Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

ο δικός μας ομοιοπαθητικός δίνει συνήθως 200αρια άντε και 1Μ. Ποτέ δεν μας έδωσε 30αρι οπότε όλα τα έχω σε 200. Το κακό ειναι οτι είχα φτιάξει ενα καλό φαρμακείο αλλά άνοιξε ο άντρας μου το wifi γιατι κάναμε κάτι αλλαγές στο σπίτι και χάλασαν όλα :( Τώρα τα νέα που παίρνω τα πηγαίνω μεσα στα δωμάτια, μέσα σε ντουλάπα να μην ειναι στον ίδιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι σωστά, το βομέξ ήταν αυτό που καταργηθηκε και το πριμπεράν είναι το άλλο. Κι εμένα η παιδίατρος φώναζε να μην δώσω αλλά είναι πραγματικά ταλαιπωρία για το παιδί αλλά και για εμάς να είναι 4-5 ώρες σε ναυτία και μαύρα χάλια. Ενα ένα τα θυμάμαι! με έχει πιάσει μία τάση ανανέωσης λόγω άνοιξης και λόγω παιδιών που μεγαλώνουν και αρχίζω και απεμπλέκομαι λιγο απ' την εντατική φροντίδα. babycute ή όποια άλλη κοπέλα γνωρίζει: τα προβιοτικά μπορούν να βοηθήσουν την δυσανεξία μου στην λακτόζη; Αναφέρθηκαν παραπάνω και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Υποφέεεεεεερω χρόνια.

 

Σε 30C? την belladona μου είπε να την δώσω 200! Μπορείτε να μου πείτε τι είναι το καθένα;;; μην σας κουράσω κορίτσια, θέλω μόνο να σας πω πως φοβάμαι να τα δώσω σε καταστάσεις ανάγκης (πχ αλλεργικά σοκ, πυρετοί άνω των 39-40 κλπ), να μπω σιγά σιγά.. Ποια είναι για απλές περιστάσεις;;;;

 

Ξανα-μανά edit: βρήκα αυτό: http://ingolden.gr/in/%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/

και τα περιγράφει.

 

 

Είδες που σου έδωσε belladonna? δεν σου είπα για αυτο στο άλλο θρεντ; :-)

Κοιτά συνηθως λένε για παιδιά δίνεις το 30C . Το 200 ειναι λιγότερο αραιωμένο, και γενικώς μερικοί πιστεύουν ότι αν δώσεις κατι σε μεγαλύτερες ποσότητες η λιγότερα αραιωμενα, τα συμπτώματα μπορεί να γίνουν χειρότερα αν και προσωρινά

Πόσες φορές την ημέρα σου ειπε να το δώσεις; Αυτά δεν ειναι και δυνατά φάρμακα για να γίνει κατι άσχημο απλα μερικοί άνθρωποι ειναι λιγο ευαίσθητοι στην όμοιο παθητική και μπορεί να τους βγει λιγο περίεργα;

Το διαλυεις σε νερό η απλα κάτω απο την γλώσσα,

 

Για να απαντήσω και στη άλλη ερώτηση προσωπικά δεν τα παίρνω ποτέ σε έκτακτη ανάγκη αντί κλασσικών φαρμάκων. Απλα τα παίρνω μαζι με τα φάρμακα οπότε αν δεν κάνει τίποτα η κλασική ιατρική μπορεί να βοηθήσουν αυτά. Ακόμα να θυμάσαι πάντα ότι πρεπει να εισαι σίγουρη για τα συμπτώματα που πας να γιατρεψεις, που σημαίνει ότι πρεπει να πάρεις διαφορετικά όμοιο παθητικά φάρμακα μέχρι να βρεις αυτο το κατι που βοηθάει (που μπορεί και να μην το βρεις ποτέ).. Οπότε για μας πάντα κλασική ιατρική και απο πανω καπάκι όμοιο παθητική (αλλά να σου θυμηθώ ότι είμαι σε χώρα που δεν δίνουν πολλά φάρμακα έτσι και αλλιώς, πέρα απο αντιβίωση σε περίπτωση βακτηριων δεν δίνουν τίποτα άλλο !)

 

Αν έχεις γεννηθεί με δυσανεξία στην λακτοζη τα προβοτικα δεν μπορούν να κάνουν πολλά, αλλά αυτο ειναι σπάνιο και θα το ήξερες γιατί θα σου είχε πει η μαμά σου ότι δεν έπαιρνες βάρος σε πείραξαν όλα τα γαλατά κλπ

Αν έχεις δυσανεξία επειδή το έντερο δεν λειτουργεί σωστά γιατί έχεις πάρει πολλές αντιβίωσεις στο παρελθόν η γιατί τα καλα βακτήρια δεν ειναι πολλά, τότε μόνο τα προβιοτικα μπορούν να βοηθήσουν .. Πάρε καλή μάρκα ομως. Τα καλύτερα ειναι Klaire Probiotics η Probiota( τα πρώτα ειναι λιγο ακριβά )

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μας ομοιοπαθητικός δίνει συνήθως 200αρια άντε και 1Μ. Ποτέ δεν μας έδωσε 30αρι οπότε όλα τα έχω σε 200. Το κακό ειναι οτι είχα φτιάξει ενα καλό φαρμακείο αλλά άνοιξε ο άντρας μου το wifi γιατι κάναμε κάτι αλλαγές στο σπίτι και χάλασαν όλα :( Τώρα τα νέα που παίρνω τα πηγαίνω μεσα στα δωμάτια, μέσα σε ντουλάπα να μην ειναι στον ίδιο χώρο.

 

200 σε σένα η στο παιδί;

Το wifi πρεπει να ειναι μακριά; Δεν το ξερα

 

Και υποθέτω εννοείς 200C? πόσο συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είπε η φαρμακοποιός να τα κρατώ μακριά από κινητά και μέσα σε ντουλάπι. Μου τα βάζει και σε ειδικό σακουλάκι για να μην επηρεάζονται. Οπότε το προσέχω αυτό με τις ακτινοβολίες & μικροκύμματα.

 

Babycute ναι, το θυμάμαι αλλά δεν ξέρω ακόμη την τύφλα μου. Μου είπε κι εκείνη να δώσω ένα 200 άπαξ (δηλαδή 1 μόνο και τέλος) και κανονικά ντεπόν/gantil εάν ανέβει ψηλά ο πυρετός - δεν επηρεάζεται η δράση του ομοιοπαθητικού. Ισως μου το έδωσε κι όλας γιατί της περιέγραψα κατι σαν φαρυγγίτιδα.

 

Πάντα είχα ευαισθησία στα γαλακτοκομικά, μεγάλωσα με φοβερούς κολικούς (μου έδινε η μητέρα μου ειδικό γάλα τόοοοοτε και έπαιρνα κανονικά βάρος τον πρώτο χρόνο - μετά δεν έτρωγα και ήμουν κόκκαλα) και από 1 έτους ως τα 27 μου δεν είχα πρόβλημα. Μετά πήρα τρομερές δόσεις αντιβιοτικών για 3,5 μήνες όπου κόντεψα να πεθάνω από αδιάγνωστη σκωληκοειδήτη που έγινε ένα μάτσο πύον. Εκτοτε έχω δυσανεξία. Πίνω γάλα χωρίς ή με λιγότερη λακτόζη. Στις εγκυμοσύνες αυτό μου πέρασε κατά περίεργο τρόπο. Ξαναάρχισε τώρα σε χειρότερο βαθμό, 1 χρόνου αφότου γέννησα το δεύτερο. Γιαυτό ψάχνομαι γιατί πιστεύω ότι κάτι φταίει κι ότι υπάρχει εναλλακτικός τρόπος να θεραπευτώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

200αρια και σε εμας και στα παιδιά. Για πιο σοβαρές καταστάσεις συνήθως μας λέει 1 200αρα καψουλα πρωί-μεσημέρι-βράδυ ή τώρα ας πούμε με τον πανικό μετεγχειριτικα΄1 κάψουλα 200ch κάθε δύο ώρες. Εμεις τα διαλύουμε συνήθως κάτω από την γλώσσα μιας και είναι γλυκά :) τα λένε καραμελίτσες τα παιδιά μου

Τωρα ομως πονήρεψα και παίρνω και πιλς που ειναι πιο οικονομικά ακόμα βγαίνουν μισή τιμή. Ειδικά brionia που την χρησιμοποιώ σε μυοσκελετικά πολύ πήρα ενα μπουκαλάκι πιλς και μου ειπε η φαρμακοποιώ αντιστοιχούν δύο πιλς στην δόση και πήρα κάπου 4 ευρώ 10 δόσεις ενω σε κάψουλες θα έκαναν 10 ευρώ μιας και συνήθως έχει 1 ευρώ η κάψουλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδες που σου έδωσε belladonna? δεν σου είπα για αυτο στο άλλο θρεντ; :-)

Κοιτά συνηθως λένε για παιδιά δίνεις το 30C . Το 200 ειναι λιγότερο αραιωμένο,

 

 

Το 200 είναι περισσότερο αραιωμένο από το 30.

Link to comment
Share on other sites

ναι περισσότερο αραιωμένο αλλά πιο ισχυρό. Τώρα οι δοσολογίες νομίζω έχουν να κάνουν λίγο και με την σχολή του κάθε ομοιοπαθητικού. Εγω στους τρεις γιατρούς που έχουν τελειώσει και ιατρική τα 200αρια ήταν το στάνταρ που σου λέω εκτος από τις 40ήμερες θεραπείες που ηταν 6χ αραιωση. Μια ομοιοπαθητικό που βοηθάει κόσμο στο facebook και την πήρα οταν πήγε ο παππους μου νοσοκομείο γιατί πήρε φωτιά μου είπε και του δώσαμε 30αρες κάψουλες.

Πάντως η δοσολογία παίζει ρόλο. Οταν ο γιός μου είχε αποφραξη πόρου στο μάτι ο ένας γιατρός μας είπε pulsatila 200 1 κάψουλα μέρα παρα μέρα για 40 ημέρες. Με την πρώτη κάψουλα εξαφανίστηκε η τσίμπλα και έγινε καθαρό δάκρυ που όμως δεν έφευγε. Το παράτησα για λίγο καιρό και οταν πήρα ξανα τον άλλο ομοιοπαθητικό μου είπε pulsatila 200 3 κάψουλες μια καθε μέρα.....την τέταρτη ημέρα το παιδί δεν ξαναδάκρυσε!

Link to comment
Share on other sites

Το 200 είναι περισσότερο αραιωμένο από το 30.

 

Ναι σορυ περισσότερο αραιωμένο αλλά περνάει περισσότερες διεργασίες για αυτο ειναι πιο ισχυρό

Ενώ το 30C το παίρνουν συνηθως 3 φορές την μέρα, το200 το παίρνουν συνηθως μια ..

Link to comment
Share on other sites

ναι περισσότερο αραιωμένο αλλά πιο ισχυρό. Τώρα οι δοσολογίες νομίζω έχουν να κάνουν λίγο και με την σχολή του κάθε ομοιοπαθητικού. Εγω στους τρεις γιατρούς που έχουν τελειώσει και ιατρική τα 200αρια ήταν το στάνταρ που σου λέω εκτος από τις 40ήμερες θεραπείες που ηταν 6χ αραιωση. Μια ομοιοπαθητικό που βοηθάει κόσμο στο facebook και την πήρα οταν πήγε ο παππους μου νοσοκομείο γιατί πήρε φωτιά μου είπε και του δώσαμε 30αρες κάψουλες.

Πάντως η δοσολογία παίζει ρόλο. Οταν ο γιός μου είχε αποφραξη πόρου στο μάτι ο ένας γιατρός μας είπε pulsatila 200 1 κάψουλα μέρα παρα μέρα για 40 ημέρες. Με την πρώτη κάψουλα εξαφανίστηκε η τσίμπλα και έγινε καθαρό δάκρυ που όμως δεν έφευγε. Το παράτησα για λίγο καιρό και οταν πήρα ξανα τον άλλο ομοιοπαθητικό μου είπε pulsatila 200 3 κάψουλες μια καθε μέρα.....την τέταρτη ημέρα το παιδί δεν ξαναδάκρυσε!

 

Τι μου λες;; Ποια ειναι αυτή στο Facebook? εγω πήγα σε μια αλλά ήταν ακριβή και μάπα οπότε δεν ξαναπηγα- τα φάρμακα εδώ ειναι πάμφθηνα απλα ειναι δύσκολο να βρεις ειδικό καλό να σε συμβουλεύει .. Οπότε η πας κατευθείαν στη φαρμακείο (μάπα και εκεί) η κανεις δική σου έρευνα απο ιντερνέτ η μπαίνεις σε ειδικά φόρουμ που σε συμβουλεύουν (μερικά πολύ καλα!) .. Αλλά εχει πολύ πειραματισμό η διαδικασία

Πάντως ένα βαλιτσάκι που πήρα με τα πιο συνηθισμένα φάρμακα το πήρα σε 30C δεν δίνουν παραπάνω γενικώς

 

Αν μπορείς πες που πια ειναι στο Facebook γιατί η μικρός παρουσίασε πολυυυυυ μύξα απο το πουθενά και ως γνωστό οι γιατροί στην Αγγλία δεν δίνουν τίποτα για μύξα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σορυ περισσότερο αραιωμένο αλλά περνάει περισσότερες διεργασίες για αυτο ειναι πιο ισχυρό

Ενώ το 30C το παίρνουν συνηθως 3 φορές την μέρα, το200 το παίρνουν συνηθως μια ..

 

Κι εμένα μου είπε η φαρμακοποιός να τα κρατώ μακριά από κινητά και μέσα σε ντουλάπι. Μου τα βάζει και σε ειδικό σακουλάκι για να μην επηρεάζονται. Οπότε το προσέχω αυτό με τις ακτινοβολίες & μικροκύμματα.

 

 

Είναι εύκολο να μας τα διευκρινίσετε; Δεν το ρωτάω με σκωπτική διάθεση, απλά δεν το έχω ξαναακούσει, ειδικά για την ακτινοβολία. Έχει να κάνει με τη μνήμη νερού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.fsk.gr/wordpress/?p=11909

 

Το έψαξα λίγο (μα τι με βάζετε να κάνω! :) ). Το λινκ είναι από το Φαρμακευτικό Σύλλογο Κορινθίας -πρόκειται για οδηγίες προς τα φαρμακεία που χειρίζονται ομοιοπαθητικά σκευάσματα- και λέει ότι είναι μύθος η συσχέτιση με την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Επίσης, κρατάω τη φράση ότι οι μεγαλύτερες αραιώσεις επιδρούν στο "ψυχοσυναισθηματικό επίπεδο".

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καταλάβει οτι υπαρχουν δυο τρεις μεγάλες σχολές εγω είμαι της κλασσικής ομοιοπαθητικής που ασκείται μόνο από ιατρούς (καθότι και χέστρα) :). Ο γιατρός μας λέει να τα προσέχουμε οπότε αυτό και κάνω. Το παρατήρησα και στην πράξη προσωπικά οτι είχαν χαλάσει κάποια φάρμακα που τα είχαμε στο σαλόνι διπλα στο wifi ενω όταν παίρναμε το φρέσκο από το φαρμακείο δρούσε αμέσως.

 

Χτες με πήρε τηλέφωνο ο κολλητός του μπαμπα μου να με ρωτήσει για την ομοιοπαθητική. Ο άνθρωπος παθαίνει 5 λιποθυμικά επεισόδια περίπου το χρόνο και το έχει ψάξει ενδελεχώς με την ιατρική, επαιρνε τρία χρόνια φάρμακα για επιληψία αλλά και τίποτα δεν έκαναν και τον πείραξαν μου είπε. Του σύστησαν κάποιον ιατρό στον πειραιά που ειναι και ψυχίατρος και ξεκίνησε θεραπεία. Το ονομα του δεν ειναι στη λίστα των γιατρών του Βυθούλκα. Οταν τον ρώτησα τι φάρμακο παίρνει μου είπε οτι του δίνει κάτι για να ξεμπλοκάρει το τρίτο και το τέταρτο τσάκρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

WHAT? Του είπα myfriend δεν κάνεις ομοιοπαθητική αλλά μάλλον γιόγκα και δεν το ξέρεις :)

Τι να πεις τώρα; δεν κρίνω τον ανθρωπο γιατι δεν ξέρω την δουλειά του αλλά τα σκευάσματα που του δίνει δεν ειναι ομοιοπαθητικά αλλά κάτι σαν συμπληρωματα διατροφής και μαγνήσιο. Αν δεν δεί ομως γιατρειά θα κράζει την ομοιοπαθητική ενω στην ουσία δεν κάνει! Τεσπα του είπα να πάει στον γιατρό μου να ξέρει τουλάχιστον τι του γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Scratee στο τέλος σε βλέπω να κάνεις διδακτορικό στην ομοιοπαθητική :mrgreen::mrgreen::mrgreen:θες δε δες!!!! Εγώ δεν ξέρω απ' αυτά που ρωτάς, το είπα εξάλλου, δεν έχω καταλάβει πως και τι - αλλά μπορεί να είναι και αστροφυσική!

 

Είμαστε άρρωστοι στο σπίτι εν τω μεταξύ εγώ και η μικρή. Η μεγάλη (που είναι το ανοσοποιητικό της στα πατώματα) τίποτα.... λέτε να κάναμε κάτι; ή σύμπτωση; ή θα κολλήσει προς το τέλος;;;;

Link to comment
Share on other sites

xena μου εγω με τα πρώτα συμπτωματα πλακώνομαι στην εχινάκεια σε σταγόνες 4-5 φορές την ημέρα. Δεν με ρίχνει τίποτα κάτω σταματούν τα συμπτώματα εκεί που ειναι. Το χειρότερο ειναι να έχω φλέματα κανα μήνα τίποτα άλλο. Ετσι και τα παιδιά μου πάνω κάτω μονο μύξες. Στο βήχα και τον πυρετό μας βοηθάει η ομοιοπαθητική πάντα αλλα στα συνάχακια οχι παντα θα κάνουν τον κύκλο τους. Τώρα πλακώνομαι και στους ορούς που δεν το έκανα ποτέ, αυτό που ειναι στο μπουκάλι και βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Η εχινάκεια κάνει θαύματα αλλά δεν μπορώ να την δώσω στα παιδιά, είναι μικρά. Η μικρή μου είναι μόλις 20 μηνών. Η μεγάλη 3,5 κοντεύει. Πέρασε τόσα πολλά φέτος και τόσα νοσοκομεία.... ένα παιδί που πρωτοπήρε αντιβίωση πριν τις γιορτές, που πάντα έτρωγε φρούτα και λαχανικά σε μεγάλες ποσότητες. Τα πορτοκάλια σπίτι μας πάνε κι έρχονται χειμώνα καλοκαιρι με τα κιλά. Τα ακτινίδια, τα μήλα, όλα τα φρούτα. Και πιπεριές πολλές και καρότα. Κι αυτό μου κάνει εντύπωση. Πως; Πως έπεσε τόσο πολύ;; Μήπως είναι μύθος οι βιταμίνες τελικά;

 

Ορος..;;; μια 5άρα σύριγγα σε κάθε ρουθούνι όσες φορές χρειαστεί. Και τα παιδιά και εγώ. Εχουμε ΩΡΛ στην οικογένεια και μας έχει πείσει. Ασε που πραγματικά κάνει θαύματα.

 

Ελα να ρωτήσω και κάτι άλλο (σας έχω πρήξει - αλλά πρέπει να μάθω..) διαβάζω οτι μπορώ, εφόσον μελετήσω λίγο τα φάρμακα, για απλές παθήσεις να δίνω κι από μόνη μου το ομοιοπαθητικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κι εγώ κάποιους οδηγούς ομοιοπαθητικής στο σπίτι αλλά είναι τόσο μπέρδεμα που δεν το ρισκάρω. Πχ αν ο βήχας είναι έτσι δώσε το α αν ειναι αλλιως το β κτλ. Πολλές φορές έχω συμβουλευτεί το βιβλίο αλλά ο γιατρός μας έδωσε άλλο φάρμακο οπότε το παράτησα.

Σε κάποια πράγματα είναι κάπως στάνταρ τα πράγματα. Πχ γαστρεντερίτιδες arsenicum album θαυματουργό. Αρνικα για επούλωση πληγών-εγχειρίσεων κτλ. Brionia σε ψύξεις, πόνους μυοσκελετικούς που σου κόβεται η ανάσα.

Εγω σημειώνω σε ενα ντοσιέ τι μου έδωσε πχ για τον βήχα του γιου μου που ήταν ξηρός και συνεχομενος και έτσι το ξαναδίνω και την άλλη φορα από μόνη μου πριν πάρω τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Scratee στο τέλος σε βλέπω να κάνεις διδακτορικό στην ομοιοπαθητική :mrgreen::mrgreen::mrgreen:θες δε δες!!!!

 

Χαχαχα! Ε,τι; Να κατηγορώ αυτούς που τα δέχονται όλα άκριτα, αλλά εγώ να τα απορρίπτω όλα άκριτα;

 

Μήπως είναι μύθος οι βιταμίνες τελικά;

 

 

Ναι! Θα τη βρω να την παραθέσω την πηγή, αλλά για να λάβεις τη βιταμίνη C που χρειάζεται για να αντιμετωπίσεις γρίπη κτλ πρέπει να φας περίπου ένα φορτηγό πορτοκάλια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ κάποιους οδηγούς ομοιοπαθητικής στο σπίτι αλλά είναι τόσο μπέρδεμα που δεν το ρισκάρω. Πχ αν ο βήχας είναι έτσι δώσε το α αν ειναι αλλιως το β κτλ. Πολλές φορές έχω συμβουλευτεί το βιβλίο αλλά ο γιατρός μας έδωσε άλλο φάρμακο οπότε το παράτησα.

Σε κάποια πράγματα είναι κάπως στάνταρ τα πράγματα. Πχ γαστρεντερίτιδες arsenicum album θαυματουργό. Αρνικα για επούλωση πληγών-εγχειρίσεων κτλ. Brionia σε ψύξεις, πόνους μυοσκελετικούς που σου κόβεται η ανάσα.

Εγω σημειώνω σε ενα ντοσιέ τι μου έδωσε πχ για τον βήχα του γιου μου που ήταν ξηρός και συνεχομενος και έτσι το ξαναδίνω και την άλλη φορα από μόνη μου πριν πάρω τηλέφωνο.

 

Ωραία πες μου και μένα που εχει πολύ μύξα το μικρο τι να δώσω;

Link to comment
Share on other sites

http://www.fsk.gr/wordpress/?p=11909

 

Το έψαξα λίγο (μα τι με βάζετε να κάνω! :) ). Το λινκ είναι από το Φαρμακευτικό Σύλλογο Κορινθίας -πρόκειται για οδηγίες προς τα φαρμακεία που χειρίζονται ομοιοπαθητικά σκευάσματα- και λέει ότι είναι μύθος η συσχέτιση με την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Επίσης' date=' κρατάω τη φράση ότι οι μεγαλύτερες αραιώσεις επιδρούν στο "ψυχοσυναισθηματικό επίπεδο".[/quote']

 

Τι σημαίνει η τελευταία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα' date=' να σου πω την αλήθεια, μου φαίνεται ως περιγραφή, με αλλα λόγια, του φαινομένου placebo...[/quote']

 

Ναι και εγω αυτο κατάλαβα:wink:

Όπως είπα και πριν δεν ειναι όλα άσπρο μαύρο, μερικά λειτουργούν μερικά όχι (για μένα πολύ λίγα λειτουργούν αλλά ειναι κατι αυτο ).. Ο άντρας μου που γιατρεύτηκε απο το βήχα που σου είπα και πριν σίγουρα δεν είχε placebo effect γιατί δεν πιστεύει καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που λες μου είχε εξηγήσει ο γιατρός μου το Σεπτέμβριο. Η ομοιοπαθητική θεωρητικά πιάνει ολόκληρο τον άνθρωπο, δηλ τα σωματικά και τα ψυχικά- συναισθηματικά συμπτώματα. Δηλ όταν λες πονάει ο λαιμός μου θα σε ρωτήσει από ποια μεριά, αλλά και αν νιώθεις καλύτερα με παρέα ή αν νιώθεις καλύτερα γκρινιάζοντας και αυτό σχετίζεται με το φάρμακο που θα πάρεις.

 

Έτσι ας πούμε στις κρίσεις πανικού που ανήκουν στο ψυχοσυναισθηματικό επίπεδο θα δώσει δυναμοποιήσεις 1Μ και πάνω, ενώ για το βήχα (λέμε τώρα) έδινε 200 ch. Δηλ όσο πιο βαθιά πάει το πρόβλημα (από έξω προς τα μέσα δέρμα, εσωτ όργανα, ψυχισμός) τόσο ανεβάζει τη δυναμοποίηση.

 

Πλασίμπο ξεπλασίμπο το σοκ που έπαθα όταν εξαφάνιζε τη λαρυγγίτιδα του μικρού ΧΩΡΙΣ να κάνω τίποτε άλλο από αυτά που συνήθως προτείνουν (γιατί δεν τα ήξερα τότε) για όσο χρονικό διάστημα μου είχε πει δε θα το ξεχάσω ποτέ. Οπότε προτιμώ πλασίμπο από κορτιζόνη, όχι;

 

Μπορεί να έχω ένα μπουκαλάκι σολντεσανίλ π.χ. στο σπίτι (τρία έχω πετάξει σφραγισμένα μεχρι στιγμής), αλλά αυτό που είδα με τα μάτια μου δεν το ξεχνάω. Βέβαια δεν εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια τίποτα (κλασικό- εναλλακτικό, δυτικό- ανατολικό κλπ), αλλά πάντα είμαι σε επιφυλακή. Μας ενδιαφέρει να είμαστε καλά και όχι να γίνουμε ταγοί μιας ή άλλης προσέγγισης.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν λέμε ότι το παιδί ξύπνησε μέσα στη νύχτα με το χαρακτηριστικότατο υλακωδη -σαν γάβγισμα- βήχα της λαρυγγιτιδας, έντονο και συνεχή, και του περασεχωρίς Soldesanil, τότε ναι, είναι εντυπωσιακό. Επίσης, αν ο κόκκινος λαιμός με πυρετό που αποδεδειγμένα, με strep-test, οφείλεται σε στρεπτοκοκκο, περάσει χωρίς αντιβίωση, είναι θεαματικό. Αλλιώς, οι ομοιοπαθητική έρχεται να εκμεταλλευτεί την υπερδιάγνωση και υπερθεραπεία των κακών λειτουργών της κλασικής ιατρικής, "θεραπευοντας" καταστάσεις που αυτοϊώνται.

Link to comment
Share on other sites

Πλασίμπο ξεπλασίμπο το σοκ που έπαθα όταν εξαφάνιζε τη λαρυγγίτιδα του μικρού ΧΩΡΙΣ να κάνω τίποτε άλλο από αυτά που συνήθως προτείνουν (γιατί δεν τα ήξερα τότε) για όσο χρονικό διάστημα μου είχε πει δε θα το ξεχάσω ποτέ. Οπότε προτιμώ πλασίμπο από κορτιζόνη, όχι;

 

Μπορεί να έχω ένα μπουκαλάκι σολντεσανίλ π.χ. στο σπίτι (τρία έχω πετάξει σφραγισμένα μεχρι στιγμής), αλλά αυτό που είδα με τα μάτια μου δεν το ξεχνάω. Βέβαια δεν εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια τίποτα (κλασικό- εναλλακτικό, δυτικό- ανατολικό κλπ), αλλά πάντα είμαι σε επιφυλακή. Μας ενδιαφέρει να είμαστε καλά και όχι να γίνουμε ταγοί μιας ή άλλης προσέγγισης.

 

Μιλάς σοβαρά;; please πες μου τι πήρε γιατί έχουμε μεγάλο πρόβλημα με λαρυγγιτιδα! Μέχρι και πριν λίγες μέρες του ήρθε πάλι και ειμαςταν σε άλλη χώρα και του κάνανε ένεση του παιδιού μες στα μαύρα μεσάνυχτα γιατί δεν δίνουν σταγόνες στην συγκεκριμένη χώρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...