Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδόματα και Εφορία


Recommended Posts

Καλημέρα

Γέννησα 19 Δεκεμβρίου, τα επίδοματα λοχείας κυοφορίας ,το βοήθημα τοκετού καθώς και αυτό από τον ΟΑΕΔ μπαίνουν στην φορολογική δήλωση?

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Εχω την εξής απορία:

γέννησα το 2009, πήρα κανονικά όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ. Φετος που θα κάνουμε τις φορολογικές δηλώσεις πρέπει να τα δηλωσω? Και πώς? Πρέπει να πάω στο ΙΚΑ να μου δώσουν βεβαίωση για την εφορία? Δεν ξέρω καθόλου τη διαδικασία, μπορείτε να με διαφωτίσετε?

Ευχαριστώ πολυ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα τον Οκτώβριο του 2009 και πήρα όλα τα επιδόματα από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ...Δεν χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ γιατί απλά τα χαρτιά που σου έδωσε το ΙΚΑ όταν ήταν να πάρεις το κάθε επίδομα κάνουν για την εφορία...Εγώ γέννησα με καισαρική και όταν πήγα να πάρω το επίδομα καισαρικής μου έδωσαν τα χαρτιά και για την εφορία, επειδή όμως έκανα ένσταση, μου κράτησε το χαρτί για την εφορία που έλεγε πόσα πήρα μέχρι να εκδικαστεί η ένσταση...Το θέμα είναι ότι μου είπαν πως κάνει γύρω στο εξάμηνο να σε καλέσουν για να περάσεις επιτροπή και μάλλον δεν θα προλάβω να τα καταθέσω στην φορολογική μου δήλωση για να πάρω επιστροφή...Μακάρι τουλάχιστον να πάρω κάτι παραπάνω από την ένσταση..

Οπότε εσύ θα τα έχεις όλα τα χαρτιά σου και αυτά θα καταθέσεις στην εφορία...

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να τα καταθέσεις αυτά που πήρες στην φορολογική σου δήλωση..Εξάλλου αν γέννησες σε ιδιωτικό νοσοκομείο και αν έκανες καισαρική ότι χρήματα δεν πήρες από ΙΚΑ νομίζω τα παίρνεις πίσω σαν επιστροφή για ιατρικές υπηρεσίες από την εφορία..!!!Το ίδιο ισχύει και για την απόδειξη του γιατρού σου..

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Α ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Κι εγώ με καισαρική γέννησα και έκανα ένσταση (δεν περίμενα πολύ, κάπου 2 μήνες νομίζω), πρεπει να κάνω ανασκαφή να βρω τα χαρτιά μου! Τουλάχιστον γλίτωσα την επίσκεψη στο ΙΚΑ γιατί εκεί μπαίνεις και δεν ξέρεις πότε θα βγεις! :)

Και πάλι ευχαριστώ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιδόματα λοχείας και κυοφορίας

Η κυρία Δήμητρα Παπαδοπούλου ερωτά: «Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας που δίνονται από το ΙΚΑ και τον OΑΕΔ (για τους μήνες που κάθε εργαζομένη στον ιδιωτικό τομέα έχει άδεια) είναι ποσά που φορολογούνται;».

Στον φορολογικό νόμο δεν ορίζεται ρητά αν τα επιδόματα κύησης και λοχείας απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος. Η διοίκηση ωστόσο έχει δεχθεί (έγγραφο υπουργείου Oικονομίας και Oικονομικών 1090957/2120/ Α 0012/11.12.11995) ότι τα επιδόματα αυτά δεν φέρουν τον χαρακτήρα εισοδήματος και δεν φορολογούνται.

 

 

 

απο το in.gr.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτή την αίσθηση είχα sofaki1978, ότι τα επιδόματα αυτά δε φορολογούνται, όπως και το επίδομα ανεργίας του οαεδ. προφανώς ομως πρεπει να δηλωθούν, σωστά?

ευχαριστώ πάντως!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτή την αίσθηση είχα sofaki1978, ότι τα επιδόματα αυτά δε φορολογούνται, όπως και το επίδομα ανεργίας του οαεδ. προφανώς ομως πρεπει να δηλωθούν, σωστά?

ευχαριστώ πάντως!

 

απο οτι καταλαβα και να τα δηλωσεις δεν τα λογαριαζουν.το ψαχνω γιατι κανω μονη μου την δηλωση,μην κανω καμια πατατα!σιγουρα παντως ειναι αφορολογητα.το διαβασα και στην ημερησια.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου γέννησε με καισαρική και είναι ασφαλισμένη ΙΚΑ.

Καταθέσαμε τα χαρτιά και μας έδωσαν περίπου 300 κάτι ευρώ καθώς και ένα χαρτί που λέει ότι από τα 3000 τόσα ευρώ που δαπανήσαμε το ταμείο πληρώνει 300.

 

Ερώτηση; Μπορώ καταθέτοντας αυτό το χαρτί να δηλώσω τη διαφορά στο Ε1;

Σε ποιον κωδικό του φετινού Ε1;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν κάνατε ένσταση μήπως παίρνατε παραπάνω;;;

 

 

Πάντως όσες μαμάδες έχουν κάνει ένσταση και δεν έχουν τις αποδείξεις του τοκετού για την εφορία (ωστε να δηλώσουν την διαφορά αυτών που πλήρωσαν με αυτά που πήραν από το ΙΚΑ) να μην ξεχασουν να αναφέρουν στη δήλωση ότι έχουν εκκρεμότητα με το ΙΚΑ (ένσταση) για να μπορέσουν μετά να κάνουν συμπληρωματική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα τον Οκτώβριο του 2009 και πήρα όλα τα επιδόματα από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ...Δεν χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ γιατί απλά τα χαρτιά που σου έδωσε το ΙΚΑ όταν ήταν να πάρεις το κάθε επίδομα κάνουν για την εφορία...Εγώ γέννησα με καισαρική και όταν πήγα να πάρω το επίδομα καισαρικής μου έδωσαν τα χαρτιά και για την εφορία, επειδή όμως έκανα ένσταση, μου κράτησε το χαρτί για την εφορία που έλεγε πόσα πήρα μέχρι να εκδικαστεί η ένσταση...Το θέμα είναι ότι μου είπαν πως κάνει γύρω στο εξάμηνο να σε καλέσουν για να περάσεις επιτροπή και μάλλον δεν θα προλάβω να τα καταθέσω στην φορολογική μου δήλωση για να πάρω επιστροφή...Μακάρι τουλάχιστον να πάρω κάτι παραπάνω από την ένσταση..

Οπότε εσύ θα τα έχεις όλα τα χαρτιά σου και αυτά θα καταθέσεις στην εφορία...

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να τα καταθέσεις αυτά που πήρες στην φορολογική σου δήλωση..Εξάλλου αν γέννησες σε ιδιωτικό νοσοκομείο και αν έκανες καισαρική ότι χρήματα δεν πήρες από ΙΚΑ νομίζω τα παίρνεις πίσω σαν επιστροφή για ιατρικές υπηρεσίες από την εφορία..!!!Το ίδιο ισχύει και για την απόδειξη του γιατρού σου..

 

θα αναφέρεις στη φορολογική δήλωση ότι έχεις εκκρεμότητα με το ΙΚΑ και όταν εκδικαστεί η ένσταση θα κάνεις συμπληρωματική δήλωση. Ετσι μου είπαν στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

θα αναφέρεις στη φορολογική δήλωση ότι έχεις εκκρεμότητα με το ΙΚΑ και όταν εκδικαστεί η ένσταση θα κάνεις συμπληρωματική δήλωση. Ετσι μου είπαν στο ΙΚΑ.

 

Ναι??Δεν το ήξερα...Σε ευχαριστώ πολύ που μου το πες...Γιατί έτσι πως πάνε τα πράγματα με την οικονομική κρίση δεν βλέπω να παίρνω τίποτα από την ένσταση...Εδώ κόβουν από παντού σ'εμένα θα δώσουν???

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Προ ημερών ρώτησα σε άλλο θέμα αν πρέπει να πάρω βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ και μου είπαν κάποιες κοπέλες ναι. Μάλιστα εκείνες είχαν πάει ήδη και την είχαν πάρει. Την Πέμπτη ίσως πάω και εγώ. Από το ΙΚΑ τα έχω μιας και δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία ένστασης. Τη δήλωσή μου την κάνει ο λογιστής άρα δεν γνωρίζω να βοηθήσω για κωδικούς κ.λπ.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα τον Οκτώβριο του 2009 και πήρα όλα τα επιδόματα από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ...Δεν χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ γιατί απλά τα χαρτιά που σου έδωσε το ΙΚΑ όταν ήταν να πάρεις το κάθε επίδομα κάνουν για την εφορία...Εγώ γέννησα με καισαρική και όταν πήγα να πάρω το επίδομα καισαρικής μου έδωσαν τα χαρτιά και για την εφορία, επειδή όμως έκανα ένσταση, μου κράτησε το χαρτί για την εφορία που έλεγε πόσα πήρα μέχρι να εκδικαστεί η ένσταση...QUOTE]

 

 

Εχω κι εγω την ιδια απορία..ομως οχι για τα χρηματα που πηραμε για την καισαρικη (επιδομα & ενσταση) αφου για αυτά καταθετεις τα σχετικα τιμολογια του μαιευτηρίου και το ΙΚΑ μετα και τη πληρωμη και της ενστασης μου εδωσε βεβαιωση για την εφορία .

Εγω θελω να μαθω για τα χρηματα που παιρνουμε απο το ΙΚΑ σαν επιδομα κυοφορίας & λοχείας ( τα χρήματα που παιρνει η γυναίκα απο το ΙΚΑ το 2μηνο πριν γεννήσει που σταματάει να εργάζεται και για το 2μηνο μετα τη γέννα) που στην ουσια είναι "σάν ενα κομματι του μισθου μας"..για τα χρηματα αυτα το ΙΚΑ δεν μου εδωσε βεβαιωση για την εφορια απλα μια αποδειξη..γνωρίζει καμία σας τι γίνεται με αυτό?

bW2t0Qi6WK9rWul.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ γέννησα τον Οκτώβριο του 2009 και πήρα όλα τα επιδόματα από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ...Δεν χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ γιατί απλά τα χαρτιά που σου έδωσε το ΙΚΑ όταν ήταν να πάρεις το κάθε επίδομα κάνουν για την εφορία...Εγώ γέννησα με καισαρική και όταν πήγα να πάρω το επίδομα καισαρικής μου έδωσαν τα χαρτιά και για την εφορία, επειδή όμως έκανα ένσταση, μου κράτησε το χαρτί για την εφορία που έλεγε πόσα πήρα μέχρι να εκδικαστεί η ένσταση...QUOTE]

 

 

Εχω κι εγω την ιδια απορία..ομως οχι για τα χρηματα που πηραμε για την καισαρικη (επιδομα & ενσταση) αφου για αυτά καταθετεις τα σχετικα τιμολογια του μαιευτηρίου και το ΙΚΑ μετα και τη πληρωμη και της ενστασης μου εδωσε βεβαιωση για την εφορία .

Εγω θελω να μαθω για τα χρηματα που παιρνουμε απο το ΙΚΑ σαν επιδομα κυοφορίας & λοχείας ( τα χρήματα που παιρνει η γυναίκα απο το ΙΚΑ το 2μηνο πριν γεννήσει που σταματάει να εργάζεται και για το 2μηνο μετα τη γέννα) που στην ουσια είναι "σάν ενα κομματι του μισθου μας"..για τα χρηματα αυτα το ΙΚΑ δεν μου εδωσε βεβαιωση για την εφορια απλα μια αποδειξη..γνωρίζει καμία σας τι γίνεται με αυτό?

 

Φαντάζομαι πως αυτές τις αποδείξεις που σου έδωσε το ΙΚΑ θα πρέπει να καταθέσεις στην εφορία...Από ότι είπαν τα κορίτσια πιο πάνω αυτά δεν φορολογούνται μάλλον οπότε δεν νομίζω να τους δώσουν και μεγάλη σημασία...Έτσι πιστεύω...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν δήλωσα ουτε τα επιδόματα λοχείας ούτε και το επίδομα μητρότητας (τα χρήματα του 6μήνου). Μου έκανε την δήλωση φίλος που είναι εφοριακός και μου είπε πως ένεκεν ασαφειών του νομου, μπορούμε να μην τα δηλώσουμε..και αυτό και κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το επιδομα του ΟΑΕΔ για τον τοκετο το δηλωνουμε????? Γιατι τοτε δεν μου εδωσαν κανενα χαρτι? (το ΙΚΑ μου εδωσε ενα εντυπο, ειδικα για την εφορια και το δηλωσα)

Μονο μια επιταγη μου εδωσαν, πηγα στην τραπεζα και τα πηρα. Και δεν σηκωνουν τηλ......γκρρ....HELP!

Link to comment
Share on other sites

Η λογίστριά μου είπε ότι κανένα επίδομα ούτε του ΙΚΑ ούτε του ΟΑΕΔ μπαίνουν στο Ε1 και δεν βάλαμε κανένα.

 

δεν μπαινουν σιγουρα του ΙΚΑ? Γιατι τοτε στο ΙΚΑ μου εδωσαν μια βεβαιωση οπου αναγραφεται το ποσο που εισεπραξα και λεει "για την εφορια" ?.....δεν ξαναρωτας? Εκτος αν ειναι για επιδομα ΙΚΑ πχ για καισαρικη που δεν εχω παρει ακομα, γι αυτο δε γνωριζω τι γινεται.

Ελπιζω για τον ΟΑΕΔ να ισχυει 100% γιατι αντε να τους βρω.

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα από τον ΟΑΕΔ δεν εναι φορολογητέο εισόδημα. Αυτό σημαίνει ότι στο Ε1 θα μπει προαιρετικά, σαν ποσό για κάλυψη τεκμηρίων (τωρινών ή μελλοντικών).

 

Θα πας λοιπόν στη τρίτη σελίδα του εντύπου, στον πίνακα 6 "ποσά που μειώνουν την ετήσια δαπάνη" και θα συμπληρώσεις το ποσό στον κωδικό 659 ή 660 (ανάλογα με το αν υποβάλλεις δήλωση μόνη σου ή από κοινού με σύζυγο).

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σου εδωσαν χαρτι απο το ΙΚΑ που λεει "για εφορια" αλλα δεν δηλωνεται ουτε του ΙΚΑ,ουτε του ΟΑΕΔ γιατι ανηκουν στην κατηγορια Επιδοματα κι οχι Εισοδηματα.Μονο τα λεφτα που παιρνουμε απο το εξαμηνο του ΟΑΕΔ δηλωνονται γιατι αναφερονται ως Βοηθημα και οχι ως Επιδομα-οποτε πας στον ΟΑΕΔ που ελαβες τα χρηματα και ζητας ειδικη βεβαιωση για την εφορια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα το ξαναπώ. Το επίδομα δηλώνεται προαιρετικά, για κάλυψη τεκμηρίων. Δεν φορολογείται._

 

Λόγω δουλειάς κάτι ξέρω. Παραπάνω. :P

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...