Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2006 ΠΑΝΤΡΕΨΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΦΙΛΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ... ΑΜΜΕΣΩΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΑΝ ΝΟΝΟΙ...

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΔΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΗ ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΝΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ 6ΜΗΝΩΝ.. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ

ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΟΝΝΟΥΣ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ! ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ...

ΒΑΛΑΜΕ ΛΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟΥΣ

ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΗΚΑΝ..

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ...

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΑΣ...?

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nατασα μου εχεις απολυτο δικιο κ λυπαμαι που θα υποστειτε ολο αυτο.

Εγω ενα πραγμα εχω καταλαβει, αντι να πηγαινουμε μπροστα παμε ολο κ πιο πισω...

Γιατι δεν βαζετε ενα δικο σας ατομο να κραταει το παιδι στην διαρκεια της λειτουργιας αλλα ουσιαστικα να ειστε εσεις οι νονοι του?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να το ψαξετε και να επιμεινετε.Μιλαμε για τους πνευματικους γονεις του παιδιου,που για να τους επιλεξει το ζευγαρι,σημαινει οτι αυτους διαλεξε σαν προτυπα για το παιδι του.Παντως,αν αυτο σε βοηθαει,επειδη τα δικα μου παιδια δεν τα βαφτιζαν αν δεν εκανα εγω θρησκευτικο,ειχα κανει πολιτικο,αναγκαστηκαμε να κανουμε θρησκευτικο.Μηπως αν σας παιρνουν οι ημερομηνιες να το κανονιζατε,γιατι δεν θα βαφτιζουν ουτε τα παιδια σας οταν κανετε με το καλο,γλυκεια μου.Και οχι,βεβαια,αυτο που κανουν,δεν ειναι καθολου σωστο :!::mad::mad::mad::mad::mad:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε και σε άλλη εκκλησία.

Έχω ακούσει από πολλούς που παντρεύτηκαν με πολιτικό γάμο, ότι είχαν οι ίδιοι οι γονείς πρόβλημα, και δεν μπορούσαν να κάνουν βάφτιση.

Εχω πάει όμως και σε βαφτίσεις που οι νονοι ή οι γονείς είχαν παντρευτεί με πολιτικό γάμο. Ψάξτε το λίγο παραπάνω σε άλλες εκκλησίες. Πιστεύω ότι είναι στην κρίση του παππά.

Είναι κρίμα, να το βαφτίσουν άλλοι από υποχρέωση. Εδώ με προθυμία, βαφτίζουν παιδιά και μετά αδιαφορούν, πόσο μάλλον αν γίνει από την αρχή από υποχρέωση.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζετε ενα δικο σας ατομο να κραταει το παιδι στην διαρκεια της λειτουργιας αλλα ουσιαστικα να ειστε εσεις οι νονοι του?

αυτο θα σου προτεινα κι εγω.ετσι κι αλλιως τυπικη ειναι η διαδικασια της βαφτισης.Και την κορη μου καθολικη την βαφτισε απλα την "λαδωσε" ο πατερας μου που ηταν ορθοδοξος,κατα τ'αλλα και οι δυο ειπαν το πατερ ημων και οι δυο εχουν παντρευτει με πολιτικο.θυμαμαι μας ρωτησαν μονο λεκτικα και ειπαμε οτι δεν εχουν παντρευτει με πολιτικο,χαρτια δεν ειχαν ζητηθει...τυπικα και χαζα τα βρισκω ολα αυτα... :roll:

υπαρχουν λυσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κιανούργια διάταξη; Μήπως την ξεσήκωσαν από κανένα σκονισμένο βιβλίο του Μεσαίωνα; Καταρχήν, πού έμαθαν οι παπάδες πώς παντρευτηκαν οι νονοί; Εγώ είμαι παντρεμένη με πολιτικό και δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε να γίνω νονά ούτε να μου βαφτίσουν το δικό μου μωρό. Κανονικά απαγορεύεται πια να αποκαλύπτεται το θρήσκευμά σου αν δεν το επιθυμείς. Εγώ λέω να μην παραδώσετε τα όπλα. Δε θα μας κάνουν κουμάντο οι παπάδες λες και είναι δική τους η ιδέα ή το μυστήριο της βάφτισης.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφήσετε έτσι... Να ψάξετε κι αλλού, σε άλλη εκκλησία... Κι εμείς με πολιτικό είμαστε αλλά μια χαρά βαπτίσαμε το παιδί μας. Νονά δεν έχω γίνει, αλλά η ερώτηση του παπά και η μόνη του απαίτηση ήταν η νονά του παιδιού να είναι Χριστιανή. Όχι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο, αλλά Χριστιανή. Ελπίζω να βρείτε κάποια θετική λύση, είναι κρίμα...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξέρω οτι ειναι θέμα εκκλησίας και παπά!

Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ξέρω οτι ειναι θέμα εκκλησίας και παπά!

Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξέρω οτι ειναι θέμα εκκλησίας και παπά!

Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

δεν παίζεσαι λέμεεεεε!!

 

natasa θα συμφωνήσω με την elias christina,ας σταθεί κάποιος δίπλα για το τυπικό όπως έκανε η athena.

Από το να μπεις στη διαδικασία να διεκδικείς,να συζητάς κλπ,βρες κάποιον να φαίνεται σα νονός και ασχολήσου με μπομπονιέρες και προσκλητήρια!!! :D

Πάντως κι εμάς δεν μας ρώτησε τίποτα ο παπάς όταν κλείσαμε για τη βάπτιση.Ούτε για εμάς ούτε για την νονά.

Link to comment
Share on other sites

:lol: και γω πιστευω οτι η πρεπει να αλλαξετε ενορια η να το ψαξετε καλυτερα το θεμα γιατι ο αδερφος μου βαφτισε το παιδι του χωρις να εχει κανει θρησκευτικο γαμο που ολοι λενε οτι δεν γινεται.εδω στη μυτιληνη αλλοι δεχονται αλλοι οχι.και οι γονεις μου φαινεται οτι επρεπε να το δουν καλυτερα το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να το ψαξετε και να επιμεινετε.Μιλαμε για τους πνευματικους γονεις του παιδιου,που για να τους επιλεξει το ζευγαρι,σημαινει οτι αυτους διαλεξε σαν προτυπα για το παιδι του.Παντως,αν αυτο σε βοηθαει,επειδη τα δικα μου παιδια δεν τα βαφτιζαν αν δεν εκανα εγω θρησκευτικο,ειχα κανει πολιτικο,αναγκαστηκαμε να κανουμε θρησκευτικο.Μηπως αν σας παιρνουν οι ημερομηνιες να το κανονιζατε,γιατι δεν θα βαφτιζουν ουτε τα παιδια σας οταν κανετε με το καλο,γλυκεια μου.Και οχι,βεβαια,αυτο που κανουν,δεν ειναι καθολου σωστο :!::mad::mad::mad::mad::mad:
ΓΕΝΝΑΩ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ... ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ... ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΩΝ... ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

:lol: και γω πιστευω οτι η πρεπει να αλλαξετε ενορια η να το ψαξετε καλυτερα το θεμα γιατι ο αδερφος μου βαφτισε το παιδι του χωρις να εχει κανει θρησκευτικο γαμο που ολοι λενε οτι δεν γινεται.εδω στη μυτιληνη αλλοι δεχονται αλλοι οχι.και οι γονεις μου φαινεται οτι επρεπε να το δουν καλυτερα το θεμα.
ΝΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΕΝΟΡΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΠΟΛΥ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΄ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκεια μου,η μητερα του μωρου θα το αποφασισει βεβαια,παντως εμενα η μεγαλη μου κορη βαφτιστηκε μαζι με την μικρη μου,διπλα βαφτισια,οταν ηταν 18 μηνων.Παντως,οι λυσεις που σου προτεινουν τα κοριτσια ειναι πολλες.Κι'εγω πρωτη φορα ακουω να ρωτανε την νονα σχετικα με τον γαμο της.Μηπως θελει ο παπας το κατιτις του,λεω'γω τωρα :?::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζετε ενα δικο σας ατομο να κραταει το παιδι στην διαρκεια της λειτουργιας αλλα ουσιαστικα να ειστε εσεις οι νονοι του?

αυτο θα σου προτεινα κι εγω.ετσι κι αλλιως τυπικη ειναι η διαδικασια της βαφτισης.Και την κορη μου καθολικη την βαφτισε απλα την "λαδωσε" ο πατερας μου που ηταν ορθοδοξος,κατα τ'αλλα και οι δυο ειπαν το πατερ ημων και οι δυο εχουν παντρευτει με πολιτικο.θυμαμαι μας ρωτησαν μονο λεκτικα και ειπαμε οτι δεν εχουν παντρευτει με πολιτικο,χαρτια δεν ειχαν ζητηθει...τυπικα και χαζα τα βρισκω ολα αυτα... :roll:

υπαρχουν λυσεις...

ΤΩΡΑ ΖΗΤΑΝΕ ΧΑΡΤΙΑ. ΔΕΛΤΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ...ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΧΑΡΤΙΑ..

ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξέρω οτι ειναι θέμα εκκλησίας και παπά!

Εμεις που παντρευτήκαμε με πολιτικό λες να μην μας αφήσουν να βαφτίσουμε το παιδί μας;;; Αχ μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΖΗΤΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η διάταξη ισχύει. Η έννοια είναι ότι κάποιος που δεν σέβεται τα μυστήρια δεν μπορεί να γίνει "πνευματικός πατέρας" και καθοδηγητής του παιδιού στα θρησκευτικά του θέματα. Τώρα, αν για σας το μυστήριο της βαφτίσεως είναι τυπική διαδικασία, μπορείτε να μάθετε το παιδάκι να σας λέει νονούς κι ας μην το βαφτίσατε.Αλλά σίγουρα ο περιορισμός δεν είναι θέμα παπά ή ενορίας. Τα παιδιά των ζευγαριών που παντρεύτηκαν με πολιτικό γάμο βαφτίζονται χωρίς πρόβλημα.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

sstaa,μη μου λες τετοια τωρα.Αδικα τοσα λεφτα που δωσαμε γιατι δεν βαφτιζαν τα μωρα μας χωρις θρησκευτικο :!::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

εμείς βαφτίσαμε το μωρό της κολλητής μου πριν 2 μήνες περίπου, ο παπάς δεν μας ζήτησε ούτε χαρτιά, ούτε πιστοποιητικά, το μόνο που μας ζήτησε ήταν 150€. Επίσης πριν λίγο καιρό πάλι, μια απο τις κοπέλες που δουλεύουμε μαζί στο γραφείο είναι Κινέζα και παντρεμένη με Έλληνα με πολιτικό, όταν βάφτισε τον γιο της κανένας δεν τους ρώτησε τίποτα. Είναι θέμα παπά και ενορίας.

Link to comment
Share on other sites

sstaa,μη μου λες τετοια τωρα.Αδικα τοσα λεφτα που δωσαμε γιατι δεν βαφτιζαν τα μωρα μας χωρις θρησκευτικο :!::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

 

Που τα δωσατε καλε? Μπορείτε να καταγγείλετε τον παπά που δεν βαφτιζε τα παιδιά χωρίς θρησκευτικό. Επίσης βαφτίζονται χωρίς πρόβλημα και τα παιδιά εκτός γάμου. Το τσέκαρα τώρα τελευταία!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Σε ο,τι χρειαζεται για θρησκευτικο,τραπεζωματα,λεφτα στον παπα,στην εκκλησια,μην νομιζεις,η κουμπαρα μου ειναι 13 χρονων,δεν την αφησαμε να τα πληρωσει ολα,την θελαμε γιατι ειναι η αγαπημενη συγγενης μας,μεγαλη αδυναμια.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζετε ενα δικο σας ατομο να κραταει το παιδι στην διαρκεια της λειτουργιας αλλα ουσιαστικα να ειστε εσεις οι νονοι του?

αυτο θα σου προτεινα κι εγω.ετσι κι αλλιως τυπικη ειναι η διαδικασια της βαφτισης.Και την κορη μου καθολικη την βαφτισε απλα την "λαδωσε" ο πατερας μου που ηταν ορθοδοξος,κατα τ'αλλα και οι δυο ειπαν το πατερ ημων και οι δυο εχουν παντρευτει με πολιτικο.θυμαμαι μας ρωτησαν μονο λεκτικα και ειπαμε οτι δεν εχουν παντρευτει με πολιτικο,χαρτια δεν ειχαν ζητηθει...τυπικα και χαζα τα βρισκω ολα αυτα... :roll:

υπαρχουν λυσεις...

ΤΩΡΑ ΖΗΤΑΝΕ ΧΑΡΤΙΑ. ΔΕΛΤΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ...ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΧΑΡΤΙΑ..

ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

εμάς δεν μας ζήτησαν τίποτα από όλα αυτά , μόνο την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού και τις ταυτοτητες μας!

 

(η βάφτιση έγινε πριν από μερικές ημερες)

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ο,τι χρειαζεται για θρησκευτικο,τραπεζωματα,λεφτα στον παπα,στην εκκλησια,μην νομιζεις,η κουμπαρα μου ειναι 13 χρονων,δεν την αφησαμε να τα πληρωσει ολα,την θελαμε γιατι ειναι η αγαπημενη συγγενης μας,μεγαλη αδυναμια.

 

Παντρευτήκατε στην ενορία σου και σου επέβαλαν να πληρώσεις πέρα απο τα παράβολα και το τυπικό (νομίζω 150) και να κάνεις κάποιο τραπέζι ? :shock: Εγώ είμαι ανύπαντρη αλλά και σε κάποια φάση που το συζήταγα για γάμο θα έκανα τον φτηνότερο θρησκευτικό γιατί η φάση μας δεν ήταν ούτε για έξοδα, ούτε για διπλές διαδικασίες. Το ερώτημα είναι ποιός σας είπε ότι δεν θα βαφτίζονταν το παιδί αν δεν παντρευόσασταν με θρησκευτικό? Αν το είπε παππάς λάθος του και κακώς το δεχτήκατε!!! :shock:

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...