Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκάκι - από ποιά ηλικία?


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 3,5. Μιας και του μπαμπα μας αρεσει το σκάκι, του εχει μαθει αρκετά πράγματα (ξερει να τοποθετεί τα πιονια και κάποιες βασικές κινήσεις) και γενικώς ο μικρός δείχνει ενδιαφέρον. Θεωρώ ότι ειναι πολύ καλη δραστηριότητα για το μυαλουδάκι του.

Ξερετε από ποια ηλικία δέχονται οι σύλλογοι? Βρηκα καποια site αλλά δε γραφουν ηλικία και δεν εχω καταφερει να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ψάχνω να βρω ένα λινκ για έναν τύπο εδώ που διδάσκει σκάκι σε τρίχρονα, αλλά δεν το βρίσκω. Συνήθως τα πιο δεκτικά παιδάκια από αυτή την ηλικία ξεκινάνε. Ακόμη κι αν δεν βρεις κάποιο σύλλογο που να τα παίρνει από τόσο μικρά, ίσως μπορείς να βάλεις αγγελίες στους συλλόγους και να βρεθεί κάποιος να δεχτεί να του κάνει μαθήματα.

 

Κι ο δικός μας μπαμπάς περιμένει εναγωνίως να κλείσει η μικρή τα 3 για να την ξεκινήσει :rolleyes:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν γκρουπ για πολύ μικρές ηλικίες (νομίζω 4 ετών), βέβαια αν ο μικρός του αρέσει σίγουρα θα ενταχθεί σε ένα γκρουπάκι παρόλο που είναι μικρός.

 

Αν δεν ξέρεις τους συλλόγους που υπάρχουν στην περιοχή σου, πες μου να σε ενημερώσω!!Καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ξεκινήσει αν του αρέσει, έχω γνωρίσει αρκετά πιτσιρίκια που πολύ πριν μάθουν να γράφουν τις κινήσεις παίζανε σε αγώνες. Αν επικοινωνήσεις με κάποιους σύλλογους σίγουρα θα βρεις κάποιο τμήμα που να του ταιριάζει

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ, δεν περίμενα τόσες απαντήσεις!

Επικοινώνησα με τον σύλλογο στη γειτονιά μου, μου ειπαν να τον παω τον μικρό στα μαθηματα, απλά ανησυχούσα μήπως -ενώ του αρεσει- βαρεθεί στα μαθήματα και δε θελει να πηγαίνει. Δλδ σκεφτομουν αν τον πήγαινα σε μεγαλύτερη ηλικία μήπως του ήταν πιο ευκολο.

peppi Πειραιά είμαστε, αν ξερεις κάποιο σύλλογο, θα ηθελα την πληροφορία, ευχαριστώ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 σύλλογοι στο Πειραιά. Ο Πειραϊκός είναι ο πιο παλιός και θα σου πρότεινα καλύτερα εκεί να στείλεις το παιδί σου. Θα έχουν πιο έμπειρους προπονητές και πιο πολλούς εγγεγραμμένους σκακιστές. Υπάρχει και άλλος ένας σύλλογος στη Νίκαια αλλά δεν ξέρω πόσο σε βολεύει. Εξίσου καλός και με πολλές δράσεις.

 

Συνήθως σε αυτή την ηλικία τα παιδιά δεν τα πιέζουν ιδιαίτερα ώστε να αγαπήσουν πρώτα το άθλημα και να μην τα φοβίσουν. Τα αφήνουν και αρκετό χρόνο να παίζουν μεταξύ τους για εξάσκηση και τα στέλνουν και σε σχολικους αγώνες ώστε να εξοικιώνονται!!αυτά!

ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Υπάρχουν γκρουπ για πολύ μικρές ηλικίες (νομίζω 4 ετών), βέβαια αν ο μικρός του αρέσει σίγουρα θα ενταχθεί σε ένα γκρουπάκι παρόλο που είναι μικρός.

 

Αν δεν ξέρεις τους συλλόγους που υπάρχουν στην περιοχή σου, πες μου να σε ενημερώσω!!Καλή αρχή!!!

 

 

 

ξερεις καθολου για Κερκυρα αν εχει κατι και που;;;;;

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

E, δεν πίστευα ότι θα έβρησκα αυτό το θέμα!

 

Το σκάκι είναι το αγαπημένο παιχνίδι του δεύτερου παιδιού μου που είναι τώρα 7,5 χρονών! Ξεκίνησε πολύ μικρός, του έμαθε ο μπαμπάς του.....

Τρελλαίνομαι να τους βλέπω να παίζουν οι δυό τους.....Μετά από 3 χρόνια εξάσκησης τον κοντράρει άνετα πλέον τον πατέρα του! Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ αν υπάρχει κάποιος σύλλογος εδώ που μένουμε, καλή ιδέα!

Εν τω μεταξύ ο μικρός έχει πάθει ψύχωση με το σκάκι!

Στήνει τα πιόνια, πάει τα χαϊδεύει, παίζει μόνος του όταν δεν βρίσκει αντίπαλο.....

Και φυσικά μου έμαθε κι εμένα και την νονά του! Δεν είναι συγκινητικό; Ένας 7χρονος να σου διδάσκει ένα πνευματικό παιχνίδι.....

 

Πέπη έχεις πμ

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O Πειραϊκός πάντως μου ειπε ότι δεν εχουν τμήματα για τόσο μικρά παιδάκια και μπορούν μόνο να μου προτείνουν κάποια βιβλία να διαβάζουμε, συνηθως ξεκινάνε από 5-6 χρονών.

Άρα συνεχίζουμε το παιχνίδι με τον μπαμπά για την ωρα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

O Πειραϊκός πάντως μου ειπε ότι δεν εχουν τμήματα για τόσο μικρά παιδάκια και μπορούν μόνο να μου προτείνουν κάποια βιβλία να διαβάζουμε, συνηθως ξεκινάνε από 5-6 χρονών.

Άρα συνεχίζουμε το παιχνίδι με τον μπαμπά για την ωρα.

 

Καλημέρα!

Μήπως θα μπορούσες να μας πεις και μας αυτά τα βιββλία αν πήρες τίτλους, σε παρακαλώ;:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα παμε το Σ/Κ να δουν τον μικρό από κοντά και θα μας πουν τα βιβλία. Πολύ ευχαριστως να σας τα γραψω. :)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Θα περιμένουμε λοιπόν! :P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

O Πειραϊκός πάντως μου ειπε ότι δεν εχουν τμήματα για τόσο μικρά παιδάκια και μπορούν μόνο να μου προτείνουν κάποια βιβλία να διαβάζουμε, συνηθως ξεκινάνε από 5-6 χρονών.

Άρα συνεχίζουμε το παιχνίδι με τον μπαμπά για την ωρα.

 

Mπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις το τηλ.του Πειραϊκού;

Θα με ενδιέφερε για την κόρη μου που είναι 5 χρονών.

Είναι στον Πειραιά αυτός ο σύλλογος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες εδω:

http://peiraikoschess.blogspot.gr/

 

Ναι, στον Πειραιά ειναι, Οδυσσέα Ανδρούτσου 91 (κοντά στη Γρηγοριου Λαμπράκη στο Πασαλιμάνι), τηλέφωνο δεν εχω, με μεηλ ειχα επικοινωνήσει: [email protected]

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω:

http://peiraikoschess.blogspot.gr/

 

Ναι, στον Πειραιά ειναι, Οδυσσέα Ανδρούτσου 91 (κοντά στη Γρηγοριου Λαμπράκη στο Πασαλιμάνι), τηλέφωνο δεν εχω, με μεηλ ειχα επικοινωνήσει: [email protected]

 

Eυχαριστώ!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ξερεις καθολου για Κερκυρα αν εχει κατι και που;;;;;

 

 

 

Μόλις είδα το ποστ. Δεν ξέρω από όταν το έγραψες αν έχεις βρει κάτι, αλλά στην Κέρκυρα όχι μόνο υπάρχει, είναι και πολύ καλός απ' ότι ξέρω!

http://skaki-kerkyra.blogspot.gr/

Σ'αυτό το λινκ θα βρεις ό,τι πληροφορία χρειάζεται.

Τα δικά μου είναι ακόμη μικρά (20 μηνών...) αλλά το ξέρω από τα σχολικά που διοργανώνουν.

Ελπίζω να βοήθησα:-).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και εμείς βρήκαμε σύλλογο στο μέρος όπου ζούμε και γράφτηκε ο μικρός μου! Του αρέσει πάρα πολύ και τα πάει πολύ καλά!!!

 

Ζουζουνέλ, βρήκες άκρη με τα βιβλία που λέγαμε μήπως;:cool:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...