Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΑΛΕΤΟ ΣΤΑ 4 ΝΑΙ Η ΟΧΙ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


μου κανει εντυπωση η αυστηροτητα των σχολών μπαλέτου στην Ελλάδα...ουτε το φυτωριο των Κιροφ-Μαρινσκι να είχαμε στη θεσσαλονικη!!

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος κανόνας για μικρά παιδάκια στις ελληνικές σχολές...Εγώ πάντως για να είμαι ειλικρινής, πρώτη φορά διάβασα για κάτι τέτοιο εδώ στο φόρουμ. Δεν το είχα ξανακούσει και ούτε ποτέ μας είχε ζητηθεί σε τόσο μικρά παιδάκια τουλάχιστον, να μην φοράνε εσώρουχο στη σχολή που πηγαίνω την κόρη μου, παρόλο που είναι σοβαρή και αυστηρή σχολή. Ούτε από άλλες μαμάδες, φίλες και γνωστές, που τα παιδιά τους πάνε σε άλλες σχολές ζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο και μάλιστα σε τόσο μικρές ηλικίες. Το μόνο που συμβουλεύουν και επιθυμούν οι δασκάλες, είναι να μην φαίνεται και να μην κρέμεται το εσώρουχο και ως προς αυτό υπάρχουν πολλές λύσεις, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

 

Διακινδυνεύω να υποθέσω, ότι η συγκεκριμένη σχολή που ζήτησε κάτι τέτοιο, μπορεί να ήθελε να εντυπωσιάσει τους γονείς δείχνοντας ότι αντιμετωπίζει με τη δέουσα σοβαρότητα το θέμα του μπαλέτου...Οπότε μην αγχώνεστε, δεν είναι ο κανόνας αυτός...;)

Link to comment
Share on other sites

μην στεκεστε οτι σας ζητησαν να μην φορανε εσωρουχο τα παιδιά σε ανοιχτο μάθημα ή παρασταση ή εξετασεις (εκει σιγουρα δε θα φορεσουν). να κοιτάζετε εαν η σχολή είναι νομιμη, εαν πληρη τις κτηριακες εγκαταστασεις, εαν οι δασκαλες εχουν διπλωμα ανωτερης επαγγελματικης σχολης χορού, εαν ειναι σχολη χορου ή studio και ΠΡΟΣΟΧΗ πολλες σχολες βαζουνε point shoes στα παιδιά απο 8 και 9 χρονων!!!!!!!!!!!!! αυτο ειναι παρανομο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τα κορμακια και τα καλσον εχουν ενα ποσοστο βαμβακιου στην υφανσή τους. εαν το εχετε πλυνει με δικο σας απορρυπαντικο, δεν εχουν προβλημα τα παιδιά. ουτε οι παιδόφιλοι... βλεπουν κατι...

η σωστη εκπαιδευση μετραει, η σωστη σχολή και ο σωστος δασκαλος, το σωστο εκπαιδευτικο συστημα

οχι οι πολυτελεις εγκαταστασεις και τα χαμηλα διδακτρα- προσφορες

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και ΠΡΟΣΟΧΗ πολλες σχολες βαζουνε point shoes στα παιδιά απο 8 και 9 χρονων!!!!!!!!!!!!! αυτο ειναι παρανομο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αυτό πράγματι είναι ένα μεγάλο θέμα, ένα σοβαρό θέμα και το ακούω τελευταία να εφαρμόζεται όλο και πιο συχνά σε κάποιες σχολές. Τους βάζουν πουέντ από τα 9 ίσως και πιο νωρίς...:? Ποιός ξέρει με τι επιπτώσεις αργότερα στα πόδια των παιδιών....

Link to comment
Share on other sites

ασχημες επιπτώσεις για τη σπονδυλική στηλη και τα οστα των πελματων...

 

καλυτερα λοιπον μη φορατε εσωρουχο στις παραστασεις, παρα να φορατε πουεντ στα μεσα του δημοτικου...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κόρη μου κάνει ρυθμική…φυσικά και στην παράσταση μια φορά τον χρόνο δεν φοράει εσώρουχο γιατί βγαίνει από κάτω..ε και? γιατί το μαγιο στη θάλασσα που το φοράμε και κάθε μέρα είναι βαμβακερό? ειλικρινά δεν είχε περάσει ποτέ από το μυαλό μου ότι είναι πρόβλημα αυτό..όσο για τους παιδεραστές σηκώνω τα χέρια ψηλά…μακάρι να ήταν ασφαλή όλα τα παιδάκια του κοσμου …μη σου τύχει είναι δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου κάνει ρυθμική…φυσικά και στην παράσταση μια φορά τον χρόνο δεν φοράει εσώρουχο γιατί βγαίνει από κάτω..ε και? γιατί το μαγιο στη θάλασσα που το φοράμε και κάθε μέρα είναι βαμβακερό? ειλικρινά δεν είχε περάσει ποτέ από το μυαλό μου ότι είναι πρόβλημα αυτό..όσο για τους παιδεραστές σηκώνω τα χέρια ψηλά…μακάρι να ήταν ασφαλή όλα τα παιδάκια του κοσμου …μη σου τύχει είναι δυστυχώς...

 

σωστα!!!!!!!!!!

το μαγιο που το φορανε συνεχεια και καθονται στην αμμο; χειροτερο δεν ειναι;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μα μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη τόση συζήτηση για μια φορά το χρόνο

 

Μηπως στη μουσικοκινητικη δεν ειναι μια φορα τον χρονο και ειναι καθε μηνα ας πουμε αυτα τα open class??? Αλλα και στο μπαλετο ειναι μια φορα τον χρονο χωρις εσωρουχακι??? δλδ μονο στις παραστασεις??? δεν γνωριζω γιαυτο ρωταω...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα ανοιχτα μαθηματα (μπαλετου, μοντερνου χορου, δημιουργικου χορου κλπ) που γινονται σε σχολη χορου ειναι μία ή δυο φορες το χρονο. χριστουγεννα και καλοκαιρι.

εαν αντιστοιχα μαθηματα γινονται σε γυμναστηρια, ωδεια, σχολες latin κλπ απαγορευμενους χορους... δεν ξερω...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστα!!!!!!!!!!

το μαγιο που το φορανε συνεχεια και καθονται στην αμμο; χειροτερο δεν ειναι;

το μαγιό είναι διαφορετικό υλικό,ίσως αναπνέει περισσότερο. Η κόρη μου που έχει πολλές ευαισθησίες δερματικές δεν εκανε ποτέ αντίδραση σε μαγιό και τα φοράει με τις ώρες. Μου έχει κάνει όμως αντίδραση σε κορμάκια του μπαλέτου, υποτίθεται πολύ καλής ποιότητας όταν δεν της εβαλα φανελλάκι (βρακί φορούσε πάντα). Μου φαίνεται πως τα κορμάκια είνα πιο χοντρα. Αλήθεια ξέρεις πουθενά (η καποιο site) που να πουλάνε βαμβακερά κορμάκια (μαυρο);

Link to comment
Share on other sites

το μαγιό είναι διαφορετικό υλικό,ίσως αναπνέει περισσότερο. Η κόρη μου που έχει πολλές ευαισθησίες δερματικές δεν εκανε ποτέ αντίδραση σε μαγιό και τα φοράει με τις ώρες. Μου έχει κάνει όμως αντίδραση σε κορμάκια του μπαλέτου, υποτίθεται πολύ καλής ποιότητας όταν δεν της εβαλα φανελλάκι (βρακί φορούσε πάντα). Μου φαίνεται πως τα κορμάκια είνα πιο χοντρα. Αλήθεια ξέρεις πουθενά (η καποιο site) που να πουλάνε βαμβακερά κορμάκια (μαυρο);

 

τα μαγιο ειναι λύκρα 100%

ισως τα κορμάκια από ελάνκα προκαλούν περισσότερο ερεθισμό.

κορμακι 100% βαμβακερο, φοβαμαι πως δε θα βρεις. Λίγο λύκρα στη σύνθεσή τους εχουν ολα.

κοίταξε ομως στο plie.gr, στο boom.gr και στον κύριο Σαββίδη 210-76.61.951

 

οταν λεμε δε φορανε εσωρουχο εννεοείται οτι φοράνε καλσον και απο πάνω κορμάκι

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...