Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το επίδομα τοκετού καταργείται στα Δημόσια Νοσοκομεία


Recommended Posts

Όσες γυναίκες επιλέγουν να γεννήσουν σε Δημόσια Νοσοκομεία χάνουν το επίδομα τοκετού.

Σύμφωνα με τον Ενιαίο Κανονισμό του Εθνικού Οργανισμού Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ), ο οποίος δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καταβάλλεται στις…

 

ασφαλισμένες, σε περίπωση τοκετού, αντί μαιευτικής περίθαλψης, εφάπαξ χρηματικό βοήθημα ύψους 900 ευρώ, 1.200 ευρώ για δίδυμη κύηση και 1.600 ευρώ για τρίδυμη κύηση.

 

Τα παραπάνω _ σημειώνεται _ εφαρμόζονται σε περίπτωση τοκετού σε μονάδα που δεν εφαρμόζεται το Κλειστό Ενοποιημένο Νοσήλιο. Δηλαδή, στα Κρατικά Νοσοκομεία

.

Στις περιπτώσεις νοσηλείας άνω των τεσσάρων ημερών λόγω επιπλοκών, εφαρμόζεται η διάταξη περί νοσοκομειακής περίθαλψης για την επιπλέον δαπάνη.

 

 

 

 

http://www.tromaktiko.info/2011/11/11/%CE%A4%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B7/

 

 

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταργείται και το επίδομα τοκετού στα δημόσια νοσοκομεία :-(:sad::-(

http://news.princeoliver.com/2011/11/11/health/381601/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CF%84/

Να δούμε από που αλλού θα κόψουνε:evil:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

επισης το τρομακτικο ειχε γραψει οτι ο καραφωτης πεθανε αλλα μια χαρα ειναι ο ανθρωπος.τωρα λιγο κουλο μου φαινεται να συμβαινει αυτο.δηλαδη με τι λογικη θα παρει επιδομα αυτος που παει στο ιδιωτικο?για να πηγαινει στο ιδιωτικο σημαινει πως η εχει φραγκα να σκασει η απλα εχει μαζεψει ενα ποσο επειδη δε θελει να παει σε δημοσιο.εκει θα τα δινουν δηλαδη?περιεργο δεν ειναι?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, εύχομαι να μην είναι αλλά δεν είναι ούτε περίεργο ούτε παράλογο με την λογική των τελευταίων ημερών. Σου λέει, θα μου στοιχίσει η νοσηλεία σου στο δημόσιο νοσοκομείο, θα πληρώσω γιατρούς, αναλώσιμα, θα σου δώσω και επίδομα, ε όχι! Είναι στην ίδια λογική που σου κόβουν το μισθό αλλά σου βάζουν επιπλέον φόρους, απλούστατο.

x7bp6wivf.png
Link to comment
Share on other sites

Από πότε θα καταργηθεί το επίδομα τοκετού για όσες γεννήσουν σε δημόσιο μαιευτήριο??

Υπάρχει κάποια ημερομηνία που μετά από αυτή όσες γεννησουν το χάνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχας καλησπερα και καλως σας βρηκαμε.:D

 

Περιμενουμε διδυμα το Μαιο.Διαβασαμε σημερα οτι κοβεται το επιδομα τοκετου για οσους γεννησουν σε δημοσιο νοσοκομειο.Θα γεννησουμε με καισαρικη.Αν παμε σε δημοσιο νοσοκομειο θα πληρωσουμε νοσηλεια?

Link to comment
Share on other sites

το άκουσα και εγώ στις ειδήσεις.. καταργείται όντως.. στα δημόσια νοσοκομεία δεν πληρώνεις, όποτε σου λέει τι το θες το επίδομα.. το ικα γενικά σου παρείχε επίδομα τοκετού 1000? περίπου κ εσύ αποφάσιζες αν θα τα έδινες σε ιδιωτικό ή αν θα κράταγες σε περίπτωση που θα γεννούσες σε δημόσιο, έπαιρνες και το επίδομα μητρότητας 1000? περίπου κ αυτά, μια χαρα!τωρα για το μητρότητας δεν άκουσα κάτι αλλά για του τοκετού το κόβουν, αν δεν το κόψανε ήδη..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, βοηθήστε με να καταλάβω.

Ως δημ. υπαλ. το ποσό που πήρα όταν γέννησα ήταν 1000 ευρω και τέλος.

Η κουμπάρα μου γέννησε όσο ήταν στο ταμείο ανεργίας πέρυσι, και μου είπε πως πήρε 4,700,παρ'όλο που πήγε στο δημόσιο και δεν πλήρωσε μια.

Πείτε μου, ισχύουν αυτά τα ποσά ή μου λέει μούφες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι έχουν πάρει την ίδια ανακοίνωση και την έχουν κάνει copy/paste, πρακτικά όποια γνωρίζει ας μας πει τι σημαίνει αυτή η απόφαση.

Όσες γεννούσαν σε δημόσιο νοσοκομείο έπαιρναν ένα επίδομα τοκετού, ναι?

Κόβεται αυτό τώρα έτσι?

ΟΚ... Κάπου αλλού διάβασα ότι αυξάνονται τα νοσήλεια σε δημόσια νοσοκομεία για τοκετούς...

Άρα, νοσήλεια υπάρχουν... Άρα αυξάνοντας τα νοσήλεια και καταργώντας το επίδομα τι μας μένει? Να μην κάνουμε παιδιά... Καλό...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι έχουν πάρει την ίδια ανακοίνωση και την έχουν κάνει copy/paste, πρακτικά όποια γνωρίζει ας μας πει τι σημαίνει αυτή η απόφαση.

Όσες γεννούσαν σε δημόσιο νοσοκομείο έπαιρναν ένα επίδομα τοκετού, ναι?

Κόβεται αυτό τώρα έτσι?

ΟΚ... Κάπου αλλού διάβασα ότι αυξάνονται τα νοσήλεια σε δημόσια νοσοκομεία για τοκετούς...

Άρα, νοσήλεια υπάρχουν... Άρα αυξάνοντας τα νοσήλεια και καταργώντας το επίδομα τι μας μένει? Να μην κάνουμε παιδιά... Καλό...

 

 

Στο παρεμφερες θεμα που υπαρχει για τα νοσηλεια, εχει γραφτει οτι τελικα η διαταξη που ανεφερε οτι πλεον υπαρχουν νοσηλεια στα δημοσια νοσοκομεια εχει παρερμηνευθει και τελικα δεν θα υπαρχει θεμα πληρωμης. Βεβαια παρολαυτα κοπελες που ρωτησαν στα ιδια τα νοσοκομεια, λενε οτι επικρατει ενα μπαχαλο και οτι δεν ξερουν ακριβως τι συμβαινει ακομη και οι εργαζομενοι. Προς το παρον πληρωνουν. Για το επιδομα τοκετου αγνωστο αν θα το παρουν ή οχι. Ωσπου να διευκρινισθει το θεμα παντως ας ελπισουμε να μην πληρωσουν καποιοι αδικα. Βεβαια ολα αυτα τα ξερω απο θεματα εδω μεσα, δεν το εχω ψαξει η ιδια.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δημόσια νοσοκομεία, φυσικά και έχουν νοσήλεια. Απλά τα καλύπτει το ταμείο μας. Εμένα μου κάλυπτε Α' θεση, οπότε δεν πλήρωσα τίποτα. Αν όμως ήθελα λούξ θα πλήρωνα κάποια διαφορά. Τώρα, αν τα ταμεία αρχίζουν να καλύπτουν λιγότερα, θα πληρώνουμε τη διαφορά σε όλα.

 

Για τι εάν κόβεται το επίδομα, δεν ξέρω. Έτσι κι αλλιώς για 'φακελάκι' ήταν, οπότε..... θα κόψουμε κι εμείς το φακελάκι και έρχεται στα ίσα του!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα

Εγω που πηρα αρχες της βδομαδας κ ρωτησα στο Παπαγεωργιου Θεσσαλονικης μου ειπαν απο το λογιστηριο οτι ο Φ.Τ ειναι περιπου στα 400 αν δεν κανω λαθος κ η Κ.Τ καλυπτεται απο το ικα διοτη θεωρητε χειρουργειο.

Στο ικα που πηρα κ ρωτησα στη προϊσταμενη μου ειπε οτι δεν εχουν τετοια ενημερωση κ να μην πιστευουμε οτι ακουγετε.

Η γνωμη μου λοιπον ειναι να παρει η καθε μια μας στις παροχες των ταμειων της κ να μαθει τι ησχυει για καθε ταμειο.

Αυτο που ξερω στανταρ κ δεν αλλαζει ειναι για το τεβε που δινει φιξ 800 ειτε νοσοκομειο ειτε κλινικη αυτα παιρνεις κ πληρωνεις κανονικοτατα ολα

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, βοηθήστε με να καταλάβω.

Ως δημ. υπαλ. το ποσό που πήρα όταν γέννησα ήταν 1000 ευρω και τέλος.

Η κουμπάρα μου γέννησε όσο ήταν στο ταμείο ανεργίας πέρυσι, και μου είπε πως πήρε 4,700,παρ'όλο που πήγε στο δημόσιο και δεν πλήρωσε μια.

Πείτε μου, ισχύουν αυτά τα ποσά ή μου λέει μούφες?

 

 

η κουμπαρα σου προφανως ειχε 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια και πηρε επιδομα κυοφοριας-λοχειας και τοκετου γι"αυτο και πηρε τοσα χρηματα.περυσι ομως ηταν και αλλιως τα πραγματα,απο φετος και του χρονου γινονται καποιες αλλαγες(και οπως παντα εις βαρος μας)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και πληρωνεις σε Δημοσιο Νοσοκομειο!!Ιδιως αν επιλεξεις δωματιο που δεν το δικαιολογει η ασφαλεια σου!Εγω ειμαι Δημοσιος Υπαλληλος,πληρωσα για ΦΤ σε δικλινο δωματιο περιπου 400 ευρω για 5 ημερες..Μαλιστα η αποδειξη ηταν απαραιτητη για να παρω απο τον Οπαδ το επιδομα τοκετου που δεν ξεπερνα τα 1000 ευρω.Και ειμαι σιγουρη γι αυτο που λεω διοτι απο λαθος του λογιστηριου του νοσοκομειου μας ειπαν να φυγουμε χωρις να δωσουμε τιποτε και οταν πηραμε τηλεφωνο στα γραφεια του Οπαδ για το επιδομα και του αναφεραμε Φτ και δικλινο και οτι δεν πληρωσαμε τιποτε μας ειπαν οτι πως θα πρετε το επιδομα αν δεν εχετε αποδειξη του κοστους νοσηλειας.Απο οτι διαβασα μαλιστα απλα το επιδομα τοκετου δεν θα ξεπερνα πλεον τα 900 ευρω για ασφαλισμενες σε οποιοδηποτε ταμειο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς επίσης μάθαμε για την αύξηση στα νοσήλεια και ρωτήσαμε και τον γιατρό μας ο οποίος μας το επιβεβαίωσε (μιλάμε για το Αττικό, όπου θα γεννήσω), πλέον η τιμή για τον τοκετό ειναι 870ευρ και δεν ήξερε να μας πει αν και η τιμή δωματίου συμεριλαμβάνεται σ αυτό το ποσό η όχι. Πάντως, το να γίνεται η αύξηση 100% στα νοσήλεια (που μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου ήτανε γύρω στα 400ευρ) και μετά απο 15 μέρες να καταργείται και το επίδομα τοκετού στα δημόσια νοσοκομεία, ειναι τελείως παράλογο!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, βοηθήστε με να καταλάβω.

Ως δημ. υπαλ. το ποσό που πήρα όταν γέννησα ήταν 1000 ευρω και τέλος.

Η κουμπάρα μου γέννησε όσο ήταν στο ταμείο ανεργίας πέρυσι, και μου είπε πως πήρε 4,700,παρ'όλο που πήγε στο δημόσιο και δεν πλήρωσε μια.

Πείτε μου, ισχύουν αυτά τα ποσά ή μου λέει μούφες?

Κι εγω που ειμαι στο δημοσιο τοσα πηρα μονο.

Τα κυοφοριας λοχειας επειδη παιρνεις το μισθο σου κανονικα τις μερες αυτες {αν γινεται στο δικο σου τομεα}δεν τα δικαιουσαι και τα βρισκουν οι υπηρεσιες μεταξυ τους.ΑΝ εισαι γκαντεμο οπως εγω και υπαρχουν στοκοι υπαλληλοι στο τμημα μισθοδοσιας σου την πατας οπως την πατησα εγω...Που μου κανανε τις κρατησεις στο μισθο μου σαν να ειχα παρει τα λεφτα αυτα και τωρα μου τα κρατανε απο το μισθο μου καθε μηνα μεχρι τον Απριλιο...Εαν το ηξερα αυτο θα ειχα παρει τα χρηματα απο το ικα και θα τα ειχα παει η ιδια στο τμημα μισθοδοσιας μου και θα ηταν ολα οκ..οταν αυτοι αρχισαν να κοβουν απο το μισθο μου και το εψαξα με υποχρεωσανε να παω στο ικα και να τα παρω...κι ετσι κι εκανα αφου αλλη διαδικασια δεν μπορουσε να γινει γιατι ειχε περαστει στο συστημα της μισθοδοσιας οι δοσεις καθε μηνα...το ποσο κυοφοριας λοχειας ηταν 3.041 ? συν τα 991? του τοκετου...

Προσεχε τι θα κανεις...εαν πληρωνεσαι απο την υπηρεσια σου γνωμη μου ειναι να μην τα παρεις ΠΟΤΕ γιατι μετα θα στα κρατανε απο το μισθο ...και σ'αυτες τις δυσκολες στιγμες ο μισθος ειναι αναγκαιος να ειναι ακεραιος...γνωμη μου αυτην παντα ετσι??!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να μάθουμε με σιγουριά τι ισχύει; χω στείλει άπειρα μειλ στο υποργείο υγείας αλλά δεν έχω λάβει καμια απαντηση και δεν βρίσκω και κάποιο τηλεφωνο τους να πάρω να δω τι γίνεται. Ακόμα και στις παροχές του ΙΚΑ δεν ξέρουν τι ισχύει ακριβώς εφόσον δεν υπάρχει ενημέρωση. Σε κάποια νοσοκομείο λενε πληρώνεις σε άλλα δεν πληρώνεις. οτι εχει ακούσει ο καθένας. Κάτι έγκυρο και σίγουρο δεν ξέρει κανεις να μας πει; Ποιος είναι αρμόδιος για το θέμα αυτό να επικοινωνήσουμε; Αν έχετε κανα τηλέφωνο στο υπουργείο υγείας δώστε το να καλέσουμε και εκεί. Αν δεν ξέρουν αυτοί που βγάζουν τους νόμους πως θα ξέρουν οι άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

www.ygeianet.gr/box/cal/26051.pdf

εγώ κατάλαβα ότι από 1/01/2012 θα κοπεί το επίδομα τοκετού εφόσον γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί δεν πληρώνεις τίποτα και εάν γεννήσεις σε ιδιωτικό με ΦΤ θα πληρωθείς επίδομα των 900 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

A+ A-

 

check-small.png

check-small.png

check-small.png

 

 

Ρεπορτάζ Υγείας

 

14-11-2011 / 07:39

 

Δημοσιεύθηκε από:

Δήμητρα Ευθυμιάδου

 

 

Επίδομα τοκετού τέλος!

 

 

Χωρίς επίδομα θα γεννούν από δω και πέρα οι ελληνίδες καθώς σύμφωνα με τον κανονισμό του νέου φορέα παροχών υγείας τον ΕΟΠΥΥ, οι νέες μητέρες που θα γεννούν είτε σε δημόσια νοσοκομεία είτε σε συμβεβλημένα ιδιωτικά δεν θα εισπράττουν το ποσό.

 

 

Από 900 έως 1600 ευρώ θα μπορεί να λαμβάνει ως επίδομα τοκετού μια νέα μητέρα πλέον αλλά μόνο με προϋποθέσεις. Σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ, από τον οποίο θα λαμβάνουν υπηρεσίες υγείας 9 εκατ. ασφαλισμένοι, όσες γυναίκες γεννούν σε δημόσια νοσοκομεία είτε σε συμβεβλημένα ιδιωτικά δε θα έχουν την …τύχη να ενισχυθούν οικονομικά από το κράτος. Όσες επιλέξουν ιδιωτικό μαιευτήριο μη συμβεβλημένο με το Ταμείο τους θα παίρνουν από 900 ευρώ για τη γέννηση ενός παιδιού, 1.200 ευρώ σε περίπτωση δίδυμης κύησης και 1.600 ευρώ για τρίδυμη κύηση.

Στις περιπτώσεις αυτές το βοήθημα θα καταβάλλεται εφάπαξ αντί μαιευτικής περίθαλψης.

Να σημειωθεί ότι το ποσό καταβάλλεται –σύμφωνα με τη διευκρίνιση του ΦΕΚ- σε περίπτωση τοκετού σε μονάδα που δεν εφαρμόζεται το Κλειστό Ενοποιημένο Νοσήλιο.

Στα μαιευτήρια όπου υπάρχει σύμβαση θα καλύπτονται από το Ταμείο τα έξοδα νοσηλείας.

 

http://www.iatropedia.gr/articles/read/525

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ???

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Για τι εάν κόβεται το επίδομα, δεν ξέρω. Έτσι κι αλλιώς για 'φακελάκι' ήταν, οπότε..... θα κόψουμε κι εμείς το φακελάκι και έρχεται στα ίσα του!

 

Για να δουμε τι θα δει ο γιατρός μας μέσα στο φακελάκι...

Πάντως αυτό το "βοήθημα" γιατί βοήθημα λεγεται από όσο θυμάμαι, είναι ( ήταν; ) η μόνη παροχή που είχαν όλες οι γυναίκες που είναι ασφαλισμένες είτε άμεσα (ως εργαζόμενες ασφαλισμένες πχ στο ΙΚΑ) και ως έμμεσα ασφαλισμένες (από το σύζυγο στο ΙΚΑ).

Πολύ κρίμα!!! Το θεωρώ απαράδεκτο.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων αν γίνομαι αγγελιοφόρος κακών ειδήσεων, αλλά αυτό το θέμα το βλέπω να είναι αναρτημένο σε διάφορα ενημερωτικά sites απο εχθές. Επειδή και εγώ δεν γνωρίζω τι ακριβώς παίζει με ταμεία και επιδόματα, μπορεί να ενημερώσει κάποιος τι σημαίνουν για παράδειγμα αυτές οι ειδικές προϋποθέσεις;

 

Χωρίς επίδομα θα γεννούν από δω και πέρα οι Ελληνίδες, σύμφωνα με τον κανονισμό του νέου φορέα παροχών υγείας τον ΕΟΠΥΥ.Οι νέες μητέρες που θα γεννούν είτε σε δημόσια νοσοκομεία είτε σε συμβεβλημένα ιδιωτικά δεν θα εισπράττουν το ποσό.

 

Από 900 έως 1600 ευρώ θα μπορεί να λαμβάνει ως επίδομα τοκετού μια νέα μητέρα πλέον αλλά μόνο με προϋποθέσεις.

Σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ, από τον οποίο θα λαμβάνουν υπηρεσίες υγείας 9 εκατ. ασφαλισμένοι, όσες γυναίκες γεννούν σε δημόσια νοσοκομεία είτε σε συμβεβλημένα ιδιωτικά δε θα έχουν την …

τύχη να ενισχυθούν οικονομικά από το κράτος.

Όσες επιλέξουν ιδιωτικό μαιευτήριο μη συμβεβλημένο με το Ταμείο τους θα παίρνουν από 900 ευρώ για τη γέννηση ενός παιδιού, 1.200 ευρώ σε περίπτωση δίδυμης κύησης και 1.600 ευρώ για τρίδυμη κύηση. Στις περιπτώσεις αυτές το βοήθημα θα καταβάλλεται εφάπαξ αντί μαιευτικής περίθαλψης.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κοπελα μου νυχτιατικα! Τοσο καιρο το ακουγα να λεγεται σαν φημη!

σκατουλες! αχρηστοι ανθρωποι!

αχρηστοι!!

Συγχιστηκα!

Υ.Σ. δε με φταις εσυ ...ουτε ειμαι εγκυος απλα αμα διαβαζω κατι τετοια με σηκωνεται η τριχα! Ευτυχως προλαβα και τα πηρα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

ου να χαθουνε οι ξετσιπωτοι!!!!!!!!!:mad::mad::mad:απο τις γεννες βρηκανε να κοψουνε;;;;;;καλα δεν ντρεπονται καθολου;;;;;;:mad::mad::mad:οχι βεβαια γιατι χαθηκε η τσιπα....το φιλοτιμο.....και μετα σου λενε κανε παιδια...υπογεννητικοτητα....και να τους φτυσω το σαλιο μου θα χαλασω:mad::mad::mad:

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...