Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες με μωρό 1 έτους


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.

η μικρούλα μου αρχές Σεπτέμβρη γίνεται 1 έτους. εγώ την ίδια περίοδο επιστρέφω στο γραφείο.

Τα πρωινά θα την κρατάει η γιαγιά της και προβλέπεται αν δεν βρέχει να την βγάζουν στο πάρκο και την παιδική χαρά.

 

Θέλω τις προτάσεις για δραστηριότητες εκτός σπιτιού, που μπορώ να κάνω με την μικρούλα μου. Σκέφτομαι, πως αν απλά επιστρέφω σπίτι μετά το γραφείο, θα είμαι κουρασμένη, οπότε δεν θα έχω και πολύ όρεξη να ασχοληθώ δημιουργικά μαζί της. για αυτό θα ήθελα 2-3 απογεύματα την εβδομάδα να παρακολουθούμε μαζί κάτι οργανωμένο που θα βοηθήσει το παιδί.

 

μένω νότια προάστια, και προς το παρόν ψάχνω το πρόγραμμα -που έμαθα μέσα από σας - του Νάκα για βρέφη, θα δω το θέμα κολυμβητήριο. έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πάντως κορίτσια το κόστος για δραστηριότητες εκτός σπιτιού, παραμένει υψηλό. από μια έρευνα αγοράς που έκανα για

1 φορά την εβδομάδα μουσικό πρόγραμμα Robbie και 2 φορές της εβδομάδα κολυμβητήριο το κόστος έρχεται στα 100 ευρώ/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας για τον δικο μου επεσα πανω σε αυτο που ειναι στα νοτια προαστια γλυφαδα

http://www.mousikokinitiki.gr/mousikokinitiki_baby_&_me.html

 

Παντως επειδη ειναι μικρουλα και θα της λειπεις σε τοσο μικρη ηλικια μην φορτωσετε το προγραμμα σας με δραστηριοτητες, μια φορα την εβδομαδα αρκει. Και αγκαλιτσα στον καναπε ή στο πατωμα να καθεστε ολο το απογευμα και να της λες τραγουδακια ή να παιζετε θα καλυπτει τις αναγκες της, αφου ακομα η βασικη της αναγκη ειναι η αγαπη της μαμας!

Link to comment
Share on other sites

ναι Goody ϊσως έχεις δίκιο, απλώς είναι κάτι μέρες όπως σήμερα.

το κέντρο κλειστό, οι μισοί σταθμοί του μετρό κλειστοί, έφτασα σπίτι ράκος με μια + καθυστέρηση. χωρίς να πιω ούτε νερό άρπαξα την μικρή και βουρ για παιδική χαρά. βέβαια στην επιστροφή κόντεψα να λιποθυμήσω δεν είχα φάει και τίποτα όλη μέρα, αλλά τουλάχιστον παίξαμε, μιλήσαμε τραγουδήσαμε. αν μέναμε στο σπίτι, μάλλον θα την είχα βάλει στο πάρκο και απλώς θα ήλπιζα να περάσουν γρήγορα αυτές οι 2.5 ώρες μέχρι τον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω αλλα απο την αλλη ειναι μολις ενος.. Σιγουρα της αρεσει η παιδικη χαρα και δεχεται σημαντικα ερεθισματα εκει αλλα μπορει να σε χορτασει εκει? Ή της τραβανε την προσοχη ολα τα αλλα γυρω της?

Επηρεασμενη και απο το αλλο θεμα σου περι μετριοτητας κλπ θελω απλα να σου πω οτι δεν χρειαζεται να ξεπατωνεσαι, η μικρουλα σου εσενα χρειαζεται πιο πολυ, οποτε αν εισαι κουρασμενη παρε την αγκαλιτσα και βαλε να φατε παρεα, εσυ να τρως κι εκεινη στο καρεκλακι της μπροστα σου. Μετα ξαπλωστε στο πατωμα με κουκλακια, παιχνιδακια κτλ και παιξτε ή καντε αγκαλιτσες στο κρεβατι σου και τραγουδακια.

Τις μερες που θα εχεις πιο πολυ ενεργεια πηγαινετε και στις κουνιες, απλα θελω να πω οτι ειναι τοσο μικρουλα που εχει πιο απλες αναγκες.

Σε ενα χρονο που θα ειναι σαν το μαιμουδακι και θα ξεχυλιζει ενεργεια θα της αρεσει πιο πολυ να ξεδινει στην παιδικη αλλα τωρα δεν χρειαζεται να ζοριζεσαι με εξωτερικες δραστηριοτητες. Χαλαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καταλαβαίνω αυτό που λες. σήμερα είχα και εγώ τόση ανάγκη να την πάρω αγκαλιά που την άφηνα για λίγο στις κούνιες και μετά την έπαιρνα αγκαλίτσα και κάναμε βόλτα στο πάρκο. άφησα το καρότσι σε μια άκρη και περπατούσαμε αγκαλίτσα.

απλώς όταν είμαι σπίτι και κουρασμένη είμαι άλλος άνθρωπος βρε παιδί μου, δεν την παλεύω καθόλου. θα το δοκιμάσω όμως...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...