Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΕΒ.2013- ΕΟΠΥΥ: Οριστικό ΤΕΛΟΣ στο επίδομα τοκετού;;


Recommended Posts

Μόλις άκουσα ανακοίνωση του Σαλμά (που κακό χρόνο να'χει - σόρρυ κορίτσια) ότι αποφασίστηκε ότι κόβουν το επίδομα του τοκετού; Αλλο είναι αυτό απ' αυτό που ξέρουμε;;; Διάβασα και τα εξής:

 

Τι είπε ο κ. Σαλμάς; Ότι καταργείται το επίδομα τοκετού γιατί το κόστος εκτοξεύθηκε το 2012 στα 19 εκατ. ευρώ καθώς δόθηκε σε όλες τις γυναίκες ανεξαιρέτως ενώ ο νόμος όριζε ότι το επίδομα λαμβάνουν όσες δεν γεννούν σε δημόσιο νοσοκομείο. «Αφού ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει τα νοσήλια στα ιδιωτικά και δημόσια μαιευτήρια, δεν μπορεί να δίνει και επίδομα», δικαιολογήθηκε ο κ. Σαλμάς.

 

Εδινε το 2012 και επιδομα;;;; Τι καταλαβαίνετε; το άρθρο υπονοεί ότι συνεχίζει να πληρώνει συμβολή στα ιδιωτικά. Αλλά στο ραδιόφωνο άκουσα πως ΤΕΛΟΣ. Καταργείται εντελώς. Και το χαρακτηρίζουν ως Εθνική γενοκτονία...

Ακούσατε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διευκρινίσεις για το επίδομα τοκετού εξέδωσε ο ΕΟΠΥΥ σύμφωνα με τις οποίες το επίδομα δικαιούνται πλέον μόνο οι γυναίκες που γεννούν εκτός κλινικών.Δηλαδή στο σπίτι, στο δρόμο ή στο αυτοκίνητο ή και στα χωράφια, όπως γινόταν παλιά.

 

Οι υπόλοιπες, όσες γεννούν δηλαδή σε νοσηλευτικό ίδρυμα, κρατικό ή ιδιωτικό, συμβεβλημένο ή μη δεν δικαιούνται το επίδομα τοκετού.

 

Ο οργανισμός αναφέρει πως οι γυναίκες που γεννούν εκτός μαιευτηρίου δικαιούνται επίδομα 900 ευρώ ή 1200 ευρώ για δίδυμα και 1600 ευρώ για τρίδυμα.

Link to comment
Share on other sites

σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πληρώνεις τίποτα και δε δικαιούσαι να πάρεις επίδομα.

σε ιδιωτικό μαιευτήριο ο ΕΟΠΥΥ σου πληρώνει το ΚΕΝ (κλειστό ενιαίο νοσήλειο), δηλαδή μια συμμετοχή επί της τιμής και δε δικαιούσαι να πάρεις επίδομα.

αν γεννήσεις εκτός νοσοκομείου (πχ σπίτι σου) παίρνεις 900 ευρώ επίδομα για ένα παιδί και 1600 ευρώ για 2 παιδιά.

 

απλά, επειδή δεν είχαν όλα τα ταμεία τις ίδιες παροχές (κάποιοι γεννούσαν σε δημόσιο κι έπαιρναν κι επίδομα) τα ενοποίησαν (προς τα κάτω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη ρε κοριτσια εγω που θα γεννησω στο γαια σε 2 μηνες και υποθετω για φυσιολογικο τοκετο και ειμαι του ΟΑΕΕ ξερει να μου πει καμια τι θα πληρωσω εγω και τι ο ΟΑΕΕ?Εχω μπερδευτεί τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα απ' αυτά που είπε η sofi ότι καταργήθηκε το εξτρά επίδομα που σου δίνουν στο χέρι! Οχι η συμμετοχή τους στα νοσήλεια, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια διαφωτίστε με και εμένα την άμοιρη.

Εγώ γέννησα τον φλεβάρη του '12. Ετυχε τότε το ΙΑΣΩ να μην έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ ( μόνο εκείνον τον μήνα, τόσο άτυχη ήμουν). Κατέθεσα κανονικά στο ταμείο μου τα δικαιολογητικά για να πάρω το επίδομα τοκετού. Μέχρι πρότινος έλεγαν ότι απλά αργεί αλλά θα το πάρω. Σήμερα μου είπαν ότι από 01-01-2012 έχει καταργηθεί το επίδομα τοκετού και δεν δικαιούμαι να πάρω τίποτα...

Κάπου έχασα την μπάλα. Τελικά υπάρχει κάποια που να γέννησε το 2012 και να το έχει πάρει? Και αν, σε συμβεβλημένο ιδιωτικό ή όχι?

Τι ισχύει τελικά για το επίδομα τοκετού, δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διαφωτίστε με και εμένα την άμοιρη.

Εγώ γέννησα τον φλεβάρη του '12. Ετυχε τότε το ΙΑΣΩ να μην έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ ( μόνο εκείνον τον μήνα, τόσο άτυχη ήμουν). Κατέθεσα κανονικά στο ταμείο μου τα δικαιολογητικά για να πάρω το επίδομα τοκετού. Μέχρι πρότινος έλεγαν ότι απλά αργεί αλλά θα το πάρω. Σήμερα μου είπαν ότι από 01-01-2012 έχει καταργηθεί το επίδομα τοκετού και δεν δικαιούμαι να πάρω τίποτα...

Κάπου έχασα την μπάλα. Τελικά υπάρχει κάποια που να γέννησε το 2012 και να το έχει πάρει? Και αν, σε συμβεβλημένο ιδιωτικό ή όχι?

Τι ισχύει τελικά για το επίδομα τοκετού, δεν έχω καταλάβει.

 

Εγω γεννησα στο μητερα τον Ιουλιο του '12. Μου καλυψαν ενα κομματι απο τα νοσηλεια, 900ευρω. Δν τα πηρα στο χερι,τα εδωσαν στο μαιευτηριο απ'ευθειας. Αν γεννουσα καπου που δεν υπηρχε συμβαση με εοππυ τοτε θα μου τα εδιναν στο χερι. Τοτε που το ειχα ψαξει αυτα μου ειχαν πει κ επισης οτι θα ισχυαν απο 01-01-2012

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ αυτά ήξερα τότε. Τώρα όμως τα αλλάζουν όλα. Τελικά οι υπάλληλοι είναι άσχετοι? Τι πρέπει να κάνω? Που να ρωτήσω να μου δώσει κάποιος μια εμπεριστατωμένη απάντηση?

Υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε σε μη συμβεβλημένο και πήρε το επίδομα?

Αύριο θα στείλω τον άντρα μου στον ΕΟΠΥΥ να ρωτήσει, μήπως έχει καλύτερη τύχη από το ταμείο μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...