μαζί, ούτε εγώ αισθάνομαι πολύ σίγουρη για να τον πείσω. Νομίζω ότι στις μέρες μας οι κίνδυνοι είναι περισσότεροι και τα παιδιά μας περισσότερο κλεισμένα, οπότε ενώ θα του κάνει πολύ καλό στον χαρακτήρα, νομίζω ότι θα τον δυσκολέψει ιδιαίτερα και ίσως δεν θελήσει να κάτσει. Πάντως αν πήγαινε παρέα με κάποιο φίλο του, ίσως το αποφασίζαμε και οι δύο πιό εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

ποσο χρονων πιστευετε οτι ειναι καταλληλη ηλικια να πανε τα παιδια κατασκηνωση δεδομενου οτι ειναι δυο τα παιδακια (θα ηθελα να πανε μαζι) και η διαφορα ηλικιας ειναι 3 χρονια??

 

εξαρταται απο το παιδι.ο δικος μου ξεκινησε 8 χρονων αλλα μπορουσε κ νωριτερα.ειναι παιδι το οποιο δεν ειχε ποτε προβλημα να βρισκεται καπου κ να του λειπουμε.εχει μαθει μπανιο να κανει μονος του απο τα 7 περιπου(λιγο πιο νωρις).του εχω μιλησει αρκετες φορες για ποια περιοχη δεν μας αγγιζουν κτλ.αν ομως τα δικα σου εχουν αυτη τη διαφορα δεν ειναι κριμα ο μεγαλος να στερηθει την κατασκηνωση περιμενοντας τον μικρο??

οσο για τον ανιματερ που ειπωθηκε,βρε κοριτσια γινονται τοσα καθημερινα που αν τα γνωριζαμε ολα τα παιδια μας θα τα ειχαμε κλειδωμενα.δεν ειναι τροπος αντιμετωπισης αυτος.κατα τη γνωμη μου παντα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω, αν και υπεραγχωμενη μαμα,ξεπερνω τον ανιματερ

 

Να μη σου τυχει ειναι αυτο...

 

Ο μεγαλος μου ειναι σπιτογατος και λιγο μαμακιας...Ο μικρος οχι. Ελεγα λοιπον να πηγαινε ο μεγαλος 10 χρονων και ο μικρος 7 και να τα εστελνα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σαν κριτήριο, μην σκέφτεστε μόνο το κατά πόσο μπορεί το παιδί να σας αποχωριστεί ή όχι, ή την ασφάλεια του χώρου (που εννοείται ότι θα τα σκεφτείτε όλα αυτά σοβαρά).

 

Ξεχνάτε το κατά πόσο μπορεί το παιδί σας να ενταχθεί σε ένα πολύ αυστηρό πρόγραμμα, το κατά πόσο αρέσει στο παιδί σας αυτή η "ομαδικότητα" κτλ.

 

Εμένα δεν με είχε ενοχλήσει ούτε η απομάκρυνση από το σπίτι μου, ούτε ένιωθα ότι κινδυνεύω, ούτε τίποτα. Με ενοχλούσε το στρατιωτικό του πράγματος: ξυπνάμε την τάδε ώρα, κάνουμε συγκεκριμένες εργασίες, πάμε τουαλέτα συγκεκριμένη ώρα, 1 τέταρτο στην πισίνα, μισή ώρα εδώ, μισή ώρα εκεί κτλ. Επίσης μέναμε όλοι μαζί σε σπιτάκια-καλύβες... Εγώ δεν μπορούσα να κοιμάμαι με άλλους 15...

 

Δηλαδή πρώτα δείτε κατά πόσο θα άρεσε στο παιδί σας μια τέτοια εμπειρία και στη συνέχεια αναζητήστε μια σοβαρή και ασφαλή κατασκήνωση.

Link to comment
Share on other sites

ΑΕγώ έχω 3 αδελφές,μια μεγάλη (2,5 χρόνια μεγαλύτερη) και δύο μικρές,που τωρα ειναι 17 και 12 χρόνων.Με την μεγάλη πήγαμε 3 φορές μαζί κατασκήνωση,και επειδή κιόλας ήμασταν και μαζί ήταν υπέροχα.Η πρώτη φορά που πήγαμε μαζί ήταν όταν ήμουν 9,5 και εκείνη 12.Τώρ,και η μικρότερες πήγαιναν κατασκήνωση μαζί και τους άρεσε,και μάλιστα η μικρή ήταν 6 όταν πήγε για πρώτη φορά,αλλά έχουν 5 χρόνια διαφορά και ήταν σαν να πήγαιναν χωρια.Τωρα δεν πάει καμια,γιατί έχουμε μετακομίσει επαρχία.

Εγώ αν μέναμε ακόμα Αθήνα θα έστελνα τα παιδιά κατασκήνωση εφόσον είχαν και τα 4 ξεπεράσει τα 6.Πιστεύω θα τους άρεσε,ειδικά αφού εχουν τόσο μικρή διαφορά ηλικίας.

Το ίδιο ισχύει και για τα δικά σου παιδάκια.Αλλά βέβαια έλεγξε πρώτα το χώρο και όλες τις συνθήκες!

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

Μου έφερε ο σύζυγος από τη δουλειά του μια λίστα με κατασκηνώσεις, όλες είναι η μια καλύτερη από την άλλη... αλλά λε γμτ φοβάμαι να τη στείλω (ηλικιακά πάει μόνο η μεγάλη).

 

Κι εμένα η μαμά μου φοβόταν να με στείλει, παρόλο που ο Ο.Ν έστελνε τα παιδιά των ναυτικών σε καλές κατασκηνώσεις.

 

Τα ξαδέρφια μου πάντως που πηγαίνανε κάθε χρόνο περνάγανε πολύ ωραία

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Πάντως σαν κριτήριο, μην σκέφτεστε μόνο το κατά πόσο μπορεί το παιδί να σας αποχωριστεί ή όχι, ή την ασφάλεια του χώρου (που εννοείται ότι θα τα σκεφτείτε όλα αυτά σοβαρά).

 

Ξεχνάτε το κατά πόσο μπορεί το παιδί σας να ενταχθεί σε ένα πολύ αυστηρό πρόγραμμα, το κατά πόσο αρέσει στο παιδί σας αυτή η "ομαδικότητα" κτλ.

 

Εμένα δεν με είχε ενοχλήσει ούτε η απομάκρυνση από το σπίτι μου, ούτε ένιωθα ότι κινδυνεύω, ούτε τίποτα. Με ενοχλούσε το στρατιωτικό του πράγματος: ξυπνάμε την τάδε ώρα, κάνουμε συγκεκριμένες εργασίες, πάμε τουαλέτα συγκεκριμένη ώρα, 1 τέταρτο στην πισίνα, μισή ώρα εδώ, μισή ώρα εκεί κτλ. Επίσης μέναμε όλοι μαζί σε σπιτάκια-καλύβες... Εγώ δεν μπορούσα να κοιμάμαι με άλλους 15...

 

Δηλαδή πρώτα δείτε κατά πόσο θα άρεσε στο παιδί σας μια τέτοια εμπειρία και στη συνέχεια αναζητήστε μια σοβαρή και ασφαλή κατασκήνωση.

 

Κι εμένα το ίδιο. Πήγα στα 10. Το πρωινό ξύπνημα μου την έδινε αφάνταστα. Μέχρι να προλάβεις το πρωινό δε, είχε κάνει φτερά......έμενα συνήθως νηστική. Μετά από λίγες μέρες δεν σηκωνόμουν καν, ο πρωινός ύπνος είναι και τώρα το πρόβλημά μου :) :) :) Η κατασκήνωση που πήγα δεν είχε παρά μόνο μια μπασκέτα, βαριόμασταν, δεν ξέραμε τι να κάνουμε, στη θάλασσα έφτιαχναν κλοιό και εγώ με 2 χρόνια κολυμβητήριο και ένα κεφάλι πιο ψηλή απ τους συνομήλικους έπρεπε να κολυμπάω με το νερό πιο κάτω απ τη μέση μου.......ένα διαγωνισμό τραγουδιού θυμάμαι όλο κι όλο να με συνάρπασε......κατά τα άλλα μου κλέψανε και πολλά προσωπικά αντικείμενα, είχαμε και κάτι κορίτσια που ήταν όλη μέρα στριμωγμένα με τα αγόρια και έπρεπε να φυλάμε τσίλιες.......δεν αποκόμισα κάτι.....ίσα ίσα την τελευταία βδομάδα είπα να έρθουν να με πάρουν, γιατί ΟΚ, φακές πάνω στα μακαρόνια, δεν λέει!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα 6 χρόνια κατασκήνωση, από τα 6 έως τα 12. Έχω υπέροχες αναμνήσεις, ήμουν πάντα τρομερά υπέρ, όμως.. τώρα που έγινα μαμά και σκέφτομαι ότι θα αφήσω το παιδί μου σε ξένα χέρια για 1 μήνα φρικάρω, απορώ με τους γονείς μου που το έκαναν :confused:..δεν ξέρω πώς θα το ξεπεράσω όταν έρθει η ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει κατασκήνωση δυο φορές στα 11 και στα 12. Και τις δυο φορες εκλαιγα μέρα νύχτα και τελικά ήρθανε και με πήρανε οι γονείς μου στη μια εβδομάδα. Ίσως οι χειρότερες μέρες της παιδικής μου ηλικίας. Για τα παιδια μου τώρα...θέλουν να πάνε αλλά έχω δύο ενδοιασμούς. Ο ένας ειναι ο οικονομικός παράγοντας αφου για τα 2 παιδια μου ζητανε 950 ευρω!!!! μ αυτα τα λεφτα θα τις παω 3μερο στη eurodisney το καλοκαίρι.... Δευτερον που βρισκω ακρως επικίνδυνο ειναι οι ηλικιες των ομαδαρχών. Είναι δυνατόν ενα 14χρονο να μπορεί να εποπτεύει με ασφάλεια 6χρονα και 7χρονα θηριάκια? Εδώ δασκάλες πεπειραμένες και έχουν ατυχήματα....

 

Ξερετε που μπορω να ενημερεθω για δωρεαν ή εστω οικονομικοτερες κατασκηνωσεις και αν υπαρχουν κατασκηνωσεις με ενηλικες ομαδαρχες?

Link to comment
Share on other sites

Κ γω σαν παιδί είχα πάει 2 φορές κατασκήνωση. Η μια ήταν του δήμου και έφυγα την τρίτη μέρα...οργάνωση μηδεν, βρωμιά κ όλα τα παιδάκια της δικής μου περιόδου έκλαιγαν σαν τρελά. Την δεύτερη φορά πήγα σε ιδιωτική σε ηλικία 12 ετών κ πέρασα θαυμάσια.

Παρόλα αυτά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πάω ποτέ τα παιδιά μου.

Δεν θα μπορούσα να τα εμπιστευτώ σε ξένους για φαγητό, διαμονή κ καθαριότητα.

Αφήστε που έχουν σημειωθεί πολλά περιστατικά. Από πνιγμούς, μέχρι κ βιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω σαν παιδί είχα πάει 2 φορές κατασκήνωση. Η μια ήταν του δήμου και έφυγα την τρίτη μέρα...οργάνωση μηδεν, βρωμιά κ όλα τα παιδάκια της δικής μου περιόδου έκλαιγαν σαν τρελά. Την δεύτερη φορά πήγα σε ιδιωτική σε ηλικία 12 ετών κ πέρασα θαυμάσια.

Παρόλα αυτά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πάω ποτέ τα παιδιά μου.

Δεν θα μπορούσα να τα εμπιστευτώ σε ξένους για φαγητό, διαμονή κ καθαριότητα.

Αφήστε που έχουν σημειωθεί πολλά περιστατικά. Από πνιγμούς, μέχρι κ βιασμούς.

 

Α χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη "τρελή". Ρε κοριτσια εδω την πλατη σου γυρνας να μιλήσεις με τη γειτονισσα και πεταγεται στο δρομο και το παταει αυτοκινητο,περυσι στο ξενοδοχειο που μεναμε ειχε πνιγει ενα 4χρονο μπροστά σε δεκαδες ματια και η μαμα κι ο μπαμπας ηταν εκει απλα για μια στιγμη κοιτουσαν αλλου..πώς να αφησω το παιδι μου στα χέρια 15χρονων που εχουν τα μυαλα τους στο φειςμπουκ και στους γκομενους και που είναι και τα ίδια τους παιδια χρήζοντα επιτηρησης? Και οι ομαδαρχες που υποτιθεται ειναι μεγαλυερης ηλικίας είναι εμπειροι εκπαιδευτικου? Μαλλον ο,τι να ναι επαγγελματα κανουν....Ασε και το οτι ολοι οι παιδόφιλοι φροντιζουν να κανουν εργασιες συναφεις με μικρα παιδια (βλ. Φωτουλης-παρουσιαστης παιδικων εκπομπων- μικρα μου μπουμπουκακια κλπ κλπ στη Θεσσαλονικη ).

 

Αν κρινω δε απο το πώς γυρνανε τα παιδια συναδελφων,με αποσκευες που μεχρι και μουχλιασμενα εσωρουχα εχουν μεσα και καποια χαζούλια μπερδεψανε τα καθαρα με τα φορεμένα βρακιά τους και ξαναφοραγανε ξανα τα ιδια...μπλιαχ......

 

Δε νομιζω να τα στειλω τελικα ποτέ. Αν γινει κατι δεν θα το συγχωρησω ποτε στον εαυτο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα πω και εγώ την άποψή μου στο θέμα, αν και αρκετά αργότερα από τότε που τέθηκε.

Έχω πάει σε 3 διαφορετικές κατασκηνώσεις και πολύ δύσκολα θα άφηνα να πάει το παιδί μου. Οι λόγοι είναι οι εξής.

1. Μια φορά κόντεψα να πνιγώ επειδή ένας "φίλος" μου έκανα πατητή στη θάλασσα. Είχα φτάσει στο όριο και παραλίγο να "αναπνεύσω" νερό. Βγήκα κλαίγοντας και σε κατάσταση σοκ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έδωσε σημασία ή ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παρατήρησε τι είχε γίνει. Ούτε ο αδερφός μου, κατά δύο χρόνια μεγαλύτερος.

2. Αποφάσισα μια μέρα να το σκάσω μέχρι το διπλανό χωρίο για να αγοράσω γύρο και διάφορα άλλα πράγματα. Το να το σκάσω ήταν υπερβολικά εύκολο. Βρέθηκα ντάλα μεσημέρι σε κάτι χωράφια μαζί με ένα άλλο παιδί, στη μέση του πουθενά, συναντώντας που και που αγνώστους χωρικούς και σκυλιά, βαδίζοντας προς τα εκεί που πιστεύαμε ότι ήταν το χωριό. Τελικά το βρήκαμε και επιστρέψαμε αφού πρώτα χαθήκαμε. Λείπαμε για ώρες. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ενδιαφέρθηκε για το που είμαστε.

3. Οι ομαδάρχες ήταν κυρίως πρώην κατασκηνωτές μεγαλύτεροι σε ηλικία που το μυαλό τους ήταν στα γκομενιλίκια και μόλις κοιμόμασταν φεύγαν από το σπιτάκι.

4. Κινούμασταν σε μια μεγάλη έκταση σχεδόν όποτε θέλαμε. Αν κάποιος ήθελε να με βιάσει ήταν πολύ εύκολο.

 

Πρώτη φορά πήγα 8 ετών και μετά ξαναπήγα κοντά στα 10 μέχρι 14-15, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα σε μια κατασκήνωση κατηχητικού που πήγα αλλά εκεί είχε ατελείωτη εκκλησία, σαφώς όμως πιο ασφαλής κατασκήνωση, με σοβαρότερο έλεγχο και αυστηρότητα.

Νοιώθω τυχερός που δεν έπαθα κάτι στην κατασκήνωση πλην κάτι διάρροιες, γύψο σε πόδι από ρήξη συνδέσμων κτλ.

Πάντως με βοήθησε στην κοινωνικοποίηση με αγνώστους αν και πάντα ήμουν κοινωνικός.

Θεωρώ την κατασκήνωση εύκολη λύση για τους γονείς. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι κοινωνικοποίησης.

Γυρίζοντας το χρόνο πίσω θυμάμαι βέβαια με πόση λαχτάρα περίμενα να έρθει η "περίοδος" που θα πάω κατασκήνωση.

Και επίσης να πω για να είμαι δίκαιος ότι μια άλλη φορά κόντεψα να πνιγώ μόνος μου μπροστά στη μητέρα μου και τον πατέρα μου. Να ναι καλά ο άνθρωπος όπου και αν βρίσκεται που το κατάλαβε και με τράβηξε έξω από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...