Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως απασχολείται τα παιδιά σας το απόγευμα?


Recommended Posts

Γεια σας,

Εχω ένα αγοράκι 28 μηνών. Και εγώ και ο συζυγός μου εργαζόμαστε το πρωί και ο μικρός μένει στο σπίτι με την γιαγιά του κάποιες μέρες και κάποιες με μία θεία του (παιδικό λέμε να ξεκινήσουμε απο Σεπτέμβρη). Το απόγευμα που είμαστε λοιπόν σπίτι, ειδικά τώρα το χειμώνα, δεν ξέρουμε με τι να τον απασχολήσουμε. Είναι παιδί που βαριέται εύκολα τα παιχνίδια του, παίζει λίγα λεπτά και τα αφήνει και όσο παίζει θέλει οπωσδήποτε να είμαστε κοντά του (ειδικά ο μπαμπας), δεν κάθεται μόνος του ούτε λίγα λεπτα κάτι που μας κουράζει. Οπότε καταλήγει είτε να βλεπει τηλεορασή είτε να μας έχει μπροστά απο τον υπολογιστή για να του βάζουμε βιντεάκια. Όμως δεν θέλουμε να απασχολείτει έτσι πάνω απο 1-2 ώρες την ημέρα. Τους παιδότοπους τους αποφεύγουμε λόγω ιώσεων.

Εσείς πως περνάτε τα απογεύματά σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού όπως λες τα πρωινα λείπετε και οι 2 λογικό δεν είναι το παιδί το απόγευμα να θέλει να ασχολείστε μαζί του;εμένα ο δικός μου που είμαστε όλη τη μέρα μαζί και πάλι με τα παιχνίδια του ελάχιστα ασχολείται.και το απόγευμα εννοείται κολλάει πάνω στον πατέρα του.Εμείς ζωγραφίζουμε...παίζουμε με καμία μπάλα...αυτοκινητζάκια....τον βάζω στη μπανιέρα να παίξει με τα νερα...φυσικά βλέπει παιδικά στον υπολογιστή(ευτυχώς έχουμε tablet και δε χρειάζεται να του βάζουμε εμείς,τα βάζει μόνος του)...φτιάχνουμε κανα κέικ.Αν και σε αυτή ηλικία νομίζω καλύτερη απασχόληση είναι η βόλτα .εμείς περιμένουμε πως και πωςναφτιαξει ο καιρός να βγαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και εμεις tablet και το χειριζεται καλυτερα και από εμάς ...

Το καλοκαιράκι το περιμένουμε πως και πως...

τώρα τι κάνουμε? έλεγα μήπως είχατε καμία ιδέα για βόλτες τώρα το χειμώνα, εκτός παιδότοπων....

Link to comment
Share on other sites

προχτες που ειχε καλο καιρο πηγα την δικια μου στις κουνιες!!την παω συνεχεια οταν εχει καλο καιρο και αν εχει ξυπνησει απο την μεσημεριανη σιεστα της κατα τις 4 ωστε στις 5 να ειμαστε στις κουνιες πριν νυχτωσει γιατι βγαζει και υγρασια αργοτερα!!οταν ειμαστε σπιτι της βαζω στον υπολογιστη και εγω ενα site με παιχνιδια (οχι πανω απο μιση ωρα)μετα κανουμε πλαστελινες,θα δει και τηλεοραση μαζι μας θα ζωγραφισουμε θα φαμε εννοειτε ξανα και ξανα(ειναι φαγανο το ατιμο δοξα το θεο:o:o:o)θα διαβασουμε παραμυθι κτλκτλ.σιγουρα ο χειμωνας ειναι πακετο για τα παιδια και για εμας τους μεγαλους γιατι τις πιο πολλες ωρες τις περναμε στο σπιτι!τα παιδακια θελουν να ξεσκανε ομως γιαυτο και εγω αν εχει καλο καιρο την παω στις κουνιες!τι πειραζει?αν τα ντυνεις καλα μια χαρα!!δοκιμασε αν μενετε αθηνα να τον πας και μεχρι το Mall.εγω την πηγα πριν απο 2 βδομαδες και περασε πολυ καλα!καναμε εκει λιγο αυτοκινητακι,φαγαμε βολτιτσα στις βιτρινες κτλ.δυστυχως δεν μπορεις τον χειμωνα να την βγαλεις τσαμπα!οπου και να πας βολτα θα θελεις να του παρεις και το κατι του!!υπομονη μεχρι το καλοκαιρι λοιπον γιατι και εγω το περιμενω πως και πως!!και στην βεραντα να καθεσε εξω με το παιδι και να του βαλεις κανα κουβαδακι με νερο και πετρουλες μια χαρα περνανε!!αλλο πραμα το καλοκαιριιιιιιι!!;);)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Φ'ιλη μου , υπάρχει πολύ ωραίο υλικό γι αυτήν την ηλικία, που μπορείτε να περνάτε δημιουργικές ώρες.Σαφώς και είναι απαραίτητη η παρουσία ενός ενήλικα διότι δεν μπορεί ακόμα να παίξει μόνο του.

Υπάρχει ενδιαφέρον υλικό στα καταστήματα early learning , αλλά μπορείς επίσης να πάρεις παζλ με λίγα και μεγάλα κομμάτια που σταδιακά θα αυξάνεις τον βαθμό δυσκολίας, μουσικά όργανα , βιβλιοπαραμύθια με ζωάκια, οικοδομικό υλικό με μεγάλα κομμάτια τύπου dublo ,φάρμα- ζωάκια,κουζινικά με φαγητά για συμβολικό παιχνίδι, πλαστελίνες , ενσφηνώματα , αυτοκίνητα με ήχους, χαρτί του μέτρου και χονδρούς μαρκαδόρους για πειραματισμό γραφοκινητικότητας, δαχτυλομπογιές

και άλλα πολλά που προάγουν τη φαντασία , την δημιουργικότητα , τον πειραματισμό και τη χαρά του παιχνιδιού.

Καλή διασκέδαση!

Νηπιαγωγός

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η ηλικία είναι πολύ εύκολη για παιχνίδια και πολύ εύκολο να τον μάθεις να παίζει μόνο του γιατί το ''ξεγελάς'' πιο εύκολα αν μου επιτρέπεται αυτή η έκφραση. Εμείς σε αυτή την ηλικία βέβαια μας άρεσε τρελά να παίζουμε μαζί αλλά πάντα την αφήναμε και λίγο να δούμε μόνη της πως θα παίξει.

Παίζαμε πλαστελίνη (πολλές ώρες), τουβλάκια, αυτοκινητάκια, μπάλα, ξεκινήσαμε ζωγραφική με μαρκαδόρους, κόλλα, ψαλίδι, χειροτεχνίες γενικά, ζωάκια, μωρό με καρότσι, κουζινικά και μαγειρέματα, παζλ κι επιτραπέζια κατάλληλα για την ηλικία τους (να ενώνεις τα πόδια στα ζώα πχ) και διάφορα άλλα....πάντως σε αυτή την ηλικία μόνο τηλεόραση δε βλέπαμε και υπολογιστή.

Και αν παίζεις αρκετή ώρα μαζί του,μπορείς να του πεις:φτιάξε μου κάτι αγάπη μου και θα έρθω να το δω σε 5 λεπτά δίνοντας του έτσι την ευκαιρία να δημιουργήσει λίγο μόνος του και να μάθει σιγά σιγά να παίζει και χωρίς εσένα.

Είναι φανταστική ηλικία αυτή και είναι κρίμα να τη σπατάλατε από τώρα στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου παντος που ειναι τρια και σχετικα κοντα σε ηλικια εχουν το καλο οτι παιζουν πολυ μεταξυ τους . εγω περισσοτερο τον διαιτητη κανω βεβαια γιατι τσακωνονται κιολας. ομως οταν ηταν μονη της η μεγαλη μου συνηθως με τα βιβλιακαι με τα πλαστικα μικρα ζωακια ( καναμε κει θεατρο των ζωων με αυτα, τησ αρεζε πολυ)ασχολιοταν. Περνουσε μονη της ατελειωτες ωρες στον πινακα ζωγραφικης γραφω-σβηνω και με τα ταπερ και κουταλια της μαμας μαγειρευε συνεχεια . Φαντασια να υπαρχει!!!

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα παιδια βρισκουν ενδιαφερον σε οτι δεν ειναι "παιδικο παιχνιδι"

 

εγω λογω και οικονομικων προβληματων εφτιαχνα ζυμαρι και τους το εδινα να το πλασουν διαφορα σχηματα, παιζαμε με τα κουζινικα , τους εκρυβα πραγματα για να τα βρουν,εβαζα χαρτι με το μετρο πανω στον τοιχο και τα αφηνα να ζωγραφισουν" ενθουσιαζονται περισσοτερο με μεγαλες επιφανειες"

 

τους εβαζα να φτιαξουν μια χορογραφια και να μου τη δειξουν μετα..

 

τους εδινα παλια περιοδικα και τους ελεγα να κοψουν -πραγματα που βρισκουμε στο σουπερ μαρκετ - πραγματα που βρισκουμε σε μια ντουλαπα -

πραγματα που βρισκουμε στους δρομους κτλ

 

αυτα απο οτι θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,,επειδη λειπεται πολλες ωρες λογικο ειναι το παιδι να σας αποζηταει,,εδω σε αυτη την ηλικια και σπιτι ολη μερα να εισαι σε ψαχνει το παιδι σε θελει διπλα του,,,,το τι καναμε???πολλα,,,,σιγουρα ομως τα καναμε μαζι,,οκ η μικρη ητανε τυχερη ειχε τη μεγαλη να παιζουνε μαζι αλλα και εγω μαζι,,,ειδικα με τη μεγαλη θα μιλησω που ητανε μονη της σε αυτη την ηλικια που λες προσπαθουσαμε να βγαινουμε εξω αν το επετρεπε ο καιρος και μεσα καναμε λιγο απο οσα παραπανω αναφερθηκαν,,,,εμεις πρεπει να τους δειξουμε πως να παιξουνε ,,,και συνηθως παιζουνε με οτι ασχετο απο παιχνιδι υηπαρχει,,,λατρευαμε τα παζλ ακομη δηλαδη τουβλακια πλαστελινες θεατρο και πολυ μα παραπολυ χορο,,,,,στο σπιτι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Για μέσα στο σπίτι αν έχετε να κάνετε δουλειές ζητήστε του να σας ''βοηθήσει''. ΟΚ θα γίνουν πιο αργά αλλά θα το διασκεδάσει.

Είναι σε ηλίκια που έχει ανάγκη να του αφιερώσετε ώρα.

Δεν είναι ανάγκη και οι 2 μαζί, 1 ώρα η μαμά, 1 ώρα ο μπαμπάς.

Εκτός από τα παιχνίδια του, που ίσως έχει ανάγκη να του δείξετε πως να τα παίζει (και μετα θα βρει και τον δικό του τρόπο), μπορείται να δείτε μαζί βιβλία, να του διαβάσετε απλά παραμύθια, να χορέψετε μαζί, να ''παλέψετε'', να παίξετε κυνηγητό...

Ζητάει επικοινωνία μαζί σας τα βιντεάκια και η τηλ είναι αχρηστα για αυτή την ηλικία.

 

Για το έξω. Εισήγηση μου είναι να τον βγάζεις ανεξαρτήτως καιρού. Τα πάντα μια συνήθεια είναι. Το μόνο που χρειάζεται είναι καλό ντύσιμο. Εγώ τα έβγαζα και τα βγάζω, μπορεί να έχει 2-3 βαθμούς και να παίζουν στην παιδική χαρά για 2 ώρες. Μονό να μην βρέχει την συγκεκριμένη ώρα. Η μόνη που κρυώνει είμαι εγώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικος μου γιος ηταν ζωηρο και κινητικο παιδι και κυριως του αρεσαν τα εξης :

1. μαγειρεμα διπλα μου ακριβως σε μικρη κατσαρολα

2. παιχνιδι στο νιπτηρα του μπανιου (ευτυχως μεγαλος) μισογεματος με νερο να παιζει με παιχνιδια πλαστικα, ανεβασμενος σε μικρο σκαμνακι (ατελειωτες ωρες)

3. παιχνιδι στην βεραντα με μπαλα και οτιδηποτε (του αρεσε η αισθηση του αερα) (βαλαμε προσθετα πλαστικα καγκελα για να ειμαστε ησυχοι)

4. ποδηλατο που το οδηγουσα εγω, στην γειτονια ή αλλου

5. παιδικη χαρα παρα πολυ συχνα, καθοταν στα χωματα, με μακρυ παντελονι παντα, και εσκαβε

6. περπατημα με τα ποδια ή καροτσι

7. επισκεψεις σε σπιτια με αλλα παιδακια(οχι συχνα ομως)

8. μεσα στο σπιτι κρυφτο, παζλ, βιβλιοπαραμυθια με φωνη ή μουσικη, πινακας γραφω σβηνω, λεγκο μεγαλα, μαγειρεμα και στην παιδικη κουζινα που πηραμε μετα απο απιστευρη επιμονη του, αυτοκινητακια, τρενακια κλπ

9. επιλεγμενα dvd με παραμυθια και τραγουδια (χορευε πολυ). Αυτα πανω κατω.Ελπιζω να σου εδωσα καποιες ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα κοριτσια , ο γιος μου δυο ετων ! Εχω και ενα βρεφακι μολις δεκα ημερον! Τα απογευματα μενω μονη και μετα δυο...η ωρες δεν περναν..και δεν ξερω τι αλλο να κανω για να απασχολω τον μεγαλο και να μην ζηλεύει τον μικρο. (οταν τον περνω στα χερια) Ειμαι μονη χωρίς βοηθεια...και τωρα ειναι και η 40μερες μεσα στο σπιτι τραγικες!!!!! Ο μεγαλος βαριεται τα παντα...δεν ξερω πια πως να τον απασχολεισω!πειτε καμια ιδεα....εσεις πως περνατε της μερες με μικρα παιδια..????:-(:eek::sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια , ο γιος μου δυο ετων ! Εχω και ενα βρεφακι μολις δεκα ημερον! Τα απογευματα μενω μονη και μετα δυο...η ωρες δεν περναν..και δεν ξερω τι αλλο να κανω για να απασχολω τον μεγαλο και να μην ζηλεύει τον μικρο. (οταν τον περνω στα χερια) Ειμαι μονη χωρίς βοηθεια...και τωρα ειναι και η 40μερες μεσα στο σπιτι τραγικες!!!!! Ο μεγαλος βαριεται τα παντα...δεν ξερω πια πως να τον απασχολεισω!πειτε καμια ιδεα....εσεις πως περνατε της μερες με μικρα παιδια..????:-(:eek::sad::-(:sad:

 

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις, οσο το επιτρεπει ο καιρος, ειναι να τα ντυνεις καλα και να πηγαινεις στην πιο κοντινη παιδικη χαρα-παρκο κλπ που υπαρχει στην γειτονια σου (οχι κλειστο χωρο). Οταν ο καιρος ειναι κακος, παρε ιδεες απο αυτα που εγραψαν τα κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Του γιου μου (2.5 χρόνων ) του έχω γράψει πολλά παιδικά τραγουδια σε cd, που κατέβασα από το youtube, τα ακούμε τα τραγουδάμε και χορεύουμε. Διαβάζουμε βιβλία, ζωγραφίζει με μαρκαδόρους. (αυτοκινητάκια, κινουμενα σχεδια είναι δεδομένα:) επίσης οταν κανει κρυο παμε στο εμπορικό κέντρο athens heart στον Ταύρο (έχει και δωρεάν πάρκινγκ) και έναν τεράστιο παιδότοπο στον 3ο όροφο. Το καλοκαίρι πηγαίνουμε στο άλσος της Νέας Σμύρνης που έχει πολύ ωραίες κούνιες. Για δραστηριότητες ενημερώνομαι από το artandlife.gr που έχω καταλήξει οτι ειναι το πιο πλήρες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...