Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρόβιο στα ούρα


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Το θέμα αφορά ένα μωράκι, στο οποίο βρέθηκε ένα μικρόβιο στα ούρα του... οι γιατροί μιλάνε για ουρολήμοξη , όμως στις αιματολογικές εξετάσεις δεν φαίνεται κάτι, δεν φαίνεται οτι έχει ουρολήμοξη, και είπαν στους γονεις να δώσουν αντιβίωση... έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι? αν ήταν ουρολήμοξη δεν θα επρεπε να φαινεται και στις αιματολογικές εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Η ουρολοίμωξη δεν φαίνεται από αιματολογικές, αλλά από εξετάσεις ούρων. Στη γενική ούρων δίνεται η πρώτη εικόνα συνήθως με αυξημένα πυοσφαίρια, ερυθρά κλπ. Και η καλλιέργεια ούρων δείχνει αν υπάρχει μικρόβιο, ποιο είναι, και σε ποια αντιβιοτική ουσία είναι ευαίσθητο. Αν είναι πολύ μικρό το μωράκι, κάτω των 6 μηνών, η πιο σωστή μέθοδος για τη συλλογή των ούρων είναι η παρακέντηση, ή έστω η χρήση καθετήρα και ΌΧΙ το σακουλάκι. Σε μεγαλύτερη ηλικία δεν γίνεται παρακέντηση. Αν το δείγμα είναι από σακουλάκι θεωρείται άκυρο. Αν έχετε αμφιβολίες, ζητήστε να ξαναπάρουν ούρα στο μωρό με σωστό τρόπο και στείλτε το δείγμα σε δύο διαφορετικά εργαστήρια για να δείτε αν ταυτίζονται τα αποτελέσματα. Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Η ουρολοίμωξη όντως φαίνεται από την γενική ούτων και την καλλιέργεια. Γενικά όμως όταν έχουμε λοιμώξεις περιμένουμε ότι και στη γενική αίματος τα λευκά αιμοσφαίρια θα είναι ανεβασμένα.

 

Αυτά που θα πω από δω και πέρα μου τα είχε πει η παιδίατρος, όταν είχε πάθει η δική μου ουρολοιμώξεις σαν μωρό. Εγώ δεν είμαι γιατρός. Τα πολύ μικρά μωρά ενδέχεται να κάνουν ουρολιμώξεις "ασυμπτωματικές". Δηλαδή, δεν κάνουν πυρετό (που κι αυτό το περιμένουμε στις λοιμώξεις) και δεν ανεβάζουν τα λευκά αιμοσφαίρια. Εν ολίγοις, δεν έχουν αρκετά ανεπτυγμένο ανοσοποιητικο σύστημα ώστε να πολεμήσουν την λοίμωξη. Άρα, στα μωρά δεχόμαστε το αποτέλεσμα της γενικής ούρων, άσχετα με το εάν υπάρχουν τα υπόλοιπα συμπτώματα.

 

Για την συλλογή ούρων ισχύει αυτό που είπε και η κοπέλα παραπάνω, αν και οι παιδίατροι πολύ πολύ δύσκολα θα προχωρήσουν σε παρακέντιση. Εμείς δεν είχαμ κάνει καμία.

 

Καλό θα ήταν όμως να τα συζητήσουν πιο αναλυτικά με την παιδίατρο τους, σε σχέση με τις εξετάσεις αίματος και άλλα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...