Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

Επειδη κάποιοι πιο πάνω ρώτησαν για σχολή στη Νίκαια, προτείνω ανεπιφυλακτα τη σχολη της Ντίνας Κουτούζου.

Η κόρη μου 4 ετών πηγαίνει εκεί από τον Σεπτέμβριο και είναι κατενθουσιασμένη.

Μια ιδεα πήραμε στο ανοικτό μάθημα των Χριστουγέννων και πραγματικά είδαμε πόσο καλά περνάει το παιδί μας, μιας και ουσιαστικά μιλάμε για μουσικοκινητική αγωγή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες-όλους σας!

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι για να κάνει συγχρονισμένη κολύμβηση πρέπει πρώτα να ξέρει να επιπλέει. Μου είπαν ότι αν την ξεκινήσω τώρα κολύμβηση το καλοκαίρι θα μπορέσει να ξεκινήσει να κάνει συγχρονισμένη. Μου φάνηκε πολύ λογικό αυτό που μου είπαν (και μου άρεσε και το γεγονός ότι σε κανά 6μηνο θα ξέρει να κολυμπάει) οπότε θα την ξεκινήσω άμεσα.

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ψάχνω σχολή μπαλέτου στην περιοχή Γαλάτσι, Λαμπρινή, Πατήσια. Είδαμε αυτή της Wisment-Καψή Marie αλλά αν έχετε να προτείνετε και κάποια άλλη ή αν έχετε εμπειρία από την συγκεκριμένη θα με βοηθούσατε πολύ

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλες!

Η κόρη μου έκλεισε τα 4 και ψάχνω για σχολή χορού ή μπαλέτου ώστε να ξεκινήσει κάποια δραστηριότητα... Εχετε να μου προτείνετε κάποια τέτοια σχολή κοντά σε Πετρούπολη, ϊλιον ή Περιστέρι? Δεν έχει ξαναπάει και εννοείται πως θα πρέπει να δω αν της ταιριάζει κιόλας. Νομίζω πως τα μαθήματα χορού θα της ήταν περισσότερο ευχάριστα γιατί νομίζω πως το μπαλέτο είναι κάπως αυστηρό και απαιτεί περισσότερη πειθαρχία.. Θα ήθελα και τις γνώμες σας όμως!! ευχαριστώ πολύ!!!

DZixp3.png

vVzep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Η κόρη μου έκλεισε τα 4 και ψάχνω για σχολή χορού ή μπαλέτου ώστε να ξεκινήσει κάποια δραστηριότητα... Εχετε να μου προτείνετε κάποια τέτοια σχολή κοντά σε Πετρούπολη, ϊλιον ή Περιστέρι? Δεν έχει ξαναπάει και εννοείται πως θα πρέπει να δω αν της ταιριάζει κιόλας. Νομίζω πως τα μαθήματα χορού θα της ήταν περισσότερο ευχάριστα γιατί νομίζω πως το μπαλέτο είναι κάπως αυστηρό και απαιτεί περισσότερη πειθαρχία.. Θα ήθελα και τις γνώμες σας όμως!! ευχαριστώ πολύ!!!

 

Στο http://www.sisxe.com θα βρεις οτι χρειάζεσαι. Ακομη στο ιλιον ειναι η σχολή dancestage.

Στην ηλικια της κορης σου διδάσκουμε δημιουργικό χορό, μουσικοκινητικη αγωγη, προπαιδεια μπαλέτου ... Το μπαλετο ξεκιναει αργοτερα... Για την αυστηρότητα που αναφερεις θα ελεγα ότι παει ανάλογα με τη σχολή, ανάλογα με τη δασκαλα, ανάλογα με την ηλικία... Και η πειθαρχία το ιδιο.

Αντιθετα, Θα βρεις σχολές που και σε πιο μεγαλες ταξεις δεν υπαρχει ουτε αυστηρότητα ουτε πειθαρχία.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο http://www.sisxe.com θα βρεις οτι χρειάζεσαι. Ακομη στο ιλιον ειναι η σχολή dancestage.

Στην ηλικια της κορης σου διδάσκουμε δημιουργικό χορό, μουσικοκινητικη αγωγη, προπαιδεια μπαλέτου ... Το μπαλετο ξεκιναει αργοτερα... Για την αυστηρότητα που αναφερεις θα ελεγα ότι παει ανάλογα με τη σχολή, ανάλογα με τη δασκαλα, ανάλογα με την ηλικία... Και η πειθαρχία το ιδιο.

Αντιθετα, Θα βρεις σχολές που και σε πιο μεγαλες ταξεις δεν υπαρχει ουτε αυστηρότητα ουτε πειθαρχία.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είσαι σε κάποια σχολή κοντά στις περιοχές που ενδιαφέρομαι? Εχεις να μου προτείνεις κάποια? αν θέλεις μου στέλνεις πμ

DZixp3.png

vVzep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα,ξερει καποιος πληροφοριες για τη σχολη της ελπιδας μαρνερη στην κηφισια;επισης,τελικα μπαλετο η'ρυθμικη;εγω θελω να περναει καλα και να εκτονωνεται και να κανει φιλες,σε λιγο θα κλεισει τα 4,δε μ'ενδιαφερει να γινει μπαλαρινα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,δεν ξέρω πληροφορίες για τη συγκεκριμένη Σχολή.Όμως θα ψήφιζα Ρυθμική γυμναστική! Εγώ ξεκίνησα Ρυθμική στα 6 μου γιατί τότε υπήρξε η δυνατότητα,όχι γιατί νωρίτερα είχα μικρότερη ηλικία. Συνέχισα μέχρι τα 15 μου και στεναχωρήθηκα πολύ που αναγκάστηκα να σταματήσω πηγαίνοντας Λύκειο. Περιττό να σου πω πως και ως φοιτήτρια έψαξα Σχολή να συνεχίσω την Ρυθμική και την ενόργανη αλλά δεν έβρισκα κάποια κοντά μου που να δέχεται ενήλικες.

Η κόρη σου είμαι σίγουρη πως θα ενθουσιαστεί πολύ,στα παιδιά που δεν πηγαίνουν σχολείο κάνει καλό να βγαίνουν από το σπίτι για δραστηριότητες και να συναναστρέφονται με άλλα παιδιά της ίδιας ηλικίας.Η Ρυθμική,όπως και το μπαλέτο,θεωρώ πως είναι βάση για τις μικρές ηλικίες. Μην ακούς που λένε πως καταπονούν το σώμα τους τόσο μικρά,περισσότερο σαν παιχνίδι το βλέπουν και τους αρέσει. Άσε που γίνονται και πιο κοινωνικά. Είναι χρέος μας να στρέψουμε τα παιδιά μας προς τον αθλητισμό,τώρα αν δεις πως στην πορεία δεν της αρέσει και το βλέπει ως αγγαρεία,την σταματάς.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, strada είπε:

καλησπερα,ξερει καποιος πληροφοριες για τη σχολη της ελπιδας μαρνερη στην κηφισια;επισης,τελικα μπαλετο η'ρυθμικη;εγω θελω να περναει καλα και να εκτονωνεται και να κανει φιλες,σε λιγο θα κλεισει τα 4,δε μ'ενδιαφερει να γινει μπαλαρινα

Καλησπερα strada. Για την σχολη δε γνωριζω καθως μενω επαρχεια αλλα θα σου προτεινα μπαλετο.Μεχρι τα 6 τα παιδακια κανουν μουσικοκινητικη αγωγη. Μαθαινουν καποιες βασικες ορολογιες του μπαλετου παιζουν παιχνιδια κ πολλα αλλα. Ειναι μια καλη εισαγωγη στο μαγικο κοσμο του χορου!!  Απο προσωπικη εμπειρια καθως κανω πολλα χ

ρονια κλασσικα μπαλετο κ ταυτοχρονα βρισκομαι σε μαθηματα τετοιων ηλικιων τα παιδια περνανε ωραια μαθαινουν κανουν παρεες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε όλες! 

 Έχω μία ερώτηση, ψάχνουμε κάποια σχολή χορού (αττική) που να μπορεί να πάει η 5 χρ. πλέον κόρη μας μία φορά την εβδομάδα

για χορο/μπαλέτο κλπ (όχι να πηγαίνει δύο φορές )

και να μην έχει τόσο μεγάλο κόστος. 

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής : σε όλες τις σχολές δεν δίνουν τηλεφωνικά πληροφορίες για το κόστος το μηνιαίο. Δεν το έχω ξαναδεί συναντήσει πουθενά αυτό. Το θεωρώ πάρα πολύ περίεργο.  

Για να μάθω δηλαδή πρέπει να πάω ραντεβού (με την μικρη) σε όλες......!?

 Ψάχνουμε ιδανικά καπου με κόστος κάτω των 40 € το μήνα.

παράλογα τα αιτήματά μου...;;;;;

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γεια σε όλες! 

 Έχω μία ερώτηση, ψάχνουμε κάποια σχολή χορού (αττική) που να μπορεί να πάει η 5 χρ. πλέον κόρη μας μία φορά την εβδομάδα

για χορο/μπαλέτο κλπ (όχι να πηγαίνει δύο φορές )

και να μην έχει τόσο μεγάλο κόστος. 

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής : σε όλες τις σχολές δεν δίνουν τηλεφωνικά πληροφορίες για το κόστος το μηνιαίο. Δεν το έχω ξαναδεί συναντήσει πουθενά αυτό. Το θεωρώ πάρα πολύ περίεργο.  

Για να μάθω δηλαδή πρέπει να πάω ραντεβού (με την μικρη) σε όλες......!?

 Ψάχνουμε ιδανικά καπου με κόστος κάτω των 40 € το μήνα.

παράλογα τα αιτήματά μου...;;;;;

 

 

Αν μιλάς για μπαλέτο, δε γίνεται. Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ξεκινάνε στα σοβαρά. 

Ισως κάποιο τμήμα μουσικοκινητικής (συνηθως σε ωδεία, όχι σχολές χορού) ή αν έχει κάποιο σχολείο της περιοχής σας μαθήματα χορού τα Σαββατα ή κάποιο απόγευμα (εμάς οργανώνει ο σύλλογος γονέων με κατι σαν 20-25 ευρώ το μήνα). Αλλά είναι όλα αυτά προσανατολισμένα στη διασκέδαση, ενώ οι σχολές μπαλέτου το αντιμετωπίζουν και σαν άσκηση και σαν τις τάξεις από όπου θα προκύψουν τα παιδιά που σε λίγα χρόνια θα ασχολούνται σοβαρά με το χορό.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2017 at 7:12 ΜΜ, strada είπε:

καλησπερα,ξερει καποιος πληροφοριες για τη σχολη της ελπιδας μαρνερη στην κηφισια;επισης,τελικα μπαλετο η'ρυθμικη;εγω θελω να περναει καλα και να εκτονωνεται και να κανει φιλες,σε λιγο θα κλεισει τα 4,δε μ'ενδιαφερει να γινει μπαλαρινα

Καλησπερα!

Σε αυτη τη σχολη πηγαινα στην α και β δημοτικου,πολλαααα χρονια πριν! 1988-1989! Ηταν τοτε στο Νεο Ψυχικο. Δεν ηξερα οτι εχει παει Κηφισια. 

Για το αν ειναι καλη δυστυχως δεν μπορω να σου πω,ημουν πολυ μικρη για να κρινω. Αλλα για να ειναι τοσα χρονια στο χωρο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...