Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλός αιματοκρίτης


Recommended Posts

Είμαι 4 μηνών έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου και στις τελευταίες εξετάσεις φάνηκε ότι έπεσε λίγο ο αιματοκρίτης μου. Ο γιατρός μου μου είπε να μην ανησυχώ και ότι στις έγκυες μπορεί να φτάσει μέχρι και 29. Εσείς ξέρετε κάτι τέτοιο???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, γενικά ο αιματοκρίτης πέφτει αρκετά στην εγκυμοσύνη.

 

Εσύ φρόντησε να παίρνεις το σίδηρο και τα υπόλοιπα, και αν χρειαστείς κάτι επιπλέον θα σε ενημερώσει ο γιατρός σου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ειχα το ίδιο πρόβλημα παραλληλα με υπόταση.

Θυμάμαι πως ο γιατρός μου είχε αλλάξει τον τροπο και την δοσολογία του σιδήρου. Δηλ για ένα διάστημα έπαιρνα δύο Legofeur την ημέρα και ένα Tardiferon. Ετσι ανέβηκε και στο τέλος όταν πήγα για καισσαρική είχα 40 αιματοκρίτη. Επίσης μπορεις να τρως λιγο κρέας φιλέτάκι βρασμένο με λεμονάκι κάθε μέρα (εγώ το σιχαινόμουν αλλά έκανα υπομονη)!

Μην ανησυχεις αλλά κάνε εξετάσεις και δες το με το γιατρό σου .

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Κι εγώ είμαι στον 6ο μήνα και από την αρχή σχεδόν, ο αιματοκρίτης μου είναι σταθερά στο 33 με 34. Και στο πρώτο μου παιδί, το ίδιο είχα και μετά που γέννησα ανέβηκε στα φυσιολογικά επίπεδα.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο αιματοκριτης μου και ο σιδηρος μου ειχαν πεσει πολυ στην εγκυμοσυνη και αυξησαμε τη δοση του σιδηρου.Στο τελος επαιρνα 3 tardyferon τη μερα!Μην ανησυχεις ο γιατρος σου ξερει.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και εγω ειχα χαμηλο αιματοκριτη στην εγκυμοσυνη.γενικα πεφτει ο αιματοκριτης,μπορει να ειχα πεσει και κατω του 30 αν θυμαμαι καλα,απλα αυξησα την δοση του σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ελάχιστες έγκυες καταφέρνουν να μην πέσει ο αιματοκρίτης τους!!Εμένα είχε πάει μέχρι 31. Έπαιρνα 2 χάπια σιδήρου και δεν είχα και μεγάλη διαφορά, όσο είχα με διατροφή πλούσια σε κρέας, κατά προτίμηση άπαχο.Και ειδικά όταν ανέβηκε το ζάχαρό μου, προς το τέλος, που έκανα εξεδεικευμένη διατροφή ανέβηκε στο 34.Αλλά κάθε μέρα έρωγα 90 γρ ή κρέας, ή κοτόπουλο, ή ψάρι.Αν μπορείς κάνε το.Σίγουρα με φυσικό τρόπο θα έχεις θεαματικά αποτελέσματα!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τον αιματοκρίτη δεν είναι μεν σοβαρό αλλά σε ταλαιπωρεί γιατί νιώθεις αδυναμία, κούραση κλπ. Εμένα αυτό που με βοήθησε πολύ και στις δύο μου εγκυμοσύνες και τελικά συντέλεσε στο να ανεβαίνει ο αιματοκρίτης μου καθώς περνούσαν οι μήνες και όχι να πέφτει όπως θα ήταν το αναμενόμενο, ήταν το γεγονός ότι μαζί με το χαπάκι του σιδήρου έπινα ένα ποτήρι ΦΡΕΣΚΟΣΤΥΜΜΕΝΟ χυμό πορτοκάλι (η βιταμίνη c βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό). Ξεκινώντας την εγκυμοσύνη είχα 35-36 ενώ στο ένατο μήνα είχε ανεβει 38! Και χωρίς να τρώω καθόλου κρέας (με ανακάτευε)! Έτσι την έβγαλα με ένα ferrofolic την ημέρα, αν και ο γιατρός μου είχε συστήσει να παίρνω δύο, και μάλιστα μισό ανά 6 ώρες (εδώ έκανα του κεφαλιού μου αλλά δε θα άντεχα τη δυσκοιλιότητα). Επίσης έχω ακούσει ότι άν δεν τρως το κρέας μπορείς να αναπληρώσεις το σίδηρο και τις πρωτείνες με φακές ή σπανάκι συνδυασμένες με υδατάθρακες (ρύζι ασ πούμε)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη δυσκοιλιότητα το φοβάμαι κι εγώ... Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχα φοβερό πρόβλημα... Κόντευα να σκάσω και πόνος... Μέχρι που χρησιμοποίησα υπόθετα... Για αυτό φοβάμαι ότι αν μου αυξήσει τη δόση του σιδήρου θα έχω τα ίδια... Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα άλλο χάπι σιδήρου και τώρα ζήτησα από το γιατρό να μου δώσει κάτι άλλο που να απορροφάται πιο αργά και να μην δημιουργεί πρόβλημα... μου έδωσε ένα αναβράζον χάπι πρωί βράδυ... Θα το βάζω μέσα στο χυμό όπως μου είπες... Κρέας, σπανάκι και φακές τρώω αρκετά....

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία και εγώ τα ίδια πέρασα. Δπλή δόση σιδήρου και τρομερή δυσκοιλιότητα που συντέλεσε στο να βγάλω κάτι αιμοροίδες τεραστίων διαστάσεων :mrgreen:

Ελπίζω με το αναβράζον να είναι καλύτερα τα πράγματα (δεν το ήξερα ότι παίζει ρόλο)!Θυμάμαι πάντως τον γιατρό μου που μου είχε πει να παίρνω το σίδηρο το πρωϊ πριν φάω οτιδήποτε και να το πίνω με όσο περισσότερο νερό γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη δυσκοιλιότητα και τις αιμορροίδες μπορείτε να παίρνετε κάθε πρωί μια κουταλιά γάλα μαγνησίας. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ. Κι έχω σοβαρό πρόβλημα και με τα δύο, κι άσχετα με τις εγκυμοσύνες εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ από πριν την είχα την "προίκα" rosi!!!Δεν το ήξερα για το γάλα μαγνησίας...που το βρίσκεις αυτο???

 

 

Στα φαρμακεία!! και μένα με έσωσε αυτό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και όχι μόνο...!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκει που νομιζα οτι με το σιδηρο θα ειχα προβλημα δυσκοιλιοτητας, τελικα ειμαι οπως και πριν την εγκυμοσυνη. Μπορει καθε μερα μπορει να περασουν και 4-5 μερες αλλα δεν το πολυκαταλαβαινω γιατι δεν το σκεφτομαι μαλλον.

 

Αυτο με τον φρεσκο χυμο δεν το ηξερα αλλα θα το κανω γιατι οντως ο αιματοκριτης εχει πεσει στα ταρταρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι ενα περιεργο πραγμα.Στην εγκυμοσυνη ο σιδηρος δεν μου εφερε δυσκοιλιοτητα αλλα τωρα που συνεχιζω να παιρνω για οσο θα θηλαζω μου εφερε τρομερη δυσκοιλιοτητα!Αφου ενω μου εχει πει ο γιατρος να παιρνω δυο χαπακια τη μερα εγω παιρνω ενα!

Αυτο το γαλα μαγνησιας δεν το ηξερα!Θα το ψαξω!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο με τον φρεσκο χυμο δεν το ηξερα
ναι ισχύει 100%!

όπως επίσης το ότι δεν κάνει το σίδηρο αλλά και το κόκκινο κρέας να το τρώτε μαζί με γαλακτοκομικά.

δυσκολεύουν την απορρόφησή του... όσες λοιπόν τρελλαίνεστε για φιλέτο με κρέμα κτλ και τέτοια,... θα πρέπει να το αποφύγετε για να μη πάει χαμένος ο σίδηρος - αλλά και γάλα την ίδια ώρα με το χαπάκι του σιδήρου, μία απο τα ίδια.

 

Πάντα φρέσκος χυμός πορτοκάλι ή άλλη βιταμινη C μαζί με τον σίδηρο θα σας κάνει σούπερwoman! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα τα παραπάνω,

απλά να συμπληρώσω (αν και πρέπει να σας το έχει πει ο γιατρός σας), όσες παίρνουν και ασβέστιο, ο σίδηρος από το ασβέστιο πρέπει να έχουν τουλάχιστον 4 ώρες χρονική απόσταση για να προλάβει να απορροφηθεί ο σίδηρος.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε πως και το μαγνήσιο που παίρνω θα πρέπει να το παίρνω τουλάχιστον 3 ώρες πριν από το ασβέστιο για τους ίδιους λόγους..

 

γενικά οι συνδυασμοί παίζουν μεγάλο ρόλο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω ετσι τα επαιρνα!Μαγνησιο με ασβεστιο διαφορα γυρω στο 3ωρο,ασβεστιο με σιδηρο παλι 3ωρο.Βαλτε οτι παιρνω και χαπι για το θυροειδη μου και πρεπει να εχει 4ωρο διαφορα απο το σιδηρο...αστα να πανε!!Σταυρολεξο ειχε γινει η κατασταση με τα χαπια!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το γαλα μαγνησιας δεν το ηξερα!Θα το ψαξω!

 

Το γάλα μαγνησίας είναι ένα άσπρο σιρόπι (σα γάλα) που μπορείς να βρεις στα φαρμακεία. Είναι πολύ ήπιο και συστήνεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Δίνεται ακόμα και σε μικρά παιδιά, αν έχουν πρόβλημα. Εγώ το παίρνω ακόμα και τώρα που θηλάζω μετά από τη σύμφωνη γνώμη και του γιατρού μου αλλά και της παιδιάτρου. Πάντως για βοήθεια σε θέματα δυσκοιλιότητας έχω ενημερωθεί πολύ. Αν θέλετε κάτι ρωτήστε.

Να σας ρωτήσω και γω κάτι αν ξέρετε. Τώρα λόγω μωρού+μικρού παιδιού, αυπνίας κλπ πότε παίρνω το ασβέστιο, πότε όχι. Δηλαδή κάποιες μέρες το ξεχνάω εντελώς. Πειράζει λέτε ή απλώς μειώνεται η ποσότητα ασβεστίου που παίρνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσάκια καλησπέρα! Παλιό το θέμα αλλά επίκαιρο....! Είμαι λοιπόν στην 6η εβδομάδα και μόλις βγήκαν οι εξετάσεις αίματος που έκανα. Ενώ ο σίδηρος είναι 87 και η φεριτίνη 105 ο αιματοκρίτης μου είναι 36 ενώ προ εγκυμοσύνης ήταν 38-39. Δεν έχω πάρει ακόμα τον γιατρό μου αλλά απ'ότι διάβασα μάλλον είναι νωρίς για να μου πέσει τόσο πολύ ο αιματοκρίτης...! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία από τόσο νωρίς;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 39 αιματοκρίτη και στις τελευταίες εξετάσεις της προηγούμενης εβδομάδας έπεσε στο 32....!

Η αλήθεια είναι πως δεν έπαιρνα σχεδόν καθόλου από το σίδηρο, που μου είχε χορηγήσει ο γιατρός μετά τον 3ο μήνα, γιατί μ' έπιανε εμετός.... :mad:

Τώρα, όμως, που υποχωρούν τα συμπτώματα παίρνω τα χαπάκια κανονικότατα, μην έχουμε παρατράγουδα..!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα! Παλιό το θέμα αλλά επίκαιρο....! Είμαι λοιπόν στην 6η εβδομάδα και μόλις βγήκαν οι εξετάσεις αίματος που έκανα. Ενώ ο σίδηρος είναι 87 και η φεριτίνη 105 ο αιματοκρίτης μου είναι 36 ενώ προ εγκυμοσύνης ήταν 38-39. Δεν έχω πάρει ακόμα τον γιατρό μου αλλά απ'ότι διάβασα μάλλον είναι νωρίς για να μου πέσει τόσο πολύ ο αιματοκρίτης...! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία από τόσο νωρίς;;;

Στην εβδομάδα, που διανύεις έμένα είχε φτάσει στο 35...!!

Αρκεί να είναι ανεβασμένα τα ερυθρά αιμοσφαίρια.

Στην αρχή της εγκυμοσύνης ο χαμηλός αιματοκρίτης οφείλεται στην κατακράτηση υγρών.

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο αιματοκρίτης εμφανίζεται χαμηλός λόγω εγκυμοσύνης. Και εμένα πριν 1 χρόνο (τυχαία βρήκα κάτι εξετάσεις σήμερα) ήταν 38. Τώρα είναι 32 αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι super και ο γιατρός είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Nadine, οι γιατροί πληρώνονται για να βρίσκουν λύσεις. Έπρεπε να ενημερώσεις τον γιατρό σου ότι δεν μπορείς να πιείς τον σίδηρο να στο αντικαταστήσει με κάτι άλλο και όχι να μην πίνεις καθόλου. Εμένα σε κάθε ραντεβού με ρωτάει αν έχω πρόβλημα με κάποιο από τα συμπληρώματα ώστε να μου τα αντικαταστήσει

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την ravT. Όποιο συμπλήρωμα σας δημιουργεί ενοχλήσεις, να το αναφέρετε στο γιατρό σας ώστε να σας το αντικαθιστά με κάποιο άλλο. Μη ρισκάρεις να στερήσεις απο το μωρό σου οποιαδήποτε ουσία επειδή σου φέρνει εμετό. Πάντα υπάρχει μια εναλλακτική.

Εμένα ο γιατρός μου πριν μου γράψει οτιδήποτε, μου αναφέρει 3-4 εναλλακτικές και διαλέγω όποια νομίζω οτι μπορώ να εφαρμόσω καλύτερα.

 

Όσον αφορά το σίδηρο με το ασβέστιο, εγώ ρώτησα το γιατρό μου αν πρέπει να υπάρχει χρονικό περιθώριο κατά τη λήψη τους αλλά μου είπε οτι μεταξύ αυτών των δυο δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτά που οπωσδήποτε πρέπει να έχουν 4 ώρες διαφορά λήψης είναι το ασβέστιο απο το μαγνήσιο.

 

Εγώ ξεκίνησα με αιματοκρίτη 34,6...τώρα δεν έχω ξανακάνει εξετάσεις για να τσεκάρω αλλά λέω, αφού θα πάω την άλλη εβδομάδα για να κάνω τις ορμονικές για το θυρεοειδή, να πω στη μικροβιολόγο να τσεκάρει και σίδηρο+αιματοκρίτη. Να δούμε....απέδωσε καρπούς το Tardyferon ή πρέπει να το αυξήσω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...