Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το επίδομα τοκετού καταργείται στα Δημόσια Νοσοκομεία


Recommended Posts

Τα ιδιωτικά υπέγραψαν συμβάσεις με το νέο ταμείο και έτσι δεν θα δίνεται το επίδομα τοκετού ουτε σε όσες γεννάνε ιδιωτικά, αλλά θα πληρώνεται λιγότερα χρήματα. Λεπτομέριες ρωτήστε καλύτερα στα ιδιωτικά που γεννάει η κάθε μια γιατί εκείνοι ξέρουν τι θα κάνουν με τις χρεώσεις και όλα τα σχετικά. Από 1-1-12 πάντως θα εφαρμοστούν οι συμβάσεις και το ενιαιο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τωρα πρόσεξα και το τικεράκι σου. αν γεννησεις μέσα στο 2011 θα πληρώσεις κανονικά το νοσοκομείο και θα πάρεις το επίδομα (καλό θα ήταν να υποβάλλεται άμεσα τα δικαιολογητικά μην σας τρέχουν άδικα) αν γεννησεις το 2012 πας με το νέο ταμείο και τις συμβάσεις. εφόσον κοντεύεις ρώτα τον γιατρό σου ή το λογηστήριο του νοσοκομείο να σου πουν τι θα πληρώσεις τελικά. Με το καλό το μωρό σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που πηρα τηλ στο τηλ. που γραφει πιο πανω η κοπελα, ηταν πολυ ευγενικοι κ με εξυπηρετησαν...μπορειτε να τους παρετε κ θα σας λυσουν οποιαδηποτε απορια εχετε,αλλα ουσιαστικα οσα γραφει ειναι κ τ σωστο.

Αυτο που μ ειπε η κοπελα ειναι οτι επειδη αυξηθηκαν τα νοσηλεια στ νοσ-κεια κ παλια πληρωνες γι φ.τ γυρω στ 300 ευρω κ κ.τ τιποτα κ σ εδινε τ ικα σαν επιδομα 1007ευρω σου εμεναν τ χρηματα,τωρα πλεον ειναι πανω απο 800ευρω φ.τ (κ αμα χρειαστεις να νοσηλευτεις κ παραπανω μερες χρεωνεσαι) κ κ.τ 1060(νομιζω)οποτε υπαρχει περιπτωση να μην σε καλυπτει το χιλιαρικο που παιρνεις απο τ ικα...κ οποτε για να μην επιβαρυνεται ο ασφαλισμενος με επιπλεον εξοδα ή ακομα κ με τα 800 κ ευρω για την νοσηλεια του φευγοντας απο το δημοσιο νοσ-μειο δεν καταβαλει τιποτα κ απλα τ νοσ-μειο παιρνει τα χρηματα απο τ επιδομα του ασφαλισμενου που επαιρνες παλια(1007ευρω).Τωρα αμα επιλεξεις ιδιωτικη κλινικη αν ειναι συμβεμβλημενη με τ ικα τα χρηματα καταβαλλονται απευθειας (οπως ισχυει κ στ δημοσιο) αν δεν ειναι πληρωνει ο ασφαλισμενος τα χρηματα της κλινικης κ πηγαινει με την αποδειξη για να παρει κανονικα τ επιδομα τοκετου(1007ευρω)κ αυτα μου ειπε οτι ισχυουν ηδη κ θα ισχυουν κ την νεα χρονια, γιατι εγω ειμαι τα ορια αλλαγης χρονου για να γεννησω μπορει κ πρωτ/κα...οποτε εκανα κ την διευκρινησει απο ποτε ισχυουν κ αμα θα συνεχισουν να ισχυουν..

ελπιζω να μην σας μπερδεψα αλλα να βοηθησα. καλη συνεχεια σ ολες;)

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα 10/01 σε δημόσιο νοσοκομείο και είναι έτσι τα πράγματα. Ως ασφαλισμένη του ΙΚΑ δεν πληρώνεις τίποτα στο νοσοκομείο αλλά δεν πέρνεις και βοήθημα τοκετού μετά από το ΙΚΑ. Αν δεν είσαι ασφαλισμένη πληρώνεις μου είπε το λογιστήριο για φτ ?870. Ελπίζω να βοήθησα.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
α τελευταία νέα πάνω στο θέμα έχουν να κάνουν με το παρακάτω επίσημο ανακοινωθέν και δεν αφήνουν πια καμία αμφιβολία ή παρανόηση – και όλα σε ισχύ από 01/10/2011 :

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Γ32/1289 - 25/11/2011 - Καταβολή του βοηθήματος τοκετού

ΘΕΜΑ: Καταβολή του βοηθήματος τοκετού.

Επειδή το τελευταίο χρονικό διάστημα και συγκεκριμένα από 1-10-2011 ημερομηνία εφαρμογής στα Νοσοκομεία του ΕΣΥ του Κλειστού Ενοποιημένου Νοσηλίου (KEN), διατυπώθηκαν ερωτήματα από τις κατά τόπους Μονάδες Υγείας και Υποκ/τα ΙΚΑ, σχετικά με την συνέχιση καταβολής του βοηθήματος τοκετού παράλληλα με την κάλυψη των KEN στα Νοσοκομεία, διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

 

Το ΙΚΑ μέχρι σήμερα (σχετ. το άρθρο 31 παρ.7 του Α.Ν. 1846/1951, όπως αυτό αντικαταστάθηκε από το άρθρο 5 παρ. 10 του Ν. 825/78) κατέβαλε αντί μαιευτικής περίθαλψης το βοήθημα τοκετού.

 

Από 1-10-2011 ημερομηνία ισχύος της Υ4α/οικ.85649/27-7-11 Κ. Υ.Α. τα Νοσοκομεία χρεώνουν απευθείας τη δαπάνη μαιευτικής περίθαλψης στο ΙΚΑ (για φυσιολογικό τοκετό και καισαρική) και όχι στον ασφ/νο.

 

Κατά συνέπεια, το βοήθημα τοκετού το οποίο δίνονταν αντί μαιευτικής περίθαλψης, δεν θα αποδίδεται πλέον στους δικαιούχους δεδομένου ότι, από την παραπάνω ημερομηνία η μαιευτική περίθαλψη καλύπτεται πλήρως από το ΙΚΑ χωρίς καμία επιβάρυνση του ασφ/νου. 

 

Για μαιευτική περίθαλψη που πραγματοποιείται σε ιδιωτικά μαιευτήρια ή κλινικές στις οποίες δεν έχουν εφαρμογή τα Κ.Ε.Ν., καταβάλλεται κανονικά το βοήθημα τοκετού (1007 ?) στους δικαιούχους.

 

 

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ

ΡΟΒΕΡΤΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Δημοσιεύτηκε στις: 28/11/2011

Όποιος πήρε επίδομα στο μεσοδιάστημα, πήρε, όποιος σταθεί τυχερός μέχρι το νέο μέτρο να γίνει ρουτίνα, ας σταθεί, οι υπόλοιποι καλό κουράγιο…

-και όποιος τους ψηφίσει ξανά να του κοπούν τα χέρια!

 

θα σταθώ στην τελευταία σου πρόταση "και όποιος τους ψηφίσει ξανά να του κοπούν τα χέρια!" ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ

πρέπει να ψηφίσουμε για να ανατρέψουμε αυτή την παλιοκατάσταση. ¨ολη η παλια πολιτική σαβούρα που μας κατατρώει τα σωθηκα πρέπει να φύγει. Και η ψήφος μας μανούλες είναι δύναμη. Εύχομαι στις εκλογές να το θυμηθούμε όλοι και να μην κάνουμε τα ίδια λάθη που γήνονται εδώ και χρόνια.

 

ΥΓ. Αλήθεια δεν μας είπαν, μαζί με το επίδομα τοκετού θα κόψουν και το φακελάκι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Νοσήλια ειναι αυτα που πληρωνεις ανα νυχτα για να μεινεις πχ στο Ελενα; Το "ενοικιο" δηλαδη; Αν για παραδειγμα εχουν 300? οι 4 μερες δεν τα πληρωνω αλλα μου τα καλυπτει το ικα;

Αυτα ειναι 1.007? για ολες τις μαμαδες; Η αν εισαι ανεργη παραδειγμα ειναι λιγοτερα;(γιατι ετσι παει στη χωρα μας, ο χαμενος κερναει)

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Στο Έλενα που γέννησα με καισαρική το τρίκλινο καλύπτοταν πλήρως από το ΙΚΑ. Δίκλινο, μονόκλινο και λουξ είχαν εξτρά χρέωση. Για την καισαρική όπως και για τα φάρμακα που χρειάστηκα κατά την ανάρρωση (όλα πήγαν κατ'ευχήν οπότε δεν χρειάστηκε κάτι έξω από τα συνηθισμένα) δεν πλήρωσα τίποτα. Πλήρωσα όμως 125 Ευρώ την ημέρα για το λουξ δωμάτιο που θέλησα να έχω.

 

Συγνώμη αλλά μου φαίνεται λογικό να κοπεί το επίδομα τοκετού για όσες γεννάνε σε δημόσιο νοσοκομείο αφού το ΙΚΑ πληρώνει ουσιαστικά τη γέννα σου. Γιατί να δώσει άλλο ένα χιλιάρικο επιπλέον;

 

Στο πρώτο μου παιδί το πήρα το επίδομα στο δεύτερο όχι. Σίγουρα 1000 Ευρώ βοηθάνε στην κατάσταση που βρισκόμαστε όλοι μας αλλά ποιά υποχρέωση κάλυπτε το ΙΚΑ εφόσον είχε καλύψει ήδη την γέννα; Την επιλογή μας να μείνουμε σε δίκλινο (που κι αυτό 60 Ευρώ κοστίζει), μονόκλινο (110 Ευρώ) ή λουξ(125 Ευρώ) για 3 μέρες; Λίγο παράλογο δεν είναι;

 

Και σαφώς δεν θα σου πληρώσει το φακελάκι γιατί δεν είναι νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Maiden1, εμείς (1η γέννα το 2010), πληρώσαμε για 3η θέση στο Αλεξάνδρα, 550 ευρω, χωρίς καισαρική, χωρίς έξτρα φάρμακα, μόνο 1 ημέρα παραπάνω μέσα, για λίγο ίκτερο.

οπότε, δεν τα διπλοπληρώνει το ΙΚΑ όπως λες. (τουλάχιστον στη δική μας πε΄ριπτωση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maiden1, εμείς (1η γέννα το 2010), πληρώσαμε για 3η θέση στο Αλεξάνδρα, 550 ευρω, χωρίς καισαρική, χωρίς έξτρα φάρμακα, μόνο 1 ημέρα παραπάνω μέσα, για λίγο ίκτερο.

οπότε, δεν τα διπλοπληρώνει το ΙΚΑ όπως λες. (τουλάχιστον στη δική μας πε΄ριπτωση)

 

 

Για 3η θεση πληρωσατε?και μαλιστα αυτο το ποσο?εγω για μονοκλινο στο Ελενα τον Δεκεμβριο του 2009 και εδωσα για 4 μερες 527 ευρω,το 2010 δεν ειχε αλλαξει κατι απο οτι θυμαμαι στις χρεωσεις των δημοσιων νοσοκομειων :?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Κάθε νοσοκομείο τα δικά του. Εμείς τον Γενάρη του '11 και τον Ιούνιο του '12 για μονόκλινο λουξ 125 Ευρώ. Σε περίπτωση ΦΤ κοστίζει 200 Ευρώ γιατί η καισαρική είναι χειρουργείο και η συμμετοχή του ΙΚΑ μεγαλύτερη. Αυτό ισχύει για όλες τις κατηγορίες των δωματίων, στην καισαρική το ΙΚΑ πληρώνει πιο πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Για 3η θεση πληρωσατε?και μαλιστα αυτο το ποσο?εγω για μονοκλινο στο Ελενα τον Δεκεμβριο του 2009 και εδωσα για 4 μερες 527 ευρω,το 2010 δεν ειχε αλλαξει κατι απο οτι θυμαμαι στις χρεωσεις των δημοσιων νοσοκομειων :?

μου επεσαν τα μαλλιά όταν πεέρασα απο το ταμείο.

και 5 μήνες πριν, είχε γεννηθεί εκεί με καισαρική το βαφτιστήρι μου, και οι γονείς του δεν πλή΄ρωσαν τίποτα.

όταν το ανέφερα, μου είπαν ότι είναι εγχείρηση η καισαρική, και καλύπτεται 100%, ενώ ο ΦΤ όχι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

εχει καμια κοπελα προσφατη εμπειρια απο νοσοκομειο; εννοω αν γεννησε στο νοσοκομειο αλλα πηρε το επιδομα του ικα; δεν εχω καταλαβει ακομα αν το δικαιουμαστε η αν κοπηκε. σκοπευω να γεννησω στο Ιπποκρατειο με καισαρικη οποτε με ενδιαφερει το οτιδηποτε σχετικο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...